Dijital süreç otomasyonu (DPA) ve blok zinciri birlikte çalışabilir mi? Öyleyse nasıl? Yeni gelişen bir teknoloji olan blockchain’in iş süreci otomasyonunun, yani dijital süreç otomasyonunun geleceğini nasıl etkilediğini gördüğümüz DPA ve blok zinciri makalemizde inceleyelim..

Blockchain tamamen değişimle ilgilidir. Orada her şeyi değiştirecek araçlara sahip. Bu aynı zamanda dijital süreç otomasyonunu değiştirebileceği ve iyileştirebileceği anlamına gelir..

Yakın zamanda iş süreci yönetimi (BPM) ve Blockchain makalemizi ele aldık, burada konuyu kapsamlı bir şekilde tartıştık ve BPM’nin blockchain ile nasıl değişeceğini tartıştık. Ayrıca, her iki teknolojiyi birleştirerek ortaya çıkan zorlukları ve fırsatları da ele aldık. BPM ve Blockchain gönderisine buradan göz atın.

Dijital Süreç Otomasyonu (DPA) nedir?


Dijital Süreç Otomasyonu (DPA), iş süreci yönetiminin bir evrimi olarak en iyi şekilde istenebilir. Bu, BPM’nin dijitalleşmeyle ilgili her şey olduğu anlamına gelir.

BPM itibariyle, iş sürecini en verimli şekilde oluşturma, yönetme ve uygulama süreci olarak arzu edilmektedir. Dijital süreç otomasyonu aynı zamanda süreçleri optimize etmekle ilgilidir, aynı zamanda odak noktasının yalnızca “verimlilik” olmasını sağlamaz. DPA’da müşteri memnuniyeti kadar hedef ekipte olmalıdır..

DPA’yı aşağıdaki gibi daha iyi tanımlayabiliriz,

Dijital süreç otomasyonu, sistemlerin ve süreçlerin dijitalleştirilmesiyle ilgilidir. Sayısallaştırıldıktan sonra, bilgiler otomatik hale getirilir, böylece herkes bilgiye istediği şekilde erişebilir ve bunlarla çalışabilir. DPA, bir kuruluştaki her erişim noktasının bilgilere anında erişmesini sağlar.

DPA ve BMP arasındaki fark

Peki, DPA, BPM’den nerede farklıdır? Uygulama şekillerinde farklılık gösterirler. Aşağıdaki farklılıklara bakalım.

  • DPA, her işlemin otomatikleştirilmeden önce dijitalleştirilmesini sağlar. BPM / BPA söz konusu olduğunda, süreçlerin otomasyon başlamadan önce dijitalleştirildiği varsayılır..
  • Dijital süreç otomasyonu, işin her yönünün kendi içinde kapsanmasını sağlar.
  • Son olarak, DPA insan unsurunu da hesaba katıyor. 

Blockchain nedir?

Blockchain, ademi merkeziyetçiliğe dayanan gelişmekte olan bir teknolojidir. Her düğümün defterin bir kopyasını tuttuğu eşler arası bir ağdır. Ağdaki işlemler, bir fikir birliği yöntemi kullanılarak doğrulanır. Blockchain tarafından sunulan temel özellikler arasında şeffaflık, değişmezlik ve güvenlik bulunur.

Blockchain’in kullanım durumları da çok çeşitlidir. Halihazırda çalışan herhangi bir sistemin veya platformun omurgası olarak çalışabilir ve şeffaflık ve değişmezlik gibi temel özellikler ekleyebilir..

Blockchain hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Yeni Başlayanlar için Blockchain’e göz atmanızı öneririz..

DPA ve Blockchain nasıl entegre edilebilir??

DPA ve blok zinciri entegrasyonu, BPM ve blok zincirine benzer. Burada entegrasyonu gerçekleştirmeden önce dikkat edilmesi gereken tek adım, süreç dijitalleştirmedir. Bu, iş sürecinin her yönünü dijitalleştirmek anlamına gelir.

