Blockchain dönüşümü üzerimizde. Her şey Bitcoin ile başladı. İlk olarak 2009’da ortaya çıktı ve oradan itibaren büyüme hiç durmadı. Şu anda Organizasyonların ve İşletmelerin benimsemeye başladığı bir aşamadayız diyebiliriz. Etkisi inkar edilemez ve endüstriler trendi takip ediyor.

Blockchain dijital dönüşüm fikri, sindirilecek kadar basittir. Dağıtılmış düğümlerin merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan birbirine bağlanmasına izin verir. Dijital defter, güvenlik, değişmezlik ve şeffaflığın en önemli üç avantaj olduğu durumlarda bunu mümkün kılan şeydir..

Ancak bugün tartışacağımız şey bu değil. Bugünün makalesinde, ağırlıklı olarak şu anda blok zincirinden dönüştürülen sektörlere odaklanacağız..

Bitcoin ile ilk nesil blockchain teknolojisi ortaya çıktı. Umut vericiydi, ancak herhangi bir birinci nesil teknoloji gibi, onunla ilgili sorunları da vardı..


Tıpkı internetin nasıl ortaya çıktığı ve onunla sorunları olduğu gibi.

İnternetin ilk nesli mülayim ve basitti. Olması gerektiği gibi çalıştı, ancak orada yalnızca statik web siteleri bulabilirsiniz. İnterneti her zaman hayatları değiştiren ilk dijital dönüşüm olarak düşünebiliriz. Ancak büyüdü ve şimdi Web 2.0’deyiz. Blockchain, ikinci bir dijital dönüşüm olarak adlandırılabilecek ve dijital hayatımızı tamamen değiştirecek bir teknolojidir. Blockchain ile internetin geleceği olan Web 3.0’ı inşa ediyoruz ve beklediğimiz blockchain dönüşümü..

Blockchain Dönüşümü

Blok zinciri her yerde bulunur ve çeşitli sorunları çözmek için kullanılabilir. Örneğin, sınır ötesi ödemeleri daha hızlı ve daha güvenli hale getirdiği için bankacılıkta kullanışlıdır. Finans alanında ise, şirketlerin tam şeffaflıkla daha güvenli ve daha hızlı işlem yapmalarına yardımcı olabilir..

Veri deposu, verileri merkezi bir otorite ile olması gerekmeyen düğümler arasında dağıtabildiğimiz için blockchain için harika bir kullanım durumu olabilir. Aşağıda tartışacağımız daha fazla blok zinciri iş dönüşümü örneği var..

Kısacası, müşteri deneyimini dönüştürecek olan yeni değişime tanık oluyoruz..

Pek çok girişim zaten zorluğu üstleniyor ve blok zincirine dayalı yeni çözümler geliştiriyor. Ekosistemi daha iyi dijitalleştirecek ve büyük sektörde günlük hayatımıza doğrudan bağlı çalışan bir altyapıya sahip olmamızı sağlayacak. Bu yazıda, bir endüstrinin nasıl dönüştüğünü tartışacağız. Bununla birlikte bazı örnekler de ekleyeceğiz.

Bir blockchain dönüşümü elde etmek için büyümesini durduran tehditlere karşı koymamız gerekiyor. Otomasyon, ikinci dijital dönüşümün anahtarıdır. Sadece bu değil, aynı zamanda güvenlik sorunlarını çözmeli ve teknolojinin engellenmeden büyümesini sağlamalıyız..

Blockchain, farklı blockchain modellerine dayalı oldukça ölçeklenebilir bir çözüm sunarak interneti de dönüştürecek.

Başlamadan önce, blockchain’in çevremizdeki dünya üzerindeki etkisini daha fazla anlamaya çalışalım..

Blockchain’den önce sorunları nasıl çözdük??

Blok zinciri, nispeten yeni bir teknolojidir. Sadece on yaşında ve onunla önemli bir şey yapmadan önce uzun bir yol kat etmemiz gerekiyor. Yeteneklerini gerçekten anlamak için, dünyamızın blockchain dijital dönüşümü başlamadan önce nasıl çalıştığını bilmemiz gerekiyor..

Blockchain tanıtılmadan önce dünyamız verimliydi ancak merkezi olmayan ağdan yararlanmıyordu. O zamanlar, operasyonları sorunsuz yürütmek için merkezi bir otoriteye sahip olmak gerekiyordu. Onlar olmadan mümkün değil.

Otomasyon da sınırlıydı ve bir ağın taleplerini karşılamak için her zaman merkezi bir otoriteye ihtiyaç duyulduğu için gelişemedi. Blok zincirinden önce, işlem yapmak veya ticaret yapmak için her zaman bankaları kullanmak zorunda kaldık..

