Hyperledger Fabric, bir süredir işletmeler için ortalıkta. Gerçekte, blockchain kullanım durumları için yaratıcı platformlardan birini sunar. Ancak zamanla gelişmeyen bir teknoloji çok hızlı bir şekilde geçerliliğini yitirir. Hyperledger bu nedenle bize yeni Hyperledger Fabric 2.0 sürümünü getirdi.

Temel olarak, daha önce şirket bir Fabric 1.4 sürümü sunuyordu. Ama şimdi aramızda yeni nesil blockchain var. Bizim gibi yeni sürümden fazlasıyla heyecan duyuyorsanız, bu kılavuza göz atın. Çünkü bugün, yeni Hyperledger Fabric 2.0’ın ne çıkardığı ve sunduğu tüm özellikler hakkında konuşacağız..

Ancak başlamadan önce, Hyperledger Fabric platformunun ne olduğunu ve başlangıçta hangi özellikleri sunduğunu tekrar izleyeceğiz.

Haydi başlayalım!


Hyperledger Fabric 2.0

Hyperledger Fabric nedir?

Hyperledger Fabric, çok yönlülük, modülerlik ve performansla birlikte gelen kurumsal sınıf çözümler için dağıtılmış bir defter platformudur. Yani bildiğiniz gibi izinsiz platformlar da var. Ama Kumaş bundan farklı.

Sadece kimsenin platforma girmesine izin vermez. Aksine, sistemde yetkisi olan kullanıcılara izinli erişim sunar. Dahası, ölçeklenebilir ve güvenli performans için veri gizliliği ve akıllı sözleşmeler de sunar..

Bu nedenle, herhangi bir sektör her tür çözüm için Hyperledger Fabric’i kullanabilir. Fırsatlar sınırsızdır ve işletmeler her zaman dağıtılmış defter platformundan en iyi çıktıyı alır..

Bir ağ sistemindeki kullanıcılar birlikte çalışacak olsa da, işletmelerin belirli etkileşimler için gizliliği korumaları gerekir. Sektörün temeli budur. Örneğin, bir alıcı bir ürünü farklı satıcılara ancak farklı fiyat aralıklarında satıyor olabilir..

Ancak alıcının bu konuda gizliliğini koruması gerekir. Hyperledger Fabric’in size yardımcı olabileceği yer burasıdır.

Gerçekte, ayrı satıcılar için bir işlemde kolayca ayrı kanallar oluşturabilirsiniz. Ayrıca, bilgileri bir sessizlik düzeyinde tutmak için özel veri seçeneklerini kullanabilirsiniz..

Neden Hyperledger Fabric?

Gerçekte, Hyperledger Fabric, açık kaynak topluluğunun yardımıyla zaman içinde gelişti ve esas olarak kurumsal sınıf kullanım durumlarına odaklandı. Dahası, artık işletmelerin sık sık talep ettiği birçok özellik sunuyor. Öyleyse, bunların ne olduğuna bakalım –

 • Modüler ve izinli mimari.
 • İşlem yapan tüm kuruluşlar arasında fikir birliği için çok esnek bir onay çözümü.
 • Yapılandırılmış veriler, hesap modeli, yapılandırılmamış veriler, UTXO modeli vb. Gibi çeşitli veri modellerini ve çözümlerini destekleyebilen esnek ve açık akıllı sözleşmeler.
 • İşlemleri ve engellemeyi sipariş etmek için takılabilir fikir birliği protokolü seçenekleri.
 • İşlem izolasyonu için tam veri gizliliği veya özel veri modellerini kullanarak yalnızca bilinmesi gereken bilgileri paylaşma.
 • JavaScript, Java, Go, vb. Gibi birden çok programlama dili için akıllı sözleşme desteği.
 • Akıllı sözleşmeler için sürüm oluşturma ve yönetişim.
 • Solidity Desteği.
 • Ethereum Sanal Makinesi Desteği.
 • Sürekli güncellemeler, kurumsal işlemler, asimetrik sürüm desteği.
 • Aralık sorguları, anahtarlı sorgular, zincir üzerindeki JSON sorguları ve çok daha fazlası gibi dörtlenebilir veriler.

Hyperledger Fabric 2.0: Yenilikler?

