Contents

ZA – b – do – re – mi – fa – sol – H. – ja – jot – K.– L – M –

N – O–  P. – Q – R –  S – T– U – W – X – Y – Z

W 101 Blockchains wierzymy w technologię blockchain i wiemy, jak dezorientująca jest dla każdego, kto jest nowy w tej dziedzinie. W tej ściągawce dotyczącej łańcucha bloków w prosty sposób omówimy wszystkie istotne tematy. Możesz również skorzystać z linków, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o konkretnej definicji łańcucha bloków.

Jest to również pierwsza część serii „Blockchain Explained”, przez którą przechodzimy. Więc bądź na bieżąco, aby dowiedzieć się więcej o blockchain. W tym glosariuszu blockchain dla początkujących zebraliśmy najważniejsze definicje blockchain, które powinieneś znać, ponieważ będziesz je często słyszeć. W najbliższej przyszłości udostępnimy więcej artykułów i definicji w tym glosariuszu.

Ultimate Blockchain Glossary for Beginners – Infografika


Lista definicji Blockchain

Obecnie w tym glosariuszu znajduje się 46 definicji łańcucha bloków, zacznijmy.

ZA

Co to jest adres?

Adres to ważny termin w kryptowalutach. Jest to unikalny identyfikator służący do identyfikacji nadawcy, odbiorcy. Służy również do przechowywania kryptowaluty. W analogii w świecie rzeczywistym adres domowy służy do wysyłania i odbierania listów lub paczek. Adres jest generowany przy użyciu klucza prywatnego. Klucz prywatny jest również unikatowy dla adresu. Klucz prywatny służy również do uzyskiwania dostępu do zasobów cyfrowych, które ma adres. W kryptowalutach adres to zwykle ciągi alfanumeryczne. Ponadto, jeśli adresy dla określonego ekosystemu mają podobieństwa. Na przykład, wszystkie adresy związane z Ethereum zaczynają się od 0x, podczas gdy adres Bitcoin zaczyna się od 3 lub 1. Adres jest jednym z najważniejszych terminów, których należy się nauczyć podczas eksploracji słownika blockchain.

Co to jest Airdrop?

Airdropy polegają na rozdawaniu ludziom darmowych tokenów jako nagród. Jest to związane z projektami blockchain, zwłaszcza ICO. Airdrop może wiązać się z zachętą lub nie. Wiele start-upów lub zrzutów projektów blockchain z różnych powodów, w tym poprawki błędów, rozwój społeczności lub zachęty do pozytywnych działań w kierunku ich pomysłu. Każdy może uczestniczyć w zrzutach, dopóki nie spełni swoich wymagań.

Przeczytaj więcej o Airdropach i sposobach otrzymywania darmowych tokenów w tym artykule 

Definicja Altcoin

Każda kryptowaluta lub token inny niż Bitcoin jest znany jako altcoin. Słowo „altcoin” ma z nim subtelne znaczenie. Można go podzielić na „alt”, co oznacza alternatywę i „monetę”, co oznacza kryptowalutę. Każda moneta wypuszczona po Bitcoinie jest znana jako altcoin. Niektóre przykłady obejmują Ethereum, NEO, EOS, LEND itp. Altcoiny są również lepsze pod względem funkcji i funkcjonalności, ale nie oferują wartości przechowywania w porównaniu do Bitcoin.

Przeczytaj więcej o Altcoinach tutaj.

b

Co to jest Blockchain?

Blockchain to technologia rozproszonej księgi (DLT), która oferuje decentralizację. Jest pomysłem pseudonimu Satoshi Nakamoto. Wynalazł również Bitcoin, który wykorzystuje technologię blockchain. Blockchain składa się z węzłów, które zawierają kopię zdecentralizowanej księgi. Ponadto blockchain wykorzystuje metodę konsensusu, aby uzgodnić wartość w całej sieci. Mamy nadzieję, że dowiedziałeś się o definicji blockchain.

Dowiedz się więcej o blockchain tutaj. 

Definicja nagrody

Bounty to prosty program uruchamiany przez startupy lub firmy w celu zachęcania do pozytywnych zachowań, takich jak poprawki błędów, pomoc marketingowa, pisanie artykułów i tak dalej. Zlecenia zawsze były popularne w branży technologicznej. Jednak, gdy zaczęły się dziać ICO, nadało nowy kierunek. Poza tym w zleceniach nie chodzi o wszystkie pozytywne skutki. Mają z tym pewne negatywne aspekty, w tym manipulacje na rynku.

Dowiedz się więcej o Bounty tutaj

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin to kryptowaluta, która powstała w 2009 roku przez Satoshi Nakamoto. Jest to waluta cyfrowa, która nie wymaga scentralizowanego organu do pracy lub funkcjonowania. Wzrósł na nowe wyżyny w 2017 roku, kiedy jego wartość osiągnęła 19000 USD za bitcoin. Bitcoin nie ma lepszego praktycznego zastosowania w porównaniu do innych kryptowalut ze względu na rosnący czas transferu i opłaty związane z transferem. Jednak jest teraz używany jako wartość pamięci. Bitcoin może być przechowywany w portfelu specjalnie stworzonym do jego przechowywania. Bitcoin wykorzystuje technologię rozproszonej księgi (DLT).

