Blockchain için yeni başlayanlar için bir rehber arıyorsanız, size yardımcı olabiliriz. Burada, blok zinciri ekosistemindeki her bir unsuru gözden geçireceğiz ve bu teknolojinin gerçekten nasıl çalıştığını anlayacağız..

Yeni başlayanlar için blockchain, internette en çok aranan anahtar kelimelerden biridir. Blockchain’in popülaritesi son birkaç yılda muazzam bir şekilde arttı. İş dünyası, hükümet ve işletmelerin blockchain’i daha fazla benimsemesiyle birlikte blockchain öğrenmenin değeri de arttı. Blockchain teknolojisini öğrenerek, gelecek neslin bir parçası olacak ve ekonomimizin yakın gelecekte nasıl şekilleneceğini anlayacaksınız..

Yeni başlayan biriyseniz, her şeyi basitçe açıklayacak yeni başlayanlar için bir blockchain rehberi ile başlamanız gerekir. Bugün, blockchain hakkında bir başlangıç ​​kılavuzundan geçeceğiz ve bu konuda bilgi edinme yolunda size yardımcı olacağız..

Peki blockchain nedir? Hadi keşfedelim.

Şimdi kayıt: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu


Yeni Başlayanlar İçin Blockchain Eğitimi: Blockchain Nedir??

Blockchain, eşlerin herhangi bir merkezi otorite olmadan aralarında işlem yapmasına izin veren eşler arası bir defter sistemidir. Eşler arası ağ tamamen merkezi değildir. Merkezi olmayan hale getirmek için, her eş, defterin bir kopyasını taşır. Defter, ağa bağlı ve işlevsel kalması için gereken eksiksiz bir kopya veya asgari bir kopya olabilir..

İşlemler arasında fikir birliği sağlamak için Proof-of-Work, Proof-of-Stake veya diğerleri gibi fikir birliği yöntemleri kullanılır. Ayrıca her işlem, gelişmiş kriptografik algoritmalar yardımıyla tamamen güvence altına alınmıştır. Açıkçası, tüm blok zinciri mekanizması güven, değişmezlik ve şeffaflıktan yararlanmak için kullanılır. Fikir, merkezileştirmenin tam tersidir

Kısacası, herhangi bir merkezi otorite olmaksızın işlem yapabilen eşlerin bulunduğu bir ağdır. Bu basit fikir, tek başına endüstrilerin çalışma şeklini değiştiriyor. Blok zinciri, defterdeki işlemleri bu şekilde kaydeder.

Örneğin, sağlık hizmetleri artık hastaların verilerini blok zincirinde depolamak için devrim yaratabilir. Bu şekilde, her şey ağda saklanacağı ve tıklanacağı için hastaların kendi belgelerini taşımalarına gerek kalmaz. Hasta ayrıca verilerini araştırmak için paylaşabilir ve birçok kritik hastalıkla ilgili araştırmanın geliştirilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca sahte ilaç sorununu çözerek hem hastalara hem de ilaç şirketlerine yardımcı olur.

Yeni Başlayanlar İçin Blockchain Mimarisi

Artık bir blockchain fikrimiz olduğuna göre, artık blockchain mimarisi hakkında bilgi edinme zamanı..

Blockchain mimarisinin temel bileşenleri aşağıdaki gibidir:

  • İşlemler
  • Bloklar
  • Uzlaşma

Genel bileşenlerin yanı sıra, genel, özel ve konsorsiyum blok zinciri mimarisi dahil olmak üzere farklı blok zinciri mimarisi türleri vardır. Aşağıdaki temel bileşenlere geçtikten kısa bir süre sonra bunu tartışacağız..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blok Zinciri Mimarı (CEBA)

Blok

Bir blok zinciri, bloklardan oluşur. Bloklar, en son bloğun önceki bloğa eklendiği doğrusal bir şekilde depolanır. Her blok veri içerir – blok içinde depolanan verilerin yapısı, blok zinciri türüne ve verileri nasıl yönettiğine göre belirlenir..

