Blockchain geliştirmede bir kariyer oluşturmak için en iyi Blockchain araçlarından bazılarını mı arıyorsunuz? Burada, Blockchain geliştirme için en çok kullanılan araçların listesini getiriyoruz.

Blockchain’in kökeni, öncelikle merkezi olmayan bir ödeme sisteminin oluşturulmasına odaklandı. Böylece dünya 2009’da ilk kez kripto para birimini gördü ve o zamandan beri blockchain teknolojisi uzun bir yol kat etti. Şu anda, blok zinciri ortamı, dünya çapındaki geliştiricilere kendi yazılım uygulamalarını geliştirmeleri için mükemmel bir platform sağlayan büyük, merkezi olmayan bir süper bilgisayardan başka bir şey değildir..

Sonuç olarak, en iyi Blockchain araçlarına olan talep önemli ölçüde artıyor. Aşağıdaki tartışma, blok zinciri geliştirme için çeşitli işlevler sağlayabilen en iyi blok zinciri araçlarından bazılarını göstermektedir. Blockchain araçlarının ana hatlarından önce, blockchain teknolojisine olan talep ve blockchain araçlarının önemi hakkında kısaca düşünelim..

Blockchain geliştirmede bir kariyer inşa etmek mi istiyorsunuz? Ücretsiz Blockchain Temelleri Kursu ile şimdi başlayın!


Blockchain Teknolojisi ve Blockchain Araçları

Upwork’ün 2018 Beceri Endeksi Raporu, talep açısından en hızlı büyüyen becerilerden biri olarak blockchain’i sergiledi. Dahası, LinkedIn’in yakın tarihli bir raporu, blockchain’i 2020’de talep edilen en iyi teknoloji becerileri arasına yerleştirdi. Blockchain teknolojisi, büyük bir yenilik potansiyeli ile sürekli gelişen bir alandır..

Bu nedenle, en iyi blockchain araçlarında uzmanlığa sahip blockchain profesyonellerine olan talep, uzun vadede önemli ölçüde artacaktır. Blockchain ortamında keşfedilecek çeşitli kariyer rolleri vardır. Bununla birlikte, çeşitli blockchain geliştirici araçları ve bunları farklı kullanım durumları için uygulama becerileri hakkında bilgi edinmeniz gerekir..

Blockchain teknolojisinin potansiyeli ve kariyer seçeneklerinin çeşitliliği nedeniyle, blockchain araçları hakkında bilgi edinme ihtiyacını merak etmek mantıklıdır. Öyleyse, blockchain araçlarının önemi üzerine biraz düşünelim. Blockchain araçlarının birincil işlevi, blockchain uygulama geliştirmenin farklı aşamalarındaki çeşitli gereksinimleri ele almaktır. Blockchain araçları, blockchain yazılım çözümleri geliştirme sürecini basitleştirmekten sorumludur..

en iyi blockchain araçları

Blockchain araçlarının önemini vurgulamanın bir sonraki önemli nedeni, doğrudan blockchain ile bilgi ve uygulamalı deneyimin iyileştirilmesine katkılarıyla ilgilidir. Hepsinden önemlisi, blockchain geliştirme için en iyi araçları kullanma konusundaki uzmanlık, istihdam potansiyelinizi artırabilir..

Ayrıca Okuyun: Blockchain Geliştiricisi Olmanın En Önemli Nedenleri

En İyi 10 Blockchain Aracı

Blockchain araçlarına ilişkin derinlemesine bilgi ve uzmanlık, blockchain profesyonellerinin blockchain iş piyasasıyla alakalı kalmasına yardımcı olur. Bu nedenle, blok zinciri geliştirme uzmanlığınızı güçlendirmek için maksimum kapasiteye kadar yararlanabileceğiniz farklı blok zinciri araçları hakkında bilgi edinmek önemlidir. Devam edelim ve en iyi blockchain araçları listesine bir göz atalım.

1. Geth

Şu anda mevcut olan en iyi blockchain araçları arasında ilk bahsedilenlerden biri Geth. Temelde Go programlama diline dayalı bir Ethereum düğümü uygulamasıdır. Geth’i etkileşimli konsol, JSON-RPC sunucusu ve komut satırı gibi üç farklı arayüzde kullanabilirsiniz. Geth, Linux, Windows ve Mac işletim sistemlerinde blockchain geliştirmeyi destekleyebilir.

