Bu makale Holochain teknolojisi hakkında ayrıntılı bir tartışma sunuyor. Temel temellerin yanı sıra, Holochain vs blockchain, Holochain uygulamaları ve sınırlamaları hakkında bilgi sahibi olacaksınız..

Kendini blokların dışında “düşünen” olarak satan Holochain teknolojisi ile tanışın. Blockchain’in evrimi ve diğer benzer teknolojiler büyümeye devam ediyor.

Holochain, eşler arası dağıtılmış bir defter teknolojisidir. Blok zincirinden farklı çalışır ve bu nedenle mevcut pazarda benzersiz bir değer sunar.

Şimdi kayıt: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Holochain nedir?


Holochain, eşler arası ağı kolaylaştıran açık kaynaklı bir çerçeve olarak tanımlanabilir. Dağıtılmış felsefeye dayanan harika uygulamalar oluşturmanıza olanak tanır.

Bu, blok zincirine çok benzeyebilir, ancak fark, dahili olarak nasıl çalıştıklarıdır..

Mevcut nesil blok zinciri çözümleri büyük ölçüde enerjiye dayanıyor. Bitcoin alın; örneğin, madencilerin blokları doğrulamasını gerektirir. Proof-of-Work fikir birliği algoritması, kriptografik bulmacaları çözmek için çok fazla hesaplama gücü içerir. Bu, doğa ana için ideal olmayan enerji açısından önemli bir ihtiyaca yol açar. Holochain teknolojisi, Go programlama dilini kullanırken, uygulamalar Lisp veya JavaScript ile yazılabilir.

Ajan merkezli, enerji açısından verimli bir defter sistemidir. Bu, her temsilcinin güvenli defterin bir kopyasına sahip olabileceği ve bağımsız olarak hareket edebileceği anlamına gelir. Ayrıca diğer ağ cihazlarıyla etkileşime girebilir ve tamamen ölçeklenebilir dağıtılmış bir defter çözümü sağlayabilir. Tarafından yönetilir Ceptr.

Holochain’i Nasıl Kullanabilirsiniz??

Holochain, çeşitli dağıtılmış uygulamalar geliştirmek için kullanılabilir. Uygulamalar geniş bir kullanılabilirlik yelpazesi için oluşturulabilir. Örneğin, ağ sosyal medya uygulamaları, yönetim, organizasyon vb. İçin kullanılır..

Kullanılabilirliği hakkında size iyi bir fikir vermek için Holochain teknolojisini kullanarak oluşturabileceğiniz uygulamaların listesine göz atalım..

 • Ortak uygulamalar
 • Platformla ilgili uygulamalar
 • Sosyal medya uygulamaları
 • İlişki yönetimi uygulamaları
 • Tedarik zinciri odaklı uygulamalar
 • Kaynak yönetimi uygulamaları
 • İtibar sistemleri

Ve daha fazlası!

Geniş kullanım durumu, Holochain teknolojisini aynı zamanda bir dApp platformu olan Ethereum’a geçerli bir alternatif haline getiriyor. Piyasadaki tek alternatif Dağıtılmış Defter teknolojisi (DLT) değil. Blok zinciri üzerinden uygulanabilir bir alternatif DLT çözümü sunan Hashgraph’ı da ele aldık..

Daha fazla oku: Blockchain vs Hashgraph vs Dag vs Holochain: DLT Türleri

Blockchain’den Ne Kadar Farklı? Holochain Vs. Blockchain

İki teknoloji arasındaki kritik fark, gerçek dünyada nasıl kullanıldıklarıdır. İkisi de eşler arası ağlardır.

Bununla birlikte, blockchain, küresel fikir birliği gerektiren sistemler için idealdir. Holochain teknolojisi ise küresel bir anlaşmaya ihtiyaç duymadan çalışabilen sistemler için uygundur. Küresel bir fikir birliğine gerek duyulmaması, daha iyi ölçeklenebilirlik, uyarlanabilirlik, verimlilik ve genişletilebilirlik dahil olmak üzere masaya birçok fayda sağlar..

