Akıllı sözleşmelerde yeniyseniz, kapasitesinden emin olamayabilirsiniz. Bu makale, en iyi akıllı sözleşme kullanım örneklerini orada paylaşarak tüm kafa karışıklıklarınızı gidermeye çalışacaktır..

Akıllı sözleşmeler, blockchain evriminin sonucudur. Blockchain’in bitcoin aracılığıyla icat edilmesiyle, bunun ilkel bir blok zinciri teknolojisi türü olduğu açıktı. Bununla birlikte, güçlü ademi merkeziyet kavramını ve farklı endüstrilerdeki çok sayıda sorunu çözmek için nasıl kullanılabileceğini tanıttı..

Zamanla Ethereum, Gavin Wood ve Vitalik Buterin tarafından 2015 yılında piyasaya sürüldü. Dağıtılmış defterleri işlemek için yeni kavramlar ve teknikler getiren ikinci nesil blok zinciri teknolojisini başlattı. Bu tekniklerden biri, tüm blok zinciri ağına otomasyonu getiren akıllı sözleşmeleri içeriyordu..

Akıllı sözleşmeler yazma sürecini kolaylaştırmak için, aynı zamanda komut dosyası oluşturmayı da başlattı. Solidity’de akıllı sözleşmeler yazmak için kullanılabilecek böyle bir dil. Diğer akıllı sözleşme dilleri de bir geliştiricinin akıllı bir sözleşme yazmasına ve dağıtmasına izin verir. Daha iyi anlamak için akıllı sözleşmeler tanımlayalım.

Şimdi kayıt: Ücretsiz Blockchain Kursu


Akıllı Sözleşmeler Kullanım Durumları: Akıllı Sözleşmeler Nelerdir? Nasıl Çalışırlar?

Akıllı sözleşmeler, tarafların kabul ettiği önceden tanımlanmış koşullarda bir dizi vaat sunan kağıtsız bir dijital kod olarak tanımlanabilir..

Basit bir deyişle, taraflar karşılandığında bir eylemi veya bir dizi eylemi başlatabilecek bir koşul belirleyebilir..

Akıllı sözleşmeler bir emlak anlaşmasında kullanılabilir. Her iki taraf (alıcı ve satıcı), alıcı mülk değerini satıcıya ödedikten sonra anlaşmayı otomatikleştirebilecek akıllı bir sözleşme oluşturabilir. Tüm bunların gerçekleşmesi için, mülkün öncelikle blockchain teknolojisi üzerinde dijitalleştirilmesi gerekiyor. Bir kez yapıldığında, her iki taraf da anlaşmalarını akıllı sözleşmeler kullanarak gerçekleştirebilir.

Bu basit fikir, bir dizi akıllı sözleşmeyi kullanan merkezi olmayan özerk kuruluşlar gibi görevleri veya tüm ağı otomatikleştirmek için fazlasıyla yeterlidir. Ancak bu fikir her zaman iyi bitmez. Bir bilgisayar korsanı 50 milyon doları çaldığı için DAO etkinliği iyi bitmedi. Sorunu gidermek için zincir, sert çatal kullanılarak bölündü.

Daha fazla oku: Akıllı Sözleşme Nedir? Tam Bir Kılavuz

Akıllı Sözleşmelerin Faydaları Nelerdir?

Bir sonraki bölümümüz akıllı sözleşmelerin faydalarıyla ilgileniyor. Avantajlarını öğrenerek, akıllı sözleşmelerin sunduklarından en iyi şekilde yararlanabilecek ve böylece akıllı sözleşme kullanım durumlarını daha iyi anlayabileceksiniz..

