Aşağıdaki tartışma, blockchain ile varlık tokenasyonunun temellerini ve sistemin blockchain ile nasıl çalışacağını yansıtmayı amaçlamaktadır..

Blockchain, şüphesiz finans dünyasında sunulan sıcak konulardan biridir. Ademi merkeziyetçilik, şeffaflık, dağıtık yapı ve değişmezlik gibi özellikleriyle farklı faydalar sunmanın yanı sıra çeşitli yeni gelişmeler de getirdi. Bu nedenle, blockchain, küresel finansal ekosistemde çeşitli uygulamalar buldu ve varlık tokenleştirme, blockchain’e dikkat çeken kayda değer sözlerden biridir..

Varlık yönetimi, tüm kuruluşlar için çok önemli bir husustur. Bununla birlikte, mevcut varlık yönetimi ortamı, belgelerin mükerrerliği, sınırlı şeffaflık ve sahtecilik nedeniyle çeşitli aksaklıklarla boğuşmaktadır. Varlıkların tokenize edilmesi, fiziksel varlık yönetimi sürecini dönüştürmek için blok zincirinin yeteneklerinden yararlanmaya yardımcı olabilir..

Okuyucular, varlıkların ve türlerin tokenleştirilmesinin anlamının yanı sıra varlıkların tokenleştirilmesini seçmenin nedenlerini öğrenebilirler. Ek olarak, tartışma, yeni varlıkların tokenleştirme eğiliminin uygulanabileceği farklı alanlara da yansıyacaktır..

Şimdi kayıt: Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Masterclass


Varlık Tokenizasyonu Nedir ve Gerçekten Gerekli mi?

Tokenizasyon, temelde fiziksel ve fiziksel olmayan varlıkların blok zincirine dönüştürülmesini içeren bir süreçtir. Blockchain tokenleştirme kavramı, son zamanlarda önemli bir popülerlik kazanmıştır. Yavaş yavaş, tokenleştirme, gayrimenkul, hisse senetleri ve sanat eseri gibi geleneksel endüstrilerde blok zinciri uygulamaları buluyor. Öyleyse neden ilk etapta tokenleştirmeye ihtiyacımız vardı??

Birçoğu, varlık belirteçlerinin kripto para birimi ile başladığını varsayar. Aksine, tokenleştirme, finansal hizmetler için veri güvenliği aracı olarak 1970’lerden beri kullanılmaktadır. Finans dünyasındaki birçok geleneksel işletme, kredi kartı numaraları, kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler ve finansal tablolar gibi hassas ve gizli bilgileri korumak için tokenleştirmeden yararlanır..

Genel olarak, simgeselleştirmeye yönelik geleneksel yaklaşım, kullanıcıların hassas bilgilerinin, aslında hassas olmayan harf ve sayılardan oluşan bir simge ile değiştirilmesini içerir. Geleneksel varlık tokenleştirme yaklaşımını anlamak için bir örnek verelim. Mobil ödemeler, tokenleştirmenin önemli örneklerinden birini kullanır.

Nasıl Kullanılır

Bazı hastaneler hasta kayıtları için jetonlaştırmayı kullanırken, yazılım programları oturum açma kimlik bilgilerinin güvenliği için jetonlaştırmadan yararlanır. Ayrıca, tokenleştirme, yönetişim durumunda seçmen kaydı gibi uygulamalar da buldu. Devlet çözümleri için blok zincirinde varlık tokenleştirme, çok sayıda hassas bilginin korunmasına yardımcı olabilir. Öte yandan, blockchain tokenasyonunun ortaya çıkmasının nedenlerini de fark etmek önemlidir..

Ardından banka, müşterinin ayrıntılarını token oluşturmak için bir kriptografik işleve girer. Ardından müşteri, kredi kartını temsil eden jetonu telefonuna alır. Kullanıcının telefonuna girmeye çalışan herhangi bir suçlu, herhangi bir kredi kartı bilgisi olmadan yalnızca jetonu bulabilir. Varlık belirteçleştirmenin bir diğer önemli yönü, yalnızca finansal bilgilerle sınırlı olmamasıdır..