Karma ağaçlar ve karma tablolar zaten bilgisayar biliminin bir parçasıdır. Veri bütünlüğünü sağlamak için farklı sistemlerde etkin olarak kullanılan veri yapılarıdır. Ayrıca, sistem gereksinimlerine uyum sağlamak için çeşitli biçimlere dönüştürülmüşlerdir..

Her uygulamanın kendi ağına sahip olma şeklini tamamen değiştirir.

Neden Holochain Olarak Bilinir?

Holochain adı, farklı teknolojilerden oluşması ve “bütün” bir deneyimi oluşturması gerçeğinden gelmektedir. Yapısal olarak holografik bir platform sunar ve aynı zamanda bütünsel kalıpları güçlendirir.

Holochain’de kullanılan üç anahtar şifreleme teknolojisi şunları içerir:

 • Hashchain’ler
 • Kriptografik şarkı
 • Dağıtılmış Hash Tablosu (DHT)

HOLOCHAIN ​​SADECE AÇIKLANMIŞTIR

Holochain Özellikleri

Halihazırda merkezi olmayan bir ağ sağlayabilen blok zincirimiz var. Öyleyse neden buna ihtiyacımız var? Aşağıdaki temel nedenleri gözden geçirelim.

Enerji verimliliği

Mevcut blockchain platformlarının çalışması için oldukça fazla enerji gerekiyor. Bu, uzun vadede, küresel ısınmanın büyük bir sorun haline geldiği dünya gezegeni için büyük bir sorun olabilir..

Daha İyi Yeni Bir Model

Holochain teknolojisi, gelişmiş aktarım ve veri depolama sunan daha iyi bir model sunar.

Akıllı telefonlar dahil uç cihazların ağın bir parçası olarak çalışmasını sağlamak için kullanılabilir. Yaklaşım, ağa büyük ölçüde ölçeklendirme yeteneği verir ve ayrıca herhangi bir cihazın veya eşin bunun bir parçası olmasını sağlar..

Holochain Uygulamaları

Holochain uygulamaları, onlara ihtiyaç duymamızın bir başka büyük nedenidir. Açık kaynaklı çerçeve yaklaşımı, bir genel ve özel ağ arasındaki boşluğu kapatmaya çalıştığı için benzersizdir..

Holochcain uygulamaları, her iki dünyanın en iyilerinden büyük ölçüde yararlanan dağıtılmış çözümlerdir. Bu, zincirde oluşturduğunuz her bir dApp’ın özelleştirilebilir birlikte çalışabilir ağına sahip olduğu anlamına gelir..

Benzersiz Şekilde Yapılandırılabilir

Holochain yaklaşımı, uygulamalarının her birine kendi ağını sağlamaktır. Bu, her ağın gereksinimlere göre kendini yapılandırma yeteneği olmasını sağlar..

Benzersiz yaklaşım, her uygulamanın standartlarına, protokollerine ve fikir birliği algoritması seçimine sahip olabileceği anlamına gelir..

Ayrıca, her uygulamanın ölçeklenebilirlik, gecikme veya aktarım hızı dahil olmak üzere ağ performansını değiştirebileceği anlamına gelir..

Yapılandırılabilen diğer önemli hususlar arasında esneklik, yönetişim ve gizlilik bulunur. Holochain teknolojisinin harika bir merkezi olmayan uygulama çözümü olmasının nedeni budur ve Ethereum, NEO veya diğerlerine benzer bir ağ değildir..

Benzersiz Şekilde Bağlanabilir

Peki, uygulamaların kendi benzersiz dağıtılmış defterleri varsa Holochain teknolojisi nasıl çalışır? Bağlı kalmak için, farklı uygulamalar yerel Uygulama Programlama Arayüzü (API) yardımıyla kendi aralarında köprü kurabilir. API, güvenli ve son derece entegre bir ekosistem sağlayabilir.

Bu benzersiz bağlantı, uygulamaların çevrimdışı veya bölümlendiğinde çalışabileceği anlamına da gelir. Kısacası, gerçek dünya uygulamaları söz konusu olduğunda onları açık bir kazanan yapar. Her uygulama, çalışması gerektiği her seferinde çevrimiçi kalamaz. Reklam olarak, enerji, tedarik zinciri veya Nesnelerin İnterneti dahil en önemli endüstriyel sektörlere de değer katar..