Co to jest Blockchain Explorer?

Block Explorer to narzędzie służące do przeglądania transakcji w łańcuchu bloków. Transakcje mogą być transakcjami bieżącymi lub przeszłymi. Block Explorer pozwala również uzyskać więcej informacji o łańcuchu bloków. Na przykład możesz wiedzieć o wzroście i szybkości mieszania sieci. Block Explorer to coś więcej niż tylko narzędzia do eksploracji transakcji. Oferują również wiele innych rzeczy, które można poznać za pomocą eksploratora bloków. Zgłaszają również niepotwierdzone transakcje, a także pokazują trudności w wydobywaniu z blockchain. Eksplorator bloków pobiera zarówno adresy portfeli, jak i identyfikatory transakcji, aby zwrócić informacje. Ponadto zaawansowani eksploratorzy bloków mogą również generować raporty na podstawie danych, do których mają dostęp. Poznając Block Explorer, pogłębisz swoją wiedzę na temat definicji blockchain.

Wkrótce pojawi się pełny artykuł wyjaśniający. Bądźcie czujni.

Co to jest nagroda blokowa?

Nagroda za blok to nagroda, którą górnik otrzymuje po pomyślnym rozwiązaniu bloku. Aby odebrać nagrodę, górnik dodaje pierwszą transakcję do bloku. Cały proces zaczyna się od poszukiwania przez górników bloków do weryfikacji. Po znalezieniu transakcji w bloku należy zweryfikować, aby nagroda została przetworzona. Ponadto nagroda jest dzielona między grupę górników w zależności od ilości wykonanej przez nich pracy. Jednym z dobrych przykładów jest Bitcoin, w którym jeden blok wydobywa 12,5 BTC od 2018 r. Wartość nagrody zmienia się w zależności od trudności i innych czynników.

do

Co to jest konsensus?

Konsensus to sposób na uzgodnienie pojedynczego punktu wartości danych w sieci. W systemach rozproszonych stosuje się wiele algorytmów konsensusu. Niektóre z popularnych algorytmów konsensusu obejmują Proof-of-Work (PoW), Proof-of-Stake (PoS) i Delegated Proof of Stake (DPoS). Wszystkie działają inaczej i inaczej radzą sobie z konsensusem w sieci rozproszonej.

Przeczytaj więcej o algorytmie Consensus tutaj. 

Definicja kryptowaluty

Kryptowaluta to wirtualna / cyfrowa moneta bez namacalnego istnienia. Może być dystrybuowany w sieci i działa jako sposób na dokonywanie transakcji między partnerami. Istnienie to otacza ideę decentralizacji bez centralnego autorytetu w działaniu. Niektóre z najpopularniejszych kryptowalut to Bitcoin, Ethereum, NEO, Litecoin, EOS i tak dalej. Użytkownik może wydobywać lub kupić kryptowalutę. Istnieją również inne sposoby na zdobycie kryptowalut, w tym nagrody, zrzuty lotnicze, wydobycie lub obstawianie.

Dowiedz się więcej o kryptowalutach tutaj. 

Co to jest widełki kryptowalutowe?

Cryptocurrency Fork to termin techniczny, który oznacza tworzenie nowej wersji blockchain z jego już dostępnej wersji blockchain. To tworzenie nowej gałęzi z dodanymi lub nowymi cechami, cechami lub funkcjonalnością. Jednym z popularnych widełek kryptowalut był widelec ETH-ETC z powodu włamania DAO na blockchain Ethereum. Istnieją również dwa rodzaje widelców: widelec twardy i miękki. Bitcoin miał również kilka widełek, które obejmują Bitcoin Gold, Bitcoin Diamond i inne.

Przeczytaj więcej o forku kryptowalut tutaj.

D – Definicje Blockchain

Definicja DAO

DAO oznacza zdecentralizowaną organizację autonomiczną. Po pierwszym uruchomieniu w 2016 roku otrzymała mieszane reakcje ze strony społeczności. Korzystając z DAO, każda organizacja może utworzyć zestaw reguł przy użyciu kodu i zarządzać w zdecentralizowanym środowisku. DAO stało się popularne dzięki Ethereum. Jednak DAO ma również swoje ujemne strony. Można go zhakować, a jeśli ktoś znajdzie lukę, nie można jej cofnąć. Jest tworzony za pomocą inteligentnych kontraktów i jest finansowany w początkowej fazie przed otwarciem dla użytkowników.

Przeczytaj o DAO tutaj.

