Enterprise Blockchain tamamen risk yönetimi ile ilgilidir. Bu nedenle, bu makalede blok zinciri risk değerlendirmesine derinlemesine odaklanacağız..

Blockchain yeni bir teknolojidir ve tüm kuruluşlar veya işletmeler onu nasıl başarılı bir şekilde uygulayacaklarını bilmiyor. İşletmeniz blok zincirine geçmeyi düşünüyorsa, derinlemesine dalmadan önce uygun blok zinciri risk yönetimi yapmalıdır..

Temelde, iş sürecini blok zinciri kullanacak şekilde değiştirmek basit bir iş değildir. Başlamak için zaman, çaba ve en önemlisi iyi bir yatırım gerekir. Başarısızlık bir seçenek değil. Risk yönetimi doğru şekilde yapılmazsa, o zaman kaynakları kaybedebilir ve ayrıca proje başarısız olma şansınız olabilir..

Endişelenmeyin, çünkü bu makalede, bir blockchain projesinin farklı bölümlerini kapsayacak uygun blockchain risk değerlendirmesini inceleyeceğiz..


Blockchain Kurumsal Risk Değerlendirmesi ve Yönetim Çerçevesi

Blockchain risk değerlendirmesi fikrine derinlemesine dalmadan önce, kısaca blockchain’i anlayalım.

Blockchain, merkezi olmayan bir eşler arası defterdir. Verimlilik, ademi merkeziyetçilik, dağıtılmış defter, değişmezlik ve geri çevrilemezlik dahil olmak üzere birçok fayda sağlar. Şirketler, blockchain ile inovasyona daha fazla, yönetmeye daha az zaman ayırabilir. Blockchain ayrıca şirketlerin akıllı sözleşmelerle otomatikleşmesine de izin veriyor.

Akıllı sözleşmeler yasal bir sözleşmeye eşdeğerdir. Ağı otomatikleştirmek için gerekli araçları sağlarlar.

Blok zincirinin veya dağıtılmış defter teknolojisinin (DLT) başarısı için çok önemli olan bir şey daha fikir birliği yöntemidir. Bitcoin Proof of Work (PoW) kullanır, ancak kurumsal blok zinciri için ideal değildir. İşletmeler için Hyperledger Fabric, Quorum, IBM blockchain ve diğerleri dahil olmak üzere birçok iyi alternatif vardır..

BLOCKCHAIN ​​RİSK DEĞERLENDİRMESİ

Kısacası, iş süreçlerinizde önemli iyileştirmeler elde etmek için blok zincirini kullanabilirsiniz..

İşletmeniz blockchain ile ilişkili risklere hazır mı?

Blockchain şüphesiz en yenilikçi teknolojilerden biridir. Ayrıca risk uygulayıcılarının, teknolojiyi kullanarak riskleri algılama biçimlerini değiştirmelerini sağladı. Bu umut verici ve bu yüzden riskler her zamankinden daha göze batıyor.

Şu anda odak noktası, riskleri mümkün olduğunca en aza indirmektir. Bazı durumlarda, blockchain uygulamasıyla ilgili riskleri tamamen ortadan kaldırmak mümkündür. Ancak riskler yenidir ve kötü niyetli kişilerin sisteme zarar vermesinin birçok yolu vardır. Sadece bu değil, riskler de ağın içinde.

Örneğin, işletmenin kusursuz çalışması için izinli bir ağa ihtiyacı vardır. Uygun bir izin yönetim sistemi olmadan, işletmelerin blok zinciri çözümlerini kurmaları zorlaşır. İzinler, kritik bilgilerin sızdırılmaması için katmanlı olmalıdır. Sonuçta, veriler onları ayıran şeydir ve herhangi bir sızıntı, pazarın kavramasını kaybetmesine neden olabilir..

