Bu yazıda, blok zinciri risklerini inceleyeceğiz ve blockchain’i farklı bakış açılarından, yani genel, geliştirme, yasal ve güvenlik olarak anlamaya çalışacağız. Ayrıca, kuruluşunuzun risk altında olup olmadığından emin olmak için bir kontrol listesi alacaksınız!

Blockchain, devrim niteliğinde bir fikirdir. Dışarıdaki farklı endüstrileri doğrudan etkiledi. Bununla birlikte, blockchain risklerden arınmış değildir. Riskler teknoloji, uygulama, yatırım, yasal, operasyonel, güvenlik, finans ve blok zinciri ile doğrudan veya dolaylı olarak ilgili diğer hususlarla ilgili olabilir..

Şimdi kayıt:Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Blockchain Risk Türleri


Blockchain hakkında konuştuğumuzda, özellikle onun teknoloji yönünden bahsediyoruz. Blockchain teknolojisini kullanan kripto para birimleri değildir.

Ancak, bankalar gibi kurumlar söz konusu olduğunda, kripto para birimini riskli buluyorlar. Elliptic tarafından oluşturulan böyle bir araç, bankanın bitcoin risklerini izlemesini sağlar. Bitcoin ile ilgilenen en büyük varlıkları izler.

Bankaların bakış açısının dışında, blockchain ile ilişkili başka riskler de var..

Peki, blockchain riskleri nelerdir?

Blockchain Riskleri

Genel Blockchain Riskleri

Herhangi bir blockchain projesini etkileyebilecek genel blockchain riskleri şunları içerir:.

Blockchain Protokollerini Entegre Etmek Zor

Blockchain yeni bir teknolojidir. Bu, blok zinciri protokollerini bir projeye dahil etmenin zorlaştığı anlamına gelir. Deloitte’ye göre farklı blockchain projelerini uygulamak zor. Örneğin, Hyperledger Fabric Protocol’den Ethereum Protocol’e bilgi paylaşmak istiyorlarsa, bu iki farklı kurumsal sistemi yöneten bir entegrasyon katmanına ihtiyaçları olacaktır.

Kurumsal sistem hakkında bilgi edinmek için kurumsal blok zincirine göz atın

Standardizasyon Eksikliği

Çok çeşitli çerçeveler, standardizasyon eksikliği olduğu anlamına gelir. Bu, potansiyel olarak mevcut blockchain projelerinin maruz kaldığı en büyük risklerden biridir. Bu standartlar, İlk Para Teklifleri (ICO), kripto para birimleri, çerçeveler vb. Dahil olmak üzere tüm blok zinciri ekosisteminde geçerlidir..

ICO’lar, standardizasyon eksikliğinden en çok zarar görüyor. Yatırımcıların yatırıma karşı uygun bir koruması yoktur, bu da ICO’ları büyük bir kumar haline getirir. Bu makale, ICO’nun nasıl başarılı bir şekilde başlatılacağını anlatıyor.

Standardizasyonun ne kadar zor olduğu hakkında bir fikir edinmek için Trade Finance Blockchain’i okuyun.

Kripto Para Birimlerinin Zayıf Değerlemesi

Kripto para birimi fiyatları, blok zinciri kullandıkları için en büyük endişelerden biridir. Makul bir kripto para birimi fiyatı, piyasa duyarlılığını blockchain’e de değiştiriyor..

Blockchain teknolojisini kullanan Bitcoin, herhangi bir yatırımcının tahmin edemeyeceği yüksek sıçramaları görebilir. Bu aynı zamanda fiyatların keskin bir şekilde düşebileceği ve birçok yatırımcının eli boş kalabileceği anlamına gelir..

Açıkçası, fiyatlar istikrarlı değil ve bu, bir projeye veya bir kripto para birimine yatırım yapan tüccarlarla ilişkili bir risktir..

Blockchain Geliştirme Riskleri

Şimdi, blockchain risklerine bir göz attığımıza göre, geliştirme konusuna derinlemesine bakalım..

Şu anda blockchain hemen hemen her sektörde uygulanmaktadır. Sağlık sektörü veya tedarik zinciri veya hatta hükümet olsun. Herkes çığır açan teknolojiden en iyi şekilde yararlanmak ister.

