Günümüzde birçok işletme, iş dünyamızı daha iyi hale getirmek için bir blockchain projesi üzerinde çalışıyor. Ancak gerçekte, uygun bilgi tabanına sahip değilseniz, bir blockchain projesi üzerinde çalışmak nispeten zordur..

Bu nedenle, bir blockchain projesi üzerinde nasıl çalışılacağını bilmeniz gerekir, kendi çözümlerinizi de geliştirmek oldukça kolay olacaktır..

Size yardımcı olmak için blockchain projeleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alacağım. Öyleyse, başlayalım mı??

Kontrol Edilecek En İyi 12 Blockchain Projesi

 • TradeLens

Tradelens, blockchain proje ekosistemindeki en yeni vızıltılardan biridir. Gerçekte, tedarik zinciri yönetimi adına bazı büyük kurumsal şirketlerin işbirliğinin bir sonucudur..


Bu proje sadece bu sektörde devrim yapmak ve tüm sorunlardan bir anda kurtulmak içindir. Açıkçası, blockchain kullanıyor ve herkesin kullanımına açık.

Şu anda, bu blockchain proje ekosistemine bağlı 100’den fazla kurumsal şirket var. Ayrıca, çeşitli terminal operatörlerini, nakliyecileri, limanları, taşıyıcıları, 3PL’leri, nakliye şirketlerini ve benzerlerini içerir..

Küresel lojistik ve tedarik zinciri ağına erişmek için kullanabilirsiniz. Dahası, yeni projeler oluşturmak veya tedarik zinciri yönetiminizi yönetmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Gerçekte proje, güvenli izin yapıları, yüksek düzeyde gizlilik ve değişmezlik, güvenilir bir ağ, yeni bir veri modeli, Açık API’ler vb. Gibi birçok özellikle birlikte gelir..

Gördüğünüz gibi, blockchain proje fikirleri, tedarik zinciri yönetimi endüstrilerinin herhangi bir durumunun üstesinden gelmek için iyi bir şekilde donatılmıştır..

 

 • Marco Polo

Marco Polo, piyasadaki harika canlı blockchain proje fikirlerinden biridir. Temel olarak, bu proje özellikle tradev finans endüstrileri içindir. Bu nedenle, proje birçok şirketi, finans kurumunu, teknoloji sağlayıcısını vb. İçerir..

Görünüşe göre, finans kurumları birçok risk yönetimi sorunuyla uğraşmak zorunda ve siber saldırılara ayak uydurmak için sürekli değişikliklere ihtiyaç duyuyor..

Bununla birlikte, dijital dünyada, büyük şirketler yol boyunca herhangi bir sorun için ödeme yapma yükünü üstlenirler, ancak yine de modası geçmiş süreçleri kullanmak zorundadırlar..

Böylece, TradeIX ve R3, tüm bu sorunları çözmek için projeyi resmi olarak pazara taşıdı. Dahası, ticaret ve işletme sermayesi finansmanı sektörü için daha iyi gerçek zamanlı etkin uygulamalar sunmak. Bu nedenle, şu anda blockchain proje ekosisteminin en iyilerinden biridir..

 

 • Kontur

Daha önce bu proje Voltron olarak biliniyordu, ancak yakın zamanda Contour olarak yeniden markalandı. Gerçekte, bu aslında popüler blockchain proje fikirlerinden biridir. Esas olarak proje daha çok finans sektörlerine odaklanmıştır. Ayrıca, yedeklemek için R3’ün Corda teknolojisini kullanır.

Esas olarak, projenin amacının tüm finansal belgeleri güvence altına almak için dijitalleştirilmiş bir yöntem sunmak olduğunu göreceksiniz. Gerçekte, manuel kağıt tabanlı belgeler yolsuzluğa daha yatkın olduğundan, bu sektörün en önemli sorunlarından biridir..

