Şu anda blockchain nişinde pek çok popüler kurumsal blockchain projesi var ve Hyperledger bunlardan biri gibi görünüyor. Bununla birlikte, Hyperledger tek bir çerçeve değil, altında başka Hyperledger projelerinin bulunduğu bir şemsiye projedir..

Gerçekte, blok zinciri tabanlı bir çözüm uygulamak istiyorsanız, Hyperledger harika bir seçim olabilir..

Bu nedenle bugün, çözümünüz için hangisinin uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olmak için Hyperledger projelerinden bahsedeceğim. Ancak, daha derine dalmadan önce Hyperledger’ın temellerine hızlı bir şekilde bakacağız..

Öyleyse onlara bir göz atalım!

 


Contents

Hyperledger nedir?

Hyperledger, aslında Linux Foundation tarafından desteklenen açık kaynaklı bir projedir. Dahası, çok çeşitli çerçeveler, kitaplıklar, araçlar ve çok daha fazlasıyla birlikte gelir. Temel olarak, ona blockchain serası diyebilirsiniz.

Hyperledger proje üyeleri işletmelere yardım Çözümlere adapte olmalarına yardımcı olmanın yanı sıra benzersiz blok zinciri çözümleri bulmak.

Hyperledger, işletmeler için blok zincirini ilerletmek adına 2015 yılında yeniden başladı. Ancak, bunu yapmak için şirket birçok üst düzey kuruluştan oluşan bir konsorsiyum oluşturdu..

 

Neden Açık Kaynak?

Hyperledger projesinin neden açık kaynak olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Temel olarak, tipik üretici lisanslı yazılım birçok sınırlama ile birlikte gelir. Her şeyden önce, satıcı kilitlemeleri ile birlikte gelir ve daha fazlası, temel kodların hiçbirini değiştirmenize izin vermez.

Ancak, açık kaynakta, kodu indirerek daha fazla değiştirme özgürlüğü elde edersiniz..

Açık kaynaklı platformlar da katlanarak büyüyor, bu da bir kurumsal ortam için mantıklı..

Son olarak, Hyperledger projesi kurumsal blok zinciri uygulamasının ilerletilmesine gerçekten yardımcı olmak istediğinden, onu herkesin kullanması için açık tutmak en iyisidir.

Hyperledger Projesinin Faydaları Nelerdir??

 • Gelişmeleri Takip Edin

Açık kaynak platformların gelişmesine ayak uydurmak oldukça zordur. Bu yüzden birçok şirket bundan vazgeçmek isteyebilir. Ancak Hyperledger proje üyeleriyle, işbirliğine dayalı bir ortam elde edeceksiniz.

Böylece, sonunda, Hyperledger proje üyelerinden çözüm üretme konusunda tam destek alacaksınız..

 

 • Artan Üretkenlik

Hyperledger proje wiki’sine göre, proje üyeleriyle çalışırken, herkesin istediği gibi çalışmasına izin vermediklerini fark edeceksiniz. Dahası, emeği derinleştirirken uzmanlaşmayı takip etme eğilimindedirler. Bunda, Hyperledger proje üyeleri yalnızca en iyi oldukları şeyi alır ve bunun üzerinde çalışır..

Sonuç olarak, projeniz üzerinde çalışırken verimli ve üretken bir çizgi elde edersiniz.

 

 • Işbirlikçi yaklaşım

Bu, Hyperledger projelerinin en iyi faydalarından biridir. Gerçekte, tüm Hyperledger proje üyeleri işbirliğine dayalı bir ortamda çalışır. Genellikle, yeni bir teknoloji ortaya çıktığında, şirketler birbirlerinin gelişimlerini kopyalama eğilimindedir..

Ama Hyperledger’da değil. Burada, benzersiz bir çözüm bulmak ve genel gelişimi kolaylaştırmak için herkes birlikte çalışacaktır..