Co to jest dApp?

dApp oznacza zdecentralizowaną aplikację, która jest rozwijana na platformach blockchain, takich jak Ethereum, NEO lub EOS. Kieruje się określoną regułą i automatyzuje niektóre lub wszystkie funkcje za pomocą inteligentnych kontraktów. dApps zawsze musi być open source i musi działać bez żadnej kontrolowanej strony. dApps mogą być tworzone przez organizacje w celu zautomatyzowania określonych zadań lub po prostu zapewnienia użytkownikom interfejsu o określonej funkcjonalności. Ponadto dApps potrzebuje tokenów do działania. Na przykład, jeśli dApp wykonuje zadanie, musi wydać paliwo transakcyjne, aby zadanie zostało zarejestrowane w łańcuchu bloków.

Przeczytaj o dApp tutaj

Blockchain Glossary Bonus, Jaka jest różnica między Blockchain a bazą danych?

Istnieje jedna znacząca różnica między bazą danych a blockchainem, tj. Decentralizacja. Blockchain jest również rodzajem bazy danych, ale oferuje decentralizację. Tradycyjna baza danych również pomaga w przechowywaniu i pobieraniu danych, ale ma charakter scentralizowany. Blockchain zapewnia również integralność danych, co oznacza, że ​​raz zapisane dane nie mogą być nikomu modyfikowane ani zmieniane. Oznacza to, że blockchain nie oferuje opcji manipulacji danymi. Walidacje są również dokładniejsze w łańcuchu bloków w porównaniu z bazą danych ze względu na integralność danych.

Przeczytaj o różnicy między blockchainem a bazą danych tutaj. 

Co to jest DLT?

DLT to skrót od Distributed Ledger Technology. DLT umożliwia blockchain i daje mu możliwość decentralizacji. Może być używany w sieciach bez barier geograficznych. W DLT nie ma centralnego organu, a każdy węzeł ma zwykle kopię rozproszonej księgi. Każdy węzeł bierze również udział w procesie konsensusu. Jest szybki, niezawodny i przejrzysty. Zapewnia również 100% integralność danych.

Przeczytaj więcej o DLT tutaj

Co oznacza DYOR?

DYOR to skrót od „Do Your Own Research”. Jest skierowany do inwestorów lub początkujących, którym mówi się, aby przeprowadzili własne badania i nie polegali na nikim innym przy podejmowaniu decyzji finansowych lub inwestycyjnych. Jest to slangowe słowo, które jest często używane w społeczności kryptowalut, zwłaszcza gdy ktoś podziela ich opinię. Kryptowaluta jest niestabilną platformą i dlatego wymaga DYOR za każdym razem, gdy inwestor decyduje się zainwestować. Inwestowanie w kryptowalutę jest bardzo ryzykowne, DYOR!.

Definicja DAICO

Istnieje wiele projektów ICO, które nie spełniają wymogów przetrwania na rynku. Ponadto inwestowanie w ICO można obecnie postrzegać jako hazard. DIACO to zdecentralizowany model pozyskiwania funduszy. Jest zbudowany na bazie sieci blockchain, takiej jak Ethereum. Działa demokratycznie i zapewnia, że ​​sprzedaż tokenów odbywa się w najlepszym interesie inwestora. Wykorzystuje mechanizm „Tap”. Mechanizm ten umożliwia inwestorom sprawowanie kontroli nad funduszami. Oznacza to, że inwestor może inwestować etapami i na określonych warunkach. Jeśli warunki nie będą zgodne, inwestycja zostanie zatrzymana. Z drugiej strony, jeśli spełnią się warunki, nastąpi druga inwestycja. Cała idea stojąca za DAICO polega na uczynieniu ICO bardziej odpowiedzialnymi przy zbieraniu pieniędzy i zabezpieczaniu ich postępów kamieniami milowymi. DAICO bierze również niektóre funkcje z DAO, takie jak automatyzacja, decentralizacja i opcja zwrotu pieniędzy.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj różnicę między ICO a DIACO.

mi

Co to jest ERC20?

ERC20 to standardowy protokół używany w sieci Ethereum do wydawania tokenów. ERC20 oznacza „Ethereum Request for Comments”. W sieci Ethereum jest używany przez ICO do wydawania swoich tokenów i utrzymywania standardu handlu i zarządzania aktywami. dApps również używa tych żetonów do napędzania swojej gospodarki.

Przeczytaj więcej o ERC20 tutaj.

Co to jest Ether?

Ether napędza platformę Ethereum. Jest to token, który umożliwia transakcje, działania lub inne działania w łańcuchu blokowym Ethereum. dApps wymaga również eteru do działania w sieci. Ether został początkowo sprzedany inwestorom w ramach crowdsale. Może być również wydobywany przez górników, którzy zapewniają moc obliczeniową transakcjom i pomagają im w sprawdzaniu poprawności. Ponadto 12% powstałego eteru zostało przekazane fundacjom Ethereum, aby zbudować ekosystem i rozwijać go we właściwym kierunku. Obecnie istnieje ograniczona podaż Ether i wykorzystuje metodę Proof of Work (PoW) do walidacji transakcji.