Her şey kripto para birimleriyle başladı ve şimdi CBDC veya merkez bankası dijital para birimleri adı verilen yeni bir token veya dijital varlık türü sunması öngörülüyor. Gerçekte, CBDC ve kripto para birimleri, her ikisi de dijital varlıklar veya tokenlaştırılmış varlıklar olsa da, birbirinden oldukça farklıdır..

Blockchain özellikli CBDC ile diğer kripto para birimleri arasındaki farkı merak ediyorsanız, işte size CBDC’ye karşı kripto için göz atmanız gereken bir kılavuz..

Mevcut Varlık Yönetimi Senaryosu

Varlık tokenleştirmesinin arkasındaki arka planı bulmak için, varlık yönetiminin mevcut durumunu anlamak çok önemlidir. Varlık yönetimi, temel olarak, mülkiyeti devretme işlemi öncesinde, sırasında ve sonrasında varlıkla ilgili belgelerin üretilmesi, tedarik edilmesi, depolanması ve yönetilmesi sürecini ifade eder. Örneğin, akıllı sözleşmeler görevlerin otomasyonuna yardımcı olabilir.

Öte yandan, dağıtılmış defter teknolojisi, bilgi uyumsuzluklarını azaltmak için tek bir doğruluk kaynağı olarak hizmet edebilir. Hisse senetleri, hisse senetleri, gayrimenkul, tahvil ve benzeri varlıkların ticareti için güvenilir bir araçtır. Mevcut varlık yönetimi ekosistemi, yatırımcılar, komisyoncular, denetçiler ve saklama görevlileri gibi çoklu aracılar dahil olmak üzere çeşitli paydaşları içerir. Bu nedenle, sürecin genel maliyetinde önemli bir artış beklemek kaçınılmazdır..

Varlık Yönetiminde Sorunlar

Aynı zamanda, geleneksel varlık yönetimi yaklaşımı, dolandırıcılık ve hata olasılıklarına karşı daha yüksek bir güvenlik açığı sunar. Ek olarak, varlık yönetimi endüstrisindeki aşağıdaki konular, varlık tokenleştirmenin faydalarına olan ihtiyaca da işaret etmektedir..

 1. Mevcut varlık yönetimi endüstrisi, oluşması durumunda hatanın kaynağını tespit etmede istisnai zorluklar yaratan yaklaşımlara dayanmaktadır. Ayrıca, geleneksel tokenleştirme ile varlık yönetiminin karmaşıklığı da kanıtlanmış hesap verebilirliğin sağlanmasında engeller yaratır..
 2. Mevcut belirteçleştirme mekanizmaları ile verilerin parçalı olarak depolanması, aynı zamanda blok zinciri belirteçleme ihtiyacını da yaratır. Geleneksel tokenleştirme ile varlık yönetimi işlemlerine dahil olan tüm tarafların kendi veri sürümleri vardır. Sonuç olarak, özellikle süreçlerin karmaşıklığı dikkate alındığında, hatanın kaynağına işaret etmede önemli zorluklar yaratır..
 3. Varlık yönetiminin mevcut durumunu rahatsız eden bir diğer önemli sorun, karmaşık işe alım süreciyle ilgilidir. Kötü amaçlı ajanlar, geleneksel jetonlaştırma işlemlerinin uzun süresinden ve yavaş hızından yararlanabilir. Bilgisayar korsanları, süreçteki karmaşıklıklardan kaynaklanan güvenlik açıklarından yararlanabilir ve herhangi bir zorluk yaşamadan gemiye girmek için sahte belgeler veya kimlikler kullanabilir..

Varlık Tokenizasyonunu Menkul Kıymetleştirme ve Kısmi Mülkiyetten Ayırma

Varlık belirteçli blok zinciri teknolojisinin faydaları, zaman damgaları ve kriptografik şifreleme yoluyla bilgi güvenliğini de artıracaktır. Blockchain tokenleştirme, geleneksel tokenleştirme mekanizmalarından tamamen olmasa da biraz farklıdır. Geleneksel tokenleştirme mekanizmaları yalnızca verilere odaklanırken, blockchain ile varlık tokenasyonu varlıklara odaklanmayı sağladı..

