Blockchain veya DLT arasında herhangi bir fark olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? İşte blok zinciri ile dağıtılmış defter teknolojisi karşılaştırması ile cevap.

Herkesin ademi merkeziyetçilik, blok zinciri ve dağıtılmış defter teknolojisi hakkında konuştuğu bu çağda, DLT olarak da bilinen en çok konuşulan teknolojilerdir. Bu teknolojilere aşina olmayan birçok kişi, terimleri genellikle birbirinin yerine kullanır..

Ancak bu doğru mu? Blok zinciri ve dağıtılmış defter teknolojisi aynı şey midir? Pek iyi değil. Blockchain vs dağıtılmış defter teknolojisi, bu teknolojilerin geleceğiyle ilgilenen insanlar arasında sıcak bir konudur..

Bu teknolojilerden herhangi biri hakkında doğru bilgi eksikliği, toplumda kafa karışıklığına ve geri çekilmeye yol açmaktadır. Bu dijital çağda, yeni teknolojiler hızla moda sözcükler haline gelebilir ve bildiğiniz gibi, uzun sürmezler. Bununla birlikte, blockchain ve DLT’nin geleceği değiştirmesi bekleniyor.


İşte blok zincirinin ne olduğu hakkında ayrıntılı kılavuzumuz ve daha da iyisi, blok zinciriyle ilgili tüm önemli soruları yanıtlayan bu nihai blok zinciri hile sayfasını inceleyin..

Blok zinciri teknolojileri ve dağıtılmış defterler, ademi merkeziyetçilik etrafında dönseler de birçok açıdan benzersizdir. Aslında, insanların genellikle her iki teknolojiyi de karıştırmasının birincil nedeni budur. Bununla birlikte, kesin olan bir şey, özellikle finans dünyasında birçok sektörde devrim yaratabilecekleri ve olabilecekleri..

Blockchain Teknolojisinde bir kariyer mi kurmak istiyorsunuz? Blockchain Ücretsiz Kursuna kaydolun ve şimdi başlayın.

Blockchain vs Dağıtılmış Defter Teknolojisi: Basitçe Açıklandı

blockchain vs dağıtılmış defter teknolojisi dlt

Blockchain ve dağıtılmış defter teknolojisine geçmeden önce, her teknolojinin gerçekte ne olduğuna bakalım.

Şimdi Okuyun: Blockchain Kolay Yolu Açıkladı

Dağıtılmış Defter nedir?

Dağıtılmış bir defter, merkezi olmayan, yani birkaç bilgisayar veya düğüm arasında dağıtılan bir veritabanıdır. Bu teknolojide. Her düğüm, defteri tutacak ve herhangi bir veri değişikliği olursa, defter güncellenecektir. Güncelleme her düğümde bağımsız olarak gerçekleşir.

Tüm düğümler, yetki açısından eşit statüye sahiptir. Veritabanını yöneten merkezi bir otorite veya sunucu yoktur, bu da teknolojiyi şeffaf hale getirir. Her düğüm defteri güncelleyebilir ve diğer düğümler onun varlığını doğrular.

Süreç gerçekten oldukça kolay. Düğümler, işlemi fikir birliği algoritması veya oylama ile doğrulamaya çalışacaktır. Bununla birlikte, tüm düğümlerin oy hakkı veya katılımı, o defterin kurallarına bağlı olacaktır. Bu nedenle, bazen tüm düğümler katılabilir, diğer zamanlarda yalnızca seçilen düğümler katılır.

Tüm düğümler başlama sinyalini verdiğinde, işlem defterde bir yer alır ve tüm düğümler güncellenmiş durumu alabilir. Öyleyse, bu teknolojinin olumlu yanı nedir?

Açıkçası, bu teknolojide çok fazla şeffaflık elde edeceksiniz, değil mi??

Ancak, merkezi bir otorite olmadığından, tüm dağıtılmış defter teknolojisi büyük ölçüde güvenlik sağlar. Tek bir düğüm tek bir otorite değildir. Düğümler, doğrulama yapma şansı elde edecek, ama hepsi bu. Yani, bu teknolojide yolsuzluğun bir anlamı yok.