Blockchain’in fikri artık Distributed Ledger Technology (DLT) olarak geliştirildi. Ademi merkeziyet kavramına dayalı olarak, sorunun çözülmeye çalışılmasının birçok yolu var. Örneğin, Yönlendirilmiş Asiklik Grafiğin (DAG) ortaya çıkışını görebiliriz. IOTA’da kullanılmıştır. DAG tabanlı başka bir DLT, Hyperledger’ı içerir. Bunların tümü blok zincirinden gelişti ve dolayısıyla blok zinciriyle ilişkili aynı riskleri taşıdı..

Blockchain geliştirme riskleriyle ilişkili riskler şunları içerir:

Az Gelişmiş Standartlar

Her teknolojinin arkasında gerekli bir standardizasyon vardır. Bu, dünyanın her yerindeki şirketlerin teknolojiyi benimsemesinin ve dünya çapında kullanıma olanak vermesinin kolay hale geldiği anlamına gelir. Şu anda blockchain, hızlı büyümesi nedeniyle uygun standartlara sahip değil. “Kendi” blok zinciri veya DLT sürümleri üzerinde çalışan farklı kuruluşlarla, bunları standartlaştırmak zordur. Blok zinciri ve dağıtılmış defter iki farklı kavramdır – burada daha fazla bilgi edinin, blok zinciri ve dağıtılmış defter teknolojisi.

Ayrıca, rekabet son derece şiddetli, bu da bu kuruluşların birincil hedefe doğru birlikte çalışmasını daha da zorlaştırıyor.

Sonuçta bu, güvenlik, gizlilik ve birlikte çalışabilirlik ile ilgili risklere yol açar..

Yüksek Enerji Talebi

Şu anda birçok fikir birliği yöntemi var. Hepsi göz önüne alındığında, Proof-of-Work (PoW) ‘un en popüler olduğunu söylemek kolaydır. Hem Ethereum hem de Bitcoin bunları kullanıyor. Blockchain uygulaması söz konusu olduğunda Ethereum daha popüler hale geliyor.

Konsensüs yöntemlerinin her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. PoW, madencileri yaptıkları iş için ödüllendirdiği için fikir birliğine varmanın etkili bir yoludur. Ancak olumsuz tarafı yüksek enerji maliyetidir. PoW’da her düğüm, oldukça karmaşık bir matematik problemini çözerek birbiriyle rekabet etmek zorundadır. Sorunu çözmek için, madencilerin çalışması için çok fazla elektrik gerektiren yüksek performanslı makinelere yatırım yapması gerekiyor..

Zamanla, blockchain geliştiricileri etkisini anlıyor ve yavaş yavaş Proof-of-Stake (PoS) gibi daha enerji dostu bir fikir birliği yöntemine dönüşüyorlar..

Proof-of-Work (PoW) ve Proof-of-Stake (PoS) hakkında kafanız mı karıştı? PoW Vs. hakkındaki bu makaleye göz atın. PoS!

Veri Gizliliği Mevzuatı

Veri Gizliliği, blok zinciri veya dağıtılmış defter teknolojisi ile ilgili en önemli sorunlardan biridir. Açıkça, DLT’ler tasarlanmıştır ve mevcut toplumsal altyapıda etkili bir rol oynayabilir. Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği gibi veri gizliliği düzenlemelerini uygulayan farklı ülke ve bölgelerde, blok zinciri için de aynısını yapmak esastır..

Yaklaşım, kimliğinizi ağa beyan etmek değildir, ancak Müşterilerinizi Tanıyın (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) faaliyetleri nedeniyle durum her zaman böyle değildir..

Blockchain Yöneticilerine ve Geliştiricilerine Güvenmek

Blockchain, güvenilir olmayan mükemmel bir kavramdır. Bununla birlikte, bu yeni bir teknoloji ve birçok oyuncu devreye giriyor, bu da blockchain ekosistemini daha karmaşık hale getiriyor. Aynı zamanda, bir tüketici veya son kullanıcı olarak bu yeni platformlara güvenmekte zorlanabileceği anlamına gelir..

Uygulama önemlidir ve bu projelerden geliştiriciler ve yöneticiler sorumlu olacaktır. Bu aynı zamanda, yapılacak kriptografi algoritmasının türü, yumuşak veya sert çatal yeteneği vb. Dahil olmak üzere önemli kararlar alabilecekleri anlamına gelir. Bu kararlar önyargılı olabilir ve blockchain temel fikrinin kendisi için bir risk oluşturabilir..