Ekonomik manzara tamamen merkezi bir otorite tarafından kontrol ediliyordu ve bankalar bunu öğrenmeden işlem yapmanın başka yolu yoktu..

Şimdi nasıl değişiyor?

Blok zinciri dönüşümünde anında göreceğiniz ilk değişiklik, merkezi otoritenin olmamasıdır. Birbirimizle etkileşim şeklimizi değiştirir. İşletmeler ve kuruluşlar da ağlarını optimize ederek ve insan müdahalesine gerek kalmadan otomatikleştirerek bundan yararlanacaklar. Bankacılık da dahil olmak üzere blockchain sayesinde neredeyse her sektör değişecek..

Blockchain Dijital Dönüşüm İnfografik

blockchain dijital dönüşümü

Blockchain Dönüşümünün 9 Dikey

1. Teknoloji

Blockchain, teknolojinin farklı sektörlerde çalışma şeklini tamamen değiştirdi. Daha iyi anlamak için bunları aşağıdaki gibi alt kategorilere ayırmaya karar verdik..

 1. Bulut depolama
 2. Nesnelerin interneti
 3. Güç yönetimi
 4. Siber güvenlik

Bulut depolama

Şimdiye kadar, bulut depolama merkezi bir ortamda çalışıyordu. Etkili oldu, ancak güvenlik tehditlerine ve bilgisayar korsanlarına karşı da savunmasız. Blockchain ile tüketiciler, istismar edilme olasılığının daha düşük olduğu ve verilerin kaybolmasını önleyeceği merkezi olmayan bir sisteme geçeceği için bulut depolamaya daha fazla güvenebilirler..

Storj merkezi olmayan bulut depolaması söz konusu olduğunda en iyi örnektir. Blok zinciri kullanarak ve kullanıcıların verileri üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlayarak bulut depolamanın geleceğini değiştiriyor. Şu anda geliştirme aşamasındadır ve yakında alfa aşamasında yayınlanacaktır. Buradaki fikir, dünya çapında kullanılan bant genişliğini kullanmak ve performans, güvenilirlik ve şeffaflığın büyümenin ana faktörleri olduğu bir veri merkezi oluşturmaktır..

Blockchain tabanlı depolama, geleneksel bulut depolama sistemiyle ilişkili birçok zorluğu çözdüğü için her zaman geleneksel depolamadan daha iyidir. Bahsetmeye değer diğer projeler arasında Siacoin, Filecoin, ve MaidSafe. Bulut depolama, blockchain dönüşümünün harika bir örneğidir.

Nesnelerin interneti

Nesnelerin İnterneti (IoT) çığır açan bir teknolojidir. Dağıtılmış defter teknolojisi ile, daha önce hiç keşfedilmemiş daha fazla güvenlik, şeffaflık ve fırsatlar getireceği için tamamen değişecektir. Blockchain’in buradaki kilit rolü, cihazların birbirleriyle sorunsuz bir şekilde iletişim kurmasını sağlamaktır. Blockchain ayrıca cihazlar hakkında daha fazla bilgi depolayabilecek, nasıl etkileşime girecekleri ve cihazlar arasında bir güven ağı oluşturabilecek..

Kısacası, blok zinciri, ağda gerçekleşen etkileşimlerin ve işlemlerin temeli olarak hareket edecektir. Akıllı sözleşmeler, mühendislerin tüm ağı otomatikleştirmesini de kolaylaştıracak. IoT’de blockchain kullanmanın temel avantajları arasında güven oluşturma, düşük maliyetli uygulama ve daha hızlı işlemler yer alır.

Pek çok IoT blockchain uygulaması dikkatimizi çekti. Ancak tartışmak istediğimiz konu şudur: IBM’in öne çıkan blok zincirleri Bunlar, işletmelerin IoT’yi blockchain kullanımıyla nasıl kullanabileceğinin kilidini açıyor. Diğer bir örnek, şu anda IoT özel blok zincirini oluşturan bir IoT blok zinciri ağı olan Hyundai Dijital Varlık Para Birimi’ni (HDAC) içerir. Filament startup’ı, blockchain teknolojisinden yararlanacak bir çip üreterek IoT endüstrisini geliştirmek için çok çalışıyor..

Güç / Enerji yönetimi

Daha iyi bir gelecek için enerji yönetimi gereklidir. Neredeyse her şeyi yapacak güce ihtiyaç duyduğumuz bir dünyada yaşıyoruz. Ayrıca geleceğin enerji ihtiyacını karşılayacak yöntemler konusunda da azalıyoruz. Blockchain dönüşümünün geldiği yer burasıdır.

