Eczacılıkta blockchain’in çalışıp çalışmayacağını düşünüyor musunuz? Burada, farmasötiklerdeki blok zinciri ve onu çevreleyen teknolojiyi geliştirmedeki rolünü tartışacağız..

Sağlık hizmetlerinin dünya çapında bir numaralı konu olmasıyla, eczacılık, hedeflere ulaşmada çok önemli bir rol oynamaktadır..

Blockchain neredeyse on yıllık bir geçmişe sahip. Varlığı neredeyse her sektörde hissedildi. Finansal hizmetlerden gayrimenkule kadar farklı kullanım durumlarına son derece uygulanabilir. Burada kazanan, süreçlerini iyileştirmek için kullanan şirketler..

Blok zincirinin etkisi ölçülebilir çünkü sağlık sektörünün yılda 100-150 milyar dolar tasarruf etmesine yardımcı olacaktır. Bu rakamlar 2025 yılına kadar geçerli olacaktır. Tasarruflar operasyonel maliyette, personel maliyetinde, destek fonksiyonları maliyetlerinde, sahtecilikte vb. Görülebilir! Blockchain ve ilaç, ikisi birlikte uzun bir yol kat edebilir!


Şimdi kayıt:Ücretsiz Blockchain Kursu

İlaç Sektöründe Blockchain: İlaç Endüstrisinin Mevcut Durumu

İlaç endüstrisi, sağlık hizmetlerinin kritik bir parçasıdır. 482 milyar dolarlık bir sektör. Onsuz ilaç geliştirme, dağıtma ya da keşif olmazdı. İlaç sektöründen bahsettiğimizde şu üç şeyi kastediyoruz: dağıtım, geliştirme ve keşif süreci.

Şu anda ilaç endüstrisi iyi durumda değil. 10 ilaçtan 9’unun klinik deneme aşamasına ulaşamaması durumu hakkında çok şey söylüyor. Bu aynı zamanda nadiren yeni bir ilacın FDA onay sürecine nadiren ulaştığı anlamına gelir. Tüm bunlar çoğunlukla ilaç şirketlerinin araştırma ve onay süreçlerini dayandırdıkları hasta verilerinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır..

İlaç endüstrisini daha iyi anlamak için zorluklara hızlı bir şekilde göz atalım.

İlaçta blockchain

İlaç Veri Eşitsizliği

İlaç endüstrisinin merkezinde, farklı hastalıklar için yeni ilaçları denemelerine, anlamalarına ve yenileştirmelerine olanak tanıyan verilerdir. İlaç şirketleri, belirli hastalıkları çözmeye çalışırken veri eşitsizliğini her zaman büyük bir sorun olarak görür. Bu veri eşitsizliği, verileri depolayan silolardan gelir. Silolar farklı platformlara bağlanarak çalışır.

Farklı kaynaklara bağımlılık ve yüklenen ve paylaşılan verilerin doğrulanamaması, veri eşitsizliğini gerçek bir sorun haline getirir. Veri eşitsizliği, veri kaynakları ve departmanları tarafından kullanılan farklı veri yapılarının ve modellerinin kullanılmasından da kaynaklanmaktadır..

Jenerik İlaçlar Rekabeti Arttırdı

Jenerik ilaçlarla rekabet artmıştır. FDA’nın düşük maliyetli jenerik ilaçları pazara daha sorunsuz ve daha hızlı bir şekilde sunma kararının arkasındaki sebep.

Bu, yeni ilaçların onaylanmasını zorlaştırır. Yeni ilaçların genellikle 180 günlük bir münhasırlık süresi vardır. Ancak genel uygulamalar birikimi çok büyüktür ve bu nedenle münhasırlık ilkesinin sürdürülmesini zorlaştırır.

Ayrıca Oku:Blockchain Tanımı: Blockchain Teknolojisinin Gerçek Anlamı

Artan Müşteri Beklentisi

Müşteriler her geçen gün daha akıllı ve daha bilgili hale geliyor. Müşteri olarak talepleri gittikçe artıyor. Artan incelemeyle, hem yoksul hem de zengin ülkelerde müşteri beklentilerini karşılayan hizmetlerini sunmak için hem ekonomik hem de klinik olarak daha iyi adımlar atmak ilaç şirketlerine kalmıştır..