Akıllı sözleşmelerin oluşturulması, belirteç aktarımı, blok geçmişini keşfetme ve eter jetonları madenciliği dahil olmak üzere çok çeşitli Ethereum Blockchain görevleri için ideal bir araç görevi görür. Geth kurulumunun ardından, kullanıcılar mevcut blok zincirine bağlanabilir veya kendi blok zincirlerini geliştirebilirler. Bu durumda avantaj faktörü, Geth’in Ethereum ana ağı ile otomatik bir bağlantı yoluyla işleri basitleştirme yeteneğidir..

2. Solc

2020’de en çok kullanılan blok zinciri araçları arasında bir sonraki en çok bahsedilenler Solidity’dir. Blockchain geliştiricileri için en yaygın kullanılan dildir. Solidity’nin temel temeli Python, JavaScript ve C ++ ‘dan ilham alır. Solidity’yi tasarlamanın temel amacı, Ethereum Sanal Makinesi’ne (EVM) odaklanmaktı. Solidity’nin işlevleri arasında statik olarak yazılmış ve kitaplıklar için destek, karmaşık kullanıcı tanımlı türler ve miras yer alır..

Solidity, OOP paradigmasıyla uyumludur, bu nedenle akıllı komut dosyası sözleşmeleri için en iyi alternatif olarak hizmet eder. Solidity, blockchain geliştiricilerinin akıllı sözleşmelerle entegre kendi kendini uygulayan iş mantığı ile uygulamalar oluşturmasını sağlar. Sonuç olarak, blok zinciri geliştiricileri, çözümdeki işlemlerin değişmez ve yetkili bir kaydını sağlayabilir. Solidity’nin uygulamaları, kör müzayedeler, oylama, çoklu imzalı cüzdanlar ve kitle fonlamasını içeren kullanım durumlarında büyük ölçüde belirgindir..

solc, Solidity araçlarını derlemenize ve Solidity tabanlı uygulamaları uygulamanıza izin veren harika bir araçtır. Gerçekte, Ethereum düğümleri solc ile gelebilir. Ancak solc paketi yalnızca bağımsız bir modül olduğundan bu aracı çevrimdışı olarak da kullanabilirsiniz..

Ayrıca Okuyun: Geliştiricilerin Sevdiği 18 Blockchain Aracı

3. IDE’yi yeniden düzenleyin

Remix IDE, 2020 için en iyi blockchain araçları arasında yer alan yaygın isimlerden biridir. Akıllı sözleşmeler geliştirme ve dağıtma süreçlerini destekleyen tarayıcı odaklı bir blockchain aracıdır. Remix IDE, JavaScript’e dayalıdır, bu nedenle herhangi bir modern tarayıcı üzerinden erişim sağlar.

Ayrıca Remix, Solidity’de akıllı sözleşmeler yazma ve bunları test etme, hata ayıklama ve dağıtma işlevlerini ele almaya da yardımcı olabilir. Kullanıcılar, tercihlerine bağlı olarak Remix’i yerel olarak veya tarayıcı aracılığıyla kullanmayı da tercih edebilirler. En önemlisi, Remix, Metamask’tan yararlanarak Ethereum blok zincirine kesintisiz bağlantıyı kolaylaştırmak için kapsamlı ve basit belgeler sağlar..

4. Sis

Mevcut pazarda Ethereum cüzdanlarını ararsanız, en iyi alternatiflerden biri olarak Mist’e rastlamanız muhtemeldir. Mist’i en iyi blockchain araçları arasına getiren çarpıcı faktör, beraberindeki Ethereum etiketidir. Mist’i kullanmadan önce, kullanıcıların Ether token’larının depolanması ve akıllı sözleşmelerin yürütülmesi için belirlenmiş bir yeri olmalıdır..

Mist, Windows’un hem 32 hem de 64 bit sürümlerini, Linux ve Mac işletim sistemlerinin 32 ve 64 bit sürümlerini destekler. Mist şu anda akıllı sözleşmelerin dağıtımı için ideal bir seçim olarak hizmet ediyor ve aynı zamanda tam bir düğüm cüzdanıdır. Bu nedenle, kullanıcıların boyutu 1 TB’tan büyük olan eksiksiz Ethereum blok zincirini indirmeleri gerekir. Dahası, kullanıcılar Mist şifrelerini her zaman hatırlamak zorundadır çünkü şifreyi asla değiştiremezler..

