Farklı blok zinciri türleri hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Bu kılavuz, her türe odaklanacak ve hangisinin blockchain projeniz için en uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır..

Blockchain’in son on yılda çok geliştiğine şüphe yok. İlk blok zinciri türü olan halka açık blok zinciri sunan bitcoin ile başladı. Bitcoin’in blok zincirini de ilk nesil blok zinciri teknolojisi olarak adlandırabiliriz.

Şu anda, farklı tipte blockchain teknolojilerinin olduğu bir noktadayız – her biri amacına hizmet ediyor ve belirli veya bir dizi sorunu çözüyor. Dahası, birçok şirket, avantajlarından olabildiğince yararlanmak için bunları şirketlerinde kullanıyor..

Şimdi kayıt: Ücretsiz Blockchain Kursu

Neden Farklı Blockchain Türlerine İhtiyacımız Var??


Blockchain türleri hakkında gerçek bir tartışma yapmadan önce, ilk başta neden onlara ihtiyacımız olduğunu öğrenelim..

Blockchain teknolojisi dünyaya tanıtıldığında, kripto para birimi kullanım durumu olan halka açık bir blockchain tipiydi. Yaratıcısının amacını anlamak gerçekten zor, ancak genel olarak, merkezi olmayan defter teknolojisi (DLT) kavramını sağladı..

DLT kavramı çevremizdeki sorunları çözme şeklimizi değiştirdi. Kuruluşlara, merkezi bir varlığa bağlı olmadan çalışma yeteneği sağladı.

Dağıtılmış teknoloji, merkezileştirmenin dezavantajlarını çözer, ancak kendi başına blok zincir teknolojisini farklı senaryolara uygulama söz konusu olduğunda çözülmesi gereken birçok başka sorun da beraberinde getirdi..

Örneğin, bitcoin verimsiz bir fikir birliği algoritması olan Proof-of-Work kullandı. Düğümlerin enerjiyi kullanarak matematiksel hesaplamaları çözmesi gerekiyordu.

Başlangıçta bu bir problem değildi, ancak zorluk arttıkça bu matematiksel denklemleri çözmek için gereken zaman ve enerji de arttı. Bu verimsizlik, ne olursa olsun verimli kalması gereken herhangi bir sistem için uygun değildir..

Örneğin, bankalar her gün çok sayıda işlem yapar. Dolayısıyla, bu blockchain türü onun için uygun değil.

İlk nesil blok zinciri ile ilgili ölçeklenebilirlik, otomasyon olmaması gibi başka sorunlar da vardı. Her neyse, makaleyi ihtiyaç duyduğunuzda blockchain teknolojisi pdf türü olarak kullanabilirsiniz..

Ayrıca Oku: Yeni Başlayanlar İçin Blockchain: Başlangıç ​​Kılavuzu

Konuyla İlgili Farklı Bir Bakış Açısı

Şimdi soruna farklı bir bakış atalım. Kuruluşlar dahil herkes halka açık bir blockchain kullanamaz. Bunun nedeni, işlerinin her yönünü halka açıklayamamalarıdır. İşlerini başarılı kılan bazı kritik verileri var. Halka açık olursa, onu kullanan rakipler olacaktır..

Söz konusu kullanım durumlarını çözmek için özel veya federe blok zinciri ortaya çıktı. Özel blok zincirleri, kuruluşun ona kimin katılacağına karar verdiği tamamen özel bir ortam sunar. Bu, her şeyi halka açık hale getirmeye gerek kalmadan blockchain özelliklerinden yararlanmalarını sağlar..

Özetlemek gerekirse, aşağıdakilere sahibiz –

 • Birinci nesil blockchain, verimlilik ve ölçeklenebilirlik dahil olmak üzere birçok dezavantaja sahipti..
 • Ayrıca, herkesin gündemine veya ihtiyacına uymayan halka açık bir blok zinciridir..

Bu iki neden, farklı blok zinciri teknolojisindeki ilerlemenin temel taşı olarak görülebilir..

Daha fazla oku: Bilmeniz Gereken 6 Anahtar Blockchain Özelliği

Farklı Blok Zinciri Teknolojisi Türleri

Artık blockchain teknolojisi türlerine olan ihtiyacı iyi anladığımıza göre. Şimdi onları öğrenmemizin zamanı.

Bir bakışta, dört ana blok zinciri teknolojisi türü vardır. Aşağıdakileri içerirler.

