Son zamanlarda Çin, çığır açan DCEP projesiyle ilgi odağı haline geldi. Bu kapalı pilot projenin resmi duyurusunun hemen ardından, çok fazla yutturmaca almaya başladı. Şimdi Çin’in yeni dijital para birimine bir göz atalım!

Çin dijital para birimi başlangıçta Xiong’an (Pekin uydu şehri), Suzhou ve Shenzhen’de piyasaya sürülüyor. Birçoğu bunun para sistemimiz için devrim niteliğinde bir değişiklik olup olmayacağını ve küresel ekonomiyi gerçekten nasıl etkileyeceğini düşünüyor..

2017 yılında, blok zinciri ağlarının ve kripto para birimlerinin hızlı büyümesi, birçok finans kuruluşundan ağır eleştirilerle karşılaştı. Bu nedenle, Çin hükümeti tüm konuyla ilgili alternatif bir yaklaşım benimsiyor ve kendi Çin dijital para birimini başlatıyor.

DCEP’in ne olduğunu, Çin ve küresel ekonomi için ne anlama geldiğini ve ondan ne bekleyebileceğinizi keşfederken bana katılın. Haydi başlayalım!

 


Şimdi Kaydolun: Certified Enterprise Blockchain Professional (CEBP) Kursu

 

DCEP Projesi Nedir?

Bu projenin gerçekte ne olduğu ile başlayalım. DCEP, Çin’in ulusal dijital para birimidir. Gerçekte, tam biçim Dijital Para Birimi Elektronik Ödemesidir. DCEP Projesi’nin platformun temeli olarak kriptografi ve blok zinciri teknolojisini kullandığı söyleniyor. Uzmanlar, dünyanın ilk kurulan Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) olabileceğini tahmin ediyor ve bu çok büyük bir şey.

Çin Halk Bankası (PBoC), Çin kripto para birimini çıkarıyor. Çin’in yeni dijital para birimini piyasaya sürmenin birincil amacı, RMB’nin uluslararası erişimini ve dolaşımını artırmaktır. Gerçekte Çin, tıpkı ABD doları gibi küresel bir para birimi olması için RMB’nin küresel kabulünü artırmak istiyor..

Son zamanlarda Çin, blockchain temelli girişimleri piyasaya sürmeye daha istekli çünkü hükümet Facebook’un Libra para birimi tarafından yenilmek istemiyor. Ama bunun hakkında daha sonra konuşacağım.

Çin’in Dijital Para Birimi Elektronik Ödemesini başlatmak için neden bu kadar istekli olduğuna geçelim..

Çin Dijital Para Birimi: Neden Başlatıyorlar?

Hükümetin DCEP Çin projesini başlatmasındaki birincil hedefi Rezerv para sistemini değiştirmektir. Gerçekte, bu, bankalar arasındaki maliyeti ve sürtüşmeyi büyük ölçüde azaltacaktır. Ayrıca, kara para aklamaya, sahte sorunlara ve yasadışı finansmana yol açan çevrimdışı kağıt tabanlı para izlerinin tüm verimsizliklerini azaltmak için Çin DCEP projesini kullanmak istiyorlar..

Dahası, bu projenin en iyi yanı, düzenleyiciye her türlü yasadışı faaliyeti ortadan kaldırarak dijital para birimi üzerinde daha fazla kontrol sağlamasına yardımcı olmasıdır. Her neyse, bu proje aynı zamanda madeni para ve banknot bakım maliyetlerinin de düşmesini sağlayacaktır..

Basit bir ifadeyle, DCEP’i RMB’nin tamamen dijital bir versiyonu olarak düşünebilirsiniz..

Ayrıca DCEP, RMB’nin uluslararası bir para birimi olarak tanıtımına katkıda bulunabilir ve sınır ötesi ödemeleri yürütme şeklimizi değiştirebilir..

