Blockchain teknolojisinin kaç zorluğu var? Tüm bunların üstesinden gelip teknolojik bir lütuf olarak parlayabilir mi? Burada, teknolojiyi daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için tüm blok zinciri benimseme zorluklarını ele alacağız..

Blok zinciri, hala teknoloji dünyasının önde gelen moda sözcüğüdür. Kahramanlar, gayrimenkul, sağlık hizmetleri ve hukuk dahil olmak üzere finans sektörlerinde devrim yaratacağını düşünüyor. Kurcalamaya karşı korumalı bir tesis ile dağıtılmış bir ortamda çalışma yeteneği, tüm bu hiperlerin arkasındaki temel kaynaktır..

Bununla birlikte, herhangi bir yeni teknoloji her zaman bir heyecan aşamasından geçecektir. Tüm zorluklardan kurtulmak ve onu modern dünyaya güç vermek için kullanmak çok zaman alıyor. Blok zinciri burada farklı değil. Pek çok olasılık olmasına rağmen, tüm zorlukların üstesinden gelmek yine de biraz zaman alacaktır..

Bu nedenle, bu kılavuz, herhangi bir aceminin teknolojiyi daha iyi anlamasına yardımcı olmak için blok zinciri sorunlarının temellerini ve olası çözümlerini kapsayacaktır..

Şimdi kayıt: Ücretsiz Blockchain Kursu


En İyi Blockchain Benimseme Zorlukları: Bunlar Nelerdir??

Sistemi yavaşlatan en büyük 10 blockchain benimseme zorluğunun listesi:

Verimsiz Teknolojik Tasarım

Bu, blockchain’i uygulamanın en büyük zorluklarından biridir. Blockchain teknolojisinin birçok avantajı olmasına rağmen, hala birçok teknolojik yönden eksiktir. Bir kodlama hatası veya boşluk, bu konudaki önemli noktalardan biridir..

Bitcoin bu konuda sınırdı, ancak yine de, tüm sistem verimsiz tasarım kokuyor. Elbette, Ethereum, Bitcoin’in tüm eksikliklerini örtmeye çalıştı, ancak yine de yeterli değil.

Örneğin, merkezi olmayan uygulama geliştirmeyi ele alalım. Ethereum, geliştiricilerin dApp’leri sistemlerine göre uygulamalarına izin verir. Ve bu tarihe kadar, bunlara dayalı birçok dApp var..

Bununla birlikte, çoğunun yanlış kodlama ve boşluklar sorunu olduğu görülüyor. Kullanıcılar bu boşlukları kullanabilir ve sisteme hızla girebilirler. Yani, güvenlikle ilgili tüm bu konuşmalar burada doğru şekilde işlemiyor.

Bu blok zinciri benimseme sorununu çözebilirsek, işler kesinlikle daha rahat hale gelecektir..

Ceza Bağlantısı

Blockchain teknolojisinin anonim özelliği sadece uzmanları değil aynı zamanda suçlu kişileri de cezbetti. Neden? Ağın doğası merkezden uzaklaştırılmıştır, böylece kimse gerçek kimliğinizi bilemez..

Bu, Bitcoin’i karaborsada ve karanlık ağda para birimi olarak kullanılan birincil hedef haline getirir..

İtibar kazanmak için iyi bir şey değil. Bu kötü isim, birçok insanı tüm sisteme bakmadan önce iki kez düşündürüyor. Dahası, herhangi bir suç örgütünden uzak durmak isteyen insanlar için doğaldır..

Suçlular artık bu kripto para birimlerini sınırlı yasadışı ekipman ve ödeme yöntemleri satın almak için kullanıyor. Ayrıca fidye karşılığında kripto para talep ediyorlar. Bununla başa çıkmanın tek yolu, suçlu bağlantıyı durdurmak ve herkes için daha iyi blok zinciri uygulamasıdır..

 Düşük Ölçeklenebilirlik

Blok zinciri uygulamanın zorluklarından bir diğeri de ölçeklenebilirliktir. Gerçekte, blok zincirleri az sayıda kullanıcı için iyi çalışıyor. Ama kitlesel bir entegrasyon gerçekleşecekse ne olur? Ethereum ve Bitcoin şu anda ağdaki en yüksek sayıda kullanıcıya sahip ve söylemeye gerek yok, durumla başa çıkmakta zorlanıyorlar..

