SAP blok zinciri hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Eğer yaparsan, o zaman doğru yere geldiniz.

SAP, sektördeki devlerden biridir. Sektördeki en iyi Kurumsal Kaynak Planlama çözümlerinden birini sunarlar. 1972’de kuruldu ve şimdiye kadar muazzam bir şekilde büyüdü ve aynı zamanda işletme yönetimi için bir çözüm haline geldi..

Şu anda, ERP pazarında 1 numara konumundadır. ERP lideri olarak, bir hizmet pazarı olarak Blockchain’e girmek zorundadırlar..

Blockchain teknolojisi ise bir değişim aracı olarak görülüyor. Kuruluşların sorunları çözme şeklini tek başına değiştirdi.

SAP Blockchain Uygulamaları ve Hizmetlerini derinlemesine incelemeden önce, kurumsal bir perspektiften Blockchain’e bir göz atalım..


Şimdi kayıt: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Hizmet Olarak Blockchain Nedir?

Hizmet olarak SAP Blockchain’in derinliklerine dalmadan önce, BaaS’ın kendisini anlamaya çalışalım.

Hizmet Olarak Blockchain, sağlayıcının altyapı ve yazılım dahil her şeyi hallettiği bir hizmet olarak platformdur. Böylece, örneğin, bir müşteri SAP bulut altyapısındaki blockchain teknolojisine kolayca erişebilir. Yönetmek veya sürdürmek için gereken altyapı veya yetenek için harcama yapmak zorunda değiller. Ancak, hizmetin kendisiyle ilişkili bir ücret vardır..

IBM blockchain platformu, Amazon Blockchain Templates, DragonChain ve tabii ki SAP Blockchain as a Service gibi birçok popüler hizmet olarak blockchain platformu vardır..

Kurumsal blok zinciri şablonlarına erişmek ister misiniz? Kurumsal blok zinciri şablonları kursumuza şimdi kaydolun!

SAP Blockchain Uygulamaları ve Hizmetleri

SAP Blockchain Uygulamaları ve Hizmetleri ekosistemi iki ana bileşenden oluşur. Aşağıdakileri içerir:

 • SAP-Bulut Platformu-Blok Zinciri
 • SAP-HANA-Blockchain-Hizmeti.

SAP Bulut Platformu Blok Zinciri Hizmeti (SCP)

SAP büyüktür. Analitik, Veri Yönetiminden Mobil Cihaza, Kullanıcı Deneyimine ve benzerlerine kadar çok sayıda hizmet sunarlar. Blockchain Service, 17 Mayıs 2017’de bir başlangıç ​​yaptı. Yıllık Sapphire etkinliğinde başlattılar ve Orlando, ABD’de gerçekleşti..

Hizmet olarak SAP Blockchain, kullanıma hazır olarak tanımlanır. Bu, müşterinin Blockchain’ini barındırmak için kendi altyapısına veya çözüme sahip olmasına gerek olmadığı anlamına gelir. Blok zinciri uygulaması maliyetlidir ve SAP blok zinciri burada devreye girer.

Resmi SAP blockchain mimarisine göre, DLT’nizi buluta taşımanın en kolay yolu olduğunu açıklıyorlar. Ayrıca, müşterilerin dağıtılmış defter teknolojisi üzerinde deney yapmasını sağlayan en düşük riskli ağ geçididir..

Müşterinin ilk altyapı kurulumunda yer alması gerekmediğinden faydaları belirgindir.

SAP Leonardo ile entegrasyonu sayesinde hizmet geliştirildi. Blockchain hizmetleri, SAP Leonardo’nun kapsamına girer. Akıllı teknolojileri, sektör uzmanlığını ve hizmetleri bir araya getiren SAP teknolojisidir. Basit bir deyişle, SAP Leonardo, müşterilerin teknolojiden pratik bir şekilde yararlanmasına olanak tanır. Müşterilerin çözümlerini dijital tedarik zincirlerini ve büyük ölçekli IoT programlarını kullanacak şekilde genişletmelerine olanak tanır..

SAP Cloud Platform Blockchain Service (SCP) ve Cloud Foundry ile Başlarken

SAP Cloud Platform Blockchain Hizmeti, Cloud Foundry’nin bir parçası olduğundan, Hyperledger Fabric’i dağıtım amacıyla kullanabileceksiniz..