 • halka açık
 • Özel
 • Hibrit
 • Federasyon

Herkese Açık Blockchain

Halka açık bir blockchain, farklı blockchain teknolojisi türlerinden biridir. Herkese açık bir blok zinciri, herkesin katılabileceği ve işlem yapabileceği izinsiz dağıtılmış defter teknolojisidir. Her eşin defterin bir kopyasına sahip olduğu, kısıtlayıcı olmayan bir versiyondur. Bu aynı zamanda, internet bağlantısı olan herkesin halka açık blok zincirine erişebileceği anlamına gelir..

Halka açıklanan ilk halka açık blok zincirlerinden biri, bitcoin halka açık blok zinciriydi. İnternete bağlı herkesin merkezi olmayan bir şekilde işlem yapmasını sağladı.

İşlemlerin doğrulanması, Proof-of-Work (PoW), Proof-of-Stake (PoS) ve benzeri gibi fikir birliği yöntemleriyle yapılır. Çekirdeklerde, katılımcı düğümlerin, halka açık blok zincirinin çalışmasını sağlamak için işlemlerin doğrulanması da dahil olmak üzere ağır işleri yapması gerekir. Halka açık bir blok zinciri, işlemlerin çözümüne katılan gerekli eşlere sahip değilse, o zaman işlevsel olmayacaktır. Projelerinin temeli olarak bu çeşitli blok zinciri türlerini kullanan farklı tipte blok zinciri platformları da vardır. Bununla birlikte, her platform kendi platformunda normal olanların yanı sıra daha fazla özellik sunar..

Herkese açık blockchain hakkındaki kapsamlı kılavuzumuzdan şimdi herkese açık blockchain hakkında daha fazla bilgi edinin!

Herkese açık blockchain örnekleri: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, NEO

Avantajları nelerdir?

Halka açık blok zincirleri yaptıkları işte iyidir. Avantajları aşağıdakileri içerir.

 • Herkese açık blockchain’e herkes katılabilir.
 • Tüm kullanıcı topluluğu arasında güven getirir
 • Herkes, kamusal ağın iyileştirilmesi için çalışmaya teşvik edilmiş hissediyor
 • Herkese açık blockchain, çalışmak için hiçbir aracı gerektirmez.
 • Herkese açık blok zincirleri, katılan düğümlerin sayısına bağlı olarak da güvenlidir
 • Mevcut veriler doğrulama amacıyla mevcut olduğundan tüm ağa şeffaflık getirir..

Dezavantajları Nelerdir?

Halka açık blockchain, dezavantajlardan muzdariptir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

İşlem hızı eksikliğinden muzdariptirler. Bir işlemin tamamlanması birkaç dakika ila saat sürebilir. Örneğin, bitcoin, VISA tarafından saniyede 24.000 işleme kıyasla saniyede yalnızca yedi işlemi yönetebilir. Bunun nedeni, matematik problemlerini çözmenin ve ardından işlemi tamamlamanın zaman almasıdır..

Herkese açık blockchain ile ilgili bir başka sorun da ölçeklenebilirliktir. Nasıl çalıştıklarından dolayı ölçeklenemezler. Ne kadar çok düğüm katılırsa ağ o kadar hantal ve yavaş olur. Sorunu çözmek için atılan adımlar var. Örneğin, Bitcoin, ana bitcoin ağını daha hızlı ve daha ölçeklenebilir hale getirmek için işlemleri zincir dışına çıkaran ağı aydınlatmaya çalışıyor..

Halka açık bir blok zincirinin son dezavantajı, fikir birliği yöntemi seçimidir. Örneğin Bitcoin, çok fazla enerji tüketen Proof-of-Work (PoW) kullanır. Ancak bu, Proof-of-Stake (PoS) gibi daha verimli algoritmalar kullanılarak kısmen çözüldü..

Kullanım Durumları Nelerdir?

Halka açık blok zincirinin birden fazla kullanım durumu vardır. Daha iyi bir fikir edinmek için bunlardan bazılarını aşağıda listeleyelim.

 • Oylama: Hükümetler, şeffaflık ve güven kullanarak halka açık blok zinciri aracılığıyla oylama yapabilir.
 • Bağış: Şirketler veya girişimler, şeffaflığı ve güveni artırmak için halka açık blok zincirinden yararlanabilir.

Ayrıca Oku: 10+ Kurumsal Blockchain Kullanım Durumlarını Bilmeli

Özel Blockchain

Özel bir blockchain, farklı blockchain teknolojisi türlerinden biridir. Özel bir blok zinciri, en iyi şekilde kısıtlayıcı bir ortamda, yani kapalı bir ağda çalışan blok zinciri olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda bir varlığın kontrolü altında olan izinli bir blok zinciridir..

