Antik Hint ruhani edebiyatı, antik Yunan Parthenon ve modern batı teknolojik harikalarının ortak noktası nedir? İnsanlar makul derecede özgürlük, topluluk duygusu ve güven yaşadığında, insan yaratıcılığı sınırsız akar. Bu ortak konu. Bu yazıda, blockchain ve yanan insanın özgürlük, topluluk ve güven yoluyla yaratıcılığı nasıl geliştirdiğini anlatacağım..

Blockchain teknolojisi nedir?

Blockchain teknolojisi, herkesin katılabileceği merkezi olmayan bir eşler arası (P2P) ağ uygular. Her düğüm, yani ağdaki bir bilgisayar, tüm bilgileri dağıtılmış veritabanında tutar ve tüm işlem geçmişini görüntüleyebilir.

Her düğümün eşit yetkisi vardır, bu da yukarıdan aşağıya bir komuta ve kontrol yapısı yerine bir toplulukla sonuçlanır. Kamuya açık izinsiz bir blok zincirinde tek bir merkezi yönetici yoktur.

Güçlü veri şifreleme, blok zincirindeki kullanıcı işlemlerini korur. “Başlangıç ​​Kılavuzu: Kripto para biriminde kriptografi kullanımı” nda bununla ilgili daha fazla bilgi edinin..


İşlem kayıtları, tek tek diğer blokların üstüne yığılmış bloklar halinde gruplandırılır. Sağlam fikir birliği algoritmaları, verilerin kutsallığını korur.

Ademi merkeziyetçilik, topluluk ruhunu teşvik ederken şeffaf ve güvenli bir ağ, güveni artırmaya yardımcı olur. O zaman blockchain teknolojisinin ister sağlık sektöründe ister Bulut depolamada dünyayı dönüştürmesine şaşmamalı..

Blockchain teknolojisi hakkında daha fazla bilgiyi “Ultimate Blockchain Teknoloji Kılavuzu: Dünyayı Değiştirmek için Bir Devrim” bölümünde okuyun..

“Burning Man” festivali nedir?

Her ikisi de Amerikan vatandaşı olan Larry Harvey ve John Law, 1986 yılında “Burning Man” festivalini kurmuşlardı. 8 metrelik ahşap bir adam heykeli inşa etmişler ve o yılın Yaz gündönümü gününde San Francisco sahilinde ritüel olarak yakmışlardı. Kendiliğinden düzenlenen etkinlik hemen birkaç hayranın ilgisini çekti.

Zamanla olay büyüdü ve bir Kaliforniya sahilinde bir heykelin yakılmasına ilişkin kanun yaptırımlarının kısıtlamaları nedeniyle festival Nevada eyaletindeki Black Rock çölüne taşındı. 1986’da bir avuç izleyiciden, bir hafta süren festival şu ​​anda her yıl farklı geçmişlere sahip yaklaşık 70.000 insanı ıssız çöle çekiyor..

Festival gönüllüleri çölde tamamen kendi başlarına bir şehir inşa ediyor, birçok sanat sergisi ve diğer kültürel etkinlikler düzenliyor. Tapınakla büyük bir heykel yaparlar, binlerce insanı ağırlarlar ve bir hafta sonra sadece heykeli ve tapınağı yakarlar..

‘Brülörler’ olarak adlandırılan katılımcılar, yakma ritüelini döngüsel yıkım ve yaratma sekansının bir sembolü ve dolayısıyla kutsal sayarlar. Brülör topluluğu inanılmaz bir topluluk hissi, açıklık, işbirliği ve yaratıcılık duygusu gösterir. Festivalden sonra herkes, gelecek yıl bir araya gelmek ve o ıssız çölde “Kara Kaya Şehrini” inşa etmek için tüm yeri temizliyor..

Topluluk on yıllar içinde gelişti ve herhangi bir yaptırım olmaksızın yaşama sözü verdikleri bir dizi 10 kural oluşturdu. Aşağıda birkaç kural örneği verilmiştir:

 1. Açıklık;
 2. Karşılıklı saygı ve fikir birliğine dayalı topluluk eylemi:
 3. Gönüllü çaba;
 4. Festivallerinin ticarileştirilmesine karşı direniş;
 5. Özgüven;
 6. Kendini ifade etmek;
 7. Vatandaşlık sorumluluğu.

Burning Man festivali hakkında daha fazla bilgiyi şurada okuyabilirsiniz: onların web sitesi.

Blockchain ve Burning Man: Benzerlikler bolca!

Blockchain ve Burning Man’in pek çok benzerliği var. Aşağıdaki gibi birkaç önemli noktayı açıklayacağım:

 1. Asil bir amaç;
 2. Topluluk inşasına baskı;
 3. Açıklık;
 4. Gönüllü çaba üzerindeki stres;
 5. “Değişmeyen Çekirdek” e vurgu.

Blockchain ve Burning man’ın asil bir amacı var

Yaşamak için bir sebebi olan, neredeyse her nasılsa dayanabilir.

Bunlar, son dönem Alman filozof Friedrich Nietzsche’nin sözleridir. “Logoterapi” nin kurucusu ve Holokost’tan kurtulan rahmetli Viktor Emil Frankl, bu sözleri “İnsanın Anlam Arayışı” adlı kitabında ölümsüzleştirdi. Kitabı ve bu kelimelerin asil bir amacın önemini nasıl ilettiğini okuyun İşte.

Blockchain meraklıları, teknolojinin vaat ettiği ademi merkeziyetçilik ve değişmez kayıtlarla dünyayı daha iyi hale getirmek istiyor. “Gerçek Dünya Blok Zinciri Kullanım Durumları – 46 Blok Zinciri Uygulaması” bölümünde bu heyecan verici projeler hakkında bilgi edinin..

