Kısa bir süre önce, Hyperledger blogunda yeni yaklaşan projeleri Hyperledger Cactus hakkında yeni bilgiler yayınladı..

Teknik yönlendirme komitesi (TSC), Hyperledger Cactus projesini son altı aydır işte kaldıktan sonra nihayet onayladı. Başlangıçta Blockchain Integration Framework olarak adlandırıldı, ancak daha sonra Hyperledger Cactus olarak değiştirildi..

Bildiğiniz gibi Hyperledger Cactus, açık kaynaklı bir projedir. Projeyi tanımlayan en iyi terimler, projenin önceki adı, yani Blockchain Entegrasyon Çerçevesidir. Projeye Fujitsu ve Accenture katkıda bulunuyor. Hyperledger ekosistemine dahil edilmesiyle proje artık Hyperledger standartlarına göre yönetilecek. Dahil etme ayrıca TSC’nin adını diğer Hyperledger projeleriyle uyumlu olacak şekilde değiştirdi ve bu nedenle onu “Hyperledger Cactus” olarak adlandırdı.

Not: Bu bir Hyperledger Cactus Eğitimi değildir


Ayrıca, Hyperledger ekosistemindeki diğer çerçeveler hakkında bilgi edinin.

  • Hyperledger Fabric 2.0: Yeni Nesil Blockchain
  • Hyperledger Eğitimi: Nihai Kılavuz

Hyperledger Cactus Nedir ve Neden İhtiyacımız Var??

Hyperledger projesi, blockchain teknolojisini herkese getirmeye yeni bir odak noktası getiriyor. Şu anda, blockchain teknolojisini geliştirmek için çalışan birden fazla proje var. Ancak, parçalanmış durumdalar ve aslında işletmeler ve son kullanıcılar arasında kitlesel blockchain benimsenmesini yavaşlatabilirler..

Blockchain Integration Framework olarak da bilinen Hyperledger Cactus, parçalanma problemini çözmeyi veya en azından heterojen sistem mimarisi yardımıyla çözmeyi amaçlayan bir protokoldür..

Kurumsal blok zincirlerinde ve bunları benimseyen işletmelerde bir artış var. Bu, farklı uygulamalar arasında birlikte çalışabilirliğe ihtiyaç olduğu anlamına gelir. Etkileşim, kurumsal blok zinciri teknolojisini kullanan farklı endüstriler veya ihtiyaçları için optimize edilmiş platformlar arasında olabilir..

Problemleri birlikte çalışabilirlik problemini çözmektir ve Hyperledger Cactus problemi çözmek için kullanılabilir. Bu şekilde veriler, her bir altyapı türü için özel çözümler oluşturmaya gerek kalmadan farklı sistemler arasında paylaşılabilir..

Tedarik zincirine iyi bir örnek. Bir tedarik zincirinde, malların farklı blok zinciri ağlarında hareket etmesine ihtiyaç vardır. Bu, bilgilerin sağlam tutularak verilerin bir ağdan diğerine aktarılması gerektiği anlamına gelir. Diğer bir kullanım durumu, jetonize edilmiş dijital paranın bir ağdan diğerine aktarılmasıdır.

Hyperledger kaktüsü

Daha iyi anlamak için aşağıdaki Hyperledger Cactus kullanım örneklerini inceleyelim.

Hyperledger Kaktüs Kullanım Durumları

Hyperledger Cactus’u anlamanın mümkün olan en iyi yolu, kullanım örneklerini gözden geçirmektir..

Ethereum’dan Quorum Varlık Transferine

Hyperledger Cactus’un en iyi kullanım durumlarından biri, iki farklı blok zinciri defter teknolojisi arasında değer aktarımı sunmaktır. Örneğin, bir kullanıcı Ethereum defterinde depolanan varlıklara sahip olabilir. Ama şimdi, bunu Quorum defterindeki varlıklar ile takas etmek istiyor. Değiştirici çözümü olmayan genel durumlarda, kullanıcının Ethereum varlıklarını satması ve ardından parayı kullanarak Quorum varlıklarını satın alması gerekir. Ancak bu her tür varlık için mümkün değildir.

Hyperledger Cactus, bu sorunu çözmek için Escrowed Asset Transfer sosyal etkileşimi sunabilir. Bu etkileşim, kullanıcıya istediği blok zinciri defterini seçme esnekliği vereceği için önemlidir..