Bitcoin blok zinciri örneğini alabiliriz. Bitcoin blok zincirindeki bir blok, alıcı, gönderen ve aktarılan bitcoin miktarı dahil olmak üzere bir işlemle ilgili temel bilgileri içerir..

Ayrıca, herhangi bir blok zincirinin ilk bloğu Genesis bloğu olarak bilinir. Yalnızca oluşum bloğunun önceki bloğu yoktur. Yeni başlayanlar için herhangi bir blok zinciri eğitiminde bloklar hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız..

Bir blokta, hash olarak bilinen önemli bilgiler vardır. Karma, herhangi bir bloğun gerçekliğini ve mevcut zincire eklenip eklenmeyeceğini belirlemek için kullanılır. Karma her blok için benzersizdir ve bu nedenle herhangi bir kötü amaçlı blok tarafından kopyalanamaz. Aynı zamanda bloğun ne içerdiğini anlamak için bir ağ geçididir. Bu, bloğun içeriği korumasını sağlar. Bu nedenle, birisi blok içindeki bilgiyi değiştirmeye çalışırsa, hash değeri de değişecek ve diğer blokların kabul etmemesi için uyarıyı tetikleyecektir..

Her bloğun yapısı, veriler, karma ve önceki blok karması dahil olmak üzere üç bölüme ayrılabilir..

İşlem

Bir eş, başka bir eşe bilgi gönderdiğinde, ağ içinde bir işlem gerçekleşir. Herhangi bir blok zincirinin anahtar unsurudur ve onsuz bir işlem kullanmanın amacı olmazdı..

Bir işlem, gönderen, alıcı ve değer dahil olmak üzere bilgilerden oluşur. Modern kredi kartı platformlarında yapılan bir işleme benzer. Tek fark, buradaki işlemin merkezi bir otorite olmadan yapılmasıdır..

Basit bir örnek, bir kullanıcının başka bir kullanıcıya bitcoin göndermesidir. İşlem, durumunu değiştiren, üzerinde anlaşmaya varılan sözleşmeli bir blok zinciri başlatır. Tüm blok zinciri merkezi olmayan bir ağ olduğundan, tüm düğümler tarafından güncellenmesi gerekir. Her düğüm, defterin tam bir kopyasını içerir ve böylece bir blok zinciri durumu oluşturulur. Tek bir işlem bir durum değişikliği başlatabilir.

Daha önce tartıştığımız bir blok, bir dizi işlem içerir. Bir bloğun ne kadar işlem içerebileceğine dair bir sınır vardır. Bu, bloğa, işlem boyutuna ve bir blokta ne kadar işlemin kalabileceğine dair herhangi bir zorlayıcı sınıra bağlıdır. İşlemin doğrulanması, kullanılan fikir birliği yöntemine göre bağımsız düğümler tarafından yapılır..

Teknik olarak, her işlem bir veya daha fazla giriş ve çıkışa sahip olabilir. Bu şekilde, işlemler birbirine bağlanır, böylece blok zincirinde yapılan harcamalar hakkında uygun bir not tutabilir..

Uzlaşma

Blockchain mimarisinin son önemli kısmı fikir birliğidir. Bir işlemin doğrulandığı ve onaylandığı yöntemdir. Her blok zincirine eklenmiş farklı bir fikir birliği yöntemi olabilir. Örneğin, Bitcoin Proof-of-Work (PoW) kullanırken Ethereum Proof-of-Stake (PoS) kullanır. Aşağıda listeleyeceğimiz başka fikir birliği yöntemleri de vardır..

Konsensüs algoritmaları bir dizi kural sunar. Ağdaki herkes tarafından takip edilmesi gerekiyor. Ayrıca, bir fikir birliği yöntemini empoze etmek için düğümler katılmalıdır. Herhangi bir düğüm katılımı olmadan fikir birliği yöntemi uygulanamaz. Bu aynı zamanda, fikir birliği yöntemine katılmak için ne kadar çok düğüm katılırsa, ağ o kadar güçlü başlar demektir..