Przeczytaj więcej o Ether tutaj.

Co to jest Ethereum?

Ethereum jest sukcesem Bitcoina i jest platformą open source wykorzystującą technologię blockchain. Unikalną zaletą Ethereum jest możliwość tworzenia inteligentnych kontraktów oraz opracowywania, wdrażania i utrzymywania zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Eter jest używany jako natywny token do zasilania platformy. Oznacza to, że jest używany głównie do nagród górników i opłat transakcyjnych. Może być również używany do innych usług oferowanych przez dApps.

Przeczytaj więcej o Ethereum tutaj.

Czym jest Ethereum Classic?

Ethereum Classic (ETC) to kryptowaluta, która powstała po hard forku łańcucha blokowego Ethereum. Stało się to po wielkim hackowaniu Ethereum Decentralized Autonomous Organisation (DAO). Był to twardy fork, co oznacza, że ​​posiadał właściwości oryginalnego łańcucha Ethereum. Ma to na celu ochronę interesów społeczności. Po hackowaniu były dwie siły: jedna przeciwko widelcowi, a druga w kierunku widelca.

Przeczytaj więcej o Ethereum Classic tutaj. 

Co to jest Ethereum Gas?

Ethereum Gas jest używany jako podstawowa jednostka obliczeniowa do wykonywania transakcji na platformie blockchain Ethereum. Jeśli transakcja ma miejsce, wiąże się z nią pewna opłata transakcyjna. Wysokość opłat transakcyjnych jest obliczana według wartości GAS w momencie transakcji. Jest z nim powiązany limit gazu i cena gazu. Gas Limit służy do ochrony niezamierzonych wydatków. Chroni również sieć przed zbytnim przeciążeniem. Limit gazu po pomnożeniu przez cenę gazu oblicza opłatę transakcyjną (TX).

Przeczytaj więcej o Ethereum Gas tutaj. 

fa

Co to jest Federated Blockchain?

Federated blockchain (znany również jako Consortium blockchain) jest częściowo prywatnym blockchainem. Pod wieloma względami jest identyczna z siecią w pełni prywatną. Czerpie również funkcje z publicznej sieci blockchain i zapewnia to, co najlepsze z tych dwóch dzieł. Moc nie pozostaje w jednej istocie. Działa w ramach grupy liderów, którzy zarządzają blockchainem. Jest to bardzo przydatne dla firm, które wspólnie pracują nad projektem lub grupy podmiotów zarządzających blockchainem konsorcjum. Oznacza to również, że nikt nie może uczestniczyć w sieci i wymaga pozwolenia na dostęp do niej. Podstawowy przypadek użycia dotyczy organizacji i współpracy. Kilka przykładów obejmuje EWF, r3 itp.

Odwiedź naszą stronę główną, aby dowiedzieć się więcej o definicjach łańcucha bloków.

Definicja Fiata

Fiat to legalne pieniądze emitowane przez rząd. Znany jest również jako „prawny środek płatniczy”. Przez prawny środek płatniczy oznacza to, że Fiat jest jedyną walutą, za pomocą której można kupować, sprzedawać lub handlować towarami za jego pomocą. Inne rodzaje walut są nieprawidłowe. W niektórych stanach i krajach kryptowaluty są również deklarowane jako „prawny środek płatniczy”. Jednak w innych krajach jest inaczej. Wiele krajów zakazało również kryptowalut. Rząd i warunki rynkowe kontrolują wartość dekretów. Przykłady fiat obejmują jen, dolar amerykański, euro, funt itp.

Przeczytaj o Fiacie tutaj. 

Co oznacza FOMO?

FOMO to skrót od Fear of Missing Out. Jest to popularne słowo używane w społeczności kryptowalut. Dzieje się tak, gdy osoba podejmuje decyzję w oparciu o strach. Strach polega w zasadzie na tym, że przegapisz okazję do osiągnięcia zysku, gdy pojawi się kryptowaluta. Może się to również zdarzyć z powodu plotek lub wiadomości rozpowszechnianych za pośrednictwem kont w mediach społecznościowych. Jednym z najlepszych przykładów byłby Bitcoin. W 2017 roku wzrosła z zaledwie 1000 do 19 000 USD. Nowi inwestorzy, którzy nie rozumieją emocji FOMO, zainwestowali, gdy był on na rekordowym poziomie. Obecnie większość z nich utknęła ze swoimi inwestycjami. FOMO jest wszechobecne wśród początkujących traderów i nawet weterani nie są wolni od tej emocji.

