Blok zinciri ve dağıtılmış defter ağları gün geçtikçe patlıyor. Bu yeni zincirleri birbirine bağlamak, daha fazla insan gelişen teknolojiyi ve yeteneklerini not almaya devam ettikçe bir zorunluluk haline geliyor. Blockchain birlikte çalışabilirliğinin ne olduğunu ve neden bu kadar önemli olduğunu görmek için daha derine dalalım.

Blockchain projelerinin sayısı kısmen artıyor çünkü geliştiriciler teknolojinin yeteneklerinden yararlanmaya çalışırken kalıpların dışında düşünüyorlar. Artış aynı zamanda mükemmel bir çözümün tüm blok zinciri ihtiyaçlarını aynı anda karşılayamayacağı kabul edildi..

Mükemmel bir örnek, Nesnelerin İnterneti’ndeki ödemeleri artırmayı amaçlayan IOTA blok zinciridir. Öte yandan VeChain, blok zincirinde tedarik zinciri yönetimini güçlendirmek amacıyla benzer yetenekleri paylaşıyor. Öte yandan Stellar blockchain, insanların uzak bölgelerdeki düşük gecikmeli sorunları çözmek için küresel bir ödeme ağı bulmasını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır..

Blockchain projelerinin çoğalmasının ortasında bir şey öne çıkıyor. Tüm blok zincirlerinin yanı sıra defterler ve DAG’ler farklı bir dizi işlem gerçekleştirir ve farklı miktarlarda veri işlemeyi gerçekleştirir. Belirli işçi sendikaları, dinler, toplum kuruluşları ve devlet daireleri için tasarlanmış farklı ağların ve blok zincirlerinin olduğu da giderek daha açık hale geliyor..

Blok zincirinin hızlı gelişimi, birçok farklı zincir türünün ortaya çıkmasına neden olacak. Giderek daha belirgin hale gelen böyle bir teknoloji Çapraz Zincir Teknolojisidir.


Şimdi kayıt: Ücretsiz Blockchain Kursu

Blockchain Birlikte Çalışabilirliği: Çapraz Zincir Teknolojisi Nedir?

Çapraz Zincir, teknoloji, blok zincirleri arasındaki birlikte çalışabilirliği artırmak için nihai çözüm olarak görülen sıcak bir tartışma konusu haline geliyor. Layman açısından, bir Çapraz Zincir Teknolojisi, farklı blok zinciri ağları arasında değer ve bilgi aktarımına izin vermeyi amaçlayan yeni bir teknolojidir..

Ripple, Bitcoin ve Ethereum gibi yerleşik ağların kullanımının artması, ekonomik ve teknik ölçeklendirme sınırlamaları olan iyi bir şey birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oldu. Yukarıda tartışıldığı gibi, çoğu blok zinciri ağı, benzersiz bir ihtiyaç kümesini çözmeye çalışırken, izole ekosistemler üzerinde çalışır..

Zincirlerin tek başına çalıştığı gerçeği, insanların defter teknolojisinin tüm avantajlarından yararlanmasını çoğunlukla imkansız hale getirdi. Farklı blok zincirlerinin birbirleriyle iletişim kuramaması, insanların blockchain teknolojisinin tüm avantajlarından yararlanmasını imkansız hale getirdi. Çapraz zincir teknolojisi, blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirliği sağlayarak tüm bu sorunları çözmeyi amaçlar, böylece birbirleriyle iletişim kurmalarını ve bilgi paylaşmalarını kolaylaştırır..

Çapraz Blok Zinciri Uyumluluğu

Çapraz zincir, protokol, blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirliği sağlar, böylece çeşitli ağlar arasında değer ve bilgi alışverişini sağlar. Halka açık merkezi olmayan zincirlerin faydaları ile tamamlanan bu tür protokoller, blok zincirinin kitlesel olarak benimsenmesi ve kullanılması için temel oluşturmalıdır.

Çapraz blok zinciri uyumluluğu, farklı blok zincirlerinin aracıların yardımı olmadan birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. Bunun anlamı, benzer ağları paylaşan blok zincirlerinin birbirleri arasında değer aktarabileceği anlamına gelir..

