Bu makale, blok zincirinin lojistik endüstrisindeki rolünü ve onu geliştirmeye nasıl yardımcı olduğunu anlamaya odaklanacaktır..

Lojistik, mevcut endüstrinin temel unsurlarından biridir. Ürünlerin amaçlanan yerlerine minimum zamanda, maliyetle ve hasarla ulaşmasını sağlar. Kısacası, malların bir yerden başka bir yere taşınması için karmaşık işlemlerin (genellikle menşe noktasından tüketime) uygulanması ve organize edilmesi ile ilgilenir..

Mevcut lojistik endüstrisi çok büyük! Yalnızca ABD’de, 2020 yılında 791,7 milyar dolarlık gelir geldi. Rakamlar açısından astronomik ve bu aynı zamanda lojistik endüstrisini en karmaşık sektörlerden biri yapıyor.

Blockchain teknolojisi, eşlerin merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan iletişim kurabileceği ve işlem yapabileceği merkezi olmayan bir ağ sunar. Merkezi olmayan yapısı, değişmezlik, şeffaflık ve güvenlik dahil olmak üzere birçok fayda sağlar. Dahası, lojistik sektörü için de mükemmel şekilde uygundur.

Şimdi kayıt: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu


Lojistikte Blockchain Nedir?

Blok zincirinin lojistiğe yardımcı olmasının mümkün olan en iyi yolu, verimsizliklerini çözmektir. Şu anda, bir lojistik zincirinin hemen hemen her unsurunun başa çıkması gereken tonlarca seçenek var. Bu seçenekler, “Olursa ne olur” senaryolarını içerir.

Komisyoncular, nakliyeciler ve diğerlerinin en iyi seçeneği seçerken takılıp kalmak yerine verimliliğe odaklanmaları gerekir. Bunun da ötesinde, her zaman yapılması gereken tonlarca belge vardır. Dokümantasyon süreci, zaten yavaş olan uçtan uca nakliyeye daha fazla verimsizlik katıyor.

Özünde, tüm lojistik süreci çökerten tek bir doğruluk kaynağının ve karmaşık bir sürecin eksikliğidir. Tüm işlemleri işleyebilecek ve ayrıca tüm süreci doğrulamak ve iyileştirmek için bir merkez görevi görebilecek merkezi olmayan bir kuruluşa ihtiyaç vardır..

İşlemleri kaydetme, verimli ve şeffaf bir sistem oluşturma ve ayrıca gerekli tüm belgelerle varlıkları izleme dahil her şeyi halledecektir..

Blockchain doğası gereği dijital olduğundan, dokümantasyonun çevrimiçi yapılması ve herkesin verilere istedikleri yerden erişmesini sağlaması gerekir.

Lojistikte Blockchain Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Daha iyi anlamak için, lojistikteki farklı adımları ve burada blockchain teknolojisinin nasıl uygulanması gerektiğini anlamamız gerekiyor. Lojistik hattındaki kilit oyunculara ve konu blockchain teknolojisini kullanmak olduğunda rollerine bakalım..

Aşağıda, Lojistik Blok Zinciri Konsorsiyumunun temel unsurlarını tartışacağız. Blok zincirini lojistik boru hattına tam olarak entegre etme girişimidir. Lojistik sistemlerde blockchain’in faydalarını anlamanıza da yardımcı olacaktır..

Lojistik Blok Zinciri Konsorsiyumu

Lojistik blok zinciri konsorsiyumu, Avustralya denizcilik endüstrisi için kuruldu. Şu anda üyelerin BVL, DB Schenker, LKW Walter ve diğer standart organlar ve dijital yan kuruluşları içerdiği EY tarafından yönetilmektedir..

Konsorsiyumun amacı, nakliye belgelerini standartlaştırmak ve dijital hale getirmektir. Menşe belgesi, sevk irsaliyesi vb. Dahil tüm belgeleri içerir. Böylelikle firmalar yılda 75 milyon işlemi otomatikleştirebilecek. Karşılığında, yaklaşık 12 milyon kağıt yaprağından tasarruf edecekler.

