Blockchain, sağlık hizmetlerinde kurumsal şirketler genelinde süreçleri ve iş modellerini değiştirmek için bir katalizördür. Blockchain’in özellikle sağlık sektöründe nasıl yıkıcı bir güç haline geldiğini tam olarak öğrenelim.

Sağlık hizmetleri sektörü muazzam bir pazardır. Sadece ABD’de, 2018’de toplam sağlık harcamasının 3,8 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca 2027 yılına kadar 6 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Ancak üzücü gerçek şu ki, hayatımızın bu önemli yönü son derece verimsiz. Gerçekte, sağlık harcamalarının% 30’undan fazlası kötü yönetim ve güvenlik nedeniyle savurgan..

Son teknoloji ürünü inovasyon blok zinciri, yüksek güvenlik sunarak, ilaçları takip ederek ve kullanımı için onay alma hakkına sahip kişilere mülkiyeti geri vererek sağlık hizmetleri ile ilgilidir. Dahası, bireyler, çeşitli organizasyonel sınırlar boyunca verilerin gözetimine dayalı olarak veriler arasında geçiş yapabilir..

Blockchain gerçekten bir değişiklik yapabilir ve sağlık sektörümüzde bu teknolojiyi kendi yararları için kullanmanın tam zamanı. Bu nedenle, bu kılavuzda size sağlık hizmetlerinde blockchain dünyasında ve bu teknolojinin bu sektörü nasıl yavaş yavaş bozduğunu anlatacağım. Hadi başlayalım!


Şimdi kayıt:Ücretsiz Blockchain Temelleri Kursu

Sağlık Hizmetinde Blockchain: Bu Sektörün Neden Değişmesi Gerekiyor??

Mevcut sağlık sistemi, boşluklar ve güvenlik sorunları ile doludur. Bu sorunların çoğu tıbbi veriler, ilaç tedarik zinciri, klinik araştırmalar, hasta bilgileri, doktor kimlik bilgileri vb. Bugün itibariyle, bu sorunlar o kadar ezici ki, en iyi sağlık hizmetleri şirketleri bile bununla baş edemiyor. Bakalım bu sorunların ne olduğunu –

Sahte İlaçlar

Bu, bu sektörün en ölümcül sorunlarından biridir. Gerçekte, sağlık hizmetleri endüstrileri, her ilacı üretim aşamasından hastalara kadar izlemek için uygun araçlara sahip değildir. Bu nedenle, birçok uyuşturucu taklit edilmektedir. En kötü yanı, bu sahte ilaçların sisteme tespit edilmeden girmesi ve insanların bunları yalnızca ciddi şekilde hastalanmak için satın almasıdır..

Çoğu durumda, bu ilaçlar yaşamı tehdit eder. Sorun şu ki, çok sayıda sahte ilaç da sağlık sektörünün her yıl para kaybetmesine neden oluyor. İlaç şirketleri sahte ürünler için her yıl milyarlarca dolar kaybedebilir.

Zayıf Veri Yönetimi ve Segmentasyon

Bu, sağlık sisteminin büyük ölçüde başarısız olduğu bir başka önemli husustur. Aslında, sağlık sektöründeki yönetim sistemi gerçekten hedefe uygun değil. Sonuç olarak, verilerin çoğu kaybolur veya yanlış yere yerleştirilir. Dolayısıyla, onlara ihtiyaç duyulduğunda, onları kolayca veya zamanında bulamazsınız. Gerçekte, hekimlerin yanlış bilgi almasına ve hatta doğru bilgiyi almasını geciktirerek hastalara ciddi zararlar verebilir..

Ayrıca, birçok durumda veriler, veri tabanı boyunca ve düzensiz bir şekilde bölümlere ayrılır. Yani aynı kriterler altında organize etmek de mümkün değil.

Hasta Gizliliği Yok

Sağlık sisteminin en kötü yanı, hastalar için mahremiyetin olmamasıdır. Hastanın tarafında, kişisel bilgilerini kimin görebileceği ve kimin göremeyeceği konusunda herhangi bir kontrolleri yoktur. Ayrıca, başlangıçta oldukça saçma olan kendi bilgilerine erişememe eğilimindedirler. Çoğu zaman bu bilgiler üçüncü şahıslara satılır ve bu bilgileri hastanın izni olmadan kötüye kullanırlar..