Ancak iyi haber şu ki, risk uygulayıcıları blok zincirinin riskleri taşımak için bir araç olarak hareket edebileceğini kabul ediyor. Daha önce başka hiçbir teknolojinin satın almadığı özellikleri getiriyor. Anahtar ayrılmaz parça, ademi merkeziyetçiliktir. Güveni kolaylaştırıcı olarak blockchain yapar.

Bununla birlikte, bir organizasyon olarak, işiniz temel sorular sormaktır..

 • Blockchain, kuruluşunuza riskler getirecek?
 • Eğer yaparsa? Ne tür riskler getirecek?
 • Blockchain ile ilişkili riskler taşınabilir mi?

Blockchain, daha iyi risk yönetimi sağlar, ancak sistemin bir parçası olmayan yeni riskler getirir. Tüm bunlara ek olarak, kuruluşun aynı zamanda işletmeyi veya merkezi olmayan ağları yöneten düzenleyici makamlarla da ilgilenmesi gerekir. Firmaların blok zinciri tabanlı iş modellerinde düzenleyici otorite tarafından belirlenen kurallara uymaları zorunludur..

Blockchain türleri ve getirdikleri riskler

Blockchain risk değerlendirmesini veya blockchain risklerini daha iyi anlamak için blockchain türlerine bakmamız gerekiyor..

Blockchain genel olarak iki türe ayrılabilir:

 • İzin verilen blok zinciri: Bu tür izinli blok zinciri, yalnızca seçilen katılımcıların blok zinciri ağına katılabilmesini sağlar..
 • İzinsiz blok zinciri: Bu blok zinciri türünde, herkes katılabilir ve ağın bir parçası olabilir.

Söz konusu olduğunda izinsiz blockchain, onunla ilişkili riskleri görmek kolaydır. Müşterinizin (KYC) kullanıcılarla ilişkili olduğunu bilmiyorsunuz. Ayrıca, madencilerin ağı güçlendirmesi ve işlemleri doğrulaması için bir ihtiyaç vardır. Madenciler ayrıca kendi risklerini de getirirler – % 51 saldırı. İzinsiz blok zinciri söz konusu olduğunda kara para aklama, gizlilik sorunları ve ölçeklenebilirlik şansı da vardır. Tüm bu riskler, onu işletme veya finans kurumları için uygun kılar.

İzin verilen blok zincirleri, Öte yandan, izinsiz blockchain’in getirdiği dezavantajlardan da güvende. Fark edeceğiniz ilk şey, madencilerin çalıştırmasına gerek olmadığıdır. Madencilerin olmaması aynı zamanda kripto para birimine ihtiyaç olmadığı anlamına da geliyor. İzin verilen bir ağın kalbinde, bazı düğümler işlemleri doğrulayabilir – bu da onu kapalı blok zinciri ağları için ideal kılar. Ancak ağı işlevsel hale getirmek için farklı türde bir fikir birliği algoritması gereklidir..

İzin verilen tabanlı blok zincirlerinin, gizlilik ve ölçeklenebilirlik söz konusu olduğunda da hiçbir sorunu yoktur. Yöneticiler dışında hiç kimse ağın bir parçası olduğunu bilemez. Bu, kurumsal bir blok zincirinin uzun vadeli başarısı için çok önemlidir. Ayrıca, şüpheli etkinlik varsa, ağ hakkında maksimum bilgiye sahip oldukları düşünülerek güvenlik ekibi tarafından hızlı bir şekilde halledilebilir..

Akıllı Sözleşmeler ve rolü

Akıllı sözleşmeler, işletmelerin blok zincirinden yararlanmasını sağlayan şeydir. Sonuçta, iş mantığının kodlandığı yer burasıdır. Bu olmadan, iş süreçlerini otomatikleştirmenin uygun bir yolu olamazdı. Bilgileri işleme ve bir koşul karşılandığında kendilerini yürütme yeteneğine sahiptirler. Bu aynı zamanda onları kötü niyetli aktörler için bir numaralı hedef haline getirir..

