Blockchain teknolojisinin kullanımlarını öğrenmek, çevremizdeki dünyayı nasıl değiştirebileceğini net bir şekilde anlamanızı sağlayabilir. Blockchain konusunda yeniyseniz ve blockchain teknolojisinin giriş çıkışını öğrenmek istiyorsanız, blockchain teknolojisinin kullanımlarını öğrenmek gerçekten yardımcı olabilir.!

Blockchain teknolojisinin gerçek dünyamızdaki etkisini inkar eden kimse yok. Tecrübeli blockchain kullanıcıları bile blockchain teknolojisinin kullanım durumlarını öğrenerek faydalanabilir. Peki ya işletmeler? İş ve kurumsal perspektif açısından blockchain teknolojisinin kullanımlarını inceleyeceğimiz için herkesi teminat altına aldık..

Bunun dışında, teknik altyapıya sahip olmayan kişilere yönelik blockchain teknolojisinin gerçek dünyadaki kullanımlarını da ele alacağız. Genel olarak, bu gönderi, blockchain teknolojisinin kullanım durumlarını öğrenmek için eksiksiz bir rehber olacaktır..

Ancak bunu yapmadan önce Blockchain teknolojisi hakkında bilgi edinmemiz gerekiyor. Başlayalım.


Blockchain Teknolojisi: Dünyayı Görmenin Yeni Bir Yolu

Dünyamız merkezileşmiştir. Etrafınıza bakarsanız, tüm süreçleri güçlendirmek için merkezileştirmeyi kullanan tonlarca hizmet bulacaksınız. Para yatırmak veya takas etmek için ziyaret ettiğiniz banka merkezidir ve varlıklarınızın mülkiyetini düşünebileceğinizden daha fazla şekilde elinde tutar..

Blockchain teknolojisi, merkezileştirmenin zincirlerini kırmak ve son kullanıcılara daha iyi seçenekler sunmak için burada. Temelde, blok zinciri, merkezi bir otoritenin olmadığı, merkezi olmayan, eşler arası defter tabanlı bir ağdır..

Ademi merkeziyetçiliğin temel fikri, blockchain teknolojisini bu kadar popüler yapan şeydir. Şimdi farklı sektörlerde durumlarını iyileştirmek için kullanılıyor.

Ademi merkeziyetçiliği sağlamak için ağ, ademi merkeziyetçiliğin çalışmasını sağlamak için bazı önemli şeyler dağıtır..

  • Her bir eş, ağın korunmasında yer alır. Her eşin ayrıca tam bir defter kopyası vardır.
  • Ağ ayrıca işlemleri doğrulayan bir fikir birliği yöntemini kullanır..
  • Madencilik mekanizması, madencilik kurallarına uyarak mutabakat yöntemine katılmaları gereken emsallere de sağlanır..

Blok zincirinde yeniyseniz, yeni başlayanlar için hazırladığımız blok zinciri hakkındaki ayrıntılı kılavuzumuza göz atmanızı öneririz: Yeni Başlayanlar İçin Blockchain: Başlangıç ​​Kılavuzu.

Blockchain Teknolojisi İçin Bilmeniz Gereken 20+ Kullanım

Artık blockchain teknolojisinin temellerini anladığımıza göre, şimdi odak noktamızı blockchain teknolojisi kullanım durumlarına kaydırabiliriz..

Blockchain Teknolojisi İçin Kullanım Alanları

İlk olarak, blockchain teknolojisinin kullanımlarına iş perspektifinden bir göz atacağız..

Blockchain Teknolojisi İçin Ticari Kullanımlar

İşletmelerin farklı ihtiyaçları vardır. Verimli, ilerici olabilecek ve önceki teknolojilerle ilgili sorunlu noktaları çözmelerine yardımcı olabilecek teknolojiye ihtiyaçları var..

