Bu yazıda, blockchain’in geleceğimizi değiştirme sözünü tutup tutmadığını göreceğiz..

“Blockchain’in gelecek olduğunu” hiç düşündünüz mü? Yaptıysan, yalnız değilsin. Blockchain teknolojisi, çevremizdeki neredeyse her şeyi değiştirme potansiyeline sahip olduğu için herkesi şaşırttı..

Teknolojinin günlük faaliyetlerimizde çok önemli bir rol oynadığı bir çağda yaşıyoruz. Örneğin, interneti kontrol edersiniz, yiyecek satın almak için çevrimiçi mağazalara bağlanırsınız ve en sevdiğiniz programı Netflix’te izlersiniz. Bunların hepsi teknoloji dahil edilmeden mümkün değil.

Bu yazıda, blockchain teknolojisinin geleceğimizi değiştirme sözü verip vermediğini göreceğiz. Bunu doğru bir şekilde yaptığımızdan emin olmak için blockchain şirketlerine, blockchain gelecek trendlerine ve daha fazlasına bakacağız! Ayrıca, gelecekteki blockchain şirketleri eğilimi yakalayıp ondan en iyi şekilde yararlanabilecek mi??


Şimdi kayıt: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Blockchain Özellikleri

Blockchain’in geleceğini daha iyi anlamak için önce özelliklerini gözden geçirmeliyiz.

Blockchain, merkezi olmayan bir yaklaşıma dayanan eşler arası bir ağdır. Merkezi bir varlığın yokluğu, güvene, değişmezliğe ve şeffaflığa ihtiyaç duyan kuruluşlar için çok sayıda seçenek açar. Daha iyi bir fikir edinmek için büyük bir zincir düşünün. Zincirin küçük birimlerinden biri çıkarılırsa, zincir kırılarak herkesi bir sorun olduğu konusunda uyarır. Blok zinciri, blok zincirindeki işlemleri doğrulamak ve yazmak için bir fikir birliği yöntemine dayanır.

Blockchain’in neler sunduğunu daha iyi anlamak için aşağıdaki temel özellikleri inceleyelim.

Blockchain Gelecek mi

Merkezi Olmayan Teknoloji

Blockchain’in en büyük özelliklerinden biri, merkezi olmayan teknolojisidir. Ademi merkeziyetçilik sayesinde, bir yönetim organına ihtiyaç yoktur. Düğümler, konsensüs yöntemlerini kullanarak bir işlemi doğrulamak için birlikte çalışır..

Bu şekilde, bir blockchain ağı belgeleri, değerli dijital varlıkları, kripto para birimlerini ve daha fazlasını depolamak için kullanılabilir. Bir kullanıcı olarak yapmanız gereken tek şey, özel anahtarlarınıza uygun şekilde baktığınızdan emin olmaktır – bu sayede çevrimiçi varlıklardaki eşyalarınıza erişebilirsiniz..

Daha iyi güvenlik

Blockchain güvenliği gerçekten birinci sınıftır. Blockchain ayrıca verilerin güvenli olduğundan emin olmak için kullanılan kriptografi yardımıyla daha iyi güvenlik sunar. Merkezi olmayan bir yaklaşım aynı zamanda platformun veya ağın tek bir varlık tarafından kapatılamayacağı veya değiştirilemeyeceği anlamına gelir. En yüksek güvenli, merkezi varlık bile saldırıya uğrayabilir, bu da merkezi bir yaklaşım gerektirmediğinden blockchain’i çok iyi bir güvenlik sistemi haline getirir..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Blockchain Güvenlik Uzmanı (CBSE) kursu

Değişmezlik

Blok zincirinde depolanan veriler, doğası gereği değişmezdir. Bu, verilerin kaydedildikten sonra değiştirilemeyeceği veya değiştirilemeyeceği anlamına gelir. Değişmezlik, blok zincirine veri hırsızlığının veya değişikliklerin yaygın olaylar olduğu sistemlerin bir parçası olmak için harika bir yol sağlar..

Daha Hızlı Yerleşimler

Blockchain, bankacılık söz konusu olduğunda daha hızlı ödeme seçenekleri sunar. Mevcut bankacılık sistemi çok yavaş ve yerleşimlere gelince çok zaman alıyor. Blockchain ile, hiçbir gecikme olmaksızın, yerleşim yerleri neredeyse anında olacak.

Özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, işte bilmeniz gereken Blockchain Özelliklerine Giriş kılavuzu..

