Bu yazımızda blockchain teknolojisinin faydalarını, avantajlarını ve önde gelen sektörlere nasıl fayda sağlayabileceğini ele alacağız..

Blockchain, sorunları algılama şeklimizi değiştirdi. Tonlarca fayda sağladı.

Blockchain teknolojisi, bir ağa güven gibi temel sorunları çözer. Güven, kilit parametreleri değiştirerek, herhangi bir kuruluş eldeki sorunları çözmeye odaklanabilir. Küresel hükümetler de bunun önemini anladılar ve blockchain teknolojisini uygulamaya hevesliler. Örneğin Dubai Smart City 2020, blockchain de dahil olmak üzere yeni teknolojilerle akıllı bir şehir inşa etmeyi amaçlayan bir projedir..

Peki, blockchain teknolojisinin faydaları nelerdir? Öncelikle blockchain’in en önemli 5 avantajını inceleyelim.


Şimdi kayıt: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Sektör için En İyi 5 Blockchain Faydası

Sektörde çalışıyorsanız, blockchain teknolojisinin avantajları, yani faydaları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İşletmeniz şu anda blok zinciri alıyorsa veya gelecekte blok zinciri uygulamayı planlıyorsa, yaklaşan değişiklikler hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. Çoğunlukla bu faydalar, çekirdek blok zinciri özellikleriyle yakından ilgilidir. Bakalım ne tür bir fayda sunuyor?.

blockchain teknolojisinin faydaları

Daha İyi Şeffaflık

Şeffaflık, mevcut sektördeki en büyük sorunlardan biridir. Şeffaflığı artırmak için kuruluşlar daha fazla kural ve düzenleme uygulamaya çalıştı. Ancak hiçbir sistemi% 100 şeffaf yapmayan bir şey var, yani merkezileştirme.

Blockchain ile bir kuruluş, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duyulmayan ve sistemin şeffaflığını artıran tam bir merkezi olmayan ağa gidebilir..

Bir blok zinciri, işlemlerin yürütülmesinden ve doğrulanmasından sorumlu olan eşlerden oluşur. Her akran fikir birliği yönteminde yer almaz, ancak doğrulama sürecine katılmak isteyip istemediklerini seçmekte özgürdürler. Ademi merkeziyetçilik yoluyla doğrulama sağlamak için fikir birliği yöntemi kullanılır. Doğrulandıktan sonra, her düğüm işlem kaydının bir kopyasını tutar. Bu şekilde, blockchain ağı şeffaflığı yönetir.

Kuruluşlar söz konusu olduğunda şeffaflığın daha büyük etkileri vardır. Daha önce de belirtildiği gibi, hükümetler ayrıca hükümet süreçlerinin oluşturulmasında şeffaflıktan yararlanabilir ve hatta oylama yapabilirler..

Arttırılmış güvenlik

Blockchain teknolojisi, diğer platformlara veya kayıt tutma sistemlerine kıyasla gelişmiş güvenlik kullanır. Şimdiye kadar kaydedilen işlemlerin mutabakat yöntemine göre kararlaştırılması gerekir. Ayrıca, her işlem şifrelenir ve bir hashing yöntemi kullanılarak eski işleme uygun bir bağlantıya sahiptir..

Güvenlik ayrıca, her düğümün ağ üzerinde şimdiye kadar gerçekleştirilen işlemlerin bir kopyasını tutması gerçeğiyle de artırılır. Bu nedenle, herhangi bir kötü niyetli kişi işlemde değişiklik yapmak isterse, diğer düğümler ağa işlem yazma isteğini reddedeceğinden bunu yapamaz..

Blok zinciri ağları da değişmezdir, bu da verilerin bir kez yazıldıktan sonra hiçbir şekilde geri alınamayacağı anlamına gelir. Bu aynı zamanda, vatandaşların yaşlandırdığı sistemler gibi değişmez veriler üzerinde gelişen sistemler için de doğru seçimdir..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Blockchain Güvenlik Uzmanı (CBSE) Kursu

Azaltılmış Maliyetler

Şu anda, işletmeler mevcut sistemlerini yönetmek için iyileştirmek için çok para harcıyorlar. Bu yüzden maliyeti düşürmek ve parayı yeni bir şeyler inşa etmeye veya mevcut süreçleri iyileştirmeye yönlendirmek istiyorlar..

Kuruluşlar, blockchain kullanarak 3. taraf satıcılarla ilişkili birçok maliyeti düşürebilir. Blockchain miras alınan merkezi bir oynatıcıya sahip olmadığından, herhangi bir satıcı maliyeti için ödeme yapmaya gerek yoktur. Bunun da ötesinde, bir işlemin doğrulanması söz konusu olduğunda daha az etkileşim gerekir, bu da temel işleri yapmak için para veya zaman harcama ihtiyacını daha da ortadan kaldırır..