Blockchain, işletmeler için bu iyileştirme kapsamını sağlar ve mevcut pazarda zaten görülebilir. Finans, sağlık hizmetleri, emlak, enerji, medya ve diğerleri gibi sektörler yavaş ve kısa sürede blok zincirinin benimsenmesine doğru ilerliyor..

Blockchain teknolojisi için bazı iş kullanım durumlarına bakalım.

Sağlık hizmeti

Şu anda bir salgının ortasındayız. Ve verilere bakarsanız, sağlık sistemlerimiz böyle büyük bir şeye hazırlıklı değil. Bazı ülkelerde, yataklara büyük bir talep olmuştur ve yatakların nerede olduğunu öğrenmenin bir yolu yoktur. Bunun nedeni, son otuz ila kırk yıldır kullandığımız merkezi sağlık sistemidir..

Merkezileştirilmiş bir yaklaşım, hastaneler arasında, yataklar, ilaçlar veya hasta profiliyle ilgili kritik bilgilerin paylaşılması konusunda uygun bir iletişim yolu olmadığı anlamına gelir. Mevcut merkezi sistemlerin bir diğer sorunu da ilaçların izlenememesidir. Bu, hastaneler tarafından karaborsada satılan ilaçlar için daha yüksek fiyatlara yol açar. Kısacası, tüm sistemde şeffaflık eksikliği var.

Blockchain tüm bunları değiştirir. Sağlık hizmetlerinin sorunları nasıl çözebileceğini değiştirebilecek şeffaf, güvensiz ve değişmez bir sistem sağlar. Örneğin ilaçlar tedarik zincirine entegre edilerek takip edilebilir. Ayrıca, bağlı bir blok zinciri ağı kullanarak, her oyuncu kritik bilgileri birbirleriyle paylaşabilir. Hastalar da sisteme daha fazla güvenebilir ve sistemin nasıl çalıştığını anlayabilir..

Sağlık hizmetlerinde blockchain teknolojisini kullanarak manzarayı değiştiren kayda değer bir oyuncu, BurstIQ. Şirketlerin hasta verilerini bir yerden diğerine güvenli bir şekilde aktarmasını sağlayan bir güvenlik platformudur. Ayrıca katı HIPAA uyum kurallarına da uyarlar.

Tüm ilginç kullanım durumlarını ve uygulamaları bulabileceğiniz Sağlık Hizmetleri İçin Blockchain’i ele aldık..

Sağlık Hizmetleri İçin Blok Zinciri: Kullanım Durumları ve Uygulamaları

Tedarik zinciri yönetimi

Hiç şüphe yok ki, dışarıdaki herhangi bir işletmenin temel omurgası tedarik zinciri yönetimi. İster perakende ister e-ticaret olsun, optimum bir tedarik zincirine sahip olmak bir işi yapabilir veya bozabilir.

İşletmeler mevcut tedarik zinciri yönetim sistemleriyle etkileyici bir şekilde çalışıyor olsalar da, maksimum optimum performansta çalışmasına izin vermeyen bazı büyük dezavantajlar var..

Tedarik zinciri yönetimi için mevcut sorun noktası izlenebilirliktir. Blockchain teknolojisi, tüm tedarik zinciri sürecine şeffaflık sağlar. İşletmelere malları kaynak noktalarından teslimat noktalarına kadar takip etme yeteneği verir. Bu takipler doğru bir şekilde yapılır ve malları ve durumlarını idare etmek için daha iyi bir yol sağlar.

Gıda endüstrisi, blockchain teknolojisinin sağladığı radikal değişikliği kullanabilir. IBM Food Trust gıda takibi konusunda en önemli örneklerden biridir. Gıdanın kaynağından tüketimine kadar izini sürerek, perakendeciler, üreticiler, tedarikçiler ve son kullanıcı dahil olmak üzere süreçteki hemen hemen herkese fayda sağlıyorlar. Her bir gıda maddesini blok zinciri tarafından oluşturulan benzersiz bir barkodla etiketleyerek çalışır. Daha sonra yaşam döngüsü boyunca izlenir. Yani, bir şeyler ters giderse, sistem bu konuda bilgilendirilecek ve bunu çözmek için uygun adımlar atılacaktır..

