Dzisiaj przejdziemy przez proste porównanie klucza prywatnego z kluczem publicznym. Kiedy zrozumiesz różnicę, będziesz w stanie właściwie zrozumieć, jak działa kryptowaluta.

Jeśli chodzi o blockchain lub ogólnie kryptowalutę, powinieneś słyszeć o kluczach prywatnych i publicznych. Są integralną częścią każdego łańcucha bloków. Bez tego cały pomysł upadnie. Więc tak? Zacznijmy.

Klucz prywatny a klucz publiczny


Zanim zagłębimy się w ich porównanie, najpierw musimy zrozumieć każdy z nich. W kryptografii i algorytm kryptograficznym zawsze mają skojarzone z nim dwa lub więcej kluczy. Są to klucze prywatne i publiczne.

Co to jest klucz prywatny?

Klucz prywatny to tajny klucz używany do szyfrowania i odszyfrowywania wiadomości. Jest używany z kluczem publicznym. Musi być przez cały czas prywatny i nigdy nie należy go nikomu udostępniać.

W kryptowalutach klucze prywatne są używane przez portfele do ochrony jej aktywów. Ponieważ kluczy prywatnych nie można odtworzyć, chronią one Twój zasób bez żadnych kompromisów.

Na przykład portfel Bitcoin ma powiązany z nim klucz prywatny. Podczas tworzenia nowego portfela generowany jest zarówno klucz prywatny, jak i klucz publiczny. Gdy go otrzymasz, musisz wykonać kopię zapasową klucza prywatnego w bezpiecznym miejscu.

Uwaga: Jeśli zgubisz klucz prywatny, nie będziesz mieć dostępu do swojego portfela ani jego środków. Zawsze dobrze jest wykonać kopię zapasową tego dokumentu, zapisując go w prywatnym dzienniku lub drukując go.

Co to jest klucz publiczny?

Z drugiej strony klucz publiczny służy tylko do szyfrowania wiadomości. Może być wysyłany do innych osób w celu szyfrowania. Gdy nadawca zaszyfruje wiadomość za pomocą Twojego klucza publicznego, możesz ją odblokować tylko za pomocą klucza prywatnego.

Aby zrozumieć, jak działają te klucze, przyjrzyjmy się dwóm typom szyfrowania.

Szyfrowanie asymetryczne

Szyfrowanie asymetryczne działa na zasadzie generowania pary kluczy prywatnych / publicznych. Jest to algorytm kryptograficzny, który umożliwia wysyłanie wiadomości. W tym algorytmie nie jest możliwe odgadnięcie klucza prywatnego z klucza publicznego.

Podpisy cyfrowe służą do udostępniania klucza publicznego. Z drugiej strony klucz prywatny jest bezpiecznie przechowywany w oprogramowaniu za pomocą szyfrowania.

Szyfrowanie symetryczne

Szyfrowanie symetryczne działa tylko w przypadku kluczy prywatnych. Jest to niezwykle przydatne do szyfrowania danych na serwerze.

Szyfrowanie symetryczne i asymetryczne mogą ze sobą współpracować. Na przykład szyfrowanie asymetryczne jest używane do wysyłania kluczy prywatnych przez sieć. Po osiągnięciu celu klucze prywatne mogą być następnie używane do odszyfrowywania i szyfrowania danych. Klucz prywatny pozostaje bezpieczny, ponieważ jest wysyłany przy użyciu szyfrowania asymetrycznego.

Więc jak to działa?

Cały proces zaczyna się, gdy ktoś zdecyduje się wysłać Ci monetę przez blockchain. Jako użytkownik masz dostęp tylko do swojego klucza prywatnego i klucza publicznego. Klucze to długi ciąg liczb całkowitych i liter. Przyjrzyjmy się 512-bitowemu kluczowi szyfrowania.

KaPdSgVkYp2s5v8y / B? E (H + MbQeThWmZq4t6w9z $ C&FA)[e-mail chroniony]!OGŁOSZENIE

Klucz jest generowany losowo z Generator klucza szyfrowania.

Po zainicjowaniu transakcji łańcuch bloków generuje podpis, aby upewnić się, że transakcja przebiega bezproblemowo z każdą zmianą lub podwójnym wydaniem. Podpis służy następnie do potwierdzenia transakcji.

Szyfrowanie z kluczem publicznym

Źródło zdjęcia: Wikipedia

Jak generowany jest klucz publiczny i adres

Klucz publiczny jest również generowany przy użyciu klucza prywatnego. Klucz publiczny przechodzi następnie przez jednokierunkową funkcję skrótu, która z kolei generuje adres publiczny. Adres publiczny jest widoczny dla każdego i można go udostępnić każdemu w celu wysłania monet lub funduszy.

Możliwe jest wygenerowanie zarówno publicznego, jak i adresu z klucza prywatnego. Ale funkcja odwrotna nie jest możliwa. Oznacza to, że nie możesz wygenerować klucza prywatnego, jeśli masz adres lub nawet klucz publiczny osoby.

Przeczytaj także,

  • Top 10 kryptowalut, o których musisz wiedzieć
  • Gdzie wydawać kryptowaluty

Technicznie rzecz biorąc, można to odwrócić, ale zajęłoby to ponad 40e31 (40 i 31 zer) lat, aby to zrobić przy użyciu najpotężniejszego komputera. Jest to niewykonalne, a tym samym sprawia, że ​​cały proces jest bezpieczny pod względem obliczeniowym.

Wniosek

Mamy nadzieję, że nasz artykuł na temat klucza prywatnego i publicznego pomógł Ci zrozumieć, jak to działa. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kryptowalutą lub blockchainem, powinieneś nauczyć się tych pojęć i zrozumieć znaczenie każdego z nich. Jako użytkownik powinieneś za wszelką cenę dbać o swój klucz prywatny. Nie udostępniaj go nikomu, bo stracisz fundusze. W Internecie jest wiele oszustw, które będą próbowały zapytać Cię o klucz prywatny. Jeśli zobaczysz, że ktoś to robi, po prostu biegnij dalej!

Więc co myślisz o całej dyskusji? Skomentuj poniżej i daj nam znać.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me