Akıllı sözleşmelerin temel faydaları şunları içerir:

Otonom

Akıllı sözleşmelerin en büyük yararı sunduğu otomasyondur. Basit bir ifadeyle, kesintisiz olduğu ve hiçbir üçüncü tarafın anlaşma ve kararda değişiklik yapamayacağı anlamına gelir. Bu otomasyon, kuruluşların işlerinin belirli yönlerini otomatikleştirmelerine yardımcı olduğu için uzun bir yol kat edebilir. Sadece bu değil, güvenin sorun olduğu bazı süreçlerdeki sorunları çözer.

Güvenli

Akıllı sözleşmelerin onları şaşırtıcı kılan bir başka yönü de güvenlikleri. Süreçlerin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Şifreleme ayrıca akıllı sözleşmelerin amaçlandığı gibi çalışmasını sağlar. Akıllı sözleşmeler değişmez verilere sahip ağlarda çalıştığından, onlar tarafından oluşturulan veriler hiçbir şekilde değiştirilemez veya değiştirilemez. Bu şekilde tüm bilgiler güvende tutulur.

Kesintisiz

Akıllı sözleşmeler kesintisizdir. Bu, uygulamaya başladıktan sonra durdurulamayacakları veya kesintiye uğratılamayacakları anlamına gelir..

Güvensiz

Tüm sistem güvensizdir. Bu, diğer taraflara güvenmeye gerek olmadığı anlamına gelir. Mantığa aykırı geliyor mu? Basit bir deyişle, bir işlemi gerçekleştirmek için taraflara güvenmeye gerek olmadığı anlamına gelir. Bir işlem veya ticaret, ayrılmaz bir parçası olarak güven gerektirmez. Akıllı sözleşmeler merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalıştığından, bu, tüm ağın güvensiz olduğu anlamına gelir..

Blok zincirinin temelleri hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: Yeni Başlayanlar İçin Blockchain: Başlangıç ​​Kılavuzu.

Uygun maliyetli

Akıllı sözleşmeler, işlemleri daha uygun maliyetli hale getirir. Bu, aracıların süreçten çıkarılmasıyla yapılır. Bunu yaparak işlemleri daha hızlı hale getirir ve bununla ilişkili maliyeti de ortadan kaldırır.

Hızlı Performans

Özerk akıllı sözleşmeler, eski moda geleneksel yaklaşıma kıyasla çok daha hızlı yürütüldü. Tüm parametreler akıllı sözleşmelerde zaten tanımlandığından, yalnızca yürütülmeye başlamadan önce bunları eşleştirmesi gerekir..

Doğru ve Hatasız

Son olarak, akıllı sözleşmeler hatasız ve doğrudur. Tek sorun, hatasız çalışabilmeleri için doğru kodlanmaları gerektiğidir. Örneğin, vergilerinizi beyan ediyorsanız, bunu yaparken hata yapabilirsiniz. Ancak, bunu sizin için yapmak için akıllı bir sözleşme kullanırsanız, bu hatasız bir yaklaşım olacaktır..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Akıllı Sözleşmeler için En İyi Kullanım Örneği Nedir?

Gerçekte, akıllı sözleşme kullanım durumu, şirketlerin bunları nerede kullandığına bağlı olarak sektörden sektöre değişebilir. Öyleyse, bunların ne olduğuna bakalım –

Dijital Kimlik

En bariz akıllı sözleşme kullanım örneklerinden biri Dijital Kimliktir. Bireysel kimlik, o birey için en büyük varlıklardan biridir. İtibar, veri ve dijital varlıkları içerir. Dijital kimlik doğru kullanılırsa kişiye yeni fırsatlar getirebilir. Ayrıca, dijital kimlik, kimliği karşı taraflardan korumaya yardımcı olabilir ve onu amaçladığı şirketlerle paylaşmasını sağlayabilir..

Şimdilik, internet birden fazla hizmete bağlanmanıza izin veriyor, ancak aynı zamanda kimliğinizi bilmeden şirketlerle paylaşıyor ve bunlar kimliğinizin eşleştirilmesiyle ilişkilendiriliyor.