Bir iş ekosisteminde kullanımdayken, işletmeler artık yalnızca işletmenin üzerine kurulu olduğu bir ağdaki müşterilerle rekabet etmek zorunda kalmayacak. Bunun yerine, şirketler diğer uyumlu blok zincirlerinden müşterilerle işlem yapabilecekler. Tüm süreç, herhangi bir kesinti veya pahalı işlem ücretleri olmadan gerçekleşecektir. Değerli internette olduğu gibi, çapraz blok zinciri uyumluluğu, blok zinciri ağlarına etkili bir değer aktarımı aracı sağlayacaktır..

Hangi işletmenin blockchain uyguladığını bilmek ister misiniz? Blockchain teknolojisini uygulayan ilk 20’den fazla işletme listemize şimdi göz atın!

Çapraz Zincir Teknolojisinden Kimler Yararlanıyor??

Ripple, zincirler arası işlemleri keşfetmeye çalışan bir blockchain projesinin mükemmel bir örneğidir. Ripple, hala geliştirmenin ilk günlerinde olsa da, insanların ve kurumların farklı blok zincirleri arasında çeşitli dijital varlıkları takas etmesini mümkün kılmaya çalışıyor..

Yeni başlayanlar için Ripple, dünyanın dört bir yanındaki bankalara, farklı para birimleri ve kripto para birimleri üzerinden birbirleriyle sınır ötesi ödemeleri halletmelerine yardımcı olmaya başladı. Bununla birlikte, blok zinciri projesi, zincirler arası teknolojisini parlatmak için zorlu bir görevle karşı karşıyadır..

Blockchain Birlikte Çalışabilirliğinin Önemi

Blockchain teknolojisinin başarısı, farklı blockchain ağlarının nasıl etkileşime girip entegre olabileceğine inecektir. Bu nedenle, blok zincirleri arasındaki birlikte çalışabilirlik, farklı blok zincirlerinin, bilgilerin sorunsuz bir şekilde paylaşılmasını sağlama çabasıyla birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan kavramdır..

Birlikte çalışabilirlik, esasen çeşitli blok zinciri sistemlerinde bilgileri görme ve bunlara erişme yeteneğidir. Örneğin, bir kişi başka bir blok zincirine veri gönderirse, alıcı onu okuyabilmeli, anlayabilmeli ve çok az çabayla tepki verebilmeli mi? Ancak, şu anda bu mümkün değil, çünkü Bitcoin ve Ethereum blok zincirleri arasında bilgi paylaşmak imkansız..

Cross Chain, teknoloji tüm bunları blok zincirleri arasındaki birlikte çalışabilirliği artırarak çözmeye çalışıyor. Ortaya çıkan projeler, üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan birbirleriyle iletişim kurabilen platformlar bulmaya çalışırken fikri yavaş yavaş satın alıyor..

Blockchain birlikte çalışabilirliği, merkezi sistemlerle eşanlamlı olan aracılardan veya üçüncü şahıslardan kurtulmada uzun bir yol kat etmelidir. Farklı merkezi olmayan ağların herhangi bir aracı olmadan birbirleriyle iletişim kurma yeteneği, bu nedenle tamamen merkezi olmayan sistemlerin ortaya çıkmasında uzun bir yol kat etmelidir..

Blockchain teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Şu anda nihai blockchain tanımlama kılavuzumuzdan daha fazlasını öğrenin!

Neden olsa?

Blok zincirlerinin birlikte çalışabilirliği, insanların diğer blok zincirlerinde sorunsuz işlem yapmalarını kolaylaştırmada uzun bir yol kat edeceğinden büyük önem taşımaktadır. Şu anda bir kişi hareket halindeyken yalnızca bir blok zincirinde işlem yapabilir, yani Bitcoin veya Ethereum. Ancak, iki farklı zincir arasında bilgi aktarımı mümkün değildir.

Blok zincirlerinin birlikte çalışabilirliği nedeniyle çeşitli İşlevsellikler ortaya çıkmalıdır. Yeni başlayanlar için, insanlar birden fazla blok zinciri üzerinden ödeme yapabilecek. Tamamen mükemmel bir blockchain birlikte çalışabilirlik projesi, bu nedenle gelecekte dijital ekonominin çekirdeği olmalıdır..