Blockchain ilk etapta enerjiyi saklama, dağıtma ve üretme şeklimizi değiştirecek. Şu anda, enerji tedariki söz konusu olduğunda birçok ara ürün var. Bu şirketler, hizmetlerini sunmayı garantilemek için kârın büyük bir kısmını alıyor. Onlarla birlikte enerji daha ucuz hale gelecek. Fikirleri hayata geçirmek için birçok girişim enerji yönetimi sektöründe çalışıyor. Enerji blok zinciri girişimleri neredeyse yükseldi 324 milyon dolarlık fon Geçen yılda. Şimdiye kadar, blok zinciri dönüşümüne katılan 100’den fazla enerji başlangıcı var..

Seçimimiz şunları içerir: Conjoule ve Drift. Conjoule, her birinin PV sahiplerinin, kurumsal alıcıların ve kamu sektörünün olacağı bir eşler arası ağ inşa ediyor. Öte yandan Drift, yeni bir perakende enerji sağlayıcısı sunmak için DLT, ticaret ve makine öğreniminden yararlanacak..

Siber güvenlik

Siber Güvenlik, mevcut teknolojinin kritik bir yönüdür. Şirketler, gizli verilerini korumak için çok fazla kaynak harcar. Ayrıca, yönlendiriciler ve diğer önemli cihazlar dahil olmak üzere altyapılarının sömürülmesine karşı korumak istiyorlar. Sadece ulaşım, enerji santralleri vb. Gibi diğer kritik altyapıların da hacklenmeye karşı korumaya ihtiyaç duyması değil

Blok zincirleri, ilk etapta siber güvenliğin uygulanma şeklini tamamen değiştirecek. İlk olarak, kuruluşun verileri merkezi olmayan şekilde tutma şeklini değiştirecek. Bu şekilde, bilgisayar korsanlarını hacklemek için tek bir yerden reddedebilirler. Ayrıca, ağın güvenliğini daha da artıran eşler arası bir ağ da sunacak. Blockchain’in sunduğu koruma sayesinde veri hırsızlığı ve dolandırıcılığı geçmişte kaldı. Ayrıca Dağıtılmış Hizmet Reddi’ni (DDoS) önleyecektir. Blockchain dönüşümü yalnızca güvenli bir ortamımız varsa yardımcı olabilir.

Siber güvenlik alanında dikkatimizi çeken girişimler veya şirketler arasında Civic, Cambridge Blockchain, Gladius, Defter ve çok daha fazlası. Gladius’un ne yaptığından bahsetmek istiyoruz. DDoS saldırılarına karşı savaşmak ve yükleme sürelerini azaltmak için şu anda blockchain teknolojisini kullanan girişimlerdir. Bu, işletmenin çevrimiçi hizmetlerinin engellenmesini önlemesine yardımcı olacaktır..

2. Medya

Medya, her yıl gelişen çok dolarlık bir sektördür. Ancak, bu süreçte avantaj elde eden ve tonlarca gelir elde eden ara ürünler nedeniyle şu anda tüketici veya yaratıcı dostu değildir. Blockchain ile tüm arazi alanı değişebilir ve hem tüketiciler hem de içerik oluşturucular için daha erişilebilir hale gelebilir. Aşağıdaki iki büyük alt sektörü etkileyeceğini düşünüyoruz.

 1. Reklâm
 2. Pazar Değerlendirmesi
 3. Oyun

Reklâm

Reklam, birçok büyük şirket için temel iş modelidir. Örneğin, Google ve Facebook, hizmetlerinin çoğunu ücretsiz sağlarken gelir elde etmek için bu modeli kullanır. İnternet, reklam verenlerin reklamlarını yerleştirebilecekleri ve milyonlarca dolar gelir elde edebilecekleri bir yerdir. Hepsi bu kadar değil, çünkü mobil ekosistem aynı zamanda uygulamalara reklamı kolaylaştırıyor.

Peki, blockchain dönüşümü reklamcılığı nasıl değiştirebilir? İki açıdan görülebilir. İlk bakış açısı, kullanıcıların nasıl etkileneceğidir. Yeni blockchain destekli sınıf tarayıcılarla, tüketicilerin aynı anda reklamları kapatması ve gizliliklerini koruması artık mümkün..

Buna bakmanın ikinci yolu, aracıyı kaldırmaktır. Brave ayrıca, kullanıcıların ve reklamverenlerin birbirleriyle doğrudan etkileşimde bulunma şeklini değiştirecek, Facebook, Google vb. Gibi aracıları kaldıracak olan Basic Attention Token (BAT) olarak bilinen tokenlerini de yayınlayacak. Bu şekilde, hem reklamverenler hem de tüketiciler, blok zincirinin yardımı.

Bahsetmek istediğimiz bir diğer önemli blok zinciri başlangıcı, AdEx. Akıllı sözleşmeler ve blok zinciri kullanarak reklamlar sunan merkezi olmayan bir reklam ağıdır..

