Bu yazıda, sağlık hizmetleri, bankacılık, emlak ve daha fazlasına kadar değişen pratik blockchain kullanım durumlarını tartışacağız.!

2021’deyiz! Yeni on yılın başlangıcı birçok olasılığın önünü açar.

Blockchain teknolojisi, işletmelere ve hükümetlere halihazırda genişleyen pazara daha fazla değişiklik getirme olanağı sağlayabilir..

Teori oluşturma, size yalnızca izleyicinin belirli bir yönünü tatmin edebilecek cevaplar verebilir. Bununla birlikte, orada pratik dünyaya gelince işler farklı gidebilir..


Blockchain’i anlamanın en iyi yollarından biri, blockchain’in pratik kullanım durumlarına ve tekliflerine bakmaktır. Bu nedenle, en iyi pratik blockchain kullanım durumlarına bakacağız.

Şimdi kayıt: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Blockchain’in En İyi Pratik Kullanım Durumları

Başlamadan önce, blockchain’in kısa tanıtımına bir göz atalım.

Blockchain Teknolojisi nedir?

Blok zinciri hakkında hiç bir şey duymadıysanız endişelenmeyin. Bunu olabildiğince basit açıklamaya çalışacağız.

Blockchain, merkezi bir varlığa bağımlı olmadan etkileşime girebilen, iletişim kurabilen ve bilgi aktarabilen bir eşler ağıdır. Blockchain’in temel özellikleri arasında şeffaflık, güvenlik, değişmezlik ve ademi merkeziyet bulunmaktadır..

Bir blok zinciri, tüm bunları başarmak için ağ içinde yapılan işlemlerin geçerli ve kimlik doğrulamasını sağlayan bir fikir birliği algoritması kullanır..

Daha basit bir temsile bir göz atalım.

Blockchain’i bir Zynga kulesi olarak görselleştirebilirsiniz. Tüm kuleyi tutan küçük parçalar var. Bir bloğu kaldırırsanız, tüm kule düşecektir. Bu, bir blok kaldırılırsa veya değiştirilirse kulenin bütünlüğünün bozulduğu anlamına gelir. Blockchain, her bloğun önceki bloğun yardımıyla doğrulanmasıyla aynı şekilde çalışır. Veri bütünlüğü, blockchain’i bu kadar harika kılan şeydir!

Şimdi, blockchain’in gerçek kullanım örneklerine geri dönersek, en iyi kurumsal blockchain kullanım durumları listemize başlayalım..

Sektöre Göre Blockchain Kullanım Örnekleri

Şirketleri için blockchain teknolojisini kullanan pek çok şirket var. Sektöre göre blockchain kullanım örneklerinden bazılarına göz atalım.

pratik blockchain kullanım senaryoları

Tedarik Zinciri İzleme

Blockchain’in en iyi pratik kullanım durumlarından biri, tedarik zinciri izlemedir. Tedarik zinciri, ekonomimizin ayrılmaz bir parçasıdır.

Sabah ekmeğinizi nasıl aldığınızı hiç merak ettiniz mi? Bunun nedeni, kaldığınız yerde uygulanan kusursuz tedarik zinciri sistemleridir. Tedarik zinciri düzgün çalışmıyorsa, gecikmiş ürünler alırsınız veya hiç ürün alamazsınız..

Tedarik zincirindeki bir sorun da kıtlığa yol açabilir. Ancak, tedarik zinciri sorunlarının bittiği yer burası değildir. Sizin gibi şirketler ve tüketiciler için en büyük endişelerden biri, pazardaki dolandırıcılık unsurları tarafından tedarik zincirine girebilecek sahte veya dolandırıcılık ürünlerinden kurtulmaktır..

Çözüm? Tahmin ettiniz – blockchain. Tedarik zinciri için blok zinciri, değişmezlik ve yolculuğu boyunca tedarik zinciri ürünlerini izleme yeteneği sunar.

Firmaların ürünlerini takip etmeleri için yeterli şeffaflık sunar. Şirketler, tedarik zincirindeki dolandırıcılık unsurlarını izleyebilir ve tedarik zincirinin bir parçası olan verimsizlikler hakkında bilgi edinebilir. Bu, tedarik zincirini blockchain aracılığıyla izleyerek geliştirebilecekleri anlamına gelir. Tedarik zinciri izleme, blockchain’in en pratik kullanım durumudur.