Gerçekte bu, müşteri memnuniyeti düzeylerini ve doktorların en iyi aramayı yapma konusundaki güvenini azaltır.

Yeterli Sağlık Verisi Depolaması Yok

Sağlık sektörünün hasta bilgilerini saklamaya devam etmesi şaşırtıcı değil çünkü bu bilgiler hastaların yararı için ve hatta daha sonra araştırmacılar için gerekli. Ancak zamanla, bu sağlık hizmeti verilerinin depolama sistemi geçersiz hale geldi. Bunlar, artan miktarda bilgiyi depolamak ve hatta bunları analiz etmek için yeterli değildir..

Dahası, veri depolama sistemleri, siber suçlular tarafından kolayca hedef alınabilen yazılım boşluklarına sahiptir. Yani, büyük bir güvenlik ihlali tehdidi oluşturuyor.

Zayıf Siber Güvenlik

Hem hastaları hem de doktor gizliliğini korumak için sağlık sistemlerinin daha yüksek düzeyde güvenlik protokollerine sahip olması gerekir. Ancak şu anda kullandıkları teknoloji bu görev için uygun değil. Gerçekte, eski teknoloji, siber saldırılara yol açan güvenlik boşluklarına eğilimlidir..

Çoğu zaman, bu siber suçlular bu verilere erişir ve bilgileri kötüye kullanan üçüncü bir tarafa satar. En kötü yanı, çoğu durumda otoritenin sistemin saldırıya uğradığının farkına bile varmamasıdır..

Dolayısıyla, bu sorunu çözmeden sağlık sektörü yakında geride kalacak.

Artan Maliyet

Sağlık hizmetlerinin maliyeti her geçen gün artıyor. Daha spesifik olarak, ilaçların üretim maliyeti gerçekten yüksektir ve sonuç olarak, tüketiciler bunları yüksek bir fiyata satın almak zorundadır. Bu, herkesin hakkı olan uygun sağlık tesislerine erişmesine izin vermez..

Ancak tedarik zinciri sektörünün artan verimsizlikleri nedeniyle üretim ve nakliye maliyetleri artmakta, bu da ürün fiyatlarının yükselmesine neden olmaktadır. Bu nedenle, yeni başlayanlar için, bu sektörün verimsizlikleri çözmesi ve buna göre önlemler alması gerekiyor..

Ayrıca Oku:Blockchain Teknolojisinin En Önemli Özellikleri

Sağlık Sektörlerinde Blockchain’in Faydaları

Artık bu sektörün ana sorunlarının ne olduğunu biliyorsunuz. Blockchain’in masaya getirebileceği faydalara bir göz atalım.

Veri doğruluğu

Sağlık hizmetlerinde blockchain kullanmak, her aşamada veri doğruluğunu elde etmenize yardımcı olabilir. Tüm sağlık sistemi tıbbi kayıtlarının yerinde olmasını sağlamak için blockchain, göreve değişmezliğini ödünç verebilir. Gerçekte, blok zincirinde depolanan hiçbir bilgi hiçbir şekilde değiştirilemez. Dolayısıyla, uygun bir denetim prosedürü uygularsanız, her bir belge bozulmadan kalacaktır..

Dolayısıyla, herhangi bir tutarsızlık veya yanlış bilgi için kapsam olmayacaktır. Sağlık hizmetleri için bu özel sorunu çözme yolunda halihazırda birçok proje var..

Birlikte çalışabilirlik

Sağlık hizmetlerinde blockchain’in faydaları birlikte çalışabilirliği de kapsar. Gerçekte, bu sektördeki çeşitli taraflara bağlanmak için blockchain teknolojisini kullanabilirsiniz. Örneğin, sağlık sigortası sağlayıcılarına, hastanelere, ilaçlara, distribütörlere ve hatta sağlık müfettişlerine bağlanmak için bir merkez olarak çalışmak üzere bir blok zinciri platformu kullanabilirsiniz..