Definicja FUD

FUD oznacza strach, niepewność i wątpliwości. FUD w krypto oznacza strach, niepewność i zwątpienie w kryptowalutę lub społeczność jako całość. Wielkie krach na rynku zdarza się z powodu FUD, gdy ludzie sprzedają się w grupach i słuchają złych rad, które są rozpowszechniane w mediach społecznościowych. Jednym z największych FUDów, o których wciąż słyszymy, jest to, że Bitcoin to bańka. Jest używany wielokrotnie w mediach, a mimo to ludzie się na to nabierają. Krótko mówiąc, te negatywne wiadomości mogą wywołać FUD i spowodować załamanie rynku.

sol

Co to jest blok Genesis?

Blockchain składa się z bloków. Pierwszy blok tego wspomnianego łańcucha bloków jest znany jako blok genezy. Ma numer 0. Jest również zakodowany na stałe, więc po jego opublikowaniu nie można wprowadzać żadnych zmian. Idea Genesis Block powstała w białej księdze Bitcoin. Pierwszy blok Genesis Bitcoin zawierał 50 bitcoinów.

H.

Co to jest HashGraph?

HashGraph to skierowany acykliczny wykres, który ma właściwości technologii rozproszonej księgi. Różni się od blockchain. Rozwiązuje również wiele problemów, które ma blockchain. Na przykład jest bezpieczniejszy, szybszy i sprawiedliwszy dla swoich użytkowników. Można go łatwo określić jako „łańcuch bloków nowej generacji”.

Dowiedz się więcej o HashGraph tutaj.

Co to jest HyperLedger?

HyperLedger to projekt blockchain zarządzany przez Linux Foundations. Jest open source i ma na celu wspólne wysiłki wszystkich głównych graczy blockchain na rynku w celu ulepszenia technologii blockchain. Dyrektor wykonawczy projektu Brian Behlendorf dodał również, że HyperLedger nie będzie miał żadnych tokenów, ponieważ spowoduje to utratę koncentracji na ulepszaniu ekosystemu blockchain ułatwianego przez zasięg międzybranżowy.

Przeczytaj o HyperLedger tutaj.

Definicja HODL

HODL oznacza „HOLD” w kryptowalutach. To niezwykle popularny termin w społeczności kryptowalut. Termin powstał, gdy użytkownik w Forum Bitcointalk, przeliterował to jako HOLD jako HODL w 2013 roku. Nazywał się GameKyuubi i wtedy Bitcoin mocno spadał. Mimo poważnego upadku wystąpił do przodu i powiedział, że będzie się trzymał, i zasugerował innym, aby trzymali się również swoich monet. To był błąd GameKyuubi, ale szybko stał się popularny wśród członków społeczności i używają go do przekazania idei trzymania. Teraz ma humorystyczny backronim, który brzmi „Trzymaj się drogiego życia”.

I – Definicje Blockchain

Co to jest ICO?

ICO oznacza początkową ofertę monet. Jest używany przez startupy lub firmy do zbierania funduszy, sprzedając swój token inwestorom. ICO mogą brzmieć podobnie do pierwszej oferty publicznej (IPO), ale działają inaczej. Generalnie ICO są nieuregulowane i wiążą się z tym większe ryzyko. Aby prowadzić udane ICO, startupy muszą mieć działający produkt lub pomysł.

Przeczytaj o ICO tutaj.

jot

K.

L

Definicja Lambo

Lambo to slang kryptograficzny używany do handlowania kryptowalutami i inwestorów. To oznacza „Lamborghini”. Jest to jeden z najszybszych samochodów dostępnych w momencie pisania.

M

Co to jest Mainnet?

Technicznie rzecz biorąc, Mainnet można zdefiniować jako łańcuch bloków, który zapewnia użytkownikom możliwość wysyłania i odbierania cyfrowej waluty. Udostępnia użytkownikom funkcjonalność transakcyjną. Co więcej, różni się od testnet. Testnet symuluje tylko pożądaną funkcjonalność. Innymi słowy, możemy powiedzieć, że Mainnet jest rzeczywistym produktem końcowym, gotowym do użytku w świecie rzeczywistym.

Dowiedz się więcej o Mainnet tutaj.

N

Co to jest NEO?

NEO (początkowo znany jako AntShares) to zdecentralizowana platforma blockchain, znana również jako „chińskie Ethereum”. Jest open source i pomaga programistom tworzyć potężne aplikacje dApps, korzystając z inteligentnych kontraktów 2.0. Ponadto programiści nie muszą uczyć się żadnego konkretnego języka, aby rozwijać dApps na platformie. Algorytm konsensusu użyty w łańcuchu bloków NEO wykorzystuje DBFT, znaną również jako Delegated Byzantine Fault Tolerance. Jest niesamowicie wydajny i może z łatwością obsługiwać 10 000 transakcji na sekundę. Jest również wydajny, jeśli chodzi o zużycie energii. GAS jest również istotną częścią ekosystemu NEO.

Więcej o NEO tutaj. 

Co to jest NEP5?