Böylelikle, bu proje ile, onları güvenceye almak ve hiçbir üçüncü tarafın ona erişmemesini sağlamak çok kolay olacaktır. Şu anda bu projenin ekosisteminde 10 banka var.

Ayrıca, şirketlerin, bankaların ve ortakların birçok özelliğini sunma eğilimindedirler. Örneğin, şirketler için verimlilik, ithalat ve ihracat işlemleri desteği, elektronik konşimento vb. Alacaksınız..

 

 • Barclays

Barclays, İngiltere’deki en büyük bankalardan biridir. Ayrıca, bu şirket blockchain teknolojisi ile çalışmaya çok heveslidir. Bu nedenle, pazardaki diğer büyük oyuncularla birlikte şu anda bir proje üzerinde çalışıyor:

Blockchain fikirleri Fnality projeleri. Daha önce bu proje Utility Settlement Coin / USC olarak adlandırılıyordu. Bu projenin ana hedefi, Kanada doları, ABD doları, Japon yeni, İngiliz sterlini ve Euro olmak üzere beş ana para biriminin blok zinciri tabanlı bir versiyonunu geliştirmektir..

Ayrıca, projenin 14 hissedar bankasından bunun için çok fazla bütçesi var. Bunu kullanarak, merkezi olmayan sistemdeki fon transferlerini ve KYC süreçlerini de kolaylaştırmak istiyorlar..

Bunun dışında, banka da kendi kişiselleştirilmiş projeleri üzerinde çalışıyor ve bunlar için de patent başvurusunda bulundu..

 

 • HSBC

Harika blok zinciri proje fikirlerinden bir diğeri, HSBC bankasının izlediği yoldur. Projelerinde, 20 milyar doları aşan varlığı yeni şirket içi blok zinciri platformlarına kaydırmak için çalışıyorlar..

Gerçekte HSBC, aslında dünyadaki en büyük finans ve bankacılık hizmetleri organizasyonlarından biridir. Dahası, kağıt tabanlı sistemleri kullandıkları ve nihayet tüm belgelerin daha dijitalleştirilmiş bir sürümüne geçecekleri için bu şirket için büyük bir değişiklik..

Her neyse, yatırımcıların kontrol veya tutma yaparken zamandan tasarruf etmesine yardımcı olmak için blockchain kullanmak da büyük bir artı noktası..

Bu nedenle HSBC, yatırımcılarına kayıtlarına herkesten güvenli bir şekilde gerçek zamanlı erişim sağlamak için Digital Vault adlı bir blockchain projesi kullanacaktır..

 

 • Walmart

Walmart, platformlarını beslemek için tamamen yenilikçi bir blockchain proje fikirleri kullanıyor. Gerçekte şirket, gıda izlenebilirliği adına blok zinciri kullanmaya fazlasıyla hevesli. Ama neden sadece yemek uğruna bu kadar uzağa gidelim?

Aslında, çünkü son yıllarda yediğimiz yiyeceklerde zararlı kimyasallar bulmaya dair birçok skandal oldu. Böylece insanlar daha hasta ve daha hasta hale geliyor ve işlenmiş gıdalardaki kimyasalların aşırı kullanımının kurbanı oluyor..

Bu nedenle Walmart, gıda izlenebilirliği projesini yedeklemek için Hyperledger Fabric kullanıyor. Şu anda, platformları ile zaten iki büyük konsept kanıtı projesini tamamladılar..

Onlara göre, yedi gün süren herhangi bir yiyeceğin provenans yöntemi artık sadece 2,2 saniye sürüyor! Şirketin ne kadar verimli olabileceğini hayal edebiliyor musunuz? Ayrıca tüketicilere yiyeceklerini satın almadan önce kontrol etmelerini de sağlar..

 

 • Anheuser Busch InBev

Anheuser Busch InBev şu anda tüm dünyadaki en büyük bira üreticilerinden biri. Ancak blockchain proje ekosisteminin bir parçası olmakla da çok ilgileniyorlar. Bunun için bir startup BanQu ile çalışıyorlar ve platformlarını kullanıyorlar, tedarik zincirlerini izlemeye çalışıyorlar..

