Kripto alanı çok büyük bir dünya haline geldi. Blockchain teknolojisi, hayal gücü, korku, kafa karışıklığı ve merak uyandırdı. Bu duygular hem meraklılar hem de eleştirmenler içindir. Günümüzün kripto dünyası çok şey bilinirken, pek çok şey de bilinmemektedir. Bilinmeyenlerden bazıları Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu.

Bugün kripto paranın nasıl gün ışığına çıktığına bir göz atacağız. Ana odak noktası, Bitcoin’in arkasındaki en büyük gizemi ortaya çıkarmaya çalışmaktır. Bitcoin en popüler kripto para birimidir. Kişi veya daha doğrusu Bitcoin’in arkasındaki kişiler olabilir.

Bitcoin oluşturma

2007 yılında Bitcoin’in yaratılmasına yönelik ilk adım atıldı. Satoshi Nakamoto, Bitcoin Kodunu yazdı. Bu adım çok değerliydi, o zaman yıllar sonra yargıç olabilirsiniz. Bunun paha biçilmez bir adım olduğunu düşünüyor musunuz? Ben öyle düşünmüyorum.

2008’de Bitcoin’in yaratıcısı, çevrimiçi bir alan bitcoin.org aracılığıyla bir teknik inceleme yayınladı. Makalede Satoshi, Bitcoin’in bilgisayar ağlarını kullanarak nasıl çalışacağını özetlemektedir. Amaç, dijital işlemler için üçüncü şahısları sonlandırmaktı.


2009’da Bitcoin halka açıklandı. İlk Bitcoin madencisi, blockchain’i indiren Hal Finney’di. Daha sonra, onu Bitcoin’in en eski kullanıcıları arasında yer alan on Bitcoin çıkarmıştır. Bitcoin’in diğer erken meraklıları; Wei Dai, Nick Szabo ve Gavin Andresen. Ve mevcut destekleri o zamandan beri büyüdü.

Bitcoin Büyümesi

Büyüme döneminde bir isim öne çıkıyor; Gavin Andresen. Amerikalı geliştirici, 2010 yılında gizemli Satoshi Nakamoto’nun rolünü üstlendi. Yaratıcının son mesajı, devrim niteliğindeki Bitcoin’in emin ellerde olduğuydu. Gavin Andresen yönetiminde önümüzdeki yedi yıl çok önemli olacaktı..

Büyüme, çarpıcı stratejik ilişkiler yoluyla gerçekleşti. 2013 yılında, ABD’deki bir öğrenim kurumu Bitcoin’i yasal bir ödeme şekli olarak kabul etti. Şu anda, mod özel kurumlar ve bazı hükümetler tarafından küresel olarak kabul edilmektedir..

Büyüme, yıllar boyunca hükümetle olan kavgaların ortasında gerçekleşti. Sonuç olarak, Bitcoin devrimci fikir olarak gelişti ve büyüdü. 2017, değeri tek bir Bitcoin için 11.000 $ ‘ın üzerine çıktığı için Bitcoin için şimdiye kadarki en iyi yıldı..

Satoshi Nakamoto’nun Arkasındaki Gizem

Bitcoin ile ilgili tüm bu bilgilerin arasında, bir gizem çözülmeden kalıyor. İnsanın doğası gibi, merak da Satoshi Nakamoto kimdir? Ancak, tam olarak kim olduğunu veya daha doğrusu kim olduklarını gösteren kesin bir kanıt yoktur. Şansımızı bilinmezler dünyasına girerek değerlendiriyoruz. Kim olduğunu bildiğin için şanslı olabilirsin.

Bilinenden bilinmeyene doğru ilerliyor. Ayrıntılara meraklı olacağız ve hiçbir şeyi kaçırmamanızı sağlayacağız. Bu nedenle, odak vitesine geçin ve bu gezide bana katılın.

Ancak, Nakamoto’nun kimliğini öğrenmeye yönelik herhangi bir yol göstermeden önce, çok şey yapıldı. Stylometri, Bitcoin çalışmalarını Satoshi Nakamoto’nun kimliğine bağlamak için kullanıldı. Stil, orijinal Bitcoin metinlerine bakar ve bunları bir yazarın metinleriyle ilişkilendirir..