5. Trüf

En iyi blockchain araçları arasında kayda değer rakiplerden biri Truffle’a atıfta bulunuyor. Ethereum tabanlı çözümlerin geliştirilmesini kolaylaştırmak için bir geliştirme ortamı oluşturmak için özel olarak tasarlanmış bir Ethereum blok zinciri çerçevesidir. Truffle ayrıca, yeni akıllı sözleşmeler yazmayı destekleyen ve blok zinciri geliştirmedeki zorlukları çözen büyük bir özel dağıtım kitaplığı içerir..

Ek olarak, Truffle, karmaşık Ethereum merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesi için de idealdir. Truffle’ın bir blok zinciri aracı olarak öne çıkan bir başka işlevi de otomatik sözleşme testidir. Truffle, otomatik kontrat testi için Mocha ve Chai’den yararlanabilir. Ayrıca Truffle, akıllı sözleşmelerin geliştirilmesine ve ardından bunları ve derlemelerine ve dağıtımına bağlanmasına yardımcı olabilir. En önemlisi, Truffle ayrıca özel yapım prosedürlerinin yürütülmesini sağlamak için konfigüre edilebilir bir yapım ardışık düzeni sağlar..

Blockchain’in daha kısa sürede nasıl bu kadar popülerlik kazandığını merak mı ediyorsunuz? En iyi Blockchain özelliklerini gözden geçirin ve cevabı alın.

6. Metamask

Halen, blockchain teknolojisinin benimsenmesi büyük ölçüde kripto para birimleri etrafında dönüyor. Bu nedenle, cüzdanlar aynı zamanda en iyi blockchain araçları olarak kabul edilir ve Metamask bunun ötesinde bazı benzersiz işlevlere sahiptir. Bir tarayıcı ve bir Ethereum blok zinciri arasında bir bağlantı görevi görür..

Metamask ayrıca Ether veya diğer ERC-20 varlıklarına hizmet vermek için bir yazılım platformu sağlar. Aynı zamanda, merkezi olmayan Ethereum uygulamalarıyla etkileşim kurmanıza da yardımcı olur. Tarayıcı tabanlı işlevsellik, Metamask için kullanım kolaylığına potansiyel bir destek sağlar. Kullanıcıların Coinbase ve Shapeshift’i ERC20 token ve ETH satmak ve satın almak için Metamask ile bağlayabileceklerini bilmek önemlidir..

Kullanıcılar ayrıca ETH için anahtarları kaydetmek için Metamask kullanabilir & ERC20 belirteçleri. Metamask, çeşitli Ethereum test ağları ile etkileşime girme yeteneğine sahiptir, bu nedenle onu blockchain geliştiricileri için uygun bir cüzdan haline getirir. Uygulamanın tarayıcıya yüklenmesinden sonra, kullanıcılar emrinde yerleşik bir Ethereum cüzdanına sahip olabilirler..

7. Parite

Parite aslında Ethereum için bir müşteridir. Bu, görev açısından kritik kullanım sunan bir yönetim aracı olduğundan, blok zinciri geliştiricileri arasında popüler olan bir başka araçtır. Ayrıca parite, Rust programlama dilini kullanır. Bu aracın bir diğer harika özelliği de hızlı ve güvenilir hizmet sunan bir altyapı sağlamasıdır..

Her neyse, özel kullanım veya işletmeler için veya hatta sadece araştırma amacıyla kendi blockchain ağınızı oluşturmak çok kolaydır. Dahası, bunların tümü özelleştirilebilir.

Parite teklifleri –

  • Daha hızlı işlemler
  • Son derece gelişmiş CLI tabanlı istemci
  • Çeşitli takılabilir fikir birliği algoritmaları
  • Düşük depolama ve azaltılmış bellek alanı
  • Warp Sync, daha hızlı senkronizasyona yardımcı olur
  • Daha yüksek gizlilik ve erişim kontrolleri
  • Modüler tasarım ve özelleştirmeler

Şimdi Okuyun: Ultimate Ethereum Rehberi

8. Blockchain Testnet

Şu anda mevcut olan en iyi blockchain araçları listesi arasındaki son ekleme, Blockchain Testnet’tir. Blok zinciri geliştiricileri için temel araçlardan biridir ve merkezi olmayan uygulamaların canlı dağıtımlarından önce test edilmesine yardımcı olur. Tüm blockchain çözümlerinin kendi Blockchain Testnet’i vardır ve ilgili blockchain çözümüyle optimum performans sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır..

