Merkezi olmayan finans olarak da bilinen DeFi, blok zinciri endüstrisinde en hızlı büyüyen sektörlerden biridir. Bir yandan, kripto para birimleri bize devlet destekli parayı kullanmaya bir alternatif sunuyor. Öte yandan, merkezi olmayan finans, merkezi kurumlara ihtiyaç duymayan yeni finansal araçlar yaratıyor. Ancak merkezi olmayan finans nasıl çalışır? Hemen şimdi öğrenelim!

Küresel ekonomi ile karşılaştırıldığında, tüm DeFi yelpazesi hala küçük, ancak 2020’de hızlı bir büyüme görüyoruz. Ocak 2019’da 278,75 milyon dolarlık değer DeFi ekonomisinde kilitlendi. Ancak Ocak 2020’ye kadar bu rakam 676,24 milyon dolara yükseldi. Dahası, Haziran 2020’ye kadar 1 milyar dolara ulaştı ve Temmuz ayında büyümeye devam ederek 3,95 milyar dolara yükseldi. Şimdi, Ekim ayında 11,2 Milyar Dolara ulaşıyor ki bu muazzam bir değer.

Bu büyüme, DeFi’nin ne kadar büyük hale geleceğini gösteriyor ve hala küçük bir sektör olmasına rağmen, birçok işletme bununla oldukça ilgileniyor. Ancak yine de çoğu kişi DeFi’nin ne olduğunu veya merkezi olmayan finansın nasıl çalıştığını tam olarak bilmiyor.

Bu yüzden, merkezi olmayan finansmanın merkezi ekonomimizde nasıl işleyebileceğini ve ondan ne beklemeniz gerektiğini açıklayacağım. Yeni başlayanlar, merkezi olmayan finans ekosistemi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu kılavuzu kullanabilir..


Şimdi kayıt:DeFi Kursuna Giriş

Merkezi Olmayan Finans Nasıl Çalışır??

Merkezi olmayan finansın nasıl işleyebileceğini açıklamadan önce, bu teknolojinin bazı önemli özelliklerine göz atalım. Gerçekte, merkezi olmayan finans, özel veya federe bloklar yerine kamuya açık blok zincirleri kullanır..

Yani, aşağı yukarı, bu uygulamalar halka açık blok zincirlerinin özelliklerini veya çalışma sürecini kopyalar..

Temel olarak, DeFi blok zincirinde, ağda gerçekleşen tüm farklı veri alışverişi türlerini takip edecek bir defter sistemi göreceksiniz. Aslında, bu veri alışverişleri blockchain ağındaki “işlemlerdir”. Bunlar doğrulandıktan sonra, deftere eklenirler ve blok olarak adlandırılırlar.

DeFi uygulamaları, sistem içindeki tüm işlemlerin nokta ve yalnızca eşler içinde olduğundan emin olmak için farklı türde bir dağıtılmış ağ kullanır. Ayrıca, ağ bir blok zincirini doğrulayıp deftere ekledikten sonra, başka hiçbir eş bunu değiştiremez veya silemez..

Çalışma Süreci

DeFi blockchain, işlemin “anahtarlar” kullanılarak güvence altına alınmasını sağlar. Bu teknolojide, bir dizi şifreli anahtar kullanacağınız zaman, kimsenin erişemeyeceği benzersiz bir kimlik elde edeceksiniz. Genellikle, bu anahtar çifti genel ve özel bir anahtar içerir.

Gerçekte, bilgileri şifrelemek için anahtar çiftlerini kullanma sürecine “asimetrik kriptografi” adı verilir ve blok zinciri alanında oldukça popülerdir..

Temel olarak, burada, diğer eşler sizi sistemde bulmak için genel anahtarınızı görebilir veya kullanabilir. Öte yandan, özel anahtarınızı kullanarak işlemlerinizi veya her türlü işlemi yetkilendirebilirsiniz. Bu nedenle, DeFi blok zinciri ağında belirli eylemleri gerçekleştirmek için özel bir anahtara ihtiyacınız olacak.

Bununla birlikte, bazı merkezi olmayan finans uygulamaları, KYC protokolleriyle eylemler gerçekleştirebileceğiniz yerlerde farklı şekilde çalışır..

İlgili kripto para birimleri olduğu için, açık anahtarınız büyük olasılıkla dijital cüzdanınız olarak çalışacaktır. Böylece, özel anahtarınızı kullanarak kripto para birimleri satın alabilir, satabilir ve hatta gönderebilirsiniz. Bu yüzden onu gerçekten güvende tutman gerekiyor.