Şu anda, sınır ötesi ödemelerde, RMB, SWIFT (Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Topluluğu) veya CHIPS (Takas Odası Bankalararası Ödemeler Sistemi) kullanmaktadır. CHIPS doğrudan bir ABD şirketi olduğu için bunların her ikisi de son derece kusurlu..

Öte yandan, SWIFT, ABD’nin işlevsel olarak çoğunu kontrol ettiği için Çin hükümeti için bir endişe haline gelme eğilimindedir. SWIFT, uluslararası işlemler için tarafsız bir zemin olduğunu iddia etse de, hala yönetmenlerin 12’si ABD’den veya ABD’nin müttefik ülkelerinden..

Bu nedenle, Çin hükümetine göre, iç ödeme yapma yeteneklerini sınırlıyor. Dolayısıyla, DCEP, Çin’in ABD merkezli finans şirketlerinin zincirlerinden kurtulma ve kurtulma yoludur..

 

DCEP, Çin’deki Tek Dijital Para Birimi (Yasal Olarak) mı?

Çin DCEP projesi ve para birimi Çin hareketi tarafından geliştirildi. Gördüğünüz gibi, bugünlerde birçok şirketin kullandığı diğer üçüncü taraf sabit koinleri gibi değil. Örneğin, Tether’den gelen CNHT, esas olarak 1: 1 oranına sahip RMB’ye benzer şekilde sabitlenmiştir..

Gerçekte, Çin’de Bitcoin gibi diğer kripto para birimleri yasa dışıdır. Ancak DCEP, ülkedeki tek ve ilk yasal dijital para birimidir.

Çin hükümet organlarına göre, DCEP projesi şu an itibariyle 5-6 yıldan fazla bir süredir geliştirilmektedir. Bu nedenle, görüyorsunuz, teknolojiyi tüm ulus için olabildiğince erişilebilir ve sorunsuz hale getirmek için mükemmelleştirmek için çok zaman harcıyorlar. Artık nihayet kullanıma hazır ve Çin Halk Bankası dijital para birimini çıkarıyor.

DCEP, her türden defter tutma ve para yaratmayla ilgili gerçek zamanlı veri toplamayı kolayca gerçekleştirebilir. Bu süreç, para politikalarının kontrol altında tutulmasına ve gerektiğinde faydalı değişiklikler yapılmasına yardımcı olur..

 

Blockchain hakkında bilmiyor musunuz? Bu teknoloji hakkında şimdi bilgi edinmek için Blockchain Temelleri Sunumuna göz atın!

 

DCEP Projesi Geliştirme Süreci

Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme sisteminin gelişimi aslında 2014 yılında başladı. Öncelikle, dijital bir para birimi yaratma olasılığını ve blockchain teknolojisi yardımıyla Yuan’ı nasıl iyileştirebileceklerini araştırmak istediler..

Ancak 2014 – 2018’den itibaren projenin gelişimi büyük ölçüde yavaşladı çünkü blok zincirinin doğası ulusal dijital para birimiyle tam olarak uyumlu değildi. Gerçekte, herhangi bir ademi merkeziyetçi ağın ulusal para birimlerinin merkezi yapısını yedekleyemeyeceği pratikte sağduyudur..

Sorunlara ve endişelere rağmen, gelişme 2019’dan itibaren toplandı ve şimdi resmi bir lansman için yola çıktı. Temel olarak Facebook sonunda Terazi’yi piyasaya sürmeye hazırlandığı ve Çin bunu doğrudan bir tehdit olarak gördüğü için.

Bu nedenle, rekabetin kızgınlığı Çin merkez bankasının ne pahasına olursa olsun Terazi’yi gölgede bırakabilecek kendi projesini geri çekip başlatmasına neden oluyor.

Şu an itibariyle Çin, çözümün arka uç mimarisini çoktan bitirdi ve 2022’ye kadar büyük katkıda bulunanlar DCEP’in test aşamasına katılmaya başlayacak..

