Blok zincirinde yeni olan herkesin basit bir sorusu vardır: “blockchain nerede saklanır?” Aslında, dApp’ler veya dijital para birimleri aracılığıyla blockchain kullanan birçok kişi, blockchain verilerinin nasıl depolandığı ve bunlara nasıl erişildiği konusunda hala net değil..

Blockchain, hızlı bir şekilde gelişirken zamanla daha fazla ivme kazanıyor. Şu anda, gerçek dünyada satın alabileceğiniz, saklayabileceğiniz ve kullanabileceğiniz tonlarca dijital para birimi var. Örneğin, Hyperledger, kurumsal düzeyde hazır araçlar, kitaplıklar ve çerçeveler paketi sağlayarak işletmelerin sorunlarını çözmeye çalışan açık kaynaklı projelerden biridir..

Bununla birlikte, blok zincirinin nerede depolandığı da dahil olmak üzere hala yanıtlanması gereken birkaç soru var..

Bu yazıda, blockchain’in verileri eşleri arasında nasıl sakladığını ve aktardığını öğreneceğiz. Peki, blockchain verileri nerede depolanıyor??

 


Merkezi Olmayan – Değişimin Anahtarı

Tartışacağımız ilk şey ademi merkeziyetçiliği içerir. Blockchain’in temel kavramıdır. Bununla birlikte, ağı yönetmek için merkezi bir otoriteye gerek yoktur. Eşler, bir konsensüs yöntemi kullanarak işlemleri yönetip doğrulayabilir..

Kısacası, blockchain, eşler arasındaki işlemleri doğrulamak için bir fikir birliği yönteminin kullanıldığı bir eşler ağıdır.. 

Bu bizi başka bir ilginç soruya götürüyor. 

Blockchain verileri nerede depolar? Akranlar bununla ilgileniyor mu? Veya ağdaki herkes tarafından eşit şekilde yönetilir. Bunun tek bir satırda yanıtlanamayacağı gerçeği, işlem verilerini blok zincirinde depolamaya giden birçok şeyin olduğu anlamına gelir..

Öyleyse öğrenmeye başlayalım.

Ancak ayrıntılara girmeden önce, önce Blockchain’in nasıl çalıştığını öğrenelim.

 

Blockchain Nasıl Çalışır??

Blockchain’i, akranların bilgiye erişmek ve depolamak için birbirleriyle iletişim kurduğu ve işbirliği yaptığı bir defter sistemi olarak düşünebilirsiniz.. 

Daha iyi anlamak için Jim ve Carry adlı iki partiye gidelim. Jim, Carry’ye biraz para göndermek istiyor. Bunu yapmak için, özel anahtarını ve Carry’nin genel adresini kullanarak işlemi başlatacaktır. İşlem daha sonra bloğa tahsis edilir. Blok daha sonra ağ tarafından kullanılan bir fikir birliği algoritması yardımıyla doğrulanır. Ağ, bunu kullanarak işlemleri doğrular. Açık

İşlem tamamen doğrulandıktan sonra blok zincirine eklenir ve Carry miktarı alır. Bu bilgiler bir kez yazıldığında değişmezdir ve bu nedenle yazıldıktan sonra değiştirilemez.. 

Aynı süreç iki varlık arasında taşınabilir. Blok zinciri ağında işlem yapmak isteyen bir banka, şirket veya alıcı olabilir..

 

Blockchain’in Saklandığı Yer?

Artık blockchain hakkında doğru bir anlayışa sahip olduğumuza göre, artık blockchain’in nerede depolandığını öğrenmeye hazırız. Soru, “blockchain verileri nerede depolanıyor?” Olarak da adlandırılabilir. Her iki sorunun da cevapları aynı.

Başlayalım.

Bir blok zincirinde bir işlem yapıldığında, aşağıdaki veriler iletilir.

 • İşlem tarihi ve saati
 • Gönderenden alıcıya gönderilen miktar
 • Gönderen adresi
 • Alıcı adresi

İşlem, işlemin başarılı olması için gerekli olabilecek diğer önemli bilgileri içerebilir..

Bitcoin perspektifiyle anlamaya çalışalım. Bir bitcoin işleminde aşağıdaki bilgiler saklanır ve iletilir.

 • İşlem Tarihi
 • Miktar gönderildi
 • Gönderenin Bitcoin adresi
 • Alıcının Bitcoin adresi

Bir bitcoin bloğunun işlemleri toplayan bir başlığı vardır. Bu başlıklar, bir blok zinciri oluşturan ana blok zincirine geri bağlıdır ve bu nedenle “blok zinciri” olarak bilinir.

Teknik olarak işlem yapısı, birçok şeyi açıklamamıza yardımcı olabilir..

sınıf İşlem {genel: const int32_t Sürüm; const uint32_t NumberOfInputs; const vektör CollectionOfInputs; const uint32_t NumberOfOutputs; const vektör CollectionOfOutputs; const uint32_t LockTimestamp; };

Burada her alanın, CollectionOfInputs nesnelerinin bir vektörü olduğu ve BTC’nin kullanılması gereken işlemleri içerdiği kendi amacı vardır. Öte yandan, CollectionofOutputs, harcanacak BTC’leri ifade eder ve aynı zamanda nesnelerin bir vektörüdür..

Tüm bu bilgiler mevcut olduğunda, blockchain, adresi sorgulamaya gerek kalmadan adres bakiyesini hızlı bir şekilde öğrenebilir. Bu, ağın aşırı yüklenmemesine yardımcı olduğu için gerçekten kullanışlıdır. 

Gördüğünüz gibi işler gördüğünüz kadar basit değil. Oluşturulacak, doğrulanacak ve daha sonra blokta saklanacak işlemler için kaputun altına giren birçok şey var.. 