Blockchain’in tedarik zinciri ve yönetim operasyonları ile ne kadar alakalı olduğunu merak ediyorsanız, şimdi kurumsal blok zincirlerimize ve tedarik zinciri yönetimi kursumuza kaydolmalısınız.!

Ödeme İşlemleri ve Para Transferleri

Blockchain’in gerçek zamanlı uygulamalarından bir diğeri de ödeme işlemedir. En son ne zaman farklı bir ülkede yaşayan birine para transfer etmeye çalıştınız? Yaptıysanız, denizaşırı para göndermenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz..

Farklı bir ülkede çalışıyorsanız, bu tamamen yeni bir sorun haline gelir. Yurtdışına para transfer etmek de çok fazla ücret alabilir. Bu, yurtdışında kazanan insanların gelirini kazandıklarından daha düşük yapar. Üstelik, bir işlemin tamamlanması için birkaç gün beklemeniz de gerekiyor. Tüm bu kısıtlamaları bankalar ve döviz mevzuatı yapar.

Açıkçası, blockchain, özellikle denizaşırı para transferlerinde para transferlerinin çözümüdür. Blockchain, sınırlar arasında bile anında transferler yapmanızı sağladığından sizi güçlükten kurtarabilirler..

Bankalar ayrıca, hızlı oldukları ve daha geleneksel bir şekilde yapmaktan daha ucuz oldukları için denizaşırı fonları yönetmek için kripto para birimleri kullanırlar. Ripple, para transferleri yapmak için bankalar tarafından kontrol edilen kripto para birimlerinden biridir. Büyük ölçüde bankadan bankaya transferler için kullanılır.

Bu, blockchain’in en iyi uygulamalarından ve gerçek kullanım örneklerinden biridir..

Dijital Kimlik

Blockchain’in gerçek zamanlı uygulamalarından bir diğeri de dijital kimliktir. Kimlik, toplumumuzun en büyük zorluklarından biridir. Kimliğin etrafında açıkça çok fazla gürültü var. İnsanların en küçük görevleri bile yapmak için her zaman belge taşımaları gerekir.

Dünyanın dört bir yanındaki şirketler de birleşik bir dijital kimlik sistemine ihtiyaç duyuyor. Büyük şirketlerin herhangi birinde çalışıyorsanız, işyerinizde zaten kimlikle karşılaşmışsınızdır. Şirketler biyometrik kimlik sistemi kullanma konusunda isteksizdir.

Çalışma ortamının yanı sıra, genel nüfus da en güvenli şekilde tanımlanmalarına yardımcı olan bir sistemi sevecektir..

Cevap, blockchain tabanlı bir dijital kimlik sistemidir. Büyük şirketler de kullanım durumunu kabul ediyor ve çalışanları ve dünya için dijital bir kimlik oluşturmamızı sağlayan uygulamalar için çalışıyor. Küresel bir kimlik yaratma çalışmaları şimdiden çok uzak, ancak çalışmalar şimdiden doğru yönde başladı..

Telif Hakkı Koruması ve Telif Hakkı

Telif hakkı, aynı zamanda, blok zinciri gibi kişilerin dikkatini gerektiren bir sektördür. İçerik oluşturucu sektörünün bir parçasıysanız, eserinizi korumanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz.

Çalışmanıza telif hakkı vermenin birçok yolu vardır, ancak bu, çalışmanızın her zaman korunduğu anlamına gelmez. Örneğin, bir e-kitap yazdınız ve çalışmalarınızı Amazon gibi platformlar üzerinden dağıtmak istediniz..

Bir alıcı kitabı satın alır ve ardından farklı PDF dosyaları hakkındaki bilginiz olmadan dağıtır. Diğer kullanıcılar da kitabı indiriyor ve bilginiz olmadan dağıtıyor. Temel metin yazarlığı kurallarını ihlal ediyorlar, ancak tespit edilmesi ve ardından cezalandırılması zor.

Telif hakkı ve telif hakkı koruması sağlamanın en iyi yollarından biri blok zinciri kullanmaktır. Blockchain, ağ üzerinden içerik sağlayarak benzersiz bir yaklaşım sunar. Blok zinciri şeffaflık sağlayan geniş bir ağ olduğundan, telif hakkını ihlal etmeye çalışan herkes otomatik olarak raporlanabilir ve telif hakkı yasalarına göre çalıştırılabilir. Aynı şey, yaratıcının kreasyonları için ödeme aldığı telif hakkı koruması için de söylenebilir..