Pazar Değerlendirmesi / Tahmin

Öngörü, gelecektir. Zaman içinde işler karmaşık bir şekilde gelişirken, insanların altta yatan karmaşıklığı anlaması ve kararlar alması mümkün değildir. Tahmin veya pazar değerlendirme araçlarıyla, pazarlamacıların ve yöneticilerin daha iyi karar vermesi kolaylaşacak.

Blockchain dönüşümü, tahmini tamamen yeni bir seviyeye kadar hızlandırabilir. Bütünsel yaklaşım, analiz, araştırma ve diğer pazar sektörleri üzerinde de etkiye sahip olabilir. Blok zinciri büyük miktarda veri tutabildiğinden, makine öğrenimi veya yapay zeka ile birlikte kullanılabilir..

Augur, örneğin, sadece bunu yapmaktır. Herhangi bir merkezi organizasyon yerine insanlar tarafından işletilen ve sahip olunan tahmin protokollerini güçlendirmek için Ethereum blok zincirini kullanıyorlar. İnsanları doğru tahmin ederlerse ödüllendirir. Şu anda, beta sürümündeler ve yavaş yavaş ana sürümlerine geçiyorlar. Bir başka harika örnek de Gnosis olacaktır. Kaynakların uygun şekilde dağıtıldığı bir tahmin pazarı platformu sağlayarak geleceği yeniden dağıtıyorlar..

Oyun

Gaming’in blockchain dönüşümünden etkilendiğini bilmek sizi şaşırtacaktır. Şimdiye kadar oyun oynamak, milyonlarca dolara mal olan oyunları piyasaya sürdükleri için şirketler tarafından kontrol ediliyor. Ayrıca oyun içi eşya ekonomisi de oyun şirketi tarafından kontrol edilmektedir. Şimdi bunların hepsi merkezi olmayan oyun platformları sayesinde değişecek. Ayrıca, bağımsız oyun geliştiricilerinin oyunlarını izin veya ücretlerle ilgili sorunlar konusunda endişelenmeden dünyaya yayınlamalarına da yardımcı olacaktır. E-sporlar da blockchain sayesinde gelişecek.

Merkezi olmayan oyun, oyuncuların ve bu alandaki şirketlerin dikkatini çekmiştir..

Ödül kripto para birimi ve blok zinciri yardımıyla eSpor sorununu çözen Singapurlu bir espor. İşlem sorunlarını basitleştiriyor ve şeffaf ve hızlı hale getiriyorlar. Başka bir örnek de Dreamteam organizasyon, ödeme ve sponsor sorunlarını çözerek dahili eSport sorunlarını çözen.

3. Hukuk ve Suç

Yaşanan suçlar için toplumumuzun her zaman bir çözüme ihtiyacı vardır. Kanun, bu katı kuralları uygular ve suçun her zaman en düşük seviyede tutulmasını sağlar. Yasanın blockchain dönüşümünden de etkilendiğini görünce şaşıracaksınız. Bunu aşağıdaki kategorilere ayırmaya karar verdik.

 1. Polis / hukuk
 2. Silah Güvenliği

Polis / hukuk

Blok zinciri, verilerin bütünlüğünü korur ve bu nedenle tüm kanıtları saklamak için harika bir yer sağlar. Ayrıca, temperleme konusunda endişelenmeden dağıtılabilir ve kolluk kuvvetlerine anlam ve güven katan gerekli güvenlik katmanını ekler..

Bu sektörde ağır işi yapan iki startup bizi büyülüyor. Onlar Kronik ve Eliptik. Chronicled, akıllı bir tedarik zinciri çözümü sağlar. Ayrıca, kolluk kuvvetleri ve yetkililer için ideal olan, içeriğin kaydedilip depolanabileceği yakın alan iletişim çipleri ve kurcalamaya dayanıklı kaplar geliştiriyor. Öte yandan Elliptic, ağdaki kalıpları anlayarak ve şüpheli bir şey ortaya çıkarsa yetkilileri değiştirerek kripto para biriminde suçu önlemekle ilgilidir..

Ayrıca bahsetmek isteriz Nötrino. Birden fazla blok zincirinde daha iyi izleme ve analiz araçları sağlayan bir kanun yaptırım çözümü sunar..

Silah Takibi

Yasadışı mülkiyet ve silah kullanımı dünya çapında birçok eyalette artıyor. Blockchain ile her silahın hesaba katılabileceği bir sisteme sahip olabiliriz. Altyapı, fabrikadan çıkan her silahı takip edecek ve yasa dışı silah kullanımının ve ihracatının durdurulmasına yardımcı olacak. Bir kez depolanan bilgiler, ihtiyaç duyulduğunda yeniden izlenebilir. Bu, bir suçta kullanılan bir silahın asıl sahibine kadar izlenebileceği veya kökeninin anında bilinebileceği anlamına gelir..