İlk Hyperledger Fabric sürümü v1.0’da geri döndü. Ve şimdi, ikinci büyük Hyperledger Fabric 2.0 sürümüne sahibiz. Bu sefer, platformdaki hem kullanıcılar hem de operatörler için birçok yeni ve geliştirilmiş özellik ile birlikte geliyor..

Hyperledger Fabric 2.0 sürümü, gizlilik kalıpları içerir ve yeni uygulamaları, işletim düğümleri için yeni özellikleri, akıllı sözleşmeler için gelişmiş yönetişim sistemlerini ve daha fazlasını destekler.

Ancak, henüz hazır değilseniz sizi en son Hyperledger Fabric 2.0’a yükseltmeye zorlamazlar. Yani, hazır olduğunuzda veya şirketiniz geçiş için hazır olduğunda yükseltme seçeneğine sahipsiniz.

Ve bu Hyperledger Fabric 2.0 için çok büyük bir artı noktadır.

Yeni sürümün bazı önemli noktalarına göz atalım –

Akıllı Sözleşmeler Merkezi Olmayan Yönetişim

Hyperledger Fabric 2.0, özellikle akıllı sözleşmeler için artık merkezi olmayan yönetişim ile birlikte geliyor. Ayrıca, eşlere bir zincir kodu yükleyebileceğiniz ve onu kanalda başlatabileceğiniz yeni bir işlem sunar. Bu nedenle, yeni zincir kodu yaşam döngüsü yönetimi, artık birden fazla kuruluşun, zincir kodunun parametrelerine dayalı bir anlaşmaya varmasına olanak tanır..

Dolayısıyla, temel olarak, genel muhasebe ile etkileşim kurmak için zincir kodu onay politikasını kullanacaksınız. Önceki zincir kodu yaşam döngüsü sürecine göre sunduğu diğer iyileştirmeleri görelim –

Chaincode Parametreleri Anlaşması

Temel olarak, önceki sürümde, zincir kodundaki yalnızca bir kuruluş, parametreleri diğer kanal üyeleri için bile ayarlayabiliyordu. Ancak diğer üyeler zincir kodunu almayı reddedebilir ve işlem sürecinde yer almayabilir. Bu nedenle, onu çağırmak.

Bununla birlikte, yeni Hyperledger Fabric 2.0, zincir kodu için daha esnek bir yol sunar. Artık hem merkezi zincir kod modellerini hem de merkezi olmayan zincir kod modellerini destekliyor. Merkezi olmayan versiyonda, şirketler, kanalda aktif hale gelebilmek için zincir kodu üzerinde bir anlaşmaya varmak zorundadır..

Dikkatli Chaincode Yükseltmeleri

Önceden, işlemi yalnızca tek bir kuruluş yükseltebiliyordu. Ancak, zincir kodu yüklenmemişse bu, diğer kanal üyelerini risk altında bırakır. Bu nedenle, yeni Hyperledger Fabric sürüm 2.0, zincir kodunun yalnızca yeterli sayıda üye herhangi bir sorun olmaksızın yükseltme üzerinde anlaştıktan sonra yükseltilmesine izin verir..

Kişisel Veri Toplama ve Kolay Onay Politikası Güncellemeleri

Yeni Hyperledger Fabric sürüm 2.0, özel veri toplama veya ilke yapılandırmasını zincir kodunu yeniden yüklemeden yükseltebileceğiniz yeni bir onay ilkesi sunar. Dahası, kullanıcılar, kanaldaki çok sayıda kullanıcının anlaşmasını gerektirdiği için onay politikasından yararlanabilirler..

Gerçekte, politika, bir üye deftere her girdiğinde veya defterden ayrıldığında güncellenecektir..

İncelenebilir Chaincode Paketleri

Artık Hyperledger Fabric 2.0 sürümü, chaincode için kolayca okunabilen bir tar dosyasıyla birlikte gelir. Zincir kodu dosyalarını kolayca incelemenize ve diğer kuruluşlardaki kurulumları belirlemenize yardımcı olacaktır..

Bir Kanal Üzerinde Çoklu Zincir Kodları

Önceki sürümde, paket yüklemesi sırasında belirtilen sürüm ve adı kullanarak her zincir kodunu tanımlamak için kullanılan yaşam döngüsü. Ancak artık yalnızca tek bir zincir kodu paketi kullanabilir ve bunu ağda her seferinde birden çok adla birden çok kez dağıtabilirsiniz. Ayrıca farklı kanallarda veya aynı kanalda yapabilirsiniz.