Peki bizi nereye götürüyor?

Bizi mikro hizmete götürür. Holochain, büyük ölçüde mikro hizmetlere güvenir. Bu, bir uygulamanın bağımsız mikro hizmetlerin bir koleksiyonu olduğu anlamına gelir. Diğer uygulamalarda veya ekosistemde kullanılabilen mikro hizmetler ile tüm ekosistemi iyileştirir.

Mikro hizmetler geleceğin ta kendisidir ve bu nedenle mikro hizmetleri her zamankinden daha fazla benimsemektedir.

Farklı Blockchain Öğrenmeye Gerek Yok!

Kurumsal bir kurulumda, belirli bir çözümü kullanmak veya ona bağlı kalmak zordur. İşletmenin çoğu, farklı departmanları için bir çözüm karışımı kullanıyor.

Holochain teknolojisi, farklı blok zinciri öğrenme veya kullanma ihtiyacını tamamen ortadan kaldırabilir. Holochain, DLT çözümleri sunan açık kaynaklı bir çerçeve olduğundan, aynı organizasyon içinde farklı kullanım durumları için kullanılabilir..

Uygulamanızı gereksinimlere göre yapılandırabilirsiniz. Bu, istediğiniz blok zinciri çözümü türünü seçmekte özgür olduğunuz anlamına gelir.

Ancak bu, onu zaten kurulmuş bir dağıtım ağında kullanamayacağınız anlamına gelmez. Başlamak için, Holochain’i öğrenmeye başlamanız ve onu çalışan bir sistemin belirli yönlerini genişletmek için kullanmanız gerekir. Bu şekilde, ağınızı Holochain kullanarak yapılandırabilir ve özelleştirilmiş merkezi olmayan çözümünüzden yararlanabilirsiniz..

Tekniği mevcut sistemlerinizi tamamen Holochain teknolojisi ile değiştirmek için de kullanabilirsiniz..

Kısacası, Holochain teknolojisi, olabildiğince fazla özelleştirilebilirliğe sahip olmak isteyen servis sağlayıcılar için mükemmel bir seçimdir. Bu, farklı gereksinimleri ve ihtiyaçları olan müşterilerine daha iyi bir çözüm sağlamalarına yardımcı olabilir..

Blockchain fikrinde yeni misiniz? Ardından, Blockchain Eğitimi Ücretsiz Kursuna göz atın: Bilmeniz Gereken Her Şey.

Geliştirilebilir

Temelde mikro hizmetlere bağlıdır. Platformu çevik ve hızlı geliştirme yapar. Ayrıca, mikro hizmetlerin birbirine bağlanabileceği anlamına gelir.

Mikro hizmet yaklaşımı daha geleceğe yöneliktir ve gelecekte platformun gelişmesine yardımcı olacaktır. David Atkinson’a göre, akıllı sözleşmelere dayanmıyor ve bu iyi bir şey.

Akıllı sözleşmeler çeşitli şekillerde sınırlayıcı olabilir. Bir numaralı sınırlama,% 100 doğruluk ihtiyacıdır. Holochain uygulamalarının en başından bu kadar doğru olmasına gerek yoktur. Uygulamalarını mümkün olan en kısa sürede çıkarmak isteyen geliştiriciler üzerinde gereksiz stres yaratır..

Teknolojinin gelişebilirliği, onu çevik geliştirmenin norm olduğu mevcut pazar için ideal bir çözüm yapan şeydir. Aynı zamanda enerji, gıda veya tedarik zinciri gibi daha zorlu sektörlere de uymasını sağlar. Kısacası, bir uygulama Holochain kullanılarak geliştirilirse, zaman ve gereksinimlerle geliştirilebilir.

Güvenli

Holochain mimarisi, uygulamaların dApp’lara kıyasla daha güvenilir olmasını sağlar. Her uygulama, kendi ekosistemi veya ağıyla sınırlıdır, bu da güvenlik kısmının üstesinden gelmeyi kolaylaştırır. Geliştiriciler kısıtlamaları belirleyebilir.