Cloud Foundry, IBM, Google, SAP, Microsoft ve diğerleri gibi en iyi teknoloji şirketleri tarafından desteklenen açık kaynaklı bir bulut uygulama platformudur. Herkesin blok zinciri uygulamalarını kolayca oluşturmasına, test etmesine, dağıtmasına ve ölçeklendirmesine olanak tanır. Uygulama hizmetlerini, geliştirici çerçevelerini ve bulutları seçme konusunda tam özgürlüğe sahipsiniz. Açık kaynaklı olduğu için, bazı özel bulut örneklerinde ve dağıtımlarında da bulabilirsiniz..

Blockchain teknolojisini kullanan iş süreci Hyperledger Fabric’te uygulanabilir. Ayrıca Fabric’in tak ve çalıştır özelliği, onu SAP Cloud ile kullanılmak için ideal bir çözüm haline getirir. Hyperledger Fabric ayrıca oldukça ölçeklenebilir. Uygun izinler ve ölçeklenebilirlik ile blok zinciri uygulamaları oluşturmak için kullanılabilir. Saniyede 1.000 işleme kolayca ulaşabilir.

İle başlayın Cloud Foundry ve SAP şimdi!

SAP Cloud Platform: Başlayın

SAP blockchain eğitimine başlama adımları aşağıdaki gibidir.

 1. SAP Cloud Platform’da oturum açın.
 2. Şimdi, Cloud Foundry Trial düğmesine gidin
 3. Cockpit Ana ekranına ineceksiniz. Orada deneme bağlantısına tıklamanız gerekiyor.
 4. Tamamlandığında, Cloud Foundry kontrol paneline yönlendirileceksiniz.
 5. Şimdi, bir hafıza oluşturmalı ve yeni bir alan eklemelisiniz.
 6. İşlemi tamamladıktan sonra Service Marketplace’e gidin ve Blockchain’i seçin..
 7. Oradan yeni Blockchain Örnekleri oluşturun. Bu bir deneme olduğu için hizmet planı otomatik olarak seçilecektir.
 8. Planı tamamladıktan sonra dört eylem gerçekleştirebileceksiniz: kontrol panelini görüntüleme, uygulamayı bağlama, hizmet anahtarı oluşturma veya örneği yok etme.

Bu örnek temel kurulumdur ve artık bir müşteri olarak herhangi bir platforma veya hizmete kolayca bağlanabilirsiniz. Artık tek yaptığınız iş gereksiniminize göre kod yazmaktır.

SAP-Cloud-Platform-Blockchain-Service’in bir diğer önemli kısmı SAP HANA Blok Zinciri’dir. Müşterilerin kurumsal blok zinciri platformlarını SAP’nin HANA veritabanı ortamına bağlamasına olanak tanır.

SAP HANA Blok Zinciri Hizmeti

Artık SAP Cloud Blockchain Hizmetlerini anladığımıza göre, SAP HANA blok zincirine bakmanın zamanı geldi. Temel bir giriş, teknik genel bakış ve nasıl kurulacağından bahsedeceğiz. Başlayalım.

Şimdiye kadar, SCP’yi ve müşterilerin bulut altyapısında blockchain uygulamaları oluşturarak nasıl Blockchain ile çalışmasını sağladığını ele aldık. SAP Leonardo, SCP’nin Nesnelerin İnterneti, AI gibi popüler teknolojilerle çalışmasına izin verdiği için de devreye giriyor..

SAP blockchain mimarisinin son kısmı SAP HANA Blockchain’dir. Popüler kurumsal blok zinciri platformlarının popüler SAP HANA veritabanına bağlanmasını sağlar. SAP Hana’ya bu bağlanma yeteneği, diğer benzer ekosistemlerde bulunmayan yeni olanaklar ve yetenekler açar.

SAP, kendi platformunu oluşturmakla ilgili değildir. SAP’yi çevreleyen, mevcut SAP teknolojilerinin ve diğer kurumsal blok zincirinin entegrasyonuna yardımcı olan bir ekosistem yaratmak istediler. Hyperledger Fabric, burada birlikte çalışabileceğiniz popüler kurumsal blok zinciri platformlarından biridir..