Üretici firma

Üretici, ürün imalatından sorumludur. Ayrıca bir menşe sertifikası, işleme verileri, barkodlar, parti numarası ve sevkiyat tarihleri ​​de sağlamalıdırlar.

Tüm bilgilerin dağıtılmış bir defterde depolanması ve şifrelenmesi gerekir. Bunu yapmak için, üretici sistemleri her zaman internete bağlı olmalıdır. Üretici, sevkiyat işlemi akışını otomatikleştirmek ve düzenlemek için akıllı sözleşmelerden de yararlanmalıdır. Akış; algoritmalar, kodlanmış parametreler ve algoritmalar dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır.

Tedarikçi

Tedarikçi, üreticiden gerekli tüm bilgileri alır ve lojistik süreçte bir sonraki oyuncuyla paylaşmak için kendi belge setini oluşturur. Tedarikçinin bir paketleme listesi, parti numarası, sipariş numarası, üretim tarihi ve sevkiyat özellikleri (DIMS) oluşturması gerekir.

Lojistik 3PL

Lojistikteki bir sonraki oyuncu 3PL’dir. Yönlendirme talimatlarını, konşimentoyu, emtia açıklamasını ve sevkiyat tarihini oluşturmaktan ve otomatikleştirmekten sorumludurlar..

Uzun Yol Taşıyıcı

Bilgi daha sonra sıcaklık, sevkiyat durumu ve teslimat imzasını korumak ve oluşturmaktan sorumlu olan uzun yol taşımacısına iletilir..

Depo

Long-Haul taşıyıcı daha sonra malları depoya döker. Depo daha sonra yönlendirme talimatları, paketleme barkodu, özellikler ve toplama tarihi üzerinde çalışır..

Kısa mesafeli taşıyıcı

Kısa mesafeli taşıyıcı daha sonra fatura numarası, alım tarihi, müşteri kimliği, teslimat makbuzu ve gönderi durumu dahil olmak üzere ayrıntıları otomatik ve oluşturulmuş olarak tutarak malları alıcıya götürür..

Alıcı

Alıcı, ürünü blok zincirinde depolanan tüm ayrıntılı bilgilerle birlikte alır..

Tüm süreçte üç ana adım var.

  • Üreticiler, malların depolara, tedarikçilere ve 3PL sağlayıcılarına iletilmesinden sorumludur..
  • Öte yandan 3PL sağlayıcısı, sevkiyatın ve kapasitenin gerçek zamanlı olarak optimize edilmesini sağlar. Yeni yüklerin alınabilmesi için kendini doğru şekilde optimize ettiğinden de emin olmalıdır..
  • Son adımda, 3PL sağlayıcıları malların taşıyıcılara gönderilmesinden sorumludur. Ayrıca tüm adımlarda görünürlüğün sağlandığından emin olmalıdırlar. Son olarak, taşıyıcı, gönderinin tüm aşamalarında gönderi durumunu da sunmalıdır..

Transport Alliance’da (BITA) Blockchain

Taşımacılık ve lojistik alanında çalışan başka bir blockchain ittifakı. Ağustos 2017’de kuruldu. İttifak başlangıcından itibaren güçlendi. Şu anda 25 ülkeden katılan 500’den fazla üyesi var. İttifakın amacı, taşımacılık, nakliye, lojistik ve diğer ilgili endüstriler arasında yeni teknolojilerin benimsenmesini sağlamaktır..

Bu aynı zamanda blockchain gibi dağıtılmış defter teknolojilerinin (DLT) benimsenmesini zorladıkları anlamına geliyor. Temel unsurlar arasında ortak bir standardı, eğitimi ve işbirliğini benimsemek yer alır..

