Kurumsal blok zinciri çerçevesi söz konusu olduğunda, orada birçok harika çerçeve var. Kurumsal çözümünüzü oluşturmak istiyorsanız, en iyi kurumsal blok zinciri çerçevelerinden geçeceğimiz için doğru yere geldiniz..

Blockchain, işletmelerin çalışma şeklini değiştirdi. Ağın şeffaflığını, değişmezliğini ve verimliliğini geliştirerek kurumsal kurulumlara fayda sağlar. Bu nedenle, giderek daha fazla kurumsal şirket, teknoloji hakkında daha fazlasını öğrenmek için test etmeye isteklidir. Halihazırda teknoloji üzerinde başarılı bir şekilde çalışan birçok kurumsal şirket var..

Bir işletme olarak amacınız, işletmenizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir ağa sahip olmaktır. Sadece bu değil, aynı zamanda geleceğe dönük olması ve kurumsal iş hedefiyle uyumlu olması gerekir. Bu kılavuz, kontrol edebileceğiniz kısa bir blok zinciri çerçeve listesi sunacaktır..

Şimdi kayıt: Ücretsiz Blockchain Kursu

Kurumsal Blok Zinciri Çerçevelerini Neden Kullanmalı??


Öyleyse, kurumsal blok zincirinin faydaları hakkında düşünüyor olabilirsiniz? Blockchain’e aşinaysanız, blockchain’in tamamen şeffaflık ve ademi merkeziyetçilikle ilgili olduğunu bilmelisiniz. Bununla birlikte, işletme, geleneksel bir halka açık blok zincirinin sunduğu şeyin tam tersini gerektirir..

İşletmeler için izin verilmesi esastır. Onlar için blockchain, sistem üzerinden izin vermenin her zaman verileri ve fikri mülkiyeti koruduğundan emin olmalıdır. İzin verilen blok zincirleri burada anahtardır. Sadece uygun güvenlik seviyeleri sunmakla kalmazlar, aynı zamanda halka açık bir blok zincirine kıyasla hızlıdırlar..

Herkese açık blok zincirleri işletme dostu değildir. Tanım gereği herkes, hizmetlerinin bir parçası için bir genel ağ oluşturmadıkça ve oluşturmadıkça, tüm işletmelerin istemeyeceği bir açık ağa katılabilir..

Peki, kurumsal blok zincirini gerçekten bu kadar kazançlı yapan faktörler nelerdir? Aşağıdaki avantajlara bakalım:

 • Kurumsal bir blok zinciri, daha az maliyet anlamına gelebilir. Aynı zamanda hızlı işlemeyi geliştirir ve düşük maliyet sağlar. Akıllı sözleşmelerin kullanımı, uzlaştırma izni vb. Dahil olmak üzere ağ işlemlerinin büyük bir bölümünü otomatikleştirir..
 • Merkezi bir ağın ortadan kaldırılması, ağda insanca olası dolandırıcılığın olmamasını da sağlar..
 • İnsan yapımı hatalar da sistemden kaldırılarak zamandan, emekten ve bununla ilişkili maliyetten tasarruf edilir.
 • Daha fazla şeffaflık sunar ve hesap verebilirlik sağlar.
 • Gerçek zamanlı verilere erişin
 • Kurumsal blok zinciri, kuruluşun farklı güvenlik seviyelerinde yetkili erişimi ayarlamak için harikadır.
 • Son olarak, artıklığın azaltılmasına yardımcı olur ve daha iyi veri toplama ve aktarım kalitesini iyileştirir..

Daha fazla oku: Bilmeniz Gereken 6 Anahtar Blockchain Özelliği

Kurumsal Blok Zinciri Çerçevelerine Neden İhtiyacımız Var??

Artık kurumsal blok zincirine olan ihtiyacı anladığımıza göre, kuruluşun neden çerçevelere ihtiyaç duyduğunu anlayalım..

