AWS Blockchain ve bunun kariyerinizi geliştirmek için ne gibi etkileri olduğunu biliyor musunuz? Aşağıdaki tartışma, AWS’de blockchain’in temel ayrıntılarına, avantajlarına, AWS’deki blockchain hizmetlerine ve farklı kullanım durumlarına değinecektir..

‘Blockchain’ terimini duyduğunuzda kripto para birimini düşünüyorsanız, o zaman henüz blockchain teknolojisinin genişliğini keşfetmediniz. Blockchain teknolojisinin kripto para birimi işlemleriyle ilişkilendirilmesi, blockchain teknolojisi ile ilgili herhangi bir bireyin en önde gelen yanılgılarından biridir..

Yanlış anlamaları bir sonraki seviyeye taşıyan blockchain teknolojisinin de sadece finans veya teknoloji işletmeleri için uygun bir seçim olduğuna inanılıyor. Bununla birlikte, işletmeler ve iş liderleri yavaş yavaş blockchain teknolojisinin yeteneklerini fark ediyor..

Ayrıca, bulut bilişim ve blok zinciri arasındaki kesişme, iş yapma yaklaşımlarında çeşitli değişikliklere yol açmaktadır. Bu nedenle, AWS’de blockchain’in tanıtımı, geleceğin teknoloji profesyonelleri için umut verici bir kariyer fırsatıdır. Sonuç olarak, son zamanlarda bir AWS Blockchain eğitimine artan ilginin fark edilmesi kaçınılmazdır..

Şimdi kayıt: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu


AWS Blockchain Neleri İçerir?

Blockchain ağları, birden çok taraftaki çeşitli dijital işlemler için kayıtların bakımı ve güvenliğinde işletmeler için güvenilir araçlar olarak hizmet eder. Bununla birlikte, merkezi bir otoritenin olmaması, bazı önemli faydalar sağlarken zorluklar da yaratır. Bu nedenle, yönetilen blockchain teklifleri, bağımsız ağ kurulumu ve yönetimi olmadan blockchain teknolojisinden yararlanmaya çalışan işletmeler için oldukça popüler hale geldi..

AWS Blockchain, blockchain teknolojisini kullanmak için tam olarak yönetilen hizmetlerin mükemmel bir örneğidir. AWS’de Blockchain, kuruluşların kurumsal blok zinciri girişimlerini destekleyen küçük ancak güçlü bir teklif yelpazesini ifade eder. Amazon Quantum Ledger Database, Amazon Managed Blockchain, AWS Blockchain İş Ortakları ve AWS Blockchain Şablonları, AWS’de blockchain hakkında tartışmalar söz konusu olduğunda öne çıkan girdilerdir. Öyleyse, AWS’de kurumsal blok zincirinin nasıl göründüğüne bir göz atalım.!

AWS Blockchain Tekliflerinin Özellikleri

AWS Blockchain ekosistemi, bulut platformları aracılığıyla blok zinciri projelerinin dağıtımında çeşitli iş sorunlarını ele almak için özel olarak tasarlanmıştır. AWS’deki genel kurumsal blok zinciri manzarasını karakterize eden bazı önemli özellikler aşağıda verilmiştir..

  • Blockchain Geliştirme İhtiyaçları için Özel Olarak Özelleştirildi

AWS’de blok zincirinde gözlemleyebileceğiniz en önemli özellik, kişiye özel yapıdır. AWS, farklı ihtiyaçları destekleyebilen hedef odaklı blok zinciri araçları oluşturmuştur. İhtiyaçlar, işlemlerin kriptografik olarak doğrulanmış ve değişmez kaydını tutmak için merkezi bir defter veritabanı içerebilir. Öte yandan, kullanıcılar aracıları ortadan kaldırmak için çok partili, tamamen yönetilen bir blok zinciri ağı da geliştirebilirler..