Akıllı sözleşmelerin doğru şekilde planlanmasını ve yürütülmesini sağlamak için, işletmenin akıllı sözleşmelerin uygun şekilde test edilmesini sağlaması gerekir. Buradaki fikir, kapsamlı testlerle riski azaltmaktır.

Enstitüler için, ilgili tüm riskleri anlamak ve buna göre hareket etmek gerekir. Doğru yapılmazsa, veri kaybına ve diğer risklere yol açabilir.

Dikkate almanız gereken risk konuları

Size net bir resim vermek için, geniş risk kategorileri altında riskleri değerlendireceğiz. Ne yapılması gerektiğini tanımlayacaklar. Dört ana risk düşüncesi aşağıdakileri içerir

 • Standart risk hususları
 • Akıllı sözleşme riski hususları
 • Değer transferi riski hususları

Standart Riskler

Standart risk konuları, tüm blok zinciri projeleri için ortak kabul edilen risklerdir. Genel risklerle ilgilidir. Aşağıdaki blok zinciri risklerine göz atalım:

İş sürekliliği riski

Ortak blok zinciri iş risklerinden biri, iş sürekliliği riskidir. Bir işletme olarak, sürekli değişen yönetişim ve düzenlemelerle başa çıkmanız gerekir. Ayrıca iş sürecini siber saldırılara karşı gerekli tüm korumayla donatmak gerekir. Sorunu çözmek için, firmanın uygun süreklilik planlarına sahip olması ve ihtiyaç ortaya çıktığında kısa bir yanıt süresine sahip olması gerekir..

Stratejik Risk

Blok zincirinin diğer bir standart riski stratejik risklerdir. Blockchain evrensel bir çözüm değildir. Herkes değil. Bununla birlikte, bazı firmalar rekabet avantajı elde etmek için blok zincirine geçmeleri gerektiğine inanıyor. Ancak gerçekte buna gerek yoktur. Blockchain hala yeni bir teknolojidir ve bu nedenle olgunlaşmak için zaman gerektirir. Yeni bir teknoloji olmasının yanı sıra, işletmelerin, varlıkların blok zincirine geçtikten sonra nasıl etkileyeceğini de not etmeleri gerekiyor. Ürün / hizmet ekosistemine getireceği sınırlamaları da öğrenmek gerekiyor..

Bilgi güvenliği riski

Diğer teknolojiler gibi, blockchain de bilgi güvenliği riskinden muaf değildir. Kriptografi veya dağıtılmış veritabanı söz konusu olduğunda daha iyi iç güvenlik sağlar. Ancak, hesabı veya cüzdan güvenliğini hesaba kattığımızda işler temkinli olabilir. Hesabın sahipliği kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilebilir. Blok zinciri ayrıca% 100 güvenli değildir ve saldırılara karşı savunmasızdır.

İtibar riski

Şirketler blockchain’i eski sistemlerine entegre edemediğinde itibar riski ortaya çıkar. Doğru şekilde yapılmazsa, kötü müşteri deneyimine neden olabilir ve şirketin itibarını kolayca engelleyebilir..

Düzenleyici risk

Yönetmelikler, yeni teknolojiyi benimsemeye çalışan şirketler arasında her zaman bir numaralı konu olmuştur. Her hükümet veya otorite kendi düzenlemelerine sahip olduğundan, küresel şirketlerin bu düzenlemeleri yönetmesi ve bunlara göre hareket etmesi zorlaşır. Ana riskler sınır ötesi işlemleri içerir. Bu kullanım durumunda, şirketlerin verileri ve gizlilik korumasını yönetmesi gerekir. FINRA – düzenleyici bir kurum, menkul kıymetler ticareti yaparken tüm anlaşmaların kurallara, düzenlemelere ve eyalet yasalarına uymasını ister. Yalnızca şirketleri etkilemekle kalmaz, aynı zamanda dağıtılmış defter teknolojilerinin arkasındaki temel fikri de etkiler..

