Tıpkı diğer teknolojiler gibi, Blockchain de hem yeni başlayanların hem de bir uzmanın farkında olması gereken kendi riskleri ve faydaları ile birlikte gelir. En yaygın blockchain benimseme risklerine ve faydalarına göz atalım.

Bir organizasyonda yeni teknolojilerin benimsenmesi, ilgili teknolojinin bağlamıyla ilgili çıkarımlarla birlikte gelir. Yeni teknoloji ile malzeme işlevlerinin yönetimi, büyük ölçüde insanların benzer teknolojileri kullanmadaki önceki deneyimlerine bağlıdır. Bununla birlikte, blockchain, geçmişten özel referanslar olmaksızın tamamen yeni bir teknolojidir..

Bu nedenle, işletmelerin blockchain teknolojisi ile mükemmel dengeyi sağlamak için blockchain benimseme risklerinin farkında olması gerekir. Öte yandan, blockchain, Bitcoin işlemlerini kolaylaştırmak ve kaydetmek için Bitcoin’in temeli olarak başlangıcından bu yana on yılı aştı. Dahası, blok zinciri, bloklarda saklanan kayıtlarla dijital dağıtılmış bir defter oluşturmak için ideal bir teknoloji olarak hizmet etti. Ek olarak, blokların birbirlerine kriptografik olarak bağlanması, onları modifikasyonlara karşı pratik olarak savunmasız hale getirir..

Bu nedenle, blok zinciri benimseme faydaları, imalat, ticaret, mülk, finans ve tüketim malları ve perakende dahil olmak üzere farklı sektörlerde büyük ölçekli blok zinciri teknolojisinin uygulamalarını da tetikledi. Öyleyse, blockchain teknolojisini benimsemek mantıklı mı? Aşağıdaki tartışma, blok zinciri benimsemesinin yararlarını ve risklerini ve blok zincirinin benimsenmesi için olası yaklaşımları bulmayı amaçlamaktadır. Ek olarak, tartışma aynı zamanda verimli bir blok zinciri girişimini destekleyebilecek faktörleri de yansıtacaktır..

Şimdi kayıt: Ücretsiz Enterprise Blockchain Temelleri Kursu


Blockchain Blockchain Pazarının Mevcut Durumu

Potansiyel blok zinciri benimseme riskleri ve faydaları üzerine düşünmeden önce, mevcut blok zinciri benimseme durumuna dikkat etmek önemlidir. Blockchain pazarı, 2016’da 210 milyon dolardan 2017’de 340 milyon dolara kadar radikal bir büyüme yaşadı. Biraz modası geçmiş olmasına rağmen, blockchain pazarının büyümesiyle ilgili rakamlar popülaritesini açıkça yansıtıyor..

Bitcoin için halka açık bir işlem defteri şeklinde başladıktan sonra, blok zinciri, sürekli artan bir büyüme eğrisi ile çeşitli endüstri dikeylerinde uygulamalar için umut verici bir araç olarak ortaya çıktı. Blockchain benimseme faydaları, öncelikle dağıtılmış bir dijital ağ olarak kimlikleri nedeniyle ortaya çıkmaktadır..

Sonuç olarak, sağlık hizmetleri, sigorta, eğitim, hukuk, üretim, güvenlik ve diğerleri dahil olmak üzere farklı sektörlerde veri alışverişini, taraflar arası sözleşmeleri ve finansal işlemleri desteklemeye yardımcı olabilir. Son zamanlarda, küresel blok zinciri pazarının büyüklüğü 2019’da 885,4 milyon dolardan 2020’de 1430 milyon dolara yükseldi..

Blockchain gelecek, küresel blockchain pazarının 2021’de neredeyse 2312.5 milyon USD’lik bir toplam değere ulaşması bekleniyor. Buna ek olarak, blockchain tarafından yaratılan iş değeri 2025’e kadar yaklaşık 176 milyar USD’ye ve 2030’a kadar yaklaşık 3.1 trilyon USD’ye yükselecek. Cambridge Alternatif Finans Merkezi’ne, bankacılık ve finans kuruluşları şu anda blockchain kullanan sektörler arasında aslan payını alıyor.