 

Çin DCEP Projesinin Arkasındaki Mimari

Şimdi, Çin DCEP projesinin arkasındaki mimariden bahsedelim, çünkü bu onların konseptlerini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır..

Temel olarak, DCEP’in mimarisi iki katmanlı bir sisteme bölünmüştür. İlk aşamada, esas olarak aracılar ve PBoC arasındaki işlem süreçlerini içerecektir. Gerçekte, bu aracılar esas olarak finansal kurumlar ve finansal olmayan kurumlardır. Örneğin, Tencent, UnionPay, Alibaba, the Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Banks, vb..

İkinci aşamada, perakende sektörlerindeki katılımcılar ile birinci kademedeki aracılar arasında bir bağlantı veya bağlantı bekleyebilirsiniz. Dahası, ülkedeki vatandaşlar veya bireylerle de bağlantı kuracak.

Dünyada popüler olma şansı varsa, farklı bölge ve ülkelerden tüm bireyleri birbirine bağlamak için kullanabilirsiniz. Dahası, bu aşamada tüm aracılar, tüm ülke içindeki para birimini düzene koymak için DCEP’i perakende sektörüne dağıtacak. Bu nedenle, dijital para birimi yakında piyasada dolaşmaya başlayacak.

Gerçekte, temel fark, nakit akışını dağıtacak ve banka hesapları yerine dijital cüzdanları kullanacak kaynaktır..

 

DCEP Projesi için Arka Uç Altyapısı Hakkında Ne Var??

Şu anda Çin, Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme sisteminin arka uç mimarisini çoktan bitirdiğini doğruladı. Dahası, tüm araştırmayı, parametreleri ayarlamayı ve tüm işlevlerin geliştirilmesini ve hatta testte hata ayıklamayı da tamamladılar..

Ancak, tüm sorunlardan kurtulmak için hala daha fazla teste ihtiyacı var. Her halükarda, başka bir kaynağa göre, DCEP’in dijital cüzdanı, ödeme geçmişi, cüzdan yönetimi ve dijital varlık değişimi gibi birçok işlev sunacak..

Ayrıca havale hizmetleri, QR kod ödemeleri, mobil ödemeler vb. Sunacak. En iyi yanı, para biriminizi arayüzden de dönüştürebilmenizdir. Dahası, kullanıcı arayüzü de herkesin anlaması için çok net ve basit görünüyor.

Bu nedenle, projenin tüm işlevleri tamamlaması ve küresel ölçekte başlatılması uzun sürmeyecek. Ancak, başlangıçta yalnızca Çin’de piyasaya çıkacağını varsaymak güvenlidir ve başarısından sonra uluslararası pazarlar da buna erişebilir..

 

Blockchain Mimarı olmak ister misiniz? Sertifikalı Kurumsal Blok Zinciri Mimarı (CEBA) Kursuna şimdi kaydolun.

 

DCEP Cüzdanı Projesi

Şimdi Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme sisteminin cüzdanı hakkında daha fazla konuşalım. Kısa bir süre önce, 29 Ağustos 2020’de, CCB (Çin İnşaat Bankası) DCEP cüzdanını yumuşak bir şekilde piyasaya sürdü. Gerçekte, bu bankanın altındaki müşteriler mobil uygulamalarında DCEP’in özelliklerini buldular. Ancak bunu kullanmak için önce telefon numaralarıyla kayıt yaptırmaları gerekiyordu..

Bunu yaptıktan sonra, dijital cüzdana erişebilir ve özellikleri görmek için gezinebilirler. Ancak, bu lansmanla ilgili resmi bir duyuru yapılmadı ve sahip olduğum tüm bilgiler Çin’in sosyal medya ve kripto topluluğundan..

Her neyse, bazı kullanıcılar CCB hesaplarını uygulamaya bağlayarak cüzdan ile küçük işlemler yapabileceklerini iddia ediyor. Dahası, bir kullanıcı cüzdanla yeniden kaydolduğunda, diğer kullanıcılarla işlem yapmasına yardımcı olmak için bir cüzdan kimliği alacak..