Operasyonel ve BT riskleri

Standart işletim prosedürlerinden ve politikalarından değişiklik yapmak göz korkutucu ve riskli bir görev olabilir. Değişikliğin aynı zamanda yeni iş süreçlerini de kapsaması gerekir. BT ekibinin ayrıca ölçeklenebilirlik, arayüz ve hız ile ilgilenmesi gerekir.

Tedarikçi riskleri

Çoğu işletmenin uçtan uca blok zinciri çözümü uygulaması pratik olarak mümkün olmadığından, işletme kendisini üçüncü taraf satıcılarla ilişkili risklere de maruz bırakır..

Sözleşmeden doğan risk

Sözleşmeye dayalı risk, temelde düğümler ve yönetici içindeki hizmet düzeyi sözleşmelerinin (SLA’lar) nasıl.

Akıllı sözleşme riskleri

Akıllı sözleşmeler, herhangi bir kurumsal blok zincirinin merkezinde yer alır. İşletmelerin iş mantığını otomatikleştirmesine veya gerçeğe dönüştürmesine yardımcı olur. Ağ içinde finansal ve yasal anlaşmalar yapmak için kullanılabilirler. Karmaşıklıkları ve önemi, blockchain iş risklerini beraberinde getirir. Sonuçta, iş mantığını dijital olarak haritalamakla ilgili. Akıllı sözleşmelerle ilgili blok zinciri risk değerlendirmesine bir göz atalım.

İş / Yasal Riskler

Akıllı sözleşmeler, taraflar içindeki yasal, ekonomik veya iş mantığını kodlamanın bir yolunu sunar. Bir kez yaptıklarında, ağ boyunca sorunsuz bir şekilde çalışırlar ve herkesin bundan yararlanabilmesini sağlarlar. Bununla birlikte, düzenleme sorunları nedeniyle, akıllı sözleşmeler de istisna yönetimi ile donatılmalıdır. Olağanüstü kullanım ihtiyacı, daha fazla risk anlamına gelir. İşte bu nedenle akıllı sözleşmelerin birden çok ağ, düzenleme ve yürütülmesi gereken diğer kısıtlamalar veya ortamda kapsamlı bir şekilde test edilmesi gerekir..

Yasal Riskler

Akıllı sözleşmeler ayrıca bir yasal sorumluluk sorunu da beraberinde getirir. İzin verilen ağlar, kapalı merkezi olmayan bir yaklaşımdan yararlandıkları için, işler ters gittiğinde kimi suçlayacak uygun bir yaklaşım yoktur. Bu bir yönetici mi yoksa onu programlayan mühendisler mi? Ayrıca, düğümler arasındaki anlaşmazlık, insanların gerekli kaynaklar ağından ayrılmasına ve sakat kalmasına neden olabilir..

Bilgi güvenliği riskleri

Akıllı sözleşmeler, doğru kodlanmadıkları takdirde, harici veya dahili düğümlerin ihlalleri dahil olmak üzere güvenlik risklerine yol açabilir. Çözüm, akıllı sözleşmeleri düzeltmek için uygun bir değişikliğe sahip olmak ve aksaklığı kullanmak için herhangi bir düğümü durdurmaktır. Ayrıca, meydana geldiklerinde olaylara dikkat edilmelidir. Hataların hızlı bir şekilde bulunup çözülmesini sağlamak için uygun bir olay yönetimi süreci uygulanmalıdır. Son olarak, yanlış veya yanıltıcı veriler göndererek dahili akıllı sözleşmeleri tetikleyebileceklerinden harici varlıklar için özen gösterilmesi gerekir..

Değer transferi riskleri

Ademi merkeziyetçilik ile eşler artık herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan bilgi aktarabilir. Bu yeni yaklaşım, işletmelerin çalışma şeklini değiştirme yeteneğine sahiptir, ancak risksiz değildir. Eşler arası bilgi alışverişiyle birlikte gelen blok zinciri risk değerlendirmelerine göz atalım..