Siber güvenlik

Hiçbir platform veya bilgi sistemi% 100 güvenli olamaz. Bu nedenle siber güvenlik şimdi olduğu kadar karmaşıktır. Ancak gelecekte daha iyi bir “siber güvenlik” görebiliriz. Blockchain yardımı ile mümkündür. Blockchain, birçok sistem güvenliğini çözmede çok önemli bir rol oynayabilir. Bununla birlikte, güvenlik alanında blockchain kullanımı daha fazla zaman alabilir.

Blockchain, merkezi olmayan depolama çözümlerinin kullanımıyla siber güvenliği artırabilir. Veriler merkezi olmayan bir şekilde depolandığından, bilgisayar korsanları için tek bir saldırı noktası olmayacak. Çoğu zaman, işletmeler verileri depolamanın ideal bir yolu olmayan merkezi bir sisteme güvenirler – en azından güvenlik açısından bakıldığında.

Ayrıca, ademi merkeziyetçilik ile DNS güvenliğinin geliştiğini görebiliriz. DDoS saldırılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Mesajlaşma gibi sistemin diğer yönleri de güvenlikte bir artış görebilir. Değişmezlik, bilgisayar korsanlarının dolandırıcılık veya veri hırsızlığı yapamayacağı anlamına da gelir. Siber güvenlik blok zinciri kullanımı en büyük zorluklardan biridir.

Şimdi kayıt: Sertifikalı Blockchain Güvenlik Uzmanı (CBSE) Kursu

Dijital Oylama

Oylama sistemleri her zaman tüm dünyada incelenmiştir. Bazen şeffaflık veya oylamanın gerçekleştiği hız için incelenirler. İnsanların oy kullanma şansı elde etmeden önce saatlerce sıraya girmesi yaygındır. Bu, özellikle uzun süre sıraya giremeyen özel kişiler için sağlıklı bir oy verme yöntemi değildir..

İşte burada Dijital oylama devreye giriyor. Dijital oylama fikri blok zincirinden kaynaklanıyor. Blok zinciri şeffaflık, değişmezlik ve güvenlik sunduğu için oylamayı yürütmek için ideal bir sistem / platformdur..

Emlak

Emlak en iyi durumda değil. Şu anda, bir satın alma işlemi yapmak istiyorsanız, uzun bir dokümantasyon, doğrulama ve mülkiyet devri sürecinden geçmeniz gerekir. Şu anda bir mülk satın alırken veya satarken içeri giren çok sayıda evrak işi var. Üstelik her iki taraf için de doğrulama çalışması yapmanız gerekiyor. Borç alıyorsanız, daha fazla evrak işi yapılması gerektiğinden işler daha karmaşık hale gelir..

Son olarak, dolandırıcılık olasılığı da var. Dolandırıcılık genellikle mülklerini aynı anda birden fazla tarafa satan satıcılardan kaynaklanır ve bu da onları yakalamalarını zorlaştırır..

Tüm bu sorunları çözmek için elimizde blockchain var. Daha hızlı bir ev satın almak istiyorsanız, blockchain almanız gerekir. Blockchain, gerçek dünyadaki varlıkları belirtme yeteneği sunar. Bu, satıcıların akıllı sözleşmeler kullanarak arazilerini veya mülklerini satabilecekleri anlamına gelir..

Akıllı sözleşmede kodlayarak yasal bir süreç oluşturabilir ve ardından şartlar karşılandığında yürütebilirler. Örneğin, miktarı alıcı öderse, bir mülkün yasal sahibi birkaç dakika içinde alıcıya devredilir. Gayrimenkul için blockchain ayrıca şeffaflık, değişmezlik ve güvenlik sağlayarak dolandırıcılığı ortadan kaldırma yeteneği de sunabilir..

Sağlık – Tıbbi Kayıt Tutma

Blok zincirinin yararlı olabileceği başka bir yol, tıbbi kayıt tutmanın bir yolunu sağlamaktır. Hastalar belgelerini olduğu gibi ve aynı yerde saklamakta zorlanırlar. Belgeler zamanla karmaşıklaşır ve birden fazla doktoru ziyaret ediyorsanız, bakımı zorlaşır. Ayrıca, sağlık kurumunun bir parçasıysanız, kayıt tutmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz..