Lojistikte Blockchain Kullanım Örnekleri

Birçok blockchain lojistik uygulaması var. İyi bir anlayış elde etmek için beş blockchain lojistik uygulamasına bir göz atalım. Lojistikte blockchain teknolojisinin faydalarını anlamanıza da yardımcı olacaktır..

Daha İyi Yük Takibi

Lojistik sistemlerinde ve tedarik zincirinde blockchain kullanmak, navlunu daha kolay takip etmenize yardımcı olabilir. Şu anda, aynı gün teslimatlar ve talep üzerine teslimatlar artıyor. Dolayısıyla, bu yoğun taleplerin ihtiyaçlarını karşılayacak altyapıya sahip olmadıkları için lojistik şirketleri için hızla bir yük haline gelebilir..

Birçok kamyon taşımacılığı şirketi, iyi izleme teknolojisine yatırım yapmaya çalışıyor, ancak bu teknolojilerin güvenliği sorgulanabilir.

Ayrıca, bu teknolojilerin güvenli bir kimlik doğrulama süreci yoktur. Bu nedenle, siber suçlular veya kötü kişiler her zaman ağın bilgilerinden yararlanır.

Blockchain buradaki senaryoyu gerçekten değiştirebilir. Blockchain, doğrulamalı uygun bir kimlik doğrulama kanalı sunduğundan, hiç kimse verilere müdahale edemez.

Ayrıca, tüm teslimatlarınızı takip edebildiğiniz ve teslimatları gerçek zamanlı olarak izleyebildiğiniz için, lojistik endüstrisi için gerçekten daha iyi bir tüketici deneyimi sağlayabilir..

Geliştirilmiş Nakliye Süreci Verimliliği

Blockchain ile lojistiği geliştirecek ilk şey nakliye ve navlun. Kısaca teslimat sürecini uluslararası ve yerel olarak iyileştirmek için kullanılabilir. Ayrıca, mal kapasitelerini geliştirmelerini ve süreç verimliliklerini iyileştirmelerini sağlayacaktır..

Maersk, blockchain’in önemini zaten biliyor ve blockchain’i süreçlerine ve operasyonlarına dahil etti. En büyük nakliye konteyneri operatörlerinden biridir. Nihai hedef, diğer yetkililerle birlikte çalışarak gönderiyi mümkün olan en iyi şekilde takip etmektir. IBM ayrıca küresel ticaret altyapısını iyileştirmek için Maersk ile birlikte çalışıyor.

Tedarik zincirindeki blok zinciri, kesinlikle milyonlarca doları kurtarmaya yardımcı olacaktır..

Verimliliği Artırmak için Nesnelerin İnterneti (IoT) Cihazları için Güvenlik

Pek çok şirket, ürünleri izlemek veya kaliteyi her zaman korumak için Nesnelerin İnterneti cihazlarını zaten kullanıyor. Ancak, bu IoT cihazları siber saldırılara eğilimlidir çünkü birbirleriyle iletişim kurmak için bulut sunucularını kullanma eğilimindedirler ki bu savunmasız bir süreçtir..

Yani burada, lojistik ve tedarik zincirindeki blockchain, bu IoT cihazları için güvenlik sunabilir ve tüm bu cihazlardan gelen tüm verileri izleyebilir. Dahası, iş stratejisinde değişiklikler yapmak için bu cihazlardan alınan tüm verileri analiz etmeye ve kategorilere ayırmaya da yardımcı olabilir..

Daha İyi Şeffaflık

Blockchain’in temel özelliklerinden biri şeffaflıktır. Doğru uygulanırsa, tedarik zinciri için blok zinciri daha iyi şeffaflık sunar ve bu da lojistik şeffaflığı etkiler. Şirketlerin birbirlerine daha güvenilir bir şekilde güvenmelerini sağlar. Daha iyi şeffaflığa sahip olarak, daha az fatura anlaşmazlığı, daha az işçi istismarı ve daha iyi denetim maliyetleri olacaktır..