Ayrıca ana arayüzde para çekme / para yatırma, bir banka hesabına bağlanma, tüm işlem bilgilerini görme, kırmızı paketleri hediye etme, DCEP cüzdanlarını yükseltme, kredi kartlarını geri ödeme, DCEP cüzdanını iptal etme gibi çeşitli işlevler vardır..

Gerçekte, kırmızı paketler aslında başkalarına para veriyor. Dahası, işlem yapma ve hatta parayı alma süreci çok kolaydır. Parayı göndermek için başka bir kullanıcının cüzdanını bile tarayabilirsiniz. Yani, süper kullanışlı bir cüzdan uygulaması gibi görünüyor.

 

Çin Dijital Para Birimi Nasıl Test Edebilirsiniz??

Nasıl çalıştığını görmek için Çin dijital para birimini gerçekten nasıl test edebileceğinizi merak ediyor olmalısınız. Son zamanlarda 17 Ağustos 2020’de DCEP’in pilot test aşamasına geçeceğini duyurdular. Gerçekte, buna “4 + 1 yöntemi” diyorlar.

Bunun başlıca nedeni, Xiong’an, Suzhou, Chengdu ve Shenzhen’de test süreci kapalı kalacaktır. Ayrıca 2022 Olimpiyatları yerlerini de içerecek. Dahası, analistleri, bu projeyi büyük ölçekte başlatmadan önce hükümetin tüm teknik sorunları görmesi ve düzeltmesi gerektiğine inanıyor..

Dolayısıyla, önceden düzeltmezlerse, olumsuz sonuçlar pazar promosyonlarını etkileyebilir. Bu nedenle, test ederek, süreci vatandaşlar kullanacak ve yeni değişimle rahat edecekler..

Gelecekte test, Hong Kong Makao Büyük Körfez Bölgesi, Guangzhou, Şangay ve Pekin’de daha fazla şehir ve ili kapsayacak. Bu arada, pilot test bölgesinin bu genişlemesi, Çin nüfusunun 400 milyonunu getirecek.

 

Büyük Şirketler Çin Kripto Para Birimini Test Edecek

Birçok taraf Çin kripto para biriminin test aşamasına katılacak. Örneğin posta dolapları, yerel oteller, kitapçılar, insansız süpermarketler, fırınlar, spor salonları vb. Dahası, Subway, McDonald’s ve Starbucks gibi yabancı firmalar da DCEP’in test edilmesine katılacak.

Gerçekte, bu duyuru 22 Nisan 2020’de geldi ve DCEP projesinin test aşamasında 19 şirketin yer alacağı duyuruldu..

Dahası, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu bu haberi esas olarak kendi etkinliğinde duyurdu. Her neyse, Jingdong’un insansız süpermarketi de bu kripto para biriminin test aşamasında yer alacak..

Ayrıca, katılmayı düşünen şirketler, Çin Merkez Bankası’ndan resmi bir bildirim aldı. Şimdilik DCEP projesinin test aşamasını nasıl yürütecekleri hakkında hiçbir fikrimiz yok..

 

Çin Kripto Para Birimi: Merkezi veya Merkezi Olmayan?

Birçoğunuz şimdiye kadar Çin kripto para biriminin merkezi mi yoksa ademi merkeziyetçi mi olduğu konusunda biraz kafanız karışmış olmalı. Şu anda bildiğimiz tüm blockchain teknolojisinden biraz farklı. Eşler arası ağ, değişmezlik, şeffaflık ve çok daha fazlası gibi Blockchain’in birçok önemli özelliğini sunsa da.

Ancak bu, merkezi olmayan bir ağ değil, merkezi bir ağdır. Gerçekte, blockchain’in ne işe yaradığının tam tersidir. Burada, Çin Merkez Bankası para biriminin tam kontrolüne sahip olacak ve gerektiğinde bunları oluşturup yok edebilecek..