Kanal Üyeleri Arasında Zincirleme Kod Paketleri

Hyperledger Fabric 2.0 sürümünde, kullanıcılar kendi kullanım durumları için bir zincir kodu genişletebilirler. Örneğin, bir kuruluş kendi şirketi içindeki doğrulamalar için bir zincir kodu genişletebilir. Ancak kuruluşlardan minimum sayıda gereksinim vardır. Böylece, yeterli ciro mümkün olduğunda, işlemler doğrulanacak ve defterde bir yer alacaktır..

Böylece, tüm ağdan ödün vermeden şirketinizin sorunları kendi zamanınızda otomatik olarak gidermesine yardımcı olacaktır..

Yeni Chaincode Yaşam Döngüsünü Kullanma

Hyperledger Fabric 2.0 sürümü artık tamamen yeni bir zincir kodu yaşam döngüsü sunuyor. Ancak, yeni değişikliklere hazır değilseniz, Hyperledger Fabric 2.0 sürümü ile önceki yaşam döngüsünü kullanmaya devam edebilirsiniz..

Gerçekte, yeni yaşam döngüsü yalnızca yetenekleri v2.0’a güncellediğinizde aktif hale gelecektir..

Yeni Chaincode Uygulama Kalıpları

Temel olarak, Hyperledger Fabric 2.0 yol haritası, kendi zincirleme kod uygulamalarınız için de aynı merkezi olmayan fikir birliği yöntemini kullanmanıza olanak tanır. Deftere taahhütte bulunmadan önce kuruluşların veri işlemleri için onay almasını sağlayacaktır..

Otomatik Kontroller

Bir kuruluş, defterde bir işlemi onaylamadan önce daha fazla bilgiyi doğrulamak için zincir koduna otomatik kontroller ekleyebilir..

Merkezi Olmayan Anlaşma

En iyi yanı, Hyperledger Fabric 2.0 yol haritasının, birden fazla işlemi kapsayacak şekilde zincir kodunda insan kararlarını modellemenize izin vermesidir. Ancak, sözleşmenin hüküm ve koşullarıyla etkileşimde bulunmak için kuruluşlardan başka kullanıcılara ihtiyacınız olacaktır..

Son olarak, zincir kodlu bir teklif, kullanıcının tüm koşullarının yerine getirildiğini doğrulayabilir ve işlemi buna göre kapatabilir..

Yetenekler

Hyperledger Fabric 2.0 yol haritasında belirli yetenekler vardır. Bakalım bunlar ne –

Uygulama V2_0: Chaincode’da belirtildiği gibi, operatörler için yeni bir chaincode yaşam döngüsü başlatır..

Kanal V2_0: Temel olarak, hiçbir değişikliği yoktur, ancak sipariş edilen yetenek seviyesi ve uygulamalarla tutarlılığı korumak için kullanabilirsiniz..

Sipariş Veren V2_0: Bu, UseChannelCreationPolicyAsAdmins’i kontrol eder ve tipik olarak bir kanal işleminin doğrulanma şeklini değiştirir. -BaseProfile seçeneği ile birleştirirseniz, sipariş sisteminde önceden miras alınan değerleri değiştirebilirsiniz..

Ancak yetenek seviyenizi güncellerken, eş ikili dosyaları da güncellemeyi daima unutmayın. Ayrıca, Düzenleyici ve Kanal yeteneklerini güncellemeden önce sipariş ikili dosyalarını güncelleyin.

Kişisel Veri İyileştirmeleri

Hyperledger Fabric 2.0 yol haritası ayrıca, tüm özel verilerinizi tek seferde toplamadan paylaşmak ve ardından kanal üyelerini buna göre birleştirmek için yeni bir modelle birlikte gelir. Daha spesifik olarak, özel bilgileri bir kullanıcı koleksiyonuyla paylaşmadan, yalnızca tek bir kuruluşla paylaşabilirsiniz..

Ancak Hyperledger Fabric 2.0 belgelerine biraz daha derinlemesine girmeden önce, Hyperledger’da özel verilerin gerçekte neyi ifade ettiğini görelim..

Kişisel Veri Nedir?