Blockchain ile her şeye her yerden erişilebilir. Hasta verileri blok zincirine kaydedilebilir. İstedikleri zaman erişebilir ve doktorlarını ziyaret ettiklerinde güncelleyebilirler. Doktorlar ayrıca hastanın verilerine baktıklarında kendilerinden emin olabilirler. Genel olarak, hem hastalar hem de uygulayıcılar için bir kazan-kazan durumudur.

Bu, sağlık hizmetleri için blockchain’in pratik kullanım durumlarının mükemmel bir örneğidir..

Sağlık – Takip İlaçları

Blockchain kullanımı ayrıca sağlık hizmetlerinin bir başka acı noktasını da kapsar. İlaçların izlenmesine yardımcı olabilir. Böylelikle sahte ilaçlar ilaç tedarik zincirinden çıkarılabilir. Bu, blockchain’in verileri nasıl sakladığına bağlı olarak mümkündür. Tedarik zincirine yeni bir ilaç kaydedildiğinde, blok zincirinde saklanan bir karma numarası da dahil olmak üzere bir dizi bilgi üretir..

Birisi tedarik zincirinde ilacı değiştirmeye çalışırsa, hash numarası eşleşmez ve bu da sistemin tedarik zincirinden çıkarmasını isteyebilir..

Sonunda, bir tüketici olarak, doğası gereği otantik olan ilaçlara erişebileceksiniz. Şirketler de bundan faydalanıyor çünkü onlara milyonlarca dolar kazandırıyor..

Varlık Yönetimi

Blockchain’in diğer pratik kullanım durumları varlık yönetimidir. Varlık yönetiminde, tüccarlar varlıkları yönetebilir ve ticaret yapabilir. Bu, onu içinde olması gereken riskli işlemlerden biri yapar. Her bir tarafın yaklaşımında çok metodolojik olması gerekir. Riski azaltmak için, her bir tarafın varlık yönetimi yaparken kilit oyunculara sahip olması gerekir. Bu, bir emanetçi, komisyoncu veya hesap görme yöneticisine sahip olmayı içerir. Kayıtlarla ilgilenirler ve bu kayıtları yönetirken hiçbir hatanın ortaya çıkmamasını sağlarlar.

Varlık yönetimi yapmak için çok fazla iş var. Blockchain, varlık yöneticilerinin daha verimli çalışmasını sağlar. Hataları azaltmak ve tüm sürecin her zamankinden daha sorunsuz olmasını sağlamak için blok zincirini kullanabilirler. Gerekirse arabulucuları kaldırabilirler.

Eğlence

Bir içerik oluşturucu olarak, içerik dağıtımını kontrol eden aracılar ve platformlar nedeniyle doğru kitleye ulaşmak mümkün değildir. Örneğin, bir müzik geliştiriciyseniz, o zaman popüler müzik platformu cihazlarına kaydolmanız gerekir ve ardından çalışmalarınızı dağıtırlar. Bu, kullanacağınız algoritma nedeniyle birçok yönden sınırlayıcı olabilir. Bunun da ötesinde, bu arabulucu platformlar da kesinti olarak önemli miktarda ücret alıyor.

Blockchain ile müzisyenler, dinleyicileriyle doğrudan bağlantı kurabilir ve müziklerini arabulucuya ihtiyaç duymadan doğrudan onlara satabilirler. Halihazırda blockchain aracılığıyla ödeme seçenekleri sunan platformlar var ve temel kripto para birimine aşina olan herkes blockchain aracılığıyla müzik satın alabilir..

Sigorta

Sigorta talepleri, blockchain uygulamaları listemizde bir sonraki sıradadır. Gerçekte, sigorta talepleri de blockchain yardımıyla iyileştirilebilir. Sigorta, yeniden çalışması gereken büyük sektörlerden biridir. Blockchain tam da buna yardımcı olabilir. Şu anda, sigorta alırsanız, talep ederken büyük zorluklardan geçmeniz gerekir..

Sigorta görevlinizle iletişim halinde kalmayı gerektirir ve ayrıca iyi miktarda belge gerektirir..

Talep süreci, bilgileri güvenli bir şekilde saklayabildiğinden ve dolayısıyla talebin işlenmesi için doğrulanabildiğinden, blok zincirinin yardımıyla basitleştirilmiştir. Talepler blok zinciri ağına yüklendikten sonra, talepler ilgili taraflara iletilir. Taraflar daha sonra bilgileri gözden geçirir ve sigortayı serbest bırakır.

