Blockchain, oylama sistemi için muazzam miktarda güvenlik sunabilir. Sistemi merkezden uzaklaştırmak için blockchain kullanmanın etkilerini ve oylamada şeffaflığı teşvik etmenin mümkün olup olmadığını anlamak için daha derine dalalım..

Modern yaşamımızın çoğu şu anda dijitalleştirilmiş olsa da, seçimler hala kağıt tabanlı oy pusulalarını kullanıyor. Ancak yeni yüzyılla birlikte, uzmanlar e-oylamada bu sektördeki dijitalleşme sürecini hızlandırabilecek büyük umutlar gördüler..

Ancak dijital oylama sisteminin güvenliği oldukça kırılgandır ve hedefe uygun değildir. Oylama sistemi halihazırda halihazırda olduğu gibi birçok yolsuzlukla uğraşmaktadır, bu nedenle başka bir kırılgan sistemi dahil etmek onu daha iyi hale getirmeyecektir..

Bu nedenle, blok zinciri, daha fazla seçmen katılımını artırabilecek ve demokrasiyi yeniden güçlü hale getirebilecek yeni oylama sistemini geliştirmenin birincil temeli olarak hizmet edebilir. Gerçekte, geliştirilmekte olan ve sorunların çoğunu çözebilecek birkaç blockchain oylama uygulaması zaten var..

Sektörün mevcut sorunlarını ve bunları çözmek için blockchain çözümünü nasıl sunabileceğini derinlemesine inceleyeceğiz..


Şimdi kayıt: Ücretsiz Blockchain Kursu

Oylamada Blockchain: Oylama Sistemiyle İlgili Sorunlar

Neden blok zinciri tabanlı bir oylama sistemine gerçekten ihtiyacımız var? Her türlü oylamada bir oyunun çok fazla unsuru vardır – ister hükümet seçimi ister bir şirket içinde oylama olsun. Burada neyin söz konusu olduğunu anlamalısınız, böylece oy veren partiler arasındaki gerilim her zaman değişken olacaktır. Bu nedenle, sistemlerin genel güvenliği her zaman tehlikededir ve aynı zamanda başka sorunlara da yol açar. Şimdi bunların ne olduğuna bakalım –

Kağıt Oyların Kullanımı

Günümüz oylama sisteminin temel sorunlarından biri kağıt oy pusulalarının kullanılmasıdır. Teknolojiyi hayatımızın birçok alanında kullanıyor olsak da, bu büyük sektör hala nesillerdir devam eden eski bir sistemi kullanıyor. Gerçekte, oy pusulalarıyla ilgili sorun, oldukça savunmasız olmasıdır. Başka herhangi bir taraf bundan faydalanabilir ve oylarını önemli ölçüde artırabilir.

Dahası, kolayca belgelenebilir veya değiştirilebilirler. Böylece, yönetim en üst düzeyde güvenliği sağlasa bile, sistemdeki kötü oyuncular oy pusulalarına el koyabilir ve oylamanın kendi lehlerine olmasını sağlayabilir..

Yolsuzluk Miktarını Artırmak

Zaten bildiğiniz gibi, oylama sistemi yolsuzluklarla dolu. Birçok parti, yönetim ekibine, kazanmalarını sağlamak için oylamayı hile yapmak için rüşvet verebilir..

Ama sadece burada bitmiyor. İnsanlar bile, hizmetlerini meblağı ödemeye istekli olan tarafa satmak için yüksek ödeme alma umuduyla oylama yönetimine girebilirler..

Bu çok iğrenç bir yaklaşım. Ne yazık ki, yolsuzluk oranı sadece artıyor. Adalet sistemi sorunu halledemediği için kötü oyuncular kolaylıkla paçayı sıyırabilir. Bu nedenle, asla adil bir demokrasi oylaması veya seçim görmüyoruz.

Açıkçası, bu sistemin istisnaları var. Ancak hükümetin oy verme sisteminin çoğu aşağı yukarı yozlaşmış durumda.