 

Peki, blockchain nerede depolanır??

Cevap basit değil.

Blockchain merkezi olmayan bir yapıya sahiptir ve bu nedenle depolanması için merkezi bir yer yoktur. Bu nedenle tüm ağdaki bilgisayarlarda veya sistemlerde depolanır. Bu sistemler veya bilgisayarlar şu şekilde bilinir: düğümler. Düğümlerin her biri, blok zincirinin bir kopyasına veya başka bir deyişle, ağ üzerinde yapılan işlemlere sahiptir.. 

Bu nedenle, blok zinciri sistemini, her girişte depolanan değerlerin bir adresin değeri olduğu bir elektronik tabloya benzer şekilde düşünebilirsiniz. Ayrıca, bir değişiklik olduğunda elektronik tablo güncellenir.

Ayrıca, Jim ve Carry işlem örneğini hatırlıyor musunuz? Bunu yaparsanız, işlem nasıl gerçekleştirilir, veriler oluşturulur, doğrulanır ve blok zincirinde depolanır. Burada, Jim ve Carry her ikisi de düğüm olarak adlandırılır. Jim, dijital para birimini göndermek için dijital cüzdanını kullanıyor.

Ayrıca, dijital cüzdan ağa bağlanabilir ve ayrıca diğer düğümlerin ve kullanıcıların listesine sahiptir. Jim işlemi gönderdikten sonra, işlem tüm ağa şeffaf.

Jim’in Carry’ye belirli bir miktar gönderdiği tüm ağda yayınlandı. Yayın, diğer tüm düğümler işlemden haberdar olana kadar yapılır. Madenciler olarak bilinen birkaç düğüm işlemi onaylar ve doğrulama yapıldığında işlem değişmez ve geri alınamaz hale gelir.

Ağdaki tıkanıklığa bağlı olarak tüm süreç birkaç dakika ile birkaç saat arasında sürebilir..

 

Neden Blockchain’de veri depolamak istersiniz??

Artık blockchain’in nerede depolandığını öğrendiğimize göre, hava durumu verilerinin blockchain’de saklanabileceğini öğrenmenin zamanı geldi mi? Soru, verileri depolamak için blockchain kullanmak isteyebilecek geliştiricilere yöneliktir. Sonuçta, blockchain daha iyi güvenlik, değişmezlik ve şeffaflık gibi kapsamlı özellikler sunar..

Bununla birlikte, blok zinciri, büyük miktarda veriyi depolamak için idealdir. Evet, Youtube için Twitch’e benzer bir video akış platformu oluşturmak istiyorsanız bu bir veritabanı olamaz.

Bununla birlikte, küçük miktarlarda, ancak çok sayıda işlemde depolamak için idealdir. Blockchain ağları son derece ölçeklenebilirdir ve erişilebilirlik açısından da oldukça verimli olan birçok blockchain çeşidi vardır..

 

Blockchain Türleri ve Verileri Nasıl Depolarlar?

Bitcoin, blockchain teknolojisini kullanan ilk kripto para birimidir. İlk nesil teknolojiydi ve iyileştirmeye çok şey bıraktı.

Açıkçası, başka blockchain çözümleri de vardı ve Bitcoin blockchain teknolojisi sorunlarının çoğunu Ethereum olarak çözen ilk blockchain platformu. Vitalk Buterin tarafından geliştirilmiştir.. 

Ethereum’daki veri depolama, bitcoin’e kıyasla farklı şekilde çalışır. Verilere daha iyi erişilebilirlik, ölçeklenebilirlik ve kullanılabilirlik sağlamak için lastik veri yapısını kullanırlar.

Ayrıca, geçici verileri ve mayınlı işlem verilerini ayırır. Veri yapısı, kalıcı ve geçici verilerin yönetilmesi söz konusu olduğunda da çok verimlidir. Veriler, yalnızca işlem onaylandığında işlem izine kaydedilir.. 

Bir durum şeridi, hesap adresi vb. Dahil olmak üzere geçici verileri depolamak için kullanılır. Bu aynı zamanda bazı durumlarda veri değişikliğini de sağlar.

Kısacası, Ethereum blok zincirinde üç tür trie vardır:

 • Eyalet Trie
 • Depolama Trie
 • İşlem Trie

Geçmek istediğimiz bir başka örnek de Corda blok zinciri. 

Corda işletmeler için yapılmış açık kaynaklı bir blockchain platformudur. Nasıl çalıştığını tartıştığımız Corda’yı ayrıntılı olarak ele aldık. Ethereum veya Blockchain ile karşılaştırıldığında farklı şekilde çalışan dağıtılmış bir defter teknolojisidir..

Aradaki fark esas olarak verileri nasıl depoladığı ve yönettiği ile ilgilidir. Her şeyden önce, küresel yayınları yok. Eşler arasındaki iletişim, tüm verileri indirmeye gerek kalmadan doğrulanabilecek şekilde yapılır..

Grafikler ve kalıcı kuyruklar kullandığı için bunların tümü mümkündür. Her düğüm, tıpkı bir telefon adres defteri gibi ağ haritası hizmeti aracılığıyla keşfedilebilir.

Sonuç

Bu bizi, blockchain verilerinin nasıl saklandığını ve korunduğunu tartıştığımız makalemizin sonuna götürdü. Hiç şüphe yok ki, farklı blockchain platformlarını veya çözümlerini kullanmanın farklı yolları vardır. Ayrıca Corda ve Ethereum olmak üzere iki farklı çözüme ve ağlarındaki verileri nasıl yönettiklerine bakmaya çalıştık..

Peki, blockchain depolaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me