Özel blok zincirleri, onu dahili kullanım durumları için kullanmak isteyen özel bir şirket veya kuruluşta kullanmak için harikadır. Bunu yaparak, blok zincirini etkili bir şekilde kullanabilir ve yalnızca seçilen katılımcıların blok zinciri ağına erişmesine izin verebilirsiniz. Kuruluş ayrıca, erişilebilirlik, yetkilendirme vb. Dahil olmak üzere ağa farklı parametreler ayarlayabilir.!

Öyleyse, halka açık bir blockchain’den farkı nedir? Erişim şekli farklıdır. Aksi takdirde, herkese açık blockchain ile aynı özellikleri sunarak seçilen katılımcılara şeffaflık, güven ve güvenlik sağlar..

Diğer bir önemli fark, ağa yalnızca bir otorite baktığı için bir tür merkezileştirilmiş olmasıdır. Yani, merkezi olmayan bir teorik yapıya sahip değil. Platformlarının temeli olarak özel blockchain kullanan çeşitli tipte blockchain platformları da vardır. Dahası, her biri benzersiz olma eğilimindedir ve farklı özellikler sunar..

Çoğu durumda, özel bir blok zinciri izinli blok zinciri olarak kabul edilir. Ancak izinli blok zinciri kavramı, halka açık blok zincirini de içerebildiği için çok daha geniştir..

Özel blok zinciri hakkındaki kapsamlı kılavuzumuzdan özel blok zinciri hakkında daha fazla bilgi edinin!

Özel blok zinciri örnekleri: Multichain, Hyperledger Fabric, Hyperledger Sawtooth, Corda

Avantajları nelerdir?

Özel blok zincirleri hızlıdır. Bunun nedeni, halka açık blok zincirine kıyasla çok az katılımcı olmasıdır. Kısacası, ağın fikir birliğine ulaşması daha az zaman alır ve bu da daha hızlı işlemlerle sonuçlanır.

Özel blok zincirleri daha ölçeklenebilir. Ölçeklenebilirlik mümkündür, çünkü özel bir blok zincirinde işlemleri doğrulamak için yalnızca birkaç düğüm yetkilidir. Bu, ağın büyümesinin önemli olmadığı anlamına gelir; özel blok zinciri, önceki hız ve verimliliğinde çalışacaktır. Buradaki anahtar, karar vermenin merkezileştirme yönüdür.

Dezavantajları Nelerdir?

Özel blok zincirleri gerçekten merkezi olmayan değildir. Bu, özel blok zincirinin en büyük dezavantajlarından biridir ve genel olarak dağıtılmış defter teknolojisi veya blok zinciri temel felsefesine aykırıdır..

Özel blok zincirinde güven elde etmek zordur çünkü merkezi düğümler son aramayı yapar.

Son olarak, burada sadece birkaç düğüm olduğu için güvenlik o kadar da iyi değil. Belirli sayıda düğümün hileye girmesi ve özel ağın kullandığı fikir birliği yöntemini tehlikeye atması durumunda güvenliği kaybetmenin mümkün olduğunu anlamak önemlidir..

Kullanım Durumları Nelerdir?

Birden fazla özel blok zincirinin kullanım durumu vardır. Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Tedarik zinciri yönetimi: Kuruluşlar, tedarik zincirlerini yönetmek için özel bir blok zinciri kurabilirler.
 • Varlık sahipliği: Varlıklar, özel bir blok zinciri kullanılarak izlenebilir ve doğrulanabilir.
 • İç Oylama: Özel blok zinciri, dahili oylamada da etkilidir.

Her neyse, makaleyi ihtiyaç duyduğunuzda blok zinciri teknolojisi pdf türü olarak kullanabilirsiniz..

Dağıtılmış defter teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Şu anda DLT’nin ne olduğuna ilişkin kılavuzumuza göz atın!

Konsorsiyum Blok Zinciri

Konsorsiyum blok zinciri, farklı blok zinciri teknolojisi türlerinden biridir. Bir konsorsiyum blok zinciri (Birleşik blok zincirleri olarak da bilinir), hem genel hem de özel blok zinciri özelliklerine ihtiyaç duyulan kuruluşların ihtiyaçlarını çözmek için yaratıcı bir yaklaşımdır. Bir konsorsiyum blok zincirinde, kuruluşların bazı yönleri kamuya açıklanırken diğerleri gizli kalır.

Bir konsorsiyum blok zincirindeki fikir birliği prosedürleri, önceden ayarlanmış düğümler tarafından kontrol edilir. Dahası, kitlesel insanlara açık olmasa da, hala ademi merkeziyetçi bir yapıya sahiptir. Nasıl? Bir konsorsiyum blok zinciri birden fazla kuruluş tarafından yönetilir. Yani, burada tek bir merkezi sonuç gücü yok.

