Artykuł obejmuje podstawowe podstawy standardów ERC i oferuje dogłębną analizę każdego typu standardu tokenów ERC.

Czy jesteś programistą blockchain Ethereum lub przedsiębiorcą planującym wydawanie tokenów opartych na Ethereum? Możesz się rozglądać, aby dowiedzieć się, co oznaczają standardy ERC i jakie mają one dla Ciebie znaczenie.

Oto ostateczna lista standardów ERC!

Zapisać teraz: Kurs Podstawy Enterprise Blockchains

Co to są standardy ERC?


„Ethereum Request for Comments” (ERC) to dokument, który piszą programiści inteligentnych kontraktów korzystający z platformy łańcucha bloków Ethereum. W tych dokumentach opisują zasady, które muszą spełniać tokeny oparte na Ethereum.

Jeśli nie znasz podstaw Ethereum, powinieneś najpierw zapoznać się z ostatecznym przewodnikiem po Ethereum.

Społeczność Ethereum korzysta z procesu zwanego „Propozycja poprawy Ethereum”, aby przejrzeć te dokumenty. Komentują to, w wyniku czego deweloper, który stworzył dokument, może go zmienić.

Społeczność Ethereum akceptuje niektóre z tych dokumentów po przejściu przez proces EIP, finalizuje go, a następnie wdrażają go programiści. W ten sposób dokument staje się ERC. Innymi słowy, ERC powstają jako EIP i mogą dotyczyć różnych obszarów, np. Tokenów, nazwy rejestracji itp..

STANDARDY ERC – PO PROSTU OBJAŚNIENIE INFOGRAFICZNE

Chociaż istnieje kilka standardów Ethereum. Te standardy ERC Ethereum są najbardziej znane i popularne –

 1. ERC-20
 2. ERC-165
 3. ERC-721
 4. ERC-223
 5. ERC-621
 6. ERC-777
 7. ERC-827
 8. ERC-884
 9. ERC-865
 10. ERC-1155

Standard ERC 20 – Najpopularniejszy standard tokenów

ERC-20 jest najpopularniejszym standardem tokenów i używa go większość ICO, które wydały swoje tokeny na platformie Ethereum. Dowiedz się więcej o tym, czym jest ICO!

Jeśli jesteś programistą Ethereum, możesz kodować swoje inteligentne kontrakty, mając pewność, że mogą one łatwo wchodzić w interakcje z tokenami ERC-20.

Tak jak programiści Ethereum nie muszą wiedzieć nic więcej o tym tokenie, programiści portfeli również mogą odetchnąć spokojnie! Nie muszą wykonywać żadnych niestandardowych czynności programistycznych ani integracyjnych, aby mieć pewność, że token będzie współpracował z ich aplikacją portfela.

Jest to zamienny żeton standardu. Oznacza to, że dwie monety dowolnego zbudowanego na nim żetonu mają tę samą wartość w danym momencie. Weźmy na przykład LockChain, zdecentralizowany rynek usług turystycznych z zerową prowizją. Ich token LOC podąża za ERC 20, a 1 token LOC ma dokładnie taką samą wartość jak inny token LOC w określonym momencie.

Należy przestrzegać standardowego protokołu, dlatego wydawanie nowych tokenów przy użyciu standardu ERC 20 jest łatwe. Zapoznaj się z tym przewodnikiem dla początkujących, aby dowiedzieć się więcej – czym jest ERC20?

ERC 165 – Filar wspierający ERC 721

To jest naprawdę standard metody zamiast tokenów. Jest to jednak ważne w przypadku innego standardu tokena, ERC721, którego nie można zaimplementować bez niego.

Więcej o ERC721 później!

Inteligentna umowa musi współdziałać z tokenami kryptograficznymi. Chociaż wszystkie kontrakty mogą współdziałać z tokenami ERC 20, różni się to od innych standardów ERC dla tokenów, takich jak ERC 721. Inteligentne kontrakty muszą implementować określone interfejsy do interakcji z tokenami zgodnie z innymi standardami.

Teraz społeczność programistów Ethereum musi wiedzieć, które interfejsy implementuje inteligentny kontrakt i istnieje potrzeba opublikowania tych informacji. Dzieje się tak, ponieważ muszą wiedzieć, w jaki sposób mogą wchodzić w interakcje z tą umową.

Nie było standardowej metody wykrywania interfejsów, z których korzysta inteligentny kontrakt, i ich publikowania. ERC 165 standaryzuje metodę służącą do tego, oprócz standaryzacji identyfikacji interfejsów.