 

 • Yüksek Kaliteli Kod

Hyperledger projeleri, tüm platformlarında yüksek kaliteli kod ile birlikte gelir. Temel olarak, Hyperledger proje wiki’sine göre, proje üyeleri piyasaya sürülmeden önce her bir kod tabanını dikkatlice gözlemler..

Ayrıca, bu şirketin teknik topluluğu, her satırı tek tek gözden geçirdikleri ve piyasaya sürmeden önce onları güçlü bir şekilde test ettikleri için oldukça profesyoneldir..

 

 • Fikri Mülkiyetin İşlenmesi

Hyperledger, sistemleri içindeki fikri mülkiyetin korunmasını sağlar. Varsayılan olarak, sistemlerindeki tüm içerikler lisanslı özelliklerle gelir. Sonuç olarak, her türlü fikri mülkiyet sistem içinde güvenlidir.

 

Hyperledger Projeleri: Kontrol Edilecek 15 Proje

Hyperledger’in şu anda 15 projesi var. Tüm bu projeler, işletmelerin taleplerini karşılamak için özel olarak tasarlanmıştır. Her neyse, onları tek tek kontrol edelim ve her birinin neler sunduğunu görelim.

 

Dağıtık Defterler

Hyperledger Burrow

Durum: Kuluçka

Hyperledger Burrow, esas olarak geliştiriciler için uygun olan bir çerçevedir. Gerçekte, esas olarak kamu tarafından izin verilen blok zinciri için optimize edilmiştir; ancak, bunu özel veya konsorsiyum blok zincirleri olarak da kullanabilirsiniz..

Dahası, EVM ve akıllı sözleşmeleri destekler.

 

Hyperledger Burrow’un Önemli Bileşenleri

Konsensüs için Motor

Hyperledger proje wiki’sine göre Burrow, Bizans Hata Toleranslı Tendermint protokolü ile birlikte geliyor. Gerçekte, daha yüksek bir işlem oranı sunan yeni bir protokol türüdür. Ancak bu çerçeveyi çatallayamazsınız.

Uygulama İkili Arayüzü (ABI)

Ağdaki diğer sağlamlık tabanlı akıllı sözleşmeleri dağıtmanıza, derlemenize ve hatta bağlantı kurmanıza olanak tanıyan birçok harika araçla birlikte gelir..

Ethereum Sanal Makinesi (İzin Verildi)

Hyperledger proje wiki’sine göre, ağın doğru izin düzeyine sahip olup olmadığını gözlemlemek için izinli bir EVM kullanır. Dolayısıyla, farklı izin katmanları arasında bir tür.

Akıllı Sözleşme Uygulamaları

Hyperledger Burrow’da, işlem sürecinde akıllı bir sözleşme çağırabilirsiniz. Temel olarak, sanal makine işlem içinde çağrılan akıllı sözleşmeleri yürütecektir..

Uygulama Blok Zinciri Arayüzü (ABCI)

ABCI, bir fikir birliği motorunu akıllı sözleşme uygulama katmanına bağlamaktan sorumludur. Böylece, fikir birliği motorunun akıllı sözleşme uygulamaları açısından agnostik olmasını sağlar..

 

Hyperledger Kumaş

Durum: Aktif

Hyperledger Fabric projesi, Hyperledger bünyesindeki en popüler modüler projelerden biridir. Gerçekte, platform tamamen optimize edilebilir. Böylece her türlü kullanım durumu için kullanabilirsiniz. Dahası, Hyperledger Fabric projesiyle gizlilik, esneklik, dayanıklılık, ölçeklenebilirlik ve çok daha fazlasını elde edeceksiniz..

Her neyse, Hyperledger Fabric projesi genel amaçlı programlama dili üzerinde çalışır. Sonuç olarak, bunun için herhangi bir yerel jeton yok.

