Jak sprawdzić oficjalny dokument ICO: przewodnik dla potencjalnych inwestorów

Początkowe oferty monet (ICO) są teraz na topie, a wiele projektów związanych z blockchain-kryptowalutą uruchamia je co miesiąc. Jeśli jesteś potencjalnym inwestorem, musisz przeanalizować, w które ICO powinieneś zainwestować, a od którego trzymać się z daleka. ICO są nieuregulowane, dlatego jako inwestor powinieneś dokładnie przestudiować projekt przed zainwestowaniem, a biała księga projektu jest ważnym źródłem informacji. Inwestor nowy w świecie kryptowalut zwykle uważa, że ​​biały dokument jest mylący, dlatego tutaj wyjaśniam, jak sprawdzić oficjalny dokument ICO. Wykonaj następujące kroki:

Sprawdź referencje zespołu ICO:

Sekcja dotycząca zespołu znajduje się zwykle na końcu białej księgi, jest jednak najważniejsza.


Dobry zespół potrafi najlepiej wykorzystać przeciętny pomysł, dlatego najpierw sprawdź, czy zespół ICO jest wiarygodny. Chociaż biała księga może zawierać pewne informacje, musisz również osobno przyjrzeć się platformom społecznościowym, takim jak LinkedIn. Idealnie byłoby, gdyby zespół miał imponującą wiedzę specjalistyczną w zakresie technologii blockchain i branży, a także powinien wcześniej wdrożyć udane projekty blockchain, najlepiej w tej samej branży..

Z drugiej strony, jeśli nie znajdziesz żadnych lub skąpych informacji o zespole projektowym, nie inwestuj w projekt!

Sprawdź jakość pisania białej księgi ICO:

Zespół projektowy użyje białej księgi jako głównego narzędzia do przekazywania informacji o swoim projekcie potencjalnym inwestorom. Powinien być przynajmniej profesjonalnie napisany. Błędy ortograficzne i gramatyczne w białej księdze lub nieprofesjonalna prezentacja treści wskazuje, że zespołowi projektowemu może brakować niezbędnego profesjonalizmu. W końcu, gdy chcesz zebrać miliony dolarów z rynku, oczekuje się od Ciebie korekty głównego dokumentu marketingowego.

Wręcz przeciwnie, profesjonalnie napisana biała księga ICO z poprawną pisownią i gramatyką nie wystarczy, abyś zainwestował w projekt. Potrzebujesz znacznie więcej niż w białej księdze. Czytaj.

Zweryfikuj pomysł na produkt ICO w białej księdze:

Istnieje wiele ICO, które nie mają do zaoferowania żadnego jasnego produktu lub usługi, może to być raczej schemat Ponzi. Podczas studiowania białej księgi skup się na następujących pytaniach:

 • Czy istnieje konkretny problem biznesowy, którego dotyczy projekt? Lub czy istnieje nowa szansa rynkowa, do której projekt jest skierowany?
 • Jak duży jest problem biznesowy lub szansa rynkowa? Im jest większy, tym lepiej.
 • Kim są obecni gracze na rynku i czy zespół projektowy ICO oferuje coś innego, co przyniesie wymierną różnicę klientom?
 • Czy istnieje inny konkurent oparty na łańcuchu bloków, który zajmuje się tym samym problemem biznesowym lub szansą rynkową? Jeśli tak, to co wyróżnia zespół projektowy ICO?
 • Czy proponowany produkt lub usługa dotyczy konkretnie problemu biznesowego lub możliwości rynkowej, czy też biała księga jest zbyt ogólnikowa w tym aspekcie?
 • Jeśli zespół projektowy wykorzystał wykresy i statystyki do opisania obecnego problemu biznesowego lub nowej okazji rynkowej, czy podane tam liczby są wiarygodne? Czy źródło statystyk jest prawdziwe??

Jeśli biała księga przedstawia dobry zespół i rozsądny pomysł na biznes, projekt może być odpowiednim kandydatem do zainwestowania. Trzeba jednak więcej analizować, więc czytaj dalej.

Przestudiuj aspekty technologii ICO w białej księdze:

Biała księga powinna nie tylko używać żargonów technicznych, ale powinna raczej jasno wyjaśniać rozwiązanie techniczne. Pamiętaj, że jeśli zespół projektowy nie jest w stanie wyjaśnić rozwiązania po prostu laikowi, to albo rozwiązanie jest zbyt złożone, albo zespół nie jest co do tego jasny.