Przeczytaj więcej na ten temat w Dokument propozycji EIP 165.

ERC 721 – Standard dotyczący żetonów niepodlegających kontroli

Czy chcesz stworzyć grę Ethereum DApp, taką jak CryptoKitties? Axiom Zen, firma z siedzibą w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, uruchomiła go w ostatnim tygodniu listopada 2017 r., A do pierwszego tygodnia grudnia stał się wirusowy! Gracze wydali na nią Ether wart miliony dolarów w ciągu tygodnia.

W tej grze gracze mogą kupować, sprzedawać i hodować słodkie cyfrowe kocięta. Dzięki przejrzystości, jaką oferuje platforma blockchain Ethereum, każdy może zobaczyć zasady gry, stąd konkurencja jest uczciwa. Jeśli możesz wyhodować rzadką rasę cyfrowych kociąt, możesz uzyskać za nie wyższą cenę.

Każdy ma inną cenę; dlatego nie można stosować standardu ERC 20 dla kociąt. Potrzebujesz niewymienialnego standardu tokena i tym właśnie jest ERC 721.

Istnieją również inne przypadki użycia niewymienialnych tokenów, np. Sektor dystrybucji energii może ich używać.

Inteligentny kontrakt, który będzie współpracował z tokenami ERC 721, musi implementować oddzielny interfejs, a zatem musi być zgodny ze standardem ERC 165. Przeczytaj więcej o ERC 721 w Dokument propozycji EIP 721.

ERC 223 – Rozwiązuje problem „utraty tokena” w ERC20

Jeśli wyślesz tokeny ERC 20 do inteligentnych kontraktów, które nie obsługują tokenów, ta czynność spala tokeny i nie możesz ich odzyskać. ERC 223 proponuje, aby temu zapobiec.

Programiści mogą akceptować lub odrzucać tokeny docierające na ich adresy inteligentnych umów. Określa funkcje, które umowa może kodować, więc jeśli nie może zaakceptować tokenów, transfer się nie powiedzie.

To nie powoduje spalenia żadnego tokena!

Chociaż ERC 223 ma na celu uratowanie majątku utraconego przez przypadek, nie został jeszcze wdrożony. Żadne tokeny go nie używają, a giełdy kryptowalut mogą nie być przygotowane na ten standard.

Sprawdź szczegółowe porównanie ERC20, ERC 223 i ERC777.

Ponadto krok Ethereum w celu wdrożenia usługi „Ethereum Name Service” (ENS) sprawi, że takie transakcje będą bardzo rzadkie. Dlatego musimy sprawdzić, czy społeczność Ethereum wdroży tę propozycję. Przeczytaj więcej o tym standardzie w Dokumentacja ERC 223 GitHub.

ERC 621 – Może modyfikować całkowitą dostawę tokenów

Rozszerzając ERC 20, standard ten ma na celu zwiększenie lub zmniejszenie całkowitej podaży tokenów za pomocą dwóch funkcji, tj. „IncreaseSupply” i „DecreSupply”. We wniosku zaleca się, aby korzystali z nich tylko właściciel umowy lub zaufani użytkownicy.

Kryptowaluty to pieniądz matematyczny, w przeciwieństwie do walut fiducjarnych, w przypadku których banki centralne mogą zwiększać lub zmniejszać podaż. Całkowita podaż tokenów jest jednym z wielu czynników determinujących aprecjację tokena i wpływa na ekonomikę tokena.

Ta propozycja jest szkicem i musimy sprawdzić, czy społeczność Ethereum ją wdroży, biorąc pod uwagę rozległy wpływ. Przeczytaj więcej o propozycji w Dokumentacja EIP 621 GitHub.

ERC 777 – Zmniejsza tarcie w transakcjach kryptograficznych

Przy wywoływaniu inteligentnego kontraktu, po pierwszej transakcji, standard ERC 20 wymaga kolejnej transakcji w celu sprawdzenia, czy kryteria są spełnione. Dopiero potem wywoływana jest inteligentna umowa. Zwiększa to liczbę transakcji, skutecznie powodując tarcia.

ERC 777 to proponowany standard, który zawiera funkcję identyfikowania odbioru tokenów i rozpoczynania inteligentnego kontraktu natychmiast po pierwszej transakcji. Obniżając narzut transakcji, umożliwia również użytkownikowi odrzucanie tokenów przychodzących z adresu na czarnej liście. Umieszczenie adresu na czarnej liście może mieć różne przyczyny, takie jak włamanie lub nielegalne działania. Możliwość odrzucenia płatności z takiego adresu poprawia pozycję bezpieczeństwa Ethereum DApp.