Çoğu durumda, bir kuruluşun bir kanaldaki belirli bilgileri diğer şirketlerden gizli tutması gerekebilir. Dolayısıyla sadece bilgiyi ayrı ayrı görebilen kuruluşlarla yeni bir kanal oluşturmaları gerekiyor. Ancak bu, ek yönetimlere, politikalara, üyelik erişimlerine ve daha pek çok şeye ihtiyaç duyacağı anlamına gelir..

Dahası, kanal katılımcısının sistemi tüm tarafların bilgilerin bir kısmını görürken diğerlerinin gizli kaldığı herhangi bir kullanım durumunda kullanmasına da izin vermez..

Ancak, artık Hyperledger Fabric 2.0 yol haritası, özel bir veri koleksiyonu oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Burada, her durum için yeni bir kanal oluşturmadan özel verileri görebilen bir şirket alt kümesi tanımlayabilirsiniz..

Kişisel Veri Toplama Nedir?

Temel olarak, bir koleksiyon iki farklı öğenin birleşimidir –

Dedikodu protokolü kullanılarak eşler arasında yayınlanan gerçek bilgiler. Ama burada sadece onu görme yetkisi olan kuruluş bunu görebilir. Temel olarak, bu veriler, o kuruluşun emsallerinin defterlerindeki özel bir devlet veri tabanındadır.

Dahası, burada sipariş hizmetleri yoktur ve gizli bilgileri göremezler. Her neyse, dedikodu protokolleri bilgileri bir eşten diğerine yayınladıkça, kanalda Çapa düğümleri kurmanız gerekir..

Ayrıca, sipariş edilen, onaylanan ve kanaldaki tüm eşlerin defterine yazılan özel verilerin bir karmasını da içerir. Temel olarak, kanaldaki bir işlemin doğrulanması için kanıt görevi görür. Ayrıca denetim amacıyla da kullanabilirsiniz.

Koleksiyon Kullanma

Bir Kanal İçinde

Kanal içindeki bir grup kuruluştan tüm bir işlemi gizli tutmak istiyorsanız, kanalları kullanmanız gerekir..

Ayrı Kanal

Hyperledger Fabric 2.0 belgelerine göre, bir dizi kuruluştan defterin yalnızca bir bölümünü gizli tutmanız gerektiğinde koleksiyonları kullanabilirsiniz..

Gerçekte, bazı kuruluşlar deftere tam erişime sahip olacak ve diğerleri yalnızca neye izin verildiğini görebilir. İşlem verilerini sipariş hizmetlerinden de gizli tutmak istiyorsanız, gizlilik için özel veri koleksiyonlarını kullanabilirsiniz..

Bir örnek

Durumu daha iyi anlamak için Hyperledger Fabric 2.0 belgelerinden bir örneğe göz atalım.

Diyelim ki bir ticaret platformunda bir kanalda beş işletme var.

 • Mal satan çiftçi
 • Bu malları taşıyan distribütör
 • Malları iki taraf arasında taşıyan gönderici
 • Distribütörden mal satın alan toptancı
 • Malları toptancılardan ve nakliyecilerden satın alan perakendeci

Temel olarak, distribütör her durumda farklı şekilde şarj edebilir. Bu nedenle, nakliyeci ve Çiftçi ile işlemleri gizli tutmak isteyebilir çünkü perakendeci ve toptancı ile başka anlaşmaları olabilir..

Ayrıca, distribütör bir toptancıya bir perakendeciden daha az ücret alır. Bu nedenle, bunu perakendeciden bir sır olarak saklamak isteyebilir..

Öte yandan toptancı, gönderici ve perakendeci ile özel ilişkilere de sahip olabilir. Ancak her özel bilgi için ayrı bir kanal oluşturmak istiyorsanız, sistem çok daha karmaşık hale gelecektir..

Bunu yapmak yerine, her üye için farklı özel veri koleksiyonlarına veya PDC’lere sahip olabilirsiniz..

Gibi,

Özel Veri Toplama-1: Gönderici, Çiftçi ve Distribütör

Özel Veri Toplama-2: Gönderici, Perakendeci ve Toptancı

Özel Veri Toplama-3: Toptancı ve Distribütör

Hyperledger Fabric 2.0 belgelerine göre, tüm distribütör eşleri, Gönderici, Çiftçi ve Distribütör ilişkisi ve Toptancı ve Distribütör ilişkisi için özel veriler içeren özel veritabanlarına sahip olacaktır..