 

Hyperledger Fabric projesinin özellikleri

Modülerlik

Modüler bir tasarıma sahiptir. Yani, herhangi bir özelliği takıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Sipariş hizmetleri, üyelik sağlayıcıları, dedikodu hizmetleri, akıllı sözleşmeler gibi halihazırda kullanılabilen bazı modüller vardır..

Akıllı Sözleşmeler

Hyperledger Fabric projesinde akıllı sözleşmelere zincir kodu denir. Gerçekte, ihtiyaç duyduğu tüm işlevleri blok zinciri ağından alabildiğinden, tipik akıllı sözleşmelerden biraz farklıdır. Dahası, üç adımı takip eder – yürütme, sıralama ve doğrulama.

Takılabilir Hyperledger Yapı Konsensüs Protokolleri

Bu, Fabric’in açık ara en iyi özellikleridir. Sistemdeki tüm fikir birliği mekanizması tamamen takılabilir. Böylece istediğiniz zaman çok sayıda fikir birliği kullanabilirsiniz. Bunda hiçbir kısıtlama yok.

 

Hyperledger Indy

Durum: Aktif

Hyperledger Indy projesi bir başka popüler Hyperledger projesidir. Temel olarak, merkezi olmayan kimlikler için açıkça yapılmış bir çerçevedir. Dahası, kullanmanız için birçok bileşen, araç seti ve kitaplık ile birlikte gelir.

En iyi yanı, kullanıcılar kendi kimliklerinin tek başına sahiplenecekleri için kullanıcılara güç vermesidir..

 

Hyperledger Indy Projesinin Ana Özellikleri

Öz egemenlik

Hyperledger Indy projesinde, tüm kimlik tabanlı belgelerinizi ağ üzerinde saklayabilirsiniz..

Temel olarak, tüm içeriklerde kriptografik şifreleme, varlığın kanıtı, özel anahtar ve genel anahtarlar ve daha pek çok şey bulunacaktır. Bu belgelerde yalnızca siz değiştirebilir veya değişiklik yapabilirsiniz.

Gizlilik

Hyperledger Indy projesi, tüm değerli belgelerinizi korumak için güvenli bir gizlilik katmanı ile birlikte gelir. Her şey sadece defterde kalacak ve hiç kimse kimliğinizi başka bir bağlantıdan veya defterden izleyemeyecek.

Doğrulanabilir İddialar

Çoğu durumda, bunu kanıtlamak için doğum belgesi veya ehliyet gibi bir tür kimlik belgesi göstermeniz gerekebilir. Ancak çoğu durumda, insanlar bu belgeleri de kötüye kullanabilirler. Böylece, kimliğinizi kanıtlamak için belgenizin yalnızca belirli kısımlarını ifşa etmeyi seçebilirsiniz..

 

Hyperledger Iroha

Durum: Aktif

Hyperledger Iroha, başka bir sağlam blok zinciri çerçevesidir. Bu çerçeveyle, herhangi bir mevcut kurumsal ağa entegre etmek çok kolaydır. Proje Kumaş ve Testere Dişinden sonra geldi. Her neyse, bu platformu sağlık hizmetleri, eğitim, sınır ötesi ödemeler, finansal hizmetler, DID’ler ve daha pek çok şey için kullanabilirsiniz..

 

Hyperledger Iroha’nın Temel Özellikleri

 • Platformu dağıtmak çok kolay ve anlaşılır. Karmaşık seçenekler veya kafa karıştırıcı nitelikler yoktur. Ayrıca, biraz eğitimle kurum içi bakım yapabilirsiniz..
 • Ayrıca, tonlarca kitaplığa erişebileceksiniz ve bunlar temelde geliştiriciler için uygundur.
 • Bu platformdaki erişim kontrolü rol tabanlıdır.
 • Dahası, Hyperledger Iroha’nın tasarım yapısı, diğer Hyperledger projeleri gibi modülerdir..
 • Aynı zamanda komut sorguları ile birlikte gelir.
 • Ayrıca, varlık ve kimlik yönetimine de sahip olacaksınız.