Anket İşçi Eksikliği

Bir diğer önemli sorun da anket çalışanlarının yetersizliğidir. ABD’de oy vermenin seçmen kimliğini kontrol edecek, onları kontrol edecek, uygun olup olmadıklarını doğrulayacak veya herhangi bir teknik sorunu giderecek sivilleri alacağını göreceksiniz. Gerçekte, aynı anda milyonlarca insan olduğu için seçim sırasında üstlenilmesi gereken telaşlı bir roldür..

Dahası, tüm bu problemin üstesinden gelmek için yetenekli insanlara da ihtiyacınız var. Hiçbir yolu yok; Görevi üstlenmeleri için rastgele insanları işe alabilirsiniz. Ne yazık ki, uygun becerilere sahip anket çalışanlarını bulmak zor. Dahası, tüm bu işçilerin dürüst olduğundan ve oylamada herhangi bir siyasi partiyle herhangi bir bağlantısı olmadığından emin olmalısınız..

Uzun Bekleme Süreleri

Dünyadaki insan sayısının artmasıyla, onları yönetmek gittikçe zorlaşıyor. Günümüzde, gittikçe daha fazla insan oy haklarıyla ilgileniyor, bu harika bir şey, ancak kısa kadrolu oylama yönetimini çabucak bunaltabilir. Gerçekte seçmenler uzun bekleme sürelerinden hoşlanmazlar. Ancak yeterli sayıda anket çalışanının olmaması, uzun bekleme sürelerine neden olabilir..

Bu sadece insanları caydırmakla kalmaz, aynı zamanda tüm değerli oyların zamanında alınmasını da engeller. Örneğin, uzun bekleme saatleri, çalışanların oy kullanmakla daha az ilgilenmesine neden olabilir. Ayrıca, halkın çoğunluğu oylamaya katılmazsa, bir ülkenin insanlarının istediklerinin gerçek sonuçlarını yansıtmayacaktır..

Ayrıca Oku: Blockchain Tanımı: Blockchain Teknolojisinin Gerçek Anlamı

Şeffaflık Eksikliği

Diğer bir konu ise oylama sistemi etrafındaki gizliliktir. Yönetim pozisyonlarından başlayarak oy vermeye kadar, otorite ilan edene kadar kitlelerin sonuçlara erişimi yoktur. Açıktır ki, merkezi otorite onu kontrol ettiği için vatandaşlar sonuçlara tam olarak güvenemez. Dahası, her aşamadaki gizlilik seviyesi, oyları manipüle etme şansı da sağlar..

Bu nedenle, bu sistemin tüm süreç boyunca şeffaflığa ihtiyacı vardır. Gerçekte, vatandaşların sisteme daha fazla güvenmesine yardımcı olacak ve hükümete güvenmeye başlayacaklar. Dahası, barışçıl bir seçim de sağlayacaktır..

Zayıf Oylama İşlemleri Yönetimi

Oylama operasyonları yönetimi şu anda iyi durumda değil. Burada işlenen birçok unsur var ve hepsini bir arada uyumlu hale getirmek zor bir iş. Örneğin, planlama hataları, üretim ve lojistik aksaklıklar bedelini ödeyebilir; Önleyici tedbirleriniz yoksa çok hızlı bir şekilde büyük bir felaket olabilir.

Dahası, oy pusulalarındaki hatalar, geç gelenler, seçmen listelerindeki hatalar, oylama istasyonu olanaklarının olmaması vb., Zayıf bir oylama işlemleri yönetiminin üstesinden gelemediği sorunlardan bazılarıdır. Kısacası, sistem veya yönetim şu anda yeterli olmayan eski modelleri kullandığı için markaya bağlı değil..

Kriz Yönetimi Eksikliği

Oylama merkezlerinin çoğu herhangi bir krizle başa çıkabilecek donanıma sahip değil. Gerçekte, yöneticiler herhangi bir acil durumda hızlı tepki vermeli ve sorunları olabildiğince hızlı çözmelidir. Gerçekte, oylama yöneticilerinin durumu nasıl ele alacakları konusunda önceden eğitim almış olmaları gerekir..