Konsensüs yöntemleri riski

Mutabakat yöntemleri riski, herhangi bir blockchain platformunun merkezinde yer alır. Ağda gerçekleşen herhangi bir işlem, tercih edilen fikir birliği yöntemine göre tamamlanır. Konsensüs yöntemi ayrıca bir kriptografik protokol kullanır. Bu fikir birliği yöntemleri, kendi ilişkili risklerini getirir. Örneğin, bir BFT algoritmasında, tarafların sistem üyeliği konusunda anlaşması gerekir. Diğer fikir birliği algoritmalarının kendi sorunları vardır.

Veri gizliliği riski

Halka açık blockchain söz konusu olduğunda, ağdaki işlemleri bilmek kolaydır. Ancak, izinli ağlar söz konusu olduğunda, sonuçları iletmek için karma format kullanılır. Ancak karma format, işlemin doğası ve katılımcılar hakkındaki bilgileri ortaya çıkarır – ki bu, oradaki her kullanım durumunda ideal değildir..

Likidite sorunu

DLT her zaman likidite sorunları getirir. Ağdaki tüm kripto veya varlıklar her zaman talep etmedi. Bunun da ötesinde, her zaman bir anlaşmazlık şansı vardır – bu da daha fazla likidite riski anlamına gelir.

Anahtar yönetim sorunu

DLT’ler, depolanan verilerin güvenliği söz konusu olduğunda çok güvenli olsa da – asıl sorun, kullanıcılar özel anahtarlarını korumadığında ortaya çıkar. Bu, her zaman özel anahtarların çalınma riski olduğu anlamına gelir. Bir kuruluş veya işletme olarak, kullanıcıları özel anahtarlarını nasıl güvende tutacakları konusunda eğitmeniz gerekir..

Dikkate Alınması Gereken 10 Kurumsal Blok Zinciri Uygulama Riski

OWASP’ye göre, işte en önemli 10 web uygulaması güvenlik riski. Blockchain uygulaması söz konusu olduğunda bunları da dikkate almanız gerektiğini düşünüyoruz..

 1. Yanlış Günlüğe Kaydetme & İzleme
 2. Güvensiz Serileştirme
 3. Hassas Verilerin İfşası
 4. Siteler Arası Komut Dosyası (XSS)
 5. Enjeksiyon
 6. Yanlış Güvenlik Yapılandırması
 7. XML Harici Varlıkları (XXE)
 8. Bozuk Erişim Kontrolü
 9. Güvenlik açıkları olan bileşenleri kullanma
 10. Bozuk Kimlik Doğrulama

BCH Global ayrıca bir web seminerini kapsadı blockchain güvenlik risklerini tartışıyor. Ayrıca blockchain ile ilgili diğer riskleri de kapsamışlardır. Örneğin, akıllı sözleşmelerde & blockchain’e özgü güvenlik açıkları, hizmet reddi riskleri, yarış koşulları, zaman damgası bağımlılığı vb..

Sonuç

Bu bizi blok zinciri risk değerlendirmemizin sonuna götürür. Blockchain uyumluluk riskleri, blockchain siber riski, blockchain düzenleme riski vb. Dahil olmak üzere blockchain iş risklerini ayrıntılı olarak ele aldık. Ayrıca her CIO’nun bilmesi gereken Blockchain risklerine de göz atmalısınız. Blockchain ile ilişkili risklere ilginç bir bakış açısı getiriyor..

Hiç şüphe yok ki, blockchain risk yönetimi planına daha fazla odaklanılması gerekiyor. Bunun için işletmelerin blockchain hakkında uygun bir eğitim alması gerekiyor. Çoğu zaman istenmeyen riskleri beraberinde getiren bilgi eksikliğidir..

Peki, blockchain riskleri hakkında ne düşünüyorsunuz? & genel olarak blockchain riskleri? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me