Burning Man topluluğu ayrıca topluluk çabası ve insanlar arasındaki derin bağlar yoluyla içinde yaşadığımız dünyayı iyileştirmek istiyor. Bu iki topluluğa da başarılar dileyelim!

Topluluğun önemi

Burning Man festivali tamamen toplumla ilgilidir. Festival ve yıl boyunca yapılan hazırlık, tamamen yabancılar arasında bağlar kurmaya odaklanıyor. Herkes diğer “Brülörlere” yardım eder, özellikle “Brülör” yeniyse.

Topluluklar, Bitcoin veya Ethereum gibi halka açık blok zinciri projelerini tamamen yönlendiriyor. Çeşitli iyileştirme önerilerini tartışırlar ve gelecekteki yükseltmelere şeffaf bir şekilde karar verirler. Bitcoin topluluğu ‘Ayrılmış Tanık’ (SegWit) uyguladığında, bir topluluk yaklaşımı kullandı ve fikir birliğine ulaştı.

Açık ve misafirperver bir ağ

Herkese açık blok zincirleri ve Burning Man, herkesin katılmasına izin verir. Herkes tam bir Bitcoin düğümünü çalıştırabilir. Benzer şekilde, Burning Man festivali de herhangi bir ayrım yapılmaksızın herkese açıktır..

Genel blok zincirleri, kullanıcıların takma adlarını kullanmalarına izin verir. Burning Man ayrıca buna “Brülörlerine” izin veriyor.

Gönüllü çabalar değişiklikleri yönlendirir

Burning Man festivalinde, giriş biletlerinizi alıp kamp malzemelerinizle birlikte geldikten sonra hiç para harcamazsınız. Sadece bir merkezi tesis sattıkları mal veya hizmetler için herhangi bir parayı kabul eder ve bu çok özel bir amaç içindir. Topluluk, hediye kavramına ve gönüllü çabalara değer verir..

Geliştiriciler, tüm iyileştirme tekliflerini gönüllü olarak halka açık blok zincirlerinde sunar. Ayrıca bu iyileştirme önerileri için gönüllü olarak gerekli programlamayı yaparlar. Örn. Ethereum blok zincirinde, ERC 20 token standardında bazı durumlarda token yakan bir hata vardır. Bir Ethereum geliştiricisi gönüllü olarak ERC 223 aracılığıyla bir çözüm önerdi. Bunun hakkında daha fazla bilgi için “ERC 20 – ERC 223 – ERC 777: Ethereum token standartları arasında bir karşılaştırma” başlıklı makaleyi okuyun..

Temel ilkeler tartışılamaz

İçinde değişmeyen bir çekirdek yoksa insanlar değişimle yaşayamaz.

Bunlar, son dönem Amerikalı liderlik uzmanı ve ünlü yazar Stephen R Covey’in sözleridir. Pazarlığa açık olmayan bir dizi temel ilkeye ne kadar önem verdiğini okuyun İşte. Başarılı kuruluşlar, topluluklar ve insanlar her zaman bir dizi temel ilkeyi kutsal kabul ederken, diğer her şey hakkında evrime açık olurlar..

Burning Man, bir insanla diğeri arasındaki koşulsuz bağ kavramı üzerine kurulmuş ruhani bir festivaldir. Kimin katılacağı konusunda açık olsalar da, temel kurallarından asla ödün vermezler, örneğin; reklamdan elde edilen gelir için gönüllü çaba.

Blockchain topluluğu, teknolojinin özü olarak gördükleri şey konusunda son derece korumacıdır, yani verinin ademi merkeziyetçilik ve değişmezliği. Tüm iyileştirme önerilerini incelerler ve bu özü sulandırmaya çalışan herhangi bir öneriye karşı çıkarlar..

Blockchain ve Burning man: Dikkatli olma ihtiyacı

Hem Blockchain hem de Burning Man çok şey vaat ediyor, ancak son dönem Amerikalı tarihçi Will Durant’ın gözlemlediği gibi, medeniyet kırılgan. Büyük bir medeniyet inşa etmek uzun zaman alır, ancak ancak bir kuşak dikkatsizlik onu yok edebilir. Durant’ın gözlemi hakkında daha fazla bilgi edinin bu Will Durant Vakfı web sayfası.

Kripto topluluğunun bulduğu gibi, vicdansız oyuncular ‘İlk Para Teklifleri’ (ICO’lar) dolandırıcılığı yapıyor ve kripto yatırımcılarını kandırıyor. Topluluğun, dolandırıcılık ICO’larını önlemek için DAICO gibi iyileştirmeler düşündüğünü görmekten mutluyum. “Başlangıç ​​Kılavuzu: DAICO nedir? Geliştirilmiş ICO! “. Tetikte kalmalılar.

Burning Man topluluğunun festival boyunca iddia edilen madde bağımlılığı vakalarına bakması gerekiyor. Ayrıca 2017 festivalinde bir katılımcı gönüllüleri alt ederek ateşe atladı. Ertesi gün şiddetli yanık ve neden olduğu kalp durması nedeniyle öldü. Festival güçlü duygular yaratır ve topluluk, bu tür üzücü hayat kayıplarını önlemek için katılımcıları duygusal çalkantılı desteklemelidir..

Her iki girişim de samimi desteğimizi hak ediyor ve umarım dünyayı daha iyi bir yer haline getirme yolculuklarında sonsuza kadar tetikte kalırlar..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me