Zapoczątkowany przez Satoshi Nakamoto, blockchain to genialna technologia, którą CIO Blockchain powinien uważnie obserwować, gdy jej ewolucja nabiera tempa. Technologia może zwiększyć wydajność, ponieważ rządy i instytucje prywatne nadal tworzą aplikacje wykorzystujące jej możliwości. Poniżej znajduje się krótki przewodnik dla wykonawców dotyczący technologii blockchain, wyjaśniający, dlaczego iw jaki sposób ta technologia wpłynie na sposób życia ludzi w znaczący sposób.

Wdrożenia Blockchain są po części rzadkie, ponieważ bardzo niewielu CIO ma jasne wyobrażenie o tym, o co chodzi w tej technologii. Fakt, że dopiero teraz ludzie i organizacje zaczęli badać potencjał technologii cyfrowej księgi, wyjaśnia ograniczone i niskie wykorzystanie.

Niedawne badanie przeprowadzone przez firmę Gartner wskazuje, że 66% dyrektorów ds. Informatyki wykazało zainteresowanie nową technologią, która nadal wywołuje falę uderzeniową na całym świecie. Ogromne ilości pieniędzy nadal płyną w kierunku technologii, a Chiny przewodzą atakowi. Inwestorzy wysokiego ryzyka również dużo inwestują w powstającą technologię, starając się odkryć jej nieskończone zastosowania.

Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie dla kierownictwa Blockchain, które przedstawia jasny obraz tego, na co CIO Blockchain powinni zwrócić uwagę, starając się wykorzystać pełne możliwości tej technologii.

Co to jest Blockchain?


Dla wielu ludzi blockchain jest po prostu technologią leżącą u podstaw kryptowalut. Chociaż to prawda, technologia ta ma wiele zastosowań poza kryptowalutami, które nadal wywołują mieszane reakcje na całym świecie. Mówiąc najprościej, blockchain to rodzaj cyfrowej księgi, która wykorzystuje złożone szyfrowanie, aby zapewnić trwałe i odporne na manipulacje przechowywanie rekordów.

Najprostszym wyjaśnieniem blockchain jest to, że jest to rozproszona księga, która może przechowywać zapisy wszystkich transakcji w sieci. Za pomocą kryptografii każdy uczestnik sieci blockchain może bezpiecznie uzyskać dostęp do księgi bez potrzeby centralnego organu.

W erze, w której firmy, a także osoby fizyczne, stoją przed wyzwaniami, od zarządzania danymi po bezpieczeństwo, wdrożenie technologii blockchain stało się oczywistym wybawcą. Instytucje finansowe zwróciły już uwagę na możliwości tej technologii, biorąc pod uwagę tempo, w jakim większość z nich bada ją jako sposób zabezpieczenia i śledzenia własności aktywów, a także przyspieszenia transakcji.

Oprócz umożliwienia szybkich i bezpiecznych transakcji, niektóre firmy wykorzystują tę technologię do śledzenia przepływu produktów i aktywów w ramach zarządzania łańcuchami dostaw.

Jak działa Blockchain

Istnieją różne typy łańcuchów bloków, które opierają się na różnych konfiguracjach, a także mechanizmie konsensusu w zależności od typu i rozmiaru sieci. Bitcoin, który jest popularnym blockchainem, ma mniej uprawnień, co oznacza, że ​​każdy może uczestniczyć i uzyskiwać dostęp do treści w łańcuchu.

Za każdym razem, gdy osoba chce zainicjować transakcję w łańcuchu bloków, tworzony jest blok zawierający szczegóły lub szczegóły transakcji, które muszą zostać rozesłane do wszystkich węzłów w sieci. W tym przypadku blok ma sygnaturę czasową, która pomaga ustalić sekwencję zdarzeń.