Ayrıca, verilerin daha esnek bir güvenlik süreci kullanılarak diğer uygulamalarla veya ağlarla paylaşılabileceği anlamına gelir. Geliştiriciler bu belirli kuralları oluşturabilir ve kendileri tarafından sağlanan uygulama geliştirme kitinin avantajlarından yararlanabilirler..

Aynı zamanda gerekli güvenlik gereksinimlerini karşılayacak araçlara da sahiptir. Bir geliştirici olarak, bir dizi işleve erişebilirsiniz. Kurcalamaya karşı dayanıklılık, güvenilirlik ve veri ispatı gibi kritik özellikler sağlamak için kriptografi kullanır..

Güvenlik yönü, onu küresel uygulamalar için ideal kılan GDPR’yi de içerir. Kuruluşlar bundan büyük ölçüde yararlanabilir. Bu, blok zinciri GDPR paradoksu sorununu çözer.

Ölçeklenebilir

Holochain ayrıca oldukça ölçeklenebilir bir çözüm sunar. Yeni uygulamalar ağa katılabildiğinden, ağın kendisinin hesaplama gücünü artırmaya yardımcı olabilir. Kullandığı benzersiz mimariden faydalanır. Her düğüm bilgi işlem gücüne katkıda bulunabilir.

Uygulamaları ölçeklenebilir hale getirmek için WebAssembly derlemesi için bir programlama dili olan Rust kullanır. Ölçeklenebilirlik ayrıca yerel eş sayısına bağlıdır. Yerel eş sayısı düşük olmaya mahkum olduğundan, daha az ağ gecikmesi ve duyarlılığı ile her zamankinden daha kararlı olduğu anlamına gelir..

Holochain Uygulaması Nedir? Holochain Uygulamaları Vs. dApp’ler

Holochain özelliklerini tam olarak anladıktan sonra, Holochain ve dApp’leri ayırt etmenin zamanı geldi.

dApp’ler piyasadaki mevcut trenddir. Popüler blok zincirleri, blok zinciri çözümlerini kullanarak dApp’ler oluşturma yeteneği sağlar. Peki onu Holochain uygulamalarından farklı kılan nedir? Hadi derinlemesine inceleyelim.

DApp’ler hakkında pek bir fikriniz yok mu? DApp nedir hakkındaki bu kılavuzu okuduğunuzdan emin olun.

Ölçeklenebilirlik ve Kararlılık

dApp’lerin ölçeklenebilirliği, birçok durumda sınırlayıcı olabilen ağ yeteneklerine bağlıdır. Genel olarak, Ethereum yetenekli bir çözümdür ancak piyasadaki en hızlı çözüm değildir. Ayrıca, ağ ölçeklenebilirliğini aşmanın uygun bir yolu yoktur. Bu özellikle kamuya açık DLT’ler için geçerlidir. Özel ağlar için, ağın ölçeklenebilirliğini artırmak için yeni eşler eklenebilir.

Holochain ise bu durumda açık bir avantaja sahip. Her şeyden önce, farklı dApp’ler API aracılığıyla iletişim kurabildiğinden ölçeklenebilirlik kolayca kazanılabilir ve bu da hesaplama gücünü artırır. Ayrıca, Holochain uygulamalarının önceden tanımlanmış ağ gereksinimlerine sahip yerel ağlarına sahip olması söz konusu olduğunda kararlılığın daha iyi olacağı kesindir..

Uyarlanabilir ve Geliştirilebilir

Holochain uygulamaları dApp’lardan daha uyarlanabilirdir. Holochain uygulama mimarisi, geliştiricilere yerel uygulama ağlarını oluştururken güç vermek için tasarlanmıştır. Bu, ölçeklenebilirlik, işlem hacmi vb. Dahil olmak üzere farklı ağ işlevlerini ayarlayabilecekleri anlamına gelir..

Kısacası, ihtiyaca büyük ölçüde uyarlanabilir. Sadece bu da değil, Holochain uygulamaları zamanla geliştirilebilir. DApp’ler açısından, mantığın çoğuna önceden karar verilmesi gerekir. Akıllı sözleşmeler bir kez yazıldıktan sonra değiştirmek zordur. Bu, geliştiricilerin hayatını zorlaştırır – mevcut geliştirici topluluğunun çevik geliştirmeyi tercih ettiği düşünüldüğünde bu ideal değildir.