Bu nedenle, bir işlem göndermek için bunu özel anahtarınızla yetkilendirmeniz gerekir. Bunu yaptığınızda, sistem işlemi temsil eden bir blok oluşturacak ve başkalarının doğrulaması için sistemi bilgilendirecektir. Bundan sonra, diğerleri bunun geçerli bir istek olduğunu doğruladığında, işlem talebinizi yerine getirecek ve bloğu deftere ekleyecektir..

Ayrıca, tüm blok, her türlü kötü niyetli etkinliği önleyen benzersiz bir kimlik ve zaman çerçevesi alır..

DeFi’de, sözde anonim adresler alacaksınız. Yani, temelde, hiç kimse adınızı göremez, ancak rastgele sayılar ve harfler içeren adresinizi görebilirler..

Ayrıca Oku: Merkezi Olmayan Finans Teknolojisi – Kapsamlı Bir Kılavuz

Merkezi Olmayan Finans Ne Kadar Güvenli??

DeFi uygulamaları tamamen güvenli değil. Gerçekte, hiçbir sistem size% 100 güvenlik sunamaz. Bununla birlikte, DeFi, geleneksel para sistemlerine kıyasla çok daha gelişmiş bir güvenlik sistemi sunmasını sağlar..

Gerçekte, bu uygulamaları hacklemek oldukça zordur ve oldukça zordur. Sistem dağıtıldıkça, siber suçlular uygulamayı kullanarak her cihazı hacklemek zorunda kalıyor. Bu çok fazla kaynak gerektirir ve sonunda çabaya değmez.

Ancak, bir DeFi uygulamasının temelde yatan bir hata veya boşlukla birlikte sunulması riskleri vardır. Sırf bu tür bir risk için, çoğu kişi CeFi yerine DeFi kullanmanın iyi bir fikir olup olmadığından emin değil.

Her neyse, tıpkı herhangi bir teknoloji gibi, DeFi yolculuğuna daha yeni başladı ve hala önünde uzun bir yol var. Ancak DeFi ile CeFi’yi karşılaştırırsak, DeFi kesinlikle tüm kusurlara rağmen kazanacaktır..

merkezi olmayan finans infografik nasıl çalışır

DeFi Ekosisteminin Temel Öğeleri ve İşlevleri

Ekosistemi oluşturmak üzere bunların her birinin birlikte nasıl çalıştığını öğrenmek için DeFi’nin temel unsurlarını inceleyelim. Gerçekte, her bir unsur kendi mülkiyet payıyla birlikte gelir. Bu nedenle, bu işlevlerin nasıl çalıştığını anlamak gerekir..

Temel olarak, en özünde beş öğe göreceksiniz –

 • Açık Defter Standartları
 • Sabit paralar
 • Akıllı Sözleşmeler
 • Pazarlar ve Borsalar
 • Varlık Yönetimi ve Sigorta Platformları

Açık Defter Standartları

Merkezi olmayan finans şirketlerinin çoğu, yeni bir tür DeFi uygulaması geliştirirken açık defter standartlarını kullanır. Bu, bu uygulamaların birlikte çalışabilirliğe sahip olmasını sağlar. Bu nedenle, ortak standartları kullanmadan, merkezi olmayan uygulamalar birbirleriyle uyumlu olmayacak.

Bir diğer harika gerçek de, açık kaynak standartları olmadan şirketlerin ortak standartları kullanamayacaklarıdır. Ancak, uygulamanın çoğu Ethereum üzerine inşa edildiğinden, bu uygulamaların benzer standartlara sahip olacağı açıktır..

Ayrıca, bu standartlar, kredi platformlarının dijital varlıklar söz konusu olduğunda daha fazla esneklik sunmasına yardımcı olur..

Ayrıca, halka açık blok zincirlerinin kullanımı, aşağıdakiler gibi kendi avantajları ile birlikte gelir:

 • İzinsiz ağ
 • Birlikte çalışabilirlik
 • Şeffaflık
 • Değişmezlik
 • Daha hızlı işlemler

Akıllı Sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler, DeFi ekosisteminin çok önemli bir parçasıdır. Gerçekte, akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan finans sürecini otomatikleştirmeye yardımcı olur. Akıllı sözleşmeler, borçlanma ve borç vermekten sigorta taleplerine kadar her şeyi otomatikleştirebilir.

Neredeyse her bir DeFi uygulaması, özelliklerini kolaylaştırmak için akıllı sözleşmeler kullanır. Dahası, en iyi yanı, akıllı sözleşmelerin herhangi bir aracıya ihtiyaç duymaması, dolayısıyla aracılık ücreti olmamasıdır. Akıllı sözleşmeler kullanmak, geleneksel sözleşmelere kıyasla daha kolay, daha hızlı ve güvenlidir.