Bu, onu finans endüstrisi veya daha şeffaf teknoloji arayan ve merkezi bir otoriteden uzaklaşmak isteyenler için çekici bir teknoloji haline getirir..

Daha fazla ayrıntıya girmek için, neyin dağıtılmış defter olduğuna ilişkin ayrıntılı başlangıç ​​kılavuzumuzu da okuyabilirsiniz..

Ayrıca Okuyun: Dağıtılmış Defter Teknolojisi: Teknolojik Devrimin Başladığı Yer

Blockchain nedir?

Blok zinciri gerçekten sadece bir tür dağıtılmış defterdir. DLT’yi blockchain’in ana teknolojisi olarak düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, zamanla, tüm dağıtılmış defter teknolojisi konseptinden daha popüler hale geldi..

Ancak, birçok geliştirici artık blockchain gölgesinden çıkmaya çalışıyor. Bu nedenle, insanlar blok zinciri ve dağıtılmış defter teknolojisi farklılıkları hakkında bilgi sahibi olmak için fazlasıyla heveslidirler..

Blok zinciri, her düğümün defterin kendi kopyasını aldığı dağıtılmış defter teknolojisinden biridir. Birisi yeni bir işlem eklediğinde, defterin tüm kopyaları güncellenir. Deftere eklenmeden önce tüm işlemler şifrelenir.

Blockchain, DLT’ye benzer işlemleri yönetmek için merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymaz. Aslında, tamamen ademi merkeziyetçi. Hesaplama güvenini gerektiren sıkı güvenlik protokolleri vardır. Blok zinciri, verileri bloklar, dolayısıyla adı bakımından düzenler. Bu bloklar birbirleriyle bağlantılıdır ve güvenlik için şifrelenmiştir..

Blockchain yalnızca işlem eklemeye izin verir, yani yeni veriler ekleyebilir, ancak mevcut verileri değiştiremez veya silemezsiniz. Bu, onu geleneksel veri tabanlarından ayıran bir özelliktir. Tek bir veri bloğunu bile değiştiremeyeceğiniz veya kaldıramayacağınız için her işlem geçmişte var.

Bu, onu özellikle finans sektörü için en şeffaf teknolojilerden biri yapar. Aynı zamanda, blok zinciri pazarının 2018’de yarım milyar dolar, 2021’de 2,3 milyar dolar oldu. Hatta bazı tahminler bir 16 milyar USD 2024’te piyasa.

Blockchain ve Dağıtılmış Defter Teknolojisi

Her iki teknoloji de aynı kulağa gelse de, bazı farklılıklar da var. Blockchain dağıtılmış defterini blockchain’in ana teknolojisi olarak veya blockchain’i dağıtılmış defterin gelişmiş bir versiyonu olarak görebilirsiniz..

Basit bir deyişle, blok zinciri bir tür dağıtılmış defterdir. Ancak, her dağıtılmış defteri bir blok zinciri olarak arayamazsınız. Belirli ürün türlerinin nasıl bir marka haline geldiğini ve kendi adlarıyla nasıl daha popüler hale geldiğini biliyorsunuz.

Örneğin, Nike ile Michael Jordan işbirliği spor ayakkabıları aslında sadece spor ayakkabılardır, ancak o kadar popülerler ki, insanlar artık onları ayrı kimlikleriyle Jordalılar olarak tanıyorlar. Blockchain’de tam da kendi kimliğini kazandığı gibi durum böyledir..

Dağıtılmış defterin nasıl çalıştığı konusunda da farklılıklar bulabilirsiniz. Örneğin, DLT durumunda, bir fikir birliği esastır. Bununla birlikte, blok zincirinde geliştiriciler, Proof of Stake (PoS) ve Proof of Work (PoW) içeren bir fikir birliğine ulaşmak için birden fazla yöntem kullanabilir. Buradaki ayrıntılı karşılaştırmamızda bu yöntemlerin her ikisi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz..

