Merkezi olmayan finansmanın nasıl çalıştığını anlamaya mı çalışıyorsunuz? Size yardımcı olmak için, merkezi olmayan finansın özüne ve nasıl çalıştığına daha derin bir şekilde dalacağız. Hadi başlayalım!

Kripto dünyası her zaman spekülatif olmuştur. Bununla birlikte, teknolojik yön, kriptoyu bu kadar erişilebilir kılan şeydir. Blockchain, farklı sektörlerin çalışma şeklini değiştiren en son teknolojilerden biridir..

Finans farklı değil. Bu yazıda, merkezi olmayan finansmanı ve finans firmalarının çalışma şeklini nasıl değiştireceğini tartışacağız. Kripto, finans kurumlarını gelecek için adımlar atmaya yönlendiriyor. Artık finans sektöründeki kritik sorunları çözmek için bir sonraki teknoloji olarak blockchain ve kripto’ya bakıyorlar..

Şimdi kayıt:DeFi Kursuna Giriş


Merkezi Olmayan Finans nedir?

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) tamamen halka açık blok zincirleri kullanan parasal sistemlerle ilgilidir. Yeni bir para sistemidir ve bu nedenle sanayici, blockchain uzmanları ve sizin gibi öğrenenler arasında en sıcak konulardan biridir.!

Özünde, “kamu” terimi burada önemlidir. Ethereum halka açık blok zincirine benzer şekilde eşitlenebilir. Halka açık blok zincirinde, merkezi otoriteye yer yoktur.

DeFi ihtiyacı, finansal hizmetlerin dünyadaki herkes tarafından kullanılamaması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Tüm dünyada yaklaşık 1,7 milyar insanın hiçbir imkânı ve finansal hizmetlere erişimi yok. Finans kurumları, insanların paraya daha fazla erişimini sağlamak için gerekli altyapıyı da sağlayamazlar. Mevcut altyapı çok büyük, ancak oradaki herkese ulaşma konusunda yetersiz kalıyor.

Ademi merkeziyetçilik ile mevcut altyapı arızaları çözülür. Arıza noktasını ortadan kaldırır ve kayıtların depolanmasını ve ağdaki farklı düğümler arasında paylaşılmasını sağlar. Herhangi bir merkezi otorite olmadan eşler arası bir ağda çalışabilir.

Mevcut altyapının çalışması için, merkezi otoriteye aşırı bağımlılık söz konusudur. Yönetişimi, kuralları, düzenlemeleri ve erişimi olmadan, bazı alanlarda, özellikle de servet üretiminin ve dağıtımının daha az veya yetersiz olduğu yerlerde uygulanması imkansızdır..

Ayrıca, merkezi otorite hesapları silme veya isterlerse engelleme yetkisine sahiptir. Bazı durumlarda sansüre ihtiyaç duyulabilir, ancak çoğu durumda kısıtlayıcıdır ve kullanıcıların zarar görmesine neden olur..

DeFi’nin bir diğer önemli unsuru, merkezi olmayan uygulamalardır (dApps). DApp’ler, finans kurumlarının halka açık blok zincirinde işlevsel uygulamalar oluşturmasına ve herkesin etkileşim başına minimum maliyetle onlarla etkileşim kurmasını sağlamasına olanak tanır..

Daha fazla oku: Merkezi Olmayan Finans Teknolojisi: Kapsamlı Bir Kılavuz

Merkezi Olmayan Finans Yaklaşımı

Artık “Merkezi Olmayan Finans Nedir?” Sorusuna bir cevabımız olduğuna göre, Merkezi Olmayan Finans DeFi’nin nasıl uygulanabileceğini bilmenin zamanı geldi..

Başından beri, DeFi umut verici görünüyor. Birçok hayatı değiştirebilir ve merkezi bir yaklaşım gerektirmeyen bir altyapının kullanılmasına yardımcı olabilir.

merkezi olmayan finans

Havale Piyasası Çözümü

DeFi’nin en önemli etkisi, havale piyasası üzerinde olacaktır. Pazar, yabancı ülkelerde çalışan işçilerin sınır ötesine milyonlarca dolar gönderme fikrini çevreliyor..