Zaman Tüketen ve Kaynak Yoğun Veri Analitiği

Verilere farklı modeller ve yapılar kullanılarak farklı kaynaklardan erişildiği için, veri analitiği kısmı çok zaman alıcı ve kaynak ağırlıklı hale gelir. Şirketlerin, üzerlerinde veri analizi yapmaya başlamadan önce topladıkları verilerin yeni ve anlayışlı olduğundan emin olmaları gerekir..

Ayrıca ne aradıklarını bulmak için çığır açan veri analizi araçlarını kullandıklarından emin olmaları gerekir..

Tedarik zinciri

İlaç endüstrisinin en büyük zorluklarından biri tedarik zincirini korumaktır. İlaç tedarik zinciri karmaşık ve risklidir.

Tehlikeye giren herhangi bir tedarik zinciri, ilaç şirketinin dolandırıcılık ve sahte ilaçlar nedeniyle tonlarca para kaybetmesi anlamına gelir. Sağlık hizmetleri pazarının küresel raporunda, ilaç şirketleri sahte ilaçlar nedeniyle her yıl yaklaşık 200 milyar dolar kaybetmeye hazırlanıyor..

Zayıf Bilimsel Verimlilik

Yaklaşık son on yılda, eczacılıktaki bilim topluluğu olağanüstü bir şey yapmadı. Çıktı oranı aynı kaldı, bu da keşfetme ve geliştirme sürecinin temelde kusurlu olduğu inancına yol açtı..

Diğer araştırma endüstrileriyle karşılaştırırsanız, ilaç endüstrisinin bilimsel araştırması hiçbir yerde onlarla karşılaştırılamaz..

Durgunluk

İlaç endüstrisinin yaşadığı son zorluk, durgunluktur. Stratejilerde, yönetim kültüründe ve zihinsel modellerde hiçbir değişiklik olmaması nedeniyledir. Her şey geleneksel bir şekilde yapılır ve bu, ilaç endüstrisinin mevcut sorunlu noktalarından hiçbirini iyileştirmez.

Hemen hemen her endüstri, yönetim kültürü ve süreci açısından değişti. Bununla birlikte, sağlık hizmetleri ve eczacılık ürünleri, piyasadaki birçok ilaç yarışmasının kontrolü dışında olan kesintili düşünce rekabetinden muzdarip görünüyor.

Benzer Konuyu Okuyun:Blockchain Sağlık Hizmetlerini Nasıl Bozabilir??

Hemen Hemen Her İlaç Endüstrisinin Zorluklarını ve Sorunlarını Çözen Blockchain

Blockchain eczanesi, şirketler onu benimsemeye başlarsa yeni bir tür altyapıya gidebilir.

Artık ilaç endüstrisini çevreleyen zorlukları anladığımıza göre, şimdi çözümü keşfedelim.

Blockchain, tüm bu zorlukların anahtarını elinde tutan yeni bir teknolojidir. Bazı zorluklar blockchain kapasitesinin ötesindedir; ancak, onları dolaylı olarak etkiler.

Blockchain, düzgün çalışması için merkezi bir varlığa ihtiyaç duymayan eşler arası bir çözümdür. Ağda gerçekleştirilen işlemler ve diğer faaliyetler için fikir birliğine varmak için bir fikir birliği modeli kullanır. Blok zinciri ağları aynı zamanda değişmez, güvenli ve şeffaftır.

Blockchain, sektöre üç önemli unsur getirerek ilaç endüstrisini modernleştirebilir: gizlilik, şeffaflık ve izlenebilirlik. Sektörün yasalarına, uygulamalarına, mahremiyetine ve küresel düzenlemelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca, ilaçların blockchain kullanarak ilaçları izlemesine ve izlemesine yardımcı olabilir..

Örneğin, daha fazla şeffaflık ve doğru bilgiye erişim nedeniyle klinik araştırmalar büyük fayda sağlayacaktır. Blockchain’in parladığı başka kullanım durumları da var ve daha iyi bir anlayış elde etmek için, ilaç sektöründeki blockchain’in temel kullanım durumlarını ve nasıl takip edip izleyebileceğini gözden geçirmemiz gerekiyor..