  • Daha Geniş Uygulamalar

Bir AWS Blok Zinciri eğiticisinin bir diğer dikkate değer yönü, blok zinciri iş yükleri için AWS’nin büyük ölçekli kullanımına ilişkindir. Hizmet sağlayıcıları olarak diğer Blockchain’le karşılaştırıldığında AWS, blockchain dağıtımları söz konusu olduğunda bir üstünlüğe sahiptir. Şu anda tüm dünyada AWS üzerinde çalışan tüm Ethereum iş yüklerinin yaklaşık% 25’i ile AWS’de blockchain uygulamalarının fizibilitesini değerlendirmek mümkündür. Hyperledger Fabric’in en önemli kurumsal müşterileri arasında Guardian, Contura Energy, Nestle, Sage, Sony Music, SGX, BMW, Splunk ve diğerleri gibi isimler yer alıyor..

  • Blockchain Geliştirmede Geliştirilmiş Üretkenlik

AWS blockchain ile ilgili bir sonraki önemli vurgu, doğrudan blockchain uygulamasıyla üretkenlik beklentileriyle ilgilidir..

AWS, blok zinciri ve dağıtılmış defter teknolojisi uygulamalarının geliştirilmesinde daha iyi basitlik, verimlilik ve hız sunar. Örneğin, Amazon Tarafından Yönetilen Blok Zinciri, blok zinciri ağlarının kurulmasıyla ilgili büyük işi azaltmaya yardımcı olabilir.

Hyperledger Fabric çerçevelerini barındırmak için harcanan zamanı neredeyse% 60 azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, tam olarak yönetilen blok zinciri hizmeti, AWS CLI, Amazon CloudWatch Günlükleri ve AWS CloudFormation desteğiyle ağ operasyonlarının kolaylığını da iyileştirir. Sonuç olarak Amazon QLDB, geleneksel çerçevelere kıyasla iki ila üç kat daha iyi hız sunar. Ek olarak, işlemlerin yönetimi için SQL’e benzer belge veri modelleri ve operatörler sunar..

  • 70’den Fazla Blockchain Çözümüne Sahiptir

AWS Blockchain ekosistemi, kanıtlanmış üretkenlik temelinde işletmeler için de uygundur. Desteklenen blok zinciri protokolleri arasında Corda, Ethereum ve Hyperledger Fabric bulunur.

Şu anda AWS, tüm önemli blok zinciri protokollerini destekleyen iş ortaklarından 70’ten fazla kanıtlanmış blok zinciri çözümüne sahiptir. Ayrıca Hyperledger Sawtooth, RSK ve diğerlerini de destekler.

Bu nedenle, bir AWS Blok Zinciri öğreticisinin, AWS bulutunda blok zinciri çözümleri geliştirmek ve dağıtmak için oldukça faydalı olabileceği açıktır. Bu nedenle, blok zincirindeki her bir aracın AWS üzerindeki daha yakın bir yansıması, AWS Blok Zinciri uygulamaları hakkında daha fazla netlik sağlayabilir..

Diğer BAAS ile karşılaştırıldığında AWS’nin performansını merak mı ediyorsunuz? İşte göz atmanız gereken AWS, AZURE ve Oracle Blockchain karşılaştırmaları kılavuzu.

Amazon Quantum Ledger Veritabanı (QLDB)

Amazon QLDB veya Quantum Ledger Veritabanı, tamamen yönetilen bir defter veritabanı çözümüdür. Merkezi güvenilir yetkililerin mülkiyeti altında daha iyi şeffaflık, kriptografik doğrulama standartları ve değişmezlik ile kapsamlı bir işlem günlüğü sağlayabilir. Amazon QLDB, uygulama verilerindeki her değişikliği izlemek için uygun bir alternatif olabilir.

Ek olarak, ayrıntılı ve denetlenebilir bir değişiklik geçmişinin zaman içinde tutulmasını da sağlar. AWS Blockchain’deki Amazon QLDB, kişisel defter benzeri uygulamalar oluşturmada karmaşık geliştirme çabalarıyla ilgilenme ihtiyacını azaltmak için tamamen yeni bir veritabanı teklifi sınıfı olarak hizmet vermektedir..