 

Her neyse, aşağıdaki modeller üzerinde dikkatlice çalıştıkları bir kontrol modeline de sahipler –

 • Verim: Burada, Hyperledger Iroha, size en hızlı çıktıyı veren zaman ve kaynak kullanımları üzerinde çalışır..
 • Güvenilirlik: Gerçekte, herhangi bir talihsiz durum durumunda hata toleransı ve kurtarma da sunarlar..
 • Kullanılabilirlik: Burada Hyperledger Iroha, kullanıcı hatalarını caydırabilir ve platform geliştikçe öğrenir ve daha iyi olmak için kendini geliştirir..

 

Hyperledger Testere Dişi

Durum: Aktif

Hyperledger Sawtooth, aslında dağıtılmış defterleri dağıtmak, çalıştırmak ve oluşturmak için kullanılan bir blok zinciri takımdır. Birçok işletme, blockchain teknolojisinin karmaşık doğasıyla çalışırken zor zamanlar geçiriyor. Bu nedenle Sawtooth, blok zinciri çözümlerini uygulamayı kolay bir iş haline getirdiği için mükemmel bir çözüm sunar..

 

Hyperledger Sawtooth’un Özellikleri

Dinamik Konsensüs

Burada, canlı bir blockchain ağında herkes bir fikir birliğini değiştirebilir. Dahası, bunu işlem sürecinde bile yapabilirsiniz. Ancak bunun için mevcut fikir birliği eklentilerini seçmelisiniz.

Geçen Zamanın Kanıtı (PoET)

Yeni bir fikir birliği algoritması türüdür. Temelde varsayılan olarak açıktır, ancak ihtiyacınız olursa değiştirebilirsiniz. Gerçekte, iş süreci oldukça benzersizdir ve çok daha az enerji tüketir.

İşlem Aileleri

Herhangi bir dilde akıllı sözleşmeler yazabilirsiniz, bunda herhangi bir kısıtlama olmayacaktır..

Ethereum Sözleşmeleri Uyumluluğu

Hyperledger Sawtooth’un bir diğer en iyi özelliği, Ethereum akıllı sözleşmeleriyle% 100 uyumlu olmasıdır. Yani, bunu kullanmak istiyorsanız, EVM’yi fişe takarak yapabilirsiniz..

Paralel İşlem Yürütme

Aynı zamanda size çok zaman kazandıran paralel işlem yürütme ile birlikte gelir.

Özel İşlemler

Tüm gizli işlemlerinizi kolayca saklayabileceğiniz bireysel zincirler oluşturabilirsiniz..

 

Hyperledger Besu

Durum: Kuluçka

Hyperledger Besu aslında bir açık kaynaktır Ethereum müşteri. Gerçekte, proje Java ile yazılmıştır ve Apache 2.0 lisansını kullanır. Herhangi bir özel izinli platformda veya Ethereum genel ağında da çalıştırabilirsiniz..

 

Besu’nun Özellikleri

Ethereum Sanal Makinesi (EVM)

EVM’nin sistemde kullanılması, Ethereum tabanlı akıllı sözleşmeler ve diğer birçok özelliği yürütmesine izin verir..

Konsensüs Algoritmaları

Hyperledger Besu, blokları doğrulamak için çok çeşitli fikir birliği algoritmaları ile birlikte gelir. Bunlar –

 • Yetki Kanıtı, sistemdeki eşler birbirini tanıdığında ve birbirlerine güvendiğinde uygundur. Çok düşük güç kullanan harika bir protokoldür.
 • IBFT 2.0’da, doğrulayıcılar bloklamaları ve işlemleri onaylar. Hataya dayanıklı bir fikir birliği protokolüdür.
 • Clique, IBF 2.0’dan iki kat daha fazla hataya dayanıklı olduğu için benzersiz bir fikir birliği algoritmasıdır.
 • Proof of Work birincil fikir birliği değildir, yalnızca Ethereum ana ağında kullanılır.