Blocksafe sisteme hesap verebilirlik getirecek bir silah izleme çözümü geliştiren bir girişim.

4. Ulaşım

Ulaşım, günlük hayatımızın hayati bir parçasıdır. Aynı zamanda, tedarik zincirlerini yönetmeleri ve bunu verimli bir şekilde yapmalarını sağlamaları gerektiğinden, mevcut işin önemli bir yönüdür. Şu anda, ulaşım endüstrisi şu anda blockchain dönüşümü ile değişiyor. Bunu, işleme ve idari maliyetleri düşürerek, anlaşmazlıkları azaltarak, genel nakliye hızını artırarak ve çok daha fazlasını yaparak yapıyor! Daha iyi bir fikir edinmek için, aşağıdaki kategorilerde dağıtacağız.

 1. İş taşımacılığı
 2. Otomotiv
 3. Toplu taşıma

İş Taşımacılığı

Blockchain, ticari taşımacılığı daha güvenli hale getiriyor, maliyet tasarrufu sağlıyor ve lojistik şirketlerinin oyunlarının en üstünde olmasına yardımcı oluyor. Bunu, DLT kullanarak kolay veri koordinasyonuna izin vererek yapar. Ayrıca, nakliye boru hatlarının çoğunu otomatikleştirmek için akıllı sözleşmelerden yararlanabilir veya kırılgan ve hassas ürünlerin kolayca taşınmasını sağlamak için özel bir çözüm oluşturabilirler. Ayrıca, blockchain’in sunduğu özgünlüğün sunduğu güvenliğin tadını çıkarıyorlar. Tüm ağ daha fazla ulaşım aracı, ürün ve bilgiyi içerecek şekilde ölçeklenebilir..

Paylaşmak istediğimiz böyle bir örnek: SkyCell Şu anda blok zincirle çalışan ve nakliye işlemi sırasında sıcaklığın sabit kalmasını sağlayan soğutmalı bir konteyner inşa ediyor.

BiTA (Transport ittifakında Blockchain) kuruluşların blok zincirinden uygun şekilde yararlanabilmeleri ve diğer kuruluşlarla çok daha iyi bir şekilde çalışabilmeleri için takip etmeleri için bir standart oluşturmaya çalışıyor.

Otomotiv

Otomotiv endüstrisi son on yılda hızla büyüyor. Kendi kendine giden arabaların halihazırda çıkıp gönderilmesiyle, otomotiv endüstrisinin blok zincirini kullanmasının şimdi tam zamanı. IOTA, Volkswagen ile konsept kanıtını gösterdiği ve IOTA karışma sisteminin otonom otomobiller için nasıl çalışabileceğini gösterdiği için devrim çoktan başladı..

BMW gibi otomotiv pazarındaki diğer oyuncular da genel boru hatlarını iyileştirecek çözümlerini geliştiriyorlar. Porsche bile kendi blok zinciri uygulamalarına sahip.

Toplu taşıma

Ulaşımın tartışmak istediğimiz son yönü toplu taşıma. Toplu taşıma her zaman genel halk tarafından iyileştirilmeyi talep etti ve hükümet de zamanla onu iyileştirmek için çalışıyor. Blockchain dönüşümü ile işler büyük ölçüde değişecek. Malta’nın ulaştırma bakanı ile ortaklık kurarak zaten işleri eline aldı. Omnitude, blockchain’i ara yazılım olarak kullanacak bir başlangıç.

5. Devlet Hizmetleri

Hükümet bitcoin’i sevmez, ancak blockchain’i sever. Bitcoin’in arkasındaki fikir, herhangi bir kişiye hükümetten veya bankalardan herhangi bir müdahale olmadan işlem yapma yeteneği sağlamaktır. Ancak blockchain, yönetme biçimlerini değiştirebildiği için hükümetin dikkatini çeken teknolojidir. Şu anda hükümetler, yönetişimlerinin farklı yönlerini iyileştiriyor ve aynı zamanda ortalama nüfusa hizmet sağlama yöntemlerini de iyileştiriyor. Blockchain dönüşümünü sadece görmezden gelemezler. Çabalarını daha iyi anlamak için, aşağıda farklı kategoriler üzerindeki etkilerini listeleyeceğiz..

 1. Yönetim
 2. Seyahat
 3. Sağlık hizmeti
 4. Eğitim

Yönetim

Devletin bir numaralı amacı, yönetimlerini doğru bir şekilde sağlamaktır. Uygun bir şeffaf oylama sistemine sahip olmayı, vatandaş haklarını sağlamayı ve sistemdeki dolandırıcılıkları en aza indirmeyi içerir. Yönetişim ayrıca karar verme sürecini ve kanun ve düzenin ne pahasına olursa olsun korunmasını sağlamayı da içerir. Blockchain ile hükümetler akıllı sözleşmeler yoluyla daha fazla otomasyonu keşfediyor ve ağ, proje veya fon yönetiminde en çok ihtiyaç duyulan değişikliği getiriyor..