Tarzın birçok olası kimliği belirleme olasılığı vardır. Ama yine de Nakamoto olacak kadar yakın olan başkaları da var..

Sonuç olarak, önce Nakamoto’yu tanımlamamıza neyin yardımcı olduğunu keşfedelim..

Satoshi Nakamoto Hakkında Bilinen

Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu hakkında bazı gerçekler bu kadar açık. Herkes için dışarıdaki bilgiler onlar.

Satoshi Nakamoto Dahidir

The New Yorker’daki 2011 tarihli bir makale, Bitcoin’in neredeyse mükemmel statüsüne sahip olduğunu haklı olarak kredilendiriyor. Bitcoin kodu hatasızdır. Satoshi Nakamoto, hataları ortadan kaldırarak güvenli, güvenilir ve güvenli bir çevrimiçi platform oluşturdu..

Yazının ifadesiyle; “Yalnızca dünyadaki en paranoyak, özenli kodlayıcı hata yapmaktan kaçınabilir.”

Satoshi Nakamoto, İngilizce bilmektedir

Nakamoto`s, beyaz kağıt da dahil olmak üzere Bitcoin üzerine kodu ve literatürü yazdı. Ve çevrimiçi olarak mevcutturlar. Literatür ve kod, Satoshi Nakamoto’nun İngilizce’de çok akıcı olduğunu gösteriyor. Özellikle İngiliz İngilizcesi. Bu öncül, Satoshi’nin bir Britanyalı olduğuna dair tekrarlanan spekülasyonları körükledi. Japon kökenli olduğunu iddia edebilir, ancak İngilizceyi kavrayışı ona ihanet eder. Bununla birlikte, İngilizceyi kavrayış, onun bir Britanyalı veya Japon olmadığı anlamına gelmez..

Satoshi Nakamoto birden fazla kişi olabilir

Satoshi’nin tek bir birey olmaması için büyük bir şans var. Bir grup birey olma olasılığı ilgi çekicidir. Ama bir grup insan olabileceğine dair iddialar nereden kaynaklanıyor? İşte nerede. İddialar, inovasyonun doğasından kaynaklanmaktadır.

Bitcoin sistemi, parlaklığıyla günümüz toplumunda öne çıkıyor. Geri döndürülemez, hızlı, güvenilir ve küresel bir işlemsel yeniliktir. Dahası, platform takma addır. Böylelikle gerçek kimliği açığa vurmadan kayıt yaptırmak mümkündür..

Daha da heyecan verici olan, Bitcoin sisteminin üçüncü şahısların izinsiz girişlerine karşı koruma sağlamasıdır. Ya hükümetten ya da diğer partilerden. Böyle bir fikre giren iş miktarı nedeniyle, iş doğru görünebilir, bir takımın yaratması gerekebilir..

Erken bir Bitcoin geliştiricisi olan Laszlo Hanyecz’in bir iddiası bu düşünceyi destekliyor. Bu yüzden, kodun bir kişi için fazla iyi olduğu hissine kapıldı. Ayrıca Nakamoto’ya e-posta gönderme ayrıcalığına sahipti..

Bilinmeyen

Artık araştırmamıza nereden başlayacağımız konusunda bazı bilgilerimiz var. Gizeme yönelik çözümlerimiz kavranıyor. Alan geniş. Ama yine de devam etmeliyiz. Çözümden vazgeçmek için şimdiye kadar geldiniz. Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu bulmalı mıyız? Bu gizemi çözmek istemiyor musunuz? Cevabınız evet ise, bilinmeyene devam etmelisiniz.

Peki, Satoshi Nakamoto’daki bilinmeyen nedir??

Bilinenle, bilinmeyeni ele aldık. Gizemin tüm çılgınlığına ne ekler??

Satoshi Nakamoto Erkek mi Kadın mı?