Gerçek İzlenebilirlik

Şirketler, blockchain ile hem satıcılar hem de tedarikçilerle çalışan bir tedarik zinciri oluşturmaya odaklanabilir. Geleneksel tedarik zincirinde, hırsızlık, taklit ve mal kaybı dahil olmak üzere birden fazla soruna yol açabilecek öğeleri izlemek zordur..

Blockchain ile tedarik zinciri her zamankinden daha şeffaf hale geliyor. Her tarafın malları izlemesini ve tedarik zinciri sürecinde değiştirilmemesini veya kötüye kullanılmamasını sağlamasını sağlar. Kuruluşlar ayrıca şirket içinde uygulayarak blok zinciri izlenebilirliğinden en iyi şekilde yararlanabilirler..

Gelişmiş Hız ve Son Derece Verimli

Blockchain’in getirdiği son endüstriyel fayda, geliştirilmiş verimlilik ve hızdır. Blockchain, zaman alan süreci çözer ve verimliliği en üst düzeye çıkarmak için bunları otomatikleştirir. Ayrıca otomasyon yardımıyla insan kaynaklı hataları ortadan kaldırır..

Dijital defter, işlemleri depolamak için tek bir yer sağlayarak her şeyi mümkün kılar. Süreçlerin düzene sokulması ve otomasyonu aynı zamanda her şeyin son derece verimli ve hızlı hale gelmesi anlamına gelir.

Her şeyin merkezi olmayan bir defterde saklanması, herkesin birbirine güvenmesini de kolaylaştırır. Kısacası, blockchain güven, şeffaflık ve değişmezlik ile oldukça verimli bir süreç sağlamak için benzersiz veri depolama yöntemini kullanır..

Yukarıdaki tüm noktaların, blockchain teknolojisinin temel faydaları hakkındaki sorunuzu yanıtladığını umuyoruz..

Size daha iyi bir fikir vermek için, projeniz için blockchain kullanarak elde ettiğiniz blockchain teknolojisinin avantajlarını listeleyelim..

Blockchain Teknolojisinin Avantajları

Diğer geleneksel teknolojilere kıyasla blockchain teknolojisini kullanmanın birçok avantajı vardır..

 • Blockchain ile iş süreciniz yüksek düzeyde güvenlik yardımı ile daha iyi korunacaktır.
 • İşletmenize yönelik bilgisayar korsanlığı tehditleri de büyük ölçüde azaltılacaktır.
 • Blockchain merkezi olmayan bir platform sunduğundan, merkezi kuruluşlar veya aracıların hizmetleri için ödeme yapmaya gerek yoktur.
 • Kurumsal blok zinciri teknolojisi, kuruluşların farklı erişilebilirlik düzeyleri kullanmasına olanak tanır.
 • Kuruluşlar, blockchain yardımıyla daha hızlı işlemler yapabilirler.
 • Hesap mutabakatı otomatik hale getirilebilir.
 • Yapılan işlemler şeffaftır ve dolayısıyla takibi kolaydır.

Şimdi, endüstrilerin etkisinin netleşmesiyle birlikte, artık blok zincir teknolojisinden yararlanan sektörlerin listesini gözden geçirmenin zamanı geldi. Başlayalım.

Blockchain teknolojisi ve çeşitli sektörleri nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Blockchain kurslarımıza şimdi kaydolun!

Blockchain’den Hangi Sektör Yararlanabilir??

Hemen hemen tüm sektörler blockchain’den yararlanabilir. Dışarıdaki tüm sektörlerin dışında, en çok fayda sağladığını düşündüğümüz dört sektör; Enerji, Emlak, Lojistik, Sağlık, Finans ve Devlettir..

Bu teknolojinin potansiyelini fark ettikten sonra aktif olarak blockchain teknolojisini kullanan birçok şirket var. Farklı endüstrilerin blok zincirinden tam olarak nasıl yararlandığına bir göz atmak için, kısaca bunların her birine göz atalım..

Enerji Sektöründe Blockchain’in Faydaları

Enerji dağıtımı, dağıtımı ve üretimi, oradaki hükümetler için her zaman önemli bir sektör olmuştur. Uygun enerji yönetimi olmadan, herhangi bir hükümetin ekonomisine değerli bir büyüme sağlaması zorlaşır. Özel oyuncular da çok önemli bir rol oynar ve blok zincirinden yararlanabilir. Enerji sektörünün blockchain kullanımıyla elde ettiği faydalar aşağıdadır.