Ancak, eylemleri kolaylaştırmak için akıllı sözleşmeler kullandıklarında DeFi’de riskler de vardır..

DeFi’deki büyük riskleri ve bunları nasıl yönetebileceğinizi merak ediyorsanız, DeFi’deki Riskler kılavuzumuza göz atmalısınız..

Sabit paralar

DeFi’nin diğer bir temel unsuru, stabilcoinlerdir. Merkezi olmayan finans şirketleri, kripto para birimleri yerine stabilcoin kullanımını artırmaya çalışıyor. Genellikle, tipik kriptolar oldukça değişkendir ve bunları DeFi’de kullanmak finansal sistemin doğasını dengesiz hale getirebilir..

Her neyse, stabilcoinler aslında gerçek dünya para birimleri veya varlıklarına karşı sabitlenmiştir. Gerçekte, bu süreç onu tipik kriptolara kıyasla daha kararlı hale getirir. Her durumda, kriptoların fiyatları değişmeye devam etse bile bunlar sabit kalacak şekilde tasarlanmıştır..

Pratik olarak, dört çeşit stabilcoin vardır. Bunlar –

 • Fiat-Teminatlı
 • Kripto Teminatlı
 • Emtia-Teminatlı
 • Teminatsız
Fiat-Teminatlı

Bunlar esas olarak USD gibi fiat paraya karşı sabitlenmiştir. Gerçekte, bunlar DeFi alanında diğer stabilcoinlere kıyasla daha popülerdir. Ayrıca, bunlar daha istikrarlı ve daha az uçucu hale getirmek için esas olarak fiat para birimine 1: 1 oranı olarak sabitlenmiştir..

Bu nedenle, itibari paradan daha popüler hale getirmek için daha iyi düzenlemeler uygulamanız gerekecek. Sorun şu ki, fiat currecny bunları destekliyor, bu yüzden biraz merkezileştirilmişler. Dolayısıyla, DeFi’nin birincil özelliği bu unsurla doğrudan çatışır..

Kripto Teminatlı

Bu stabilcoinler, bir kripto para birimine karşı sabitlenmiştir. Ancak bunun oynaklığı azaltmak yerine artıracağını düşünebilirsiniz. Ancak bu sabit paralar, fiat teminatlı stablecoinler gibi 1: 1 oranında sabitlenmiyor.

Uçucu doğayı azaltmak için, bunlar genellikle aşırı teminatlandırılır. Dolayısıyla fiyatlar değiştiğinde, stabilcoin dalgalanmaları absorbe edebilir. Ayrıca, bu stabilcoinler, kriptolar tarafından desteklendikleri için daha merkezsizdir. Yani güvensizlik, şeffaflık ve güvenlik de burada kalıyor.

Emtia-Teminatlı

Emtia teminatlı, altın veya gümüş gibi emtialarla desteklenen bir tür stabilcoin’dir. Sanırım en yaygın emtia altındır. Ancak gayrimenkul, petrol ve hatta diğer değerli metallerle desteklenen sabit paralar bulabilirsiniz..

Dolayısıyla, bu stabilcoinlerin sahipleri, gerçek dünyada var olan somut bir varlığa sahip olacaklar. Bu, diğer kripto para birimlerinin sunamayacağı bir şeydir. İnsanlar bu madeni paraları tutma eğilimindedir, çünkü bunlar zamanla onlar için teşviki artırabilir..

Teminatsız

Hiçbir varlık bu paraları yedekleyemez. Gerçekte, stabilcoins ilkeleriyle biraz çelişkili görünebilir; ancak işe yarıyor. Tıpkı ABD doları gibi, insanlar değerlerine inanırsa, istikrarını koruyabilir. Bununla birlikte, merkezi otorite, istikrarlı bir değer sağlamak için arz ve talebi dengede tutmak için bunları yönetir..

Stabilcoins hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek için kapsamlı stabilcoin rehberimize göz atın.

Pazarlar ve Borsalar

Merkezi olmayan borsalar ve açık pazar yerleri de DeFi ekosisteminin bir parçasıdır. Gerçekte, merkezi olmayan borsalar, kullanıcıların dijital varlıkları tam kimliklerini ifşa etmeden alıp satabilmelerini sağlar. Dahası, bu borsalar zamandan tasarruf edebilir, ücretleri düşürebilir ve güvenliği empoze edebilir.