 

Blockchain ve merkezi veri tabanlarının büyük farklılıkları vardır. Daha fazla bilgi edinmek için blockchain ve veritabanı karşılaştırmasına göz atın.

 

DCEP Para Birimini Nasıl Satın Alabilirsiniz??

DCEP para birimini satın almak mümkün olmayabilir. Gerçekte, yalnızca Çin Halk Bankası ile çalışan bankalar buna erişebilir. Ancak çok yakında halka açılmalıdır. Ancak, şu anda bunu sunan bir kripto para borsası yok..

 

DCEP Ticareti Yapabilir misiniz?

Çin’in yeni dijital para birimi, ticaretin birçok perspektifini değiştiriyor. Para birimini duyurduktan saatler sonra, birçok borsa IOU’lar teklif etti veya DCEP para birimini devirdi. Gerçekte, bunlar gerçek anlaşma değil, sadece sahtedir.

Şu anda sadece bankaların erişimi var, halkın bile erişimi yok. Bu nedenle, ticaretle ilgili resmi bir duyuru olana kadar tüm bu IOU’lardan veya taklitlerden uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederim..

 

NFC Temaslı Ödeme Yöntemi

Çin’in yeni dijital para birimi internet bağlantısı olmadan da çalışabilir. Gerçekte, bugün itibariyle diğer kripto para birimleri için bu imkansızdır. Ama bunu nasıl yapacak? Çin, bu özelliği elde etmek için NFC temalı ödeme yöntemini kullanıyor..

Örneğin, dosyaları herhangi bir veri kullanmadan aktarmak için Bluetooth veya SHAREit kullanmış olabilirsiniz. Konsept buna çok benziyor, ancak daha gelişmiş.

Çin kağıt bazlı paradan sonsuza dek kurtulmak istediğinden, çevrimdışı para transferi seçeneklerine ihtiyaç duyacakları tek sağduyu. Ayrıca, bir banka hesabınız olmasa bile, paranızı mobil cihazınızda bir hesapla saklayabileceğiniz için bunun bir önemi yoktur..

 

Blockchain Benimseme Hakkında Ne Olacak??

Bildiğiniz gibi, bu proje teknik olarak blockchain değil, bunun bir taklidi. Ancak Çin gerçekten blockchain’in benimsenmesini sağlamaya çalışıyor. Gerçekte, cumhurbaşkanı, ülkenin blok zincirinin benimsenme sürecini hızlandırması gerektiğini belirtti..

Dahası, Nisan 2020’de hükümet, ülke içindeki tüm blockchain projelerini birleştiren bir Blockchain Hizmet Ağı oluşturdu..

Her neyse, Çin kripto para biriminden çok Blockchain ile ilgileniyor, çünkü bunlar oldukça istikrarsız ve kontrol edilmesi zor. Ayrıca Çin, ülkedeki kripto para birimlerini ve ICO’ları yasakladı, bu nedenle bunları kullanmak da mümkün değil.

 

Şimdi Okuyun: Hangi Şirketler Blockchain Teknolojisini Kullanıyor??

 

DCEP Projesi Ne Zaman Resmi Olarak Başlatılacak??

DCEP Çin Projesi’nin lansmanı için belirli bir zaman çizelgesi yok. Ancak birçok uzman, resmi lansmandan hemen önce neler olabileceğine dair bize bazı bilgiler verdi. Projeyi uygulamaya koymadan önce, ülkenin değişikliğe daha iyi uyum sağlamak için birden fazla düzenlemeye ihtiyaç duyacağına inanıyorlar. Gerçekte, bütün bir ulusun sistemini değiştirmek karmaşık bir süreçtir.

Yani, söylemeye gerek yok, çok zaman alacak. Çoğu kişi 2020’nin ikinci yarısında piyasaya çıkabileceğine inanıyor, ancak bu resmi bir duyuru değil.

