Niezależnie od tego, czy jesteś inwestorem oferującym początkowe monety (ICO), czy przedsiębiorcą związanym z blockchain-kryptowalutą, musisz zrozumieć różnice między tokenami bezpieczeństwa a tokenami użytkowymi. Jeśli zainwestujesz nie zdając sobie sprawy z różnic, Twoje fundusze mogą utknąć na długi czas. Jeśli jako przedsiębiorca uruchomisz swoje ICO bez zrozumienia różnic, możesz napotkać problemy regulacyjne. Wyjaśnię tutaj różnice między tokenami bezpieczeństwa a tokenami narzędziowymi, jednak najpierw zrozumiemy kontekst.

Brak przepisów ICO stanowi wyzwanie dla inwestorów i start-upów:

Wcześniej wyjaśniłem nieuregulowany charakter ICO w tym artykule „Co to jest ICO: wprowadzenie do początkowej oferty monet”. Chociaż ICO zdemokratyzowały inwestycje i umożliwiły start-upom szybkie zbieranie pieniędzy bez długotrwałych wymogów regulacyjnych, stwarzają również ryzyko: np .:

 1. W Stanach Zjednoczonych akredytowanymi inwestorami mogą zostać tylko osoby fizyczne o półpłynnej wartości netto powyżej 1 miliona USD. Inną opcją jest roczny dochód w wysokości 200 000 USD przez co najmniej 2 lata. Próg wynosi 300 000 USD dla rodzin. Ma to pewne implikacje, np .:
  • Chociaż wyklucza to wiele osób z rynku inwestycyjnego, chroni również małych inwestorów przed drogami inwestycyjnymi wysokiego ryzyka. Mali inwestorzy mogą nadal inwestować w fundusze inwestycyjne lub rynki wtórne, które są obarczone mniejszym ryzykiem.
  • Jednak ICO otworzyły świat inwestycji dla małych inwestorów i są teraz narażeni nawet na programy Pyramid, które uruchomiły ICO! Piramidy rekrutują nowych członków, obiecując im zapłatę, jeśli zarejestrują innych. Brak produktów lub usług. Programy szybko upadają, a drobni inwestorzy tracą pieniądze. Programy te są nielegalne w wielu krajach. Przeczytaj więcej na ten temat w ten artykuł w Wikipedii „Schemat piramidy”.
  • ICO stały się popularne bardzo szybko, jak wyjaśniłem we wstępie do artykułu ICO. Organy regulacyjne nie objęły jeszcze ICO, podczas gdy start-upy oparte na technologii blockchain i kryptowalutach zaczęły oferować wątpliwe prawnie oferty. Teraz, gdy organy regulacyjne analizują ICO, przyszłość wielu projektów blockchain-krypto jest niepewna.

  Szara strefa tokenów zabezpieczających i użytkowych jest jednym z takich jaskrawych przykładów ryzyka, jakie stwarzają nieuregulowane ICO. Aby lepiej zrozumieć ryzyko, musimy najpierw rozróżnić kryptowaluty i tokeny.


  Różnice między kryptowalutami a tokenami mają bezpośredni wpływ na nieuregulowane ICO:

  Kryptowaluty mogą być monetami i mogą to być tokeny. Kryptowaluta, taka jak Bitcoin, ma główny przypadek użycia ułatwiania transakcji płatniczych w zdecentralizowanej sieci. Bitcoin ma również swój własny łańcuch bloków. Bitcoin to moneta, a nie token. Aby dowiedzieć się więcej o Bitcoinie, przeczytaj ten artykuł „Blockchain kontra Bitcoin: czy są inni?”.

  Ether działa na swoim własnym łańcuchu blokowym, tj. Sieci Ethereum. Chociaż Ethereum ma inne znane przypadki użycia, płatność jest rzeczywiście kluczowym przypadkiem użycia Ether. Eter to także moneta. Podobnie, Ripple to też moneta. Jeśli głównym lub znaczącym przypadkiem użycia kryptowaluty jest płatność i działa ona na własnym łańcuchu blokowym, to jest to moneta.