Uygun işlevselliği sağlamak için, konsorsiyumda iki işlevi gerçekleştirebilen, işlemleri doğrulayabilen ve ayrıca işlemleri başlatabilen veya alabilen bir onaylayıcı düğümü vardır. Buna karşılık, üye düğüm işlemleri alabilir veya başlatabilir.

Kısacası, şeffaflık, gizlilik ve verimlilik dahil olmak üzere özel bir blok zincirinin tüm özelliklerini, tek bir tarafın konsolidasyon gücüne sahip olmadan sunar..

Konsorsiyum Blok Zinciri Örnekleri: Marco Polo, Energy Web Foundation, IBM Food Trust.

Avantajları nelerdir?

 • Kaynaklar üzerinde daha iyi özelleştirilebilirlik ve kontrol sunar.
 • Konsorsiyum blok zincirleri daha güvenlidir ve daha iyi ölçeklenebilirliğe sahiptir.
 • Ayrıca halka açık blockchain ağlarına kıyasla daha verimlidir.
 • İyi tanımlanmış yönetişim yapılarıyla çalışır.
 • Erişim kontrolleri sunar.

Dezavantajları Nelerdir?

 • Güvenli olmasına rağmen, üyenin bütünlüğü nedeniyle tüm ağ tehlikeye atılabilir.
 • Daha az şeffaf.
 • Düzenlemeler ve sansürün ağ işlevselliği üzerinde büyük bir etkisi olabilir.
 • Ayrıca diğer blok zinciri türlerine kıyasla daha az anonimdir.

Konsorsiyum blok zinciri hakkında kapsamlı kılavuzumuzdan konsorsiyum blok zinciri hakkında daha fazla bilgi edinin!

Kullanım Durumları Nelerdir?

Konsorsiyum blok zincirinin birden fazla kullanım durumu vardır. Bunlardan bazıları aşağıdakileri içerir

 • Bankacılık ve ödemeler: Bir grup banka birlikte çalışabilir ve bir konsorsiyum oluşturabilir. İşlemleri doğrulayacak düğümlere karar verebilirler.
 • Araştırma: Araştırma verilerini ve sonuçlarını paylaşmak için bir konsorsiyum blok zinciri kullanılabilir.
 • Yiyecek takibi: Yemek takibi için de harikadır.

Daha fazla oku: Blockchain Kullanımı: 20+ Blockchain Teknolojisi Kullanım Durumunun Listesi 

Hibrit Blok Zinciri

Hibrit blok zinciri, farklı blok zinciri teknolojisi türlerinden biridir. Dahası, Hibrit blok zinciri, burada tartışacağımız son blok zinciri türüdür. Dahası, hibrit blok zinciri bir konsorsiyum blok zinciri gibi gelebilir, ancak öyle değil. Ancak aralarında bazı benzerlikler olabilir..

Hibrit blok zinciri, en iyi şekilde özel ve halka açık blok zincirinin bir kombinasyonu olarak tanımlanır. Bir kuruluşta, ne özel bir blockchain ne de halka açık bir blockchain dağıtmak istemeyen ve her iki dünyanın da en iyisini dağıtmak isteyen kullanım durumları vardır.

Hibrit Blok Zinciri Örneği: Dragonchain, XinFin’in Hibrit blok zinciri

Avantajları nelerdir?

 • Her şeyi halka açık hale getirmeye gerek kalmadan kapalı bir ekosistemde çalışır.
 • Kurallar ihtiyaca göre değiştirilebilir.
 • Hibrit ağlar da% 51 saldırılara karşı bağışıktır.
 • Halka açık bir ağa bağlıyken gizlilik sunar.
 • Genel ağa kıyasla iyi bir ölçeklenebilirlik sunar.

Dezavantajları Nelerdir?

 • Tamamen şeffaf değil.
 • Hibrit blok zincirine yükseltme yapmak zor olabilir.
 • Ağa katılmak ve katkıda bulunmak için herhangi bir teşvik yoktur.

Şimdi Hybrid blockchain hakkındaki kapsamlı kılavuzumuzdan herkese açık blockchain hakkında daha fazla bilgi edinin!

Kullanım Durumları Nelerdir?