Son tüketicilerin yanı sıra, B2B işi, artan güvenilirlik ve bütünlük nedeniyle patlayacak. Güven, denetim maliyetlerinin, fatura ihtilaflarının ve çatışmanın diğer yönlerinin büyük bir düzeye indirileceği ve hatta ortadan kaldırılacağı anlamına gelir..

Şeffaflığı daha iyi hale getirmek için yatırım yapan şirketler zaten var. Böyle bir şirket, blockchain’in tedarik zinciri de dahil olmak üzere lojistik yönlerini nasıl iyileştirebileceğini görmek için vaka çalışmaları yürüten Provenance şirketidir..

Envanter Takibi

Envanter takibi karmaşıktır. Şirketler mükemmel ve verimli hale getirmek için çok para harcıyor. Ve o zaman bile pek çok sorun çıkarır. Bu nedenle envanter takibi, oradaki endüstrilerin ana odak noktalarından biridir. Şirketler bunu yönetmek için milyonlarca dolar harcıyor.

Blockchain teknolojisi, şirketlere ürünlerini yalnızca makro düzeyde değil aynı zamanda mikro düzeyde yönetme yeteneği sunarak sorunu çözmeye yardımcı olabilir. Örneğin, şirketler lojistiği son derece verimli bir şekilde izleyerek tam olarak takip edebilirler..

Böyle bir örnek, IBM’in blockchain tabanlı sistemidir. Şirketlerin işlem süreçleri boyunca gıda maddelerini takip etmelerini ve koşullarını raporlamalarını sağlar. Nestle, Walmart, Unilever vb. Gibi büyük şirketler halihazırda projede yer alıyor ve mümkün olan en iyi sonucun elde edilmesine yardımcı oluyor..

Nihai tüketiciler, her zaman taze ve tüketime hazır yiyecekleri alacağı için bundan en fazla yararlanacak. Bu, bu sektördeki en iyi kurumsal blok zinciri kullanım durumlarından biridir.

Anlaşmazlıkları çözmek

Lojistikte blockchain uygulamalarından bir diğeri de kargo taşımacılığındaki anlaşmazlıkları çözmektir. Kargo taşımacılığı her zaman anlaşmazlıklardan muzdariptir. Bu, malların yanlış yerleştirilmesi veya gecikmesi durumunda olabilir. Anlaşmazlıkları çözmek zordur ve çözülmeden önce kolayca haftalar sürebilir. Tüm bunlar, şirketten daha fazla kaynak harcaması anlamına gelir.

Blockchain, değişmez veriler ve kargo hakkında gerçek zamanlı bilgiler sayesinde anlaşmazlıkları daha hızlı çözebilir. Otomasyon ile birçok anlaşmazlık güvenilir verilerle desteklenerek dakikalar içinde çözülebilir. Ayrıca şirketlerin müşteri anlaşmazlıklarını çözmelerine yardımcı olur.

Faturalama ve Ödemeler

Son olarak, blockchain, verimli ve güvenli bir sistem aracılığıyla faturalandırma ve ödemelerin iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Faturalama, çok büyük ölçekte yapıldığında gerçek bir zorluk olabilir. Bu nedenle, faturalandırma ve ödemelerde verimli sistemler bulacaksınız..

Şirketler, tüm süreci otomatikleştirmek ve hatasız ve şeffaf hale getirmek için akıllı sözleşmeler kullanabilir. Bu, faturalandırmayı ve ödemeleri de süper verimli hale getirecek.

Şimdi kayıt: Kurumsal Blok Zincirleri ve Tedarik Zinciri Yönetimi Kursu

Lojistikte Blockchain’in Uygulama Zorlukları

Şirketlerin blockchain’i uygulamak için üstesinden gelmesi gereken birçok zorluk var. Bazı zorluklar aşağıdaki gibidir.