 • Çevresel sürdürülebilirlik: Blockchain, enerji sektörünü çevresel olarak daha sürdürülebilir hale getirmeye yardımcı olur. Eski enerji sektörü verimlilik sorunlarının üstesinden gelmeye yardımcı olur ve enerjiyi daha verimli bir şekilde üretmenin, depolamanın ve dağıtmanın mümkün olduğu bir ağ sağlar..
 • Azaltılmış Maliyetler: Enerji sektörünün altyapı ve operasyonel yönleri söz konusu olduğunda ilişkili maliyetler azalır.
 • Geliştirilmiş Şeffaflık: Dağıtılmış bir defterin kullanılması şeffaflığı artırır.

Gayrimenkulde Blockchain’in Faydaları

Gayrimenkul sektörünün durumu son birkaç yıldır pek de iyi değil. Bunun bir nedeni, sürekli artan fiyat ve bir mülk satın almanın ne kadar sinir bozucu hale gelmesidir. Blockchain, emlak sektörünün nasıl işlediğine dair yeni bir bakış açısı getirdi. Gayrimenkulde blok zincirinin faydaları şunları içerir:

 • Tokenizasyon: Blockchain ile eylemleri belirtmek mümkün olacak. Bu, mülklerin önceden tanımlanmış kod kullanılarak belirli bir süre için kiralanabileceği anlamına gelir. Jetonlar ayrıca, dolandırıcılığa karşı koruma yeteneği de dahil olmak üzere herhangi bir iş mantığı eklemeyi mümkün kılar.
 • Uygun Kiracı ve Yatırımcı Kimliği: Dijital kimlikler, hem yatırımcı hem de kiracının doğrulanması ve üzerinde çalışılması kolay dijital kimlikler oluşturmasına yardımcı olabilir. KYC / AML prosedürleri, uygun kimlik yönetiminin kullanılmasıyla daha akıcı hale gelecektir. Son olarak, dokümantasyon daha kolay ve daha paylaşılabilir hale gelir.
 • Emlak Satışı: Emlak satışları akıllı sözleşmelerle otomatik hale getirilebilir. Belirli bir koşulun yerine getirilmesi durumunda izlenebilir ve yürütülebilir olan yasal anlaşmaları mümkün kılar..
 • Gerçek Zamanlı Muhasebe: Blockchain ile gerçek zamanlı muhasebe yapmak mümkündür

Ticaret Finansmanında Blockchain’in Faydaları

Ticaret finansmanı, blok zincirinden büyük ölçüde yararlandı. Şu anda karşı karşıya olduğu sorunları çözmek için bir tür reform gerektiriyordu. Ticaret finansmanında blok zincirinin faydaları şunları içerir:.

 • Veri bütünlüğü: Blockchain ile ticaret finansmanı sektörü, veri bütünlüğü, özgünlük ve uygun varlık kaynağı söz konusu olduğunda gelişir..
 • Kolaylaştırılmış Süreç: Otomasyon, blockchain dApp ve akıllı sözleşme yetenekleri nedeniyle de bir norm haline geldi. Gerçek zamanlı çözümleme yeteneği de dahil olmak üzere genel süreç verimliliğini artırdı. Aracıların müdahil olmaması nedeniyle süreç de hatasız hale geldi.
 • Programlanabilir: Blockchain ile kuruluşlar artık veri gizliliği, yönetişim, kimlik yönetimi vb. Dahil olmak üzere işletmenin birçok yönünü kodlayabilirler..
 • Pazar Reaktivitesi: Dijital güvenliğin kullanılması, ticaret finansmanı kuruluşlarının ihtiyaç duyulduğunda değişiklik yapabileceği anlamına da gelir. Basit bir deyişle, özelleştirme sunar.
 • Maliyet azaltma: Otomatik bir ağ kullanmak, işlemsel, operasyonel ve altyapı dahil olmak üzere maliyetlerin düşürülmesi anlamına gelir.

Blockchain’in ticaret finansmanı dünyasını ve özellikle ticaret operasyonlarını nasıl olumlu yönde etkileyebileceğini merak ediyorsanız, şimdi kurumsal blok zincirlerimize ve ticaret finansmanı kursumuza kaydolmalısınız.!