Bu durumda akıllı sözleşmeler, karşı tarafların gerçek kimliklerini bilmeden veya işlemleri doğrulamadan kişi hakkında bilgi edinmesine yardımcı olabilir. Bu sürtünmesiz KYC, akıllı sözleşmelerin kullanımıyla birlikte çalışabilirliği, esnekliği ve uyumluluğu iyileştirmeye yardımcı olabilir..

Dijital kimlikleri merak mı ediyorsunuz? Blockchain’in nasıl bu sektörde devrim yarattığını öğrenmek için dijital kimlik kılavuzumuza göz atın..

Yüksek Menkul Kıymetler

Yararlı akıllı sözleşme gerçek kullanım durumlarından bir diğeri menkul kıymetleri içerir. Akıllı sözleşmelerle, büyük harf kullanımı tablosu yönetimi basitleştirilebilir ve iyileştirilebilir. Bu, taraflar arasında güvenlik gözetim zincirleri dahil hiçbir aracı olmadığı anlamına gelir. Temettüler, otomatik ödemeler, borç yönetimi ve hisse senedi bölünmeleri için de kullanılabilir.

Ayrıca akıllı sözleşmeler, operasyonel riskin azaltılmasına ve iş akışlarının dijitalleştirilmesine yardımcı olabilir.

Sınır Ötesi Ödemeler

Ticaret Finansmanı, akıllı sözleşmelerin yardımıyla da devrim yaratabilir. Akreditif kullanımı ile uluslararası mal transferi ve ticari ödeme başlatmalarında yardımcı olabileceğine şüphe yoktur..

Açıkçası, akıllı sözleşmeler kullanmak, karşılığında finansal varlıkların likiditesini artıracak, tedarikçilerin, alıcıların ve kurumların finansal verimliliklerini artıracaktır.

Akıllı sözleşmelerin ticaret finansmanında, özellikle sınır ötesi ödemelerde ve uluslararası ticarette işlemesini sağlamak için, bir endüstri standardı bulmak ve buna göre uygulamak gerekir..

Doğru entegrasyon ile yasal zorlukları kesinlikle çözebilir ve taraflar arasındaki anlaşmazlıkları çözmek için daha iyi bir yol sunar..

Krediler ve İpotekler

Akıllı sözleşmeler, ipotek ve krediler dahil olmak üzere finansal hizmetlerin iyileştirilmesine de yardımcı olabilir. Bunu yapmak için tarafları birbirine bağlayabilir ve tüm sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlayabilir. Üstelik hatasız bir işlem de sağlar. Örneğin, bir ipoteği idare etmek için kurulan akıllı sözleşme, ödemeleri izleyerek ve kredinin tamamı ödendiğinde mülkü serbest bırakarak bunu yönetebilir..

Finansal hizmetlerde akıllı sözleşmeler kullanmanın bir diğer avantajı, tüm ilgili taraflara görünürlük sağlamaktır..

Bu kullanım durumu aynı zamanda Ethereum akıllı sözleşme kullanım durumlarına da girer.

Finansal Veri Kaydı

Herhangi bir kuruluş için finansal veriler çok önemlidir. Akıllı sözleşmeler işte burada devreye giriyor. Daha doğru ve şeffaf bir finansal veri toplama için veri kayıtlarına gerekli yolu sağlıyorlar. Akıllı sözleşmelerle, bir organizasyonda tek tip veri kaydını yönetmek kolaydır, bu da daha düşük denetim maliyetleri ve raporlama ile sonuçlanır.

Son olarak, aynı zamanda muhasebe maliyetlerinin düşmesine ve eski ağlar ile dağıtılmış defter ağları arasında daha iyi birlikte çalışabilirliğe neden olur..

Devlet

Akıllı sözleşmeler otomatikleştirmeye yardımcı olur. Hükümetin operasyonları yönetmesine yardımcı olabileceği yer burasıdır. Bu işlemlerden biri, hükümetin mülk transferleri yapmak için kullanabileceği arazi tapu kaydını içerir..