Ancak ne yazık ki çoğu durumda eğitime sahip değiller ve ihtiyaç duyduklarında uygun şekilde tepki veremiyorlar. Örneğin, bunlar bir oylamadaki olası krizlerden bazıları – kritik materyallerin teslim edilmemesi, doğal afet, çok fazla seçmen kalabalığı, şiddet veya huzursuzluk vb. Oylama sistemini çevrimiçine almanın buradaki senaryoyu gerçekten değiştirebilmesinin nedeni budur..

Oy İstasyonlarında Düşük Güvenlik

Etkili bakım olmadan, oylama istasyonları oylama istasyonlarında tam güvenlik sağlayamaz. Seçim zamanlarında durum kısa sürede tırmanabilir. Dahası, her zaman herhangi bir noktada şiddete başvurabilecek bir tür kalabalık vardır. Bu nedenle, tüm personeli, oy pusulalarını ve seçmenleri korumak oylama merkezlerine kalmıştır..

Ancak, bir kalabalık veya siyasi bir isabet hızla kontrolden çıkabilir. Bu nedenle, oylama merkezlerinin daha fazla güvenliğe ihtiyacı olacak ve güvenlik güçlerini her zaman dahil etmesi gerekecektir. Bununla birlikte, kalabalık sayısı her zaman çok fazladır ve herhangi bir barışçıl seçimi gizleyebilir..

Blockchain’in ödeme endüstrisini nasıl etkileyebileceğini bilmek ister misiniz? Şu anda ödeme endüstrilerinde blockchain hakkındaki kapsamlı kılavuzumuza göz atın!

Artan Siber Tehdit

Oylama sisteminin herhangi bir siber tehditle karşı karşıya olmadığını hissedebilirsiniz, ancak gerçek senaryo çok daha kötü. Teknolojinin entegrasyonu sayesinde artık birçok kişi çevrimiçi olarak da oy kullanabiliyor. Bu nedenle, bu çevrimiçi oyların doğru bir şekilde sayılması ve herkesin erişemeyeceği bir yerde uygun şekilde depolanması gerekir. Bununla birlikte, oyların manipüle edilmesi veya silinmesi, bu tür oylama sistemi için endişe verici bir sorundur..

Bu oylama platformlarının arkasındaki teknoloji tüm siber saldırıları engelleyemediğinden, birçok kötü oyuncu sisteme girebilir ve oylamanın bütünlüğünü tehlikeye atarak sonuçları değiştirebilir..

Maliyetleri Artırmak

Oylamanın genel olarak sürdürülmesi çok fazla maliyete neden olur. Kalabalığı, anket görevlisini, tüm ürünleri, oy pusulasını, her şeyi korumak maliyetli bir süreçtir. Teknolojinin kullanımı ile tüm bu ek maliyetleri azaltabilirsiniz. Ancak çoğu durumda, teknoloji entegrasyon süreci insanlar için çok pahalıya mal olabilir..

Örneğin, yeni teknolojiyi entegre etmek için, donanım olanaklarını entegre etmeniz, elinizde güvenlik yazılımına sahip olmanız ve daha pek çok şeye ihtiyacınız olacak. Bu nedenle, bunlar hiç de uygun maliyetli değildir.

Uygun Teknoloji Entegrasyonunun Eksikliği

Gördüğünüz gibi, oylama sistemi birçok ülkede teknolojiyi içerebilir. Bununla birlikte, dünyada hala teknolojiyi sistemlerine entegre etmeyen birçok yer var. Dahası, uygun teknoloji entegrasyonunun olmaması, oylama istasyonlarının performansının genel verimliliğini azaltabilir. Ayrıca, birçok hata yapma eğiliminde olduklarından, tüm oyları sadece insan kaynaklarıyla sürdürmek oldukça imkansızdır..