Blockchain Birlikte çalışabilirliği, çoklu jetonlu cüzdan sistemlerinin geliştirilmesi sayesinde çok jetonlu işlemlere de yol açmalıdır. Böyle bir geliştirme, kullanıcıların çeşitli blok zincirlerinde kolaylıkla token depolamak ve aktarmak için tek bir cüzdan sistemine güvenmesine olanak tanıyacaktır..

Blockchain Birlikte Çalışabilirlik Projeleri

Çeşitli blok zinciri ağları arasındaki bağlantıyı geliştirme ihtiyacının giderek arttığı göz önüne alındığında, birçok geliştirici halihazırda optimum çözümler üzerinde çalışıyor. Geliştiricilerin blok zincirinin kitlesel olarak benimsenmesini hızlandırmaya çalışmasının bir sonucu olarak, blok zinciri birlikte çalışabilirlik projelerinin sayısı artmaktadır..

Aşağıda, blockchain birlikte çalışabilirliğini geliştirmek isteyen en iyi projelerden bazıları yer almaktadır..

Polkadot blok zinciri

Polkadot blockchain, blockchain birlikte çalışabilirliğini başka bir düzeye taşıyan yüksek profilli çok zincirli bir teknolojidir. Ethereum’un kurucularından Gavid Wood’un bir beyni olan Polkadot, çeşitli blok zincirleri aracılığıyla akıllı sözleşme verilerinin aktarımını geliştirmeyi hedefliyor..

Polkadot, özellikleri farklı olan birden fazla paraşenden oluşur. Polkadot blok zincirinde işlemler, ağdaki zincir sayısı göz önüne alındığında geniş bir alana yayılabilir. Tüm bunlar, işlemlerde yüksek düzeyde güvenlik sağlanırken yapılır.

Polkadot Blockchain birlikte çalışabilirlik projesi, özel zincirler, halka açık ağlar veya oracle’lar arasında kesintisiz bir bağlantı sağlamanın yanı sıra izinsiz arayüz sağlamayı amaçlamaktadır. Blockchain birlikte çalışabilirlik çözümlerinin arkasındaki geliştiriciler, bağımsız blockchain çözümlerinin bir Polkadot röle zinciri aracılığıyla bilgi alışverişinde bulunabileceği bir interneti etkinleştirmek istiyor..

Blok zinciri birlikte çalışabilirlik çözümlerinin temel ilkeleri, yönetişimin yanı sıra ölçeklenebilirliktir..

Farklı blok zinciri teknolojisi türlerini merak mı ediyorsunuz? Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için 4 farklı tipte blockchain teknolojisine bir göz atın.

Blocknet

Blocknet’in arkasındaki geliştiriciler, değişim iletişimini geliştirme çabasıyla şu anda merkezi olmayan bir değişim yaratmaya çalışıyorlar..

Blockchain ayrıca şu anda blockchain’e bakışımızı değiştirebilecek blockchain birlikte çalışabilirlik stratejileri de uyguluyor..

Blocknet’in yapmayı planladığı şey, ilk Merkezi olmayan değişimi oluşturma çabasıyla dört bileşenin tümünü dağıtmaktır. Proje destekçileri ayrıca zincirler arası platformu altyapı görevi görecek şekilde optimize etmek için çalışıyorlar..

Aion Çevrimiçi

Aion online, blockchain ağlarında ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik ile ilgili çözülmemiş soruları ele almayı amaçlayan bir başka yüksek profilli Blockchain birlikte çalışabilirlik projesidir. Geliştiriciler, Aion’u çeşitli blok zincirleri tarafından kullanılan standart protokol olarak konumlandırmayı planlıyor. Son oyun, verimli ve merkezi olmayan sistemlerin oluşturulmasını geliştirmektir..

Geliştiriciler, farklı blok zinciri sistemlerini çok katmanlı hub’a entegre etmeyi mümkün kılan birleşik bir blok zinciri ağı oluşturdular..