Keşif

Ağdaki herhangi bir eş bulmak için UDP tabanlı bir protokol alacaksınız.

Kullanıcıya yönelik API’ler

Besu ile HTTP, mainnet Ethereum, GraphQL API ve WebSocket protokolleri yerine EEA JSON-RPC API’leri alacaksınız..

İzleme

Çerçeve, ağ ve düğüm performanslarını izler. Ayrıca gizlilik ve izinli erişim sağlar.

 

Araçlar

Hyperledger Kumpası

Durum: Kuluçka

Hyperledger Caliper, benzersiz bir proje türüdür. Gerçekte, diğer blockchain tabanlı platformlar için bir kıyaslama aracıdır. Aslında, çözümler geliştirirken işletmelerin karşılaştırmak için ideal bir modeli yok. Sonuç olarak, şirketlerin çoğu çözümün yeterli olup olmadığını bilmiyor.

Bu nedenle Caliper’da kullanım durumlarını önceden tanımlayabilirsiniz ve Caliper size bunun için hazır olup olmadığını söyleyebilir.

Dahası, en iyi yanı, önceden tanımlanmış herhangi bir standartla birlikte gelmemesidir. Neden? Bunun nedeni, tüm blockchain uygulamalarının farklı olmasıdır. Dolayısıyla, onları aynı kriterlere göre değerlendirmek doğru sonucu vermez.

Bu nedenle, şirketler gerekli çıktılarını özetleyebilir ve buna dayanarak çözümlerini test edebilir. Temel olarak, geliştiriciler ve kuruluşlar için harika bir araçtır.

 

Hyperledger Çello

Durum: Kuluçka

Hyperledger çello, bir hizmet olarak Blockchain için bir başka harika araç setidir. Bununla, tüm blok zinciri hizmetlerinizi kolayca oluşturabilir, sonlandırabilir ve hatta yönetebilirsiniz. Temel olarak, birincil hedef, blockchain ekosistemine yenilikçi bir yaklaşım oluşturmaktır. Ayrıca, işletmelerin zamandan ve paradan tasarruf etmelerini sağladığı için BAAS için daha istekli görünüyorlar..

Bu nedenle, bu araç işletmeler için BAAS sunmak isteyen satıcılar için daha uygundur. Platformları oldukça verimli bir şekilde oluşturmalarına izin verecek. Bu aracın kontrol panelinden ağınızın durumunu kontrol edebilir, zincir kod performanslarını görebilir, analitik veriler alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz..

Şu anda yalnızca Hyperledger Fabric’i desteklemektedir. Ancak yakında daha fazla çerçeveyi de dahil edecek. Her neyse, mimari de modülerdir, böylece takılabilir seçeneklerden de yararlanabilirsiniz..

 

Hyperledger Gezgini

Durum: Kuluçka

Hyperledger Explorer, Hyperledger altındaki bir başka harika projedir. Esas olarak, blockchain ağının web dostu bir görünümünü sunar. Gerçekte, bununla düğümleri, işlemleri, istatistikleri, blokları, akıllı sözleşmeleri ve daha fazlasını kontrol edebilirsiniz..

Ama neden kullanıyorsun? Tüm bunları tek bir yerden kontrol etmeniz daha uygun. Ayrıca, geliştiricilerin sistemin piyasaya sürülmeden önce ne durumda olduğunu kontrol etmeleri gerekir. Bu nedenle, Explorer bunun için mükemmel bir seçenektir.

Ayrıca, herhangi bir sorun bulursanız kodunuzda değişiklik yapmanıza da izin verir. Ayrıca, ağ için şirket içi bir güvenlik ekibiniz varsa, bunu sürdürmek için bu aracı kullanmak oldukça basittir..

Her neyse, aslında blockchain çözümünü herkes için çok daha kolay ve erişilebilir hale getirme çabası.