  Z drugiej strony, jeśli głównym przypadkiem użycia jest coś innego niż płatność, a kryptowaluta działa na innym łańcuchu bloków, jest to token. Weź przykład Golem Project, który działa w sieci Ethereum. Chociaż musisz użyć kryptowaluty Golems GNT w ich DApp, platforma bazowa ma swoją natywną kryptowalutę, tj. Ether. Dlatego GNT jest tokenem kryptograficznym, a nie monetą.

  ICO sprzedają tokeny, a ryzyko nieuregulowanych ICO koncentruje się wokół tokenów. Jest to ważny kontekst do zrozumienia, zanim będziesz mógł docenić różnice między tokenami bezpieczeństwa a tokenami narzędziowymi. Monety nie są papierami wartościowymi, ale tokeny mogą nimi być.

  Czym są inwestycje w papiery wartościowe?

  Inwestowane papiery wartościowe to zbywalne aktywa finansowe, takie jak akcje i instrumenty o stałym dochodzie. Inwestorzy kupują je z oczekiwaniem na przyszły zysk, a jednocześnie otrzymują udziały w firmie.

  Są one silnie regulowane, np. reguluje je Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). SEC stosuje „Howey Test”, aby określić, czy umowa inwestycyjna jest papierem wartościowym. Instrument papierów wartościowych musi spełniać następujące dwa warunki:

  1. Kupuje się, spodziewając się przyszłego zysku;
  2. Jest za to odpowiedzialny jeden podmiot, który nie podlega demokratycznemu modelowi zarządzania siecią.

  Przeczytaj więcej o „Howey Test” w Ten artykuł „Co to jest Howey Test?”.

  SEC poddaje instrument papierów wartościowych wielu wymogom regulacyjnym, np .:

  • Każda osoba lub organizacja zajmująca się papierami wartościowymi musi zarejestrować się w SEC, a niedopełnienie tego obowiązku może skutkować procesami sądowymi, grzywnami lub karą więzienia;
  • Organizacja musi przestrzegać wymogów dotyczących sprawozdawczości i ujawniania informacji, które zostały nałożone przez SEC;
  • Emitent papierów wartościowych musi przestrzegać wymogów „znaj swojego klienta” (KYC) i „przeciwdziałania praniu pieniędzy” (AML);
  • SEC będzie nadzorować wszystkie transakcje dotyczące papierów wartościowych, a organizacje są odpowiedzialne za zapobieganie nadużyciom, takim jak „wykorzystywanie informacji poufnych”;
  • Istnieją ograniczenia dotyczące zawierania transakcji na papierach wartościowych, co ogranicza płynność.

  Token bezpieczeństwa a token użytkowy: rzeczywistość ICO

  Start-upy zajmujące się kryptowalutą Blockchain sprzedają tokeny kryptograficzne w ICO, które wydają, tj. To one są odpowiedzialne, a nie demokratyczne zarządzanie siecią. Wszystkie tokeny ICO spełniają drugi warunek testu Howey.

  Większość ICO sprzedaje również tokeny z obietnicą przyszłego zysku, w rzeczywistości jest to często dominująca cecha ich marketingu online. To spełnia pierwszy warunek testu Howey, który tworzy te tokeny bezpieczeństwa.

  Tokeny użytkowe to te, które mają określone narzędzie, tj. Dają właścicielowi dostęp do produktu lub usługi firmy. Siacoin jest dobrym przykładem tokena narzędziowego, ponieważ posiadacz tokena uzyskuje dostęp do Sia Network, tj. ich zdecentralizowana sieć przechowywania w chmurze. Chociaż Siacoin może zyskać na wartości, przyszły zysk nie jest głównym celem tego tokena.

  ICO, które sprzedały swoje tokeny z obietnicą przyszłego zysku, handlowały papierami wartościowymi, ale nie zaoferowały żadnych udziałów swojej firmie. Nie zarejestrowali się w organach regulacyjnych, takich jak SEC, i nie spełnili wymogów dotyczących sprawozdawczości i ujawniania informacji. Te start-upy zamaskowały swoje tokeny jako tokeny narzędziowe. Oferują płynność za pośrednictwem giełd kryptowalut, co jest kolejnym naruszeniem przepisów dotyczących papierów wartościowych!