NEP5 zarządza standardem tokenów NEO. Jest to skrót od protokołu wzmocnienia NEO z liczbą „5” oznaczającą wersję, na którą wszyscy się zgodzili. Jest to protokół, który reguluje sposób tworzenia, udostępniania i zachowywania się tokenów NEO w sieci NEO. Jeśli deweloper chce rozpowszechniać swój własny token, musi spełnić standard NEP-5. Jest podobny do protokołu HTTP, w którym HTTP zapewnia, że ​​komunikacja między dwiema stronami odbywa się systematycznie. Kilka funkcji NEP5 obejmuje zatwierdzanie tokenów, sprawdzanie salda, transfer itp.

Przeczytaj ostateczny przewodnik po NEP5 tutaj i poszerz swoją wiedzę poza terminy słownikowe dotyczące łańcucha bloków.

Co to jest NFT?

NFT to skrót od Non-Fungible Token. Jak sama nazwa wskazuje, nie jest zamienna. Oznacza to, że token nie może zostać wymieniony i dlatego jest przydatny w unikalnych scenariuszach. NFT można rozróżnić i nie można ich zamieniać na inne tokeny. Na przykład można go użyć do wydania karty do gry lub karty baseballowej, która jest unikalna i nie może być replikowana.

Innym dobrym przykładem jest kwestia biletów. W ten sposób nadal ma wartość, ale nie można go wymienić na inne formy żetonów. Jest w pełni weryfikowalny i zapewnia własność poprzez blockchain i kryptowalutę.

Aby dowiedzieć się więcej o NFT, przeczytaj tutaj

O

P.

Czym są kryptowaluty Penny?

Kryptowaluty groszowe to monety o wartości mniejszej niż dolar. Tak, dobrze przeczytałeś. Ta kategoria nabrała znaczenia z zapasów groszowych. Posiadają również dużą wartość na obecnym rynku kryptowalut, ponieważ mają największą szansę na duże szanse. Kupno kryptowaluty groszowej może być dobrym posunięciem strategicznym tylko wtedy, gdy moneta spełnia standardy dobrej waluty.

Więcej o kryptowalutach Penny tutaj.

Co to jest PoS?

Proof-of-Stake (PoS) to kolejny algorytm konsensusu. Węzły w monetach typu blockchain z zasilaniem PoS. Im więcej monet jest postawionych, tym większe szanse, że węzeł zostanie wybrany do podjęcia decyzji konsensusu. Wymaga to niewielkiej ilości energii do zasilania. Dlatego PoS wydaje się być nowym sposobem radzenia sobie z konsensusem wśród nowych platform blockchain. NEO, EOS i Ethereum (wkrótce) używają Proof-of-Stake.

Więcej o PoS tutaj.

Co to jest POW?

Proof-of-Work (PoW) to popularny algorytm konsensusu używany w sieci blockchain. Na przykład używa go Bitcoin. PoW działa poprzez przydzielanie bloku górnikom, a następnie czekanie na rozwiązanie przez nich zagadki obliczeniowej. Wymaga to mocy obliczeniowej. Jeśli się powiedzie, górnik otrzymuje nagrodę w postaci tokena lub monety łańcucha blokowego. PoW nie jest wydajne i wymaga dużego zużycia energii. To również sprawia, że ​​nie jest przyjazny dla przyrody.

Przeczytaj o PoW tutaj. 

Co to jest prywatny łańcuch blokowy?

Prywatny łańcuch bloków jest tworzony na użytek określonych osób należących do organizacji lub grupy. Jest utrzymywany i rozwijany przez prywatną organizację i ma pełne uprawnienia w zakresie stosowania algorytmu konsensusu i sposobu działania bicia. O dostępie do łańcucha bloków decyduje również organizacja. Jedyną różnicą jest tutaj centralna kontrola władzy nad blockchainem. Ripple to doskonały przykład prywatnego łańcucha bloków.

Dowiedz się o prywatnym łańcuchu bloków tutaj.  

Co to jest klucz prywatny?

Koncepcja klucza prywatnego i publicznego służy do zapewnienia bezpieczeństwa transakcji dokonywanych na łańcuchu bloków. Klucz prywatny służy do szyfrowania i odszyfrowywania wiadomości przesyłanych od jednego użytkownika do drugiego. Klucze prywatne w kryptowalutach są również używane do uzyskiwania dostępu do portfela i inicjowania transakcji w łańcuchu bloków. Jako użytkownik nigdy nie powinieneś nikomu ujawniać swojego klucza prywatnego i zawsze powinieneś go przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Przeczytaj o kluczu prywatnym tutaj.

Co to jest sprzedaż prywatna?

W kryptowalutach sprzedaż prywatna odnosi się do ICO. Jest również znany jako runda instytucjonalna, w której pierwsi inwestorzy inwestują w startup za pośrednictwem swojego ICO. Startup jako pierwszy ogłasza prywatną sprzedaż. Aby mieć pewność, że tylko godni inwestorzy mają możliwość inwestowania, surowe wymagania dotyczące uczestnictwa. ICO zapewniają również odpowiednią szansę właściwemu inwestorowi, aby wiedzieli, z czym mają do czynienia. Ogólnie rzecz biorąc, sprzedaż prywatna ma ogromną premię, która zależy od wysokości wkładu wniesionego przez inwestora.