Parayı gönderirken pek çok sorun yaşıyorlar. En büyük sorunlarından biri, ücretleri tamamlamak için ödemeleri gereken ücret miktarıdır. Çalışan daha az kazanıyorsa, göndereceği çok az şey olacaktır..

Üstelik, ücret kesintisi, aşırı koşullarda çalışan herkesin herhangi bir şeyi kurtarmasını ve göndermesini daha da zorlaştırıyor..

Merkezi Olmayan Finans DeFi ile para göndermeyle ilgili maliyeti% 50 ve daha fazla azaltmak mümkün olacak. DeFi kullanarak, denizaşırı ülkelerde çalışan hiç kimsenin sınır ötesi ödeme gönderme konusunda endişelenmesine gerek kalmayacak. Ethereum tabanlı merkezi olmayan finans uygulamaları burada daha popüler.

Daha fazla oku:DeFi vs CeFi – Farkları Anlamak

Krediler

Merkezi olmayan finans, kredi yönetimi söz konusu olduğunda da çok faydalıdır. Genel olarak, kredi sektörü, bankacılığa erişime çok bağlıdır.

Bankacılık veya benzeri hizmetlere erişiminiz yoksa kredi alamazsınız. Bu, krediye uygunluğunuzu kanıtlamak için gösterebileceğiniz uygun bir kredi puanına veya bankacılık kaydına sahip olmanız gerektiği anlamına gelir..

DeFi ile bunların hepsi değişecek. Platform, borç verenler ve borç alanlar arasındaki bağlantı sorunlarını ele alabilir. Onları daha iyi ve doğrudan bağlayacaklar. Ayrıca, daha iyi kredi kontrolleri sağlayacak ve dijital varlıkların hızlı bir şekilde transfer edilebilmesini sağlayacaktır..

Kredi olanakları sunan birçok Ethereum tabanlı merkezi olmayan finans uygulaması var.

Sabit paralar

DeFi’nin bir diğer son derece iyi kullanım durumu, sabit madeni paralarda kullanılmasıdır. Stablecoinler, değeri değişmeyecek şekilde yaratılır. Merkezi olmayan finans paraları çoğunlukla sabit paralardır ve bu teknolojinin çok önemli bir parçasıdır..

Genel nüfus tarafından dijital para birimi olarak kullanılabilen dijital para birimleridir. Hükümet tarafından serbest bırakılan bir para birimi olarak kullanılabilir.

Aslında, gerçek dünyadaki varlıkların tokenize edilmesini kolaylaştırır. Gerçek dünya varlıkları blok zincirine eklenebilir ve dolayısıyla blok zincirinde işlem görebilir. Varlıkları blok zincirinde depolamak, daha iyi güvenlik ve siber güvenliğe daha az eğilimli olmak anlamına gelir. İlk etapta bunların nasıl çalıştığını deneyimlemek için bu merkezi olmayan finans paralarını kendiniz kontrol etmenizi öneririz..

Daha fazla oku: 30+ En İyi Merkezi Olmayan Finans Uygulamaları

Geleneksel ve Merkezi Olmayan Finans (DeFi)

Geleneksel ve merkezi olmayan finansmanı (DeFi) farklı kılan nedir? Temel fark, nasıl çalıştıklarıdır.

Geleneksel finansal sistemler merkezileştirme ile çalışır ve verimsizliği ve güvensizliği beraberinde getirir. Mevcut geleneksel finansal sistemde güvenlik riskleri süreklidir. Siber suç, bir finans enstitüsü tarafından kullanılan teknolojilerin evrim geçirmemesi nedeniyle de bir artış görüyor. İşlemlerin çoğu saldırıya uğrama riski altındadır. Bunların tümü hem finansal hem de veri risklerini beraberinde getirir.