Pazar yerleri, kullanıcıların varlıkları veya ürünleri herhangi bir sorun olmadan doğrudan takas etmelerine yardımcı olur. Üçüncü bir tarafın bunu yapmasını sağlamak için platformlarına güvenmek zorunda kalmayacağınızdan, gerçekten ona çevrimiçi pazarlarda farklı bir yaklaşım sağlıyor..

Ayrıca, bazı pazar yerleri, hizmetiniz için size para kazandırabilecek serbest işler de sunar..

Varlık Yönetimi ve Sigorta Platformları

DeFi ekosistemi, aynı zamanda yatırım yönetimini de kapsayan varlık yönetimini içerir. Kullanıcılar bu platformları kullanarak varlıklarını yönetebilir ve yatırım fırsatları yakalayabilir. Temel olarak, bu cüzdanlar, dijital varlıkları aktarmak, satın almak ve satmak için ticaret uygulamalarıyla etkileşime girmeye yardımcı olur..

Merkezi olmayan finans şirketleri, kullanıcıların iyileştirilmesi için sigorta platformları da sunmaktadır. Gerçekte, sigorta endüstrisinin evrak işlerinin bolluğu ve yanlış iddialar nedeniyle bir değişikliğe ihtiyacı vardır..

Öte yandan, sigorta talepleri çok fazla zaman alır ve yol boyunca birçok soruna neden olur. Ancak sigorta yönetimi platformları, süreci akıllı sözleşmelerle kolaylaştırabilir ve bir sigorta talebinin gerçekliğini kontrol etmek için denetçileri kullanabilir..

Merkezi Olmayan Finans, Kripto Para Birimi Olmadan Çalışabilir mi??

Kripto para birimleri olmadan merkezi olmayan finans ekosisteminin çalışamayacağı oldukça açıktır. Yeni bir tür para sistemi olduğundan, tam olarak çalışması için dijital varlıklara ve kripto para birimlerine sahip olması gerekir. Ancak, merkezi olmayan finans örneklerinin çoğu bir tür yerel simge veya varlık kullanıyor olsa da, her DeFi uygulamasının bunu kullanması zorunlu değildir.

Gerçekte, çoğu DeFi uygulamasının kriptolara ihtiyacı yoktur. Örneğin, Truffle veya Ganache gibi altyapı geliştirme araçları size bir takım araçlar sunar. Çözüm geliştirmek için bu araçları kullanabilirsiniz, ancak araçları kullanmak için kriptolara ihtiyacınız olmayacak.

Gerçekte, ekosistem çok geniştir ve ekosistem kripto para birimlerine bağlı olsa da, tüm unsurlar bunlara bağlı değildir..

Dahası, dijital varlık endüstrisi, uygulama türüne bağlı olarak büyük ölçüde değişir..

Kripto Para Birimleri Başarısız Olabilir

Kripto para birimlerinin kendi sorunları vardır – uçucu ve öngörülemezler. Dolayısıyla, yeni bir para sistemini değişken bir varlığa dayandırmak akıllıca bir çağrı olmaz.

Unutulmaması gereken bir diğer önemli husus, stabilcoinlerin artan popülaritesidir. Stablecoinler aynı zamanda kripto para birimleridir, ancak gerçek dünya fiat parasına karşı sabitlenmiştir. Böylece, kripto para birimlerinin tüm değişken doğasının yerini alabilirler..

Mükemmel hale getirmek için, başka bir tür finansal sistem hızla ilgi odağı haline geliyor – Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC).

Burada, sistem blockchain teknolojisini kullanıyor, ancak tamamen merkezi olmayan bir yapıya sahip değil. Dahası, kullandığımız itibari paranın dijital bir versiyonunu da tanıtıyor. Böylece, dijital para üzerindeki kontrol geçerli olacak, ancak varlığın uçucu hale gelmemesini sağlayacaktır..

Bu nedenle, daha çok merkezi olmayan finans teknolojisinin karma bir versiyonu gibidir. Gelecekte, DeFi, geleneksel para sisteminin yerini almak istiyorsa, bu tür bir yapıya dönüşebilir. Bununla birlikte, DeFi kusurlarından kurtulmayı başarırsa, merkezi olmayan doğasını gerçekten koruyabilir..

Merkezi Olmayan Finans Uygulamaları Nasıl Çalışır??

Neredeyse tüm merkezi olmayan finans uygulamaları, blockchain teknolojisinin özelliklerini elde etmek için Ethereum’dan yararlanır. Gerçekte, Ethereum, DeFi uygulamalarının yükselişinin neredeyse tek nedeni olan yarı Turing Ethereum Sanal Makinesi (EVM) sunuyor. Temel olarak, bir Turing makinesi her türlü algoritmayı kopyalayabilir, uyarabilir ve çalıştırabilir..