Co to jest publiczny łańcuch blokowy?

Public Blockchain to typ blockchain dostępny dla każdego. Scentralizowany podmiot nie kontroluje ich tak, jak w prywatnym łańcuchu bloków. Oznacza to, że każdy może uczestniczyć, pobierać dane, wyświetlać węzły i wykonywać inne czynności związane z łańcuchem bloków. Są naprawdę „publiczne”. Niektóre z kluczowych przykładów publicznego blockchain to Bitcoin, Ethereum, Litecoin i inne.

Dowiedz się więcej o publicznym łańcuchu bloków tutaj.

Q

R

S

Co to jest Satoshi?

Satoshi to najmniejsza jednostka Bitcoin, która jest zapisywana na blockchainie. Obecnie nosi imię oryginalnego twórcy Bitcoina, Satoshi Nakamoto. Ponieważ jest to najmniejsza jednostka, może służyć do wyświetlania wartości dowolnej monety. Zarówno handlowcy, jak i inwestorzy obliczają również wartość w odniesieniu do Satoshi. Giełdy również podają ceny innych monet w Satoshi ze względu na parę monet / BTC.

Kim jest Satoshi Nakamoto?

Satoshi Nakamoto to pseudonim twórcy Bitcoina w 2009 roku. Napisał pierwszy raport dotyczący Bitcoina i przedstawił światu koncepcję blockchain. Nikt nie wie, kim jest Satoshi Nakamoto. Wielu spekuluje, że nie jest pojedynczą osobą, ale podmiotem lub organizacją o określonym motywie. Był geniuszem i biegle władał językiem angielskim. Prawdziwa tożsamość Satoshi Nakamoto jest nieznana i mamy nadzieję, że wystąpi i opowie światu o swojej tożsamości.

Dowiedz się więcej o Satoshi Nakamoto tutaj.

Co to jest token bezpieczeństwa?

Token bezpieczeństwa to pojawiający się trend na rynku kryptowalut. Większość ICO oferuje token bezpieczeństwa, a nie token Unity. Tokeny bezpieczeństwa to tokeny oferowane inwestorom po zainwestowaniu w ICO bez rzeczywistego działającego produktu lub narzędzia. Są to aktywa cyfrowe i działają jako zabezpieczenie finansowe w łańcuchu bloków. Tokeny bezpieczeństwa są również najczęstszym sposobem pozyskiwania funduszy przez startupy korzystające z ICO. Nie wszystkie tokeny bezpieczeństwa są cenne, a inwestor powinien przeprowadzić odpowiednie badania przed zainwestowaniem.

Możesz dowiedzieć się więcej o tokenie bezpieczeństwa tutaj.

Dowiedz się więcej o terminach ze słownika blockchain tutaj.

Aby lepiej zrozumieć, przeczytaj artykuł Token zabezpieczający a Token narzędziowy.

Co to jest SHA-256?

SHA-256 to algorytm kryptograficzny używany w Bitcoin i innych popularnych kryptowalutach. Został zaprojektowany przez Amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i zapewnia bezpieczeństwo dla różnych operacji w łańcuchu bloków. Jest o krok przed popularnym algorytmem SHA-2 (Secure Hashing Algorithm 2). Oprócz zabezpieczania transakcji służy również do generowania adresów publicznych i kluczy prywatnych. SHA-256 to także algorytm kryptograficzny, który górnicy muszą rozwiązać, aby otrzymać nagrodę za blok. Mimo że SHA-256 jest nieco techniczny, jako uczeń blockchain powinieneś dowiedzieć się o SHA-256, aby poprawić swoją znajomość glosariusza blockchain.

Co to jest inteligentny kontrakt?

Inteligentna umowa działa jako prawny środek płatniczy w łańcuchu bloków, który jest całkowicie zautomatyzowany za pomocą kodu. Oznacza to, że postępuje zgodnie z określoną regułą, która została z góry określona przez jego twórcę, której nie można zmienić ani zmienić. Zwykle jest używany do automatyzacji zadań, takich jak przelewy środków, weryfikacje i tak dalej. Jest również znany jako „inteligentna umowa prawna” i „umowa kryptograficzna” lub „inteligentny kod umowy”. Jednym z najlepszych przykładów są inteligentne kontrakty opracowane przez ICO w celu automatyzacji procesu sprzedaży tokenów.

Dowiedz się więcej o inteligentnej umowie tutaj.

Co to jest solidność?