Bitcoin büyük bir ağa sahip ve madenci olmak için harika bir teşvik sunuyor. Aslında, orada en büyük madenci topluluklarından birine sahip. Yeni başlayanlar için herhangi bir blok zinciri eğitiminde bloklar hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız..

Madenciler bazen konuya değinmeye geldiğinde bağlılıklarını da takip ederler. Örneğin, blok zincirinde gerekli bir değişiklik varsa, madenciler en azından değişikliği protesto etmeye karar verebilirler..

Fikir birliği yönteminde yer alan madenciler veya düğümler,% 51’inden fazlası bir varlık tarafından kontrol ediliyorsa ağı ele geçirebilir. Bu saldırı, düğümlerin yarısından fazlasının tek bir varlık tarafından kontrol edildiği% 51 saldırısı olarak bilinir. Sahte işlem yapabilirler ve ayrıca çift harcama yapmayı da mümkün kılarlar..

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain’in nasıl çalıştığını adım adım öğrenmek istiyorsanız, o zaman aşağıda inceleyebiliriz..

Aşama 1: İlk adımda bir işlem istenir. İşlem, bilgi aktarımı veya parasal değeri olan bir varlık olabilir..

Adım 2: İşlemi temsil etmek için bir blok oluşturulur. Ancak işlem henüz doğrulanmadı.

Aşama 3: İşlem içeren blok şimdi ağ düğümlerine gönderilir. Herkese açık bir blockchain ise, her düğüme gönderilir. Her blok, verilerden, önceki blok özetinden ve mevcut blok özetinden oluşur..

4. Adım: Düğümler artık kullanılan fikir birliği yöntemine göre doğrulamaya başlar. Bitcoin durumunda Proof-of-Work (PoW) kullanılır.

Adım 5: Başarılı bir doğrulamadan sonra, düğüm artık çabalarına bağlı olarak bir ödül alıyor.

6. Adım: İşlem şimdi tamamlandı.

Tüm bu süreçler size ağda en yüksek düzeyde güvenlik sunabilir.

Şimdi kayıt: Sertifikalı Blockchain Güvenlik Uzmanı (CBSE) Kursu

Blockchain Mimarisi Türleri

Artık herhangi bir blockchain ağının temel bileşenlerini anladığımıza göre, farklı blockchain mimarisi türleri hakkında da bilgi edinmeliyiz..

Herkese Açık Blockchain Mimarisi

Herkese açık bir blockchain mimarisinde, ağa herkes katılabilir. İşlemin genel bilgileri herkese açık. Ancak bu, bir işlemin özel verilerinin artık mevcut olduğu anlamına gelmez. Halka açık blok zinciri mimarisinin örnekleri arasında bitcoin, Litecoin ve Ethereum bulunur..

Özel Blockchain Mimarisi

Özel blockchain mimarisi söz konusu olduğunda, blockchain’e kimse erişemez. Yönetici veya yönetici düğüm kümesi, ağa kimlerin katılabileceğini belirler..

Herkese açık ve özel blok zinciri arasındaki farkları anlamak ister misiniz? İşte göz atabileceğiniz herkese açık ve özel blok zincirine yönelik bir kılavuz.

Federated / Consortium Blockchain Mimarisi

Son blok zinciri mimarisi türü, birleşik / konsorsiyum blok zinciri mimarisidir. Hem genel hem de özel blok zincirinin en iyi özelliklerini birleştirir. Aynı zamanda yoğun bir şekilde kontrol edilir ve kurumsal blok zincirleri için en uygun olanıdır..

Farkı görmek için aşağıdaki çizelgeye göz atalım.

 Özel blockchain Herkese açık blockchain Konsorsiyum blok zinciri
Giriş Özel halka açık Genel / Özel
Uzlaşma Organizasyon bazlı halka açık Seçili düğümler
Verimlilik Yüksek Düşük Yüksek
Merkezileştirme Evet Hayır Kısmi
Mutabakat Süreci İzne dayalı İzin verilene dayalı İzinsiz
Değişmezlik Tamamen kurcalamaya dayanıklı değil Tamamen kurcalamaya dayanıklı Tamamen kurcalamaya dayanıklı değil

Blockchain Mutabakat Yöntemleri

Konsensüs yöntemleri, herhangi bir blok zinciri türünün ayrılmaz bir parçasıdır. Bir işlemin ne kadar hızlı, verimli ve güvenli olduğunu belirler. Bu nedenle, bu bölümde farklı fikir birliği yöntemlerinden geçeceğiz.