Bu Hyperledger Cactus kullanım durumunda, kullanıcı varlıkları Ethereum’dan aktardığında oradan kaybedecek. Ancak, varlık artık Çekirdek defterinde mevcut olacaktır. Ayrıca, çalışmasını sağlamak için, defterlerin tedarik edilmesi ve değişim gerçekleşmeden önce değiştiricinin kimliklerinin belirlenmesi gerekir..

Madeni Paralar İçin Verilerin Emanet Satışı

Hyperledger Cactus, madeni paralar için emanet edilmiş veri satışını da kolaylaştırabilir. Bu, iki farklı borsa veya defter sistemi arasında emanet kullanarak iki kullanıcı arasında bir eşler arası değişim sunabileceği anlamına gelir..

Kullanıcılar arasında paylaşılan veriler, reklam teknolojisi veritabanı, makine öğrenimi modeli, sayısallaştırılmış sanat vb. Dahil herhangi bir şey olabilir.!

Verilere sahip olan bir kullanıcı işlemleri başlatır. Hem veriler hem de fonlar, emanet kullanılarak Hyperledger Cactus işleminden geçer. İşlem, her iki tarafın çıkarlarının her zaman korunmasını sağlayan atomik bir takas yoluyla yapılır..

Tüm bunların işe yaraması için, her iki tarafın teslimat adresleri, güvendikleri emanet sağlayıcıları ve mevcut tip dahil olmak üzere kritik bilgileri paylaşması gerekir..

Para değişimi

Hyperledger Cactus, diğer kripto para birimlerine karşı sabit coinleri sabitleme konusunda da etkilidir. Bu kullanım durumunda, bir kullanıcı bir ortam oluşturmak için Hyperledger Cactus’u gerçekten uygulayabilir ve kullanabilir ve defterin jeton basımı, işlemler ve yazma için çalışmasını sağlamak için gerekli eklentileri kullanabilir..

Bu kullanım durumu en iyi, yerleşik bir madeni paranın kullanıcının güvenini kazanmanın bir yolu olarak sabit bir madeni paraya sabitlemeyi kullanabileceği bir yazılım uygulama projesi olarak tanımlanır. Kullanıcıların desteklenmeyen coinlere güvenmemesi yaygındır. Uygulama, bu kullanıcıların Bitcoin veya USD’ye karşı sabitlendiğinde parayı satın almalarına yardımcı olabilir..

Erişim Kontrolü ile Sağlık Verileri Paylaşımı

Hyperledger Cactus için bir başka popüler kullanım durumu da sağlık hizmetleri. Sağlık sektörü veri paylaşımıyla mücadele ediyor. Bununla birlikte, blockchain teknolojisinin kullanılması, verileri kendi aralarında paylaşmalarını sağlar. Bununla birlikte, farklı blok zinciri teknolojisinin kullanılması, uygun veri alışverişi ve birlikte çalışabilirlik ihtiyacı anlamına gelir..

Hyperledger Cactus, sosyal etkileşimde eşler arası veri paylaşımı yardımıyla sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. Hasta da bu etkileşimden yararlanır. Sağlık hizmeti sağlayıcısının tıbbi geçmişleri de dahil olmak üzere hasta verilerini saklamasını isteyip istemediklerine karar verebilirler. Sağlık hizmeti sağlayıcısı, hastadan izin isteyebilir ve izin verildikten sonra, hasta verileri artık gizlilik özelliklerine / kullanıcı tarafından ayarlanan erişim kontrolüne göre saklanır..

Bu aynı zamanda kullanıcının, erişim kontrolünü kendileri ayarladıkları için farklı sağlık sağlayıcıları arasında paylaşılan verilerin kontrolünde olduğu anlamına gelir. Vakanın başarısı, blockchain teknolojisinin nasıl çalıştığına bağlıdır. Kriptografik kanıt, hasta verilerinin depolanması ve paylaşılması söz konusu olduğunda herhangi bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından ihlal yapılmamasını sağlayacaktır..

Gıda İzlenebilirliği Entegrasyonu

Blockchain teknolojisi, gıda entegrasyonu söz konusu olduğunda ilerleme kaydetti. IBM Food Trust daha akıllı, daha güvenli ve sürdürülebilir bir çevre sağlayarak gıda ekosistemini dönüştürmek isteyen projelerden biridir..