Gdy wszystkie węzły się zgodzą, a autentyczność bloku zostanie ustalona, ​​nowy blok jest łączony ”z poprzednim blokiem, który jest również połączony z poprzednim blokiem, w wyniku czego powstaje łańcuch poszukiwanego, powszechnie określany jako łańcuch bloków.

Łańcuch bloków jest zwykle replikowany w całej sieci, gdzie każdy w sieci może go zobaczyć i uzyskać do niego dostęp. Kryptografia służy do zabezpieczenia łańcucha, co uniemożliwia jednej osobie manipulowanie jego zawartością. Aby nastąpiła jakakolwiek zmiana, wszystkie osoby, które w tym przypadku są reprezentowane przez węzły, muszą zgodzić się na proponowane zmiany, które są inicjowane w następnym bloku bez zmiany poprzedniego bloku.

Gdy informacja zostanie dodana do bloku, a następnie zapisana w księdze blockchain, nikt nie może jej zmienić ani usunąć. Aspekt zabezpieczenia przed manipulacją jest tym, co podsyca sugestię, dlaczego dyrektorzy IT Blockchain powinni interesować się technologią w czasie, gdy bezpieczeństwo i ochrona danych są sprawą najwyższej wagi..

Działające obecnie bazy danych są zarządzane i kontrolowane przez władze centralne. Z drugiej strony sieci Blockchain nie mogą być zarządzane przez żaden organ centralny. Sterowanie jest rozproszone w taki sposób, że każdy komputer podłączony do sieci bierze udział w podejmowaniu decyzji.

Technologia księgi cyfrowej doprowadziła już do powstania sieci peer-to-peer używanych do różnych operacji. Wdrożenie wykonawcze Blockchain powinno być zatem oczywiste dla organizacji, biorąc pod uwagę, że technologia znacznie zastąpi sytuacje pośrednie.

Na przykład, aby wysłać pieniądze, do wykonania transakcji potrzebny jest bank lub instytucje finansowe. Jednak dzięki wdrożeniu technologii blockchain powinno to należeć do przeszłości, jako sposób na przyspieszenie transakcji.

Dowiedz się więcej o technologii Blockchain.

Dlaczego technologia Blockchain ma znaczenie

Cztery kluczowe cechy dają jasny obraz tego, dlaczego technologia blockchain ma znaczenie i dlaczego dyrektorzy IT Blockchain muszą być bardziej otwarci, jeśli chodzi o jej wdrażanie.

 

Zgoda: Aby jakakolwiek forma konsensusu została uzgodniona w sieci blockchain, wszyscy uczestnicy muszą najpierw wyrazić zgodę. Oznacza to, że technologia blockchain ma potencjał, aby uniemożliwić wybranej grupie osób manipulowanie danymi na ich korzyść.

Pochodzenie: W erze, w której utrzymanie papierowego śladu, który jest zabezpieczony przed fałszerstwami, jest niezbędne, ale wymaga wdrożenia technologii blockchain. Technologia księgi cyfrowej umożliwia wszystkim uczestnikom sieci poznanie, skąd pochodzi zasób i jak zmieniała się własność w czasie.

Niezmienność: Aspekt zabezpieczenia przed manipulacją musi być jednym z największych atrybutów, na które kierownictwo łańcucha bloków powinno zwracać uwagę, jeśli chodzi o technologię cyfrowej księgi. Żadne informacje zaszyfrowane w bloku nie mogą być w żaden sposób naruszone podczas zapisywania w księdze. Jeśli dane w bloku są niepoprawne, należy przeprowadzić nową transakcję ”w celu odwrócenia błędu bez usuwania zawartości poprzedniego bloku.

Ostateczność: Sieci Blockchain zapewniają przejrzyste platformy, na których ludzie mogą przejść i określić własność zasobu, a także zakończenie danej transakcji.