Blockchain jest wciąż nową technologią i może pomysły na innowacje są świetne na papierze, ale nie zostały wypróbowane w rzeczywistości. Jeśli w rozwiązaniu znajdziesz zbyt wiele pierwszych w swoim rodzaju (FOAK) technologii, projekt jest wysoce ryzykowny.

Ponadto, jeśli zespół projektowy ma już działający prototyp, nawet jeśli jest w fazie alfa, możesz mieć większe zaufanie do projektu. W przypadku braku tego, jeśli oficjalny dokument zawiera wystarczające informacje, abyś mógł przejrzeć kod open source, to również wiesz, że wykonali oni jakąś rzeczywistą pracę. Sprawdź plan rozwoju i przeanalizuj jego wykonalność.

Tylko biała księga ze złożonymi komponentami technologicznymi opisanymi wieloma żargonami wskazuje, że faktyczna realizacja projektu może być znacznie bardziej skomplikowana, niż mówi błyszcząca biała księga.

Przeanalizuj aspekty tokenizacji ICO:

Zespół projektowy może opracować rozwiązanie problemu biznesowego i stworzyć produkt lub usługę odpowiadającą nowym możliwościom rynkowym bez korzystania z łańcucha bloków i bez tworzenia tokena kryptograficznego. Technologia blockchain może być potężna, jednak produkt lub usługa może wymagać tylko aplikacji internetowej z zestawem ukierunkowanych funkcji, a nie zdecentralizowanego blockchaina i tokena kryptograficznego. Pamiętaj, że ICO to teraz szał, a wiele firm próbuje zebrać lukratywne sumy z rynku bez konieczności przestrzegania rygorystycznych wymogów regulacyjnych. Dlatego podczas czytania białej księgi przeanalizuj następujące kwestie:

 • Dlaczego projekt w ogóle potrzebuje technologii blockchain?
 • Nawet jeśli istnieje uzasadnienie dla korzystania z blockchain, jakie jest uzasadnienie dla tokena kryptograficznego?
 • Czy planowany token jest kryptowalutą, czy tylko tokenem użytkowym, za pomocą którego użytkownicy mogą uzyskać dostęp do określonego produktu lub usługi oferowanej przez projekt?
 • W jaki sposób token zostanie doceniony, czy model biznesowy zapewnia drogę do uznania?

Jaka jest struktura sprzedaży tokenów ICO?

W białej księdze należy wyraźnie wskazać następujące kwestie:

 • Na jakim etapie jest sprzedaż tokenów, tj. Prywatny, przedsprzedaż, sprzedaż społecznościowa itp?
 • Jak wygląda dystrybucja tokenów dla zespołu projektowego, sprzedaż prywatna i sprzedaż społecznościowa?
 • Czy wymóg „miękkiego limitu” jest rozsądny i czy jest powiązany z planem rozwoju?

Musisz przeanalizować, czy ilość tokena zarezerwowanego dla zespołu projektowego nie jest zbyt duża. Sprawdź również, czy plan zapewnia wystarczającą płynność i czy okres blokady, jeśli istnieje, nie jest zbyt długi.

Na koniec sprawdź mechanizm sprzedaży tokenów, jak możesz wziąć udział, jeśli rzeczywiście zdecydowałeś się zainwestować w projekt i czy istnieją ograniczenia specyficzne dla kraju.

Przyjrzyj się aspektom prawnym, sprawdzając oficjalne dokumenty ICO:

Sprawdź, czy w białej księdze opisano gotowość prawną zespołu projektowego pod kątem jurysdykcji, w której będzie on działał. Czy w kraju obowiązują wymogi „Poznaj swojego klienta” (KYC) i „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy” (AML), a jeśli tak, czy zespół projektowy zaplanował ich spełnienie?

Jeśli projekt wydaje token kryptograficzny i twierdzi, że jest „zgodny z SEC”, zachowaj ostrożność. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nie zatwierdziła jawnie żadnego tokena ICO!

Uwaga: Jeśli jesteś nowy w świecie ICO, możesz przeczytać ten przewodnik o ICO oraz ten przewodnik, jak wziąć udział w jednym.

* Zastrzeżenie: artykuł nie powinien być traktowany jako i nie ma na celu zapewnienia żadnych porad inwestycyjnych. Roszczenia przedstawione w tym artykule nie stanowią porady inwestycyjnej i nie powinny być traktowane jako takie. Przeprowadź własne badania!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me