Çevrimiçi / Çevrimdışı İşlevsellik

Holochain uygulamaları hem çevrimiçi hem de çevrimdışı ortamlarda çalışmak üzere tasarlanmıştır. Buna karşılık, hem özel hem de genel dApp’ler ana ağa bağlanmadan çalışamaz. İnternet bağlantısının olmadığı durumlarda tedarik zinciri dahil olmak üzere birçok gerçek dünya operasyonunun çalışması gerektiği için çevrimdışı çalışamama arzu edilmez..

Gizlilik ve Erişim Kontrolü

Holochain uygulamaları, herkese açık dApp’lara kıyasla daha iyi gizliliğe sahiptir. Özel dApps ile karşılaştırıldığında, benzer gizlilik seçenekleri sunar. Ayrıca, erişim kontrolü hem özel dApp’larda hem de Holochain’de aynı görünüyor. Aradaki fark, genel dApp’ler ve Holochain uygulamaları karşılaştırılırken erişim kontrolünün fark edilebilmesidir..

Mesh Ağı Dostu

Holochain ağları, örgü ağ dostudur. Bu, herhangi bir radyo sinyaliyle uyumlu olduğu anlamına gelir. Buna karşılık, uygulamaların herhangi bir ağ sinyaline bağlanmasına veya diğerlerinden bağlantısının kesilmesine izin verir..

Bunu kendi başına yapabilme yeteneği, ağa gerçek bir uyarlanabilirlik sağlar. DApp’larda, ağları ile sınırlı oldukları için mümkün değildir..

Modüler Oluşturulabilirlik

Modüler tasarım, Holochain uygulamalarının dApp’lardan daha kullanışlı olmasını sağlar. Modülerlik ve mikro hizmetler sayesinde, uygulamanın farklı bölümleri diğer çözümlerde kullanılabilir ve bu da ona modüler düzenlenebilirlik sağlar..

Akıllı sözleşmeler dApp’leri söz konusu olduğunda aynı şey yapılamaz.

İşbirliği ve Açık

Açık kaynaklı bir platform olduğu için, özel dApp’ler ve Holochain uygulamaları söz konusu olduğunda açık bir avantaj var.

Holochain Kullanım Durumları

Holochain çok yönlü bir çerçevedir. Aynı zamanda gerçek dünya kullanım durumlarının bolluğu için kullanılabileceği anlamına gelir..

 • Sosyal ağlar: Sosyal ağ, Holochain’in en iyi kullanım durumudur. Bir sosyal ağın bağlanmadan çalışabileceğini ve kullanıcının yerel olarak bir kopyasını saklayabileceğini düşünmek faydalıdır..
 • Tedarik zinciri: Tedarik zincirleri de Holochain’den büyük ölçüde yararlanabilir. Organizasyon, şirket veya coğrafi konumdan bağımsız olarak tedarik zincirini ele almak için benzersiz bir yol sağlayabilir.
 • P2P Platformları: P2P platformları Holochain’i doğru şekilde kullanabilir. Küçük topluluklar kendi gereksinimlerine göre kurabilirler. P2P platformu ayrıca diğer ağlarla iletişim kurabilir ve Holochain özelliklerinden uygun şekilde yararlanabilir.
 • Ortak Uygulamalar: Holochain, sohbetler, zamanlama, tartışma ve hatta Wiki’ler gibi işbirliğine dayalı uygulamalar oluşturmak için harika bir seçimdir..
 • Derecelendirme platformları: Derecelendirme platformları Holochain kullanılarak oluşturulabilir, yönetilebilir ve kurulabilir.

Bu bizi Holochain kullanım senaryolarının sonuna götürür.

Holochain Ne Zaman Kullanılmamalıdır??

Öyleyse, Holochain kullanım durumlarını tartıştık, ancak yararlı olmadığı durumlar var mı? Evet var. Aşağıda bunların üzerinden geçelim.