IBM, hükümetler için halihazırda bir blockchain dönüşümü üzerinde çalışıyor. Buradan kontrol edebilirsiniz: https://www.ibm.com/blogs/blockchain/category/blockchain-for-government/ Sınır ötesi işlemler, veri paylaşımı gibi bir çözüm sağlıyorlar. Paylaşmak istediğimiz bir başka örnek de, hükümet kayıtlarının izlenmesini ve güvenliğini iyileştirmelerine yardımcı olmak için BitFury Group ile çalışan Gürcistan hükümeti. Önceki makalemizde daha fazlasını okuyun: “Blockchain Devlet Dönüşümü: Ne anlama geliyor? Ve hayatımızı nasıl iyileştirecek? “

Seyahat

Seyahat endüstrisi neredeyse her yıl patlama yaşıyor. Hükümet için bu, sistemlerini daha iyi yolcu tanımlaması yapabilmeleri, daha iyi seyahat bilgilerini saklayabilmeleri ve pasaport biniş bilgilerini daha otomatik hale getirebilmeleri için yenilemeleri gerektiği anlamına geliyor. Hükümetler zaten seyahatleri daha otomatik hale getirmek için yollarını kullanıyorlar. Örneğin, bireyler için blok zinciri için oluşturulan dijital kimlik sayesinde tanımlama otomatikleştirilecek. Gümrük işlemlerini, bir plan yapmayı ve diğer seyahat görevlerini yapmayı kolaylaştıracak.

Yolcu verileri de blok zincirinde depolanabilir, bu da onların izlenmesini ve yönetilmesini kolaylaştırır.

Sağlık hizmeti

Hükümetler için sürdürülebilir, ölçeklenebilir ve güvenli bir sağlık hizmeti sağlamak daha önemlidir. Blockchain dönüşümü sayesinde hepsini yapıyorlar. Hastaneler veya profesyoneller birbirleriyle daha iyi iletişim kurabilir ve ayrıca etkili tedavi sağlayabilir. Devlet ayrıca hastaların kayıtlarını tutabilir ve ihtiyaç sahiplerine sağlık hizmeti sunabilir. Ayrıca tüm veriler güvende kalır.

Birkaç önemli sağlık hizmeti blok zinciri oyuncusu şunları içerir: Gem, Doc.AI, ve Bulutsu Genomiği. Gem, sağlık uzmanlarının sağlıkla ilgili verileri depolamasını, korumasını ve paylaşmasını kolaylaştıracak kendi Gem Sağlık Ağını sağlıyor. Önceki makalemizde daha fazlasını okuyun “Sağlık Sektöründe Blockchain Teknolojisinin 5 Kullanım Örneği”.

Eğitim

Eğitim de blockchain ile dönüştürüldü. Sadece devlet kurumu değil, özel kuruluşlar da blockchain eğitim uygulamaları arıyor. İlk adım, akademik kimlik bilgilerini blockchain aracılığıyla doğrulanabilir hale getirmektir. Bu, güvenlik, şeffaflık ve kimlik bilgilerini istedikleri şekilde kontrol etme ve alma özgürlüğü verecektir. Belgeleri de kaldıracak.

Birçok girişim şu anda eğitim sektöründe blockchain dijital dönüşümü için çalışıyor. Örneğin Odem, öğrenciler ve profesyoneller arasında doğrudan etkileşimi kolaylaştıran ve aracıları sistemden tamamen kaldıran bir İsteğe Bağlı Eğitim Pazarı yaratıyor..

Devlet aynı uygulamayı kullanabilir ve ihtiyaç duyduğu her an ihtiyaç sahiplerini uzak yerlerde eğitebilir. Başka bir örnek ise Edgecoin Ethereum blok zincirini kullanarak ilk e-öğrenme belirtecini oluşturuyor. Eğitim sektörüne hizmet olarak blockchain getirecek.

