Teknoloji dünyası, son 10 yılda blok zincirleri ve kripto para birimi ile dolup taştı. Bazı insanlar geleceği blok zincirinde görürken, bazıları dünyaya daha fazlasının olabileceğini gösteriyor. Blockchain teknolojisinde bir takım kusurlar var. Örneğin güç tüketimi ve saniyede sınırlı sayıda işlem vb. İnsanlar yeni icat edilen teknolojiyi – Hashgraph’ı tanıdıklarında, blockchain’in geleceğini sorgulamaya başladılar. Öyleyse, blockchain ve Hashgraph arasındaki tartışmamızı başlatalım.

Blockchain vs Hashgraph: Blockchain Teknolojisinin Kusurları

Hashgraph vs Blockchain alternatifi

İnsanlar Hashgraph’ın blockchain teknolojisini modası geçmiş hale getirebileceğini söylüyor. Ama nasıl? Blockchain, kötü şirketlerin kurallarını ortadan kaldıracak en yeni nesil teknoloji değil mi? Evet, ama ayda bile yaralar var! Blockchain’in de bazı olumsuz noktaları var. Sevmek,


Güç Aç

Blok zincirinin ilk ve en önemli tasarım kusuru, büyük miktarda güç gerektirmesidir. Proof-of-Work (PoW) veya Proof-of-Stake (PoS) gibi fikir birliği algoritmaları, çalışmak için çok sayıda hesaplama gücü gerektirir. Günümüzde, madencilik işlemcileri ve elektrik faturası ani yükselişleriyle dolu depolara ihtiyacınız olacak. Sıradan ortalama kullanıcılar artık ev bilgisayarlarını kullanarak madeni para kazanamıyor.

Yavaş

Hepimiz madencilik sürecinin çok yavaş olduğunu biliyoruz. Genel işlem sürecinin yanı sıra bir salyangoz kadar da yavaştır. Bitcoin saniyede yalnızca 7 işlemi gerçekleştirebilir. Bitcoin’i birine dönüştürmek 6-7 saat sürer. Büyükbaba Bitcoin’den daha hızlı blok zincirleri olmasına rağmen yine de mümkün olan en hızlı yol değil.

Haksız?

Madenciyseniz, işlem sırasını dilediğiniz gibi seçebilirsiniz. Öyleyse madenciler bunu yapma gücüne sahip oldukları için bir işlemi erteleyebilirler mi? Ama bu adil mi? Madenciler, zincire veya deftere katılmak için bir bloğu bile durdurabilir.

Zaten daha eski!

Sıfırdan ortaya çıkan diğer teknolojiler olsa da, blockchain bu en son teknolojilere kıyasla biraz eski kabul edilebilir. Evet, blockchain fikri düşünmeyi bile mümkün kıldı. Ama sonra tekrar, genç her zaman yaşlıyı yiyip bitirecek!

Hashgraph nedir?

Yani, Hashgraph nedir? Şimdiye kadar bunu gizli tuttuğum için özür dilerim. Hashgraph, blockchain teknolojisine benziyor ama daha iyi. Aynı zamanda bir blok zinciri gibi fikir birliğine dayalı merkezi olmayan bir dijital defterdir. Peki nasıl farklı? Eh, temel fark mekanizmadır. Bir Hashgraph, bilgisayar biliminin iki teknolojisini benimser. Onlar –

  • Dedikodu hakkında dedikodu yapmak ve
  • Sanal Oylama

Hashgraph teknolojisi, Swirlds’in kurucu ortağı ve CTO’su Leemon Baird’in icadıdır. CEO’su Mance Harmon’dan büyük destek aldı. Hedefleri, blok zincirlerini daha da verimli hale getirmekti. Ve oğlum, başardılar! Hashgraph saniyede 250.000’den fazla işlemi gerçekleştirebilirken, pazar lideri Bitcoin yalnızca 7 işlem yapabilir! Bu nedenle, blockchain ve Hashgraph arasındaki tartışma kaçınılmazdır..

Blockchain vs Hashgraph: Hashgraph Neden Önde??

Blockchain vs Hashgraph

Resim Kredisi: Swirlds

Çatallanmaya Elveda Deyin

Bir blok zinciri iki veya daha fazla parçaya bölündüğünde, fenomen çatallanma veya basitçe çatal olarak bilinir. Bu fenomen, ağdaki tüm düğümler en son sürüme yükseltmeye çalıştığında ortaya çıkar. Hashgraph’ın kurucuları, sistemlerinde bu tür çatalların bulunmadığını söylediler..

Daha Fazla İşlem

Evet, blok zincirleri hala yavaş. Ripple ve NEO, blok zincirinin saniyede kaç işlem gerçekleştirebileceği konusunda lider olan saniyede 10.000 işlemi gerçekleştirebilir. Hashgraph ise saniyede 250.000 işleme izin veriyor. Visa yalnızca 25.000’i kaldırabilirdi. Bu teknolojiyi bu kadar yenilikçi yapan şey hızdır.

Proof-of-Work: Bu nedir?!

Hemen hemen tüm blok zincirleri çıkarılabilir. En azından halka açık olanların tümü. Madencilik, muazzam miktarda elektrik gerektiren çok sayıda hesaplama gücüne ihtiyaç duyar. Hashgraph, geleneksel fikir birliği algoritmasına sahip olmadığından elektrik faturası için binlerce dolar harcamanıza gerek kalmaz.

Gerçekten Adil

Tüm işlemler zaman çizelgesine göre defterde görünür. Hiçbir madenci veya kim bir işlemin kaydedilip kaydedilmeyeceğine karar veremez. Dedikodu teknolojisi ile ilgili dedikodular sayesinde insanlar bu tür haksızlıklardan kurtulabilir.

Son düşünceler

Öyleyse geleceği kim yönetecek – Blockchain mi Hashgraph mı? Bundan kimse emin olamaz. Ancak Hashgraph’ın blok zincirinden çok daha fazla potansiyel gösterdiği kesin. Her ikisinin de temel amacı aynıdır. Ancak Hashgraph daha genç, daha hızlı ve daha sağlam!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me