QLDB, verilerin değişiklik geçmişinin değişmezliğine ve uygulama verilerinde istenmeyen değişikliklerin olmaması konusunda doğrulamaya izin verir. QLDB, kapsamlı ve denetlenebilir bir değişiklik geçmişini korurken uygulama verilerindeki her değişikliği izlemek için günlük olarak da bilinen, değişmezliği olan bir işlem günlüğüne sahiptir..

SQL benzeri API, işlemler için eksiksiz destek ve kapsamlı esnekliğe sahip bir belge veri modeli ile birlikte geliştiricilere önemli ölçüde yardımcı olur. Ayrıca, AWS Blok Zinciri’ndeki Amazon QLDB, gerçek zamanlı analitik ve olay odaklı iş akışları geliştirmek için neredeyse gerçek zamanlı bir veri akışı elde etmek için akış özelliği de sunar..

Ek olarak, akış özelliği, iyileştirilmiş analitik işleme elde etmek için verilerin diğer AWS hizmetlerine kopyalanmasına da yardımcı olabilir. QLDB’nin sunucusuz yapısı, uygulamanızın taleplerini desteklemek için otomatik olarak ölçeklenebilir olmasını sağlar. Aynı zamanda, QLDB’nin sunucusuz yapısı, sunucuları yönetme veya okuma ve yazma sınırlarını yapılandırma ihtiyacını ortadan kaldırır. Hepsinden önemlisi, QLDB, kullanıcıları yalnızca kullandıkları hizmetler için ücretlendirir.

Amazon Yönetilen Blok Zinciri

AWS Blockchain dünyasındaki bir sonraki önemli eklenti, doğrudan Amazon Managed Blockchain ile ilgilidir. Amazon Yönetilen Blok Zinciri, temelde yüksek düzeyde ölçeklenebilir blok zinciri ağlarının kolaylıkla oluşturulması ve yönetilmesi için kanıtlanmış bir çözümdür. Kullanıcıların genel ağlara kolayca katılmasını sağlayan, tam olarak yönetilen bir hizmettir..

Ek olarak, Ethereum ve Hyperledger Fabric gibi ünlü açık kaynaklı çerçevelerden yararlanarak ölçeklenebilirliğe sahip özel ağların oluşturulmasını ve yönetilmesini de destekler. Amazon Tarafından Yönetilen Blok Zinciri, kullanıcıların yalnızca birkaç tıklamayla herkese açık ağlara katılmasını veya özel ölçeklenebilir ağlar kurup yönetmesini sağlayabilir.

AWS Blockchain’de Amazon Managed Blockchain’in önemi, ağ oluştururken genel giderlerin azaltılmasında açıkça görülmektedir. Ayrıca, halka açık bir blok zincirine katılmaya dahil olan genel giderlerin azaltılmasına da yardımcı olur. Daha sonra, milyonlarca işlemi gerçekleştiren birden çok uygulamanın taleplerini karşılamak için otomatik ölçeklenebilirliğe de yardımcı olur..

Ağ kurulduktan ve faaliyete geçirildikten sonra, Amazon Yönetilen Blok Zinciri, blok zinciri ağ yönetimi ve bakımının kolaylığını artırabilir. Ayrıca, yeni üyelerin ağa katılmasına izin vermenin yanı sıra sertifikalarınızın yönetiminde de son derece verimlidir..

Blockchain’in, blockchain kursları koleksiyonumuz aracılığıyla kurumsal iş modellerinizi iyileştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini şimdi öğrenin.

Neden Amazon Tarafından Yönetilen Blockchain’i Seçmelisiniz??

Amazon Yönetilen Blok Zinciri, AWS Blok Zinciri söz konusu olduğunda en çok bahsedilen konu olduğundan, avantajlarını ele alalım. Amazon Managed Blockchain’in avantajları, AWS’de önemli ölçüde artan blockchain talebinin nedenlerini açıkça gösterebilir..

  • “Tam Yönetimli” nin Avantajları

Amazon Managed Blockchain’in tam olarak yönetilen yapısı, kullanıcıların farklı AWS hesaplarına yayılan blok zinciri ağları oluşturmasına olanak tanır. Tek bir merkezi yetki olmadan bir grup üyeye veri paylaşma ve işlemleri gerçekleştirme konusunda yardımcı olabilir..