Bu sorunu çözmenin yolu onları otomatikleştirmek ve gerektiğinde uygun teknolojiyi kullanmaktır..

Daha fazla oku: Tarımda Blockchain: Kullanım Durumları ve Örnekleri

Blockchain Oylama Sistemi Nedir?

Şimdi blockchain oylama sistemlerinden bahsedelim. Gerçekte, blockchain tabanlı oylama sistemleri bir ton uygulama sunar. Blok zinciri temel ilkelerini kullanan bir oylama sistemidir.

Örneğin, hiçbir merkezi otorite oylama sistemine müdahale edemeyecek şekilde tamamen merkezi olmayan bir sistem olacaktır. Dahası, her seçmen kendi seçmen kimliğini doğrulatacaktır..

Bu aslında kimin oy vermeye uygun olduğunu ve kimin olmadığını belirlemenin harika bir yoludur. Gerçekte, oylama veya seçim zamanlarında her belgeyi sağlamak veya kontrol etmek çok zor bir süreçtir. Stres her zaman yüksektir ve birçok insan birçok hata yapabilir.

Ancak, çevrimiçi yaptığınızda tüm süreci otomatik olarak doğrular ve kolaylaştırır. Yani, çok büyük miktarda zaman kazandıracak.

Diğer bir özellik, sistemin değişmezliğidir. Bir blockchain oylama sisteminde, bir seçmen oylarını kullandığında, bu oy defterde saklanır. En iyi bölüm, defterin değişmez olmasıdır. Yani, isterse hiç kimsenin oyu değiştirmesi veya silmesi mümkün değil. Gerçekte, temel sorunlardan biri olan oylama dolandırıcılığından kurtulabilir..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Blockchain Oylama Nasıl Çalışır??

Oylama sürecinin gerçekte nasıl işleyebileceğini merak ediyor olmalısınız. Basit bir blok zinciri tabanlı oylama sistemini adım adım inceleyelim.

Öncelikle, yetki alanınıza gitmeniz ve mobil oylama talebinde bulunmanız gerekecek. Seçim koordinatörü oylama sürecini blockchain aracılığıyla destekliyorsa, oy pusulanızı doğrudan akıllı cihazınıza alabilirsiniz..

Ardından, uygulamayı cihazlarınıza indirmeniz veya yüklemeniz ve hesabınızı oluşturmanız gerekir..

Bundan sonra, doğrulama sürecinden geçmeniz gerekecek. Çoğu durumda, uygulama cihazınızın IP’sini veya telefonunuzun biyometrisini hesaba bağlar ve tüm görünür bilgilerinizi siler. Ayrıca ulusal kimliğinizi kontrol edecek ve buna uygun olup olmadığınızı doğrulayacaktır..

Her şey bu noktada yapılır. Doğrulandıktan sonra, oy pusulanız cihaza gönderilir ve PIN’iniz veya biyometrik bilgilerinizle oylamaya başlayabilirsiniz..

Oy verdikten sonra, az önce oy verdiğinize dair bir tür onay alacaksınız..

Gördüğünüz gibi, blockchain oylamada bu şekilde çalışabilir.

Blockchain, çeşitli endüstriler için birçok fayda sağlar. Daha fazla bilgi edinmek için blockchain teknolojisinin faydaları hakkındaki kılavuzumuza göz atın..

Oylamada Blockchain Uygulaması

Kayıt Sürecini Hızlandırma

Bu, oylamada blok zincirinin en önemli uygulamalarından biridir. Gerçekte, herhangi bir oylamadaki kayıt sürecinin tamamlanması çok uzun bir zaman alır. Dahası, bu süre zarfında yapılan karmaşıklıklar ve hatalar durumu daha da kötüleştirir. Yine, tüm bu süreç kağıt tabanlı sistemde olduğu için yolsuzluğa yer bırakıyor.