Dahası, EVM, DeFi’nin zorunlu bir bileşeni olan akıllı sözleşmelerin de bel kemiğidir. EVM için herhangi bir akıllı sözleşmeyi veya merkezi olmayan finans kodunu programlayabilir ve yürütmek için Ethereum ağını kullanabilirsiniz..

Ancak, tüm DeFi uygulamalarının çalışması için mutlaka bir blockchain ağına ihtiyacı yoktur. Aslında, blok zincirinin üstünde değil, özel bir P2P ağında çalışan uygulamalar var..

DeFi uygulamaları, ağdaki tüm kullanıcıların durumunu yöneten blockchain ile iletişim kuran bir yazılımın parçasıdır. Ayrıca, bu uygulamaların arayüzü geleneksel mobil veya web uygulamalarına daha benzerdir..

Merkezi olmayan finans, uygulamaların arkasındaki temel mantığı temsil eden akıllı sözleşmeler kullanarak çalışabilir. Dahası, akıllı sözleşmeler eylemleri yürütmeye yardımcı olur ve blok zincirinin durumunu yönetir.

Bu uygulamaların ön ucu kullanıcı arabirimidir ve arka ucu iş mantığını içerir. Her neyse, iş mantığı, blok zinciri ağıyla etkileşim kurmak için bir veya daha fazla akıllı sözleşme kullanır. Ön ucu IPFS veya Swarm gibi merkezi olmayan bir depolama ağında barındırabilirsiniz..

Ancak burada, ön uçta, blok zinciri ile iletişim kurmanıza yardımcı olacak bir cüzdan alacaksınız. Genellikle bu cüzdan, blok zinciri adresinizi ve kriptografik anahtarlarınızı yönetir. Merkezi olmayan bir finans uygulaması örneği olarak MetaMask’ı ele alalım.

Bunu bir tarayıcı uzantısı olarak veya blok zinciri ile etkileşime girmenize ve varlıklarınızı yönetmenize izin verecek bir mobil uygulama olarak kullanabilirsiniz..

Süreci Özetlemek

Merkezi olmayan finans uygulamalarının nasıl çalıştığının bir özeti:

 • Bir DeFi uygulamasının kullanıcı arayüzü ve ön uç algoritmaları, arka uca çağrı yapmak için herhangi bir programlama dilinde yazılabilir.
 • Arka uç kodu, Ethereum gibi merkezi olmayan bir eşler arası ağ kullanacak ve tüm blok zinciri işlemlerinin kayıtlarını tutmak için akıllı sözleşmeler kullanacaktır..
 • Bu uygulamalar çoğunlukla açık kaynaklıdır, bu nedenle koda özgürce erişebilir ve üzerine inşa edebilirsiniz. Bu nedenle, teknik olarak hiç kimse uygulamalara sahip olamaz ve bu nedenle DeFi uygulamalarına para legoları denir..
 • Merkezi bir otorite olmadığı için bir DeFi uygulamasının kullanıcıları kendilerini yönetmelidir..

Ayrıca Oku: 30+ En İyi Merkezi Olmayan Finans Uygulamaları

Son Düşünceler

Merkezi olmayan finans, tipik para sistemimize gerçekten benzersiz bir yaklaşımdır ve kesinlikle birçok farklılık yaratabilir. Gerçekte, ekosistem çok geniştir ve hala hızla büyüyor. Bu nedenle, bu teknolojinin dünya çapında geniş çapta kabul görmesi an meselesi.

Artık merkezi olmayan finansmanın bu kılavuzdan nasıl çalıştığını bildiğinize göre, artık bu uygulamaları kendiniz deneyebilirsiniz. Ancak, bu uygulamaları geliştirmekle daha çok ilgileniyorsanız, merkezi olmayan finans kursumuza göz atmanızı tavsiye ederim..

Öğrenciler bu kılavuzdan çok miktarda bilgiye erişebilirler ve merkezi olmayan finansmanın nasıl çalıştığı konusunda daha derinlere inecektir. Bu nedenle, daha fazla zaman kaybetmeyin ve blockchain yolculuğunuza ilk adımı hemen atın!

* Sorumluluk Reddi: Makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi sağlama amacı taşımaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Bu maddede yapılan iddialar yatırım tavsiyesi oluşturmaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Kendi araştırmanızı yapın ve Feragatnamemizin tamamını okuduğunuzdan emin olun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me