6. İnsan Hakları ve Katkıları

Nefes kesici bir hızla ilerliyor olsak da, hala temel insan haklarına ihtiyacımız var. Biz insanlar olarak toplumumuza bir şekilde katkıda bulunmamız gerekiyor. Her iki durumda da, tüm manzarayı iyileştirmeye yardımcı olmak için blok zincirine ihtiyacımız var. Blockchain dijital dönüşümü şu anda onu da devralıyor. Düzgün anlamak için, onu aşağıdaki alt kategorilere ayırdık:

 • Katkılar
 • Gönüllü Organizasyon
 • Bilgi Edinme Hakkı

Katkılar

Katkı sektöründe bir blockchain dönüşümü var. Bağışların şeffaf olmasını sağlar ve daha fazla insanı bağış yapmaya teşvik eder. Ayrıca, bağışlar sonuna kadar takip edilebilir, bu da bağışların paranın nereye gittiğini bilmesini kolaylaştırır.. Alice sosyal fonlamada şeffaflık getiren diğer blockchain platformlarından biridir. Güven oluşturur ve ayrıca hiçbir paranın boşa harcanmamasını sağlar. Verilen, Ethereum üzerine inşa edilen başka bir dApp, hayır kurumlarına güç veren açık kaynaklı bir platformdur.

Gönüllü Organizasyon

Gönüllü kuruluş, sisteme güven duyulmasını sağlamak için tüm bağışları takip etmek için kullanılabilen katkılara çok benzer. Bütünlük, bağış yapıldıktan sonra hiçbir verinin değiştirilmemesi sağlanarak da korunur. Gönüllü kuruluş aynı zamanda tüm bağış sürecinin karmaşıklığını da azaltacaktır..

Bilgi Edinme Hakkı

Bilgi edinme hakkı temel insan hakkıdır. Şu anda, herhangi bir şeyin karmaşık bir form doldurma sürecinden geçmesi ve ardından yanıt almak için günlerce beklemesi gerektiğini bilmek isteyen herkes. Farklı ülkeler farklı çalışır, bu da bilgi alma hakkınızı kullanmayı daha da zorlaştırır. Çalışanların geçmişi, kimlik doğrulama, ödeme süreci ve diğerleri gibi bilgilerin tümü, bilgi yetkisi alt kategorisine girer. Blockchain dönüşümü, uygun veri yönetimi ve bilgiye erişim sağlayarak uygun bir süreci kolaylaştırabilir..

7. Fintech

Fintech, yeni fikirlerin doğduğu yerdir. Blockchain ile Fintech de değişecek ve bir paradigma kayması görecek. Şu anda tonlarca Fintech startup’ı blockchain ile çalışıyor ve daha iyi bir çözüm sağlamayı hedefliyor. Blockchain’in Fintech’e katılımı, Forbes’un ilk 50 Fintech 2018’den 11’inin blockchain alanında çalıştığı gerçeğiyle anlaşılabilir..

Daha iyi anlamak için, aşağıda alt kategorilere ayırdık.

 1. Finansman
 2. Finansal Koruma
 3. Bankacılık Arayüzü

Yakından ilişkili oldukları için her bir alt kategoriyi ayrı ayrı tartışmayacağız. Bununla birlikte, blockchain Fintech sektöründe çalışan birkaç harika startup’ı listeleyeceğiz..

Ubiquicoin ekosistem bizim ilk seçimimiz. Değişken blok zinciri ortamında yatırımcılar için tahminler sunan benzersiz bir sistemdir. Riskin olabildiğince ortadan kaldırılmasını sağlayan iki jetonlu bir sistem kullanır. Ayrıca, Çoğunluğun Kanıtı olarak bilinen yeni bir fikir birliği mekanizması kullanır..

Lendoit merkezi olmayan bir eşler arası borç verme platformu sunan bir borç verme platformudur. Ve nihayet Kyber Ağı kripto varlıklarını tasfiye etmek için güvenilir, merkezi olmayan bir platform sağlayan.

8. Sözleşmeler

Bir işe giriş, ödeme ve iki taraf gerektiren diğer görevler için gereksinimleri belirlemek için sözleşmelere ihtiyaç vardır. Müzik, yasal veya hatta arazi veya mülk olabilir. Basitleştirmek için aşağıdaki alt kategorilere ayırdık. Akıllı Sözleşmeler hakkında daha fazla bilgi edinin.

 1. Miras
 2. Yasal sözleşmeler
 3. Emlak ve arazi

Miras

Akıllı kişiler ayrıca kalıtımı güçlendirebilir ve blok zinciri dönüşümüne yardımcı olabilir. En iyi dijital miras olarak bilinir; bu, öldüğünüzde dijital varlıklarınızı başka birine aktarmak anlamına gelir. Ve zaten orada kripto miras hizmetleri olduğunu öğrenince şaşıracaksınız.. Digipulse Letonyalı bir girişim, dijital varlıklarının başka birine aktarılacağı durumlarda, sahibine miras kurması için olanak sağlayarak bunu yapıyor..

Yasal Sözleşmeler

Blockchain ve akıllı sözleşmeler sayesinde hukuk sektörü değişecek. Akıllı sözleşmelerden yararlanan ve blok zincirinde yaşayan yasal sözleşmelere yol açacaktır. Bu şekilde, fikri mülkiyet, çalınması endişesi olmadan sahibi tarafından korunabilir. Yasal sözleşmeler blok zinciri yasasına uymak zorundadır ve bu nedenle yasanın dışında kodlanamaz..