Blockchain teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, yeni başlayanlar için blockchain kılavuzumuzu incelemenizi öneririz..

İlaç Sektöründe Blockchain Kullanım Örnekleri: İlaç İçin Blockchain

Eczacılıkta blockchain’in birçok kullanım durumu vardır. Aşağıda bunların üzerinden geçelim.

İade Edilen İlaçların Orijinalliği

İlaç firmaları iade edilen ilaçlarla periyodik olarak ilgilenmek zorundadır. Bu, toptancılar tarafından aşırı stok yapılması nedeniyle olur. Bu yüzden kullanılmayan stokları üreticilere iade etmek zorundalar..

Herhangi bir zamanda ilaçların% 2-3’ü iade edilir. Ancak paranın hacmi ile eşleştirdiğinizde 7 ila 10 milyar dolar arasında herhangi bir yere ulaşabilir..

Ancak en büyük sorun, iadelerin sahte ilaçlardan oluşması. İlaç şirketlerinin zorluğu, onları tespit etmek ve iade edilen ilaçları piyasaya satmadan önce ayırmaktır..

Bunun olmasını sağlamak için her ilacın barkodlanması ve serileştirilmesi gerekir.

Merkezi bir otorite bunu yapar (en azından AB’de). Ancak bunu yapmak, ilaçların kimlik doğrulamasını kontrol eden başka bir satıcının dahil edilmesi anlamına gelebilir. ABD’de, merkezi bir veri tabanı düzenleyici eksikliği var.

Çözüm, merkezi olmayan bir blok zinciri kullanmaktır. Bunu yaparak, ilaç üreticileri paket seri numarasını blok zincirine kolayca kaydedebilir. Bu, ilacın herhangi bir yerden doğrulanabileceği anlamına gelir. Blockchain eczanesi yeni bir çağın başlangıcıdır.

Müşterilere ve toptancılara, merkezi bir otoriteye bağlı kalmaya gerek kalmadan gerçekliği kontrol etme yeteneği verir..

SAP Pharma Blockchain POC uygulaması, sorunu çözmek için kullanılan kavram kanıtlarından biridir. Müşteriler ve toptancılar tarafından erişilebilen merkezi olmayan bir blok zinciri sağlayacaklar..

Blockchain, şirketiniz için verimliliği artırmak için mükemmeldir. Blockchain uygulama stratejisi hakkında şimdi bilgi edinin!

İlaç Tedarik Zinciri Uyumluluğu

İlaç tedarik zincirinde blockchain kullanmak birçok fayda sağlar. İlaç tedarik zinciri, ilaç şirketlerinin en büyük endişelerinden biridir. Buradaki zorluk sadece tedarik zincirini etkili bir şekilde yönetmek değil, aynı zamanda standarda uymaktır. Bu olabilir –

  • Sahte ilaçlarda azalma
  • Geliştirilmiş görünürlük
  • Mevzuata uygunluk
  • Daha iyi soğuk zincir nakliyesi

Hassas ilaçlar

İlaçlar her zaman birden fazla parametrenin izlenmesini gerektirir. Bu, hava kalitesi, nem, sıcaklık aralığı vb. Gibi bilgilerin yakalanmasını içerir. Bu parametrelerden biri korunmazsa, ilaç bozulabilir ve son kullanıcı için faydalı olmayabilir. En iyi örneklerden biri aşılardır. Tedarik zincirindeki yolculukları boyunca dikkatlice işletilen bir ortama ihtiyaç duyarlar.

Blockchain, tedarik zinciri ve IoT ile entegre olarak söz konusu sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. Tedarik zincirine nem, sıcaklık ve diğer hayati faktörleri takip eden cihazlar takılabilir. Kaydedildikten sonra, gerektiğinde gerekli adımı atabilmeleri için ilgililere kolayca gönderilebilir. Ayrı bir defteri yönetme ve ardından bunları senkronize etmeye çalışma sorununu çözer.

uyma

Blockchain, tedarik zinciriyle yönetişim ve uyumluluk eklemek için eşit derecede faydalıdır. Bu, blok zincirinin değişmezlik, dağıtılmış doğa ve şeffaflık gibi temel özellikleri nedeniyle mümkündür..