Wanchain

Wanchain, güvenli çok partili bilgi işlem ile dünyanın ilk çevrimiçi blok zinciri birlikte çalışabilir blok zinciri çözümü haline geldi. Dahası, blok zinciri birlikte çalışabilirlik çözümü, tüm dijital varlıkları tek bir blok zincirinde barındırarak finansmanı yeniden oluşturmayı amaçlamaktadır..

Şu anda benzersiz blok zinciri birlikte çalışabilirlik stratejilerinden birini tanıtıyorlar.

Blockchain birlikte çalışabilirlik projesi, kriptografik teorilerdeki en son araştırmalardan yararlanarak zincirler arası yetenekleri sağlar. Ayrıca özel, kamu ve konsorsiyum zincirlerinin birbirine bağlanmasına izin veren tescilli bir protokole dayanır. Ara bağlantı, dijital varlıkları iki farklı blok zinciri arasında aktarmayı kolaylaştırır.

Ethereum’a dayanan Wanchain blockchain, akıllı sözleşmelerin konuşlandırılmasını da sağlar. Tüm bu yönler, onu farklı blok zincirlerine kolay erişim gerektiren dağıtılmış uygulamalar sunmak için cazip bir blok zinciri çözümü haline getirir. Blok zincirindeki gizlilik, Ring imzalarının yanı sıra tek seferlik gizli adreslerin kullanımıyla artırılmıştır..

Daha fazla oku: Bilmeniz Gereken 6 Anahtar Blockchain Özelliği

Cosmos Blockchain

Cosmos blockchain, en küçümsenmemiş blockchain birlikte çalışabilirlik projesidir. Blockchain projesi, birçok projenin merkezi olma yarışında. Geliştiriciler, o zamandan beri, blok zinciri projelerinde ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik sorunlarını ele alacağını söyledikleri bir yazılım geliştirme kiti yayınladılar..

Cosmos blok zinciri mimarisi, Hub olarak adlandırılan merkezi bir blok zincirine bağlı, Bölgeler adı verilen birkaç bağımsız blok zincirinden oluşur. Yüksek performansın yanı sıra tutarlı ve güvenli PBFT benzeri fikir birliği motoru sağlayan Tendermint Core, bu durumda her Bölgeye güç sağlar.

Cosmos Hub, Inter-Blockchain iletişim protokolü aracılığıyla birlikte çalışabilirliği artırmak için blok zinciri projelerini birbirine bağlar.

Ara bağlantı nedeniyle, kişiler bir bölgeden diğerine jetonları gerçek zamanlı ve güvenli bir şekilde, üçüncü bir tarafın hizmetlerine dahil olmadan gönderebilir. Cosmos blockchain, IBC bağlantısı sayesinde farklı bölgeleri kamudan özel projeye bağlayabilir.

Sağlık Hizmetlerinde Blockchain Birlikte Çalışabilirliği: Faydaları

Sağlık sistemindeki verilerin paylaşılamaması ve harekete geçilememesi, sektörde hizmet sunumunu yıllarca sakat bırakan yüksek profilli bir konudur. Özel, kamu ve devlet sektörleri sorunu yıllardır çözmeye çalıştılar, ancak işe yaramadı..

Şu anda sağlık sektörü, kurumlar arasında büyük miktarda veri transferi için merkezi sunucu sistemlerine güveniyor. Bu sistemin dezavantajı, aktarım sırasında veriler üzerinde kontrolü olan kimse olmadığı için güvenlik risklerini artırmasıdır..

Çalışmalar, sektördeki sağlayıcıların% 86’sının kritik sağlık hizmetleri bilgilerini kolaylıkla paylaşamadığını gösterdiğinden, birlikte çalışabilirlik sağlık sektöründe büyük bir sorundur. Çoğu satıcı birlikte çalışabilirlik çözümlerini uygulamış olsa da, çoğu yalnızca belirli bir ekosistem içinde çalışır. Tüm sektör içinde sağlık hizmeti verilerinin sorunsuz aktarımını sağlayacak bir çözüm bulmak genellikle pahalıdır..

Bu nedenle, sağlıkla ilgili tüm sorunlardan kurtulmak için daha iyi blok zinciri birlikte çalışabilirlik stratejilerine odaklanmaları gerekir..