Şirkete göre, Afrika’daki ana tedarik zincirleri şu anda odaklandıkları şey. Gerçekte, hammaddelerini üreten toplulukla bağlantı kurmak istiyorlar. Ama herhangi bir aracı istemiyorlar.

Bu nedenle, şu anda 2000’den fazla yerel çiftçiye bağlanmak ve yaşam tarzlarını iyileştirmek ve yasa dışı alkol kullanımını yönetmek için blockchain kullanıyorlar..

Zaten Zambiya’da manyok çiftçileri için bir pilot proje yürütüyorlar. Ve büyük bir başarıydı. Yani gördüğünüz gibi şirket projesine devam ediyor.

 

 • De Beers

De Beers’in blockchain proje fikirleri şu anda gerçekten işe yarıyor. Gerçekte, De Beers dünyanın en popüler elmas şirketlerinden biridir. Bununla birlikte, tedarik zincirinde katı bir politika izleseler bile, elmasların çalınabileceğini veya değiştirilebileceğini de biliyorlar..

Bu nedenle, tüketicilerinin satın aldığı tüm elmasların tamamen orijinal ve yüksek kalitede olmasını sağlamak için, onları izlemek için blockchain kullanıyorlar..

Bunun için Tracr adında yeni bir platformları var. Bu platformu kullanarak, her bir elmas çıkarıldıktan sonra bayrak. Dahası, defterdeki elmaslarla her bir etkileşimi de tutarlar..

Şu anda her bir pırlantayı takip edemiyorlar, ancak gelecekte platformu tüm tedarik zinciri süreçlerini destekleyecek şekilde şekillendirecekler..

 

 • Kabuk

Shell, enerji sektöründe lider bir şirkettir. Gerçekte, onlar da blockchain proje ekosistemine katıldılar. Şu anda, ham petrol ticareti için blockchain’i modernize etmelerine yardımcı olacak bir blockchain projesi üzerinde çalışıyorlar..

Ayrıca, genel süreçlerinde pek çok hata var gibi göründüğü için, daha önce bu endüstriyi iyileştirmenin yolları üzerinde çalışıyorlardı. Ancak uygun bir platform olmadan hiçbir şey yapamazlardı.

Ama şimdi, Komgo’nun yardımıyla, nihayet bu sektörde köklü bir devrim yaratmaya çalışıyorlar. Gerçekte, platform uzaktan erişim, kimlik doğrulama süreci, ilk katılım ve dağıtım gibi birçok özellik sunar..

Ticaret finansmanı sistemlerinde daha hızlı ve daha iyi hız ve artan verimlilik. Ayrıca, daha iyi güven için platformdaki her belgeyi denetlemeyi teklif ediyorlar.

 

 • FDA

Harika blockchain proje fikirlerinden bir diğeri de onu tıbbi amaçlar için kullanıyor. Ve FDA’nın (Gıda ve İlaç Dairesi) yaptığı tam olarak budur. Şu anda şirket, reçeteli ilaçları izleyecekleri DSCSA adlı bir blok zinciri projesi üzerinde çalışıyor..

Gerçekte, sahte uyuşturucu sorunu sağlık sektörü üzerinde büyük bir yük haline geliyor. Sonuç olarak, birçok hasta yanlış ilaç kullanımı nedeniyle hastalanır ve hatta ölür..

Böylece, bu projeyi kullanarak, nihayet üretim evlerinden müşteriye kadar her bir ilacı takip edebiliyorlar. Ve böylece IBM, Merck, KPMG ve Walmart ile çalışıyorlar.

Her neyse, hasta bilgileri, EMR verileri gibi farklı tıbbi verileri korumak için bu platformu kullanacakları başka bir proje üzerinde de çalışıyorlar..