Herhangi bir gerçek ticareti yapılabilir varlığın dijital bir temsili olarak bir blockchain belirteci düzenleyebilirsiniz. Varlığın tek bir kısmı ile bile işlem yapmanıza izin verir. Şimdi, birçok yeni başlayan, süreci kısmi sahiplik veya menkul kıymetleştirme ile karıştırabilir. Bununla birlikte, varlıkların blok zinciri ile tokenleştirilmesi, her ikisiyle de önemli farklılıklar taşır..

Tokenizasyon ve menkul kıymetleştirme tamamen farklı terimlerdir. Tokenizasyon, tüm gerçek dünya varlıklarının daha yüksek likiditeye sahip bir dijital jetona dönüştürülmesini içerir. Menkul kıymetleştirme ise düşük likiditeye sahip varlıkların daha yüksek likiditeye sahip menkul kıymet araçlarına dönüştürülmesi ile ilgilidir..

Menkul kıymet belirteçleri, piyasalarda ve tezgahta alım satım seçenekleri sunacaktır. Blockchain tokenasyonu, kesirli sahiplikten farklıdır çünkü ikincisi, ilgisiz tarafları dijital dünyada ticaretin tadını çıkarmak için tek bir yere getirme fırsatı sunar..

Varlık Jetonlaştırmayı Anlama Örneği

Şimdiye kadar blockchain üzerinde varlık tokenleştirmesi konusunda net bir izlenim edinmiş olmalısınız. Bununla birlikte, gayrimenkul yatırımı örneğini alarak tokenleştirmenin nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. Belirli bir mülke yatırım yapmak istiyorsunuz ve sadece erken bir yatırım için 5000 $ ‘a sahipsiniz. Bu gibi durumlarda, istenen yatırımı makul oranlarda getirmenize yardımcı olabilecek kaynaklara odaklanan küçük başlangıçlar arayabilirsiniz..

Örneğin, iki veya üç aylık bir aralıkta birkaç bin yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Ancak böyle bir yaklaşım, özellikle emlak sektöründe yersiz görünebilir. Şöyle düşünün – bir apartman dairesinin tamamını satın almadan iki ay önce bir apartman dairesinde birkaç metrekare satın alamazsınız. Benzer şekilde, varlık tokenleştirmesinin nasıl önemli hale geldiğini bilmek için durumu tersten düşünün..

Gerçek dünyada, merkez bankası dijital para birimleri veya CBDC, varlık tokenizasyonuna benzer bir yaklaşımdır. Karşılaşacağınız iki CBDC türü:

 1. Perakende CBDC
 2. Toptan Satış CBDC

Perakende CBDC esas olarak genel insanlar içindir ve şirketler için uygun değildir. Öte yandan, finans veya ödeme kuruluşları adına toptan CBDC’ler tanıtıldı. Dahası, toptan satış CBDC, güvenlik anlaşmalarından ve ödemelerin verimliliğinin artırılmasından sorumludur…

Perakende ve toptan CBDC’leri anlamanıza yardımcı olacak merkez bankası dijital para birimleri için bir kılavuz..

Gayrimenkul Senaryosu

Örneğin, bir daireniz var ve acil olarak biraz paraya ihtiyacınız var. Bununla birlikte, dairenizin değeri 200.000 $ iken sadece 40.000 $ ‘a ihtiyacınız var. Belirli bir durumda istediğiniz parayı elde etmek için ilgili mülkü kullanmanız mümkün müdür? Bu, blockchain tokenleştirmesini resme getirme olasılıklarına bakabileceğiniz yerdir. Bir varlıktaki sahiplik haklarının dijital bir jetona dönüştürülmesine yardımcı olması dışında, burada jetonlaştırmanın nasıl çalıştığına daha derin bir göz atalım..

Varlık belirteçleri, 200.000 dolarlık dairenizi 200.000 jetona dönüştürmenize yardımcı olabilir. Her jeton, dairenin% 0.0005’ini taşıyacaktır. Ek olarak, blockchain platformlarında varlık tokenleştirme, Ethereum gibi akıllı sözleşmeler için destek sağlar. Bir kullanıcı jetonla satın alırsa, varlığın sahipliğinin% 0.0005’ini alır. Öte yandan, 80.000 token satın almak, bir kişiye ilgili varlığın neredeyse% 40’ına sahip olma hakkı verir..