 

Hyperledger Avalon

Durum: Kuluçka

Daha önce Hyperledger Avalon, Güvenilir Hesaplama Çerçevesiydi. Ancak işbirliği aşamalarında ona Avalon adını verdiler. EEA, Hyperledger ve bulut hizmeti sağlayıcıları arasındaki işbirliğinin bir ürünüdür. Temel olarak, bu araç, bilgi işlem kaynaklarını korumak için blok zinciri hareketlerini ana zincirden korumaya yardımcı olur..

Dahası, tüm geliştiricilerin hesaplama güveninden tüm faydaları elde etmesini ve tüm dezavantajları sınırlamasını sağlar..

Her neyse, güvenilir çalışanlar için bir kayıt tutacak. Ayrıca, müşterilerin işçilere sipariş vermeleri için bir süreç sunacaktır..

Gerçekte, Avalon ayrıca defterde yapılan işler için bir günlük tutacaktır..

 

Kitaplıklar

Hyperledger Yorgan

Durum: Kuluçka

Temel olarak, dağıtılmış defterler için bir iş blok zinciri aracıdır. Ancak Quilt ile, defterler arasında birlikte çalışabilirlik elde edersiniz. Gerçekte, birlikte çalışabilirlik sadece bir spekülasyondur ve başka hiçbir blockchain platformu bunu başaramaz. Ama Quilt’te bunu yapmaya çalışıyorlar.

Yani bu araçla diğer defter sistemleriyle herhangi bir sorun yaşamadan iletişim kurabilirsiniz. En iyi yanı, aynı platforma sahip olmadan başka bir ülkeden para gönderebilmenizdir. Temel olarak, burada işlem paketlenir ve hedefe yönlendirir.

Her neyse, bu yapıyı uygulamak için çerçeveler ve ayrıca uymanız gereken bir dizi birlikte çalışabilirlik kuralı alacaksınız..

Yorgan henüz aktif değil, şu anda kuluçka aşaması ve tamamlamak için daha fazla zamana ihtiyacı var.

 

Hyperledger Ursa

Durum: Kuluçka

Hyperledger Ursa, yakın zamanda proje listesine katılıyor. Aslında paylaşılan bir şifreleme kitaplığıdır. Bunda, tüm kriptografik çalışmaları bir çerçeve içinde izler. Ama neden kullanıyorsun? Pekala, muhasebedeki işi kesinlikle kopyalamak istemezsin, değil mi? Ursa ile bundan kolayca kaçınabilirsiniz.

Önceki tüm girişleri izleyeceği için, ileride herhangi bir çoğaltmayı önleyecektir. En iyi yanı, tamamen modüler olması ve diğer tüm Hyperledger tabanlı projeleri de desteklemesi..

Gerçekte, Ursa ile yüksek düzeyde güvenlik elde ediyorsunuz. Ayrıca, açık bir ekosistemdir, bu nedenle uzmanlar kriptografi hakkında yorum yapacak ve yeni gelenlerin kriptografi modellerini daha iyi geliştirmelerine yardımcı olacak.

Dahası, birlikte çalışabilirlik de sunar. Her neyse, aynı zamanda kuluçka aşamasında ve ne zaman satışa sunulacağını tam olarak bilmiyoruz.

 

Hyperledger Koç

Durum: Kuluçka

Hyperledger Aries, aslında eşler arası blockchain tabanlı işlemler için bir altyapıdır. Ancak bu bir çerçeve veya uygulama değildir. Her neyse, birincil hedef, gizli yönetimler, eşler arası etkileşim, güvenli mesajlaşma ve birden fazla merkezi olmayan ortam için doğrulanabilir bilgi alışverişi için kod sunmaktır..

Gerçekte, mevcut tüm standartlarda birlikte çalışabilirlik desteğini artıracağı için gelecekte Indy’deki uygulanabilirliği artıracaktır. Böylece, onu etkili ve tek bir iş çözümü haline getiriyor.