Blok zinciri ve veritabanı arasındaki fark hakkında daha fazla bilgiyi blok zinciri ve veritabanı kılavuzumuzda da öğrenebilirsiniz..

İşte blok zinciri ile dağıtılmış defter teknolojisi karşılaştırmasını daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için benzersiz olan ve diğer dağıtılmış defterlerde olması gerekmeyen bazı yönleri aşağıda verilmiştir..

  • Blok Yapısı

İşte blok zinciri ile dağıtılmış defter teknolojisinin ilk farkı – yapı. Blockchain, veri bloklarından oluşur. Bu yapı, dağıtılmış defterlerin gerçek veri yapısı değildir. Dağıtılmış bir defter, farklı düğümlere yayılmış bir veritabanıdır. Bununla birlikte, bu verileri her bir defterde farklı şekillerde temsil edebilirsiniz..

  • Sıra

Blockchain teknolojisinde, tüm blokları belirli bir sırayla bulabilirsiniz. Dağıtılmış defterler belirli bir veri dizisi gerektirmez. Bu blok dizisi, blok zincirini diğer dağıtılmış defter teknolojilerinden farklı kılan şeydir..

  • İşin Kanıtı veya Güç Aç Konsensüsü

Blockchain ile dağıtılmış defter teknolojisi arasındaki diğer bir fark, güce aç fikir birliği algoritmalarıdır. Çoğu durumda, tipik olarak çalışma kanıtı mekanizmasının geniş bir kullanımı vardır. Bununla birlikte, başka mekanizmalar da var, ancak sonunda iktidarı da alıyorlar.

Ancak dağıtılmış defterin bu tür bir fikir birliğine ihtiyacı yoktur, bu nedenle kısaca, nispeten daha ölçeklenebilirler.

Blok zinciri, yalnızca dağıtılmış defterlerin bir alt kümesidir. Geleneksel DLT’lerin kapsamının ötesinde ek işlevselliğe sahiptir. Dijital değer ve birlikte çalışabilirliğin somutlaştırılması gibi diğer dağıtılmış defterlerin elde edemeyeceği bazı işlevselliklere sahiptirler. Blockchain’in DLT’yi bir sonraki seviyeye taşıdığını söylemek güvenli olacaktır..

Ayrıca Okuyun: Mutabakat Algoritmaları: Blockchain Teknolojisinin Kökü

  • Gerçek Hayat Uygulamaları

Blockchain ve dağıtılmış defter teknolojisi söz konusu olduğunda uygulamalar çok büyük bir faktördür. Blockchain bu konuda başı çekiyor. Blockchain’in başından itibaren tüm dikkatleri üzerine çekmesi nedeniyle, gerçek hayatta pek çok uygulama var..

Ayrıca, birçok işletme blok zincirinin doğasından hoşlandı ve yavaş yavaş sistemlerine entegre etmeye başladı. IBM, Amazon, Oracle, Alibaba gibi birçok büyük dev ve daha pek çok hizmet olarak iyi Blockchain As A Service çözümleri sunuyor..

Öte yandan, geliştiriciler ancak son zamanlarda Dağıtılmış defter Teknolojisinin özüne daha derine inmeye başladılar. Teknoloji dünyasında başka DLT çeşitleri de var. Ancak, yalnızca dağıtılmış defter teknolojisine dayanan gerçek hayattaki pek çok uygulama yoktur. Ama geliştirme aşamasındalar ve çok yakında günün ışığını görecekler.

Gerçek hayattaki uygulamalar açısından blockchain’in şimdilik DLT’den daha popüler olmasının nedeni budur. Bununla birlikte, pazar yavaş yavaş tüm dağıtılmış defter teknolojisi kavramına doğru ilerliyor.

Şimdi Okuyun: Blockchain Uygulama Kılavuzu: İşinizi Güçlendirin

  • Jetonlar

İşte iki teknoloji arasındaki bir diğer önemli fark olan belirteçler geliyor. Dağıtılmış bir muhasebe teknolojisinde, ağda jetonlara veya herhangi bir para birimine sahip olmak gerekli değildir.