Biorąc pod uwagę wymienione powyżej atrybuty, jest oczywiste, że technologia blockchain zapewnia najwyższy poziom przejrzystości, z którego mogą być dumni CIO. Mniej nadzoru, oszczędności kosztów, a także redukcja pośredników to tylko niektóre z innych korzyści, które sprawiają, że blockchain jest pożądany w cyfrowym świecie.

CIO Blockchain muszą zrozumieć, czym jest Blockchain i jak działa, aby móc dobrze wykorzystać jego możliwości. Na początek kierownicy blockchain będą musieli zgodzić się na decentralizację swoich modeli biznesowych i procesów.

Projekty oparte na technologii księgi głównej mają zapewnić wartość biznesową, do której warto dążyć za wszelką cenę. To powiedziawszy, dyrektorzy ds. Technologii blockchain muszą być bardziej agresywni we wdrażaniu tej technologii.

Instrukcja wdrażania Blockchain krok po kroku

Aplikacje Blockchain

Dyrektorzy Blockchain w różnych branżach powoli przyjmują technologię księgi w celu zwiększenia wydajności i świadczenia usług. Fakt, że technologia zapewnia infrastrukturę do tworzenia kolejnych innowacyjnych aplikacji poza kryptowalutami, widział ją w różnych branżach, od opieki zdrowotnej po finansowanie motoryzacji, a także przestrzeni technologicznej..

Blockchain w ubezpieczeniach na życie i opiece zdrowotnej

CIO Blockchain powoli wdrażają technologię cyfrowej księgi w sektorze opieki zdrowotnej jako sposób na poprawę świadczenia usług. W służbie zdrowia technologia ta jest wykorzystywana do zabezpieczania dokumentacji medycznej w czasie, gdy cyberbezpieczeństwo stanowi poważne zagrożenie.

Technologia znajduje duże zastosowanie w zabezpieczaniu badań klinicznych, dokumentacji medycznej pacjentów, a także dokumentacji rozliczeniowej. Hostowanie takich rekordów na łańcuchu bloków zapewnia ochronę przed manipulacją w takim stopniu, w jakim nikt nie może manipulować.

Dyrektorzy Blockchain już badają możliwość stworzenia wspólnej bazy danych informacji zdrowotnych, do których będą mieli dostęp lekarze. Niektóre organizacje używają tej technologii do stosowania analizy danych z różnych rozproszonych źródeł, zapewniając jednocześnie najwyższy stopień prywatności.

Firmy oferujące ubezpieczenia na życie również wykorzystują tę technologię do wykrywania oszustw w branży, a także ułatwiają dynamiczne relacje ubezpieczyciel-klient. Citi Bank zaprezentował już system roszczeń ubezpieczeniowych, który rejestruje każdy etap procesu roszczeniowego w łańcuchu blokowym.

Blockchain na rynku nieruchomości

Dyrektorzy Blockchain zwrócili również uwagę na sektor nieruchomości, który od lat boryka się z problemami związanymi z pośrednikami, takimi jak brokerzy, rząd, a także firmy depozytowe. Systemy Blockchain wymieniające wszystkie szczegóły dotyczące nieruchomości pojawiły się już w wyniku wysiłku, dzięki czemu ludzie mogą łatwo zobaczyć, zbadać nieruchomości i móc dokonywać płatności bez angażowania pośredników.

Wdrożenie Blockchain w branży może również spowodować zmniejszenie liczby przypadków oszustw, ponieważ depozyty będą teraz dokonywane w bardziej bezpieczny i terminowy sposób. Strukturyzując transakcje w sektorze jako inteligentne kontrakty, transfery w przyszłości powinny mieć miejsce, gdy tylko zostaną spełnione wszystkie warunki umów. Technologia zapewni również publicznie dostępną i weryfikowalną dokumentację, zapewniając tym samym przejrzystość całego procesu.