Satoshi Nakamoto’nun herhangi biri olabileceğini gördük. Satoshi Nakamoto, Nisan 1975’te Japon doğduğunu iddia ediyor. Ancak bunun kadın mı erkek mi olduğu belli değil. Birçok görüş, Satoshi Nakamoto’nun herhangi bir nedenle erkek olduğuna işaret ediyor. Ama ya kadınsa? Doğruyu biliyorum! Dahi bir kadın olabilir. Kadın bir geliştiricinin en yenilikçi fikrine sahip olma ihtimali, en hafif tabirle heyecan verici. Öyle olsa bile, onu aramak için henüz çok erken. Biraz daha dayanmalıyız.

Kredi Almak İçin Neden Etrafta Yapılmaz?

Satoshi Nakamoto olsaydım, kredi almak için etrafta takılıp kalırdım. Kredi almak için televizyon programlarında görünmek. Parlaklığımla gurur duymak için. Kabul et; sende istersin. Hala; Satoshi Nakamoto, ortadan kaybolmayı seçti. Peki, bu hareketin arkasındaki motivasyon neydi? Bu iyi araştırılmış bir konu olduğu için kısa sürede öğreneceksiniz..

Satoshi Nakamoto’nun Anonimliği Seçmesinin Muhtemel Sebepleri

Bol Dikkat

Herhangi bir düşünür için iyi yankı uyandıran en makul argüman; sessiz kalmayı seçti. Bitcoin teknolojisi siberpunklara dayanır! Bunların kim olduğunu merak mı ediyorsunuz? Cyberpunklar, kriptografi kullanımını savunan aktivistlerdir. Sosyal ve politik değişim mücadelesinin parçası oldukları için.

Devlet kurumlarına meydan okumak zordur. Sizi her yönden saldırılara karşı savunmasız bırakabilir. Söylemeye gerek yok, Satoshi Nakamoto vizyon sahibi olduğu için bunu önceden görmüştü. Böylece, kendi iyiliği için anonim kalmayı seçti..

Dikkatleri ve Siyasi Bükülmeleri Saptırın

Bitcoin blok zincirinin başlangıcında, Nakamoto’nun aklında çok net bir niyet vardı. Finans dünyasını değiştirmek istedi. Üçüncü şahısları ortadan kaldırırken işlemleri kolaylaştırmak istiyordu. Bu yüzden proje uğruna güvenliğini sağlamak istedi..

Şimdiye kadar herhangi birinin Satoshi Nakamoto olabileceğini biliyoruz. Suç örgütlerinin işlemlerinde blockchain’i kullandıkları da biliniyor. Bunu okuyor olmanız da sıradan bir vatandaş olmadığınıza ışık tutuyor. Yani, kendinizi siyasete dahil ettiğiniz ve siyasetin hikayeleri çarpıttığını biliyorsunuz..

Şimdi, Satoshi Nakamoto isme bir yüz koysaydı ne olacağını hayal edin. Ve suç örgütleri onun teknolojisini kullandı. Hikaye, yeni fikrin uygunsuz olarak kabul edileceği şekilde çarpıtılmış olacaktı. Öngörüsü, anonim kalmaya çalışmasına neden olacaktı. Teknolojinin amaçlanan amaca ulaşması için. Bil bakalım ne oldu? Haklıydı.

Anonimlik, siyasi bir kedi kovalamacasına dönüşmüş olabilecek şeyleri kolaylaştırdı. Siyasi katılım bir şey ne kadar açık olursa olsun, daha karmaşık olurdu..

Keyifli Gizlilik?

Kulağa şaşırtıcı gelse de, bazı insanlar mahremiyetin tadını çıkarır. Satoshi Nakamoto bunlardan biri olabilir. Onun için sessiz bir yaşam yeterlidir. Dikkat, yalnızca hayatlarına sefalet katmaya çalışır. Bu yüzden, anonimlik kutusunda kalmayı seçti. Onunla gelen şöhret ve dikkat önemli değildi. Devrim devam ettiği sürece, kredilendirilip kaydedilmeyeceği önemli değildi..

Öyleyse, İsme bir Yüz koyabilir miyiz?

Müthiş ilerleme kaydediyorsun. Sizin âleminizdeki bilinen ve bilinmeyenle, şimdi isme bir yüz ekleyebilir miyiz? Meydan okumaya başlayın.