Veri Modellerindeki Geliştirmeler

Hyperledger Fabric 2.0 belgelerine göre, yeni özel veri modellerinin çalışmasını gerçekten mümkün kılan bazı geliştirmeler var. Bunlar –

Kişisel Verilerin Paylaşılması ve Doğrulanması

Alıcı taraflar, kendileriyle paylaşılan özel verilerin iki senaryoda orijinal olup olmadığını doğrulamak için GetPrivateDataHash () API’sini kullanabilir –

 • Özel bilgileri koleksiyonun üyesi olmayan bir kanal kullanıcısı ile paylaştığınızda.
 • Bir veya daha fazla üyeyle birlikte gelen başka bir koleksiyonla paylaştığınızda.

Koleksiyon Düzeyinde Onay Politikaları

Artık, koleksiyondaki anahtarlar için diğer zincir kodu düzeyi politikalarını geçersiz kılan bir onay politikası yardımıyla özel veri koleksiyonları tanımlayabilirsiniz. Temel olarak, diğer kuruluşların koleksiyona yazmasını ve zincir kodu yaşam döngüsü ve uygulama modellerini neyin etkinleştirebileceğini kısıtlamak için kullanabilirsiniz..

Pekala, bir örnek olarak, çoğunluk işletmelerin kabul etmesi durumunda işleme başlayabileceğiniz bir onaya ihtiyacınız olabilir, ancak bazı durumlarda, çalışması için belirli bir kuruluştan anlaşmaya ihtiyacınız olabilir..

Organizasyon Başına Örtülü Koleksiyonlar

Hyperledger Fabric 2.0 belgelerine göre, her durumda, kuruluş başına bir özel veri modeli kullanmak istiyorsanız, yeni sürümde koleksiyonu tanımlamadan zincir kodu dağıtabilirsiniz. Hyperledger Fabric 2.0’ın başlıca özelliklerinden biridir.

Harici Chaincode Launcher

harici zincir kodu başlatıcısı harika Hyperledger Fabric 2.0 özelliklerinden biridir. Temel olarak, operatörleri artık teknoloji seçtikleri zincir kodunu başlatmayı seçebilecekleri için güçlendirecek. Dahası, bunun için harici bir başlatıcı veya oluşturucu kullanmanız gerekmeyecek ve zincir kodunu Docker API kullanarak çalıştıracak.

Temel olarak, eşlerin artık zincir kodunu çalıştırmak veya oluşturmak için bir Docker arka plan programına erişmesi gerekmeyecek. Bir üretim ortamında bu kesinlikle arzu edilmez ve bu nedenle eşler artık Docker daemon bağımlılığını ortadan kaldırabilir..

Artık bir Docker konteynerinde bir zincir kodu çalıştırmanız gerekmiyor, zincir kodunu çalıştırmak için kendi ortam seçiminizi dava edebilirsiniz..

Ek olarak, operatörler, kullanıcıların zincir kodu başlatma veya oluşturma şeklini geçersiz kılmak için harici oluşturucu çalıştırılabilir dosyaları sunabilir..

Önceden, meslektaşlar bir zincir kodu başlattı ve ardından onlara geri bağlandı. Ama şimdi onu harici servis olarak çalıştırabilirsiniz.

CouchDB’de Geliştirilmiş Performans

Önceden, CouchDB durum veritabanını kullanırken, doğrulama ve onaylamada okuma gecikmeleriyle karşılaşıyordunuz. Dolayısıyla, performansı olabildiğince akıcı bir şekilde elde etmek zordu. Ancak şimdi, Hyperledger Fabric 2.0 özellikleriyle, uzun aramaları hızlı çıktılarla değiştirecek yeni bir eş önbelleğe sahip oluyorsunuz. Dahası, bunları core.yaml özelliği cacheSize ile yapılandırabilirsiniz..

Alp Tabanlı Docker Görüntüleri

Yeni Hyperledger Fabric 2.0’da Docker görüntüleri için Alpine Linux kullanacak. Alpine Linux, ağın performansını kolayca artırabilen daha güvenli ve hafif bir Linux dağıtımıdır..

Gerçekte bu, Docker görüntülerinin boyut olarak daha küçük olacağı anlamına gelir, bu nedenle indirmenin veya başlangıç ​​için daha az zaman alacağı anlamına gelir. Dahası, artık çok fazla yer kaplamayacak.