Hyperledger Cactus, yazılım uygulama projesi aracılığıyla IBM gıda güvenini tamamlayabilir. Bu kullanım durumunda en faydalı son kullanıcı, gıda izlerini tutan uygulamayı sorgulayarak fiziksel bir mağazadaki yiyeceği değerlendirebildiği için tüketicidir. Yiyeceklerden ve kaynağından emin olduktan sonra, satın alma işlemini gönül rahatlığıyla yapabilir..

Gıdayı işleyen kuruluşlar, ayrı hizmetlerin / ürünlerin perakende satış noktalarında satılan gıda ürünlerinin menşeini yine de senkronize etmesini ve doğrulamasını sağlayarak birbirleriyle daha iyi etkileşime girebilirler. Bu, gıda üreticisinin, Cactus ile çözülebileceği için ayrı bir çözüm oluşturmaya gerek kalmadan bilgileri gıda zincirindeki diğer oyuncularla paylaşabileceği anlamına gelir. Perakendecinin Cactus’u mimari bir bileşen olarak entegre etmesi ve tedarik zinciri sırasında yiyecekleri takip etmek için tüketiciye bir arayüz sağlaması gerekir..

Kimlik Yönetimi: Son Kullanıcı Cüzdan Yetkilendirmesi ve Kimlik Doğrulaması

Tartışacağımız son Hyperledger Cactus örnek kullanım durumu, Cüzdan Yetkilendirme ve Kimlik Doğrulama’dır..

Bu özel kullanım senaryosu, kullanıcıya farklı izinsiz ve izinli defterler üzerinden cüzdanları yönetme ve onlarla etkileşim kurma yeteneği vermekle ilgilidir. Basit bir deyişle, son kullanıcı artık tek bir arayüz üzerinden farklı izinsiz veya izinli ağlara bağlanabilecek..

Hyperledger Cactus ve Fabric

Hyperledger ekosistemini takip ederseniz, Hyperledger Fabric hakkında bilgi sahibi olursunuz. Piyasadaki en popüler Hyperledger çerçevelerinden biridir. Hiç şüphe yok ki Cactus yeni, ancak blockchain teknolojisi ortamını değiştirmek değil, onu Fabric gibi mevcut çözümler için daha iyi şekillendirmek için orada..

Hyperledger Fabric, geliştiricilere modüler mimari yardımıyla çözümler veya uygulamalar oluşturma yeteneği sağlayan tam teşekküllü bir çerçevedir..

Özünde, Hyperdeger Fabric bir çerçevedir ve Cactus, farklı defter sistemlerinin daha iyi bağlanmasını ve bilgi alışverişinde bulunmasını sağlayan bir protokoldür..

Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Ardından Hyperledger Tutorial: The Ultimate Guide’a göz atın. Yakında Hyperledger Cactus eğitimini ele alacağız.

Hyperledger Cactus Prensipleri

Bu bölümde, Hyperledger Cactus’un temel ilkeleriyiz. Bu ilkeler Hyperledger Cactus projesini yönetir.

Geniş Destek

Proje, teknolojinin sahip olduğu sınırlamalardan bağımsız olarak farklı ekosistemleri birbirine bağlamak istiyor.

Eklenti Mimarisi

Cactus, çevresindeki hizmetlere sorunsuz entegrasyon sağlar. Bu şekilde, birlikte çalışabilirliği gerçekten sağladığından ve fikirli entegrasyonu en aza indirdiğinden emin olmak ister. Dahası, Hyperledger Cactus kodunun eklentilere kaldırılmasını sağlamak için PR’lar ve geri bildirimlerle de çalışacaklar. Son olarak, gelecekteki protokolleri ve kullanım senaryolarını eklemenin olabildiğince sorunsuz olmasını da istiyorlar..

Çifte Harcama Yok

Hyperledger Cactus’un diğer bir ilkesi, herhangi bir zamanda farklı ekosistemler arasında çift harcamayı önlemektir..

DLT Özelliği Kapsayıcılığı

Dağıtık defter teknolojileri kendi mimarisine sahiptir. Bu, her bir DLT’nin kısmen veya tamamen diğer DLT’lerde bulunmayan özelliklere sahip olduğu anlamına gelir..