Tedarik zinciri ve blok zinciri teknolojisi üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Nihai Blok Zinciri ve Tedarik Zinciri Kursu’na göz atın.!

Ayrıca, Tedarik Zinciri İçin Blok Zinciri: Oyun Değiştirici’ye de göz atın

Blockchain ve Tedarik Zinciri Kursu

Emlak

Emlak büyük bir sektör ve rakamlar ortada. Yalnızca ABD’de, emlak işi her yıl yaklaşık% 6-7 oranında büyüyor ve evler için ortalama ortalama fiyat 300.000 $ civarında. Sayı size gayrimenkulün söz verildiği gibi çalıştığı ve herhangi bir sorundan muzdarip olmadığı izlenimini verebilir. Bu tamamen yanlış!

Gayrimenkul genel olarak çok karlı bir pazar olabilir. Ancak, doğru teknolojiyle olması gerektiği kadar optimal veya karlı değildir.

Gayrimenkulün mevcut sıkıntılı noktaları şeffaflık eksikliği, aracılar, uzun süreç ve dolandırıcılıktır. Peki tüm bunlar ne anlama geliyor?

Misal

2020’de bir ev almaya karar verirseniz, zaman alıcı ve maliyetli olabilecek bir adım veya süreçten geçmeniz gerekir. İlk aşamalarda satın almaya karar verdiğiniz mülkün yasal olarak gerçek sahibi tarafından satılıp satılmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunu doğrulamak için belgeleri doğrulamak üzere bir avukat tutmanız gerekir. Üstelik, kağıt potansiyel alıcıyı aldatmak için sahte olabilir. Belgelerin sahipliğinden ve orijinalliğinden memnun kaldıktan sonra, mülkü bir aracı aracılığıyla satın almak için taşınabilirsiniz..

Aracıların kendi yararları ve sakıncaları vardır. Tabii ki, anlaşmayı tamamlamanıza yardımcı olurlar, ancak aynı zamanda yaptıkları şey için büyük miktarda ücret alırlar. Bahsetmiyorum bile, tüm evi satın alma sürecine başka bir karmaşıklık katmanı eklerler..

Ancak, blockchain teknolojisi gayrimenkul sorunlarını nasıl çözer??

Şeffaflık sağlayarak, aracıları kaldırarak, doğrulanabilirlik ekleyerek ve maliyetleri azaltarak bunu yapar. Blockchain güvenilir ve şeffaf bir platform sunduğundan, hem alıcı hem de satıcı için her şey şeffaf olduğundan aracılara gerek yoktur. Mülkler ayrıca, sahibi de dahil olmak üzere mülke doğrulanabilirlik ekleyerek dijital olarak kaydedilebilir..

Bu nedenle, bir blockchain platformu tarafından desteklenen bir platform veya pazaryeri aracılığıyla bir mülk satın almaya gittiyseniz, o zaman mülkü seçmeniz ve fazla düşünmeden satın almanız gerekir..

Platform, akıllı sözleşmeler yoluyla kredi ekleme ve sahiplik işlemleri dahil olmak üzere diğer her şeyi halledecek. Akıllı sözleşme, tüm kredi tutarı ödendikten sonra mülkiyeti alıcıya devretmek gibi bir sözleşmenin yönlerini otomatikleştirmenin bir yoludur. Akıllı sözleşmeler, özel koşulları içerecek şekilde kodlanabilir. Temelde kodlu yasal bir belgedir.

Blockchain teknolojisini kullanan birçok şirket var. Dikkate değer olanlardan bazıları şunlardır PropertyClub, ManageGO, ve RealBlocks.