Çerçeveler, geliştiricilerin uygulamaları hızlı bir şekilde oluşturmasını sağlayan bir yapı sunar. Çerçeveler bir ekosistemin granüler işlevlerini yerine getirdiği için bu her ekosistem için doğrudur..

Örneğin, web’i oluşturmak için bir Django çerçevesi kullanıyorsanız, kimlik doğrulama, veritabanı bağlantısı vb. Dahil olmak üzere temel işlevler hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Çerçeveler, görevleri yerine getirmek için modüller sağlar. Çerçevelerle, sıfırdan bir şey oluşturmaya veya daha basit bir deyişle “tekerleği yeniden icat etmeye” de gerek yoktur.

Benzer şekilde, bir kuruluş eksiksiz bir uçtan uca blok zinciri çözümü oluşturmayı göze alamaz. Çerçeveler, süreci basitleştirmeye yardımcı olur ve ayrıca işletmenin kendileri için inşa ettikleri blok zinciri ağını özelleştirme özgürlüğüne sahip olmasını sağlar. Çerçeveler, işletmeler için bir hızlandırıcı görevi gören yapı taşlarını sunar ve fikirleri yeniden icat etmek yerine gereksinimlerini uygulamaya odaklanabilirler..

Aynısı web geliştirme için de geçerli olabilir. Web geliştiricilerinin verimli bir şekilde web siteleri oluşturmasını sağlayan blok zinciri geliştirme çerçevelerini bulabilirsiniz. En iyi blockchain çerçeve listesini bu kılavuzun ilerleyen bölümlerinde sizlerle paylaşacağız..

Pazar payı

Dağıtılmış defter teknolojisi çevremizdeki dünyayı değiştirecek. Etkisinin ardındaki bir numaralı neden, sunduğu faydalardır. Kuruluşlar, blockchain tarafından sağlanan güvenden tam olarak yararlanabilir. Herhangi bir organizasyonda güveni besler – süreçleri iyileştirir ve en karmaşık organizasyonel yönlerin bile yürütülmesini sağlar.

Blok zinciri kullanmanın bir diğer büyük avantajı, düşük maliyetli uygulaması, yönetimi ve yürütmesidir – tüm bu hesaplar, ulaşabilecek pazar payına bağlıdır. 2030’a kadar 3,1 trilyon dolar.

Bu şaşırtıcı büyüme, ancak kuruluşların iş süreçlerini güçlendirmek için blok zinciri kullanmaları durumunda mümkündür. Gazeteye göre, yapay zeka büyümesinde de çok önemli bir rol oynayacak..

Dağıtılmış defter teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Şu anda DLT’nin ne olduğuna ilişkin kılavuzumuza göz atın!

Blockchain Geliştirme Çerçevelerinin Unsurları Nelerdir??

Sadece blockchain’i uygulamak size başarı sağlamaz. Bir kuruluş veya bir işletme olarak, belirli öğelerin amaçlandığı gibi çalıştığından emin olmanız gerekir. Daha iyi bir resim elde etmek için aşağıdaki unsurları tartışalım.

Yüksek Gizlilik

Bir işletme olarak, gizliliğin önemini anladığınızdan emin olmalısınız. Blockchain, gizlilik ve güven sunan şeffaf, merkezi olmayan bir ağ olarak tanımlanır..

Kuruluşun başarısı için gizli kalması gereken birçok önemli veri veya bilgi olduğundan, bir kuruluş için evrensel erişim sunmak imkansızdır. Ayrıca, bilgi sızdırılırsa, kuruluş büyük kayıplara uğrayabilir. Bu nedenle gizlilik ve güvenlik, kaybedilen bilgilerin milyonlarca dolar gelir kaybına neden olabileceği bir kuruluş için en öncelikli olması gereken iki unsurdur..

