Jeśli inwestujesz w początkowe oferty monet (ICO), musisz wiedzieć, że ICO są nieuregulowane i było już wiele oszukańczych ICO. Musisz dbać o bezpieczeństwo swoich ciężko zarobionych pieniędzy i mądrze inwestować. W tym artykule wyjaśnię, jak rozpoznać oszustwa ICO.

Sprawdź referencje członków zespołu ICO:

Przejrzyste ICO z uczciwymi celami zawsze będzie wyświetlało szczegóły członków zespołu projektowego na ich stronie internetowej. Dodatkowo przedstawią odniesienia do nich w białej księdze. ICO, które oznaczają prawdziwy biznes, nie mają przed tobą nic do ukrycia, jeśli chodzi o ich zespół projektowy.

Jeśli nie widzisz nazw, profili LinkedIn, profili Crunchbase, być może zauważyłeś oszustwo ICO. Jeśli je widzisz, zapoznaj się ze szczegółami ich profili. Dowiedz się, czy w ogóle wdrożyli jakiś znaczący projekt blockchain-crypto. Sprawdź, czy ich wcześniejsze projekty zostały pomyślnie zrealizowane.


Projekt jest skierowany do branży. Dobra znajomość technologii blockchain jest fajna, ale nie gwarantuje, że członkowie zespołu znają branżę. Sprawdź ich odpowiednie doświadczenie branżowe.

Jestem pewien, że spotkałeś się z fałszywymi profilami w mediach społecznościowych z dużą liczbą obserwujących. Niestety, w przypadku pozbawionych skrupułów firm tworzenie fałszywych profili w mediach społecznościowych członków ich zespołu jest łatwe, kupując obserwujących lub używając botów. Jeśli zauważysz, że członkowie zespołu ICO twierdzą, że mają duże doświadczenie w dziedzinie blockchain na platformach społecznościowych, z dużą liczbą obserwujących, sprawdź, czy regularnie publikują wnikliwe treści. Jeśli członkowie zespołu ICO rzadko angażują się w tysiące obserwujących, publikując przydatne i interesujące treści, to liczba obserwujących jest podejrzana!

Sprawdź, czy publikują ciekawe artykuły związane z blockchainem na Twitterze, Medium i innych platformach. Nie mogę tego bardziej podkreślić: nie daj się nabrać na starannie zapakowane profile w mediach społecznościowych, zagłęb się i dowiedz się, czy reputacja jest prawdziwa!

Przeczytaj uważnie raport ICO:

Prawdziwa ICO opublikuje oryginalny raport, który jasno opisuje problem biznesowy, który rozwiąże, lub możliwości rynkowe, którymi się zajmą. Jasno opiszą swoje rozwiązanie, w tym technologię, bez zbędnego żargonu marketingowego i technicznego. Zespół wyjaśni, dlaczego używają blockchain i dlaczego w pierwszej kolejności planują token.

Jeśli nie zobaczysz oficjalnego dokumentu lub dokumentu zawierającego treść skopiowaną z innego projektu, od razu wiesz, że to oszustwo. Bez prawdziwego problemu biznesowego do rozwiązania lub możliwości rynkowej do rozwiązania, projekt jest prawdopodobnie schematem pozwalającym na szybkie zebranie pieniędzy.

Jeśli znajdziesz zbyt wiele żargonów, to w najlepszym przypadku zespół projektowy ma trudności z wyjaśnieniem własnego uzasadnienia biznesowego lub w najgorszym przypadku go nie ma. Brak odpowiedniego uzasadnienia biznesowego może wskazywać, że projekt jest piramidą, w której pierwsi inwestorzy są nagradzani pieniędzmi, które później wnoszą. Pamiętaj, że takie schematy są nielegalne w wielu krajach!

Jeśli w białej księdze nie można wyjaśnić, dlaczego potrzebują technologii blockchain lub tokena, prawdopodobnie kierują się modą ICO. Obietnica stałego uznania tokena jest wyraźną oznaką oszustwa. Start-upy napotykają liczne przeszkody w okresie swojej formacji i żadna z nich nie jest w stanie zapewnić stale rosnącego zysku.

Nie bądź łatwowiernym inwestorem, który da się nabrać na takie obietnice. Naucz się dobrze studiować białe księgi ICO, skorzystaj z tego przewodnika „Przewodnik dla początkujących: Jak sprawdzić oficjalny dokument ICO”.

Czy istnieje sensowny plan projektu ICO?

znaczący plan projektu ICO

Najbardziej obiecujące ICO mają funkcjonalny produkt lub działający prototyp, co oznacza, że ​​zespół projektowy dokonał już znacznego rozwoju i naprawdę potrzebuje funduszy, aby go ukończyć. Jeśli zespół projektowy nie ma jeszcze prototypu, ale ma szczegółowy plan rozwoju i kod open source w GitHub do przejrzenia, to też dobry znak.

Projekt bez planu rozwoju lub szkicowy prawdopodobnie nie wykonał jeszcze żadnej pracy. ICO są nieuregulowane, a jeśli zespół projektowy zniknie z twoimi pieniędzmi bez rozwijania czegokolwiek, nie możesz skorzystać z prawnego środka odwoławczego. Jeśli nie ma repozytorium GitHub, jest ono puste lub zespół projektowy twierdzi, że ma zamknięty kod źródłowy, unikaj go!