Blok zinciri arayüz katmanı veya kütüphanenin çözümleyicisi, blok zinciri işlemlerini imzalar ve oluşturur. Ek olarak, bir kriptografik cüzdan, kullanıcının tüm gizli belgelerini ve varlıklarını güvence altına alacaktır. Ayrıca, eşlerin herhangi bir güvenlik endişesi duymadan iletişim kurabilmesi için şifreli bir mesajlaşma sistemi sunar..

Sıfır bilgi kanıtıyla birlikte geldiği için, bir işlemi o işlemin içeriğini açıklamadan doğrulayabilirsiniz. Ayrıca, belirli kullanım durumları için API’ler ve protokoller oluşturmaya yardımcı olacak bir mekanizma vardır..

 

Hyperledger İşlemi

Durum: Kuluçka

Geliştiriciler için bir kitaplıktır. Hyperledger Transact kodlaması ile, herhangi bir dağıtılmış defter yazılımını geliştirmek kolay bir iş olacaktır. Gerçekte kütüphane, işlem dağıtımı, zamanlama, durum yönetimi ve daha pek çok şey gibi akıllı sözleşmelerle ilgili her şeyi halledebilir..

Dolayısıyla, herhangi bir Hyperledger çerçevesi kullanıyorsanız veya özel dağıtılmış defterlere sahipseniz, kod yürütme sürecini basitleştirmek için Transact’ın durum yönetimini ve gelişmiş işlem yürütmesini ekleyebilirsiniz..

Her neyse, bu kütüphane ile işlemleri birçok şekilde gerçekleştirebilir, seri ve paralel yürütme alabilir, Merkle-Radix Tree desteğini alabilir, vb. Dahası, akıllı sözleşmelerden de etkinlikler oluşturabilir ve JavaScript gibi dilleri kullanabilirsiniz. , Python, Rust, Swift ve çok daha fazlası.

Ayrıca EVM’yi de destekler.

 

Etki Alanına Özgü

Hyperledger Grid

Durum: Kuluçka

Grid, tedarik zincirindeki tüm sorunlarınızı çözmek için burada. Aslında WebAssembly tabanlı bir projedir. Bu nedenle, çok sayıda kitaplığa, veri modeline, SDK’ya ve çok daha fazlasına erişebilirsiniz. Ayrıca, bunların tümü müşteri arayüzleri ve akıllı sözleşmeler geliştirmek için uygundur..

Diğer platformların kullanımıyla ilgili herhangi bir kısıtlamadan doğrudan alıntı yapmaz; ancak, tedarik zinciri yerine başka bir nişte kullanırsanız güvenlik sunar. Ayrıca, kütüphaneler diğer platformlarda da çalışabilir..

Bir uygulama gibi görünebilir, ancak gerçekte değildir. Bu nedenle, birçok çerçeveye ve araca erişimi olan bir paketten daha fazlasıdır..

Hyperledger Grid, sektörler arası tedarik zinciri yönetimi söz konusu olduğunda yeniliği sınırlamak istemiyor. Yani, o niş içindeyseniz, deneyebilirsiniz..

 

Sonunda

Hyperledger Projeleri, blok zinciri geliştirmeyi daha kolay ve anlaşılır hale getirmek için burada. Hyperledger’ın her bir projesi işbirliğinin bir sonucudur. Burada, birden fazla şirket çözümü geliştirdi ve herkesin denemesi için onu açık kaynaklı hale getirdi.

Şu anda aktif olan sadece 4 projeleri olmasına rağmen, diğer projelerin çoğu yeterince umut verici görünüyor. Kurumsal blok zincirleri arıyorsanız, Hyperledger projeleri kesinlikle bu konuda size yardımcı olabilir..

Diğer harika çözümlere katkıda bulunmak ve blok zinciri dönüşümünü hızlandırmak için ekosistemlerine de katılabilirsiniz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me