Ademi merkeziyetçi finansın beklentileri şüphesiz geleneksel finansal sistemler için yeni ve üretken bir alternatif sunmuştur. Bu nedenle, DeFi ile CeFi veya merkezi finans arasındaki tartışma, son zamanlarda radikal oranlarda ivme kazanıyor. Merkezi olmayan finans, geleneksel finansal hizmetlerdeki sayısız tuzağın çözülmesine önemli bir katkıda bulunan bir faktör olarak ortaya çıktı..

Bununla birlikte, açıklanamayacak kadar uzun bir süredir işlevsel olan finansal sistemlere bir alternatif olarak DeFi’yi takip etmenin geçerliliğini tespit etmek için DeFi ve CeFi arasındaki farkı bulmak mantıklıdır. Dünya çapında finansal hizmetleri kullanan tüm bireylerin güvendiği finansal sistemlerden geçiş yapmak mantıklı mı? Aşağıdaki tartışma, CeFi DeFi tartışması hakkında daha iyi bir izlenim sağlamak için birebir karşılaştırmaya giriyor..

Şimdi Kaydolun: DeFi Online Kursu

Tanımlarla Başlamak – DeFi ve CeFi


CeFi ve DeFi arasındaki farklılıklar üzerine düşünmeden önce, CeFi’nin ne olduğuna odaklanalım. Kapalı finansal piyasalara atıfta bulunan merkezi finansın kısaltmasıdır. Öte yandan, DeFi’nin ne olduğunu düşündüğümüzde, bunun CeFi’nin tam tersi olduğu açıktır. Merkezi olmayan finans, esneklik ve kontrol güvencesi ile finansal hizmetlere açık ve güvenli erişim sağlayan farklı araçlara, çerçevelere ve teknolojilere işaret eder..

CeFi’nin Baskın Özellikleri

DeFi ve CeFi’nin tanımları, her yaklaşımda güven düzeyini belirleyen merkezi bir varlığın farklılaştırıcı faktörüne işaret eder. Güven işletmenin kendisine verilmişse, bunu CeFi’nin bir özelliği olarak tanımlayabilirsiniz. Merkezi bir yaklaşım olarak CeFi, bir işletmenin, her ne pahasına olursa olsun etik önlemlerle güvenin yönetimini, yürütülmesini ve sürdürülmesini sağlaması gerektiğini ima eder..

Bir güven ihlali durumunda, son kullanıcıların bir CeFi işine güvenme olasılığı daha düşüktür. CeFi ayrıca itibari para dönüşümleri, doğrudan servis ve çapraz zincir değişimleri gibi hizmetleri müşteri ihtiyaçlarına göre uyarlayarak esnekliğin güvenilir avantajlarını sunar. DeFi ile CeFi arasındaki anlayışımızı geliştirmek için, DeFi’yi CeFi’den ayıran ayırt edici faktörlere geçmeden önce CeFi’nin DeFi’den ne kadar farklı olduğunu keşfedelim..

Ayrıca Okuyun: Yeni Başlayanlar İçin DeFi Rehberi

İşte, DeFi ile CeFi arasındaki farkları mümkün olan en basit şekilde kolayca göstermenize yardımcı olabilecek bir tablo

Kriterler Merkezi Finans (CeFi) Merkezi Olmayan Finans (DeFi)
Geleneksel ticaret faaliyetleri (marj ticareti, ödemeler, türev ticareti, borç verme ve borçlanma) İzin veriliyor İzin veriliyor
Zincirler Arası Hizmetler İzin veriliyor İzin veriliyor
Kripto Ticareti İzin veriliyor İzin veriliyor
Müşteri desteği Müşteri ihtiyaçlarına göre uyarlanmıştır Sınırlı destekle doğrudan yardım yok
Fiat – Cryptocurrency dönüştürme İzin veriliyor İzin veriliyor
KYC gereksinimleri CeFi hizmetlerine erişim için zorunlu gereklilik KYC’nin DeFi hizmetlerine erişmesine gerek yoktur ve yalnızca benzersiz bir kimlik numarası gereklidir
Likidite Tüm varlıklar için geçerli değil Tüm varlıklar için geçerli değil
Stablecoin desteği İzin veriliyor İzin veriliyor
Fonların Saklama Transferi Merkezi bir kuruluş tarafından yapılan yatırımlarda fonların saklanması yok DeFi işlemleri için velayet devri zorunludur
İşlemlerin Şeffaflığı Merkezi bir varlık şeffaflığı tamamen ortadan kaldırır İşlemlerin açık kaynaklı doğası şeffaflığı güçlendirir
Güven İş odaklı Teknoloji ve sürece odaklı
  • CEX ve CeFi