Sağlık hizmetlerinin her yerde ve her yerde birlikte çalışabilirlik elde etme yarışında karşılaşmaya devam ettiği zorlukların ortasında, blok zinciri, ağrı noktalarını hafifletmeye yardımcı olabilecek bir teknoloji olarak yavaş yavaş ortaya çıkıyor..

Ayrıca Oku: En Büyük 10 Kurumsal Blok Zinciri Uygulama Zorluğu

Verilerin Mülkiyeti

Veri kontrolü, sağlık sektöründe her zaman büyük bir sorun olmuştur. Bununla birlikte, blockchain birlikte çalışabilirliği sayesinde, sağlık hizmeti oyuncuları yakında verileri üzerinde kontrol sahibi olabilirler. Dijital defter teknolojisi, istenmeyen veri paylaşımı durumlarını ve yanlış değişiklik korkularını azaltacak en yüksek güvenlik seviyelerinden birine sahiptir. Blok zinciri, okuma / yazma erişim günlükleri ile değişmez anahtarların uygulanmasına izin verir.

Şifreleme ile Gelişmiş Güvenlik

Şu anda, sağlık hizmeti verilerinin yalnızca% 35 ila% 40’ı şifrelenmiştir. Bununla birlikte, blok zinciri birlikte çalışabilirlik çözümlerinin kullanılmasıyla, tüm veriler varsayılan olarak şifrelenebilir. Varsayılan olarak bir şifreleme standardı, veri ihlallerinden kaynaklanan riskleri azaltmaya yardımcı olacak nihai çözümdür..

Geliştirilmiş Verimlilik ve Şeffaflık

Sağlık hizmetleri sektöründe blok zinciri birlikte çalışabilirliği, genel giderleri azaltma ve verimliliği artırma potansiyeline de sahiptir. Akıllı sözleşmelerin kullanımı, aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırmada uzun bir yol kat etmelidir. Sonuç, farklı oyuncular arasında ilgili bilgilere göre hareket eden otomatik süreçler olmalıdır..

Özellikler Avantajlar
Gizlilik Blockchain Birlikte Çalışabilirlik Çözümleri, sağlık kurumları dış dünyayla iletişim kurarken ve bilgi paylaşırken veri gizliliğinin korunmasını sağlamalıdır.
Daha Düşük İşlem Maliyetleri Blockchain Birlikte Çalışabilirliği, sağlık sektöründe son derece hassas bilgilerin paylaşılması söz konusu olduğunda işlem maliyetlerini düşürmelidir.
Güvenlik Blockchain çözümü, sektörde uzun süredir devam eden veri güvenliği sorununu ele almalıdır. Aracıların olmaması hassas bilgilerin yanlış ellere geçme riskini azaltmalıdır.
Ekosistem Düzenlemesi Blockchain Birlikte çalışabilirlik çözümleri, ham verilerin yalnızca belirli bir ekosistemde paylaşılmasını sağlayacaktır. Bu şekilde, yalnızca gerekli anahtarlara sahip sağlayıcılar ve kurumlar bir ağdaki hassas verilere erişebilir.
% 51 Saldırıya Karşı Kalkanlar Blockchain teknolojisinin kullanılması, veriler kapsamlı bir ağ üzerinden dağıtılırken% 51 saldırı riskini azaltır.

Sağlık Hizmetlerinde Blockchain Birlikte Çalışabilirliğinin Mevcut Senaryosu

Sağlık sektöründeki blok zincirleri arasındaki birlikte çalışabilirlikteki en önemli dalgalanma yönetişimle ilgilidir. Bu tür çözümler, endüstrinin yönetişim yapıları üzerinde fikir birliğine varamaması durumunda yalnızca sınırlı bir çekişme görecektir..

Tüm sektördeki oyuncuların, birlikte çalışabilirlik standartlarına odaklanarak yönetişim yapıları üzerinde anlaşması gerekir. Bu cephede bir miktar ilerleme olsa da, biraz zaman alabilir. Ek olarak, sektör oyuncuları, hangisinin ihtiyaçlarını karşıladığını görmek için çeşitli blockchain tabanlı sağlık platformlarını değerlendirmek zorunda kalacaklar..