Enerji

Enerji hakkında konuştuğumuzda, kömür, rüzgar veya güneş gibi farklı yollarla üretilen enerji anlamına gelir. Elektrik, çevremizdeki neredeyse her şeye güç veren temel enerji biçimlerinden biridir. Enerji sektörü son yirmi otuz yılda daha fazla alanı kapsayarak ve metropol şehirlerine güç veren enerji üreten radikal değişiklikler gördü. Ancak, erişim sınırlıdır ve çözülmesi gereken sorunlar vardır..

Özünde, enerji sektörünün sorunları çözememesinin temel nedeni, merkezileşmesidir. Temel sorunlar arasında erişilemezlik, daha az sürdürülebilirlik ve şeffaflık yer alıyor.

Bunların tümü, toptan elektrik dağıtımı, eşler arası enerji ticareti vb. Dahil olmak üzere tonlarca kullanım durumunu iyileştireceği için blok zincir teknolojisi ile değişecek.!

Bu, kullanıcıların enerji üretebileceği ve başkalarının tüketmesi için açık bir şebekeye bağlayabileceği anlamına gelir. Fikir, merkezileşmeyi ortadan kaldırdığı ve enerjinin, şirketlerin altyapıyı oluşturmasının uygun olmadığı dünyanın bölgelerine ulaşmasını sağladığı için şaşırtıcı. Eşler arası enerji ticareti akıllı sözleşmelerle otomatik hale getirilebilir.

Kafes+ eşler arası enerji ticareti dahil toptan enerji dağıtımını sağlamak için blockchain teknolojisini kullanan enerji şirketlerinden biridir..

101Blockchains’de ayrıca Energy Friendly Solutions, S.A. CEO’su Oscars Odin ile de görüştük. Röportajında, blockchain teknolojisinin enerji sektörü tekelini nasıl kırabileceğini ve eşler arası borsaları nasıl kullanabileceğini anlattı. IoT cihazlarının tüm ağda izlenebilirlik, şeffaflık ve güven sağlayarak birbirine nasıl bağlanabileceğini anlatıyor. Yenilikçi teknolojileriyle enerji sektörünü değiştirmek istiyorlar. Daha fazlasını öğrenmek için topluluk spotu röportajına göz atmanızı öneririz.

https://www.youtube.com/watch?v=YGsi0OKe360

Medya

Tartışacağımızı etkileyen blockchain teknolojisi için son işletme kullanımı medya sektörüdür. Bölgenin sosyo-ekonomik koşullarına bağlı olarak sürekli gelişen sektörlerden biridir. Örneğin Çin, kontrollü medya ve özgürlüğe yol açabilecek katı medya kontrolüne sahiptir..

Ancak, oradaki her ülke için durum böyle değil. Ücretsiz medyayla birlikte, IP ihlali, merkezi içerik ve para kazanma sorunları da dahil olmak üzere tonlarca başka sorun ortaya çıkar.

Birçok kullanıcının muzdarip olduğu bir başka sorun da, tercih ettikleri platformu seçememektir. Dolayısıyla, bir içerik yaratıcısıysanız ve olabildiğince çok insana ulaşmak istiyorsanız, oradaki popüler içerik platformlarını seçmeniz gerekir. Bu, yalnızca elde ettiğiniz kitleyi sınırlamakla kalmaz, aynı zamanda platformlar ücretler olarak hizmetler için iyi bir miktar kestiği için içeriğinizden kazandığınız parayı da sınırlar. Bu, içerik oluşturucular için bir kazan-kazan durumu değildir.

Misal

YouTube, içerik tekelinin en iyi örneğidir. Başlangıçta, platform içerik oluşturucularına iyi içerik oluşturma parası sağlayarak tonlarca içerik toplamayı başardılar. Ancak zamanla içerik oluşturuculara daha az değer sağlayarak her şeyi katı hale getirdiler. Algoritmaları da bir tür içeriği diğerlerinden daha fazla tercih ettiği için sorgulanmıştı. Sorunun kökeninde merkezileşme var.