Başlamak için kuruluşların platformda depolanan veriler boyunca uygun erişim kontrolü oluşturması gerekir. Sadece bu değil, aynı zamanda yasal ve düzenleyici gerekliliklere de uymaları gerekir.

Kurumsal blok zinciri çerçeveleri her zaman gerekli güvenliği sağlama özelliğine sahiptir. Örneğin, Hyperledger Fabric, kurumsal verilerin her ne pahasına olursa olsun güvende kalmasını sağlamak için üç seviyeli bir veri akışı yapısı kullanır..

Üç seviyeli veri akışı yapısı aşağıdaki gibidir:

 • Bilgileri ayrı defterler veya kanallar üzerinde gruplayarak kullanıcılara yetkili erişim sağlama.
 • Taraflar arasındaki işlemler, daha iyi mahremiyet ve veri gizliliği yardımı ile gizli tutulur. Bu şekilde, hiçbir üçüncü taraf işlem bilgilerine erişemez.
 • Son olarak, sıfır bilgi doğrulaması sunmak, kapsüllenmiş verilerin veri açığa çıkmadan doğrulanabilmesini sağlar.

Ayrıca Oku: Blockchain Nasıl Çalışır??

Tam Şeffaflık

Bir kurumsal organizasyon büyümek istiyorsa şeffaflık gereklidir. Taraflar arasında uygun bilgi akışını sağlamaları gerekir. Doğru bilgi optimum şekilde çalışmasına izin verebileceğinden, tedarik zinciri en fazla şeffaflığı gerektirir. Herhangi bir bilgi eksikliği, hizmet kesintisi anlamına gelir – bu da bir kayıpla sonuçlanır.

Genel olarak işletmeler, rakiplerinin bunu öğrenmesi durumunda bilgi paylaşımının geri tepebileceğinden her zaman korkarlar. Dahası, dahili fiyatlandırma herhangi bir kuruluşun önemli bir parçasıdır – bu bilgileri sızdırmak, rakipler fiyatlandırmaları hakkında bilgi edinebilecekleri ve pazar payını iyileştirmek için stratejiler oluşturabilecekleri için pazar dezavantajına yol açabilir..

Herhangi bir kurumsal blok zinciri çerçevesi, bunun üstesinden gelmek için kritik bilgiler ile normal bilgiler arasındaki ince farkı anlamalıdır. Bunu yaparak, temel kritik bilgileri ifşa etmeye gerek kalmadan herhangi bir varlıktaki şeffaflık korunabilir..

Halka açık blockchain söz konusu olduğunda, şeffaflık tamamen farklı bir şey demektir. Halka açık blok zinciri bile tamamen şeffaf değildir – yalnızca gerekli bilgilere kolayca erişilebilir – daha kritik bilgiler ağda güvenli bir şekilde saklanır..

Şeffaflık açısından, kurumsal blok zinciri çerçeveleri, farklı gizlilik seviyeleri sağlayarak daha iyi bir iş çıkarır. Bu nedenle, en iyi yaklaşım, ağı en iyi şekilde çalıştırmak için gereken bilgilerin eşler arasında paylaşıldığı daha yüksek bir gizlilik düzeyine sahip olmaktır. Öte yandan, gizli bilgilerin güvenli bir şekilde depolanması ve kuruluşun menfaatine dokunulmaması gerekir..

Düşük İşletme Maliyeti

Uygun şekilde şeffaf bir ağ, operasyonel maliyeti daha iyi azaltabilir. Azaltılmış manuel müdahale, denetim denemesi ve maliyet paylaşımı şeklinde yapabilir.