Otomasyon

Blockchain ayrıca akıllı sözleşmeler sunar. Akıllı sözleşmeler, blok zincirindeki görevleri otomatikleştirme yeteneği sunar. Bu, akıllı sözleşmeler, uygunluk koşulları karşılanmadığında bildirimler yürütebildiğinden çok kullanışlıdır. Tamamlandığında, ilaçla ilgili tüm taraflar bilgilendirilecektir..

Gördüğünüz gibi farmasötik tedarik zincirinde blockchain kullanmanın faydaları çok büyük..

Daha fazla blockchain kullanım senaryosuna göz atmak ister misiniz? Şu anda en iyi 20’den fazla blockchain kullanım senaryosuna göz atın!

Daha İyi Klinik Denemeler

Blockchain, hastalar hakkındaki bilgileri depolayabildiğinden, klinik deneyleri iyileştirmenin yollarını da sağlayabilir. Şirketler, blok zincirini hastalarla iletişim kurmanın bir yolu olarak kullanabilir ve klinik araştırma sürecinin her adımı hakkında bilgi almalarına yardımcı olabilir. Bu, hastalar arasındaki paniği azaltır ve riskleri daha iyi anlamalarına yardımcı olur..

Klinik araştırma protokolleri de hem paydaşlar hem de hastalar için daha şeffaftır. Bu, bilgilendirilmiş onam sürecini yürütmek için tatmin edici ve titiz bir yol sağlamanın her zaman zor olduğu düşünüldüğünde kritik bir adımdır..

FDA’ya göre, denemelerin% 10’u, onaylanmamış formlar, imzalı rıza belgeleri yok, eksik protokoller, revize edilmiş protokol hakkında hastayı bilgilendirmeme vb. Dahil olmak üzere rıza sorunundan muzdariptir..

Blockchain’in dahil edilmesi, daha iyi onay şeffaflığı ve izlenebilirlik sunduğu için genel klinik deneyleri iyileştirir. Onay formları uygun bir zaman damgası ile doğrulanabilir. Ayrıca, saklandıktan sonra hiç kimse bilgileri kurcalayamaz.

Klinik Araştırmalar Veri Kalitesi ve Güvenilirliği

Klinik deney verilerinin güvenilirliği ve kalitesi de blockchain entegrasyonu ile artacaktır. Merkezi olmayan yapı, klinik laboratuvarların verileri engellemenin mümkün olmadığı şeffaf, değişmez bir veri kaynağı kullanmasına izin verir..

Klinik araştırma verileri, gerektiğinde verileri doğrulayabileceğiniz herkese açık blok zincirinde saklanır. Kurcalamaya karşı korumalıdır ve klinik laboratuvarlar, denemelerinin sonuçlarını yürütmek için verilere tamamen güvenebilirler..

İlaç firmaları da sistemi daha fazla hastayı ikna etmek ve denemelere katılmalarına yardımcı olmak için kullanabilir. Dahası, ilaçlar teknolojiyi kullanarak verileri de izleyebilir ve izleyebilir..

Envanter yönetimi

İlaç sektöründe blockchain için tartışacağımız son kullanım durumu envanter yönetimidir..

Tedarik zinciri ile uygun entegrasyon sayesinde ilaç firmaları envanterlerini daha iyi yönetebilirler. Envanter ayrıca, bir arz veya talep senaryosu olduğunda tetikleyiciler oluşturmak için otomatik hale getirilebilir..

Örneğin, talepte bir artış varsa, daha fazla ilaç üretimi talep ederek sistemi basitçe uyarabilir. Ayrıca, toptancılara ve stoklarının farklı koşullarda nasıl performans gösterdiğine dair uygun bir görünürlük sağlayacaktır. Dahası, ilaçlar teknolojiyi kullanarak her aşamayı takip edebilir ve izleyebilir..

Ayrıca Oku: 10+ Kurumsal Blockchain Kullanım Durumlarını Bilmeli

Blockchain ile İlaç Fırsatları

Mevcut ilaç endüstrisi hasta merkezlidir. Deseni takip etmenin belli bir avantajı vardır; ihtiyaç duyulan yeniliği sunmuyor.