Blockchain Evrimi

Şu anda blockchain’in ne olduğunu daha iyi anlamak için blockchain teknolojisinin geçmişine bir göz atmalı ve üç nesil hakkında bilgi edinmeliyiz..

Birinci nesil:

İlk nesil blockchain teknolojisi, bitcoin ve dijital para birimleri etrafında dönüyordu. Doğaları gereği temeldi ve etrafındaki görevleri otomatikleştirmek için bir yol sağlamadılar. Ayrıca, bloklar etrafında dönen tek bir tür blok zinciri vardı. Bitcoin, işlemleri depolamak için 1 MB blok boyutu kullanır. O zaman blok boyutu yeterli olabilirdi ama şimdi küçük tarafta görünüyor. Ayrıca, her işlem bilgisini blok içinde depolamak, bloğa daha az işlem sığdırdığı için ideal değildi..

Ancak devrimciydi. Dağıtık defter teknolojisi fikrini ortaya çıkardı ve şimdi ekipler her geçen gün daha iyi hale getirmek için çalışıyor..

İkinci nesil:

İkinci nesil blockchain teknolojisi, akıllı sözleşmeler olarak bilinen yeni bir konsept tanıttı. Blockchain’i daha çok yönlü hale getirdi. Akıllı sözleşmelerle, blockchain artık yalnızca bilgileri depolamakla kalmıyor, aynı zamanda blockchain üzerindeki sözleşmeleri de otomatikleştirebiliyor. Ethereum, akıllı sözleşmeler kavramını gerçekten tanıtan ilk blok zinciriydi. Aynı zamanda ikinci nesil blockchain teknolojisini de başlattı.

Akıllı sözleşmeleri kod üzerinde yasal belgeler olarak düşünebilirsiniz. Tıpkı yasal bir belgenin gerçek hayatta nasıl çalıştığı gibi, belirli koşullar yerine getirilirse yürütülürler..

Üçüncü nesil:

Üçüncü nesil blockchain teknolojisini henüz görmedik. Ancak ikinci nesilden üçüncü nesile geçiş halindeyiz. Şu anda, blok zincirinin yaşadığı en büyük darboğaz ölçeklenebilirliktir. İşlemler sıraya alınır ve bazı işlemlerin tamamlanması birkaç saat ila günler arasında sürebilir. Diğer birçok dağıtılmış defter teknolojisi sorunu çözdü, ancak VISA dahil olmak üzere merkezi çözümlerle aynı seviyede değil.

Güncel Kullanım Durumları ve Gelecekteki Kullanım Örnekleri

Blockchain’i daha iyi anlamak için, farklı kurumsal blockchain kullanım durumlarına da bir göz atmamız gerekiyor..

Mevcut Blockchain Kullanım Durumları

Şu anda birçok blockchain kullanımı var. Bunları aşağıda listeleyelim.

Tedarik zinciri:

Mevcut nesil tedarik zinciri verimlidir ancak şeffaflık eksikliği, izlenebilirlik ve izlenebilirlik gibi birçok sorundan muzdariptir. Blockchain ile bunların hepsi değişecek. Tedarik zinciri için blok zinciri şeffaflık sunar ve karşılığında her bir öğenin tam şeffaflık olmadan izlenebilmesini sağlar.

Şimdi kayıt: Kurumsal Blok Zincirleri ve Tedarik Zinciri Yönetimi Kursu

Besin Güvenliği:

Blockchain’in en dikkate değer kullanım durumlarından biri Gıda güvenliğini içerir. IBM, Walmart ile işbirliği içinde, gıda güvenliğini iyileştirmek için blockchain teknolojisini kullanıyor. Geçiş süresi boyunca gıdanın her bir bilgisiyle, gıda son tüketiciye her zaman güvenli bir şekilde ulaşacaktır. Üreticilerin, blok zinciri aracılığıyla izlenebilmesi için her gıda maddesine bir barkod koyduklarından emin olmaları yeterlidir..

Sağlık hizmeti:

Mevcut sağlık hizmetleri durumu blockchain ile iyileştirildi. Dokümantasyonla gelen hataları ve yanlışlıkları ortadan kaldıran hasta profillerinin sayısallaştırılmasına yardımcı olur. Kısacası, elektronik sağlık kayıtlarını (EHR’ler) iyileştirir.