Blockchain teknolojisini kullanan merkezi olmayan bir yaklaşım, sorunların çoğunu çözdüğü için medyada çığır açıyor. İçerik oluşturucu, içeriklerini erişim sınırlamasının olmadığı merkezi olmayan bir platformda yayınlayabilir. Ayrıca, içeriklerini web’de paylaşmak için herhangi bir ücret kesintisi yoktur. Son olarak, her içerik, IP ihlalini bulmak için kullanılabilecek kodlar içerir..

Dolayısıyla, birisi bir fikri mülkiyet ihlali yaparsa, sistem bunu kendisi tespit edebilir ve akıllı sözleşme tanımlarına göre işlem yapabilir..

Spotify, kullanıcı ve içerik oluşturucular arasında daha iyi bir ilişki oluşturmak için blockchain teknolojisini kullanmayı hedefliyor.

Kurumlar İçin Blockchain Teknolojisinin Kullanım Alanları

Artık blockchain teknolojisinin iş dünyasına nasıl fayda sağladığını anladığımıza göre, işletmelere bir göz atabiliriz. İşletmeler bir tür işletme olsalar da, çoğunlukla hedef kitlesi ve ölçeği içinde büyük işletmeler olarak tanımlanırlar..

Bu nedenle, milyonlarca kullanıcının sorunlarını çözen kuruluşun bir parçasıysanız, bu bölümü okumak size yardımcı olabilir..

Şu anda, blockchain hala başlangıç ​​aşamasındadır. Bununla birlikte, dünya çapında birden fazla kuruluş tarafından etkin olmayan bir gelişimdir.. Hyperledger dünya çapında blockchain geliştirmenin en önemli örneklerinden biridir. İşletmelerin blok zinciri teknolojisi etrafında çözümler oluşturması ve keşfetmesi için araçlar, çerçeveler ve kitaplıklardan oluşan açık kaynaklı bir şemsiye projedir..

101Blockchains.com’da, Hyperledger’ı derinlemesine ele aldık. Öyleyse, bunun hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, aşağıda yayınlanan makalelere göz atın..

  • Analist Köşesi: Hyperledger nedir?
  • Hyperledger Fabric 2.0: Yeni Nesil Blockchain
  • Hyperledger Fabric Kullanım Örnekleri ve Örnek Olaylar

Ayrıca kurumsal blockchain teknolojisinin kullanımlarını, bilinmesi gereken kurumsal blockchain kullanım örneklerini tartıştığımız 10+ Bilmeniz Gereken Kurumsal Blok Zinciri Kullanım Durumlarını da ele aldık.

Bankacılık ve Finans

Finans sektörü, blockchain teknolojisinin uygulanmasında lider sektördür. Quorum, kuruluşların blockchain’den yararlanmasını sağlayan kurumsal blockchain çerçevelerinden biridir..

Bankacılık ve finans alanında, değişimin merkezinde bulunan Merkezi Olmayan Finansmanımız (DeFi) var. DeFi, finansal uygulamaların merkezi olmayan bir mimaride çalışma şeklini önemli ölçüde değiştiren açık kaynaklı bir harekettir. Özünde, fonların kötüye kullanımının ana sorunlarını ortadan kaldıran bir merkezileştirme yoktur. Ethereum, DeFi uygulamaları oluşturmak için kullanılan anahtar blok zinciri platformudur.

Bunun dışında bankalar, bankacılık işlemlerini iyileştirmek için blockchain teknolojisini de uygulayabilirler. Son kullanıcılara sorunsuz bir deneyim sağlamak için bunu otomatikleştirebilirler..

Son olarak, merkezi bir varlığa ihtiyaç duymadan varlıkların veya değerin dünya çapında nasıl aktarılabileceği üzerindeki blok zincirinin etkilerini de görebiliriz..