Bu şekilde, hastanın hastanedeyken otomatik olarak sigorta isteyebileceği tüm deneyimlerde daha fazlasını elde edersiniz. Ayrıca bu, çok sayıda yasal belgeyi çok daha kısa sürede doğrulamaya yardımcı olur.

Yüksek güvenlik

Blockchain, piyasadaki en iyi güvenlik protokollerini sunmaya çalışır. Sağlık hizmetleri sistemleri, blockchain kullanarak güvenlik prosedürlerini artırabilir ve her türlü siber saldırı tehdidini ortadan kaldırabilir..

Yani hiçbir suçlu sadece sisteme girip verilere erişip bunları üçüncü şahıslara satamaz. Bu, tamamen gerekli olan sağlık hizmetlerinde blockchain’in faydalarından biridir. Ayrıca, teknolojinin merkezi bir başarısızlık noktası olmadığından, doğal afet zamanlarında, sağlık hizmetleri topluluğu, konumlarından bağımsız olarak belgelere erişebilir..

Düşük Taşıma Maliyetleri

Blockchain teknolojisinin kullanım maliyeti, geleneksel eski sistemlere kıyasla oldukça düşüktür. Az bakımla bile, sistem kısa bir süre içinde yüksek trafik artışını mükemmel bir şekilde idare edebilir. Sadece bu değil, bazı platformlar saniyede 3000-10000 işlem sunabilir. Geleneksel işleme sistemlerine kıyasla ne kadar hızlı olduğunu hayal edin.

Bu, sağlık sektörünün eksik olduğu bir şeydir çünkü her yıl sadece bakım uğruna milyonlarca dolar yatırım yaparlar. Gerçekte, blockchain, bu maliyet düşürücü çözümü herhangi bir güçlük çekmeden sunarak sağlık hizmetlerini etkili bir şekilde bozabilir. Bununla birlikte, başka maliyet faktörleri de var. Kısaca açıklayacağım.

Gerçek Zamanlı İzlenebilirlik

Bu sektörde blockchain kullanmanın bir diğer yararı da izlenebilirlik özelliğidir. Gerçekte, blockchain, ekosistemdeki ilaçların veya diğer eylemlerin gerçek zamanlı izlenmesini sağlayabilir. Örneğin üreticiler, üretim hattından tüketiciye kadar tüm ilaçları takip edebilir. Dahası, her seferinde en yüksek kaliteyi sağlamak için malzemelerini bile takip edebilirler..

Bir diğer harika özellik de tıbbi test raporlarının izlenmesidir. Bunu kullanarak, hasta çeşitli tıbbi testleri ne zaman yaptırmayı bekleyebileceğini bilecektir. Böylece, bu şekilde, blok zinciri ve sağlık hizmetleri bir arada var olmaya başlayabilir ve daha iyi ve verimli bir çalışma ekosistemi oluşturabilir..

Ayrıca Oku:Sağlık Hizmetleri İçin Blockchain: Kullanım Durumları ve Uygulamaları

Olası Kullanım Durumları Nelerdir?

blockchain ve sağlık hizmetleri infografiği

Elektronik Sağlık Kayıtlarını Koruma

Şimdi tıbbi formlarınızı yalnızca bir kez doldurmanız gereken ve bir daha evrak işleriyle uğraşmadığınız bir senaryo hayal edelim! Sağlık hizmetlerinde blockchain size tüm bilgileri dijital formatlarda içeren tek bir portal sunabilir. Tipik olarak, sağlık sektörü hala hatalara açık olan kağıt tabanlı manuel sistemler kullanıyor..

Ancak karışımdaki blok zinciriyle, her belgenin dijital bir varlığa kavuşması yalnızca bir zaman meselesidir. Ayrıca, sağlık hizmetlerinde hasta için bir merkez oluşturan birçok blok zinciri uygulaması vardır ve genel bilgilerini oraya yükleyebilir ve diğer hekimler izin alarak bunları görüntüleyebilir..

Dolayısıyla, blockchain için harika bir kullanım durumu.

