Temel protokol hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, doğru yere geldiniz..

Blockchain endüstrisi hızlı bir şekilde gelişiyor. Her zaman daha iyi teknolojiye veya işleri yapmanın daha iyi bir yoluna ihtiyaç vardır. Bu nedenle artık “Temel Protokol” e sahibiz.

Bu yazıda, neler sunabileceğini anlamak için onu öğreneceğiz..

temel protokol


Temel Protokol nedir?

EY, blockchain teknolojisi evrimi söz konusu olduğunda sınırlardan biridir. 4 Mart 2020’de Microsoft ve ConsenSys ile birlikte Temel Protokolü açıkladılar. İşletmelerin iş süreci güvenliğini kurup kurduğu kamuya açık bir blockchain aracıdır. Satın alma süreçleri oluşturmak için de kullanılabilir ve bunu özel olarak yapma seçeneğine sahiptir. Bunların hepsi halka açık Ethereum blok zincirinde yapılabilir..

Şu anda Temel protokol, Microsoft ve ConsenSys ile işbirliği içinde EY tarafından geliştirilmektedir..

Baseline protokolüyle ilgili ilk dikkate değer şey, açık kaynak olmasıdır. Bu, kullanımın ücretsiz olduğu ve işletmelere düşük maliyetli bir benimseme sağladığı anlamına gelir. Teknoloji, blockchain, mesajlaşma ve kriptografi alanındaki en iyi ilerlemeyi bir araya getiriyor. Bunların hepsi halka açık Ethereum Mainnet üzerinden yapılır.

Unibright ve rolü

Baseline Protokolünde önemli bir rol oynayan diğer bir oyuncu Unibright’ı içerir. Rolü, işletmelere geleneksel sistemlerini Ethereum Mainnet aracılığıyla bağlama yeteneği vermektir..

Unibright çerçevesini sağlayacaklar. Çerçeve “temel hazır” olacaktır, bu da Baseline protokolüyle tamamen uyumlu olduğu anlamına gelir. Kuruluşa eksiksiz bir iş yaşam döngüsü oluşturmak ve kurmak için gereken araç setini verecektir..

Aşağıdakileri sağlarlar

  • Unibright İş Akışı Tasarımcısı
  • Unibright Yaşam Döngüsü Yöneticisi
  • Unibright Bağlayıcı
  • Unibright Explorer

Bu ne anlama geliyor? Görsel akıllı sözleşme, üretim, modelleme, izleme ve temel süreçlerin bağlanmasını destekleyecektir..

Basit bir ifadeyle, protokol işletmeler arasında karmaşık ve gizli işbirliğini mümkün kılacaktır. İşbirliği, zincir üzerindeki hassas verilerin sızdırılamayacağı veya ayrılamayacağı şekilde de yapılacaktır. Endüstrinin belirlediği standartlara uymasını sağlamak için Ethereum-Oasis Projesi yönetecek. Proje Enterprise Ethereum Alliance tarafından finanse ediliyor ve OASIS tarafından yönetiliyor.

Ayrıca Enterprise Blockchain İlkeleri hakkında bilgi edinin

Unibright ayrıca şartname ve kodların gözden geçirilmesi ve eklenmesi ile ilgilenecek ve EEA – The Integration TaskForce ile yakın işbirliği içinde çalışacaktır..

Temel Protokol hakkında daha fazla bilgi edinme

Daha iyi anlamak için, Temel’in sunduğu temel özelliklerden geçelim.

Gizlilik, İzin ve Performans

Temelde, herhangi bir kuruluş için en önemli olan üç unsur izin, gizlilik ve izindir. Temel Protokol bunu anlar ve blok zinciri teknolojisini kullanarak üç talebi de karşılar.

Bu, işletmelerin izinli bir ağ oluşturabilecekleri ve ağdaki kaynaklara kimin, ne zaman ve nasıl erişebileceklerine karar verebilecekleri anlamına gelir. Ayrıca, kullanıcıların değerlerini koruyan gizlilik odaklı bir şekilde yapar. Son olarak, odak noktası sonuçları daha hızlı, verimli ve etkili bir şekilde sağlamak olduğunda performansla ilgilenilir..