 • Aracı Avlama: Daha kritik bilgileri açığa çıkarmadan bilgi paylaşımını başaran herhangi bir ağ, aracıların da ortadan kaldırılması anlamına gelir. Bunu yaparak, onları işe almak veya yönetmek için gereken maliyet tamamen ortadan kalkar. Bazı durumlarda arabulucu sayısı asgariye indirilebilir. Akıllı sözleşmeler çoğunlukla işlemleri ve veri paylaşımını otomatikleştirmek için kullanılır.
 • Maliyet Paylaşımı: Diğer bir operasyonel maliyet düşüşü, dağıtılmış defter teknolojilerinin kullanımından gelir. Büyük kuruluşlar, iş akışlarının bir parçası olarak verilerin paylaşılmasına ihtiyaç duyar. Dağıtılmış bir defter teknolojisi kullanarak, büyük kuruluşlar verileri kendileri barındırmak ve sürdürmek için gereken maliyeti paylaşabilir. Bu aynı zamanda herhangi bir üçüncü taraf çözüme veya yazılıma gerek olmadığı anlamına gelir – bu da ek maliyet ve daha fazla güvenlik sorunu anlamına gelir..
 • Denetim İzi: Uygun şekilde şeffaf bir sistem aynı zamanda kolay denetim-deneme anlamına gelir ve bununla ilişkili maliyet ve zamanı azaltır..

Düşük İşlem Maliyeti

Tartışacağımız son nokta işlem maliyetinin düşürülmesidir. DLT, işletmelerin üçüncü taraf unsurlarını kaldırmasına veya en azından katılımlarını minimum düzeye indirmesine olanak tanır. Bu işlem maliyetinin düşmesine neden olur.

Blockchain Teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Daha fazla bilgi edinmek için blockchain tanımlama kılavuzumuza göz atın.

En İyi Blockchain Teknolojisi Çerçevesi Nasıl Seçilir?

Harika, kurumsal blok zinciri çerçevesi hakkında biraz bilgi verdik. Şimdi, doğru kurumsal blok zinciri çerçevesini seçmek için atmanız gereken adımlardan geçmenin zamanı geldi..

Liste, bir dizi kurumsal blok zinciri çerçevesini kısa listeye almanıza yardımcı olacaktır. Oradan, gereksinimlerinize göre bir karar vermeniz gerekir. Bu nedenle, kurumsal bir blok zinciri çerçevesi seçmek zor olabilir ve bu nedenle bir seçim yapmadan önce farklı unsurları aramak önemlidir..

 1. Topluluk: Gelişen bir topluluk, sorunlarla ve büyümeyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Bir kuruluş olarak, çerçeve topluluğunun ne kadar büyük ve etkili olduğunu her zaman sormalısınız.?
 2. Lisans: Bir kuruluş olarak, çerçeve lisansını iki kez kontrol etmeniz gerekir. Kendinize, kullanımı ücretsiz olduğu gibi sorular sorun. Varsa, bazı sınırlamaları var mı? Bu sorular sizi doğru kararlar vermeniz için donatacaktır. Sınırlı kullanım veya yanlış lisans süresine sahip bir çerçeve kullanmak, kuruluşunuzun uzun vadeli büyümesini kolayca engelleyebilir
 3. Destek modeli: Çerçeveler sürekli destek gerektirir. Büyük bir şirketten destek alırsa, uzun vadede daha iyi bir hayatta kalma oranına sahip olduğu anlamına geldiği için denemek isteyebilirsiniz..
 4. Yol Haritası: Seçtiğiniz çerçevenin açıkça tanımlanmış bir yol haritası var mı? Varsa, gelecekte neler sunacaklarına bakın..
 5. Aktivite: Güncellemeler ve yamalar söz konusu olduğunda çerçeve ne kadar aktif??
 6. Kullanım kolaylığı: Son olarak, aynı zamanda çerçevenin sunduğu kullanım kolaylığını da anlamaya çalışmalısınız..

En İyi Kurumsal Blok Zinciri Teknolojisi Çerçeveleri

Kapsanan tüm temel bilgilerle birlikte, artık büyük kurumsal blok zinciri çerçevelerini listelemenin zamanı geldi. Onlar hakkında bilgi edinmek için onların üzerinden geçelim.