Daha İyi Sigorta Talepleri ve Denetimleri

Blockchain ve sağlık hizmetleri, sigorta taleplerinin daha hızlı işlendiği harika bir ekosistem yaratabilir. Gerçekte, tıbbi faturalarımızı karşılamak için hepimizin sağlık sigortasına ihtiyacı vardır. Ancak süreç son derece zaman alıcı ve biraz yorucu.

Aslında, tüm Amerikalılar sağlık sigortasına sahip olmak zorundadır, yoksa bir cezaya çarptırılmak zorunda kalacaklar. Sistem ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de, sonuçta sigorta bunda büyük rol oynuyor. Bu nedenle, sürecin olabildiğince sorunsuz olması gerekir veya bunun için her zaman birilerinin başını belaya sokması gerekir.

Şirketler, blockchain kullanarak sağlık sigortası politikalarını düzene sokabilir, tüm evrak işlerinden kurtulmanın yanı sıra herhangi bir şüpheli davranışı takip edebilir. Ayrıca, doğrudan hastaneye bağlanarak, hastanın durumu ve gereksinimleri hakkında güncellemeler alabilirler..

Hileli Faturalandırmanın Önlenmesi

Sahte faturalar ve sahte reçeteler için her yıl milyarlarca ve milyarlarca dolar toplanıyor. Bu tıbbi faturaların şeffaflığı yok ve bu nedenle hastalar her gün bunun kurbanı oluyor. Bunu durdurmak için blockchain, her hasta için gerçekleşen her işlemin şeffaflığını sunabilir..

Hasta faturalarını blockchain platformu üzerinden takip edebildiğinden, tıbbi fatura dolandırıcılığı veya bir hastayı fazla faturalandırmanın kapsamı yoktur. Bu nedenle, blockchain ve sağlık hizmetleri endüstrileri, tüketiciler için güven ve güvenlik oluşturan uygun bir güvenli alan yaratabilir..

Daha fazla oku:İlaç Sektöründe Blockchain: İlaç Endüstrisi Gelişecek?

Sahte İlaçların Azaltılması

Sahte ilaçlar, sağlık sektörünün temel sorunlarından biridir. Zaten bildiğiniz gibi, bu her yıl milyarlarca zarara yol açmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünyadaki ilaçların% 10’undan fazlası sahte ürünlerdir. Küçük bir miktar gibi görünse de gerçekte yasadışı üreticilerin cebine 75 milyar dolar koyuyor.

Dahası, her yıl bu kadar sahte ürünle 100.000 insan ölüyor. Bu durumda, blockchain, uygun bir izleme prosedürü sunarak sağlık hizmetlerini kesintiye uğratır. Gerçekte, tüm ilaçları takip etmek ve tüketicilerin yalnızca orijinalleri almasını sağlamak için blok zincirini kullanabilirsiniz. Dahası, bu aynı zamanda herhangi bir sahte ilaç ve üreticinin tanımlanmasına da yardımcı olacaktır..

Klinik Araştırmaları Doğrulama

Bu, sağlık hizmetlerinde blockchain teknolojisinin kullanım örneklerinden bir diğeridir. Gerçekte, tıbbi testler veya klinik araştırmalar büyük ölçüde veri doğrulama sürecine bağlıdır çünkü değerli yaşamlar buna bağlıdır. Bununla birlikte, veriler çoğu durumda% 100 doğrulanmaz, bu da dolandırıcılık faaliyetlerinin kapsamını verir..

Ancak, sıkı bir bütçe olduğunda tüm verileri doğrulamanın maliyeti oldukça pahalıdır. Dahası, bu tür bir yatırımın getirisi sıfıra yakın. Veri doğrulama için yaklaşık 150.000 ABD doları harcanır ve karşılığında yalnızca 500 ABD doları alınır.

Bununla birlikte, blockchain, hataları önlemek için tüm verileri doğrulamak ve zaman damgası vurmak için bir karma mekanizma sunarak bu sorunu çözmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, tüm bu bilgileri saklama veya doğrulama maliyetini de azaltabilir. Sağlık hizmetlerinde bu özelliği sunan birçok blockchain uygulaması zaten var..