Blockchain w łańcuchu dostaw

Jeśli istnieje sektor, który zajmuje się wieloma dokumentami w postaci dokumentów papierowych, to musi to być zarządzanie łańcuchem dostaw. Na przykład w przemyśle spożywczym zawsze istnieje długi łańcuch opakowań dystrybutora. Przetwórcy i sklepy spożywcze, z których wszyscy komplikują proces łańcucha dostaw. Biorąc pod uwagę, że każdy uczestniczy w procesie produkcyjnym, wszystko oprócz skutecznego, niezawodnego i odpornego na manipulacje łańcucha do prowadzenia dokumentacji.

Blockchain zapewnia łatwy sposób na zapewnienie, że wszystkie zapisy, które powstają podczas wysyłki produktów od producenta do konsumenta końcowego, są bezpiecznie przechowywane i dostępne w dowolnym momencie.

Wykorzystanie Blockchain w przestrzeni powinno prowadzić do nowych transakcji między aktorami, którzy są sobie obcy, ale mają coś, co mogą przeprowadzać. Technologia powinna również prowadzić do zwiększenia zaufania, przepływu pracy i przejrzystości.

Blockchain w finansach

Wydaje się, że Blockchain znalazł wielkie zastosowanie w sektorze finansowym, biorąc pod uwagę już istniejące aplikacje. Dyrektorzy Blockchain z wielkim sukcesem wykorzystali technologię do przyspieszenia i uproszczenia procesu dokonywania płatności transgranicznych. Technologia pozwoliła również obniżyć koszty związane z przesyłaniem ogromnych ilości pieniędzy w porównaniu z innymi tradycyjnymi formami płatności.

Patrząc w przyszłość, dyrektorzy ds. Technologii blockchain badają możliwość wykorzystania technologii w obrocie akcjami, aby zapewnić większą dokładność transakcji, a także krótsze procesy rozliczeniowe. Inteligentne kontrakty oparte na technologii cyfrowej; Powoli pojawiają się również technologie księgi rachunkowej, ponieważ umożliwiają one automatyczne wykonywanie transakcji handlowych i umów.

Technologia Blockchain jest również wykorzystywana do ulepszania zarządzania tożsamością online, ponieważ ludzie wkrótce będą mogli wybrać sposób, w jaki chcą być identyfikowani w Internecie.

Blockchain w Cloud Storage

Nie ma wątpliwości, że technologia blockchain może zmienić sposób przechowywania danych w chmurze. Biorąc pod uwagę, że obecne usługi przechowywania danych są scentralizowane, takie systemy pozostają podatne na ataki hakerskie, w wyniku których dane użytkowników są narażone.

Decentralizacja całego procesu przechowywania utrudniłaby podejrzanym podmiotom uzyskanie dostępu do jakichkolwiek danych przechowywanych w chmurze. Storj to jedna z takich firm, która pracuje nad usługą przechowywania w chmurze, która wykorzystuje technologię blockchain do poprawy bezpieczeństwa i zmniejszenia zależności od scentralizowanych administratorów.

Czytaj więcej 

-Cyfrowa transformacja Blockchain => Ponad 30 przykładów transformacji Blockchain

-Aplikacje Blockchain => Ponad 50 przypadków użycia Blockchain w świecie rzeczywistym

Wyzwania Blockchain

Brak standardów

Jednym z największych wyzwań stojących przed menedżerami blockchain przy wdrażaniu rewolucyjnej technologii jest brak standardów. Uzyskanie zgody uczestników sieci na wspólny protokół sieciowy, w którym nie ma ustalonych standardów, powoli okazuje się największym zagrożeniem dla powszechnego przyjęcia.

Podczas gdy niektóre firmy mogą zdecydować się na wdrożenie uprawnień lub półprywatnych łańcuchów bloków, inne decydują się na pozwolenie na mniej sieci, do których każdy może uzyskać dostęp. Ewolucja technologii spowodowała również wzrost przeszkód regulacyjnych, ponieważ rządy próbują opanować technologię, która może mieć poważny wpływ na różne operacje, a także sektory.