Şu anda, orada tonlarca fikir birliği yöntemi var. Ancak tartışmayı basitleştirmek için en popüler dört konuyu ele alacağız..

  • İş Kanıtı (PoW)
  • Proof-of-Stake (PoS)
  • Temsilci Teminat Kanıtı (DPoS)
  • Pratik Bizans Hata Toleransı (PBFT)

İş Kanıtı (PoW):

Bir blockchain ağı tarafından kullanılan ilk fikir birliği yöntemidir. Bitcoin ile tanıtıldı. Bu fikir birliği yönteminde, bir işlemi doğrulamaktan sorumlu madenciler vardır. Ağa eklenebilmesi için yeni bir bloğun karmasının bulunması gerekir. İlkini bulan diğerleriyle ödüllendirilir. Blockchain Proof of Work, aşırı hesaplama gücü gerektirir ve ayrıca donanım söz konusu olduğunda yüksek gereksinimleri vardır..

Proof-of-Stake (PoS):

Proof-of-Stake, 2. nesil blockchain ağı Ethereum tarafından kullanılıyor. Kapsamlı güç tüketimi gerektirmediğinden tamamen farklı bir yaklaşıma sahiptir. Burada madeni paralar düğümler tarafından istiflenir. Ethereum’un, mutabakat algoritmasına katılmaya uygun olması için coinlerin nasıl stake edilmesi gerektiğine dair kendi gereksinimleri vardır. Daha fazla madeni paraya sahip olan düğümlerin ödül kazanma şansı daha fazladır. Bu aynı zamanda Proof-of-Stake yatırımını da ağırlaştırıyor.

Yetki Verilmiş Teminat Kanıtı (DPoS):

DPoS, farklı bir PoS türüdür. Düğüm seçimini farklı şekilde ele alır. Madeni para sahipleri, bu durumda, fikir birliği yönteminde yer alacak düğümleri seçerler. Bir düğümü seçerken veya tekmelerken de oy kullanabilirler. Daha fazla güvene sahip yerleşik bir ağ için daha uygundur. Bu teknolojiyi blockchain iş modelleri için kullanabilirsiniz..

Pratik Bizans Hata Toleransı:

PBFT, Bizans Generalleri Problemini çözmenin bir yoludur. Düğümlerin gönderilen bilgileri kabul edip etmeyeceklerine karar vermesini sağlar. Taraf, yeni mesajlar üzerinde bir hesaplama yapmak için kullanılan dahili bir durumu sürdürür. Taraf hesaplaması iyi çalışıyorsa, işlemi aynı ağdaki diğer taraflarla paylaşmaya karar verir..

Nihai sonuç, birden fazla taraf üzerinde hesaplamalar yaptığında ve karar tarafların sonuçlarına dayandığında elde edilmiştir. Mutabakat yöntemi için tüm düğümler gerekli olmadığından, aynı zamanda düşük bir hash oranı gereksinimi de vardır. Bununla birlikte, başarılı olması için, birlikte çalışmak için çok güvenilen düğümler gerektirir. PBFT, Ripple, Stellar ve Hyperledger gibi popüler projelerde kullanılır.

Yeni Başlayanlar İçin Blockchain: Kurumsal Kullanım Örnekleri

Bu bölümde, kurumsal blok zinciri kullanım durumlarına odaklanacağız. Blockchain kullanım durumları, blockchain teknolojisini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Yüzlerce blockchain kullanım durumu var, ancak basitlik uğruna bunlardan sadece birkaçını aşağıda listeleyeceğiz..