Akıllı sözleşmeler ayrıca, kullanıcının talepte bulunabileceği ve onaylandıktan sonra hak taleplerini alabileceği talep sürecinin otomasyonunu iyileştirmeye de yardımcı olabilir. Bu, bazı sigorta türlerinde sağlanabilir, ancak hepsi için değil. Gördüğünüz gibi, sigorta için blockchain birçok olasılık sunabilir.

Eğitim

Eğitim dereceleri, eğitim sistemimizin önemli bir parçasıdır.

Birinin becerisine geçerlilik sunar ve neler yapabileceklerine dair içgörü sağlar. Ancak, doğrulanması ve taşınması zordur. Dolandırıcılık da kolaydır ve adayların hak etmedikleri işleri bulmalarına yol açabilir. Tüm bunların çözümü, blockchain destekli bir dağıtım doğrulama sistemidir..

Adaylar artık dijital sertifika ve derece alabilirler. Tüm bunlar, blockchain yardımıyla dijital olarak üretilir. Adayın dijital kimliği ile ilişkilendirilirler ve bu nedenle herhangi bir zamanda doğrulanabilirler. Sertifikalara kişi tarafından her yerden erişilebilir, bu da onları daha yönetilebilir ve erişimi daha kolay hale getirir..

Blockchain’in bu pratik kullanım durumu dünya çapında üniversiteler, çevrimiçi kurslar ve daha fazlası arasında uygulanabilir.!

Lojistik

Lojistik, şu anda büyük bir değişikliğe ihtiyaç duyan en büyük sektörlerden biridir. Gerçekte, bu endüstri pratik olarak çok büyük olan pek çok konuyla uğraşmaktadır. Bu durumda, blockchain hızlanabilir ve sorunların çoğunun giderilmesine yardımcı olabilir. Lojistik için blok zincirinin gerçekten neler sunabileceğini inceleyelim:

Blockchain, bir kimlik doğrulama süreciyle birlikte gelebilir ve tüm verilerin doğrulanmasına yardımcı olabilir. Dahası, hiç kimse verileri gerçekten değiştiremeyeceğinden, her bir öğe kötü niyetli kişilerin erişemeyeceği bir yerde olacaktır. Ayrıca tüm taleplerin takip edilmesine ve teslimatların zamanında yapılmasına yardımcı olabilir..

Blok zinciri ayrıca tüm araçtan araca iletişim için güvenli bir kanal oluşturabilir ve bu nedenle verimliliği artırmak için bunları düzene sokabilir..

İnsani yardım

Charity, blockchain uygulamaları listemizin yanında. Hayırseverlik, muhtaçlar için yapabileceğiniz asil şeylerden biridir. Ancak problemsiz değildir. Şu anda yürütülen hayır kurumlarında sürekli bir şeffaflık ihtiyacı var. Bir bağışçı olarak, bağışınızın nasıl ve nerede kullanılacağını da bilmeniz gerekir..

Blockchain ile bunların hepsi mümkündür. Blockchain şeffaf olduğu için tüm bağışlar takip edilebilir. Ayrıca, işlemleri gerçekleştiren şirket veya kuruluş, bağışları nasıl harcadıkları konusunda daha sağduyulu olmalıdır. Blockchain destekli bağışlar, komisyonu kurtarmak ve ihtiyaç sahiplerine maksimum fayda sağlamak için komisyoncuları kaldırmak isteyen topluluklar için de idealdir..

Sonuç

Bu, bizi 15’ten fazla blok zinciri pratik kullanım durumumuzun sonuna götürüyor. Makalenin size blok zincirinin gerçek pratik kullanımda neler yapabileceğine dair net bir anlayış sağladığını umuyoruz. Sağlık hizmetleri, tedarik zinciri, emlak vb. Dahil olmak üzere çok çeşitli pratik kullanım durumlarına sahiptir. Bu sektörlerin her biri, çeşitli blok zinciri pratik kullanım durumlarını görüyor.

Blockchain, dünyayı değiştirme yeteneğine sahiptir. Blockchain ekosistemine de katılmak istiyorsanız, ücretsiz blockchain kursumuzla başlamanızı tavsiye ederiz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me