Gıda endüstrisi

Gıda endüstrisinin büyük bir değişime ihtiyacı var. Yiyeceklerden enerji alırız ve iyi yemek yemek herkes için daha iyi sağlık anlamına gelebilir. Ancak, günlük yediğimiz yiyecekler söz konusu olduğunda durum böyle değildir. Yiyeceklerde bilmediğimiz kirlenme olabilir. Bu güvenli değil.

Gıda güvenliğini sağlamak için, tüm tedarik zincirinin gıda kalitesi ve durumu konusunda şeffaf olması gerekir. Blockchain ile bu olabilir.

Gıda kapları, gerekli tüm sensörlerle blok zincir üzerinde benzersiz bir şekilde tanımlanabilir. Böylece, gıda kalitesi düşerse, sensör sorunu tanımlayabilir ve işlemciye bir mesaj gönderebilir. Değiştirmeyi veya tamamen atmayı seçebilirler.

Her bir gıda maddesine eklenen benzersiz kimlik, aynı zamanda onu satın alan kişinin halka açık bilgi platformunu kullanarak gıda maddesinin menşeini ve yolunu doğrulayabileceği anlamına gelir..

Perakende

Perakende sektörü de blockchain teknolojisinden yararlanabilir. Perakende söz konusu olduğunda, gıda, kumaş veya elektronik mağazaları dahil olmak üzere birçok farklı iş türünü kapsar. Yukarıda, blockchain teknolojisinin, baştan sona gıda tüm yaşam döngüsünü yakından izleyerek gıda güvenliğini sağlayarak gıda endüstrisini nasıl değiştirebileceğini tartışmıştık..

Peki ya diğer perakende çözümleri? Tedarik zincirini izlemek ve mümkün olduğunca verimli hale getirmek için blockchain teknolojisini kullanmayı da seçebilirler. Şeffaflık, perakende ticaretin daha iyi hizmet verebileceği yerlerde oyunun kurallarını değiştiriyor. Müşteriler, bilgileri halka açık portallar aracılığıyla kendileri doğrulayabildikleri için perakendecilere daha iyi güvenebilecekler..

Otomobil

Otomobil endüstrisi, kişisel araçlara olan talebin artmasıyla daha da ivme kazanıyor. Kendi kendine giden arabaların yollarda daha fazla varlığını hissettirmesiyle, teknolojinin gelecekteki otomobillerde pişirildiğini görmek yaygın olacak. Ve blockchain teknolojisi, otomobil endüstrisinin dönüm noktasına ulaşmasını sağlamada çok önemli bir rol oynayabilir..

Blockchain teknolojisi ile yerleşik sensörler yalnızca bilgileri yakalamakla kalmaz, aynı zamanda bunları güvenli ve şeffaf bir şekilde saklayıp yetkili kuruluşlarla birlikte dağıtabilir. Bunlar, tüketiciler, araçlar ve işletmeler dahil olmak üzere ekosisteme dahil olan taraflar arasındaki güveni ve işbirliğini artıracaktır..

Otomobil yöneticileri, blockchain teknolojisinin etkisini önümüzdeki üç yıl içinde hissettirebileceğini de kabul ediyor..

Hükümet hizmetleri

Konu yeniliği benimsemeye geldiğinde tüm hükümetler esnek değildir. Ancak, blockchain teknolojisinin sunduğu potansiyeli anlayan ve bundan zevk alan birçok kişi var..

Bu hükümetlerden biri Dubai’yi içerir. Dubai’yi 2021 yılına kadar tamamen blockchain ile desteklenen dünyanın ilk şehri yapma hedefleri, blockchain entegrasyonunun herkesin başarısı için ne kadar hayati olduğunun en önemli örneklerinden biridir..

İsviçre, blockchain teknolojisinin sunduklarından zevk alan başka bir ülkedir. Vergi yasalarının rahat ve misafirperver olduğu en kripto ve blok zinciri dostu ülkelerdir. Ayrıca, düzenleme yasalarına girmeye gerek kalmadan yeni başlayanlar için 1,05 milyon dolara kadar kitle fonlamasına izin verdikleri için inovasyonu da destekliyorlar..