Kullanıcıların Rolü

Kullanıcı, merkezi olmayan ağın çekirdeğidir. Merkezi bir otorite olmadığından, kullanıcı hesaplarını ele alırken tüm sorumluluğu üstlenmelidir. Bu, cüzdana veya blok zincirinde depolanan bilgilere erişmek için kullanılan özel anahtara uygun şekilde bakmaları gerektiği anlamına gelir. Kaybolursa, kullanıcı da verilerine erişimini kaybeder. Ayrıca, blockchain söz konusu olduğunda geri yükleme veya geri alma seçeneği yoktur. Bu, blockchain teknolojisine birçok kullanıcı odaklı risk getiriyor.

İşlem Hızı

Blockchain ağlarının öne çıkan özelliklerinden biri, işlemlerin sonuçlandırılması için geçen süredir. Ancak, işlemlerin her gerçekleştirilişinde durum bu olmayabilir. Bitcoin örneğini alırsak, bir işlemin tamamlanması on dakika ila birkaç saat arasında bir süre alabilir..

Ölçeklenebilirlik de büyük bir sorundur ve tıkanıklık olduğunda işlem oranı daha da düşebilir. Peki bu nasıl bir risk haline geliyor? Bir blockchain çözümü kullanan bir kullanıcı için ağın durumunu bilmiyor olabilir. İşlem acilse, sıkışmış hissedebilir ve bundan olumsuz etkilenebilir. Bunun çözümü özel bir ağdır, ancak kendi dezavantajları da vardır..

Kötü Amaçlı Kullanıcılar

Kötü niyetli kullanıcılar herhangi bir sistemin veya çözümün parçasıdır. Blockchain farklı değil. Blockchain ağını belirli bir yönünü kontrol ederek etkileyebilirler. Riskler gerçektir ve kötü niyetli kişilerin hiçbir koşulda ağ kaynaklarının veya fikir birliği yönteminin kontrolünü ele geçirememesini sağlamak geliştiricilere bağlıdır..

Yasal İlgili Blockchain Riskleri

Blockchain ile ilgili bazı yasal riskler de vardır. Blockchain teknolojisi yasal sorunları daha ciddidir. Kullanıcıları korumak ve ayrıca blockchain teknolojisinin doğru bir şekilde uygulanmasını sağlamak için yasalar uygulanmaktadır. Hükümetler ayrıca, doğası ve otokratik doğası gereği merkezileştirilen yeni teknolojiyi yönetmeye isteklidir. Bununla birlikte, çoğu zaman bu kurallar kullanıcının, hizmet sağlayıcının ve hükümetin çıkarlarını korumak için öne sürülmektedir..

Blockchain ile ilgili ürünler geliştiriyorsanız veya bir blockchain ürününe kendinizi kaptırmayı hedefliyorsanız, blockchain yasal riskleri hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Aşağıdaki gibiler.

Veri gizliliği

Veri gizliliği, dağıtılmış defter teknolojisi söz konusu olduğunda en büyük endişe kaynağıdır. Merkezi olmayan ve dağıtılmış olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu, bir blok zincirinde depolanan tüm bilgilerin, kişisel bilgiler olsa bile blok zincirinde kaldığı anlamına gelir. Dağıtıldığını söylediğimizde, verilerin farklı coğrafi konumlarda depolanması gerektiğine uyuyoruz. Aynı zamanda çok sayıda yargı alanına kolayca girebileceği anlamına gelir – veri gizliliğini çok karmaşık bir konu haline getirir.

Başlangıç ​​olarak, veriler hangi veri gizliliği yasasına uymalıdır? AB-ABD Gizlilik Kalkanını alabiliriz, ancak bu yalnızca AB’den ABD’ye veya tam tersi şekilde yapılan işlemler için işe yarar. Bu bölgeler için işe yarasa bile dünyadaki diğer alanları kapsamaz.

GDPR yönetmeliği açıkça AB vatandaşlarına yöneliktir. Hepsi Bir Arada, veri gizliliği fikri blockchain söz konusu olduğunda çok uzaktır. Veri gizliliğini karmaşık hale getiren bir şey daha, verilerin blok zincirinde değişmez olmasıdır. Hiçbir kullanıcı, hiçbir durumda, bilgileri blockchain veritabanından depolandıktan sonra kaldıramaz..

Yargı Yetkisi ve Uyuşmazlık Çözümü

Yargı yetkisi ve anlaşmazlık çözümü büyük endişelerdir. Dağıtılmış bir defter, ademi merkeziyetçi bir ağla ilgilidir, bu da yargı yetkisini kaçınılmaz bir sorun haline getirir..