Hyperledger Cactus, Cactus bir DLT’ye eriştiğinde bu benzersiz özelliklerin erişilebilir olmasını mümkün kılan bir tasarım sağlamak istiyor..

Düşük Etki

Hyperledger Cactus, ekosistemi yeniden tanımlamak istemiyor, ancak aralarında birlikte çalışabilirlik olduğundan emin olmak istiyor. Bu düşük yaygınlık, güven modeli, yönetişim ve iş akışlarının ilgili ekosistemde sürdürülmesini sağlayacaktır. Ekosistem arasında gerçekleşen protokol anlaşmasının, uyumsuzlukların önceden paylaşıldığından emin olması gerekir, böylece kullanıcının bunu bilmesinin bir yolu olur. Kullanıcı daha sonra işlemlere devam etmek isteyip istemediğine karar verebilir.

Şeffaflık

Küresel ve yerel transfer sonuçları söz konusu olduğunda tam bir şeffaflık olacaktır. Ayrıca Hyperledger Cactus, tüm hataların katılımcılara doğru bir şekilde ve bunun da zamanında iletilmesini sağlayacaktır. İletişim, sorunu düzeltmek veya kullanıcıyı bilgilendirmek için kullanılabilecek kanıtlarla da yapılmalıdır..

Otomatik İş Akışları

Ekosistem arasındaki iş akışları otomatik olarak çalışacak şekilde tasarlanabilir. Hızlı yürütmeyi sağlayacak.

En Yüksek Güvenlik

Hyperledger Cactus, çok çeşitli güvenli seçenekler sunacak ve bu seçenekler, yalnızca kesinlikle katılma seçeneğinden vazgeçme seçeneği bulunmayacaktır..

İşlem Protokolü Müzakereleri

Katılımcılar için bir el sıkışma mekanizması olacaktır. El sıkışma mekanizması, işlemin düzgün bir şekilde yürütülmesini sağlamak için protokollere sahip olmalıdır..

Hyperledger Cactus Özellik Gereksinimi

Hyperledger Cactus, ilkelerin yanı sıra aşağıda tartışacağımız bazı temel özellikleri de sunar..

Yeni Protokol Entegrasyonu: Cactus, eklentinin mimarisine her zaman yeni protokoller eklemenin bir yolu olmasını sağlayacaktır. Bu, iletişimi güçlendirecek ve herhangi bir kısıtlama veya sınırlama olmaksızın uygulamaları önermelerine, test etmelerine ve geliştirmelerine izin verecektir..

NAT / Güvenlik Duvarı / Proxy Uyumluluğu: Protokollerin NAT, güvenlik duvarları ve proxy’ler aracılığıyla çalışmasına izin verir.

Çift Yönlü İletişim Katmanı: Güvenlik duvarları, proxy ve NAT kullanımıyla veya kullanılmadan çift yönlü iletişim kanalı desteği.

Konsorsiyum Yönetimi: Cactus, konsorsiyum yönetimi desteği ile gelecek. Bu, işbirliği yapan kuruluşların konsorsiyumlar oluşturabileceği ve ağ kaynaklarına veya donanımına katkıda bulunarak Cactus kümesinin çalışmasına yardımcı olabileceği anlamına gelir. Cactus kümesi, API sunucularından, doğrulama düğümlerinden vb. Oluşur..

Konsorsiyum, kümenin nasıl çalıştırılacağına ve herhangi bir hatadan arınmış olmasını sağlamaya odaklanmıştır..

Hyperledger Kaktüs Mimarisi

Hyperledger Cactus mimarisi, aşağıdaki gibi temel bileşenlerden oluşur:

  • Birlikte çalışma desenleri
  • Birlikte çalışma mimarisi
  • Teknik mimari
  • İşlem protokolü belirtimi
  • Eklenti mimarisi

Tüm bunlar makalenin kapsamı dışındadır, bu yüzden onları yakında ele alacağımız Hyperledger Cactus mimarisinde ele alacağız! Tüm bunları ilerideki makalelerimizde de Hyperledger Cactus eğitiminde ele alacağız..

Sonuç

Bu bizi Hyperledger Cactus makalesinin sonuna götürüyor. Burada, yeni Hyperledger çerçevesinin neler sunabileceğini görmeye çalıştık. Kullanım senaryoları, Cactus’un nereye sığabileceğini anlamanın iyi bir yoludur..

Peki, Hyperledger Cactus hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me