Belirteç kullanma ihtiyacını bulabileceğiniz tek zaman, istenmeyen postaları engellemek istediğiniz zamandır ve istenmeyen posta önleme algılamasına ihtiyaç vardır..

Blok zincirinde herkes bir düğümü çalıştırabilir. Bununla birlikte, tam bir düğüm çalıştırmak, esasen yönetilmesi zor olabilen devasa bir ağ anlamına gelir. Çoğu durumda, bir tür token ekonomisi vardır.

Modern blockchain teknolojisi kripto para biriminin gölgesinden çıkmaya çalışıyor olsa da.

Token, blockchain teknolojisinde temel bir rol oynar. Herhangi bir birey tam bir düğümü çalıştırabilir, ancak yeni bir bloğu çözme olasılığı düşüktür. Ancak, işlemleri ve yeni blokları doğrulayarak yine de sistemin bir parçası olabilirler..

Mimari açıdan bakıldığında, blockchain çok farklıdır. Örneğin, ayrı kod blokları olan akıllı sözleşmeleri ele alalım. Blok zinciri ağında bir işlem gerçekleştiğinde, platformun ekosistemi içinde bu akıllı sözleşmeleri oluşturur..

Blok zinciri ve dağıtılmış defter teknolojisi için dikkat edilmesi gereken harika bir nokta.

Ayrıca Okuyun: Değiştirilemez Jetonlar (NFT’ler): Tam Kılavuz

Blockchain ve DLT Uygulamaları

Birçok uygulama ve sistem, dağıtılmış teknolojiyi ve altını da blockchain teknolojisini kullanıyor. Blockchain ve dağıtılmış defter teknolojisi hakkında tartışırken, bu teknolojilere dayanan dünyadaki mevcut sistemlere bakmak önemlidir. Bu, blok zincirinin diğer dağıtılmış defter teknolojilerinden nasıl farklı olduğunun daha iyi anlaşılmasına yardımcı olur..

DLT’lerin bir yeni konsept, ancak son zamanlarda popüler hale gelmelerine rağmen. Merkezi olmayan veritabanları hakkında konuşmalar uzun süredir devam ediyor.

Geriye dönüp bakarsanız, blockchain’i popüler bir terim yapan, dünyadaki ilk kripto para birimi olan Bitcoin’dir. Bitcoin, blockchain platformuna dayanıyordu. Bundan sonra blok zinciri ilk önce kripto para birimleri yardımıyla pazarını kurdu. Ancak zamanla geliştiriciler nihayet potansiyelini fark etti.

Artık blockchain, finans ve kripto endüstrisi dışında diğer sektörlerde de bağımsız olarak büyüyor..

Aslında, neredeyse tüm kripto para birimlerinin değerindeki büyük düşüş nedeniyle 2018’de en kötü yılı yaşayan kripto pazarındaki mevcut düşüş, blok zincirinin büyümesi üzerinde çok az etkiye sahip..

Şu anda dağıtılmış defterleri kullanan birçok başka uygulama bulabilirsiniz. Bunlardan bazıları IBM Fabric, R3 Conda ve Digital Asset Holdings’dir. Bu DLT sistemleri blok zincirine benzer, ancak bunun temel nedeni, blok zincir teknolojisinin dağıtılmış defter teknolojisinin ürünü veya alt kümesi olmasıdır..

Ayrıca Okuyun: Dağıtılmış Defter Teknolojisi: Teknolojik Devrimin Başladığı Yer

Dağıtılmış Defter ve Blok Zinciri Neden Karşılaştırılmalıdır? Mantıklı geliyor?

Blockchain ile dağıtılmış defter teknolojisinin güzelliği, yeni fikirlere ve yeniliklere açık olmasıdır. Bu teknolojinin başlangıcını sadece pratik alanlarda görüyoruz. Kripto dünyası, en azından söylemek gerekirse, düzenli olarak oldukça ilginç projeler üretiyor.