Blockchain değişmez bir defter olduğundan, kullanıcılar token satın aldıktan sonra sahipliği silemedi. Bu nedenle, blockchain’in varlık tokenleştirmesinin faydalarını kullanıcılara daha yakın hale getirmede nasıl yardımcı olabileceği açıkça anlaşılabilir bir durumdur. Tokenizasyon, daha iyi likidite, daha hızlı ödemeler ve herhangi bir endişe olmaksızın kolayca maliyetleri düşürmeyi sağlayabilir. Sonuç olarak, öne çıkan kurumsal blok zinciri kullanım durumlarıyla popülerlik kazanmaya devam ediyor..

Blockchain Tokenation’da Kullanılan Token Türleri 

Artık varlık belirteçlerinin temellerini bildiğinize göre, belirteç türleri hakkında daha fazla bilgi edinmemize izin verin. Tokenleştirilmiş bir varlık geliştirmek için çaba harcıyorsanız, o zaman blok zinciri ortamında yaygın olarak kullanılan farklı token türlerine bakmalısınız. İlk simge kategorisi, doğalarına göre sınıflandırılanları ifade eder. İşte farklı varlıklar için blockchain dünyasındaki token türleri.

 1. Maddi belirteçler, fiziksel biçimde genel kullanılabilirliğin yanı sıra belirli parasal değere sahip varlıkların koleksiyonudur..
 2. Fungible tokenler, tüm tokenlerin eşit değere sahip olacağı şekilde oluşturulan dijital varlıkları ifade eder. Bu, bir Bitcoin’in bir Bitcoin’e eşit olduğu ve kullanıcıların bunu yalnızca bir Bitcoin ile değiştirebileceği anlamına gelir..
 3. Değiştirilemeyen jetonlar, varlık jetonlaştırmasında bir başka önemli endişe kaynağıdır. Değiştirilemez varlıklar genellikle benzersiz özelliklere sahiptir ve birbirinin yerine kullanılamaz.

Speküle edilmiş Jetonlar

Simgeleştirilmiş varlıklar da spekülasyonun etkisine tabidir. Bu nedenle, temeldeki öğeyle ilgili spekülasyona sahip aşağıdaki simgeleri bulabilirsiniz. Örneğin, stabilcoinler, istikrarlı bir değer oluşturmak için çeşitli token türlerinin kullanıldığı bir tokenleştirilmiş varlık biçimidir..

 1. Faydalı tokenler, spekülasyon temelinde varlıklar için blockchain’de önemli bir token örneğidir. Fayda belirteçleri, temelde kripto para birimi geliştirmek için finansmanı destekleyebilen dijital belirteçlerdir. Ek olarak, kripto para birimini çıkaran temsilci tarafından sunulan belirli bir ürün veya hizmetin satın alınmasına da yardımcı olabilir..
 1. Varlık belirteçleri, mevcut pazardaki en iyi kripto para birimi trendlerinden biri olarak hareket ettiklerinden, güvenlik belirteçleri ile daha iyidir. Güvenlik belirteçlerinin avantajları, geleneksel güvenlik araçlarının dijital temsilcileri olarak hizmet etme işlevselliğinde belirgindir..
 1. Şu anda dolaşımda yaygın olarak kullanılan bir diğer önemli belirteç türü, para belirtecidir. Para birimi jetonları temelde dijital formdaki para birimini temsil eder, böylece varlık belirteçlerinin başka bir doğrudan faydasını sağlar..

Güvenlik belirteçleri ve yardımcı program belirteçleri arasındaki farkı merak ediyor musunuz? İşte güvenlik jetonu ve yardımcı program jetonu için bir kılavuz.

İşletmeler Neden Tokenizasyonu Seçmeli??