Altyapıyı kendi kendine barındırmak yerine, blockchain teknolojisini kullanan şirketlerin donanımlarını tedarik etmeleri, güvenlik ve ağ bileşenlerini ayarlamaları ve yazılımı manuel olarak yapılandırmaları gerekmez. Amazon Managed Blockchain’deki oylama API’si, üyelerin eklenmesi veya kaldırılması için ağ katılımcıları için oylama ayrıcalıklarına izin verir.

Amazon Managed Blockchain, yeni bir üye ekledikten sonra, üyenin çeşitli blockchain eşler arası ağları başlatmasına ve yapılandırmasına olanak tanır. Amazon Managed Blockchain ayrıca, blockchain ağının izlenmesine yönelik olanaklar da sunar. Ayrıca Amazon Tarafından Yönetilen Blok Zinciri, düğümleri otomatik olarak düşük performansla değiştirebilir.

  • Gelişmiş Güvenlik ve Ölçeklenebilirlik

AWS Blok Zinciri üzerindeki Amazon Yönetilen Blok Zinciri hizmetinin avantajları arasında ölçeklenebilirlik ve güvenlik de bulunur. Yönetilen Blockchain, ağın büyümesine göre blockchain ağının kolay ölçeklenebilirliği için özellikler sağlar. Ağ üyeleri yeni işlemler ve doğrulama için ek kapasiteye ihtiyaç duyduğunda, üye hızlı bir şekilde yeni bir eş düğüm eklemek için API’leri kullanabilir.

Farklı bellek ve CPU kombinasyonlarına sahip çok çeşitli bulut sunucusu türleri, kaynak seçimi için istenen esnekliği sağlayabilir. Hepsinden önemlisi, Yönetilen Blok Zinciri, AWS Anahtar Yönetim Hizmeti (KMS) teknolojisi ile blok zinciri ağının güvenliğini sağlayabilir. Sonuç olarak, bireysel güvenli anahtar depolaması kurma gereksinimlerini de çözebilir..

  • Farklı Blok Zinciri Çerçeveleri için Esneklik

Amazon Managed Blockchain, kurumsal blok zinciri protokollerini seçme desteği nedeniyle AWS Blockchain’de çok önemli bir giriştir. Amazon Managed Blockchain, halihazırda Hyperledger Fabric ve Ethereum gibi iki ünlü blok zinciri çerçevesi için destek sağlamaktadır..

İlginç bir şekilde, Hyperledger Fabric, belirli bir grup üyeyle sıkı izin ve gizlilik kontrollerine dayanan uygulamaları destekler. Öte yandan, Ethereum, tüm üyeler için veri şeffaflığına odaklanan, oldukça dağıtılmış bir yapıya sahip blok zinciri ağları için uygun bir seçenektir. Ek olarak, Enterprise Ethereum, halka açık bir Ethereum blockchain ağı için umut verici bir alternatif olabilir..

  • Gelişmiş Güvenilirlik

AWS Blockchain ortamındaki Amazon Managed Blockchain’in son faydalı yönü, güvenilirlik ile ilgilidir. Amazon Managed Blockchain, “sipariş hizmeti” için mutlak bir güvenilirlik güvencesi sunar. Sipariş hizmeti, blok zinciri ağı boyunca işlemlerin sağlanmasına yardımcı olan Hyperledger Fabric’in bir bileşenidir..

Öte yandan, Hyperledger Fabric’in varsayılan sipariş hizmeti, tam işlem geçmişi için depolama sağlamaz. Sonuç olarak, ihtiyaçlarınıza göre işlem geçmişinin izlenmesinde veya kurtarılmasında zorluklar yaratır. Amazon Managed Blockchain’in sipariş hizmeti Amazon QLDB teknolojisine dayanır.

Amazon Managed Blockchain’deki sipariş hizmetinin değişmez değişiklik günlüğü, blockchain ağlarının işlem geçmişinin doğru şekilde korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle AWS Blockchain, kullanıcıların verilerini veri bütünlüğü için koruma güvencesi ile kaydedebilmelerini sağlayabilir..