Blok zinciri DLT’den kaynaklansa da, bu teknolojilerin halkı, geliştiricileri ve inananlarının doğru ayrımı yapabilmeleri önemlidir. Bitcoin örneği, birçok benzer projenin, Ethereum, Lite coin ve daha fazlasının oluşturulmasına yol açan açık kaynaklı bir proje olduğu için buraya en iyi şekilde uyuyor..

Birçok proje DLT’lerin ilkelerine bağlı kaldı ve geleneksel blok zinciri konseptlerinden vazgeçti. Bunlar şunları içerir: Hedera Hashgraph, RaiBlock’lar, Bezelye, ve NANO.

Dağıtık Defter Teknolojisinin Avantajları & Blockchain

DLT’lerin bir numaralı avantajı ve giderek daha popüler hale gelmesinin nedeni, düğümlerin ademi merkeziyetçiliğidir. İri adamı sahneden uzaklaştırır. Esasen tüm kullanıcılara bilgi ve akış kontrolünü verir..

Şeffaflık, başta bankacılık ve finans dünyası olmak üzere birçok sektörde günün en büyük ihtiyacı. Dağıtılmış defterler şeffaflık sunar ve milyarlarca işlemi bugün çalışan geleneksel veritabanı sistemlerinden nispeten daha hızlı gerçekleştirebilir. Operasyonel sorunları azalttıklarında, bu tür operasyonların maliyetleri otomatik olarak azalır..

Blockchain, kripto para birimi durumunda şeffaflığa izin verdi. Her işlem halka açıktı. İnsanlar verilerden ödün vermeyen bu kadar sağlam bir sistem fikrini beğendiler ve işlemler güvenliydi.

Ayrıca Okuyun: Cryptographic Hashing: A Beginner’s Guide

Ademi merkeziyetçiliğin bir başka yararı da sağlam güvenliktir. Tüm etkinlik kayıtları ve yeni verilerin eklenmesi zorlu güvenlik kontrollerinden geçmelidir..

İster para transferi ister sigorta kayıtlarının oluşturulması olsun, akıllı algoritmalar yüksek seviyeli şifreleme ile birleştirilerek kurcalamaya karşı korumalı bir ortam yaratır.

Avantajlara göre, blok zinciri ile dağıtılmış defter teknolojisi arasında büyük bir fark vardır.

İnsan kaynaklarına veya geleneksel veritabanlarına güvenmek yerine, dağıtılmış bir defter, her şeyi daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde yapar. Tek bir konum veya varlık onu kontrol etmediğinden veriler tehlikeye atılamaz. Blok zincirinin sorunları ortadan kaldırmada etkili olabileceği birçok alan var..

Sonuç

Blockchain ile dağıtılmış defter teknolojisi kılavuzumuzu okuduktan sonra artık farklılıklar hakkında net bir fikir edinebileceğinizi umuyoruz. Dağıtılmış defter teknolojisi, blok zincirinin ana teknolojisidir. Blok zinciri, temelde kripto para birimlerinin arkasındaki teknoloji haline gelen dağıtılmış bir defterdir..

Blok zinciri, mimari açıdan DLT’lerden farklıdır; ancak fikir aynı. Bu teknolojiler, ademi merkeziyetçilik nedeniyle çok popüler hale geldi. DLT’nin finans endüstrisindeki mevcut sorunların çoğunu çözebileceği konusunda ademi merkeziyetçilik ve dijital para meraklıları arasında bir fikir birliği var. Şimdiye kadar blockchain’i kripto para biriminin bir parçası olarak görebilir ve finans sektörüne girebiliriz, ancak her sektörü etkileme ve daha iyisi için devrim yapma potansiyeline sahiptir..

Blockchain trend olan bir teknolojidir ve raporlara göre Blockchain en büyük beceridir. Bu nedenle, bir Blockchain kariyerine başlamak istiyorsanız, Ücretsiz Blockchain Kursuna kaydolmalı ve herhangi bir gecikme olmadan Blockchain yolculuğunuza başlamalısınız..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me