Herhangi bir hükümet, süreçlerini değiştirmek için blockchain teknolojisini kullanabilir. Blockchain kullanarak süreçlerini şeffaf hale getirebilirler ve halk, hükümetlerinin nasıl çalıştığını daha iyi anlayabilir. Sadece bu değil, birçok hükümet, oylama sistemlerini güçlendirmek için blockchain teknolojisini kullanmayı tercih ederek süreçte tam bir şeffaflık getirebilir..

Sigorta

Toplumumuzun düzgün işlemesi için sigorta çok önemlidir. Hemen hemen her sektör veya bir kişi, sağlıklarını, refahlarını ve entelektüel kapasitelerini etkileyen planlanmamış olaylar hakkında endişelenmeden hayatını yaşamak için sigortaya ihtiyaç duyar..

Küresel sigorta pazarının hızla değişmesiyle birlikte, sigorta şirketleri arasında blok zinciri teknolojisinin benimsenmesinde bir artış yaşanacak tek zamandır. Aslında, dağıtılmış defter teknolojisini benimseyen kuruluşları şimdiden görebiliyoruz. Accenture tarafından 2019 yılında yapılan ankette yöneticilerin% 80’i, kuruluşlarının dağıtık defter teknolojisini şu veya bu şekilde kullandığını söyledi..

Peki, blockchain teknolojisi sigortaya nasıl fayda sağlar? Bunu, tüm sisteme gelişmiş netlik, şeffaflık ve değişmezlik sağlayarak yapar. Blockchain ağındaki her şeyle, sigortacılar sigortalarını birkaç dakika içinde işleme koyabilirler. Sigorta endüstrisi, sigorta raporlama parametrelerinin çoğunu otomatikleştirerek sistemden sahtekarlıkları ortadan kaldırdığı için de bundan yararlanabilir..

Örneğin, sensörlü modern bir otomobil, bir kazayı gerçek zamanlı verilerle doğrudan sigortaya bildirebilir ve tüm vakanın orijinalliğini sağlar. Veriler alındıktan sonra, sigorta şirketi herhangi bir zaman kaybetmeden sigortayı işleyebilir. Bu şekilde hem sigortacılar hem de sigorta şirketleri tüm süreçten yararlanır..

Sigorta organizasyonlarına blockchain teknolojisini entegre etmek için aktif olarak çalışan birçok şirket var.. Eterisk merkezi olmayan sigorta uygulamaları için açık kaynaklı bir geliştirme platformu sağlayan şirketlerden biridir.

Gerçek Dünyada Kullanım Durumları

Şimdiye kadar blockchain teknolojisinin kullanımları hakkında net bir anlayışa sahip olabilirsiniz. Ancak, teknoloji meraklısı olmayan biriyseniz ve blockchain’in hayatınızı nasıl değiştireceği hakkında hiçbir fikriniz yoksa, o zaman bu bölüm tam size göre. Bunu, blockchain teknolojisinin diğer kullanımları olarak da kabul edebilirsiniz..

İyi haber şu ki, buradaki ayrıntılı gönderimizde gerçek dünya blok zinciri teknolojisi kullanım durumlarını zaten ele almıştık: Gerçek Dünya Blok Zinciri Kullanım Durumları – 46 Blok Zinciri Uygulaması

Orada, sağlık, perakende, depolama, emlak vb. Dahil olmak üzere birçok sektördeki büyüleyici gerçek dünya kullanım durumlarından bazılarını tartışıyoruz..

Bu makaleyi okuyorsanız, bir web tarayıcısı kullanıyor olmalısınız. Ve zaten bir web tarayıcısı var, Cesur, Gizliliği artırmak ve kullanıcıya kişisel verilerini şirketlerle paylaşma gücü vermek için blockchain teknolojisini kullanan.