Ayrıca MultiChain ve Quorum’u da destekler.

Nasıl çalışır

Basit bir deyişle, SCP blok zinciri önce blok zinciri ağına bağlanır. Katılmak için, SAP bulut platformunu kullanarak bulut hizmetini kullanır. Şimdi, SAP HANA Blockchain, SAP HANA veri tabanını bulut hizmetine bağladığı yerde devreye giriyor.

SAP HANA, tüm bunların gerçekleşmesi için iki bileşene ihtiyaç duyar. SAP HANA Blockchain hizmetini ve SAP HANA Blockchain adaptörünü gerektirir.

 • SAP HANA Blok Zinciri Hizmeti – SAP Leonardo blok zinciri bunu uygular.
 • SAP HANA Blockchain Adapter – SAP ONE Support başlatma panosu kullanılarak SAP HANA örneği tarafından uygulanır.

Abonelik, SAP HANA Blockchain adaptöründen HANA Blockchain hizmetine kadar çalışır. HANA Blockchain hizmeti artık SAP Blockchain hizmetiyle iletişim kurarak bir bağlantı oluşturuyor. Bir işlem gerçekleştiğinde, SAP HANA bunu kopyalar. Çoğaltma iki şekilde de çalışır ve SAP HANA’ya bağlı diğer uygulamaların verileri Blockchain’e depolamasını sağlar.

Yukarıdaki işlevsellik ayrıca blok zinciri uygulamalarının hem zincir içi hem de zincir dışı verileri kolayca birleştirmesine yardımcı olur..

Blockchain uygulamaları hakkında bilgi edinmek ister misiniz? İşte onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için göz atabileceğiniz blok zinciri uygulamaları kılavuzu.

Neden Blockchain için SAP Kullanmalı??

Hizmet olarak SAP Blockchain, diğer blockchain platformlarına kıyasla farklı şekilde çalışır. Blockchain’i uygulamaya çalışan bir platform olmayı hedeflemiyor, ancak müşterilere zaten kurulmuş olan blockchain çerçevelerini kullanmaları için harika bir ortam sağlıyor. Blockchain için SAP’ye ihtiyaç duymamızın üç nedeni aşağıdaki gibidir.

 • İş Süreci Merkezli: SAP tarafından sağlanan tüm blok zinciri hizmetleri iş odaklıdır; bu, etkilenen süreç, kullanım senaryoları, veri bütünlüğü ve kalite dahil olmak üzere bir işletmenin kritik değerlerinin korunduğu anlamına gelir..
 • Ağ Deneyimi: SAP, ağların blockchain başarısını sağlamak için amaçlandığı gibi çalışmasını sağlar. Ağda uzmandırlar ve ortamın güvenli ve sorunsuz kalmasını sağlarlar.
 • BaaS Soyutlama Katmanı: Diğer sistemlerle entegre edilebilmesini sağlamak için bir BaaS soyutlama katmanı sağlar. Katman, açık standartları destekler ve üçüncü taraf ve SAP uygulamaları ile uygun entegrasyon sağlar.

Sap Blockchain Eğitimi: SAP Blockchain Kullanım Örnekleri

Blockchain’i SAP uygulamalarına entegre etmek, benimsemenin normalden daha hızlı gerçekleşmesini sağlar. SAP, farklı SAP uygulamalarını entegre etmeye yardımcı olabilecek yeni blok zinciri araçlarını ortaya çıkarmak için çok çalışıyor. Şu anda, Blockchain’i nakliye halindeki malları izleme ve izleme, nakliye ve lojistik yönetimi, ilaçları izleme ve izleme gibi SAP uygulamalarına entegre edebilirsiniz..

SAP’nin önemli bir rol oynayabileceği bazı gerçek dünya kullanım örneklerini görelim. Listeleyeceğimiz projelerden bazıları tamamlandı veya devam ediyor.

CAMELOT ITLab

CAMELOT ITLab, mobil cihazları tehditlere karşı korumak için Blockchain kullanıyor. Cep telefonlarının işgücünün ayrılmaz bir parçası olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Şirketler bile mobil cihazlarına yatırım yapıyor – bu cihazları tahsis etmek, korumak ve bakımını yapmak. Blockchain ile her cihazı ağa kaydedebilir ve cihazları buna göre doğrulayabilirler. SAP Leonardo Blok Zinciri’ni kullanarak bir Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği (IMEI) de oluşturabilirsiniz. Proje yayınlandı.