Merkezileştirilmiş borsalar, kullanıcı fonlarının iç ve dış tehditlere karşı zayıflıklarına eşlik eder. Merkezileştirilmiş hizmetler, merkezi sistemlerde kullanıcı fonlarını ve verilerini yönetir, böylece kullanıcı fonları ve bilgileri için mutlak güvenlik eksikliği anlamına gelir. DeFi ve CeFi tartışması, güvenlik kaygıları nedeniyle eski lehine dönüyor.

Bununla birlikte, merkezi borsalar, diğerleri arasında marj ticareti, borç verme, borçlanma ve OTC gibi kripto para ticareti ve ticaret işlevleri sunar. Bu nedenle, CeFi, çözüm için özel çaba ve rehberlik gerektirebilecek sorunları ele alırken müşteriler için esneklik sağlar..

Ayrıca DeFi’deki ortak Risklerin neler olduğunu ve bunların nasıl yönetileceğini de okuyun.

  • Fiat Para Birimine Dönüştürme Esnekliği

DeFi ve CeFi tartışmasında CeFi lehine bir diğer önemli nokta da fiat ile çalışmanın esnekliğidir. İtibari para yönetiminden sorumlu merkezi bir varlığın eşlik ettiği esneklik, müşterilere fiat dönüşümlerini sağlamak için müthiş bir kontrol sağlar..

  • Çapraz Zincir İşlevleri

CeFi, kripto para birimi ticareti desteğiyle çapraz zincir hizmetlerinin tesisiyle de bilinir. Kullanıcılar, farklı kripto para birimlerinin altında yatan blockchain teknolojisine bağlı kalmadan LTC’den XRP’ye veya BTC’den LTC’ye dönüşümleri sağlayabilirler. Öte yandan, DeFi, zincirler arası hizmetler sunma yeteneğine sahip değildir. Örneğin, atomik çapraz zincir takasları, daha yüksek gecikmeyle oldukça zaman alıcı olabilir ve bu nedenle DeFi hizmetlerinin verimliliğini önleyebilir..

Dolayısıyla, CeFi, zincirler arası hizmetlerle ilgili DeFi ve CeFi tartışmasında kazanan olarak ortaya çıkıyor. CeFi, madeni paraların dönüştürülmesine veya ticaretine izin vermeden önce fonların muhafazasını almak için birden fazla zincir kullanır. Son kullanıcılar, satış veya satın alma siparişleri yoluyla para birimini dönüştürmenin avantajlarından kolayca yararlanabilirler. Mülkiyet devri, zincirler arası hizmetlerde CeFi uygulamalarının basitliğini ve sezgiselliğini de iyileştirir.

Merkezi Olmayan Finans ile ilgili hızlı bir genel bakışa sahip olmak ister misiniz? İşte DeFi için Hızlı Kılavuz.

DeFi, CeFi’den Nasıl Daha İyi – DeFi ve CeFi

CeFi ile DeFi’nin karşılaştırmalı bir değerlendirmesinden sonra, tabloları çevirip diğer bir perspektiften bakalım. DeFi, finansal hizmetlere erişim için kullanıcı kimliği oluşturmaya yönelik herhangi bir gereklilik getirmez. DeFi hizmetleri, kullanıcıların kişisel bilgilerine bağlı olmaktan ziyade, bankacılık hizmetlerinden yararlanmak için kullanıcılara benzersiz bir kimlik numarası sağlar..

Sonuç olarak, kullanıcılar fonlarının ve verilerinin güvenliğine dair güvenceye sahip olurlar ve tüm güvenlik unsurları kullanıcının sorumluluğundadır. DeFi ile CeFi karşılaştırmasındaki diğer faktörlere DeFi perspektifinden bir göz atalım..

  • Merkezi Olmayan İşlemler

DeFi, herhangi bir merkezi sisteme sahip olmayan merkezi olmayan değişim platformları sağlayabilir. DEX platformları, merkezi olmayan protokol çözümleri ve Ethereum ile birlikte akıllı sözleşmelerden yararlanır. Akıllı sözleşmelerin tasarımı ayrıca gerekli siparişlerin yerine getirilmesi için daha iyi otomasyon sağlar. DEX tabanlı sistemlerin kullanıcılarının, ilgili hizmeti kullanmak için kayıt sürecinden geçmesi gerekmez.