Böylelikle hastaların raporlarını yanlarında taşıma konusunda endişelenmelerine de gerek kalmaz. EHR’lerin iyileştirilmesinin yanı sıra, ilaç izlenebilirliği de iyileşecektir. Sağlık hizmetleri için blockchain ile, ilaçlar yolculukları boyunca izlenebilir ve son kullanıcılara hiçbir sahte ilacın ulaşmamasını sağlar. Diğer önemli iyileştirmeler arasında hasta onayı yönetimi, mikro ödemelerle teşvik ve klinik çalışmalarda veri güvenliği yer alıyor..

Finans:

Finans sektörü, blockchain’den etkilenen en büyük sektördür. Örneğin, güvenlik, şeffaflık, güven, gizlilik, ölçeklenebilirlik, programlanabilirlik ve finans sektörünün performansını iyileştirdi. Ethereum gibi ikinci nesil blockchain çözümlerinin kullanımı sayesinde finansal işlemlerin artık kolaylaştırılmış ve programlanabilir olduğunu anlamak kolaydır. Ayrıca verilerin gerçekliğini de garanti eder..

Emlak:

Gayrimenkul, emlak piyasasını büyük ölçüde geliştirecek. Gayrimenkul için blockchain, maliyetleri düşürerek, süreçleri otomatikleştirerek, tokenleştirmeyi, gerçek zamanlı ödeme anlaşmalarını, daha iyi veri erişilebilirliğini ve ağ şeffaflığını azaltarak fayda sağlayabilir.

Gelecekteki Blockchain Kullanım Durumları

Blockchain’in geleceği parlak görünüyor. Gelecekte, yapay zeka (AI) ve nesnelerin interneti dahil olmak üzere çevremizdeki neredeyse her şeye blok zincirinin entegre edildiğini görebiliriz. Blockchain kullanım durumlarının bol olduğu görülse de tükenmiş olduklarını söylemek zor. Blockchain, yakın gelecekte geliştirilebilecek pek çok şeye sahip gelişmekte olan bir teknolojidir. Grafik tabanlı dağıtılmış defter teknolojisi gibi yeniliklerle, genel olarak blockchain veya DLT için gelecek birçok şeyin olduğunu anlamak önemlidir..

Gelecekte blockchain’in akıllı arabalarla, internetle ve yaptığımız ve deneyimlediğimiz neredeyse her şeyle entegre olduğunu kolayca görebiliriz..

Blockchain’de Devrim Yaratan Mevcut Oyuncular

Bu bölümde, blockchain’de devrim yaratan mevcut oyunculara kısaca bir göz atacağız..

Hyperledger

Hyperledger, The Linux Foundation tarafından yönetilen açık kaynaklı bir blockchain projesidir. Dağıtık defterler, kitaplıklar, araçlar ve alana özel projeler dahil olmak üzere birden fazla projeden oluşan bir şemsiye projedir. Hyperledger blockchain serası büyüktür ve tanınmış Hyperledger Fabric, Hyperledger Besu ve diğerleri dahil olmak üzere harika projelerden oluşur..

IBM, Intel, SAP ve diğerleri gibi önde gelen üyeler dahil olmak üzere 300’den fazla şirket Hyperledger projelerine katılıyor.

DAML

DAML, dağıtılmış uygulamaları yazmak için birleşik bir programlama dili sağlamayı amaçlayan başka bir ilginç projedir. Geliştiricilerin üretken ve yenilikçi olmasını sağlar. Açık kaynaklı bir programlama dilidir ve şu anda Sextant, Hyperledger Sawtooth, Amazon Aurora, Hyperledger Fabric vb. Dahil olmak üzere birçok platform tarafından kullanılmaktadır..

Corda

Corda, işletmelere yönelik açık kaynaklı bir blockchain platformudur. Geliştiricilerin sektörler arasında blockchain durumunu iyileştirmesini sağlayan küresel bir blockchain ekosistemi sunar. Corda ile işletmeler, işletmeleri iyileştiren kendi dağıtılmış defterlerini uygulayabilirler. Ayrıca akıllı sözleşmelerin yardımıyla sıkı bir gizlilik sunar.

Ethereum Enterprises

Tartışacağımız son blockchain projesi Ethereum Enterprise’ı içeriyor. Kurumsal kullanımı amaçlayan halka açık Ethereum’un kurumsal bir sürümüdür. Dünya çapında iş ve tüketici uygulaması için blockchain spesifikasyonları üzerinde çalışabilen bir standart organizasyonu oluşturmak için çok çalışıyorlar..

Blockchain’in Geleceği Nedir?