 • Özel veya Gizli Veriler: Güvenli veya özel verilerinizi korumayı düşünüyorsanız, Holochain’den kaçınmalısınız. Özel veya güvenli, hatta anonim olmak üzere çok çaba gerektirir. Ne yaptığınızı biliyorsanız, ileri gidip onu kullanabilirsiniz. Aksi takdirde kullanmamanızı öneririz..
 • Kendi Kendini Keşfetme: Yalnızca kendiniz için bir Holochain uygulaması oluşturmayı düşünüyorsanız, bu iyi bir fikir değildir. Tek kişilik kullanım için ideal değildir. Ancak, verileri birden çok cihaz arasında senkronize etmek için kullanmak istiyorsanız, o zaman kullanılabilir.
 • Büyük Dosyalar: Kullanmamanız gereken son kullanım durumu, büyük dosyaları depolamaktır. Bunun nedeni, her eşin genel muhasebe defterinin bir kopyasına sahip olabilmesidir. Önemliyse, Holochain’in amacını bozar ve tüm süreci acı verici bir şekilde yavaşlatır..

Holochain GitHub

Holochain, herkesin katkıda bulunabileceği anlamına gelen açık kaynaklı bir çerçevedir.

Eğer ilgileniyorsanız, onların GitHub deposu.

Önemleri nedeniyle Holochain-rust, Holochain-basic-chat, docs-pages, lib3h ve cryptographic-otonomy-license sabitlenmiş 103 depoya sahiptir..

Proje şu anda dokuz kişi tarafından yönetiliyor. Dolayısıyla, kodlarında bir değişiklik yaparsanız, bu dokuz kişi değişikliği kabul ederek veya reddederek tamamlayacaktır..

Holochain, halihazırda 13.000’den fazla taahhüt, 41 katkı ile temel deposu Holochain-rust ile aktif olarak geliştirildi.

Holochain projesinin tamamı GPL-3.0 altında lisanslanmıştır..

Daha iyi bir anlayış elde etmek için temel kod depolarını gözden geçirelim.

 • Holochain-rust → Rust programlama dilini kullanan temel Holochain çerçevesidir. Aynı zamanda kapsayıcı API sunar.
 • Holoscape → Holoscape, Holochain iletken son kullanıcı konuşlandırmasıdır. Ayrıca yönetim sağlar
 • Holochain-temel-sohbet → örnek Holochain sohbet uygulaması
 • Holochain-persistence → Verileri yerel olarak depolamak ve almak için kullanılır

İnsan İnterneti – Holochain Hedefine Nasıl Ulaşmayı Hedefliyor??

Amacı, yaklaşımı ile daha insani bir internet sağlamaktır. Onlara göre, tüm dünya merkezileşmeyi çevreliyor ve bu iyi değil. İlişkilerimiz, hareketlerimizin çoğuna hakim olan bu şirketlerle çevrilidir – örneğin, insanların kimi ekleyeceğimiz konusundaki önerileri.

Kullanıcı anonimliğinin korunacağı dağıtılmış bir web’den oluşacağı için geleceği parlak görünüyor. Eşler veya topluluklar arasında paylaşılan veriler, protokolleri ve mimarileri ile güvende tutulur.

Vizyonu ve misyonu hakkında daha fazla bilgi edinmek için ilham verirseniz, okuyun Holochain teknik raporu.

Holochain Mimarisi

Holochain mimarisi ilginçtir – DHT’nin dağıtılmış karma tablo anlamına geldiği “paylaşılan DHT” olarak özetlenebilir. Blockchain’in temel özelliklerini sağlam tutarak blok zinciri darboğazlarının üstesinden gelir..

Bunu “darboğazları olmayan blok zinciri” olarak adlandırabiliriz.

Bunu, Paylaşılan Veri Bütünlüğü yardımıyla başarır. Merkezi verilere kıyasla verileri güvenli hale getirmenin çok daha zor olduğu eşler arası sistemlerde verileri işlemenin bir yoludur..

Paylaşılan veri bütünlüğü ile, yüksek hesaplama talebi gibi sınırlamalar getirmeden sağlam veri güvenliği sunar..