  • Veri depolama modelinin farklı kullanımı: Tüm şirketler veya sistemler blok zinciri üzerinde işbirliği yapmak için aynı veri modelini kullanmaz.
  • Blockchain’i mevcut BT ekosistemine entegre etmek: Blockchain’i mevcut BT ekosistemine entegre etmek her zaman zor olacaktır..
  • Gelişen blockchain teknolojisi: Son zorluk, blok zincirinin kendisiyle çalışmaktır. Blockchain yeni bir teknolojidir ve hızla gelişmektedir. Blockchain’i hemen uygulamak, gelecekte daha fazla uygulama zorluğu anlamına gelecektir..
  • Bilgi akışı: Diğer bir büyük zorluk, lojistikteki farklı varlıklar arasındaki bilgi akışını yönetmektir. Ticaret uluslararası ise, tüm sürece daha fazla kuruluşun girmesi nedeniyle daha karmaşık hale gelir.

Lojistikte blockchain için Başarı Faktörü

Lojistikte blockchain’i başarılı kılmak birçok faktöre bağlıdır. Bir şirketin proaktif olması ve blockchain’i mevcut sistemlerine başarılı bir şekilde uygulamak için bu faktörlere yönelik çalışması gerekir. Temelde, herkes işbirliği yapmalı, blok zinciri bilgilerini geliştirmeli ve bununla değer yaratmalıdır..

İşbirliği kültürü

Yeni bir teknoloji geldiğinde, her zaman işbirliği eksikliği vardır. Aynısı blockchain için de geçerlidir. Blockchain, çalışması için işbirliği gerektiren bir teknolojidir. Diğer nedenlerden biri, ortaklar, düzenleyiciler, endüstriyel kuruluşlar vb. Dahil olmak üzere blok zinciri ekosistemine birden fazla tarafın dahil edilmesini içerir..

Böyle bir örnek, blok zincirinin lojistikte çalışması için standartlar oluşturmak üzere rakiplerle çalışmak olabilir..

Paydaşlarla değer ve etkileşim

Paydaşlar, halihazırda mevcut sistemlerde veya uygulama eşiğinde olan projelerde değeri artırmak için zaman ve çaba harcamalıdır. Paha biçilmez bilgilerini sağlamalı ve ayrıca teknik fizibilite yapmalıdırlar..

Blockchain yeni bir teknolojidir ve onu olgunlaştırmak ve uygulamaya hazır hale getirmek için alabileceği tüm yardımı gerektirir..

Blok zinciri yeteneklerini ve bilgisini geliştirmek

Son faktör, blockchain bilgi ve yeteneklerini geliştirmek için çalışmaktır. Bu, lojistik şirketlerinin gerçek dünyada işe yarayan yeni modeller bulmasına yardımcı olacaktır..

Sonuç

Bu bizi lojistikte blok zincirinin sonuna götürüyor. Lojistik, mevcut nesil şirketlerin en büyük endişelerinden biridir. Bir lojistik şirketinin parçasıysanız, tüm maç farklıdır. Blok zincirinin lojistikte nasıl çalıştığı hakkındaki makaleden öğrendiğiniz gibi. Başlıca oyuncular arasında üreticiler, tedarikçiler, lojistik 3PL, Uzun Yol Taşıyıcı, Kısa Yol Taşıyıcı, Depo ve alıcı yer alır..

Şu anda lojistik endüstrisinin karşılaştığı temel zorluklar arasında farklı veri depolama modellerinin kullanılması, mevcut ekosistem ile entegrasyon, gelişen blok zinciri teknolojisi ve bilgi akışı yer alıyor..

Lojistik için blockchain kullanım durumları arasında envanter takibi, daha iyi şeffaflık, anlaşmazlıkları çözme ve faturalandırma yer alır. & ödemeler. Bu kullanım durumlarında bile, blok zincirinin lojistikte başarılı olması için birçok başarı faktörü vardır. Bu teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Enterprise Blockchain Temelleri Kursumuza kaydolun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me