 

 • MetLife

MetLife ayrıca birçok blok zinciri projesi fikri üzerinde çalışıyor ve bunlardan biri pilot proje olarak da başlayacak. Şu anda, sigorta talep süreçlerine daha fazla verimlilik ve şeffaflık eklemek için halka açık Ethereum blok zincirini kullanıyorlar..

Her neyse, MetLife’ın Singapur merkezli kuluçka şirketi LumenLab, bu yeni projeden esas olarak sorumlu. Dahası, hayat sigortası talebini hızlı bir şekilde denetlemek ve işlemek için Lifechain adlı bir platforma zaten sahipler..

Şu anda, bu blockchain projesinde NTUC Income ve Singapore Press Holdings (SPH) ile işbirliği yapıyorlar..

Proje başarılı olursa, tüm sektörü dönüştürebilir ve aynı zamanda yeni fırsatlar yaratabilir. Dahası, müşterilerinin daha fazla seçenek sunması için daha düşük fiyat noktaları sunmayı planlıyorlar..

 

 • Coldwell Banker

Coldwell Banker ayrıca sektörün iyileştirilmesi için blockchain teknolojisini kullanma yolunda. Gerçekte, emlak endüstrisi birçok konuyla ilgilenir. Her şeyden önce, sektörün hiç likiditesi yok.

Sonuç olarak, mülk fiyatları hızla yükseliyor ve orta sınıfların elinden çıkıyor. Böylelikle sektör de dalgalı hale geliyor. Coldwell Banker bunu durdurmak için farklı bir yöntem kullanıyor.

Şu anda emlak endüstrileri için bir platform olan Propy ile çalışıyorlar. Temel olarak, mülk satın alma sürecinin tamamını otomatikleştirmek için blockchain kullanır. Dahası, her işlemde 10 saat kazandırır.

Bunu hayal edebiliyor musun? Şunu söylemeliyim ki, meydan okurcasına şu anda en iyi blockchain proje fikirlerinden biri.

 

Blockchain Proje Geliştirme Yaşam Döngüsü

Hangi adımları izleyeceğinizi bilmiyorsanız, bir blok zinciri projesi oluşturmak kolay değildir. Bu yüzden, size yardımcı olmak için, bir blockchain çözümünün genel süreci boyunca rehberlik etmenize yardımcı olmak için adım adım buradayım. Öyleyse, ne olduklarını görelim –

 

Adım-1: Bilgi tabanınızı Geliştirmek için Bir Blok Zinciri Kursu Alın

Sorun şu ki, neredeyse her durumda, çoğunuz blockchain projelerinde çalışmak için uygun bilgi tabanına bile sahip değilsiniz. Bu nedenle, blockchain yolculuğunuza başlamak için önce teknoloji hakkında bilgi edinmek için bir blockchain kursu almanız gerekecek..

Gerçekte, bir blockchain kursu, teknolojinin birçok farklı yönünü ve kullanım durumlarını kapsadığı için gerçekten faydalıdır. Bununla birlikte, hangi blockchain kurslarının piyasadaki en iyi kurslar olduğunu nasıl bilebilirsiniz??

Size yardımcı olmak için geniş bir blockchain kursları koleksiyonumuz var. Örneğin, bir geliştirme pozisyonundaysanız, kesinlikle sizin için Sertifikalı Kurumsal Blok Zinciri Uzmanı sertifikamıza göz atmalısınız..

Yalnızca blok zinciri çözümü yaşam döngüsünün farklı aşamalarında size yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda şirketiniz için uygun bir kullanım örneği seçmenizde size rehberlik edecektir..

Her neyse, belirli endüstri odaklı blok zinciri kurslarımız da var. Örneğin, kurumsal blok zincirlerimiz ve tedarik zinciri yönetimimiz ve kurumsal blok zincirlerimiz ve ticaret finansmanı kurslarımızla, bu iki sektöre ilişkin bilgi edineceksiniz..