Bankacılık ve finans sektöründe% 30 ile devlet ve kamu malları sektörü% 13 ve sigortacılık% 12 oranındadır. Blockchain teknolojisinin büyümesiyle ilgili bu tür istisnai tahminlerle, blok zincirinin benimsenmesi için fırsatlar bulmak mantıklıdır..

Ayrıca şunları da kontrol edin: 2021 için Blockchain Tahminleri

Blockchain Benimsemesinin Potansiyel Faydaları

Artık blockchain’in popüler olduğunu ve yavaş yavaş dünyanın her yerindeki işletmelerin dikkatini çektiğini bildiğinize göre, blockchain benimseme faydalarına bakalım. İşletmeler, iş operasyonlarında blok zinciri benimseyerek aşağıdaki avantajlardan yararlanabilirler..

 1. Blockchain, üçüncü taraf veya aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırarak karşı taraf risklerini azaltabilir. Sonuç olarak, ticari işlemler için önemli ölçüde daha düşük maliyetlerle sonuçlanabilir.
 2. Blockchain’in benimsenmesinin faydaları, inovasyon ihtiyacına da ışık tutuyor. Blockchain’i benimsemek, bir işletmenin endüstri yenilikçi olarak itibar kazanma eğilimini gösterebilir. Blockchain’i benimseyen işletmeler, müşterileri ve iş ortaklarını inovasyon konusundaki duruşları temelinde de etkileyebilir..
 3. Blockchain, tüm tarafların aracılara ihtiyaç duymadan işlem ortaklarının kayıtlarını doğrulamasına izin verir. Eşler arası aktarımın yardımıyla blockchain, merkezi bir bilgisayar veya sunucu dahil etmek yerine eşler arasında doğrudan iletişim sağlar. Sonuç olarak, kullanıcılar işlemler ve veri akışı üzerinde kapsamlı kontrole sahip olabilir ve böylece işlemlerin daha hızlı olmasını sağlayabilir..
 4. Blok zinciri benimseme faydaları arasında bir başka potansiyel giriş, gelişmiş veri güvenliği seviyelerini ifade eder. Sürekli artan siber saldırı tehditleri, işletmeler, finans kuruluşları, hukuk ve devlet kurumları için büyük zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Blockchain, geleneksel ödemelere kıyasla gelişmiş güvenlik avantajı sunar. Blockchain topluluğundaki her taraf, tüm veritabanına ve işlemlerin tam geçmişine erişebilir. Blockchain ayrıca, blockchain üzerindeki belirli bir tarafın blockchain üzerindeki bilgi veya veriler üzerinde kontrol sahibi olamayacağı anlamına gelir. Bir işlemdeki tüm taraflar işlemle ilgili kayıtları doğrudan doğrulayabildiğinden, hileli değişiklikler için sınırlı olasılıklar vardır..
 5. Daha önce tartışıldığı gibi, blok zinciri, dağıtılmış defter teknolojisi temelleri sayesinde daha iyi şeffaflık sunabilir. Blockchain ile ilgili işlem detayları, işlemdeki tüm katılımcılar için mevcuttur. Ek olarak, blok zincirindeki gizlilik avantajı, şeffaflığın faydalarını da destekler..
 6. Blockchain benimseme faydaları arasında en önemli ve açık bir şekilde açık olan giriş, rekabet avantajını ifade eder. Blockchain teknolojisinin kullanılması, bir işletmenin potansiyel müşteriler için teknik avantajını gösterir. Yeni bir teknolojik trendi takip etmek, herhangi bir kuruluşun müşterilere değer iletmesi için önemli bir avantajdır..

Blockchain teknolojisinin benimsenmesi, işletmelere çeşitli avantajlar sağlar. Daha fazla bilgi edinmek için blok zincirinin faydaları hakkındaki önceki blogumuza göz atın..