Kullanıcı cüzdanının DEX hizmetine bağlanması, DEX platformlarında ticareti mümkün kılmak için yeterlidir. Çapraz hizmet çözümlerine yönelik destek eksikliğinin yanı sıra, DEX hizmetleri, kullanıcı cüzdanlarından para çekmeden kripto para birimlerinde alım satım yapılmasını sağlar. Para transferi, fonların güvenliğinin kapsamlı bir garantisini sağlamak için ancak ticaretin gerçekleştirilmesinden sonra gerçekleşir..

  • İzne Gerek Yok

DeFi vs CeFi tartışması, birincisinin izinsiz doğasına da işaret ediyor. Sonuç olarak, kullanıcıların DeFi hizmetlerini kullanmak için CeFi hizmetlerinde olduğu gibi bir KYC işlemine ihtiyacı yoktur. Kullanıcılar cüzdanlarını DeFi hizmetine bağlayabilir ve ardından fon transferleri, alım satım ve diğerleri gibi gerekli işlemleri yapabilirler..

Ek olarak, izinsiz yapısı nedeniyle DeFi hizmetlerine erişimde herhangi bir kısıtlama yoktur. Dahası, işletmeler genel halkın refahı için DeFi hizmetlerinden yararlanabilir. Aynı zamanda, işletmeler, işlerini ulaşılamaz coğrafi konumlara genişletmek için DeFi hizmetlerini de kullanabilir..

  • İnovasyon Yolları

DeFi ve CeFi tartışmasında DeFi lehine gelecek vaat eden bir diğer vurgu, inovasyon desteğidir. DeFi ekosistemindeki birçok oyuncu, hızlı bir şekilde inovasyon için çabalıyor. Yeni finansal hizmetler boya DeFi’nin gelişiyle birlikte mevcut finans piyasasında reform yapmak için ademi merkeziyetçilikten yararlanma deneyleri olumlu bir ışıktır..

Öte yandan, CeFi, tamamen ortadan kaldırmasa da, merkezi yaklaşım nedeniyle yeniliği desteklemiyor. DeFi ayrıca, varlık geliştirme ve büyüme aşamalarında yer alan kullanıcılara teşvik olanağı ile yeni varlıkları ortaya çıkarmak için daha iyi bir potansiyel sunar..

  • Güvensiz Sistem

DeFi ve CeFi arasındaki son karşılaştırma, doğrudan güvensiz faktöre işaret ediyor. DeFi’deki güven faktörü, belirli bir sistemden ziyade tüm sürece bağlıdır. Sonuç olarak, kullanıcılar fonlarını hırsızlıktan veya yanlış transferlerden DeFi ile temin edebilirler. DeFi hizmetlerinin geliştiricilerin bilgili kullanıcılar ve ilgili kuruluşlar tarafından denetlenmesi, işlemlerin şeffaflığı ve izlenmesi için daha iyi destek sağlar. Bu nedenle, DeFi hizmetleri, kapalı CeFi hizmetlerine kıyasla küresel bir yaklaşım sunar.

Hala işletmeler tarafından DeFi’nin (Merkezi Olmayan Finansman) benimsenmesini merak ediyorsanız. 2020’nin En İyi DeFi Projelerine göz atın.

Son sözler

Sonuç notunda, DeFi ve CeFi tartışmalarındaki çeşitli işaretçileri fark edebilirsiniz. Likidite kolaylığı, iki finansal sistem arasındaki tüm farklılıklar arasında müthiş bir benzerliktir. Hem CeFi hem de DeFi, belirli varlıklar için eşit fiyat değeri tahsis eder. Bununla birlikte, DeFi, zincirler arası hizmetlerin kolaylığında başarısız olsa da, birçok açıdan CeFi’ye göre büyük bir avantaj sunar..

Bu tür aksaklıklar dışında, DeFi, finansal yatırımlar üzerinde daha iyi kontrol olanağı sağlayan merkezi finansmanın açık ve ümit verici bir alternatifidir. Hepsinden önemlisi, DeFi, finansal hizmetleri genel halk için erişilebilir hale getirme potansiyeline sahiptir. DeFi Kursu ile DeFi hakkında daha fazla bilgi edinin ve daha iyi anlamak için hemen DeFi dünyasına girin!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me