Hasta Verilerinin Korunması

Hasta verileri, sağlık sektörünün en önemli unsurlarından biridir. Bildiğiniz gibi, şu anda hastaların verileri üzerinde gerçekten herhangi bir kontrolü yok. Bu nedenle, tüm bilgileri kötüye kullanmak suçlular veya şüpheli şirketler için kolay bir iştir..

Ayrıca, çoğu durumda, bu veri ihlalleri tek ABD’de olduğu gibi ağır maliyetlidir, her yıl yaklaşık 6,2 milyar dolar alır. Dahası, bu maliyet hastalara düşüyor ve sonuçta genel giderlerini artırıyor ki bu kesinlikle adil değil.

Blockchain, gizlilik politikalarını kullanarak sağlık sektörünü bozabilir. Birçok blockchain platformu özel veya federe. Sağlık sektörü bu platformları temel alarak hastalara mahremiyet ve güvenlik sunabilir. Böylece veri ihlallerini de ortadan kaldıracaktır..

Tıbbi Personel Kimlik Bilgileri

Tıbbi alanda, uygun bir geçmiş kontrolüne sahip olmayan birçok doktor ve uzman vardır. Çoğu durumda, zaman ve kaynak eksikliği ve aşırı talep, hastanelerin veya kliniklerin bu süreci gözden kaçırmasına neden olabilir..

Sonuç olarak, bazen yetersiz kalifiye kişiler zorlu bir iş pozisyonunda işe alınabilir ve bu da hastaları riske atar. Bununla birlikte, blok zinciri, bu eski doğrulama yönteminin yerini, doğrudan çevrimiçi olarak doğrulanabildiği son teknoloji merkeziyetsizleştirme ile hızla değiştirebilir..

Dahası, bu teknolojiyi tüm kimlik bilgilerine tam, kısmi veya çok sınırlı erişime izin vermek için de kullanabilirsiniz. Şu anda, sağlık hizmetlerinde bu özelliği sunan birçok blockchain uygulaması var..

Daha fazla oku:20+ Blockchain Teknolojisi Kullanım Durumunun Listesi

Uygulama Zorlukları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Blockchain ile ilişkili belirli uygulama zorlukları vardır. Gerçekte, sağlık hizmetlerinde blockchain kullanmak hala çok çalışma gerektiriyor. Şu anda blockchain hala nispeten yeni bir teknolojidir. Yani, düzeltilmesi gereken bazı kısıtlamaları var. Bu nedenle, sağlık sektöründeki herhangi bir blockchain uygulamasının bunları önceden düşünmesi gerekir..

Ölçeklenebilirlik Kısıtlamaları

Blockchain harika bir teknolojidir, ancak sunduğu tüm faydaları kullanmak söz konusu olduğunda bir değiş tokuş vardır. Yeni başlayanlar için ölçeklenebilirlik sorunları ile ilgilenir.

Bu nedenle, ağda çok fazla katılımcı olduğunda, ağın performansı büyük ölçüde bozulur. Dolayısıyla, sektör aynı anda çok sayıda hastayla uğraştığı için bu büyük bir sorun oluşturabilir..

Bununla birlikte, bunda bazı önemli faktörler var. Sağlık hizmetlerinde blockchain’in belirli bir uygulaması, sorunu özel blockchainlerle veya farklı fikir birliği kullanarak çözmeye çalışıyor. Ama yine de uzun bir yola ihtiyacı var.

Veri Standardizasyonu

Veri standardizasyonu büyük bir endişe kaynağıdır. Platformda ne tür bilgilerin depolanması gerektiğini anlamadan veya seçmeden, avantajlardan doğru şekilde yararlanamazsınız. Örneğin, çok daha büyük bir veri türü seçerseniz, blockchain kullanıyor olsanız bile her türlü bilgiyi saklamakta zorlanacaksınız..

Diyelim ki bir platform doktorun notunu da korumak istiyor. Ancak bu, depolama için gereksiz büyüklükte bir boyuttur ve bu açıkça performansı etkileyecektir. Dolayısıyla, bu durumda, veri standardizasyonunu önceden özetlemek, açıkça düşük performans göstermesini önleyecektir. Sağlık hizmetlerinde her türlü blockchain uygulaması, veri depolamak için standartlar sunmalıdır..