Emlak ve Arsa

Yasal sözleşmeler mülk ve araziyi de etkileyebilir. Şu anda, her şey doğru kağıdın çalışmasıyla ilgili. Er ya da geç, her şey dijital hale getirilecek ve blockchain, tapuları, mülk sahipliğini vb. Kaydetmek için uygun bir yol sağlayacaktır. Bu, sahibinin bildirimi olmadan herhangi bir dolandırıcılığı veya tapu değişikliğini kaldıracaktır. Ayrıca, bilgiler tam şeffaflık ve güvenlikle geri izlenebilir.

Birçok girişim, gayrimenkul ufkunun tamamını dijitalleştirme fikri üzerinde çalışıyor. Biz beğendik Liman, Barınak, ve Ubitquity hepsi eldeki sorunu çözmek için benzersiz bir yol sağladığından.

9. Eğlence

Blockchain dijital dönüşümü için son kategorimiz eğlencedir. Blockchain dönüşümü de eğlenceyi değiştiriyor. Daha net hale getirmek için, onu iki alt kategoriye ayırmaya karar verdik:

 1. Eğlence sektörü
 2. Müzik endüstrisi

Eğlence sektörü

Eğlencenin geleceği blok zincirinin elinde olacak. Blockchain, içeriğin yaratılma veya tüketilme şeklini değiştirecek. Şu anda, eğlence endüstrisi şu anda Twitch ve Spotify veya hatta Apple Music gibi merkezi varlıklar tarafından kontrol ediliyor..

Örneğin Twitch, popüler yayıncılara karşı önyargılıdır ve yeni yayıncıların platforma başlaması zordur. Apple Music ve Spotify da yüksek ücretleri düşürüyor ve içerik oluşturuculara yalnızca marjinal faydalar sağlıyor gibi görünüyor..

Aventus bilet sorunlarını çözmeyi amaçlayan açık kaynaklı projelerden biridir. Hem yüksek fiyatlı biletlerin sorunlarını çözecek hem de sahte biletleri denklemden çıkaracaktır. Eğlencenin geleceğini dönüştürebilecek diğer önemli oyuncular arasında MovieCoin, FlimChain Büyük Kanepe, StreamSpace, ve diğerleri.

Müzik endüstrisi

Müzik Endüstrisi, dünyanın en önemli sektörlerinden biridir. Blockchain eğlenceyi değiştirebilir. İçerik paylaşımını daha erişilebilir hale getirecek ve ayrıca akıllı sözleşmeler kullanacaktır. Akıllı sözleşmeler, gelirin anlaşmaya göre taraflara dağıtılmasını sağlayacaktır. Bu basit önemli değişiklik, içerik oluşturucuların işlerinden en iyi şekilde yararlanmalarını kolaylaştıracak. Aracıları da kaldıracak.

Birkaç önemli oyuncu şunları içerir: başyapıt. Ethereum ağının üstünde uçtan uca IPFS teknolojisini kullanan açık kaynaklı bir projedir. Aracıları kaldırarak temelde geliri doğrudan içerik yaratıcılarına ve sanatçılara verecektir.. Voise aynı zamanda Ethereum ağından yararlanan merkezi olmayan bir müzik platformudur. Dikkate değer başka bir başlangıç UjoMusic, Bu, içerik oluşturucuların çalışmaları için uygun haklara sahip olmalarını kolaylaştıracak ve akıllı sözleşmeler kullanarak telif haklarını otomatikleştirecektir..

Sonuç

Blockchain dijital dönüşümü daha yeni başladı. Neredeyse düşünebildiğimiz her sektörde değişime tanık oluyoruz – eğitim, sağlık, emlak ve çok daha fazlası olabilir! Şimdiye kadar toplam dokuz kategoriyi ele aldık. Blok zinciri dönüşümüne daha iyi bir göz atmak için bunları alt bölümlere ayırdık..

Öyleyse, gelecek ne getiriyor? Kesinlikle parlak. Yeni çözümler sunmak ve halihazırda mevcut olanları iyileştirmek için paralel olarak çalışan girişimler ve girişimler ile, şimdi tüm devrimi gözünüzün önünde takip etmenin en iyi zamanı. Blockchain’in her yerde daha yaygın hale gelmesinin 5-8 yıl arasında herhangi bir zaman alacağını düşünüyoruz. Yani ne düşünüyorsun? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

* Sorumluluk Reddi: Makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi sağlama amacı taşımaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Bu maddede yapılan iddialar yatırım tavsiyesi oluşturmaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Kendi araştırmanızı yapın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me