Blockchain Tabanlı Okyanus Taşımacılığı Konsept Kanıtı

Uluslararası ticaret, küresel ekonominin büyük bir parçasıdır. Şirketlerin tedarik zinciri modellerinin gerektiği gibi çalıştığından emin olmaları çok önemlidir. Mevcut model ideal değil ve uygun şeffaflık sağlamıyor veya tedarik zincirini sahtekarlıktan korumuyor. Blockchain kullanımı, ticaret sürecini dijitalleştirebilir ve tüm taraflar için güvenlik ve şeffaflık sağlayabilir. SAP Taşıma yönetimi, bunu Blok zinciri, uygun güvenlik ve bütünlük kullanarak sağlar.

Kablosuz Cihaz Güvenlik Ağı

Ağı yetkisiz erişimden korumak önemlidir ve kablosuz cihaz güvenlik ağı burada devreye girer. Bu, Blockchain üzerinde yönetilen bir IEMI kara listesiyle elde edilir. Cihazlar daha sonra virüslü veya engellenmiş cihazların korumalı ağlara erişememesini sağlamak için tüm MNO’larla paylaşılır. Farklı satıcılar bunu cihazlara kara listeye ekleyebilir. Proje şu anda Kavram Kanıtı aşamasındadır.

Güney Tirol Özerk Bölgesi

İtalya Bolzano, verimli çalışan ve dijital defter teknolojisinde iyileştirmeler sağlayan bir ağ uygulamak için Blockchain kullanıyor..

SAP Blockchain Konsorsiyumu

SAP dünyayı dönüştürmeye çalışıyor ve blockchain konsorsiyumu tam da bu noktada devreye giriyor. Aynı fikirdeki şirketleri ve piyasadaki en önemli iş zorluklarını üstlenmeye hazır endüstri liderlerini getiriyor. Blockchain kullanmaya ve sorunlara mümkün olan en iyi çözümü sağlamaya çalışıyorlar..

SAP High Tech Blockchain Industry Consortium’un bir parçası olan şirketler arasında Lenovo, T-Mobile, PPG ve diğerleri bulunur. High Tech Blockchain Industry Consortium’un kurucu üyeleri arasında Flex, A3 by Airbus, HP Enterprise, Intel ve UPS bulunmaktadır. Ayrıca Yaşam Bilimi ve İlaç Endüstrisi için kurucu üyelere sahiptirler..

Blockchain teknolojisiyle ilgileniyor musunuz? SAP ile yolculuğunuza başlamadan önce, sertifikalı kurumsal blockchain uzmanı (CEBP) kursumuzu kullanarak becerilerinizi geliştirin.!

Son Düşünceler: SAP Cloud Platform Kullanıma Hazır mı?

SAP blockchain ekosistemi umut verici görünüyor. Altyapı kurmaya gerek kalmadan blockchain çözümünü kullanma yeteneği çığır açıyor. Ayrıca, SAP çözümlerinin kalitesi de kendini gösteriyor.

Ancak herkesin düşündüğü bu değil. Eleştirmenler, özellikle kurumsal / kurumsal pazarda büyük ölçekte uygulanmaya gelince tüm fikrin nasıl hala test edilmediğine işaret ediyor. Dağıtılmış muhasebe teknolojisinin çoklu peyzaj sistemlerinin kullanıldığı büyük bir işletmeye nasıl sığacağına dair somut kanıt eksikliği, en büyük endişelerden biridir..

Ayrıca, uçtan uca bir blok zinciri çözümü uygulamak kolay olmayacaktır ve hangi şirketlerin bunu yapmaya istekli olduğunu anlamak benimsenmesinin anahtarıdır..

SAP HANA benimsemeyi hızlandırmak için çok önemli bir rol oynayabilir. Soyutlama görevi görebilir ve kolay uygulama sağlayabilir. Ayrıca SAP ile birlikte çalışabilmesini sağlayan ayrı bir çözümdür..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me