Blok zinciri uygulama zorlukları, bunları nasıl yöneteceğinizi bilmiyorsanız projeniz için büyük bir engel olabilir. Bunlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için en önemli 10 kurumsal blok zinciri uygulama zorluklarına göz atabilirsiniz..

Yavaş Kabul Süreci

Sağlık hizmetlerinde blok zincirinin en büyük zorluklarından biri, benimseme aşamasıdır. Bu yeni bir teknoloji olduğu için çoğu, yıllardır kullandıkları eski sistemler yerine teknolojiyi kullanmakla ilgilenmiyor. Gerçekte, bu büyük bir değişikliktir ve iş yapma şeklimizi değiştirebilir..

Ayrıca, eksiklik veya yeni özellik bir şekilde tahmin edilemez çünkü kimse blockchain tabanlı bir ekosisteme sahip bir dünyanın gerçekten nasıl hissedeceğini bilmiyor. Yani, benimseme süreci hala oldukça yavaş. Bu durumda, kuruluşlar veya platformlar insanları katılmaya motive etmek için teşvikler sunabilir..

Yüksek fiyat

Bu, sağlık hizmetlerinde blockchain’in dezavantajlarından biridir. Gerçekte, blockchain teknolojisi gelirlerinizi artırabilir, ancak önceki sistemleri uygulamak ve hatta bununla değiştirmek büyük bir yatırım gerektirir..

Teknoloji hala yaygın olarak bulunmadığından ve yalnızca az sayıda şirket veya yeni başlayanlar üzerinde çalıştığından, fiyatlar hala oldukça yüksek. Ayrıca, sağlık kuruluşları eski sistemlerinden yeni teknolojiye geçmek zorunda olduğundan, her birinin yerini alması için daha fazla zamana ve paraya ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle, birçok şirket teknolojiye bu kadar para yatırmakla ilgilenmiyor.

Yasal Hususlar

Sağlık hizmetlerinde blockchain’in en büyük dezavantajlarından biri de düzenleme eksikliğidir. Platform içinde uygun düzenlemeler olmadan sağlık sektörü verimli bir şekilde çalışamaz. Bu şirketlerin günlük işlere ayak uydurmak ve yasadışı faaliyetleri ortadan kaldırmak için belirli kuralları takip etmek için düzenlemelere ihtiyacı var.

Öyleyse, kuruluşların yapabileceği şey, önceden düzenleyici terimlerin ana hatlarını çizmekle birlikte blok zincir teknolojisinin yönetimi hakkında politikalar oluşturmaktır. Bununla birlikte, sistemin ademi merkeziyetçi doğasını da dikkate almaları gerekir..

Blok zincirinin temel ilkelerini etkilemeden her türlü değişiklik yapılmalıdır..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Sağlık Hizmetleri İçin Blockchain Kullanan Gerçek Dünya Şirketleri

Sağlık Hizmetlerini Değiştirin

Change Healthcare, sağlık sektöründe blockchain kullanan şirketlerden biridir. Her neyse, hasta taleplerini ve durum takibini gerçek zamanlı olarak yönetmek için bir Intelligent Healthcare Network ™ sunuyorlar. Dahası, projenin altında yatan teknoloji olarak Hyperledger Fabric’i kullanıyor.

Hyperledger Fabric hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Hyperledger kumaşıyla ilgili nihai kılavuzumuza şimdi göz atın!

FDA (Gıda ve İlaç Dairesi)

FDA’nın çözümü, blockchain’in sağlık hizmetlerini bozduğunu görebileceğiniz başka bir yaratıcı yaklaşımdır. Dahası, bu platform EMR, genomik veriler, klinik denemeler vb. Gibi sağlık hizmeti verilerini güvence altına alacak.Ancak bu teknoloji, çözümlerine güç sağlamak için Hyperledger’ı da kullanıyor..