Solidity to popularny język programowania dla łańcucha bloków Ethereum. Służy do pisania inteligentnych kontraktów. Język programowania najlepiej opisać jako język programowania zorientowany na kontrakt. Został opracowany przez Christiana Reitwiessnera, Lianę Husikyan, Gavina Wooda i innych. Możesz przeczytać więcej o Solidity tutaj: http://github.com/ethereum/solidity

T – Definicje Blockchain

Co to jest Testnet?

Testnet to sieć blockchain stworzona specjalnie przez programistów blockchain w celu testowania wprowadzanych w niej zmian. W ten sposób programiści nie muszą wydawać zasobów na przeprowadzenie testów, a także nie muszą wpływać na działanie głównego łańcucha blokowego.

Co to jest token?

Token lub Crypto token to tylko kolejny synonim kryptowalut lub altcoinów. Jednak wszystkie są różne. Token kryptograficzny to podzbiór kryptowaluty (superset). Działają jako zasób lub narzędzie i rezydują na własnym łańcuchu bloków. Na przykład EOS, Ripple itp. To tokeny. Tokeny mają również zastosowanie w świecie rzeczywistym. Na przykład witryna internetowa do publikowania filmów może używać tokenów, aby zapewnić widzom czas. Istnieją dwa rodzaje tokenów, które można znaleźć: token użytkowy i token bezpieczeństwa.

U

Co to jest Utility Token?

Token narzędziowy to token, do którego jest dołączone narzędzie. Służą do uzyskiwania dostępu do produktu lub usługi (obecnie lub w przyszłości). Tokeny narzędziowe są wydawane przez startupy w celu zbierania funduszy za pośrednictwem ICO. Jeden z przykładów tokenów Utility obejmuje Basic Attention Token (BAT). Jest to token narzędziowy, który działa w ekosystemie przeglądarki Brave. Tokeny użytkowe nie są przeznaczone do inwestycji. Jednak działają dobrze w ICO, gdzie inwestor kupuje je w nadziei, że ich wartość wkrótce wzrośnie.

Aby lepiej zrozumieć, przeczytaj artykuł Token zabezpieczający a Token narzędziowy.

V

W.

Co to jest portfel?

Portfel kryptowalut to miejsce, w którym użytkownik może przechowywać swoje klucze prywatne. Portfel może być oprogramowaniem lub sprzętem. Użytkownik może używać portfela do przechowywania, wysyłania lub odbierania aktywów kryptowalutowych. Przechowuje również transakcje wykonane za pomocą portfela, w którym użytkownicy mogą przeglądać historię transakcji, kiedy tylko chcą. Portfel to podstawowy termin, który znajdziesz w dowolnym glosariuszu blockchain.

Definicja wieloryba

Wieloryby to osoby, podmioty lub organizacje o wyjątkowo wysokiej wartości netto. Posiadają znaczną część kryptowaluty i mogą z łatwością manipulować rynkiem lub zmieniać go z dnia na dzień. Na rynku są różne rodzaje wielorybów. Na przykład wieloryb Bitcoin, który może manipulować ceną Bitcoin.

Co to jest biała księga?

White Paper w kryptowalutach można zdefiniować jako dokument wydany przez projekt, który zawiera cały szczegółowy opis ich planu i tego, co próbują osiągnąć. Skierowany jest do podmiotów, które są bezpośrednio lub pośrednio związane z projektem. W kryptowalutach służy głównie do prezentowania wartości projektu inwestorom, a także ma wizję tego, co właściciele projektów chcą osiągnąć w dłuższej perspektywie.

Przeczytaj „Jak sprawdzić dokumentację ICO”, ​​aby dowiedzieć się o tym terminie.

X

Y

Z

# 0-9

Co to jest 51% ataku?

Atak 51% jest powszechną luką w technologii blockchain. Aby przeprowadzić atak, 51% sieci musi być kontrolowane przez grupę górników lub osobę. Oznacza to, że 51% mocy obliczeniowej, czyli szybkości skrótu wydobywczego, musi być pod ich kontrolą. Gdy to zrobisz, atakujący mogą podwójnie wydawać, tworzyć nowe transakcje, a tym samym tworzyć nową kryptowalutę. Mogą również wstrzymywać transakcje, a także zapobiegać nowym transakcjom. XVG, popularna kryptowaluta, została już trzykrotnie objęta atakiem 51% w ciągu ostatnich kilku miesięcy. To była ostatnia definicja w naszym glosariuszu blockchain. Kontynuujemy aktualizację tego słownika Blockchain, więc bądź na bieżąco.

Definicje łańcucha bloków – kolejne kroki

Obecnie jesteśmy w trakcie dodawania kolejnych terminów do naszej listy definicji łańcucha bloków. Byłoby również wspaniale, gdybyś mógł podzielić się przewodnikiem „Ultimate Blockchain Glossary” z rówieśnikami, aby mogli uczyć się we własnym tempie. Jeśli brakuje jakiejkolwiek ważnej definicji blockchain w tym glosariuszu, prosimy o komentarz poniżej, a dodamy.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me