Blockchain Benimseme ile Potansiyel Riskler

Bu nedenle, blockchain’in benimsenmesi, günümüzde tüm işletmeler için kesinlikle uygun bir öneridir. Bununla birlikte, blok zinciri benimseme risklerini belirlemede başarısızlık, blok zinciri uygulaması için çok tehlikeli olabilir. Blok zincirinin benimsenmesiyle ilgili risklerin doğru bir şekilde anlaşılması, işletmelerin ideal blok zinciri uygulama stratejisini üretmelerine yardımcı olabilir. Blockchain teknolojileri, kurumların kendileriyle ilişkili farklı risklere karşı savunmasızlığını artırır. Blockchain’in benimsenmesindeki çeşitli doğal risklere bir göz atalım..

 1. Blok zinciri benimseme riskleri arasında ilk giriş stratejik riskle ilgilidir. Şirketler, blok zinciri teknolojisinin benimsenmesi için inisiyatif almak isteyip istemediklerini veya olgunlaşmasını bekleyip beklemeyeceklerini değerlendirmek zorundadır. İşletmeler, her biriyle bir iş stratejisi için risk düzeyini değerlendirmek için her iki senaryoyu da hesaba katmalıdır. Ek olarak, teknolojinin eşler arası doğası, katılım için ağların seçimini etkileyebilir. Hepsinden önemlisi, temel platformlar hizmetler ve ürünler üzerindeki sınırlamaları etkileyebilir.
 2. İş sürekliliğinin riskleri, blok zincirinin benimsenmesi için de belirgin bir şekilde belirgindir. Teknolojinin dağıtılmış doğasından kaynaklanan fazlalık, blok zincirinde daha iyi bir esneklik sunar. Blockchain üzerindeki iş süreçleri, teknoloji ve operasyonel hatalara neden olabilir. Bu nedenle, güçlü bir iş sürekliliği planı ve yönetişim çerçevesi bu tür istenmeyen riskleri azaltabilir.
 3. İtibar riski, blok zincirinin çekirdek altyapının bir parçası olması nedeniyle ortaya çıkan önemli blok zinciri benimseme risklerinden biridir. Blockchain, düzenlemelerle ilgili sorunları ve kötü müşteri deneyimini önlemek için eski altyapıyla verimli bir şekilde çalışmalıdır..
 4. Blockchain ile ilişkili bilgi güvenliği riski, hesaba katabileceğiniz önemli faktörlerden biridir. Blockchain teknolojisi daha iyi işlem güvenliği sunar. Ancak, istenen bir hesap veya cüzdan güvenliği sunmamaktadır. Dağıtılmış defter ve kriptografik emsaller, verilerin bozulmasında kısıtlamalar sağlayabilir. Öte yandan, belirli bir hesapta depolanan değer, hesap devralmaya karşı savunmasız kalacaktır..
 5. Blok zinciri benimseme riskleri arasında öne çıkan diğer bir söz, düzenleyici risklerle ilgilidir. Blockchain uygulama ortamının belirli bir düzenleyici gereksinimi yoktur ve ayrıca ek düzenleyici riskler de taşıyabilir. Dahası, farklı kullanım durumları, farklı katılımcılar ve sınır ötesi işlemler için izinler de blok zincirinin benimsenmesi için yasal aksaklıklar yaratabilir..
 6. Bir işletmenin mevcut politikaları ve prosedürleri, mevcut politika ve prosedürlerdeki güncellemelerden geçmelidir. Ek olarak, teknoloji endişeleri ölçeklenebilirliğe, eski sistemlerle arayüz oluşturmaya ve blok zinciri uygulama hızına da işaret edebilir..
 7. Blockchain benimseme risklerinin mutlaka organizasyondan ortaya çıkması gerekmez. Katılan düğümler ve ağ yöneticileri arasındaki hizmet düzeyi anlaşmaları ve hizmet sağlayıcılar için SLA’lar, uyumluluğun sağlanması için sürekli olarak izlenmelidir. Buna ek olarak, tedarikçi riskleri, dış tedarikçilerden teknoloji satın alınması nedeniyle üçüncü taraf riskleri de oluşturabilir..
 8. Ek olarak, blok zinciri çözümlerinin konuşlandırılmasında değer transferi ve akıllı sözleşmelerin risklerini fark etmek de önemlidir. Bununla birlikte, makul bir karşılaştırma için blockchain benimseme faydaları da dikkate alınmalıdır. Birçok insan, blok zincirinin benimsenmesiyle ilişkili risklerin kapsamından bunalmış olsa da, faydalar herhangi bir işletmeyi geleneksel beklentilerin ötesine geçmeye itebilir..

