En popüler profesyonel ağ platformunun yakın zamanda yayınladığı bir raporda, LinkedIn, blockchain’in en çok talep gören yetenek olduğunu belirtiyor. Raporun bulguları, BT iş piyasasında beceri gereksinimlerindeki hızlı dalgalanmaları açıkça göstermektedir. Blockchain 2020’de zirvede. İşe alma yöneticileri, katı becerilerin ve sosyal becerilerin gereksinimlerinde sık sık değişen eğilimler konusunda sürekli olarak tetiktedir.

Raporla ilgili en çarpıcı vurgu, “Blockchain 2020’de en çok talep edilen iş becerisidir” şeklinde ifade edilmiş olmasıdır. Öte yandan, 2019’daki zorlu becerilerin gereklilikleri arasında blok zincirine dair hiçbir ipucu yoktu. Bu makale, LinkedIn’in raporunun bulgularına, blok zincirindeki kariyer beklentileri hakkında derinlemesine bir bakış açısı sunuyor..

İşletmeler için sosyal becerilerin gereksinimleri, zaman içinde kademeli olarak reform yapma eğilimindedir. Öte yandan, en çok talep edilen zor beceriler, özellikle sürekli teknolojik gelişmelerle büyük ölçüde dönüşmeye devam ediyor. LinkedIn, analitik muhakeme, yapay zeka ve bulut bilişimi 2019’daki en zor beceriler olarak dahil etmişti..

Tüm bu beceriler, bu yıl LinkedIn’in en çok talep edilen zorlu beceriler listesinde hâlâ yer alıyor. Bununla birlikte, blockchain, 2020’nin en iyi becerileri arasında kendi varlığını belirleyebildi. Bu, blockchain teknolojisi ile kariyer fırsatları etrafında farkındalık yaratmak için umut verici bir destek oldu. Blockchain, 2020’de en iyi becerilerden biridir ve LinkedIn’den gelen bu açıklama, kariyer beklentileri üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır..


Blockchain Neden 2020’de En İyi Beceri?

LinkedIn’in raporuna göre, Blockchain, dönüşümü tetikleme potansiyeli açısından en büyük beceridir. Blok zinciri teknolojisi nihayet farklı işlevlerini benimseyen farklı endüstrilerle kripto para biriminden farklı bir tanıma elde etti. Blockchain için farklı ilgili kullanım senaryoları, blockchain’in farklı iş piyasalarına girme potansiyelini de sergiliyor..

Önceden, blockchain uzmanlığı kripto para piyasalarıyla sınırlıydı ve yavaş yavaş finans kurumları blockchain teknolojisini kullanmaya başladı ve yavaş yavaş önemli bir pazar tabanı kazandı. İşverenler, iş değerini artırmak için gelecekte en çok talep gören becerilerden biri olarak blok zincirinin gücünden yararlanmak zorundadır. İşverenler, blockchain’in çalışması, potansiyel faydaları ve işletmelerin blockchain teknolojisinin maksimum potansiyelinden yararlanmasına yardımcı olmaya uygun profesyonellerle aşinalık geliştirmelidir..

Okuyucular, LinkedIn’in raporunun yanı sıra, blockchain’in ABD, İngiltere, Almanya, Avustralya ve Fransa’da en iyi becerilerden biri olduğunu da unutmamalıdır. Pek çok büyük kuruluş, Oracle ve IBM gibi bazı önemli isimlerle blockchain uzmanları aramaya devam ediyor. Ek olarak, yeni başlayanlar da sürekli olarak blockchain uzmanları arıyor. Blockchain’in bir diğer kritik yönü, profesyonellerin blockchain uzmanlığı ile çok çeşitli iş rollerini keşfedebilmesidir. Blockchain tabanlı iş rollerinin çeşitliliği, geliştiriciler, işletme yöneticileri, kodlayıcılar, analistler, mühendisler ve diğer birçok rol için fırsatlar içerir..

Blockchain Uzmanlığı Gerektiren Sektörler

Şu anda, blockchain işlerine olan talep belirli sektörlerde artacaktır. Raporun etkisi, blok zinciri uzmanlığı gerektiren önemli sektörlerde istihdam fırsatlarının genişlemesini teşvik edecektir. Finans kurumları, bankalar, sigorta, perakende, muhasebe ve hatta hukuk bürolarına kadar hemen hemen her sektör, blok zincirinin avantajlarından yararlanmak ister..