Hyperledger Kumaş

Kumaş blok zinciri, Hyperledger’ın sunduğu en popüler kurumsal açık kaynaklı blok zinciri çerçevelerinden biridir. Hyperledger çerçevesi ilk olarak 2016’da ortaya çıktı. İzinli bir ağdır, bu da onu dışarıdaki işletmeler için ideal bir seçim haline getirir..

Gerçekte, açık kaynaklı bir kurumsal blok zinciridir ve akıllı sözleşmeler, protokoller, gizlilik, güvenlik vb. Dahil olmak üzere kurumsal bir blok zincirinden bekleyebileceğiniz tüm temel özellikleri sunar.!

Fabric kullanmanın birçok faydası vardır –

 • Açık kaynak ve kullanımı ücretsiz
 • Kalite kodu
 • Modüler tasarım, entegrasyon ve genişletme için harika
 • Daha yüksek verimlilik
 • İzin verilen ağ
 • Çok çeşitli endüstrilerde kullanılabilir

Tüm özelliklerin dışında, modüler tasarım, Hyperledger çerçevesini çekici kılan şeydir. Aynı zamanda uygun gizlilik, işlem şifreleme sunar – herkese açık blok zincirinin kurumsal ihtiyaçları için sunmadığı.

Dahası, modüler tasarım, daha az doğrulama düzeyi sağlar ve yazılım ve ağ performansını iyileştirir. Son olarak, Hyperledger blok zincirinden Fabric projesini kullanabilir ve kurumsal verileri düzenlemelere ve çeşitli yasalara göre kontrol altında tutarak koruyacak şekilde yapılandırabilirsiniz..

Kumaş hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Şimdi Hyperledger Fabric hakkındaki kılavuzumuzdan daha fazlasını okuyun.

Yetersayı

Quorum, Ethereum ağına dayalı bir başka popüler kurumsal açık kaynaklı blok zinciri çerçevesidir. İlk olarak 2016’da piyasaya sürüldü. Dahası, çerçeve esas olarak finans sektörüne odaklanıyor ve JP Morgan’ın buluşu..

Diğer kurumsal blok zinciri çerçevesi gibi, Quorum da izinli ağlar sunar ve kuruluşların kendi gereksinimlerine göre özelleştirmelerine izin verir..

Quorum’un temel özellikleri şunları içerir:

 • Eş ve ağ yönetimi
 • Açık kaynak blok zinciri çerçevesi
 • Topluluk odaklı
 • Güvenilir ve kurumsal kullanıma hazır
 • Olgun
 • Kurumsal kullanıma hazır
 • Topluluk odaklı

Çekirdek mimarisinin üç ana bileşeni aşağıdakileri içerir:-

 • Çekirdek düğümü: Geth destekli bir komut satırı aracı
 • Constellation işlem yöneticisi: İşlem verileri bakımına odaklanan bir işlem yöneticisi.
 • Enclave: Enclave, hassas bilgileri işler ve şifreleme / şifre çözmeyi yönetir

Yetersayı aktif olarak geliştirildi ve finansal kurumların ötesinde başarılı bir uygulama zaten var. Buradaki temel satış noktası, daha hızlı işlem işlemleri, kolay entegrasyon ve izinli ağdır.

Quorum hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Şimdi Quorum ile ilgili kılavuzumuzdan daha fazlasını okuyun.

Kurumsal Ethereum (EE)

Ethereum ağı, dApp’ler ve akıllı sözleşmeler oluşturma yeteneği nedeniyle popülerdir. Ancak, doğası gereği halka açık açık bir ağdır.

Enterprise Ethereum, Ethereum kod tabanına izin verilen veya özel bir alımdır. İşletmelerin gizlilik, güvenlik, şeffaflık ve maliyet konusunda endişelenmeden Ethereum’u kullanmasını sağlar..