DeFi ise sorunların bir ölçüde çözülmesini sağlar. DeFi, özünde halka açık bir blok zinciri kullanır, bu da merkezi bir sistem veya varlığa dayanmadığı anlamına gelir. Uygun altyapıya ihtiyaç duymadan çalışabilir.

Basitçe dünya ekonomisini merkezden uzaklaştırır ve dünyadaki herkese uygulanabilir ekonomik faaliyet getirir. Halka açık blok zincirleri, geleneksel finansal sistemin yerini alabilir ve onları şeffaf, merkezi olmayan ve izinsiz hale getirebilir..

Getirdiği iyileştirmeleri aşağıda tartışalım.

  • İzinsiz: Herkese açık blockchain, katılmak ve etkileşim kurmak için başka kimsenin iznini gerektirmez. Bu, onları küresel uygulama için harika bir seçim yapar. Aynı zamanda eşitsizlik sorununun çözülmesini sağlar.
  • Ademi merkeziyetçilik: Merkezi bir otorite olmaksızın, veriler bir ağdaki farklı düğümler arasında depolanır
  • Şeffaflık: Halka açık blockchain de şeffaftır.

Merkezi Olmayan Finans örneği, Rainier AG’yi içerir. Kripto alanını kendi yararına kullanan bağımsız bir varlık yönetimi firmasıdır. Kripto para birimleri için bir ticaret platformu ile birlikte uygun bir STO değişim platformu kurdular..

Şu anda finans sektöründe benzersiz hizmetler sunarak ekosistemlerini iyileştirmek için çalışıyorlar. Her neyse, isterseniz bu kılavuzu, blok zinciri proje öğrenme materyaliniz için merkezi olmayan bir finans pdf’si olarak kullanabilirsiniz..

Ayrıca Oku:2020’de 50’den Fazla En İyi DeFi Projesi

Merkezi Olmayan Finans Riskleri

Merkezi olmayan finans söz konusu olduğunda her şey olumlu değildir. Farklı hükümetler ve kuruluşlar için daha uygun hale getirmek için bazı zorlukların ele alınması gerekir..

DeFi’nin karşılaşması gereken en büyük zorluklardan biri benimseme oranlarıdır. İnternet üzerinden bağlı olmamıza rağmen, nadiren DeFi ile ilgili halkın farkındalığına sahibiz.

Pek çok kişi DeFi’yi bilmiyor ve bu, kullanım oranını etkileyebilir. Aslında, kripto hakkında bilen çok daha az insan var. Kripto, Bitcoin fiyatındaki artış sırasında popülerliğini kazandı ve yine de “internet” e veya diğer daha popüler teknolojilere yakın bir yerde değil..

Herkese açık blok zincirleri teknik olarak her birimizi kabul etme yeteneğine sahip olsalar da, verimli çalışacak bant genişliğinden yoksundur. Buna karşılık, Visa saniyede çok sayıda işlemi gerçekleştirebilir.

Bu sınırlama, Bitcoin’i bu kadar büyük bir başarı haline getirmeyen şeydir. Aslında, Ethereum da dahil olmak üzere diğer ikinci nesil blok zinciri çözümleri, onu gerçek dünyada daha çekici kılacak bant genişliğinden yoksundur. Şu anda, blockchain araştırmacıları teknolojiyi daha ölçeklenebilir hale getirmek için çok çalışıyorlar.

DeFi için bir diğer en büyük endişe, kripto para birimleriyle olan bağlantısıdır. Blockchain, dijital varlıkları aktarmak için ideal bir ağdır.

Kararlı paralar cevaptır, ancak oradaki her işlem için kullanılamaz. Kripto para birimlerinin devreye girdiği yer burasıdır. Ancak kripto para birimlerinin dalgalanma doğası, onu gerçek dünya için ideal bir çözüm haline getirmeyen şeydir..