Bu nedenle, olası herhangi bir aday için sahip olması gereken özelliklerden bazıları aşağıda belirtilmiştir. Bir geliştirici, kriptografiye sıkı sıkıya inanan, merkezi olmayan bir para meraklısı ve bir girişimci olmalıdır..

Satoshi Nakamoto Kimdir: En İyi Adaylar

İşte Bitcoin’in kökeni için en iyi rakipler;

Nick Szabo – Bit Altın Oluşturucu

Resim Kredisi: Youtube

Nick Szabo, kendisini Satoshi Nakamoto ile ilişkilendiren bağlantıları sürekli olarak reddetti. Ancak, analiz edildiğinde “bit altın” üzerine yazdığı yazı, orijinaliyle benzerlik gösteriyor. Bitcoin teknik raporu. Dahası, Bitcoin’i ilk keşfedenler arasında olması, onu Satoshi Nakamoto’nun arkasındaki yüzün en iyi rakibinden biri haline getiriyor..

Harold Finney – Bir Amerikan Cypherpunk Tarafından Yapılan İlk Bitcoin İşlemi

Resim Kredisi: Youtube

Hatırlamak İlk on Bitcoin’i serbest bırakıldıkları gün çıkaran Harold Finney? Evet, bu adam kendisi ile iş yapan Bitcoin’in yaratıcısı da olabilir. Ek olarak, Bitcoin’de ancak Satoshi Nakamoto’dan sonra iyileştirme önerdiği gerçeği biraz kanıt. Hal Finney ne kadar dolaylı olsa da Nakamoto olabilir..

Dorian Prentice – Askeri Fizikçi: Amerikan Satoshi Nakamoto?

Resim Kredisi: Steemit

Doğum adı Satoshi Nakamoto olan Dorian Prentice medyanın ilgisini çekti. Adı ya da marifeti olacaktı. Ancak, bir özgürlükçü olarak geçmişi ve bir fizikçi olarak bilgisi, onu Satoshi Nakamoto’muz olacak bir konuma yerleştirir..

Muhtemelen bu adamın Bitcoin’in yaratıcısı olmakla en büyük bağlantısı yaptığı bir açıklama. Açıklamada, artık teknolojiye dahil olmadığı gerçeğini ima etti. Bitcoin’den sorumlu insanlar olduğunu iddia etmek. Yeterince şüphe uyandırmak için bu yeterli değil mi? Yine de daha sonra ifadesini geri çekti.

Craig Wright – Avustralyalı Bir Bilgisayar Bilimcisi Tarafından Kabulü Yanlış Yapıldı

Resim Kredisi: Ekonomist

Bilgisayar bilimcisi, onunla çalıştığını iddia eden bir kişi tarafından görevden alındı. Gizmodo’ya gönderilen e-postada, anonim ihbar, Bitcoin’in yaratıcısı Craig Wright olduğunu iddia etti.

Ek olarak, 2016’da, Craig Wright onun Satoshi Nakamoto’muz olduğunu iddia etti. Ancak Avustralya Yetkilisi evine baskın yaparak tepki gösterdi. Bundan sonra Craig ifadesini geri çekti. Vazgeçtiğini iddia ettiği kanıtın kanıtı.

Diğer Olası Adaylar

Nakamoto’nun bu kadar iyi yapmayı başardığı bir şey, kimliğini saklamaktır. Dikkat edilmesi gereken en iyi insanlardan bazılarını olmasa da verdi. Ama onlardan biri olmama ihtimali göz ardı edilemez. Bunu akılda tutsanız bile, Bitcoin yaratıcısı ile ilgili özelliklere sahip olan diğer kişileri tanıdığınız için hala şanslı olabilirsiniz..

En iyi bağlantılı kişilikler arasında bir öğrenci, bilim adamları, sosyolog ve matematikçiler bulunur.

Bir makale, Nakamoto’nun kimliğini Fin sosyolog Dr. Vili Lehdonvirta’ya bağladı. Makale hala kriptografi mezunu İrlandalı öğrenci Michael Clear ile bağlantılı.