Ayrıca blok zinciri projeniz hakkında strateji oluşturmanıza yardımcı olabilecek şablonlarımız da var..

Böylece ilk adımda söz konusu konudaki bilgi düzeyinizi artırmanız ve ardından bir sonraki aşamaya geçmeniz gerekiyor..

 

Adım-2: İşletmeniz İçin Uygun Blockchain Kullanım Durumunu Seçin

Bu, blockchain projesi oluşturmanın önemli bir parçasıdır. Burada, şirketinizin ihtiyaçlarını ve gelecekte hangi yolu izlemek istediğinizi analiz etmelisiniz. Dahası, şirketinizi tüketici deneyiminize kadar geliştirmek için blockchain’i nasıl kullanabileceğinizi bulmanız gerekir..

Gerçekte, blockchain, kontrol edebileceğiniz birçok kullanım durumu ile birlikte gelir. Ancak sektörünüzle alakalı kaldığınızdan emin olun. Örneğin, özellikle sağlık hizmetlerine yönelik kullanım senaryolarını tedarik zincirine dahil etmeye çalışırsanız bu işe yaramayacaktır, değil mi??

Ayrıca, kullanım durumunuzu minimumda tutmanız gerekir. Neden? Çünkü bir blockchain çözümü geliştirmek oldukça karmaşık. Yani, ona ne kadar çok şey eklerseniz, o kadar karmaşık ve hataya açık olacaktır..

Bu nedenle, işleri minimumda tutmaya çalışın.

Hangi kullanım durumlarını seçeceğinizden emin değilseniz, uzman ekibimiz sorunlarınıza olası bir çözüm önereceği için blockchain kurslarımıza göz atabilirsiniz..

Piyasadaki en iyi blockchain projelerini bu şekilde geliştiriyorsunuz.

 

Adım-3: Projeniz İçin Mükemmel Konsensüs Algoritmasını Seçin

Ardından fikir birliği algoritmasının seçilmesi gelir. Uygulanabilir herhangi bir fikir birliği süreci olmadan bir blockchain çözümünü kullanmanın bir yolu olmadığını biliyorsunuz. Gerçekte, fikir birliği algoritmaları, bir blok zincirinin bir blok zinciri olması için son derece gereklidir..

Demek istediğim, teknolojinin yaşadığı şeyin merkezinde yer alıyor. Uygun bir fikir birliği yöntemi olmadan, her türlü düğüm anlaşması geçersizdir ve güvenilemez.

Genellikle, fikir birliği, düğümler arasında güvenilir bir şekilde bir anlaşmaya varmanız için bir yol sunmanıza izin verir. Böylece, defterdeki tüm verilerin gerçekten doğru olduğuna ve kimsenin onu değiştirmediğine güvenebilirsiniz..

Bununla birlikte, hangi fikir birliği algoritmalarını seçeceğinizi bilmelisiniz, çünkü iş stratejinizle de senkronize olmalıdır..

Neden? Eh, çünkü her biri sektörünüz için veya oluşturmaya çalıştığınız belirli blok zinciri çözümü için uygun değildir. Bu yüzden ne yaptığınızı bildiğinizden emin olun.

 

Adım-4: Çözüm İçin Mükemmel Kurumsal Blok Zinciri Platformunu Seçin

Daha sonra, blockchain proje adımlarının oluşturulmasında kurumsal blockchain platformları geliyor. Burada, projenizin temeli olarak hangi kurumsal blok zinciri platformunu seçeceğinizi düzeltmeniz gerekecek. Platformda sıfırdan çalışmak aylar hatta yıllar alabilir.

Tamamen yeni bir platformda çalışmayı başarabilecek uzman blockchain geliştiricilerine ihtiyacınız olacağını söylememe gerek yok. Bu, değişen zamanlarda büyük bir güçlük haline gelebilir. Ve bu nedenle, her tür kurumsal kullanım durumuna uygun birçok mevcut platform vardır..

Örneğin Ethereum, Corda, Hyperledger, IOTA vb..