Ağda kullanıcı sayısı arttığında, geçişlerin işlenmesi daha uzun sürer. Sonuç olarak, işlemlerin maliyeti normalden daha yüksektir ve bu da ağdaki daha fazla kullanıcıyı kısıtlar.

İşlemin tamamının işlenmesi bile günler sürebilir. Sonuç olarak, bu blok zinciri benimseme zorluğu, teknolojiyi gitgide daha az kazançlı hale getiriyor..

Blok zinciri teknolojilerinin çok azı bize daha hızlı bir çıktı gösterdi, ancak aynı zamanda daha fazla kullanıcı sisteme giriş yaptığında yavaşlıyorlar..

Bu nedenle, tüm teknolojiyi sıkıcı hale getirdiği için bu zorluğun oldukça hızlı bir şekilde çözülmesi gerekiyor..

Daha fazla oku: En Büyük 10 Kurumsal Blok Zinciri Uygulama Zorluğu

Yüksek Enerji Tüketimi

Enerji tüketimi bir başka blockchain benimseme sorunudur. Blockchain teknolojisinin çoğu, bitcoin altyapısını takip eder ve bir fikir birliği algoritması olarak Proof of Work kullanır..

Ancak Proof of Work göründüğü kadar harika değil. Sistemi canlı tutmak için hesaplama gücüne ihtiyacı olacak. Muhtemelen madencilik hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur.

Madencilik, bilgisayarınızı kullanarak karmaşık denklemleri çözmenizi gerektirecektir. Dolayısıyla, madenciliğe başladığınızda bilgisayarınız bu durumun üstesinden gelmek için gittikçe daha fazla elektrik harcayacaktır..

Şu anda madenciler toplam elektriğin% 0,2’sini kullanıyor. O zaman artmaya devam ederse, madenciler dünyanın sağlayabileceğinden daha fazla güce sahip olacak. Böylece, şimdi bu ağın temel zorluklarından biri haline geliyor.

Pek çok kuruluş, sırf bu zorluk için blok zincirinden tamamen kaçınmaya çalışıyor. Bu nedenle, blockchain teknolojisinin benimsenmesindeki temel zorluklardan biri olduğu için durumun kontrol altında olması gerekiyor. Ama nasıl?

Blok zinciri, geçişleri doğrulamak için diğer fikir birliği yöntemlerini kullanabilir. İşlemek için çok az enerji gerektiren fikir birliği algoritmaları.

Blockchain teknolojisini tekrar bir lütuf haline getirebilmemizin tek yolu budur..

Gizlilik eksikliği

Blok zinciri ve gizlilik birbiriyle pek uyumlu değil. Halka açık defter sistemi sistemi besler, bu nedenle tam gizlilik ilk endişe değildir.

Ancak herhangi bir kuruluş gizlilik olmadan işleyebilir mi? Hayır. Gizlilikle çalışan birçok şirketin tanımlanmış sınırları olması gerekir. Tüketicileri, hassas bilgiler konusunda onlara güveniyor. Yani, hepsi halka açık bir defterde saklanıyorsa, artık gizli olmayacak, değil mi??

Bu nedenle, verilere erişimi sınırlandırmak için kayıtları değiştirmek gerekir. Sadece müşterilerin kullanımına sunmak burada bir çözüm olacaktır..

Bu, bitcoin ve diğer kripto para birimleri söz konusu olduğunda temel bir gerekliliktir. Öte yandan, bu hükümetler ve şirketler için bazı endişeleri artırıyor. Hükümetlerin ve şirketlerin çeşitli nedenlerle verilerine erişimi her zaman korumaları ve kısıtlamaları gerekir..

Bu, kimse sorunu çözene kadar blockchain teknolojisinin hassas bilgilerle çalışamayacağı anlamına gelir..

Özel veya federe blok zinciri burada çalışabilir. Sınırlı erişim elde edersiniz ve tüm hassas bilgileriniz olması gerektiği gibi gizli kalır.