Blockchain, bu endüstrilerde ademi merkeziyetçilik ve güvenli işlemlerin avantajları için en üst düzey beceridir. Teknolojinin başlangıcından bu yana faaliyet gösteren blockchain girişimleri, ürünlerinde ve çözümlerinde inovasyon sağlamak için blockchain uzmanlığına sahip bireyleri kullanabilir..

Blok zincirinin ademi merkeziyetçilik yönü, teknoloji firmalarında ve devlet firmalarında da benimsenmesini sağlıyor. Ademi merkeziyetçilik, operasyonları düzene sokarken teknoloji firmaları için iç ve dış işlemleri basitleştirmeye yardımcı olurken, devlet kurumları kriptografi ve şeffaflık arasındaki simbiyotik denge için blok zincirinden yararlanıyor..

Zor Beceriler ve Yumuşak Beceriler

LinkedIn, raporunda zor becerileri ve sosyal becerileri nitelemek için belirli kriterler kullandı. Zor beceriler, temelde çalışanın belirli bir görevi yerine getirme becerisidir, yumuşak beceriler ise ilgili görevi başarmak için yaklaşımlarla ilgilidir. Yumuşak beceriler, özellikle işbirliği, problem çözme, karar verme ve uyarlanabilirlik becerileriyle ilişkilidir. Öte yandan, blockchain’in 2020’de en iyi beceri olduğu sert beceriler, patent hukuku, yazılım geliştirme veya finansal muhasebe gibi alanlarda teknik yetenekler ve uzmanlık gerektirir..

Zor beceriler, sosyal becerilere kıyasla daha kolay tanımlama ve ölçme kriterlerine sahiptir. İşverenler, önemli blok zinciri tabanlı iş rollerini doldurmak için blok zinciri becerileriyle birlikte yumuşak beceriler arayacaklar. Bununla birlikte, yumuşak beceriler öncelikle bilişsel yetenekler, davranış, kişisel özellikler ve düşünme ile ilgilenir. Bu yönlerin ölçülmesi özellikle zordur ve işe alım görevlileri için dikkate değer zorluklar sunar..

Peki, blockchain’i 2020 yüksek ödeme becerilerinden biri yapan ideal yumuşak beceri nedir? LinkedIn’in raporuna göre bu sorunun cevabı duygusal zeka. Duygusal zeka, blockchain profesyonellerinin kendi duygularını ve başkalarının duygularını tanıma yeteneklerini sergiliyor. Ayrıca, bir profesyonelin proaktif ve verimli düşünmeyi sağlamak için duygusal bilgileri kullanmasına yardımcı olur. İşe alım görevlileri, adayın duygusal zekasını değerlendirmek için kısa vadeli projelerde adayın önceki hatalara verdiği yanıtlar veya performans gibi soruları kullanabilir..

Talep Edilen Diğer Zor Beceriler

Blockchain’in 2020’de en iyi beceri olduğu gerçeğine ek olarak, küresel talep gören birçok başka beceri var. UX tasarımı, bağlı kuruluş pazarlaması, video üretimi, iş analizi ve satış da 2020 için çok önemli olan talep gören becerilerdir. Bulut bilişim, analitik akıl yürütme ve yapay zeka 2020 için zor beceriler listesinde müthiş bir konuma sahipken, blockchain bunu kanıtlayabilir oyun değiştirici olmak. Blok zinciri teknolojisinin IoT ve bulut tabanlı çözümlerle entegrasyon beklentileri, aynı şey için ilk kanıtları sunuyor.

Blockchain Kalmak İçin Burada mı??

Blockchain en iyi becerilerden biridir ve LinkedIn bunu ilk kez belirtmiştir. LinkedIn raporu, dijital dönüşümde ani bir yükselişten hemen önce geldiğinden, bir mucizeden başka bir şey değil gibi görünüyor. İşletmeler, sürdürülebilirliği sağlamak, maliyetleri düşürmek, kaynakları optimize etmek ve diğer birçok neden için dijital platformlara geçiş yapıyor..

Son küresel salgın, dijital dönüşüm için büyük bir itici güç olmuştur ve blockchain teknolojisi, son derece güvenli, şeffaf ve etkili uçtan uca çözümlerin oluşturulması için kanıtlanmış bir araçtır. Bu nedenle, blockchain teknolojisi uzmanlığına olan yüksek talep gelecekte de gelişmeye devam edecektir..

Bu nedenle, kariyerinizi en çok talep gören teknolojiyle inşa etmek istiyorsanız, Blockchain yolculuğunuza şimdi Ücretsiz Blockchain Kursu ile başlamalısınız. Parlak bir geleceğin temelini atmak için şimdi ilk adımı atın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me