 

Adım 5: Mimariyi Tasarlamaya Başlayın

Mimari aşamasını düzgün bir şekilde çıkaramazsanız, blok zinciri projesi oluşturmak zor bir görev olabilir. Gerçekte, bu adım şimdiye kadarki en önemli adımlardan biridir. Hangi platformu kullanacağınızı veya ne tür bir fikir birliği kullanacağınızı öğrendikten sonra, çekirdek mimari üzerinde de çalışmaya başlamalısınız..

Mevcut bir kurumsal platformu seçseniz bile, çoğu durumda, ihtiyaçlarınıza göre biçimlendirmek için bu platformda değişiklik yapmanız gerekecektir..

Bu nedenle, en iyi blok zinciri projelerinin Hyperledger kullanabileceğini göreceksiniz, ancak bunda da pek çok değişiklik yaptı..

Ayrıca API’ler, Yönetici paneli, Kullanıcı Arayüzü vb. Üzerinde çalışmayı da unutmayın. Akıllı sözleşmeleri dahil etme konusunda çok düşündüğünüzden emin olun. Harika bir özellik gibi görünebilir, ancak ihtiyacınız yoksa gereksiz yere eklemeyin.

 

Adım 6: Blockchain Projesini Şiddetle Test Edin

Biliyorsunuz, projenizi lansmandan önce test etmezseniz, bir blockchain projesi oluşturmak sizin için sadece zaman kaybı olacaktır. Neden? Pekala, çözümünüzün en başından itibaren mükemmel olacağını düşünmüyorsunuz, değil mi??

Blockchain projenizi sıfırdan değiştireceğiniz ve hatta inşa edeceğiniz için, burada ve orada çok fazla hata alacaksınız. Bu hatalar, ağınızın güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturabilir. Bu nedenle, projenizin verimli ve hatasız çalışıp çalışmadığını öğrenmek için, başlatmadan önce onu güçlü bir şekilde test etmeye çalışın..

Ne tür sorunları olduğunu öğrendikten sonra, bunları hızla düzeltebilir ve lansman için mükemmel bir çözüm haline getirebilirsiniz..

 

Adım 7: Geleceğe Uygun Hale Getirin

Piyasadaki en iyi blockchain projelerini geliştirmek için yapmanız gereken her şeyi yaptınız. Ancak, projenizin zaman geçtikçe gelişeceğinden emin olamazsanız, bu aynı kalmayacaktır. Yani, projenizi gelecekte de kanıtlamanız gerekecek.

Bu ne anlama geliyor? Bu, projenizin büyüyebildiğinden emin olmanız anlamına gelir. Yıllar sonra aynı özellikle tüketicilerinizin ilgisini çekmeniz mümkün değildir. Ayrıca gelecekte her zaman başka devrimci teknolojiler de olacaktır..

Çözümünüzün bunları da entegre edebileceğinden emin olmalısınız.

İşte artık kendi yaratıcı blockchain projenizi başlatmaya hazırsınız..

 

Sonunda

Artık bir blockchain projesi üzerinde nasıl çalışabileceğinizi biliyorsunuz. Gerçekte, daha büyük bir sonuca ulaşmak için izleyebileceğiniz birçok yol vardır. Zaten bildiğiniz gibi, işletmeler şu anda zaten birçok proje üzerinde çalışıyorlar..

Konuyla ilgili biraz fikir edinmenize yardımcı olmak için bu kılavuzda en iyi blockchain projelerinden bazılarını zaten derledim. Her neyse, gördüğünüz gibi, blockchain şimdilik hiçbir yere gitmiyor. Bu nedenle, blok zinciri yolculuğunuza, çok geç olmadan, yapabildiğiniz zaman başlamak çok akıllıca bir harekettir..

Teknolojinin gelecekte büyük bir endüstri olması beklendiğinden, bu sektördeki konumunuzu sağlamanın tam zamanı.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me