Daha fazla oku: Bilmeniz Gereken 6 Anahtar Blockchain Özelliği

Düzenleme Yok

Bu, bir organizasyonda blok zinciri uygulamanın ana zorluklarından biridir. Birçok kuruluş, blockchain teknolojisini bir işlem aracı haline getiriyor. Buna bağlı birçok ürün göreceksiniz. Ama şimdi bile, bununla ilgili herhangi bir özel düzenleme yok. Dolayısıyla, blockchain söz konusu olduğunda hiç kimse belirli bir kurala uymuyor.

Şimdi, mesele burada devreye giriyor. Blockchain, faydalarından biri olarak görünürlüğü garanti etse de, hala güvenlik yok. Sizin için güvenli olup olmayacağını kesin olarak bilemezsiniz. Bu zorlukların üstesinden gelmek için, hükümetlerin ve son derece kontrollü sektörlerin blok zinciri için düzenlemeler oluşturması gerekebilir..

Güvenlik Sorunları

Güvenlik burada bir başka önemli konudur. Her blockchain teknolojisinin güvenliği konusunda ne kadar övündüğünü hepimiz biliyoruz. Ancak diğer teknolojiler gibi, blockchain de birkaç güvenlik döngüsüyle birlikte gelir.

Ağa yapılan% 51 saldırısı, ağın güvenlik açıklarından biridir. Bu saldırıda, bilgisayar korsanları ağı ele geçirebilir ve kendi yöntemleriyle istismar edebilir. Hatta işlem sürecini değiştirebilir ve diğer kişilerin blok oluşturmasını kısıtlayabilirler..

Bununla başa çıkmak için protokol katmanının daha fazla güvenliğe ihtiyacı vardır. Şimdiye kadar bazı güvenlik açıklarını gördük. Bununla birlikte, yalnızca bir avuç senaryo bununla baş edebilecek iyi protokollere sahiptir. Yani kimse uzun süre kullanımının güvenli olup olmadığını bilmiyor.

Yeterli Beceri Setleri Eksikliği

Yazılım ve donanıma ek olarak, blockchain teknolojisini yönetmek için kalifiye personel de bulmalısınız. Bildiğiniz gibi, blockchain teknolojisi nispeten yenidir ve hala gelişmektedir. Şu anda, çok az insan bu tür bir teknolojiyi destekleyecek becerilere sahip.

Öte yandan, bu kalifiye personele olan talep çok büyük. Dolayısıyla, yetenekli insanları işe almak istiyorsanız, büyük maaşlar ödemeniz gerekecek. Doğru insanlar sana mal olacak.

Herhangi bir teknolojik yenilik gibi, blok zinciri de gelişmeye devam edecek. Evet, zorluklar olabilir ama bunlar engel değil. Yeni düzenlemeleri ve standartları benimsemek bir zorunluluktur. Siz farkına varmadan, şirketiniz için blockchain teknolojisini de kullanmayı düşünüyorsunuz. Bu nedenle, blok zinciri benimseme zorluklarına dikkat edin.

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Blockchain’ler Yavaş Olabilir

Blok zinciri karmaşıktır. Bu nedenle herhangi bir işlemi işlemek daha fazla zaman alır. Ayrıca, sistemin şifrelenmesi onu daha da yavaşlatır. Geleneksel ödeme yöntemlerinden daha hızlı olduklarını iddia etseler de, yine de bazı durumlarda teslim edemezler.

Bir işlemin tamamlanması birkaç saat sürebilir. Yani, bir fincan kahvenin parasını ödemek istersen, sorun çıkarır. En çok zamanın hayati bir unsur olmadığı büyük işlemler için uygundur. Bu bir risk unsurudur. Ve blok zincirlerinin “güvensiz” doğasını denklemden çıkarması gerekmiyor muydu??

Teorik olarak, ilke, mağaza değeri dışında bir şey kullanan blok zinciri ağlarını kapsar – örneğin, IoT ortamındaki işlemleri veya etkileşimleri günlüğe kaydetme.