Hibrit blok zincirinin en iyi kullanım durumlarından bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Emlak: Karma ağları, emlak şirketlerinin sistemlerini çalıştırmak için kullanabileceği ve bilgileri halka göstermek için halkı kullanabileceği gayrimenkul amaçları için kullanabilirsiniz..
 • Perakende: Perakende, süreçlerini kolaylaştırmak için hibrit ağı da kullanabilir.
 • Yüksek düzeyde düzenlenmiş pazarlar: Hibrit blok zincirleri, finans piyasaları gibi yüksek düzeyde düzenlenmiş piyasalar için de idealdir..

Hangi Blockchain Türünü Seçmelisiniz?

Her blok zincirinin sunduğu benzersiz bir şey vardır. Bu nedenle, ne tür bir blok zinciri seçmeniz gerektiğine dair basit bir yanıt yoktur.

Ancak, doğru seçimi yaptığınızdan emin olmak için, her birini gözden geçirelim ve neler sunabileceklerini anlayalım.

Herkese Açık Blockchain Ağı

Bildiğiniz gibi, herkes halka açık blok zincirlerine katılabilir ve bu bilgiler herkes tarafından kullanılabilir. Bu, onları güven ve şeffaflık konusunda başarılı olan kuruluşlar için ideal kılar. Bu, STK’ların veya sosyal destek gruplarının halka açık blok zincirinden en iyi şekilde yararlanabileceği anlamına gelir..

Kamusal niteliği, özel sektördeki işletmeler için kullanılamayacağı anlamına da gelir. Bunun arkasındaki sebep, verilerini gizli tutmaları gerektiğidir. Ayrıca, düğümlerin bir madenci olarak hareket etmesini ve İş Kanıtı (PoW) ve Yığın Kanıtı (PoS) çalıştırmasını gerektirdiğinden, halka açık blok zincirleri yönetmek pahalı olabilir..

Öyleyse, yeni bir küresel kripto para birimini tanıtmak isteyen biriyseniz, o zaman bu sizin için olabilir! Her şeyin herkese açık olmasını istiyorsanız, şakalar haricinde, halka açık bir blockchain ağı oluşturmak akıllıca olacaktır..

Kurumsal blok zincirleri hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Şu anda en iyi kurumsal blok zinciri çerçevesine göz atın!

Özel Blockchain Ağı

Özel blok zinciri, özel bir ağ sunduğu için genel blok zincirinin tam tersidir. Özel bir ağ isteyen ancak blok zincirinin avantajlarından yararlanmak isteyen işletmeler için en iyisidir. Ayrıca doğası gereği merkezileştirilmişlerdir, yani bir şirket ağı halka açık tutmadan ağı kontrol edebilir..

Blockchain’in tüm temel özelliklerini sunarlar ve şirket üyelerine değişmezlik ve güvenlik yoluyla güven inşa etmenin bir yolunu sunarlar..

Özel ağlarda, şirket ayrıca kuralları belirleyebilir ve gereksinimlerine göre ağı yönetebilir..

Konsorsiyum Blok Zinciri Ağı

Daha sonra, merkezi bir düğüm veya merkezi olmayan bir ağ yerine bir dizi kuruluş veya düğüm tarafından kontrol edilen bir konsorsiyum blok zinciri ağına sahibiz. Bir konsorsiyum blok zinciri iyidir çünkü önceden seçilmiş düğümlerle birlikte gelir.

Yönetim kurulu genelinde işbirliği gerektiren bir çözüm için idealdir. Örneğin, tedarik zinciri, gıda, ilaç – bunların tümü markalar arasında işbirliği gerektirecektir..

Hibrit Blockchain Ağı

Son olarak, son blok zinciri teknolojisi türlerine sahibiz – Hibrit blok zincir. Hem özel hem de halka açık blok zincirinin tüm avantajlarını minimum dezavantajla elde etmek istiyorsanız, bu blok zincirine gitmelisiniz..

Gerçekte, hibrit blok zinciri, diğer blok zinciri teknolojisi türleri gibi dezavantajlarla birlikte gelir. Ancak, oldukça azdırlar.

Görünüşe göre hibrit blok zincirleri, pek çok yeni iş modeli için mükemmel olabilir. Öyleyse, iyi seç.

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Sonuç

Bu bizi farklı tipteki blok zinciri rehberimizin sonuna götürür. Genel olarak, bir şirketseniz ve her şeyi halka açık hale getirmeden kullanmak istiyorsanız özel blok zinciri kullanmak iyi bir fikirdir. Dahası, ağınız için daha fazla şeffaflık istiyorsanız, halka açık bir platforma gitmek iyi bir seçenektir. Ancak kurumsal kullanım durumları için pek uygun değiller.

Acemiyseniz ve bu tür blok zincirlerinin her birinin nasıl çalıştığını anlamak istiyorsanız, ücretsiz blok zinciri kursumuzu öneririz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me