Bu nedenle, blockchain bu sorunla başa çıkmak için en uygun teknolojidir. Gerçekte, blok zinciri, kayıt sürecini tamamen hızlandırabilir ve bunu yapmak sadece birkaç dakika sürecektir. Dahası, insanların seçime kaydolmak için seçim koordinatörüne gelmeleri gerekmiyor. Gerçekte, belgelerin gerçekliğini otomatik olarak doğrulayacak çevrimiçi platformlar aracılığıyla yapabilirler..

Seçmen Kimliği Doğrulaması

Oylamada blok zincirinin diğer bir uygulaması, seçmen kimliği doğrulama sürecidir. Gerçekte, oylama veya seçim zamanlarında her belgeyi sağlamak veya kontrol etmek çok zor bir süreçtir. Stres her zaman yüksektir ve birçok insan birçok hata yapabilir. Dahası, insanlar oy kimliklerini kopyaladıkları veya benzersiz bir seçmen gibi görünmesi için onları biraz değiştirebildikleri için en yasadışı faaliyetlerin gerçekleştiği yer burasıdır..

Ancak blockchain ile bu durum ciddi şekilde değişecek. Blockchain, bu süreci daha da kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Her şeyi çevrimiçi yapacağınız için kimliğinizi doğrulamak için zaman kaybetmenize gerek yok. Seçim koordinatörleri bilgilerinizi platformdan alabilir veya platform bunları doğrulayabilir ve olası bir seçmen olduğunuzu size bildirebilir..

Merkezi Olmayan Oylama Altyapısı

Bugün oylama altyapısı büyük ölçüde merkezileştirilmiştir. Bu yüzden sonuçları etkilemek çok kolay. Gerçekte, merkezi sistem her zaman konumunu kötüye kullanabilecek ve sonuçları değiştirebilecek daha yüksek bir yetkiye sahip olacaktır. Bu nedenle, hiçbir koşulda oy vermenin% 100 adil olmasını sağlamak neredeyse imkansızdır.

Bununla birlikte, blok zinciri kullanarak e-oylama, sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Örneğin, blockchain, merkezi olmayan platformunu oy kullanmak için sunabilir. Burada sonuçlara müdahale edebilecek merkezi bir otorite olmayacak. Böylece, blockchain kullanarak seçimlerin% 100 adil olmasını sağlayabiliriz..

Artan Şeffaflık

Bildiğiniz gibi, yönetim pozisyonlarından başlayarak oy vermeye kadar, otorite ilan edene kadar kitleler sonuçlara erişemiyor. Açıktır ki, merkezi otorite onu kontrol ettiği için vatandaşlar sonuçlara tam olarak güvenemez. Dahası, her aşamadaki gizlilik seviyesi oyları manipüle etme şansı da sağlıyor. Sistemde hiç şeffaflık yok.

Bu nedenle, blockchain kullanarak e-oylama bu sorunu çözecektir. Platformda olan her şey tüm insanlar tarafından görülebilir. Böylece, kitle insanları hangi partinin ne kadar oy aldığını gerçek zamanlı olarak görebilir. Böylece gizliliği sonsuza kadar ortadan kaldırabilir ve daha şeffaf bir seçim yapabilirsiniz..

Daha fazla oku: Üretimde Blockchain: Endüstriyel Güçlendirme Rehberi

Oy Verme Dolandırıcılıklarını Önleme

Bu, oylama sahtekarlığı meselesidir. Gerçekte, oylama sistemi yolsuzlukla doludur. Pek çok parti, yönetim ekibine, kazanmalarını sağlamak için oylamaya hile karıştırmaları için rüşvet verebilir. Ama sadece burada bitmiyor. İnsanlar bile, hizmetlerini meblağı ödemeye istekli olan tarafa satmak için yüksek ödeme alma umuduyla oylama yönetimine girebilirler. Bu nedenle, oyların tahrif edilmesi, anket çalışanlarının manipülasyonu ve hatta çifte oylama her an gerçekleşebilir..