Garvin Andersen bile 2013 tarihli bir makalede Nakamoto’nun kimliğiyle ilişkilendirildi. Makalenin argümanı, Garvin’in Bitcoin’i bu kadar kolay geliştirme sorumluluğunu üstlendiği yönünde. Garvin ya Nakamoto’nun kim olduğunu biliyor ya da o..

Finansal yazılımdaki uzmanlığa ve 2017 tarihli bir makalede beyaz kağıt yazımına dayalı olarak Elon Musk ile bir başka çirkin bağlantı daha yapıldı..

Satoshi Nakamoto Net Değer

Daha önce de belirtildiği gibi, Satoshi Nakamoto’nun tam olarak kim olduğu konusunda bir netlik yok. Ancak değeri hakkında bilgi biliniyor. 2011’de ortadan kaybolmadan önce, raporlar Satoshi Nakamoto’nun yaklaşık 1 milyon Bitcoin çıkardığını iddia ediyor. Şu anda, bunlar tüm Bitcoin’lerin% 6’sından fazlasına karşılık geliyor. Bu kadar Bitcoin ile değer 15 milyar doları aşıyor. Değer, onu dünyanın en zengin insanı arasında 40-50’li yaşlara yerleştirdi. Bu nedenle, Bitcoin yaratıcısının aynı zamanda akıllı bir iş insanı olduğu açıktır..

Sonuç

Sonuç olarak, Bitcoin’in yaratıcısı ve geliştiricisini çevreleyen gizem var. Satoshi Nakamoto en azından şimdilik çözümsüz kalacak. Belki de Bitcoin’i kimin yarattığını asla bilemeyeceğiz. Ya da belki tam şimdi burada gizemi çözdük.

Yine de, tüm gizemin ortasında, bazı şeyler çok net kalıyor. Bitcoin teknolojisi olağanüstü bir yaratımdır. Yıllar geçtikçe Bitcoin, öngörüldüğü gibi derin bir fikir haline geldi. Bitcoin topluluğunun küresel bir platforma sahip olmasını sağladı. Çevrimiçi işlemleri için hızlı, güvenilir, güvenilir ve güvenli bir platform.

Dahası, yaratıcının kimliği Bitcoin’in geleceği üzerine yapılan araştırmalar kadar önemli olmayabilir. Meraklılar, blok zincirinin büyümesiyle potansiyelin çok büyük olduğunu savunuyor. Eleştirmenler, artan potansiyelin sistemi aşırı yükleyebileceğini savunuyor. Sonuç olarak, Bitcoin’in geliştirildiği şeye ihanet etmek – para biriminin ademi merkeziyetçiliği.

Sonuç olarak, Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu bilmeseniz bile. Onun teknolojisinin meyvelerinden zevk alıyorsun. Diğer blockchain projeleri ondan filizlendi.

Kaynaklar

https://www.bbc.com/news/av/uk-36185280/bitcoin-creator-reveals-his-identity

https://money.cnn.com/infographic/technology/what-is-bitcoin/

https://metro.co.uk/2018/04/06/alleged-bitcoin-creator-craig-satoshi-nakamoto-wright-reveals-secrets-rare-interview-7444418/

https://www.cnbc.com/2017/10/27/bitcoins-origin-story-remains-shrouded-in-mystery-heres-why-it-matters.html

https://www.inc.com/will-yakowicz/5-billion-lawsuit-craig-wright-bitcoin.html

https://www.cnbc.com/2016/05/02/bitcoin-inventor-satoshi-nakamoto-finally-revealed.html

https://www.newyorker.com/business/currency/we-need-to-know-who-satoshi-nakamoto-is

https://www.bbc.com/news/technology-36168863

http://www.businessinsider.com/bitcoin-history-cryptocurrency-satoshi-nakamoto-2017-12?IR=T#wait-so-who-is-this-japanese-american-guy-named-satoshi-nakamoto- 7

https://www.digitaltrends.com/cool-tech/who-is-satoshi-nakamoto/

https://steemit.com/bitcoin/@oppaidaisuke69/dorian-prentice-satoshi-nakamoto

https://www.economist.com/briefing/2016/05/02/craig-wrights-claims-to-be-satoshi-nakamoto-come-under-fire

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me