Varlıklarınızı belirtmek için mevcut olan farklı token türleri hakkında netlik ile, aynı şeyi tercih etmek için nedenlere yönelmek mantıklıdır. Blockchain teknolojisini kullanan birçok şirket şu anda aşağıdaki nedenlerden dolayı varlık tokenleştirmeyi düşünüyor.,

1. Daha İyi Likidite

Varlık tokenleştirmesinin faydaları arasında en başta gelen giriş, daha yüksek likidite anlamına gelir. Özel olarak sahip olunan firmalar, özellikle alıcıların ve satıcıların birbirlerini tanımaları için gereken ek süre ve hizmet teklifleri gibi birçok sorunu yaşarlar. Ek olarak, işletmelerin birlikte iş yürütme ve avukat tutmanın yanı sıra işlemlerin yürütülmesi için sözleşmeler oluşturmak için diğer hizmet sağlayıcıları işe alma faktörlerini belirlemek için çok zaman harcaması gerekir..

Öte yandan, varlık tokenleştirme, süreci kolaylaştırmaya ve sorunsuz hale getirmeye yardımcı olur. Varlıkların tokenlaştırılması, tokenlerin özel şirket menkul kıymetleri olarak temsilini gösteren kurumsal blok zinciri platformunu getirir. Tokenler daha sonra, risk alma için yeterli sermayeye sahip yetkili yatırımcılar rolünde benzer alanlarda önceden inceleme yapmış katılımcılara satılır..

Yatırımcılar ayrıca, jetonlarını ikincil bir piyasada verimli ve kolay bir şekilde satarak platformdan istedikleri zaman ayrılabilirler. Sonuç olarak, yatırımcıların erken itfa ve bununla ilişkili muazzam maliyetler konusunda endişelenmesi gerekmez. Daha sonra, yüksek net değere sahip kişiler ve ajanslar özel şirket menkul kıymetlerine yatırım yapabilirler. Uzun vadede, varlıkların tokenleştirilmesi, özel menkul kıymetler için küresel bir pazarın gelişmesine yol açabilir..

2. Artık Aracı Yok 

Geleneksel olarak, varlık ticareti, ilgili taraflar için istenen çözümü elde etmek için günler, hatta aylar sürdü. Varlık ticareti, yatırımcıların uygunluğunun yanı sıra işlemlerin belgelerini doğrulamak için harici varlıklar getirir. Dış varlıklar, sırayla, sürecin maliyetlerini artırabilir. Öte yandan, blockchain ile varlık tokenasyonu, akıllı sözleşmeler yoluyla daha iyi şeffaflık ve değişmezlik sağlayabilir. Sonuç olarak, tokenleştirme aracıları daha iyi verimlilik için işlemlerden uzaklaştırabilir.

3. Otomasyon ve Verimlilik

Blockchain tabanlı varlık belirteçli akıllı sözleşmelerin kullanılması, sürecin büyük bir kısmının otomasyonu için de yararlıdır. Aracıların azaltılması, aracıların maliyet yükünü ve tüm sürecin yönetilmesi için gereken çabaları ortadan kaldırır. Böylece tüm kullanıcılar daha hızlı ve uygun maliyetli işlemlere ulaşabilir..

4. Daha İyi Şeffaflık

Varlıkların tokenlaştırılmasındaki verimliliği gösteren bir diğer önemli vurgu, şeffaflık ile ilgilidir. Tokenleştirme yardımıyla, token sahibi, kapsamlı bir sahiplik kaydının yanı sıra token özelliklerinin tanımlanması için sözleşmelere haklarını ve sorumluluklarını yerleştirebilir. Sonuç olarak, kullanıcılar ilgilendikleri kişi, güçleri ve jetonu satın alma kaynağı hakkında net bir fikre sahip olabilirler. Tüm bu faktörler, varlık yönetimi süreçlerinin şeffaflığını artırabilir.

5. İyileştirilmiş Erişilebilirlik 

Varlık belirteçleri ile ilişkili son avantaj, daha iyi erişilebilirliğe işaret ediyor. Belirli bir varlığın token olarak mümkün olan minimum miktarlara bölünmesine yardımcı olur. Daha sonra, tokenleştirme, yatırımcıları minimum hisse fraksiyonunun sahipliğini almaya da yönlendirir. Sonuç olarak, işletmeler, minimum yatırım miktarı ve süresinde önemli bir rahatlama ile varlık yönetimi için açık kapılar bulabilirler..