Şirket, Alpine Linux’u güvenliği akılda tutarak sıfırdan tasarladı ve bu dağıtımın minimalist özelliği tüm güvenlik açıklarından kurtuldu..

Örnek Test Ağı

Artık kumaş örnekleri havuzunda yeni bir örnek test ağınız olacak. Harika Hyperledger Fabric 2.0 özelliklerinden biridir. Gerçekte, bu test ağı modülerdir ve kullanımı kolaydır. Dolayısıyla, çözümü başlatmadan önce akıllı sözleşmelerinizi veya uygulamalarınızı test etmekte sorun yaşamayacaksınız..

Ek olarak, ağı kriptogen ile birlikte Sertifika Yetkilileri ile de dağıtabilirsiniz..

Fabric v2.0’a Yükseltme

Büyük bir sürüm her gerçekleştiğinde, bir ton yükseltme sorunu ortaya çıkarır. Çoğu durumda, yeni sürümü sıfırdan yüklemeniz gerekebilir, ancak bu, kesinti sürelerine neden olabilir. Ancak, Hyperledger Fabric 2.0 özelliklerinden biri, zaten 1.4 sürümündeyseniz, herhangi bir kesinti olmadan doğrudan 2.0 sürümüne yükseltebilirsiniz..

Ayrıca, kontrol etmeniz için yükseltme belgelerini elden geçirdiler ve genişlettiler ve ayrıca kendi başlarına bağımsız bir yuvaya sahipler. belgeler. Yükseltmek mi istiyorsunuz? Öyleyse kontrol edin dokümantasyon Bu konuda.

Temel olarak, en son sürüme yükseltme dört adımlı bir süreçtir –

 • Öncelikle, defterlerinizi ve MSP’lerinizi yedeklemelisiniz.
 • Ardından, düzenli bir şekilde düzenleyici ikili dosyalarını en son sürüme yükseltmeye başlayın.
 • Bundan sonra, eş ikili dosyalar için de aynı güncelleme sürecini izleyin..
 • Son olarak, uygulama kanallarını ve sipariş veren sistem kanalını, mevcut olduklarında en son yeteneklerine güncellemeniz gerekir. Dahası, tüm sürümler artırılmış yeteneklere sahip olmayacak, bazen önemli geliştirmeleri olmayacak..

Eğiticileri Yükseltme

Herhangi bir süreci yükseltmeden önce, bunun için eğitimlerine göz atmayı düşünmelisiniz. Ayrıca Fabric eğitimimize de göz atabilirsiniz. Her neyse, burada bunun kısa bir versiyonunu veriyoruz –

 • Yeteneklerinizi yükseltmeden önce tüm bileşenlerinizi yükseltmelisiniz. En son sürüm olduklarından emin olun.
 • Ayrıca, tüm kanalı güncellemeden önce tüm düğümleri en son sürüme güncellediğinizden emin olun..
 • Sistemde yeni bir zincir kod yaşam döngüsüne başlamak için belirli bir şirket için onay politikaları eklemeniz gerekir..

Yapı artık düğümlerin yükseltilmesini ve yeteneklerin artırılmasını standart olarak kabul ediyor.

Not: SDK’nızı da en son sürüme yükseltmeniz önerilir. SDK’nız, Hyperledger Fabric’in eşdeğer sürümlerini ve daha düşük sürümleri işleyebiliyor olsa da, en iyisi onu güncellemek olacaktır çünkü o zaman en son Fabric özelliklerini verimli bir şekilde kullanabilirsiniz..

Yükseltme işlemi konusunda hala kafanız karıştıysa, ilgili belgelerine bakın..

Sonuç

2.0 sürümünün en son sürümü, tarihte bir kilometre taşıdır. Gerçekte, Fabric 2.0, yeni nesil blockchain teknolojisi olarak kabul edilir. Dahası, birçok fırsat sunan çok sayıda Hyperledger Fabric 2.0 özelliği vardır..

Şu an itibariyle, bu teknolojinin nasıl performans göstereceğini veya yeni sürümün nihayet blok zincirinin olumsuz yönlerinden kurtulup kurtulamayacağını bilmiyoruz. Öyle olsa bile, Hyperledger ailesi ve topluluğu için yeni dönüm noktası birçok yeni geliştirme getirdi ve yalnızca en iyisini umabiliriz.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me