Ethereum veya diğerleri gibi modern blockchain kripto para birimleri, akıllı sözleşmelerin kullanımıyla bu konuda yardımcı olabilir. Belirli bir yargı alanını içerecek şekilde kodlanabilirler. Bununla birlikte, zorluk, yargı yetkisinin kullanılmasını sağlamaktır..

Ayrıca, gerekirse bir anlaşmazlığı kimin çözeceği gibi sorular. Uyuşmazlık çözümü süreci de çözülmesi gereken büyük bir sorundur. Son olarak, çözene ödül verilmesine de karar verilmesi gerekiyor. Genel olarak, DLT’nin doğasını dikkate alarak sorunları çözmek zordur..

Düzenleyici Riskler

Son blok zinciri yasal riski, düzenleyici bir risktir. Hükümetler yönetmelikleri DLT’ye geçirmek zorundadır. Bazı durumlarda, eyaletler işleri daha karmaşık hale getirebilecek kendi düzenlemelerini yapma yetkisine de sahiptir..

Dijital para birimlerinin yükselmesiyle birlikte, kullanıcıların çıkarlarını koruyabilmek ve ekonomiyi dengede tutabilmek için federal düzenlemelere sahip olmak yaygındır..

Güvenlikle İlgili Blockchain Riskleri

Blockchain ile ilişkili güvenlik riskleri de vardır. Blockchain teknolojisine geçmeye çalışan daha fazla şirket ile güvenlik riskleri anlaşılabilir..

Ancak, blockchain nasıl güvenlik risklerine maruz kalıyor? DLT’ler mükemmel güvenlikleri ile bilinir. Ancak bu, tamamen güvenli oldukları anlamına gelmez. Hâlâ saldırıya uğrayabilir ve veriler veya bilgiler çalınabilir.

Bir şirket olarak, blockchain’in de tamamen güvenli olmadığını anlamanız ve onu güvenli hale getirmek için gerekli önlemleri almanız gerekir. Bir fikir edinmek için, aşağıda blockchain güvenlik riskleri var.

İnsanla İlgili Riskler

Blok zinciri tamamen merkezi olmayan bir yapıya sahip olsa da, doğru çalışması için insanlarla hala etkileşime girmesi gerekiyor. Bu durumda, yeni blockchain güvenlik riskleri ortaya çıkar. Örneğin, blockchain sistemiyle etkileşim kurmak isteyen herhangi bir işletmenin bunu bir bilgisayar veya otomatik sistemler aracılığıyla yapması gerekir. Bir kullanıcı bir bilgisayar aracılığıyla etkileşime girdiğinde, bu noktada, sistemlere erişmek için kimlik bilgilerinin çalınması veya tehlikeye atılması ihtimali vardır. Yalnızca uç noktalarda gerçekleşir ve bu da blockchain’i savunmasız hale getirir. Aslında, bu daha çok kullanıcı tabanlı bir risktir, ancak blockchain kullanıcıyla etkileşime girmesi gerektiğinden, blockchain güvenlik riskleri altında tanımlanması gerekir..

Özel ve Genel Anahtarla Riskler

Blockchain veya dağıtılmış defter teknolojisi fikri, büyük ölçüde genel ve özel anahtarlara dayanır. Bu anahtarlar, benzersiz güvenlik özellikleri sunan bir dizi karakterdir. Bir güvenlik özelliği, tahmin etmenin zor olmasıdır.

Blockchain bu anahtarlarla çalışır. Genel veya özel anahtarın doğru kombinasyonuna sahip değilseniz, blok zincirinde depolanan dijital içeriğe erişemezsiniz. Bilgisayar korsanları bunu biliyor ve ayrıca bu anahtarları tahmin etmenin zaman kaybı olduğunu da biliyorlar. Bu yüzden en zayıf noktaya, yani kullanıcı tarafından kullanılan sisteme saldırarak anahtarları almaya çalışırlar. Bir mobil cihaz veya kişisel bir bilgisayar olabilir.

Herhangi bir durumda, bilgisayar korsanı bu cihazların gösterdiği güvenlik açıklarından yararlanabilir. Android kullanıyorsanız, cihazınız aracılığıyla paylaştığınız bilgilere erişmek için kötü amaçlı yazılım yüklemeye çalışırlar. Özel anahtarınızı girerseniz, bunun bir kopyasını oluşturabilir ve kendi bilgisayarlarına gönderebilirler. Özel anahtar ellerinde olduğunda, depolanan bilgilere erişebilirler. Çoğu zaman, sistemlerinin güvenliğini sağlayamamak kullanıcının hatasıdır.