Son zamanlarda piyasaya sürülen istikrarlı bir madeni para olan Libra, hem olumlu hem de olumsuz alımlardan geçti. Genel olarak olumlu tepkiler almadı ve birçok kurum Libra projesinde işbirliğinden vazgeçti.

DeFi’deki daha fazla risk hakkında bilgi edinmek ister misiniz? DeFi’deki risklere ve bunları hemen nasıl yönetebileceğinize dair kılavuzumuza göz atın!

Merkezi Olmayan Finans Neden Bu Kadar Popüler??

Finans kurumları arasında merkezi olmayan finansın veya DeFi’nin neden bu kadar popüler olduğunu merak ediyor olmalısınız. Gördüğünüz gibi birçok faydası var. Örneğin, uzun vadede size daha fazla güvenlik ve şeffaflık sunacaktır..

Benimseme çalışmalarının yanı sıra, DeFi’nin uygun bir düzenleyici çerçeveye sahip olduğundan da emin olması gerekir. Halka açık bir blok zincirinde olduğu için, düzenlemeleri uzaya getirmek gerekiyor.

Şu anda, kendi çözümleri üzerinde çalışan birden fazla DeFi kuruluşu var. Çözümleri bağımsızdır ve bu nedenle herhangi bir yönergeye uymaz.

Yakın gelecekte yapılması zorlaşacak parçalanmış bir pazar yaratır. Giderek daha fazla DeFi platformuyla, hiçbirinin başarılı olmadığını, zaman ve parayı boşa harcadığını ve fikri riske attığını bulamayız.

Kriptoları yasaklayan veya onları kullanımını zorlaştırmak için çok zorlayan bazı ülkeler de var..

Çözüm, projeleri bir araya getirmek için birlikte çalışabilen açık kaynaklı bir düzenleyici kuruluşa sahip olmaktır. Bunu yaparak DeFi’nin doğru yönde büyümesini sağlayabiliriz.

Daha fazla oku: Merkezi Olmayan Finans Nasıl Çalışır??

Popülerliğe Yükseliş

Blockchain on yıldan daha eskidir. Ancak, 2019 yılına kadar DeFi’nin popülerliğini görmedik. Bunun nedeni dünyanın büyük kısmının İnternet üzerinden bağlı olmamasıdır..

O zamanlar, ademi merkeziyetçi finans, bağlantı için İnternet’i gerektireceğinden hiçbir anlam ifade etmiyordu..

2025 yılına kadar DeFi’nin daha yaygın hale geleceğini düşünüyorum. İnternet hızla büyüyor ve her zamankinden daha uygun fiyatlı hale geliyor. Üçüncü dünya ülkelerinden biri olan Hindistan, cep telefonları ve internet bağlantısı söz konusu olduğunda muazzam bir büyüme kaydetti..

Her neyse, isterseniz bu kılavuzu, blok zinciri proje öğrenme materyaliniz için merkezi olmayan bir finans pdf’si olarak kullanabilirsiniz..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Sonuç: Merkezi Olmayan Finansın Geleceği

Şu anda, merkezi olmayan finansmanın geleceği oldukça parlak görünüyor. Pek çok şirket, geleneksel olanlara alternatif olarak merkezi olmayan finansmanı araştırıyor. Ayrıca, birçok şirket, merkezi olmayan finans projelerini uygulamak için gerekli adımları atmıştır..

Öyleyse, evlat edinme artmaya devam edecek gibi görünüyor. Bu nedenle, bir finans kurumunda veya finansla uğraşan benzer bir şirkette iseniz, kesinlikle DeFi’ye bir göz atmalısınız. Şu anda yükselen bir yıldız olduğundan, ondan yararlanma şansını kaçırmamalısınız.

Konuyu derinlemesine incelemek isteyen acemiler için DeFi Kursumuza Giriş ile başlamanızı öneririz. Neden benimseme sürecine şimdi başlamıyorsunuz??

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me