EE, Ethereum’un sunduğu tüm özellikleri sunar. Tek fark, kimlik yönetiminin izinli bir ağ haline getirilmesi için dahil edilmesidir. EE, mevcut standartları kullanmayı hedeflediği ve yan yana gelişmek istediği için mükemmel bir üründür. Şu anda 300’den fazla şirket üyesi, 45’ten fazla ülke, 1400’den fazla bireysel üye ve 19’dan fazla teknik ve hukuki danışmanlığa sahip, üye odaklı bir organizasyondur (Enterprise Ethereum Alliance).

Enterprise Ethereum hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Şimdi Enterprise Ethereum ile ilgili kılavuzumuzdan daha fazlasını okuyun.

R3 Corda

R3 Corda, kontrol etmeniz gereken kurumsal blok zinciri platformlarından bir diğeridir. Gerçekte, izinli bir ortam sunar ve şu anda herhangi bir izinsiz çerçeve sunmaz. Daha önce finansal kuruluşlar için daha uygun olmasına rağmen, şimdi birçok sektörde uygulanabilir..

Corda mimari standartları şunları içerir:

 • Uzun ömür
 • Kararlı
 • Güvenli
 • Birlikte çalışabilir
 • Ölçeklenebilir

R3 Corda’nın ayrıca, işletmenin sunduklarını anlamasına yardımcı olan kendi iş ilkeleri vardır..

 • Kullanıcılar birbirlerini keşfedebilir
 • Garantili kimlik sunar
 • Paylaşılan mantığı destekleyin
 • Gizlilik odaklı
 • Değişmez
 • Yetkili

Genel olarak, R3 Corda bir kurumsal blok zincirinin sunduğu her şeyi sunmalıdır.

R3 Corda hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Şimdi R3 Corda ile ilgili kılavuzumuzdan daha fazlasını okuyun.

Blockchain Çerçeveleri Karşılaştırması

Aşağıda dört farklı blok zinciri çerçevesinin tam bir karşılaştırmasını göreceksiniz. Çerçeveleri karşılaştırmak ve nihai kararınızı vermek için bu tabloyu kullanabilirsiniz..

 Hyperledger FabricQuorumR3 CordaEthereum
Defter Tipi İzin verildi İzin verildi İzin verildi İzinsiz
Yönetim Linux Vakfı JP Morgan ve Ethereum geliştiricileri R3 Konsorsiyumu Ethereum geliştiricileri
Sektör odaklı Sektörler Arası Sektörler Arası Finansal endüstri Sektörler Arası
Kripto para Yok Yok Yok Eter (ETH)
Konsensüs Mekanizması Takılabilir Mekanizma Oylama Protokolü Takılabilir Mekanizma İş Kanıtı (PoW)
Akıllı Sözleşme
Akıllı Sözleşme Dili NodeJS veya Golang veya Java Sağlamlık Java veya Kotlin Sağlamlık
Başvuru Türü Geniş kapsamlı Geniş kapsamlı Finansal uygulamalar Geniş kapsamlı
Çıktı > 2000 tps 100 tps ~ 170 tps ~ 20 tps

Sonuç

Bu bizi kurumsal blok zinciri çerçeveleri makalemizin sonuna götürüyor. Burada kurumsal blok zincirini neyin oluşturduğunu, ihtiyaçları, pazar payını, unsurları ve orada popüler olan kurumsal blok zinciri çerçevelerini tartıştık. Umarım bu kılavuz, oradaki tüm acemilere kurumsal blok zinciri çerçevesi hakkında daha fazla bilgi edinme konusunda yardımcı olacaktır..

Bununla birlikte, blockchain teknolojisi konusu oldukça karmaşıktır ve çoğu zaman anlaşılması zordur. Bir uzmandan öğrenmekle ilgileniyorsanız, ücretsiz blockchain kursumuza göz atmanızı öneririz. Neden beklemek? Blok zinciri yolculuğunuza hemen başlayın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me