ERC 777 zachowuje wszystkie mocne strony ERC 20. OpenZeppelin wdrożył już ERC777 do tworzenia, automatyzacji i obsługi zdecentralizowanych aplikacji.

Możesz przeczytać propozycję w Dokument EIP 777 GitHub.

Nie zapomnij sprawdzić porównania między ERC 20 a ERC 223 ERC 777!

ERC 827 – Umożliwia transfer tokenu dla osoby trzeciej w celu jego wydania

Jest to kolejne rozszerzenie ERC 20, jednak ma na celu rozwiązanie problemu, który ERC 223 próbuje rozwiązać, w ulepszony sposób. Jeśli ten standard zostanie wdrożony, posiadacz tokena może przenosić tokeny, jednocześnie zatwierdzając osobę trzecią do ich wydania.

Dzięki temu standardowi ERC portfele i giełdy mogą ponownie wykorzystywać tokeny, ponieważ obie strony uzgadniają określone kryteria, zgodnie z którymi strona trzecia może wydać dynamiczną kwotę. Społeczność Ethereum jeszcze go nie wdrożyła, jednak możesz przeczytać więcej o tej propozycji w Dokumentacja EIP 827 GitHub.

ERC 884 – Tokenizes Stock

Niedawne przepisy w amerykańskim stanie Delaware pozwalają teraz firmom na używanie blockchain do prowadzenia rejestrów udziałów. Spośród proponowanych standardów ERC, ERC 884 zamierza to wykorzystać. Wyznacza każdy token jako udział w korporacji zarejestrowanej w stanie Delaware.

Aby zachować zgodność z przepisami, ERC 884 obejmuje również:

 • Weryfikacja tożsamości i obowiązkowa biała lista posiadaczy tokenów;
 • Korporacja może przygotować listę akcjonariuszy zgodnie z wymogami regulacyjnymi;
 • Rejestracja upoważnienia organów regulacyjnych;
 • Rekordowe przeniesienie akcji zgodnie z wymogami regulacyjnymi;
 • Tylko cała wartość tokenów, tj. Brak częściowej wartości;
 • Akcjonariusze, którzy utracili swoje klucze prywatne lub tokeny, muszą dostarczyć je z powrotem pod nowy adres.

Wdrożenie ERC 884 wymaga zewnętrznej bazy danych dla różnych wymagań „Poznaj swojego klienta” (KYC). Wciąż jest to wersja robocza propozycji i możesz ją przeczytać w Dokument EIP 884 w serwisie GitHub.

ERC 865 – Pomaga początkującym w świecie kryptowalut

Jako nowy użytkownik kryptowalut, kiedy próbujesz przesłać tokeny oparte na Ethereum, nagle okazuje się, że musisz uiścić opłaty górnicze w Ether. Zwiększa tarcie dla Ciebie.

Wśród twórców standardów ERC w społeczności Ethereum zaproponowano, że ERC 865 zamierza ułatwić pracę nowym użytkownikom kryptowalut. Proponuje również użycie tokena do uiszczenia opłat górniczych. To jest szkic propozycji i możesz go przeczytać w Dokument EIP 865 w serwisie GitHub.

ERC 1155 – Najbardziej zaawansowany niezgrabny token

ERC 1155 rozwiązuje wszystkie główne problemy ERC 20 i ERC 721 – dawnych najlepszych standardów tokenów dla tokenów niewymienialnych. W przypadku ERC 1155 użytkownicy mogą tworzyć wiele tokenów w ramach jednej umowy. Można również użyć ERC-1155 do zamiennych i niewymienialnych przypadków użycia. Wszystkie te cechy sprawiają, że ERC1155 jest lepsza w zarządzaniu pamięcią masową, wydajna i niedroga.

Dowiedz się więcej tutaj Dokumentacja EIP-1155.

Końcowe przemyślenia

Istnieje kilka innych standardów tokenów – poza standardami ERC. Na przykład token NEP5 od NEO jest bardzo podobny do ERC20 i ERC223. Ponadto każdy z tych standardów tokenów służy innym celom i ma swoje zalety i wady.

Aby lepiej zrozumieć podstawy, powinieneś rozważyć ten BEZPŁATNY kurs z podstaw Enterprise Blockchains.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me