Tapu Kaydı, tarafların mülkiyeti verimlilik ve şeffaflıkla devretmesini gerektirir. Akıllı sözleşmeler buna yardımcı olabilir. Ayrıca, bunu kullanmak denetim maliyetlerini azaltacak ve ayrıca tüm sistem içinde şeffaflığı artıracaktır..

Elektronik seçimler, daha önce tartıştığımız dijital kimlik ve elektronik kayıt dosyalama dahil olmak üzere hükümet için başka bir kullanım örneği.

Hükümetler, gereksinimlerine göre daha akıllı sözleşme kullanım durumlarını keşfedebilir.

Blockchain’in hükümetler üzerindeki etkisini merak mı ediyorsunuz? Şu anda hükümet için blockchain rehberimize göz atın!

Tedarik zinciri yönetimi

Tedarik zinciri yönetimi harika bir blockchain akıllı sözleşme kullanım durumudur. Akıllı sözleşmeler kullanılarak, tedarik zinciri çok yönlü iyileştirilebilir. Örneğin, tedarik zincirindeki öğeleri tam görünürlük ve şeffaflıkla izlemek için kullanılabilir. Bir işletme, akıllı sözleşme destekli tedarik zincirlerini kullanabilir ve envanter takibini granüler bir seviyeye kadar geliştirebilir..

Ayrıca, tedarik zinciriyle doğrudan bağlantılı olan işletmenin diğer yönlerini de iyileştirir. Dahası, akıllı sözleşmelerin kullanılması, doğrulamada azalma anlamına gelir ve gelişmiş izleme, daha az sahtekarlık ve hırsızlık ile sonuçlanır. Ancak bunun işe yaraması için kurumların tedarik zincirlerine sensörler dahil ek ekipman eklemesi gerekiyor. Dahası, bu bir akıllı sözleşme uygulaması örneğidir.

Sigorta

Sigorta her zaman akıllı sözleşmelerin en çok kullanıldığı durumlardan biri olmuştur. Anlaşmazlıkların çoğunun sigorta sektöründe yaşandığı bilinen bir gerçektir. Örnek olarak otomobil sigortasını ele alalım. Burada, sigortayı mümkün olan en kısa sürede kapatmak için akıllı sözleşmeler kullanılabilir..

Bunu yapmak için, akıllı sözleşmelerin kendilerini kolaylaştırmak için Nesnelerin İnterneti de dahil olmak üzere birçok teknolojiyi kullanması gerekir. Akıllı sözleşme, politikayı kolaylaştıracak ve teknolojinin kullanımıyla birlikte sürücü raporları ve sürüş kayıtları dahil olmak üzere tüm uygun belgelere sahip olmasını sağlayacaktır. Akıllı sözleşme, doğru politika, belgeler ve veri yakalama yolları ile ayarlanırsa, kazadan kısa bir süre sonra kendi kendini yürütebilir. Ayrıca akıllı sözleşme yürütme, yalnızca toplanan verilere dayanılarak yapılır, bu da süreçte hiçbir sahtekarlığın yapılmamasını sağlar..

Sigorta sektörü akıllı sözleşmelerden gerçekten faydalanabilir ve bu nedenle buradaki en iyi akıllı sözleşme kullanım durumlarından biridir. Dahası, bu bir akıllı sözleşme uygulaması örneğidir.

Blockchain’in sigorta üzerindeki etkisini merak mı ediyorsunuz? Şu anda sigortada blockchain rehberimize göz atın!

Klinik denemeler

Klinik araştırmalar, kurumlar arası görünürlüğü artırabildikleri için akıllı sözleşmelerle de gelişebilir. Yapabileceği otomasyon ve gizliliği koruyan hesaplamalar sayesinde kurumlar arasında veri paylaşımını da otomatikleştirebilir. Bu, akıllı sözleşmelerin gerçek dünyadaki örneklerinden biridir.