Ayrıca, DCEP’in herhangi bir altın tarafından desteklenmediğini unutmamalısınız. Ancak uzmanlar, ABD rezerv sistemini yıkmak için bunu desteklemek için altını kullanabileceklerine inanıyor. Ancak bu noktada tek spekülasyonu.

 

DCEP Projesindeki Diğer Katılımcılar

Çin hükümeti, dijital ödemeyle uğraşan tüm şirketlere Çin’in yeni dijital para birimi DCEP’i kabul etmeleri için yetki verdi. Örneğin, WeChat, AliPay veya Apple Pay’in DCEP’i birincil para birimi olarak kabul etmesi gerekir.

Gerçekte, insanların değişimi daha hızlı kabul etmelerine ve Çin’in küresel finanstaki hakimiyetini güçlendirmelerine yardımcı olacaktır..

 

Huawei DCEP Kullanacak

Huawei hükümetle yakından bağlantılı olduğundan ve Çin’deki tüketicilerin çoğunun Huawei’yi nasıl kullandığından, bu şirketin ilk olarak DCEP’i kullanmaya başlayacağı söylentileri var. Ayrıca, Huawei’nin Pay uygulamasının DCEP’i doğrudan kullanabildiğinin görüldüğü yerde sızdırılmış bir görüntüsü var gibi görünüyor..

Öte yandan, Huawei’nin rakibi Tencent de projeyi en başından itibaren tamamen destekliyor..

 

Tencent, DCEP Projesinin Ana Ortağı Olabilir

Tencent şirketinden Meituan Dianping, PBoC’nin araştırma ortağıyla DCEP’in gerçek uygulaması hakkında konuşuyor. Gerçekte, Meituan Dianping yemek dağıtımı, market alışverişi, B&B rezervasyon, araç çağırma, bisiklet paylaşımı ve daha pek çok hizmet. Tüm bunlar, her gün milyarlarca dolarlık işlemle sonuçlanır!

Yani, sadece Meituan Dianping ile tüm ihtiyaçları gerçekten karşılayabilirsiniz. Bu nedenle, bu projede de önemli bir ortak olmayı istemek akıllıca olacaktır..

Öte yandan, diğer şirketlerinden biri olan Bilibili A.Ş. de projeyle ilgileniyor. Bu ortaklıkların özelliklerini bilmiyoruz, ancak bu ortaklıkların DCEP projesine büyük bir destek sağlama olasılığı çok yüksek..

 

DCEP Para Birimi Diğer Kripto Para Birimlerini Nasıl Etkileyecek??

DCEP Çin projesi kesinlikle mevcut kripto para birimi trendleri için bir tehdit oluşturacak. Aslında, kriptoların arkasındaki yapı, hepsi merkezi olmayan DCEP para biriminden oldukça farklı..

Ancak DCEP para birimine doğru giden geniş çaplı tanıtım kuşkusuz vatandaşların bakış açısını değiştiriyor. Bir gün gerçekten küresel bir sunum alırsa, kripto trendlerini de olumsuz etkileyebilir. Gerçekte, kriptoların olumlu ve olumsuz sonuçları var gibi görünüyor. Ayrıca, kripto kullanımıyla ilgili birçok dolandırıcılık ve güvenlik endişesi var..

Dolayısıyla, DCEP başarılı olursa, diğer ülkeler blockchain teknolojisinden yararlanabilecek kendi dijital para birimi sürümlerini geliştirmeye başlayabilir..

DCEP sisteminin arkasındaki tüm teknolojik bilgileri hâlâ bilmediğimizden, sonuç hala bilinmemektedir..

Her neyse, DCEP’i kriptolar ile bağlamak ve değiştirmek için başka bir blok zinciri ağı için bir kaçış noktası oluşturabilir hale getirme olasılıkları olabilir. Ama bu şimdiye kadarki sadece spekülasyonlar.