Bu kanallar – hatta bilgisayar dosyaları bile – yavaş ve kullanışsız hale gelebilir. Her zaman durum böyle değildir. Yalnızca ağ çok fazla kullanıcıyla bağlandığında yavaşlar. Ne kadar büyürse o kadar yavaşlar.

Bu blok zinciri benimseme zorlukları yakında bir engel haline gelebilir. Bu yüzden hızlı bir çözüm ummalıyız. Bununla birlikte, bazı yeni teknolojiler geleneksel olanlara kıyasla daha hızlı bir hız sunar..

Kuruluşun, blok zincirinin başarısızlığından doğrudan çıkarı var. Dürüst olmak gerekirse – Tahmin ettiğimizden daha hızlı kaybolabilir. Bu nedenle, bu blok zinciri benimseme zorlukları için bir çözüm bulmak acildir..

Bankalar aracılar aracılığıyla çok büyük karlar elde ediyor. Ve bu nedenle, maliyetler normalden çok daha az. Ancak blok zinciri bu faktörün üstesinden gelebilirse, bundan çok daha ucuz olacaktır. Kuruluşların blockchain teknolojisini benimsemede bu zorlukları dikkate almaları gerektiğine inanıyoruz..

Bankalar, hükümetler ve yasa koyucularla muazzam lobi gücü kullanır. Kendi çıkarlarına uygun olduğuna karar verirlerse, geleneksel finans sektörünün blok zincirini azaltabileceği düşünülebilir. Ayrıca kullanışlılığını önemli ölçüde azaltabilir ve kullanılabilirliğini sınırlayabilir.

Genel algı

Blockchain teknolojisini benimsemenin önündeki en büyük zorluklardan biri de bilgi tabanının olmamasıdır. Gerçekte, halkın çoğunluğu hala bu teknolojinin varlığından ve potansiyel kullanımından haberdar değil. Blockchain’in başarılı olmasını istiyorsak, kabul görmesi gerekir. Teknoloji tarih yazıyor olsa da, yine de daha fazla tüketici çekmek için yeterli değil.

Ayrıca, bu niş için uygun pazarlama eksikliği onu popüler hale getiriyor. Yani, bununla ilgilenmezsen, varlığından bile haberin olmayacak..

Şu anda blockchain teknolojisi Bitcoin ile neredeyse aynı anlamdadır. Çoğu insan sadece bitcoin’in tek blockchain ağı olduğunu düşünüyor. Diğerleri kripto para birimi dışında bundan haberi bile yok.

Bu arada, Bitcoin’in değeri benzeri görülmemiş seviyelere yükselmeye devam ediyor. Ayrıca, kripto para birimi kara para aklama, kara ticaret ve diğer yasadışı faaliyetlerin karanlık işlemleriyle ilişkili olmaya devam ediyor..

Genel olarak benimsenme mümkün olmadan önce, halkın üyeleri bitcoinler, diğer kripto para birimleri ve blok zinciri arasındaki farkı anlamalıdır. Bu, kripto para birimlerinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaya ve teknolojinin kendi kendine parlamasına yardımcı olacaktır. Teknolojiyi kullanma isteğinin artmasıyla sonuçlanacak.

Kurumsal blockchain platformları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Her birinin nasıl çalıştığını anlamak için şimdi en iyi kurumsal blok zinciri çerçevelerine göz atın.

Blockchain Evlat Edinme Zorlukları İçin Daha Fazlası Var mı??

Blockchain, topluma entegre edilmeden önce farklı blockchain benimseme zorluklarıyla karşı karşıya kalacaktır. Bunlar arasında ölçeklenebilirlik, işlemleri doğrulamak için gereken süre, işlemlerin maliyeti ve güvenlik bulunur.

Son zamanlarda Bitcoin tabanlı şirketler ve girişimlerdeki bilgisayar korsanlığı olaylarına özel ilgi gösterildi. Burada bilmediğiniz şey, bu durumların çoğunun sahte kullanıcıların sonucu olduğu..

Örneğin, aslında bir banka hesabının Bitcoin eşdeğeri olan bir yazılım cüzdanı. Tüm kredilerinize erişmek ve depolamak için bu cüzdanı bilgisayarınıza yüklemelisiniz. Ancak buradaki boşluk, herhangi bir şifrelemeye sahip olmamasıdır..