DHL

DHL, sağlık sektöründe gelişen blockchain’in bir başka güzel örneğidir. Gerçekte, Accenture ile farmasötik ilaçları üretimden tüketicilere kadar izleyecek bir POC üzerinde çalışıyorlar. Bu şekilde, taklit sorunlarıyla kolayca başa çıkabilirler..

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri de bu teknolojiyi sağlık sektöründe kullanmak için burada. Şu anda, tüm Elektronik Sağlık Kayıtlarını (EHR) kaydedecek ve bunlara güvenlik sağlayacak bir platform üzerinde doğrudan IBM ile çalışıyorlar. Yani bunun için Hyperledger Fabric kullanıyorlar.

Pfizer

Dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden biridir. Gerçekte, Pfizer ve Biogen, Klinik Tedarik Blok Zinciri Çalışma Grubunu oluşturarak sağlık sektörünü bozmak için blok zinciri kullanıyor. Dahası, bu grup, dijital ilaç envanterinin kayıtlarını izlemek ve yönetmek için bir POC geliştiriyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)

Büyük blok zinciri sağlık projelerinden bir diğeri, teknolojiyi koronavirüs ile ilgili verileri güvenli bir şekilde paylaşmak için kullanıyor. Dahası, platform Hyperledger Fabric’i temel teknoloji olarak kullanacak. Ek olarak, platform COVID-19 için erken tespit ve sıcak noktalar sunabilir.

Metlife

MetLife’ın yenilik merkezi LumenLab, sağlık sigortası otomasyon süreçleri üzerinde çalışıyor. Gerçekte, gebelik diyabeti ile uğraşan hamile kadınlara otomatik sigorta sunuyorlar. En iyi yanı, sigortayı talep etmek zorunda olmadıklarıdır; sorunların kanıtı sunulduğunda otomatik olarak onlara gidecek.

GlaxoSmithKline

GlaxoSmithKline, şu anda en büyük ilaç şirketlerinden biridir. Ancak aynı zamanda çeşitli blockchain sağlık projeleri üzerinde çalışıyorlar. Projelerden biri, tüm farmasötik ürünleri takip edecek ve orijinal ürünlerle karıştırılmak için sahte ürünlerin kapsamını ortadan kaldıracak Ethereum kullanıyor..

McKesson

McKesson, sağlık sektörünün önde gelen şirketlerinden biridir. Gerçekte, bu şirket diğer devlerle birlikte bir sözleşme ve geri ödeme platformu oluşturmak için MediLedger ile birlikte çalışıyor. İlaç şirketleri genellikle GPO’lar ve toptancılar ile bir fiyatlandırma düzenlemesine sahiptir. Bu nedenle, her tarafın satın almadan önce tercihleri ​​bilmesi önemlidir.

UnitedHealth Group

UnitedHealth Group, tüm sağlık hizmeti kayıtlarını güncel ve güvende tutmaya odaklanan blockchain sağlık projelerinden biri üzerinde çalışıyor. Gerçekte, sağlık hizmetleri çoğu zaman yanlış bilgilerle uğraştığından, şirket bu sorunu kesin olarak ortadan kaldırmak için adımlar atmaktadır..

Daha fazla oku:Blockchain Teknolojisini Kullanan İlk 50 Şirketin Listesi

Son Düşünceler

Blockchain, sağlık sektörlerini yavaş yavaş ele geçiriyor. Ancak bugüne kadar hastalara yetki vererek sağlık sektörünün hiyerarşisini değiştiren teknolojilerden biri olabilir..

Bu yetki devri, sonuçta daha fazla hasta merkezli bakıma yol açmaktadır. Bununla birlikte, sağlık hizmetlerinde blockchain’in etkileri şimdiye kadar sadece yüzey seviyesinde. Hala gidecek uzun bir yolu var.

Yeni başlayanlar, teknolojinin yıkıcı gücü hakkında bilgi edinmek için bu kılavuzu kullanabilir. Ancak blockchain teknolojisi hakkında daha çok şey öğrenmekle ilgileniyorsanız, ücretsiz blockchain kursumuzla başlayabilirsiniz. Şimdi yeni bir çağa doğru ilk adımı atın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me