Dijital varlıklar ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) hakkındaki İsteğe Bağlı sanal konferansı şimdi izleyin!

Tokenizasyonun Uygulanabildiği Sektörler

Tüm bu nedenler, varlık yönetimi alanında blockchain ile tokenleştirme potansiyelini açıkça gösteriyor. Farklı sektörlerde ivme kazanan blockchain dijital dönüşümü ve blockchain teknolojisinin artan önemi ile, gelecekte birçok sektörde varlık tokenasyonu beklemek mantıklı. Farklı endüstrilerdeki tokenleştirme uygulamalarına kısa bir bakış atalım..

1. Finans

Finans teknolojisi endüstrisi, endüstri ortamını farklı şekillerde yeniden düzenlemek için blok zincirinden yararlanıyor. Ödeme tokenleştirmesindeki blok zinciri, marj kredisi verme, yatırım veya ürün yapılandırmasının dönüştürülmesine yardımcı oldu. Tokenizasyon, finans kuruluşlarının varlıkları dönüştürmek için fırsatlara erişmesini sağlar ve sorunsuz değişim işlevlerine izin verir. Sonuç olarak, satıcılar, müşterilerin gerçek kredi kartı numaralarının POS makinelerinde ve diğer sistemlerde saklanmasını önleyebilir. Bu nedenle, tokenleştirme, veri güvenliği ihlallerini azaltırken likiditede iyileştirmelere katkıda bulunur..

2. Emlak

Gayrimenkul, aynı zamanda varlık tokenasyonunu avantajlarına çeviren bir başka önemli sektördür. Gayrimenkul tokenleştirme için blockchain, aracıların ortadan kaldırılmasından başlayarak yatırım sürecini kolaylaştırmaya odaklanır. Sonuç olarak, alıcılar ve satıcılar arasındaki etkileşimler için uygun maliyetli ve kolay yollar oluşturabilir. Ayrıca, tokenleştirme, gayrimenkule her miktarda yatırımı mümkün kılabildiğinden emlak piyasasında kapsamlı kapsayıcılığa izin verir. Aynı zamanda, tokenleştirme, gayrimenkul dolandırıcılığına karşı da güvenilir bir önlemdir..

3. Sağlık

Sağlık sektörü, günümüzde yaygın olarak karşılaşılan bazı kritik zorlukların üstesinden gelmek için varlık tokenleştirmeyi düşünüyor. Sağlık hizmetleri çözümleri için blok zincirinin belirtilmesi, ePHI, PAN’ler ve NPPI gibi hassas ve gizli hasta verilerinin hassas olmayan değerlerle değiştirilmesine yardımcı olabilir. Hepsinden önemlisi, hastalar ve sağlık kuruluşları, sigorta şirketleri gibi aracılardan hassas verilerin oluşturulması, erişimi ve paylaşılması üzerinde kontrol sahibi olur..

Digital Asset Convergence – Blockchain and the Rise of Embedded Finance ile ilgili İsteğe Bağlı web seminerini şimdi izleyin!

Sonuç

Son olarak, tokenleştirmenin varlık yönetimi endüstrisi için yeni ölçütler oluşturabileceği açıkça biliniyor. Dijitalleşmenin hızlı ölçeklenebilirliği, farklı sektörlerdeki işletmeleri de varlık tokenleştirmeyi düşünmeye çağırıyor. Ek olarak, tokenleştirme, bireysel düzeyde de fayda sağlayabilir ve böylece mevcut pazardaki ilgisini güçlendirebilir..

Mevcut varlık yönetimi endüstrisini rahatsız eden güvenlik ve şeffaflıkla ilgili pek çok sorunla birlikte, blok zinciri teknolojisi ile tokenize edilmiş varlıkları tercih etmek mantıklı. Zamanla, tokenlaştırılmış varlıklar dijital bir ekonomide baskın araçlardan biri haline gelecektir. Blok zincirinde tokenleştirme hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, geniş blok zinciri kursları koleksiyonumuzu hemen keşfetmeye başlamalısınız.!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me