Bunun dışında var SimplyVital Sağlık, sağlık uzmanlarına, sağlayıcılarına ve müşterilere blok zinciri teknolojisi yardımıyla bağlantı kurmanın ve bilgi paylaşmanın bir yolunu sağlamayı amaçlayan bir sağlık hizmeti çözümü.

Devlette blockchain teknolojisi için kullanımlar

Devlette blockchain teknolojisinin kullanımları için bu bölümü tuttuk. Blockchain teknolojilerinin hükümet üzerindeki etkisini kısaca tartıştık..

Aşağıdakileri içeren birden fazla kullanım durumu vardır.

  • Kimlik yönetimi: Hükümetler, nüfusları için uygun bir kimlik yönetimi çözümü uygulamak için blockchain teknolojisini kullanabilir. Bu, merkezi yollarla tanımlama sağlamaktan çok daha iyidir çünkü yaklaşım ademi merkeziyetçi ve şeffaftır. Halk, belge taşımaya gerek kalmadan nerede olursa olsun doğrulanmak için sistemi kullanabilir. İhtiyaç duydukları tek şey, bir kimlik yönetimi platformu veya uygulaması aracılığıyla doğrulama için genel anahtarlarıdır..Kayıt yönetimi: Tıpkı kimlik yönetimi gibi, hükümetler de blockchain teknolojisinin üstünde çalışan kayıt yönetimi oluşturabilir. Bu şekilde insanlar, kaybolması veya başkası tarafından kopyalanması konusunda endişelenmeden blok zinciri ağındaki belgeleri kaydedebilir. Bunu hareket halindeyken kullanabilirler ve her zaman bölgesel yasalarla başa çıkmanın daha iyi yollarına sahip olurlar..
  • Oylama: Oylama, her hükümet için her zaman zorlu bir süreç olmuştur. Blockchain ile, hükümetler sonunda blockchain teknolojisiyle oylama için şeffaf bir süreç gerçekleştirebildikçe işler değişebilir. Bu aynı zamanda oylamayla ilgili komplo teorilerini de dinlendirecek ve halka ne olduğuna dair net bir bakış açısı sağlayacaktır.
  • Vergiler: Hükümetler ayrıca, herkese ücretsiz vergi ödeme hizmetleri veren merkezi olmayan bir platform aracılığıyla vergileri işleyebilir..

Blockchain Teknolojisini Aktif Olarak Uygulayan Şirketler

Birçok şirket aktif olarak blockchain teknolojisini uyguluyor. Bu bölümde, aktif olarak blockchain uygulayan veya yatırım yapan birkaç şirkete bir göz atacağız..

Banka ve Finans’ta Visa, HSBC, Barclays ve diğerleri gibi şirketleri blockchain teknolojisini kullanarak bulabilirsiniz. Sağlık hizmeti görüyorsanız, FDA, Pfizer ve DHL Express gibi oyuncular var. Yazımızda, Blockchain Teknolojisini Hangi Şirketler Kullanıyor ?, bu şirketlerin çoğunu listeledik. Aşağıdaki resme bakarak bir fikir edinebilirsiniz..

blockchain'e yatırım yapan şirketler

Blockchain’e yatırım yapan şirketler de var. Bu şirketlerin amacı, araçları, kitaplıkları ve çerçeveleri oluşturarak blockchain teknolojisini ilerletmektir. Ardından, kâr karşılığında hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için startup’lara yatırım yapan şirketlerimiz var..

Blockchain’e yatırım yapan şirketlerin tüm listesini buradan kontrol edebilirsiniz: Blockchain’e Yatırım Yapan Şirketler.

Sonuç

Bu bizi, bilmeniz gereken 20’den fazla blockchain teknolojisi kullanımımızın sonuna götürür. Gördüğünüz gibi, işletme, işletme, hükümetler vb. Dahil olmak üzere, kullanım senaryosunun neredeyse her yönünü ele aldık..

Peki, blockchain teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me