Ancak blockchain kullanan e-oylama ile bu durum değişebilir. Gerçekte, blockchain çift oylama sorunlarını önleyebilir ve tek bir seçmenin oy kullanmak için yalnızca bir şansa sahip olmasını sağlayabilir. Dahası, herhangi bir üçüncü taraf katılımını da ortadan kaldıracak ve kurcalamaya dayanıklı oylama oluşturacaktır..

Daha İyi Siber Güvenlik

Teknolojinin entegrasyonu sayesinde artık birçok kişi çevrimiçi olarak da oy kullanabiliyor. Bu nedenle, bu çevrimiçi oyların doğru bir şekilde sayılması ve herkesin erişemeyeceği bir yerde uygun şekilde depolanması gerekir. Ancak, oyların manipüle edilmesi veya silinmesi bu tür oylama sistemi için endişe verici bir sorundur. Çoğu durumda, bu teknolojiler bu nişin ihtiyaç duyduğu tam güvenliği sağlayamaz.

Bu nedenle, blockchain oylama uygulamasının oyunu hızlandırmasının zamanı geldi. Gerçekte, blockchain, herhangi bir dış veya iç saldırıyı savuşturabildiği için sorunu mükemmel bir şekilde ele alır. Dahası, DDoS saldırılarına karşı savaşabilecek birçok uygulama var. Dolayısıyla, konferans topluluğu ve bir ülkenin vatandaşları için büyük bir avantajdır..

Daha İyi Oylama İşlemleri Yönetimi

Oylama operasyonları yönetimi büyük bir sorumluluktur ve birçoğu buna tam olarak uymamaktadır. Burada işlenen birçok unsur var ve hepsini bir arada uyumlu hale getirmek zor bir iş. Örneğin, planlama hataları, üretim ve lojistik aksaklıklar bedelini ödeyebilir; Önleyici tedbirleriniz yoksa çok hızlı bir şekilde büyük bir felaket olabilir.

Bu nedenle, blok zinciri tabanlı oylama uygulamasını kullanmak, tüm sorunları tek bir yerden yönetmeye yardımcı olabilir. Süreçleri izlemenin ve her şeyin plana göre gittiğinden emin olmanın iyi bir yoludur. Burada Hükümet, takip etmek için IoT cihazlarını kullanabilir. Bu, herkes için büyük bir avantajdır.

Daha Hızlı Oy Sayımı

Kağıt oy pusulaları, eski bir oy kullanma yöntemidir. Dahası, dahil olan milyonlarca ve milyonlarca insan olduğunda, oy saymanın bunu yapması asırlar alabilir. Sadece ABD’de, çeşitli eyaletlerdeki oyları saymak birkaç gün sürüyor. Gerçekte, bu zaman gecikmesi durumu kötüleştirir ve ayrıca nihai sonucu manipüle etmek için alan sağlar..

Bu nedenle, oylamada blok zinciri kullanmak, sorunları çözmek için harika bir ektir. Gerçekte, blockchain, bir seçmen bir oy verdikten sonra nihai sonucu doğrudan çözebilir. Böylece oy anında ve etkili bir şekilde sayılacaktır. İşin içinde insan olmadığı için insan yapımı hataların kapsamı da yok.

Daha fazla blockchain kullanım senaryosuna göz atmak ister misiniz? Şu anda en iyi 20’den fazla blockchain kullanım senaryosuna göz atın!

Blockchain Tabanlı Oylama Sistemlerinin Gerçek Dünyadan Örnekleri

Blockchain oylama sistemlerinin gerçek dünyadaki etkilerini merak ediyorsunuzdur. Aslında blockchain için girişimlerde bulunan birçok ülke var. Öyleyse, gerçek senaryoyu görmek için blockchain oylama örneklerinden bazılarına göz atalım..