Böylece, herkes bilgisayarınıza erişebilir ve ardından kredilerinizi alabilir.

Diğer bir senaryo% 51 saldırısı olabilir. Kullanıcıların% 51’inden fazlası gücü kontrol ediyorsa, kullanıcılar diledikleri gibi ağda değişiklik yapabilir. Ancak, bu neredeyse imkansız bir sonuçtur ve saldırganlara çok büyük fayda sağlamaz. Dahası, kripto para protokolleri ile yerleşim protokolleri için düzenlemeler henüz net değil. Blockchain benimseme zorlukları burada da bir tehdit oluşturuyor.

Olumlu tarafta, bazı ülkelerde düzenleyiciler bu durumla başa çıkmak için giderek daha fazla adım atıyorlar..

Finansal kurumların iç ağlarını oluşturmak ve yönetmek için blok zincirini nasıl kullanabileceklerine dair herhangi bir kısıtlama yoktur. Bu, Blockchain teknolojisinin ödemeler ve transferler gibi harici kullanımını etkileyecektir..

Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ın merkezi ajansları, pragmatik bir yaklaşım kullanmak istediklerini belirtiyor. Büyük bankalardan gelen bu haber, bu pratik yaklaşımı güçlendiriyor.

Blockchain Teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Daha fazla bilgi edinmek için blockchain tanımlama kılavuzumuza göz atın.

Blockchain Zorlukları ve Fırsatları: Umut Yok mu?

Sadece blockchain ile ilgili sorunlar varmış gibi görünse de, halihazırda çok sayıda karşı platform var. Örneğin, Hyperledger yalnızca kurumsal şirketlere odaklanan çok sayıda proje sunar. Sadece bu değil, Ethereum, işletmeler için blockchain ile ilgili sorunların çoğunu çözebilecek izinli platformlarda bile çalışıyor..

Dahası, izin verilen blok zinciri birçok sektör için fayda sağlayabilir. Gerçekte, mükemmel şekilde çalışan birçok uygulama ve proje yaşıyor. Gördüğünüz gibi, blockchain ile ilgili tüm problemler çözümlerle ve fırsatlarla gelecek..

Dahası, birçok şirket bu teknolojiyi uygulamaya veya kullanmaya hevesli ve ona büyük miktarda para yatırıyorlar. Bu nedenle, toplumda ve ekonomide büyük bir değişiklik göreceğimiz zaman meselesi.

Blockchain hala –

  • Mevcut finansman sistemimizi bozmak
  • Bankalararası ödemeleri dönüştürün
  • Eşler arası ödemeleri sağlayın
  • Değişim için mevcut mekanizmaları değiştirmek için fırsatlar sağlayın.
  • Finansal bilgileri, müşteri kayıtlarını ve sözleşmeleri koruyun.

Daha fazla bilgi edinmek için blockchain teknolojisini kullanan ilk 50 şirkete göz atın.

Sonuç

Bununla birlikte, finansal hizmetlerin bu teknolojiyi kullanma biçiminde gerçek bir değişiklik görmek için hala birçok blok zinciri benimseme zorluğu var. Şirketlerin bunu yakından takip etmesi, hizmetlerini ayarlamaya ve sonuçları almaya hazır olması kaçınılmaz görünüyor..

Blockchain teknolojisinin hem kamu hem de özel sektörde çok önemli bir rol oynayacağına dair çok az şüphe olsa da, bu gelecek birçok insanın düşündüğünden çok daha uzak. Yukarıda bahsedilen blok zinciri benimseme zorluklarının listesi, teknolojik iyileştirmelere olan ihtiyacın açıkça altını çiziyor..

Blockchain teknolojisinin mevcut durumunda, ana odak noktası, bu yeni, yenilikçi teknolojiyi yaygın olarak erişilebilir kılmak olmalıdır..

Bu teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız veya bu devrimin bir parçası olmak istiyorsanız, ücretsiz blok zinciri kursumuza göz atmanızı öneririz. Şimdi tüm blok zinciri zorlukları ve fırsatları hakkında bilgi edinmek için mükemmel bir zaman.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me