Blockchain’de kariyerinizin gelişimi hakkında herhangi bir şüpheniz mi var? Blockchain Job Market’in nasıl geliştiğini kontrol edin.

Ne Tür Blockchain Kabulü Seçmeliyim?

Blockchain benimseme faydalarını ve risklerini karşılaştırdıktan sonra bir sonraki büyük adımı atmak istiyorsanız, o zaman blockchain uygulama türlerini bulmalısınız. Farklı blok zinciri uygulama modelleri türleri, gereksinimleriniz için ideal alternatifin net bir izlenimini sağlayabilir..

En genel anlamda, özel ve genel varyantlar gibi iki yaygın blok zinciri türü bulabilirsiniz. Öte yandan, hibrit ve konsorsiyum blok zincirleri gibi diğer varyantları da bulabilirsiniz. Farklı blockchain modelleri birbirinden farklı olsalar da kendi aralarında belli benzerlikler taşıyorlar..

Örneğin, tüm blok zincirleri, bir P2P ağ sistemi üzerinde çalışan bir düğüm kümesi içerir. Ağdaki tüm düğümler, zamanında güncelleme işlevlerine sahip paylaşılan defterin bir kopyasına sahiptir. Ek olarak, tüm düğümler blokları oluşturmanın yanı sıra işlemleri doğrulayabilir ve işlemleri başlatabilir veya alabilir. Öyleyse, blockchain benimseme avantajlarını keşfetmeden önce, blockchain modelleri arasındaki farklara bir göz atalım..

 • Herkese Açık Blockchain

Halka açık blok zinciri, herhangi bir kısıtlama olmaksızın izinsiz dağıtılmış bir defter sistemi olarak hizmet eder. Bu nedenle, internet erişimine sahip herhangi bir birey, bir düğüm olarak blok zinciri ağının bir parçası olabilir. Halka açık blockchain uygulamasının en yaygın örnekleri, kripto para borsalarında ve madencilikte belirgindir. Litecoin ve Bitcoin blok zincirleri, şu anda mevcut olan en genel halka açık blok zincirleridir..

 • Özel Blockchain

Gizliliğin blockchain benimsemesinin faydaları, kısıtlamalara sahip izin tabanlı bir blok zincirine sahip özel blok zincirlerinde belirgindir. Organizasyon, özel blok zincirindeki güvenlik seviyelerini, izinleri, erişilebilirliği ve yetkileri kontrol eder. Özel blok zinciri kullanımının en yaygın örnekleri, dijital kimlik, oylama, varlık sahipliği ve tedarik zinciri yönetimi uygulamalarında belirgindir..

Şimdi Oku: Herkese Açık vs Özel Blockchain

 • Hibrit Blok Zinciri

Karma blok zinciri, adından da anlaşılacağı gibi, hem halka açık hem de özel blok zincirinin her iki dünyasından sunar. Özel izin tabanlı bir sistem ve kamuya açık izinsiz bir sistemle her tür blok zincirindeki özelliklerden yararlanabilir. Karma ağlar, kullanıcılar blok zincirindeki verilere erişimi de kontrol edebilir. Hibrit blok zinciri uygulamasının en yaygın örneklerinden biri Dragonchain ile ilgilidir.