Tüm bunlarla ilgilenen işletmeler, artık herhangi bir dağıtılmış ağın temel yönlerini düzeltmek yerine işlerini uygulamaya odaklanabilirler..

Middleware olarak Ethereum Mainnet

Temel Protokol, Ethereum Mainnet (halka açık) ile çalışma şeklini değiştirecek. İşletmelerin daha modern bir şekilde çalışabilmesini sağlamak için. Basit bir deyişle, Temel Protokol, Ethereum Mainnet’i Middleware olarak anlar. Ancak bu, halka açık Ethereum Mainnet’in temel özelliklerinin değiştiği anlamına gelmez. Hala, kullanıcının eylemlerini Gaz yoluyla ödemesi gereken dağıtılmış bir kamu defteridir. Bu basit değişiklik, kuruluşun blockchain teknolojisini nasıl kullandığına dair birçok değişiklik getirebilir..

Ara katman yazılımı sınırsızdır ve kullanımı kolaydır. Yani, bu, şirketlerin protokolü üzerinde ürünlerini inşa etmek için kullanabileceği anlamına gelir. Genel ağ, SAP çözümleri gibi yerel ağları (kayıt sistemleri) içerir, bunlar kendi başlarına çalışabilir ve ardından ortak bir referans çerçevesi olarak Mainnet ile etkileşime girebilir. Bu, bir iş süreci durumları değiştirilirse, Mainnet’e bağlanabileceği ve durumunu genel ağ ile güncelleyebileceği anlamına gelir..

Mikro hizmetler

Teknik olarak, Baseline protokolü mikro hizmet tabanlı bir mimariyi izler. Bu, farklı şirketlerin mikro hizmet tabanlı mimari kullanarak birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlar. İletişim, temel API kullanılarak yapılır. Farklı mikro hizmetler arasında mesajlaşma için varsayılan bir ağ geçidi görevi görür.

Zincir üzerinde hassas veri yok

Temel Protokol tarafından sunulan bir diğer önemli özellik, hassas verileri bırakma riski olmadan işletmeler arasında işbirliği ve gizliliği sağlama yeteneğidir. Bu, Temel Protokolü, işletmeler veya ilgili taraflar için endişelenmeye gerek kalmadan tüm ekosisteme dahil olmak için fiili bir çözüm haline getirir..

Tokenizasyon ve DeFi

Kullanıma hazır durumdaki Temel Protokol, DeFi ve tokenleştirmeyi destekleyecektir. Bu, iş süreçlerini ve hizmetlerini belirtmek isteyen işletmelere teşvikler sağlar..

Açık kaynak

Son olarak, Temel Protokol açık kaynaklı bir projedir. Bu, çözüme ilgi duyan şirketlerin veya herhangi bir geliştiricinin onu büyütmeye ve doğru yönde ilerletmeye devam edebileceği anlamına gelir..

Teknik Görünüm – Temel Protokol

Bu bölümde, Temel Protokol hakkında teknik bir bakış açısı edinmeye çalışacağız. Şimdiye kadar, bir mikro hizmet mimarisi kullandığını bilmelisiniz. Bir iş sürecinin mikro hizmet kapsayıcısı aşağıdakileri içerecektir.

  • Temel API → API, hizmetler ve Mainnet için bir ağ geçidi görevi görecek.
  • Kuyruk sistemi → Kuyruk sistemi, uygun kuyruk yönetimi sunarak konteynerdeki hizmetlerin iyi bir şekilde yönetilmesini sağlayacaktır..
  • Sıfır Bilgi Kanıtı Hizmeti → Bu, özel mantık tutarlılığı ve yürütme kanıtlarını oluşturmak için kullanılır.
  • Güvenli mesaj servisi → Güvenli, vatansız mesaj aktarımı sağlamak için servisi getirir..

Kapsayıcıların çalışması için tümü “kayıt şirketi akıllı sözleşmelerine” bağlıdır. Ortak bir referans çerçevesi olarak hareket ederler ve Ethereum Mainnet’te bulunurlar..

Sonuç

Bu bizi Temel Protokol giriş makalemizin sonuna götürür. Gelecekte, daha ayrıntılı olarak ele alacağız ve size nasıl kullanılacağı konusunda derinlemesine bilgi sağlayacağız..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me