  Jest więcej! Wiele ICO sprzedało nawet autentyczne tokeny użytkowe agresywnie sprzedając je z obietnicą przyszłego zysku. Agencje regulacyjne działają na zasadzie „istota nad formą” i teraz nawet te autentyczne tokeny użytkowe będą traktować jako papiery wartościowe!

  Regulatory ograniczają niezgodne ICO:

  Token bezpieczeństwa a token narzędziowy

  Regulatorzy zauważyli te nieprawidłowości i działają na nie m.in .:

  • W Stanach Zjednoczonych SEC wysłała już wezwania do 80 start-upów zajmujących się technologią blockchain i kryptowalutami w związku z podejrzeniem naruszenia przepisów dotyczących papierów wartościowych.
  • Zgłosili niezgodne ICO, takie jak Tezos i Centra.
  • Co ważniejsze, SEC bada również istniejące projekty. Np. zadali ICONOMI kilka pytań. Firma nie wyjaśniła jeszcze swojego stanowiska regulatorowi.

  Inwestorzy, którzy kupili te tokeny, mogą stwierdzić, że ich fundusz utknął na dłuższy czas, podczas gdy spory sądowe trwają. Zaangażowane start-upy zyskały już negatywną reputację i mogą mieć trudności z powrotem do przestrzeni blockchain-crypto.

  ICO zgodne z SEC jest możliwe i jest najlepszym rozwiązaniem:

  Start-upy Blockchain mogą uruchamiać zgodne ICO i nie polegać na skrócie polegającym na deklarowaniu swoich tokenów bezpieczeństwa jako użytkowych! Następujące start-upy podjęły kroki w celu uruchomienia ICO zgodnych z przepisami:

  • tZero: to platforma typu blockchain dla rynków kapitałowych;
  • Polymath: tokenizują papiery wartościowe za pomocą swojej sieci blockchain;
  • Corl: Start-up typu blockchain ułatwiający finansowanie małych firm i rozpoczynających działalność.

  Niezależnie od tego, czy jesteś inwestorem, czy przedsiębiorcą, musisz zrozumieć różnicę między tokenem zabezpieczającym a tokenem użytkowym. Pomoże Ci to w zrównoważonym rozwoju ekosystemu blockchain-crypto ICO. Zgłaszanie tokena papierów wartościowych jako tokena użytkowego nie jest dobrą praktyką biznesową iz pewnością nie jest zrównoważone. Krótkoterminowy koszt rejestracji, KYC, AML, raportowania i ujawniania jest o wiele korzystniejszy ze względu na długoterminowy rozwój ekosystemu blockchain-crypto ICO.

  Chociaż ICO zdemokratyzowały inwestycje, prawda jest taka, że ​​inwestorzy instytucjonalni nie wejdą na obszar, w którym często zdarza się błędne zgłaszanie instrumentów inwestycyjnych. Przeczytaj więcej o tym ryzyku w artykule „ICO vs IPO: Jaka jest prawdziwa różnica?” Ekosystem kryptograficzny powinien aktywnie regulować się samoregulując, podczas gdy regulatorzy zapewniają ramy regulacyjne dla tego ekscytującego i obiecującego sektora. Poznajmy razem technologię i przepisy, aby w zrównoważony sposób rozwijać przestrzeń blockchain-kryptowalut!

  Przeczytaj więcej na ten temat w tym artykuł „Przewodnik porównawczy tokenów użytkowych i tokenów bezpieczeństwa”.

  * Zastrzeżenie: artykuł nie powinien być traktowany jako i nie ma na celu zapewnienia żadnych porad inwestycyjnych. Roszczenia przedstawione w tym artykule nie stanowią porady inwestycyjnej i nie powinny być traktowane jako takie. Przeprowadź własne badania!

  Mike Owergreen Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me