Dahası, akıllı sözleşmeler, denemeleri otomatikleştirmek ve bilgileri sektör genelinde paylaşmak için de kullanılabilir. Kesin olmak gerekirse, verilerin kimliğine, yetkilendirilmesine ve doğrulanmasına yardımcı olabilir.

Alıkoyma

Tartışacağımız son kullanım durumu emanettir. Escrows, sözleşme hala aktifken taraflar arasında değer saklama sürecidir. Bunun için, ödeme yapan tarafından fonların serbest bırakılması için işlem yapılır. Bununla birlikte, akıllı sözleşme kullanımı durumunda, hizmet sağlayıcı çalışmasını gönderdiği ve doğruladığı anda her şeyi otomatikleştirmek mümkün olacaktır..

Akıllı sözleşmeler, Upwork gibi platformlar veya platformun emanet tutarının tutulduğu diğer serbest çalışma platformları için çok yararlı olabilir. Bu amaçla akıllı sözleşmeler kullanan birçok şirket var.

Kayıt Depolama

Akıllı sözleşme veritabanı, bilgileri kaydetmek ve ayrıca gerçek dünyadaki varlıkların dijitalleştirilmesi için kullanılabilir. Kayıtları saklamak ve yenilemek ve belirlenen parametrelere göre serbest bırakmak için akıllı bir sözleşme veritabanı kullanabilirsiniz. Bunların hepsi otomatik olarak yapılabilir. Bu, akıllı sözleşmelerin gerçek dünyadaki örneklerinden biridir.

Ticaret Faaliyetleri

Ticaret finansmanında akıllı sözleşmelerin bir başka kullanım durumu ticaret faaliyetleridir. Bu durumda aracı veya komisyoncu kaldırılır ve akıllı sözleşme ile işi otomatikleştirilir. Bu, bunlarla ilgili ek maliyeti ortadan kaldırır. Bu amaçla akıllı sözleşmeler kullanan birçok şirket var.

Blockchain’in Ticaret Finansmanını Şimdi Nasıl Değiştirebileceğini Okuyun!

Mortgage Sistemi

Akıllı sözleşmeler mortgage sisteminde etkin bir şekilde kullanılabilir. İpoteklerin otomatikleştirilmesini sağlar ve hem sahibi hem de alıcıyı kolaylaştırır. Tüm bunların gerçekleşmesi için akıllı sözleşmelerin ipotek sözleşmesine göre kodlanması gerekir. Bir kez yapıldığında, akıllı sözleşmeler harekete geçirilebilir ve süreçteki her adım otomatik olarak yürütülebilir. Tüm süreç hızlı, ucuz ve kolaydır. Bu, akıllı sözleşmelerin gerçek dünyadaki örneklerinden biridir.

Daha fazla bilgi edinmek için blockchain teknolojisini kullanan ilk 50 şirkete göz atın.

Sonuç

Bu bizi akıllı sözleşme kullanım örneği makalemizin sonuna götürür. Merkezi olmayan platformlar için gerekli otomasyonu sağlayabildikleri için akıllı sözleşmeler ekonomimiz için çok önemlidir. Akıllı sözleşmeler, emanet, klinik deneyler, sigorta, hükümet süreçleri vb. Dahil olmak üzere sorunları çözmek için benzersiz bir yol sağlar.!

Tüm bu kullanım durumları, Ethereum akıllı sözleşme kullanım durumları ve blok zinciri akıllı sözleşme kullanım durumları kapsamındadır. Öyleyse, bunları arıyorsanız, o zaman makale

Akıllı sözleşme kullanım durumlarını daha iyi anlayabilmeniz için akıllı sözleşmelerin özelliklerini de inceledik. Akıllı sözleşmeler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, ücretsiz blok zinciri kursumuza göz atmanızı öneririz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me