 • Konsorsiyum Blok Zinciri

İşletmelerin blok zinciri benimseme avantajlarından yararlanmaları için son seçenek, konsorsiyum blok zincirini ifade eder. Konsorsiyum blok zinciri, birden fazla kuruluş altında blok zinciri ağının yönetimini içeren yarı merkezi olmayan bir blok zinciri türü olarak hizmet edebilir. Özel bir blok zincirinin aksine, bir konsorsiyum blok zinciri kontrolü birden fazla kuruluşun elinde bırakır. Genel olarak, konsorsiyum blok zincirleri devlet kurumları veya bankalardaki uygulamalar için uygundur. Konsorsiyum blok zincirinin en dikkate değer örneği R3, Energy Web Foundation ve diğerlerini içerir..

Ayrıca Oku: Herkese Açık vs Özel vs Konsorsiyum Blok Zinciri

Blockchain Benimsemesine Yönelik En İyi Uygulamalar

Blockchain’in benimsenmesi ile ilgili sonuçlara daha yakından bakıldığında, blockchain dağıtımını desteklemek için en iyi uygulamaları aramak mantıklıdır. Öyleyse, blockchain benimseme avantajlarından en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilecek en iyi endüstri uygulamalarına bir göz atalım..

 • Güvenlik Önemlidir

Blockchain ile güvenliğin dayanıklılığı konusunda her zaman belirgin bir yanlış anlama vardır. Ek olarak, güvenlik, blok zinciri benimseme risklerinin öne çıkanlarından biridir. Bu nedenle, işletmelerin güvenlik ihtiyaçlarının her geçen gün değiştiği konusunda net bir izlenimine sahip olmaları ve değişikliklere hazırlanmaları gerekir..

 • Depolama Bedava Gelmiyor

Blok zinciri, dosyaları blok zinciri ağındaki her düğüme gönderdiği için büyük dosyaları depolamak için kullanılmamalıdır. Sonuç olarak, büyük dosyalarla önemli ölçüde daha yüksek depolama ve bilgi işlem maliyetleri elde edebilirsiniz. Bu nedenle, aynı dosyanın birden çok kopyasının depolanması, aktarılması veya çoğaltılması için ek maliyetler ödemeden büyük dosyaları depolamak önemlidir..

 • Yönetişim Bir Arada Tutuyor

Blok zinciri benimseme avantajlarında umut verici bir avantaj elde etmek istiyorsanız, o zaman yönetişim konusunda proaktif bir tavır almalısınız. Uygun kurumsal yönergeler uygulandığında, herhangi bir bağlantıyı kaçırmadan blockchain işlevlerinden yararlanmak daha kolay olacaktır. Buna ek olarak, yönetişim prosedürleri, kullanıcı gruplarının dinamiklerini yönetirken belirli senaryoları da ele alabilir..

Ayrıca şunları da kontrol edin: Dünya Ekonomik Forumu İşler Raporu

Sonuç olarak

Son olarak, blockchain benimseme risklerini ve faydalarını açıkça değerlendirebilirsiniz. Yeni teknolojiyi benimsemenin riskleri oldukça zorunludur ve blok zinciri birçok doğal risk sunar. Kaynak tüketimi, güvenliği ve operasyonel riskler, nispeten yeni olan blockchain’i rahatsız etmeye devam ediyor. Öte yandan, blok zinciri benimseme faydalarının hakimiyetini fark etmek de önemlidir..

Tek yapmanız gereken doğru dengeyi bulmak ve en iyi endüstri uygulamalarını not almaktır. Sektör normlarını takip ederek, pozitif ve negatifleri blok zincir teknolojisi ile dengelemek için ideal yaklaşımları öğrenebilirsiniz. Ücretsiz Blockchain kursuna başlayın ve hemen şimdi blok zincirinin benimsenmesi için daha fazla fırsatı keşfetmeye çalışın!           

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me