Hiç şüphe yok ki blockchain artık bir Fad değil. Kullanışlılığı, kullanım durumlarının kendisinden kolayca ölçülebilir. Birçok işletme, süreçlerinde halihazırda blockchain uygulamıştır. Ve diğer birçok işletme blok zinciri uygulamak istiyor.

Ancak blockchain, her şirketin aradığı tek çözüm değildir. Bir işletme olarak, blok zinciri uygulamadan önce parametreleri doğru değerlendirdiğinizden emin olmanız gerekir..

Ayrıca, blockchain’in dünyayı değiştireceğini zaten biliyoruz..

Neredeyse on yıl geçtikten sonra, blockchain ile iyi bir büyüme gördük. Uygulama oranları yükseldi ve bazı projeler, kurumlar için blockchain’i, yani Hyperledger’ı standartlaştırmaya çalışıyor. Blockchain’in açık kaynaklı doğası, böylesine yeni bir teknolojiden beklediğimizin ötesine geçme şansını da artırıyor..

Blockchain şu anda sınır ötesi ödemeler, tedarik zinciri, kimlik vb. Dahil olmak üzere hayati süreçlerde kullanılıyor ve gelecekteki uygulama için hazır olmaktan daha fazlasını yapıyor. Bununla birlikte, etkinin nasıl olacağını ve farklı dikeylerde ve çözümlerde gerçekten etkili olup olmayacağını söylemek zor..

Blockchain Gelecek Tahminleri

Peki gelecekte blockchain’den ne bekleyebiliriz? Blockchain için gelecekteki tahminlerden bazılarını görelim. Bunlar, blockchain teknolojisinin gelecekteki eğilimleridir.

DLT destekli Hükümet Sistemleri:

Hükümetler, kendilerine daha fazla deneme ve şeffaf kalma özgürlüğü verdiği için, süreçlerini DLT’de uygulamaya daha isteklidir. Böyle bir hükümet, blok zincirindeki her hükümet sistemini yöneten ilk hükümet olmak isteyen Dubai hükümeti. Diğer hükümetler de mevcut sistemlerine entegre etmenin yollarını ararken blok zincirinden en iyi şekilde yararlanmaya istekliler. Yani, hükümet için blockchain gelecekte bir şey olacak.

Standardizasyon:

Blockchain hızla gelişiyor ve onu bu kadar şaşırtıcı kılan da bu! Daha fazla zamanla blockchain standart hale gelecektir. Bu, herkesin blok zinciri uygulamasını ve DLT’nin iyileştirilmesi için işbirliği yapmasını kolaylaştıracaktır..

Dijital Kimlik:

Blockchain, dünyanın tüm vatandaşları için DLT tabanlı, sınır ötesi bir kimlik standardı sunma yeteneğine sahiptir. Sadece bir bireyin kimliğini dijitalleştirmekle kalmayacak, aynı zamanda varlıkların dijitalleştirilmesini de mümkün kılacaktır. Dolayısıyla, dijital kimlik için blockchain de gelecekte öne çıkan bir sektör olacak.

Dünya Ticaret:

Gelecekte, blok zincirinin dünya ticaretini yürütmenin omurgası haline geldiğini görebiliriz. Ticaret finansmanı için blockchain, farklı tarafların birbirine güvenmesini mümkün kılan tüm gelecek vaat eden özellikleri sunar. Tedarik zincirini ve lojistiği nasıl geliştirdiğini zaten biliyoruz. Bununla, her eylem şeffaf ve değişmez olduğu için herkesin blockchain üzerinden ticaret yapması mümkün olacak. Bu aynı zamanda blockchain teknolojisinin gelecekteki eğilimleri olacak.

Şimdi kayıt: Kurumsal Blok Zincirler ve Ticaret Finansmanı Kursu

İyileştirilmiş yaşam standartları:

Şeffaflık, güven, değişmezlik, güvenlik ve ölçeklenebilirlik açısından gelişen her şeyle birlikte – blockchain teknolojisinin yaşam standartlarını iyileştireceği zaman geldi..

Sonuç

Bu bizi, blockchain’in gelecek olduğunu tartıştığımız makalemizin sonuna götürüyor. Blockchain’in çeşitli aşamalarına baktığımızda ve yetenekleri öğrendiğimizde, güvenle evet diyebileceğimizi, blockchain geleceğidir..

Gelecekte neler olabileceği hakkında bir fikir edinmek için kontrol etmeniz gereken bazı olası gelecek tahminlerine de dikkat çektik. Blockchain teknolojisi ilginizi çekiyorsa, Enterprise Blockchain Temelleri Kursumuzla başlamanızı öneririz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me