PakitDok, Change Healthcare ve Gem gibi satıcılar, sektör için Blockchain birlikte çalışabilirlik çözümleri oluşturmada etkileyici adımlar attı..

Daha fazla oku: Blockchain Sağlık Hizmetlerini Nasıl Bozabilir??

Blockchain Birlikte Çalışabilirlik Zorlukları ve Olası Çözümler

Blockchain birlikte çalışabilirliğinin önündeki en büyük zorluk, aynı dili konuşmayan birçok blockchain sistemi olması gerçeğidir. Yeni başlayanlar için, kullanımdaki birçok karmaşık platform, çeşitli akıllı sözleşme kullanım seviyelerine sahiptir. İşlem şeması ve bu projelerdeki fikir birliği modelleri de herhangi bir ara bağlantı türünün gerçekleşmesi için büyük ölçüde farklılık gösterir..

Blok zincirinin birlikte çalışabilirliğini felce uğratan bazı temel sorunların üstesinden gelmek için, çeşitli blok zincirleri arasında evrensel iletişimi sağlayan bir teknolojiye başvurma ihtiyacı vardır. Dahası, açık protokollerin yanı sıra Çok Zincirli Çerçevelerin kullanımı, blok zinciri birlikte çalışabilirlik sorunlarına olası çözümler olarak lanse edilir..

Blockchain Birlikte Çalışabilirliğini Artırmak İçin Açık Protokoller

Bunun birlikte çalışabilirlik sorunları için en iyi çözümlerden biri olduğunu düşünüyoruz. Açık Protokollerin kullanımı, çeşitli blok zincirlerinin birbirleriyle kolaylıkla iletişim kurabileceği standartlaştırılmış yolları etkinleştirmede uzun bir yol kat etmelidir. Bu tür protokoller, iletişimi geliştiren blok zincirleri için evrensel bir dil sağlar..

Blok zinciri birlikte çalışabilirliği için bir Açık Protokolün mükemmel bir örneği Atomic Swap’tır. Merkezi olmayan emanet çapraz zinciri olarak hareket eden Atomic Swap, 1ETH için 1BTC gibi iki farklı blok zinciri arasında değer alışverişi yapmayı mümkün kılar. İşlemin tamamı bir borsa veya aracı kullanılmadan gerçekleşir. Interledger, atomik takas protokolünü kullanan başka bir çapraz zincir blok zinciri örneğidir..

Çok Zincirli Çerçevelerin Kullanımı

Öte yandan, Çok Zincirli çerçeveler, blok zincirlerinin bağlandığı açık ortamlar olarak işlev görür. Açık Protokollerin aksine, daha karmaşıktırlar. Bununla birlikte, farklı blok zincirleri arasında açık iletişimi ve hem değer hem de veri aktarımını kolaylaştırmaya yardımcı olurlar..

Çoklu Zincir Çerçeveleri ile blok zincirleri, bilgi paylaşabilmek için standartlaştırılmış bir ekosistemin parçası olabilir ve takılabilir. Bu nedenle, blok zinciri birlikte çalışabilirliği söz konusu olduğunda benzersiz ve gelecek vaat eden yetenekler sundukları için çoğu zaman blok zincirlerinin interneti olarak adlandırılırlar..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Sonuç olarak

Çapraz zincir teknolojisi ve blok zinciri birlikte çalışabilirliği, yukarıda tartışıldığı gibi blockchain teknolojisinin temel yönleridir. İki kavram, yalnızca kripto para birimi kullanım kapsamını genişletmekle kalmayıp, aynı zamanda blok zincirinin benimsenmesini de hızlandırmaya hazırlanıyor..

Çapraz zincir, teknoloji kendi başına, blok zinciri ekosistemini yıllarca sakat bırakan ölçeklenebilirlik sorunlarını çözme potansiyeline sahiptir. Dolayısıyla, nihayet birlikte çalışabilirlikten çekilebilirse, bu blok zinciri için büyük bir destek demektir..

Bu konuda acemiyseniz ve blockchain teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, ücretsiz blockchain kursumuzla başlamanızı öneririz. Neden blockchain yolculuğunuza şimdi başlamıyorsunuz??

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me