CIO Blockchain, zwłaszcza w sektorze finansowym, również borykają się z kwestiami prywatności i bezpieczeństwa związanymi z tą technologią. Na przykład nadal nie jest jasne, ile informacji o transakcji powinni widzieć uczestnicy sieci.

Koszt

Blockchain polega na szyfrowaniu, aby zapewnić bezpieczeństwo wszelkich danych przechowywanych w bloku, a także ustanowić konsensus. Złożone algorytmy są zwykle używane do weryfikacji, czy dana osoba ma uprawnienia do przeglądania zawartości sieci

Aby uruchomić algorytmy, potrzebna jest moc komputera, która czasami może kosztować dużo energii. Na przykład ilość energii potrzebnej do utrzymania łańcucha bloków Bitcoin jest większa niż ilość energii zużywanej w około 159 krajach. Ogromna ilość energii nadal obciąża główną infrastrukturę zasilania, prowadząc do nieoczekiwanych kosztów.

Złożoność

Technologia cyfrowej księgi okazała się skomplikowana dla kadry zarządzającej blockchain, co wyjaśnia jej ograniczone zastosowanie. CIO Blockchain potrzebuje trochę czasu, aby zrozumieć zasady szyfrowania, a także aspekt rozproszonej księgi kryjącej się za technologią.

Aspekt złożoności utrudnił również dyrektorowi ds. Technologii blockchain docenienie jego zalet. Na przykład w sektorze bankowym niektóre banki niechętnie przyjmują technologię, ponieważ mogą świadczyć usługi po niskich kosztach bez konieczności jej przyjmowania.

Ze względu na złożoność, a także rozproszony charakter, transakcje typu blockchain czasami zajmują trochę czasu w porównaniu z tradycyjnymi systemami płatności. Na przykład bitcoin od lat boryka się z problemami ze skalowalnością, co uniemożliwia mu przetwarzanie wielu transakcji, tak jak robi to PayPal.

Prywatność & Obawy dotyczące bezpieczeństwa

Niektóre łańcuchy bloków są zaprojektowane tak, aby były publicznie widoczne, aby każdy mógł je zobaczyć. Biorąc pod uwagę, że wszystkie informacje dotyczące transakcji są dostępne dla wszystkich, tak jak ma to miejsce w przypadku łańcucha blokowego Bitcoin, nie poszło dobrze z większością dyrektorów blockchain. Z wyjątkiem monet zorientowanych na prywatność, dzieje się tak zawsze w przypadku większości łańcuchów bloków, co nadal budzi obawy dotyczące prywatności.

Chociaż aspekt przejrzystości blockchain jest dobry, czasami staje się znaczącym przeciwwagą, szczególnie w przypadku informacji wrażliwych, takich jak dane pacjentów. W związku z tym CIO Blockchain może być zmuszony do zmiany ksiąg, aby ograniczyć dostęp do danych jako sposób na zapewnienie prywatności.

Sieci Blockchain pozostają podatne na 51% ataków, które mają miejsce, gdy pewna grupa górników lub węzłów uzyskuje pełną kontrolę nad łańcuchem, tak że są jedynymi, którzy mają dyktować, co jest przetwarzane. Podczas gdy nieletni nie będą w stanie zmienić poprzednich bloków, fakt, że kontrolują przyszłe transakcje, całkowicie wykoleje to, co oznacza blockchain.

Podsumowanie

Technologia Blockchain może usprawnić różne operacje niezależnie od branży aplikacji. Mimo że technologia wciąż znajduje się na początkowym etapie rozwoju, dyrektorzy ds. Informatyki Blockchain mogą ją nadal badać, ponieważ jest ona niezwykle obiecująca. Jednak, aby zapewnić pomyślne wdrożenie technologii blockchain, dyrektorzy blockchain będą musieli upewnić się, że organizacja rzeczywiście potrzebuje tej technologii w pierwszej kolejności..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me