Devlette Blockchain’in Faydaları

Dünyanın dört bir yanındaki birçok hükümet kripto para biriminden yana değil, ancak blok zincirinin önemini ve neler sunabileceğini anlıyorlar. Hükümet, blockchain’i birçok şekilde kullanabilir. Blockchain’in Devlet’teki faydaları şunları içerir:

 • Doğru Kimlik Yönetimi: Hükümet, her vatandaş için kimlik yönetimini kullanabilir. Bu şekilde işlemleri, kimlik bilgilerini yönetebilir ve ayrıca veri yönetimi yapabilirler..
 • Adil Seçimler: Dolandırıcılık şansının olmadığı şeffaf seçimler yapmak için blok zincirini de kullanabilirler..
 • Finans Yönetimi: Finans yönetimi yapmanın daha iyi bir yolunu kullanın. Ayrıca şeffaflık, verimlilik ve etkinlik ile bütçe ayırabilirler..

Sağlık Hizmetlerinde Blockchain’in Faydaları

Hastalarına hizmet sunmada daha etkili olmak istiyorlarsa, sağlık hizmetleri de tam bir değişiklik gerektirir. Sağlık hizmetlerinde blockchain’in faydaları saymakla bitmez. Masaya pek çok fayda sağlıyor. Sağlık hizmetleri için blockchain’in oyunu gerçekten nasıl değiştirebileceğini görelim.

 • Hasta Profilinin Gizliliği: Merkezi olmayan bir defterin kullanılması, birleşik bir hasta profili anlamına gelir. Her şey saklanabildiğinden ve güvenli bir defterde paylaşılabildiğinden, hastaların artık kağıtlarını taşımalarına gerek yoktur. Ayrıca, verileri kimlerin kullanabileceği veya görebileceği konusunda izin verme yetkisine sahip oldukları için hastalara daha fazla mahremiyet sunacaktır..
 • İlaç İzlenebilirliği: İlaç izlenebilirliği de blockchain ile artacaktır. Her şey gerçek zamanlı olarak ve merkezi olmayan bir ağda izlendiğinden, engellenmesi neredeyse imkansızdır..
 • Daha İyi Klinik Araştırmalar: Hastanın verileri güvenlidir ve merkezi olmayan bir ağda saklanır. Halk sağlığı verileri, daha iyi klinik araştırmalar ve araştırmalar yapmak için kullanılabilir – farklı hastalıklar için ilaç geliştirme şansını artırır.
 • Elektronik Sağlık Kayıtları (EHR’ler): Blockchain ile sağlık kuruluşları elektronik kayıtları kolayca yönetebilir.

Lojistikte Blockchain’in Faydaları

Lojistik, bir an önce değişime ihtiyacı olan öne çıkan bir sektördür. Bu, çok sayıda sorunla uğraşan endüstrilerden biridir. Blockchain’in devreye girdiği yer burasıdır. Blockchain, bu sektöre gerçekten fayda sağlayabilir. Lojistik için blockchain’in gerçekten nasıl sunabileceğini inceleyelim:

 • Daha İyi Yük Takibi: Blockchain, doğrulama ile birlikte gelen uygun bir kimlik doğrulama kanalı sunar; ağda bulunan verilere hiç kimse müdahale edemez. Bu, tüm teslimatların izlenmesine ve teslimatların gerçek zamanlı olarak sürdürülmesine yardımcı olabilir..
 • Daha İyi Operatör İlk Katılımı: Blockchain, durumu tamamen ele alma becerisine sahiptir; herhangi bir yeni sürücünün alıştırma süreci dakikalar içinde gerçekleşebilir.
 • Araçtan Araca İletişim: Blockchain, araçtan araca iletişim süreçlerinden tüm verileri hızlı bir şekilde güvence altına alabilir ve şirketlerin bilgileri verimli bir şekilde düzenlemesine yardımcı olabilir..
 • Nesnelerin İnterneti (IoT) Cihazları için Güvenlik: IoT cihazları (lojistik endüstrilerinde kullanılan) için güvenlik sunabilir ve tüm bu cihazlardan gelen tüm verileri izleyebilir..

Sonuç

Bu, bizi blok zinciri teknolojisi konusunun temel faydalarının sonuna götürür. Artık blockchain teknolojisinin önemini bildiğinize göre, bu teknolojiyi kullanmak isteyip istemediğiniz konusunda bilinçli kararlar verebilirsiniz..

Blockchain, her sektörde büyük etkisi olan devrim niteliğinde bir teknolojidir. Odak noktamız yalnızca ana sektörler üzerindeydi, böylece avantajlarını ilişkilendirebilir ve anlayabilirsiniz..

Ama sonuçta karar tamamen size kalmış. Umarım bu kılavuz, işletmeniz için doğru kararı vermenize yardımcı olur..

Bununla birlikte, daha fazla ayrıntıya girmek istiyorsanız, bu teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinmek için ücretsiz blok zinciri kursumuza göz atmayı unutmayın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me