Kullanıcılar, genel test, özel test gibi üç farklı tipte Blockchain Testnet’ten yararlanabilir. & Ganache CLI. Testnet, merkezi olmayan uygulamaları aşırı finansal yatırımlara ihtiyaç duymadan hatalar ve hatalar için test etmek için ideal bir kaynak görevi görür. Gorli Testnet aslında şu anda geliştiriciler arasında popüler olanlardan biri.

9. Ganache

Truffle Suite’ten bir Blockchain aracı olarak Ganache, Blockchain geliştiricilerinin dapp’leri test etmek, durumu incelemek ve zincir işleminin tam kontrolünü sağlayarak komutları yürütmek için kendi özel Ethereum blok zincirlerini oluşturmalarına olanak tanır..

Ganache’nin en önemli özelliği, kullanıcıların ana zincir üzerinde gerçekleştirilebilecek tüm işlemleri hiçbir ödeme yapmadan gerçekleştirebilmelerine olanak sağlamasıdır. Ganache, yerleşik blok gezgini ve gelişmiş madencilik kontrolleri gibi bir dizi seçenek sağladığı için geliştiriciler arasında çok popüler bir Blockchain aracıdır. Blockchain geliştiricileri, geliştirme sürecinde akıllı sözleşmelerini test etmek için Ganache kullanıyor.

10. Biniş

Ethereum dapps için bir geliştirici çerçevesi olan Embark, geliştiricilerin dapp’lerin geliştirilmesini ve dağıtımını kolayca gerçekleştirmesini sağlar. Ayrıca, kullanıcıların merkezi olmayan teknolojileri kullanan sunucusuz bir html5 uygulaması geliştirmelerine ve dağıtmalarına da olanak tanır. Ayrıca Embark’ı kullanarak akıllı sözleşmeler oluşturabilir ve bunları JS kodunda kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Sözleşme değiştirilirse, Embark ilgili dapp ile birlikte kendi başına değiştirecektir..

Akıllı sözleşmelerin taşınması, sözleşmelerin yeniden dağıtılması ve değişiklikler birden çok sözleşme olması durumunda kolaylıkla halledilebilir. Embark ile etkileşimde bulunmak için geleneksel bir web geliştirme dili ve herhangi bir derleme ardışık düzeni kullanılabilir. Embark, test odaklı temelde Javascript ile bağlantıların geliştirilmesini destekler ve böylece geliştiricilerin sözleşmelerini farklı blok zincirlerinde yönetmelerine olanak tanır.

DApp’leri oluşturmakla ilgilenen bir geliştirici misiniz? Daha yüksek bir seviyede başlamanıza yardımcı olacak ayrıntılı DApp geliştirme kılavuzunu inceleyin.

Son sözler

Daha derine dalmaya devam ederseniz, benzersiz işlevlere sahip daha fazla blockchain aracı bulabilirsiniz. Blockchain endüstrisinin patlama yapması oldukça basittir ve blok zincirinin potansiyelinden yararlanmak için kullanılan blok zinciri araçları da öyle. En iyi blockchain araçları listesinde yer alacak rekabet, her gün bazı yeni eklemelerle devam edecek..

Bununla birlikte, blockchain araçlarındaki geniş bir uzmanlık alanı, bir blockchain geliştiricisi olarak kariyerinizin temelini güçlendirebilir. Tüm öğrencilerin belirli kullanım durumları için doğru araçları belirlemesi ve profesyonel blockchain tabanlı iş rollerinde verimliliği göstermesi önemlidir..

Uygulamalı deneyimle blok zinciri araçlarının işlevlerini keşfetmeye başlayın ve yavaş yavaş önemlerini anlayacaksınız. Acemiyseniz, blockchain kariyerinize Ücretsiz Blockchain Kursu ile başlamanızı tavsiye ederiz. Şimdi kaydolun ve parlak bir kariyerin temelini atın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me