Jak wykryć oszustwa ICO, sprawdzając dystrybucję tokenów lub sposoby ich sprzedaży:

Czy zespół ICO rezerwuje zbyt wiele tokenów, np. 50% tokenów dla zespołu programistów? Żaden zespół projektowy ICO nie powinien wymagać takiej ilości tokena. Cos jest nie tak!

Podczas gdy wiele ICO ma prywatną sprzedaż tokenów przed sprzedażą zbiorową, gdzie kilku inwestorów kupuje dużo tokenów po niższej cenie, równowaga powinna być. Jeśli dystrybucja tokenów pokazuje zbyt dużą liczbę tokenów do prywatnej sprzedaży, ICO jest prawdopodobnie oszustwem.

Jak wygląda Twój okres blokady tokenów? Czy to zbyt długo i daleko w przyszłość? Czy plan rozwoju projektu może uzasadniać tak długi okres blokady? Pamiętaj, że przy bardzo długim planie rozwoju projekt może być naprawdę złożony i nie powinieneś inwestować w takie projekty, nawet jeśli są autentyczne. W najgorszym przypadku długi okres blokady bez planu rozwoju, który by to uzasadniał, jest oznaką oszustwa.

Skoro już jesteśmy przy temacie tokenów, sprawdź, czy ICO ma nieograniczony limit. Oznacza to, że nie ma „twardego limitu”, a projekt może zebrać nieograniczoną ilość pieniędzy! Żaden racjonalny plan rozwoju nie może tego usprawiedliwić, a Ty, inwestor, powinieneś trzymać się z daleka od tego ICO!

Jak wykryć oszustwa ICO z pomocą społeczności kryptowalut:

społeczność kryptowalut pomaga znaleźć oszustwo ICO

Jeśli jesteś nowym inwestorem kryptowalutowym, powinieneś podziękować żywej i niezwykle kompetentnej społeczności kryptowalut! Są na Telegramie, Slacku, Reddicie, Facebooku, Twitterze, LinkedIn i kilku forach internetowych, takich jak BitcoinTalk.

Prawdziwy zespół projektowy ICO energicznie angażuje tę społeczność, w rzeczywistości zazwyczaj zatrudnia pełnoetatowych menedżerów społeczności, aby regularnie wchodzić w interakcje ze społecznością. Robią to przede wszystkim po to, aby zbudować zaufanie społeczności kryptowalut do swojego projektu. Przeczytaj więcej o tym, jak menedżerowie społeczności budują zaufanie do projektu ICO w tym artykule „Menedżer społeczności ICO: znaczenie roli w Twoim ICO”.

Społeczność kryptowalut może bardzo szybko wykryć oszustwo ICO. Wielu z nich to inwestorzy i pasjonaci blockchain. Działają bardzo pomocnie, gdy tylko zauważą oszustwo i szybko rozpowszechniają wiadomość! Śledź te społeczności, a szybko poznasz oszustwo ICO.

Z drugiej strony, jeśli nie napisali nic pozytywnego na temat projektu, to jeszcze mu nie ufają. Ty też nie powinieneś!

Mam tutaj dla ciebie prośbę. Jeśli do tej pory czytałeś ten artykuł, masz pasję do blockchain i kryptowalut i chcesz, aby przestrzeń pozostała czysta. Zrób przysługę: jeśli zauważysz oszustwo ICO, natychmiast powiadom społeczności kryptowalut. Informacje pomogą innym inwestorom chronić ich ciężko zarobione pieniądze!

Jak wykryć oszustwa ICO, korzystając z przydatnych zasobów:

Tradycyjne start-upy zbierają pieniądze z funduszy Venture Capital (VC). To złożony proces, który obejmuje wiele spotkań i dużą ilość dokumentacji. VC są doświadczeni i odfiltrowują niegodne projekty i oszustwa. Przeczytaj to porównanie „ICO vs VC: The Experience Matters”, aby dowiedzieć się, w jaki sposób VC powstrzymują schematy Ponziego, ale ICO nie odniosły sukcesu.

Przygotuj się, zanim zainwestujesz w ICO, pomoże ci to wykryć oszustwa. Polecam następujące przydatne zasoby:

  1. Aby poznać ryzyko związane z nieuregulowanymi ICO, przeczytaj ten artykuł „Co to jest ICO: wprowadzenie do pierwszej oferty monet”;
  2. Aby dowiedzieć się, jak przygotować się do ICO, przeczytaj ten „Przewodnik dla początkujących: Jak wziąć udział w ICO?”.

Inwestuj bezpiecznie, unikaj oszustw związanych z ICO!

* Zastrzeżenie: artykuł nie powinien być traktowany jako i nie ma na celu zapewnienia żadnych porad inwestycyjnych. Roszczenia przedstawione w tym artykule nie stanowią porady inwestycyjnej i nie powinny być traktowane jako takie. Przeprowadź własne badania!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me