Buradaki anahtar bileşen, ekosisteme büyük değer sağlayan dağıtılmış hash tablosudur (DHT). Verilerin ağ üzerinden güvenli bir şekilde yayılmasını sağlarken nihai tutarlılık sunar. Bu şekilde, her bir akran eylemlerinden sorumludur..

Mimari aynı zamanda, ek yükün mümkün olduğunca uygulanabilir olmasını sağladığı için verimlidir. Aslında, telefonlar veya diğer cihazlar ağa katılabilir ve bilgi işlem gücünü artırabilir.

Holochain Mimarisi (dApp mimarisi) üç ana alt sistemden oluşur. Onlar:

 • Paylaşılan depolama (DHT)
 • Uygulama (Nucleus)
 • Kaynak Karma Zinciri

Kaynak: Ceptr.org

Şimdi, aşağıda her birinin üzerinden geçelim.

Uygulama

Uygulama, tüm fikrin merkezinde yer alır. Ağın diğer yönlerini birbirine yapıştırır. Bir uygulamaya bir tarayıcı kullanılarak erişilebilir ve kullanıcı arayüzü, geliştiricinin onu nasıl tasarladığına bağlıdır..

Yukarıdaki görüntüde DHT’den verilere erişebildiğini ve verileri depolayabildiğini görebilirsiniz. Ayrıca yerel kaynak karma zincirini de kullanabilir. Doğrulama kuralları, uygulamanın kendisi tarafından sağlanır ve bu, hiçbir verinin tahrif edilmemesini, değiştirilmemesini veya kaybolmamasını sağlar..

Uygulamalar çoğunlukla Lisp ve JavaScript ile yazılmıştır..

Kaynak Karma Zinciri

Kaynak Karma Zinciri, uygulamanın çevrimdışı çalışmasını mümkün kılan şeydir. Her bir akranın veya kişinin sahip olabileceği yerel bir defterdir. Yerel zincirde depolanan verilerin, küresel paylaşılan DHT ile birleştirilmeden önce imzalanması gerekir..

Örneğin, iki taraf birbiriyle etkileşime girerse, her ikisinin de bunu yerel kaynak zincirlerine doğrulaması ve ardından paylaşılan DHT’ye entegre etmesi gerekir..

Her şeyin bir fikir birliğine varmayı gerektirmediği düşünülürse bu devrimci bir fikirdir. Bir sosyal medya Holochain uygulaması çalışıyorsa, tüm eşler setiyle her bir doğrulamayı doğrulamaya gerek yoktur. Yerel doğrulama fazlasıyla yeterli, bu daha sonra küresel DHT ile paylaşılabilir.

Paylaşılan Depolama DHT

Son bileşen olan DHT, Holochain’i mümkün kılmada çok önemli bir rol oynar. DHT zaten popüler ve BitTorrent gibi dosya paylaşım uygulamalarında zaten kullanılıyor.

DHT, eşlerin kriptografik bir karma kullanarak kendi verilerini doğrulamasını sağlar. Bu şekilde, her bir veri parçası, verilerin yerel zincirine işlendiğini onaylayan imza doğrulanarak korunur..

DHT kullanılarak çok partili işlemler de mümkündür. Bunu yaparak, tüm işlem setinin daha da doğrulanmasına yardımcı olan bir zincir geçişi yaratır. Başkaları artık işlemlerinizi yayınlayabilir ve bu da onları geçerli kılar. Meta veriler, performansı artırmak için sıklıkla kullanılır,

Zincirlerin geçişi sırasında hash değeri eşleşmezse, işlemler ağ tarafından geçersiz kılınır..

Sonuç

Bu bizi Holochain Kılavuzumuzun sonuna götürür. Burada Holochain’i, onu blockchain’den farklı kılan şeyi ve temel özelliklerini keşfettik. Ayrıca, nasıl çalıştığını ve Holochain uygulamalarını bu kadar harika yapan şeyin ne olduğunu anlamak için Holochain mimarisinin derinlerine indik.!

Daha fazla blok zinciri temeliyle ilgileniyorsanız, ücretsiz blok zinciri kursuna göz attığınızdan emin olun..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me