Ayrıca, altta yatan bir hastalığı olan bir hastaysanız, doktorunuzun hasta merkezli bir tedaviden geçme şansı daha yüksektir..

Blockchain, hasta merkezli yaklaşımda yardımcı olabilir ve ilaç şirketlerinin hastaları blockchain aracılığıyla izlemesine yardımcı olabilir..

Hastaların doğru rehberliği almasını sağlamak için ilaç şirketlerinin tıp camiasıyla ortaklıklar kurması gerekir. Bununla, doğrudan hastalardan geri bildirim alabilir ve daha sonra bu verileri ve bilgileri, iletişim değerini ve haklı fiyatını bulmak için kullanabilirler..

Blockchain sadece süreç boyunca yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hastalara bağlanma sürecini de kolaylaştırır..

Şimdi kayıt:Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Sağlık ve İlaç Sektöründe Blockchain Çözümü Kullanan Şirketler

Pek çok şirket ilaç ve sağlık sektöründe blockchain teknolojisini kullanıyor. Dikkate değer olanlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

Pfizer

Pfizer, MedilLedger blok zinciri projesinde aktif olarak yer almaktadır. Proje, şirketlerin ilacı en ince ayrıntısına kadar takip etmelerini sağlayan kapalı bir ekosistem oluşturmakla ilgili. Ayrıca sahteciliğin mümkün olmamasını da sağlar. Dahası, Pfizer blok zincirinin sonuçlarından zaten emin ve bunu kendi çıkarları için kullanıyorlar..

NMC Healthcare

NMC sağlık hizmetleri, yeni başlayanlarla birlikte ilaç ve sağlık sektörünü iyileştirmek için çok proaktiftir. 2017’den beri girişimlerle çalışan BAE merkezli bir özel sağlık hizmeti sağlayıcısıdır..

Birleşik Sağlık

United Healthcare de Optum ile birlikte katılmaya çalışıyor. Katıldıkları ilaç blok zinciri konsorsiyumu Multiplan, Humana ve Quest Diagnostics’i içerir..

İlaç blok zinciri konsorsiyumu projesinde temel amaç, idari görevlerle ilişkili toplam maliyeti azaltmaktır. Blok zinciri kullanmak, tüm süreci kolaylaştırabilir ve geleneksel sistemlere kıyasla veritabanının daha sık güncellenmesine yardımcı olabilir..

Roche

Roche, ilaç endüstrisinin en büyük devlerinden biridir. Şu anda Abbvie ve Pfizer ile, Genentech bölümü aracılığıyla tedarik zinciri pilotunu test etmek için çalışıyorlar..

Dahası, hasta kan verilerini sağlayacak gerçek zamanlı bir sistem üzerinde çalışıyorlar. Dex ve PwC Singapore fikri üzerinde çalışıyorlar.

Nasıl kullandıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için blockchain teknolojisini kullanan ilk 50 şirkete göz atın..

Sonuç

Bu bizi eczacılık makalesinde yer alan blok zincirimizin sonuna götürür. İlaç endüstrisi, orada en yavaş gelişen endüstrilerden biridir. Mevcut ilaç endüstrisinin yaşadığı tüm sorunları tartıştık.

Sorunların çoğu blockchain kullanılarak çözülebilir. İlaç sektöründe blok zincirinin en büyük kullanımlarından bazıları, iade edilen ilaç özgünlüğündeki iyileşme, hassas ilaçlar söz konusu olduğunda daha iyi uyum, otomasyon ve daha iyi klinik denemelerdir. Son iki iyileştirme, envanter yönetimi ve klinik araştırma verileri olacak.

Sektörde halihazırda iş süreçlerini iyileştirmek için blockchain kullanan büyük isimler var. Burada ilaç firmaları blockchain’i mümkün olan en iyi şekilde kullanmak için iyi bir fırsata sahip. Her halükarda, acemiyseniz ve blockchain teknolojisi hakkında daha fazla derinliğe inmek istiyorsanız, hemen şimdi ücretsiz blockchain kursumuza göz atın.!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me