Donanım düzeyindeki güvenlik açıkları bilgisayar korsanları tarafından bir bilgisayara veya sisteme erişim sağlamak için de kullanılabilir..

Bir kullanıcı olarak işiniz, sisteminizi olabildiğince güvenli hale getirmektir..

Cihazınızı koruduğunuzdan emin olmak için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

 • Cihazınızı düzenli olarak güncelleyin.
 • İyi bir antivirüs ve güvenlik duvarı kullanın
 • Anahtarlarınızı asla Word belgesinde, bir metin dosyasında veya bilgisayar korsanının kolayca erişebileceği başka bir dosya türünde saklamayın..
 • Anahtarlarınızı e-postayla göndermeyin veya saklamayın.

Satıcı Riskleri

Birçok geçici platform ve hizmet, işlevselliğini geliştirmek için DLT’lerle çalışır. DLT’lerin büyümesiyle, 3. parti geliştirmede de büyüme göreceğimiz açıktır. Bunlar arasında cüzdanlar, ödeme işlemcileri, akıllı sözleşmeler, blok zinciri ödeme platformları ve benzeri çözümler bulunur..

Bu satıcılar ayrıca kullanıcılar için bir risk oluşturmaktadır. Kullandığınız platform veya hizmette herhangi bir güvenlik açığı varsa, ona erişirken sorun yaşayabilirsiniz. Güvenlik riskleri, kötü kod, zayıf güvenlik ve kişilerin yanlış kullanımından kaynaklanabilir. Ayrıca, bu satıcıların çoğu akıllı sözleşmeler kullandığından, akıllı sözleşmelerinin her türlü kusurdan veya güvenlik açıklarından arınmış olmasını sağlamalıdırlar. Bir tane varsa, o zaman kolayca sistem çapında bir etkiye yol açabilir.

Test Edilmemiş Kod

Kodun kalitesi, blok zinciri çözümlerinin çoğu için büyük bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Merkezi olmayan kuruluşlar, çözümlerini uygularken ekstra özen göstermelidir. Böyle bir örnek, Merkezi Olmayan Otonom Organizasyondur (DAO) – DAO nedir. Belirli bir organizasyonu veya tamamını otomatikleştiren otonom bir sistemdir..

DAO hack, blockchain tarihindeki en popüler hack’lerden biridir. 2016’da oluşturuldu ve “The DAO” olarak bilinir. Hacklendi, bu da büyük miktarda gelir kaybına neden oldu. Bölme işlevi, bilgisayar korsanı tarafından ana hesaptan para aktarmaya çalışırken yürütüldü. 55 milyon dolarlık Ether çaldı.

Tam Ölçekte Test Edilmedi

DLT’ler, yayınlanmadan önce çoğunlukla küçük ölçekte çalıştırılır. DLT’yi test etmek için, geliştiricilerin ağı simüle eden testnet kullanmaları gerekir. Çok çeşitli testler yapabilirler. Ancak tam kapsamlı gelebilecek sorunları kapsamaz.

Organizasyonunuz Hazırlandı mı?

İlgili 10 blok zinciri risk faktörü vardır. Aşağıdaki gibiler.

 • Anahtar yönetimi
 • Veri yönetimi
 • Performans ve ölçeklenebilirlik
 • Kullanım örneği uygulanabilirliği
 • Zincir koruması
 • Entegrasyon ve birlikte çalışabilirlik
 • Yönetmelikler ve uyum
 • Felaket kurtarma
 • Gizlilik ve zincir yönetimi
 • Ağ ve fikir birliği yönetimi.

Blok zinciri ile ilgili uygulamalar veya dağıtılmış defter çözümleri geliştirilirken bu belirli alanlara dikkat edilmesi gerekir..

Kurumsal blockchain hakkında ileri düzeyde bilgi edinmek istiyorsanız, Certified Enterprise Blockchain Professional’a (CEBP) bir göz atmalısınız..

Son düşünceler

Bir kuruluş olarak, blockchain’in her sorunun çözümü olmadığını anlamanız gerekir. Belirli süreçleri iyileştirebilir, ancak ilk aşamada çok maliyetli olur. Ayrıca bazı risklere dikkat edilmesi gerekir. Bu makalede, güvenlik, yasal ve geliştirme dahil olmak üzere çok çeşitli riskleri tartıştık. Peki, blockchain riskleri ve potansiyel blockchain risk yönetimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Blockchain risklerini ve temel temellerini merak ediyorsanız, ücretsiz blok zinciri temelleri kursumuza göz atmayı unutmayın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me