Tedarik zinciri yönetimi

Tedarik Zinciri Yönetimi şu anda birçok sorundan muzdariptir. Örneğin, SCM’deki en büyük sorun ürün sahteciliğidir. Tedarik zinciri için blok zinciri kullanarak ürünler doğru bir şekilde izlenebilir ve olası herhangi bir sahtecilik kaldırılabilir. Aynı zamanda şeffaflığı artırır ve tüm parçada bir maliyet düşüşü olmasını sağlar. TZY’deki iyileştirmeler aynı zamanda sağlık hizmetleri, gıda endüstrisi vb..

Blockchain’in tedarik zinciri dünyasını ve özellikle yönetim operasyonlarını nasıl olumlu etkileyebileceğini merak ediyorsanız, şimdi kurumsal blok zincirlerimize ve tedarik zinciri yönetimi kursumuza kaydolmalısınız.!

Sağlık hizmeti

Sağlık hizmetleri de blockchain benzerlerinden faydalanır. Şu anda, sağlık uzmanlarının bir kişinin sağlık raporunun tek bir versiyonuna bakmasının bir yolu yok. Sağlık hizmetleri için blockchain ile, artık hastaların raporlarının blok zincirinde saklanması mümkün olacak – bu daha sonra alınabilir..

Böylelikle doktorlar tek bir rapor üzerinde çalışıp onlara daha iyi sağlık hizmeti verebilmektedir. Aynı zamanda süreci verimli hale getirir, bilgi alışverişini geliştirir ve hastalara belgelerini taşımak zorunda kalmamaları için güvence altına almaları için mümkün olan en iyi yolu sunar. Yeni başlayanlar için bu blok zincirindeki daha fazla kullanım örneğine göz atalım.

Enerji Piyasası

Enerji dağıtım şirketleri, neredeyse herkese hizmet veren büyük oyunculardır. Şimdilik, bir tüketici olarak, büyük firmaların size bir kurulum sağlamasını beklemeniz gerekiyor. Bu, bulunduğunuz yere bağlı olarak birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir..

Enerji piyasası şu anda blockchain teknolojisinin yardımıyla yeni oyuncuların devrim yaratmaya çalıştığı kapalı bir ekosistemdir. Blockchain ile düğümler, herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan elektrik üretme ve ticaret yapma yeteneğine sahip olacak. Bu sektör için blockchain teknolojisini kullanan birçok şirket var.

Bu, enerji fiyatlarını gevşetecek ve daha önce mümkün olmayan yerlerde enerji erişimini artıracaktır. Tüm bunları mümkün kılan Grid + ve Power Ledger gibi projeler var..

Emlak

Gayrimenkul için blockchain kullanmak bu sektöre büyük fayda sağlayabilir. Gayrimenkul, büyük bir sektördür. Şu anda, gayrimenkulde şu ya da bu nedenle mücadele eden birçok oyuncu var. Gayrimenkulün yavaş büyümesinin temel nedenlerinden biri, tüm sistemdeki verimlilik eksikliğidir. Bir mülk satın almak istiyorsanız, tamamlanması haftalar sürebilen yavaş ve sancılı bir süreçten geçmeniz gerekir..

Blockchain ile gayrimenkul, güvenli ve sorunsuz bir işlemle daha verimli hale gelebilir. Tüm bunlar, mülk satın almak veya satmak gibi görevleri otomatikleştirebilen akıllı sözleşmeler sayesinde mümkün olacaktır. Sahiplik doğrulamasına da yardımcı olabilir ve uygun maliyetlidir.

Sonuç

Bu bizi yeni başlayanlar için blockchain’in sonuna götürüyor. Blockchain, türünün tek örneği bir teknolojidir. Yani bu, giderek daha fazla şirketin işlerine blockchain’i benimsemeye başlayacağı anlamına geliyor. Bu nedenle, eğer yeni başlayan biriyseniz, bu teknolojinin bir parçası olmayı bile düşünmeden önce birçok öğede ustalaşmanız gerektiğini söylemek güvenlidir..

Blok zincirinin temel unsurlarını öğrenmek için ücretsiz blok zinciri kursu olmadan başlamanızı öneririz. Ardından uzman düzeyinde eğitime giden yolu inşa edebilirsiniz.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me