Ludzie czasami mylą łańcuchy bloków z kryptowalutami. Nawet niektórzy uważają, że kryptowaluta bez łańcucha bloków jest niemożliwa. Ale w rzeczywistości dostępne są bezblokowe sieci kryptograficzne. Wśród nich IOTA zajmuje pierwsze miejsce na liście. IOTA posiada unikalny system sieciowy o nazwie Tangle. Dzisiaj omówię szczegółowo – czym jest Tangle?

Kiedy blockchain po raz pierwszy pojawił się na scenie, zrewolucjonizował samą ideę ekonomii i finansów. Ale ludzie i eksperci techniczni zawsze przewidywali, że wcześniej czy później blockchain stanie się przestarzały. Nie dlatego, że świat tego nie zaakceptuje czy coś. Raczej nowsza technologia przejmie scenariusz.

IOTA miała dokładnie ten sam pomysł. Postanowili więc zbudować nowy rodzaj sieci, która złagodzi wszystkie problemy, jakie miała technologia blockchain. Wynaleźli Tangle.

Definicja: co to jest plątanina?

Co to jest Tangle?


Kredyty obrazkowe: IOTA

Plątanina to raczej złożona koncepcja. Aby uzyskać lepszy obraz, musisz mieć pojęcie o Internecie rzeczy (IoT). Do sieci IoT można podłączyć dowolne urządzenie, które może łączyć się z Internetem. Oznacza to, że nie tylko Twój smartfon czy laptop, IoT może składać się z samochodowego GPS, lodówki, radia, telewizora. Pralki można uznać za kwalifikujące się, jeśli mogą łączyć się z Internetem.

Tangle zapewni, że te urządzenia będą mogły dołączyć do sieci. Piękno tej technologii polega na tym, że nie musisz płacić żadnych opłat podczas dokonywania transakcji. Jest to jedna z kluczowych, głównych różnic w stosunku do technologii blockchain.

Głębsze spojrzenie na technologię

Co to jest Tangle Blockchain?

Kredyty obrazkowe: IOTA

Tangle przyjmuje technologię zwaną Skierowany graf acykliczny. Wykres to struktura danych zgodna z informatyką. Podmioty w sieci to węzły. Węzły tworzą ciało przypominające sieć, zwane siecią. Każdy węzeł może wskazywać na dwa inne węzły, a także tam dwa węzły mogą wskazywać na pojedynczy węzeł.

Ponownie wszystkie węzły mają przypisaną wartość. Zatem każdy węzeł ma skumulowaną wartość, która określa odporność węzła. Węzły na krawędzi nie mają żadnych węzłów wskazujących. Te węzły nazywane są wskazówkami. Do określenia wartości końcówek wybierany jest algorytm PoW. Aby lepiej zrozumieć, czym jest Tangle, możesz sprawdzić ich biały papier.

Jakie są kluczowe zalety Tangle?

Aby poznać odpowiedź, czym jest Tangle, lepiej poznajmy zalety Tangle. Tangle w zasadzie stara się zmniejszyć wady starszej technologii blockchain.

1. Szybkość jest priorytetem

Korzyści Tangle Blockchain

Kredyty obrazkowe: IOTA

Tangle jest znacznie szybsze niż blockchain. Typowy blockchain, taki jak blockchain Bitcoina, może obsłużyć tylko 5-7 transakcji na sekundę. Długi i energochłonny algorytm konsensusu, taki jak PoW, powoduje takie opóźnienia. Nawet najnowsze algorytmy konsensusu, takie jak PoS, nie mogą przyspieszyć technologii. Kiedy starsze systemy płatności, takie jak Visa, mogą obsługiwać 10000 transakcji na sekundę, blockchain przyjmuje mocny cios. Tangle może obsłużyć około 800 transakcji na sekundę, które wciąż są stosunkowo niskie, ale lepsze niż blockchain.

2. Bez górników i bez dodatkowych opłat

Tangle używa DAG do weryfikacji transakcji. Można powiedzieć, że osoby, które dokonują transakcji, będą również walidować transakcje (innych). Ta sama koncepcja eliminuje potrzebę korzystania z górników. Ponieważ istnieją górnicy, nie będziesz musiał nikomu płacić za potwierdzenie transakcji. Cały proces jest nieodłączny.

3. Lepsze bezpieczeństwo

Tangle zapewnia znacznie lepszą ochronę przed cyberatakami, takimi jak DDoS. Podczas gdy świat każdego dnia jest atakowany przez hakerów, Tangle zapewnia doskonałą ochronę przed takimi atakami. Dzięki temu Twoje pieniądze będą lepiej zabezpieczone. Nawet Tangle jest o wiele lepszym wojownikiem przeciwko hakerom i cyberatakom.

4. System, który jest sprawiedliwy

Górnicy mogą wybrać, którą transakcję zweryfikuje, a której nie. Górnicy zawsze szukają większych transakcji, ponieważ nagroda za walidację jest znacznie wyższa przy większych kwotach. Tak więc użytkownicy, którzy wydają niewiele, zostają zaciemnieni przez większe ryby. Ponieważ istnieje górnik, Tangle nie ma takiego niesprawiedliwego systemu. Transakcje są bezstronne i całkowicie uczciwe.

Ostatnie myśli

Tak więc chodziło o pretendenta, który rzuca wyzwanie technologii blockchain. Nikt nie może być pewien, czy Tangle przytłoczy potężny blockchain, czy też blockchain go zmiażdży. Ale kiedy wkraczasz w świat decentralizacji, powinieneś mieć pojęcie o tym, czym jest Tangle.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me