Estonya

Estonya Hükümeti, bir süredir bu teknolojiyi kullanan ilk blok zinciri tabanlı oylama örneklerinden biridir. Şu anda Estonya, dünyanın gelişmiş ülkelerinden biridir. Dahası, sadece oylamada değil, aynı zamanda bu teknolojiyi akıllı kartlarda kullanıyorlar ve birçok devlet hizmetini kolaylaştırıyorlar..

Kanada

Kanada ayrıca blockchain tabanlı oylama örneği için başka bir ülkedir. Kanada Dijital Ticaret Odası, kısa süre önce seçimlerde ilk blok zincirini benimsemeye başladı ve içindeki tüm siyasi partilere rehberlik ediyor.

Sierra Leone

Sierra Leone, oylamada blockchain kullanan başka bir ülkedir. Dahası, zaten blockchain tabanlı bir oylama yaptılar ve sistemin nasıl çalıştığını gözden geçirdiler. Gerçekte, Hükümet sisteme karşı şeffaflık ve güven düzeyini artırmak ve bunun herkes için adil bir şans olmasını sağlamak istemektedir..

Rusya

Rusya ayrıca bir blockchain oylama sistemi projesi üzerinde çalışıyor. Gerçekte, Moskova Yetkilileri 2019’dan beri bir elektronik oylama pilot projesi yürütüyor. Burada, Moskova Bilgi Teknolojisi Dairesi (DIT) ve Moskova Şehir Seçim Komisyonu ile ortaklık kurdular. Şu anda, sonuçların başarılı olduğuna inanıyorlar ve bir sonraki aşamaya geçmek istiyorlar..

Blockchain, işinizi büyütmenize yardımcı olabilir. Nihai blockchain uygulama stratejimizi kullanarak blockchain projenize şimdi başlayın!

İsviçre

İsviçre, blockchain oylama sistemi projesi üzerinde çalışan başka bir ülke. Gerçekte, Zug vatandaşlarının çoğu, süreci çok uygun maliyetli ve hızlı hale getirdiği için e-oylama blok zinciri tekliflerinden zaten çok memnun. Dahası, sistemi daha fazla test etmek için son zamanlarda oylamaya da katıldılar..

Danimarka

Danimarka bir blockchain oylama sistemi projesi üzerinde çalışıyor. Halihazırda birçok devlet sektörü için bu teknolojiyi kullanıyor. Hükümet de bu sistemi oy kullanmak için kullandı ve şimdi bu teknolojiyi kullanarak kendi iç seçimlerine güç veriyorlar..

Avustralya

Avustralya da oylamada blockchain kullanma yarışında. Şu anda, bu teknolojiyi gelecekteki oylama planları için kullanmayı planlıyorlar. Ayrıca, sistemlerine resmi olarak entegre olmadan önce sistemin kurcalanmaya karşı korumalı ve% 100 güvenli olduğundan emin olmak istiyorlar..

Güney Kore

Güney Kore’nin başkenti Seul, oylama için blockchain kullanımına katılıyor. Şu anda, Democracy Seoul vatandaş platformunun herhangi bir oy sahtekarlığını önlemek için blockchain ile tamamen entegre olmasını sağlıyorlar..

Blockchain tabanlı kullanım senaryolarının daha gerçek dünya örneklerini görmek için blockchain teknolojisini kullanan ilk 50 şirkete göz atın..

Son Düşünceler

Sonuç olarak, dünya buna böyle davranırsa, oylamadaki blok zinciri bir nimet olabilir. Bununla birlikte, blok zinciri hala gelişmekte olduğundan, çoğu kişi bu yeni teknolojinin gerçekliği konusunda şüpheci. Evet, blockchain’in o kadar da mükemmel olmadığını biliyoruz; Yine de, entegre etmeye başlarsak veya daha güvenli ve adil hale getirmeye odaklanırsak birçok kullanım durumu sunabilir..

Bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin seçimlerimizi daha şeffaf ve daha adil hale getirmek için adım atma ve inisiyatif alma zamanı. Blockchain’in bu sistemi nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, blockchain ücretsiz kursumuzla başlamanızı öneririz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me