DPA şu anda kuruluşlar arası bir çözümdür. Taraflar arasında güven eksikliği nedeniyle organizasyon içi bir DPA çözümü oluşturmak çok zordur. Varlıklar arasında paylaşılan bilgilerin değiştirilmesi güvenli değildir. Blockchain ile bunların tümü, blockchain, DPA’nın etkili bir şekilde çalışması için güvenli, şeffaf ve değişmez bir ağ sunduğundan değişecek..

Uygulamada, blok zincirini tamamen dışarı çıkmak yerine adım adım uygulamak önemlidir. DPA daha insan odaklı olduğundan, dağıtımın iyi düşünülmüş bir süreçle yapıldığından emin olmak için her adımda özen gösterilmelidir..

İş süreci yönetimi kullanım durumları, dijital süreç otomasyonu için de geçerlidir. Daha sinerjik bir yaklaşım getiriyor.

Ayrıca, DPA blok zincirinin birlikte çalışması için yeniden yapılandırmaya gerek yoktur. Kullanıcıları platformu nasıl kullanacakları konusunda eğitmeye ihtiyaç olabilir, ancak bunun dışında değiştirilecek çok şey yok. Bununla birlikte, blok zinciri uygulaması ve entegrasyonu zaman, çaba ve para gerektirebilir.

Göreceğimiz bir diğer büyük değişiklik, merkezi varlık kaldırmadır. Blok zinciri merkezi olmadığı için, merkezi otoritenin kalmasına gerek yoktur. Ayrıca, merkezi bir yaklaşıma dayanan üçüncü taraf satıcıların rolünü de ortadan kaldırır. Kuruluşlar üçüncü taraf bir DPA çözümüne ihtiyaç duyduklarında bile, her zaman merkezi olmayan bir yaklaşımı tercih edebilir ve hizmet sağlayıcı tarafından veri kilitleme olasılığı olmadığından emin olabilirler. Merkezi olmayan yaklaşım aynı zamanda merkezi bir başarısızlık noktası olmadığı anlamına da gelir.

Son olarak, akıllı sözleşmeler sistem süreçlerini daha iyi otomatikleştirmeye yardımcı olacaktır. Akıllı sözleşmeler, kodlu yasal belgelerdir. Kuruluşlar, düğümler arasında bilgi veya diğer varlıkların paylaşımını otomatikleştirmek için akıllı sözleşmeler oluşturabilir. Akıllı sözleşmeler, doğru yapılırsa, insan unsurunu oyuna almaya devam ederek sistemin verimliliğini artırabilir..

En iyi kullanım durumlarından biri, blockchain ile PEGA DPA entegrasyonudur. Hileli işlem, talep işleme verimsizlikleri, istisna işleme, müşteri kaybı ve filo avantajları dahil olmak üzere birden fazla garanti sorununu çözen garanti değer zincirlerini iyileştirmek için yapıyorlar. DPA ve blockchain entegrasyonu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. İşte.

Fırsatlar ve Zorluklar

Teknolojileri birleştirmek, kuruluşlar için her zaman zor bir teklif olmuştur. Maksimum fayda sağlamak için bunu doğru yaptıklarından emin olmaları gerekir. Şu anda hem DPA hem de blok zinciri emekleme aşamasındadır. Büyümek ve olgunlaşmak için zaman gerektiren yeni teknolojilerdir. Bu, entegrasyonu kolaylaştırır, kolay bir yol değildir.

Diğer bir zorluk ise standardizasyondur. Blockchain, merkezi olmayan bir teknolojidir ve bu nedenle standartlaştırılması kolay değildir. Yalnızca bir kuruluş kullanıyorsa, yalnızca kurallar ve standardizasyonlar sağlanabilir. Kuruluş içi uygulama için, standardizasyon hemen hemen her cephede işbirliği gerektirir.

Son olarak, benimseme sorunu her zaman büyük bir zorluktur. Her kuruluş faydalarına rağmen blockchain’i benimsemeye çalışmaz. 

Sonuç

Bu bizi dijital süreç otomasyonu ve blok zinciri makalemizin sonuna götürüyor. Peki, bu teknolojilerin ikisi ve birlikte çalışma yetenekleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin! Dinliyoruz.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me