 

DCEP, Kağıt Tabanlı Nakit, Ethereum ve Libra Karşılaştırması

Piyasada başka oyuncular da var ve DCEP’in bazı güçlü tamamlamaları var. Bir durumda, Ethereum zaten kurulmuştur. Dahası, kağıt tabanlı nakit sistemi dünya çapında zaten kurulmuş durumda. Öyleyse, bunların hepsinin nasıl karşılaştırıldığını görmek için DCEP, Kağıt Tabanlı Nakit, Ethereum ve Libra arasında bir karşılaştırma tablosu sunacağız. Öyleyse bir kontrol edelim.

DCEP

NAKİT

ETHEREUM

LIBRA

Anonimlik

Anonim hale getirilebilir

Merkezi Olmayan Yapı

Hayır Hayır Evet Kısmen

Blockchain Teknolojisi Özellikleri

İzlenebilirlik, eşler arası ödeme, kurcalamaya dayanıklı Herkese açık blockchain özellikleri Konsorsiyum blok zinciri özellikleri

Güvenlik

Yüksek Düşük Yüksek Yüksek

İşlem Hızı

220.000 tps ~ 20 tps 1.000 tps

Verimlilik

Yüksek Düşük Orta Yüksek

Taşınabilirlik

Yüksek Düşük Yüksek Yüksek

Çevrimdışı Ödeme Desteği

Evet Evet Hayır Hayır

Uçuculuk

Düşük Düşük Yüksek Düşük

Proje durumu

Devam eden test Dolaşımda Dolaşımda Geliştirilmekte

 

Çin DCEP Projesi ABD Dijital Dolarına Meydan Okuyabilir mi??

DCEP Projesi Çin, ABD’nin para sistemi için bir tehdit oluşturuyor. Gerçekte Çin, mobil ödemeleri ABD’den çok daha fazla kullanıyor ve bunun için ülkede 1,7 milyar tüketici var. Dahası, WeChat ödeme veya Alipay ülke genelinde kabul edilir; sokak satıcıları bile kabul ediyor.

Ancak ABD, Çin’in DCEP projesiyle doğrudan rekabet edebilecek bir dijital dolar projesi üzerinde çalışıyor. ABD projeye daha yeni başlamış olsa da onu mükemmelleştirmek ve hatta hayata geçirmek çok zaman alabilir..

Ve burası Çin’in ABD’den bir adım önde olduğu yerdir. Diğer bir sorun da ABD’nin dijital para birimlerinin tamamen kağıt bazlı olanların yerini alması konusunda istekli olmaması. Bu, gelecekte ekonomileri için ciddi bir tehdit oluşturabilir..

Öte yandan Çin hükümeti, Facebook’un Terazisinin ABD’nin dolar sisteminin yerini alan geniş bir kullanım alanı olabileceğine inanıyor. Bu yüzden Çin, Facebook’un Terazisini mümkün olan her şekilde yenmek için çok çalışıyor..

Sonunda, ABD’nin yakında ciddiye almaya başlamaması durumunda, Çin’in yeni projesinin ABD’ye ciddi şekilde meydan okuyabileceği açıktır.

 

Digital Dollar projesini bilmiyor musunuz? Şimdi rehberimizden Digital Dollar hakkında bilgi edinin!

 

DCEP Projesi: İlk Kurulan CBDC?

DCEP Çin projesi para birimini yaymada başarılı olursa, o zaman dünyadaki ilk işleyen CBDC (Merkez bankası dijital para birimi) olacaktır. Gerçekte, bu dünyadaki finansal durumu yeniden şekillendirebilecek çok büyük bir şeydir..

Dahası, Çin, küresel ödemelerde ABD’nin hükümdarlığını devirmekte başarılı olabilir. Ancak bu konuda bir şey söylemek için hâlâ erken. Çin’in projesini başlatmasını bekleyelim ve gerçekten ülke çapında bir değişiklik yapıp yapamayacağını görelim..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me