AWS Blok Zinciri Şablonları

Bu nedenle, Amazon QLDB ve Amazon Tarafından Yönetilen Blok Zinciri’nin bir AWS Blok Zinciri eğitiminde nasıl çok önemli konular olarak hizmet ettiğine açıkça tanık olabilirsiniz. AWS’de blockchain dünyasının bir diğer önemli yönü de blockchain şablonlarıyla ilgilidir. AWS’deki blok zinciri şablonları, istenen kurumsal blok zinciri çerçevelerinden yararlanarak blok zinciri ağlarının daha hızlı oluşturulmasına ve dağıtılmasına yardımcı olur.

Blockchain, sürekli genişleyen bir dizi işlemin ve akıllı sözleşmelerin bakımı için merkezi olmayan bir veritabanı teknolojisi olarak da çalışır. AWS Blockchain şablonları, kullanıcılara blockchain ağları oluşturmak için AWS CloudFormation yığınlarını yapılandırma ve başlatma konusunda yardımcı olabilir. AWS’deki farklı blok zinciri şablonları, farklı AWS kaynaklarına ve kendilerine atanmış hizmetlere sahiptir. Ayrıca, kullanıcının teknik özellikleri, AWS’deki bir blok zinciri şablonundaki hizmetlerin ve kaynakların türünü de belirler..

AWS Blockchain şablonları, kendileri tarafından seçilen seçeneklere göre blockchain dağıtımı için farklı AWS hizmetlerinden yararlanma yeteneğine sahiptir. AWS’deki blok zinciri şablonlarıyla ilişkili dikkate değer hizmetler arasında EC2, Amazon VPC, Amazon ECS ve Application Load Balancer’lar bulunur. Bu hizmetler tarafından sunulan işlevlere ve AWS’de blok zinciri için kaynaklara bir göz atalım..

Amazon EC2, bir blok zinciri ağı çalıştırmak için bilgi işlem kapasitesi elde etmek için uygun bir alternatiftir. Amazon VPC veya Virtual Private Cloud, kullanıcılar tarafından oluşturulan Ethereum kaynaklarına ağ erişimi olanağına yardımcı olur. Aynı zamanda kullanıcılar, güvenlik ve erişilebilirliği sağlamak için yapılandırmayı özelleştirmek için Amazon VPC’den yararlanabilir. AWS’deki blok zinciri şablonları, Amazon ECS veya Elastic Container Service’i de destekler.

Amazon ECS, blok zinciri ağı için EC2 bulut sunucuları arasında küme tabanlı konteyner dağıtımının düzenlenmesine yardımcı olur. AWS Blockchain şablonlarındaki Application Load Balancer desteği, tek bir iletişim noktasının mevcut kullanıcı arayüzüne erişmesine de olanak tanır.

Şimdi kayıt: Kurumsal Blok Zincirleri Şablonları Kursu

Sonuç

Sonuç olarak, bulut ve blok zinciri kombinasyonunun olumlu sonuçlar doğurabileceğini açıkça belirtebilirsiniz. Her iki teknolojiyle ilgili en iyi şeyler, üretkenlik güvencesi ile en uygulanabilir iş çözümlerini sunmak için bir araya gelir. Uzun vadede, blok zinciri çözümlerinin bulut platformları aracılığıyla geliştirilmesi ve devreye alınması genel kabul görmeyi sağlayacaktır..

Bu nedenle, blockchain kariyerinizi ileriye taşımak istiyorsanız AWS Blockchain hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlamalısınız. AWS’de blockchain’in esneklik, güvenlik ve ölçeklenebilirlik avantajları, potansiyelini değerlendirmenin en önemli nedenleridir.

Ancak öncelikle hevesli profesyonellerin blockchain teknolojisinin kendisini daha iyi anlamaları gerekir. Oyunda bir adım önde olmak ve şu anda blok zinciri geliştirme uzmanlığını geliştirmek için AWS’nin gücünden yararlanmak için blok zinciri sertifikalarımızla başlamalısınız.!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me