Dağıtılmış bir deftere sahip olma özelliği nedeniyle, birçok kişi özel blok zincirlerinin ve veritabanlarının aynı şekilde çalıştığını düşünür. Bu makale, özel blockchain ile veritabanı arasındaki tartışmayı açıklığa kavuşturuyor ve bu iki teknolojinin nasıl tamamen farklı olduğunu gösteriyor..

Blockchain teknolojisinin ortaya çıkmasından sonra, teknolojinin bizim için gerçekten neler yapabileceğine dair birçok merak oldu. Birçok kişi blockchain’in sadece bir tür olduğunu düşünse de, farklı amaçlar için başka varyasyonlar da vardır. Ancak, teknoloji meraklıları arasında özel blockchain ve veritabanı arasındaki kafa karışıklığı devam ediyor..

Bu nedenle, bugün, farklılıklarını daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için özel blok zinciri ile veritabanı arasındaki nihai karşılaştırmayı getireceğim..

Şimdi kayıt:Ücretsiz Blockchain Kursu


Özel Blockchain Nedir?

Özel blok zinciri ile veritabanı karşılaştırmasına geçmeden önce, özel blok zincirinin ne olduğuna bakalım. Temel olarak, özel blok zincirleri, halka açık olanlardan nispeten farklıdır. Burada, ağa yalnızca tek bir kuruluşun erişimi olacaktır. Dahası, kuruluş ağa kimlerin katılabileceğine veya kimin fikir birliğine katılabileceğine de karar verebilir..

İlk başta, şu anda merkezi olmayan görünmüyor, değil mi? Temelde merkezi, merkezi olmayan bir sistem türüdür.

Önemli fark, blok zincirinin temel özelliklerinin hala orada olmasıdır, ancak ağa ek bir yönetişim vardır. Defter herkese açık olmadığından, herhangi bir uygun yetkilendirme olmadan erişemezsiniz.

Gerçekte, yönetim otoritesi, teknolojinin özel blok zinciri çözümlerinde nasıl çalışacağı konusunda çok fazla kontrole sahiptir..

Bu nedenle, tamamen kamusal mimari yerine, özel blok zinciri çözümleri size dağıtılmış ve kısmi merkezi olmayan bir ortam sunacaktır. Bunun nedeni, özel blok zincirlerinin dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) kullanmasıdır..

Her neyse, kriptografi veya değişmezlik gibi diğer faktörler hala masada. Ancak en iyi yanı, işlemleriniz için gizlilik istiyorsanız, artık bunu özel blockchain çözümlerinden edinebilirsiniz..

Günümüzde kullanılabilecek birçok özel blok zinciri vardır. Ancak Ripple, platformlarını beslemek için özel bir blockchain kullanan popüler olanlardan biridir. Dahası, platformları yalnızca kurumsal düzeydeki çözümler için uygundur.

Hyperledger blockchain, Enterprise Ethereum, R3 Corda blockchain gibi başka izin verilen platformlar da var, ancak bunlar biraz farklı..

Daha fazla oku:Özel Blockchain Teknolojilerinin Yükselişi

Şimdi özel blok zincirinin neden sizin göz önünde bulundurmanız gerektiğini inceleyelim!

özel blockchain vs veritabanı

Özel Blockchain’in Özellikleri

Üstün Gizlilik Sunar

Özel bir blok zincirinin en iyi özelliklerinden biri, herhangi bir kuruluş için yüksek düzeyde gizlilik sağlamasıdır. Gerçekte, işletmeler iş dünyasında birçok hassas bilgiyle uğraşmak zorundadır. Böylece, sızdırılırlarsa, işlerini ve marka değerlerini ciddi şekilde kaybederler..

Bu onlar için yüksek bir risktir ve bu nedenle verimliliklerini artırmak için halka açık bir blok zinciri kullanamazlar. Bu yüzden özel blok zincirleri ilk etapta ortaya çıktı. Bunlar çoğunlukla özel işlem süreçleri sunar ve kuruluşların bilgilerini yalnızca yetkili kişiler için tutmasına yardımcı olur.

Bu özel blockchain teknolojisi ile veritabanı karşılaştırma kılavuzunun bir sonraki avantajına bir göz atalım..

Daha Verimli Performans

Tipik olarak, özel blockchain platformları, halka açık olanlara kıyasla çok daha az enerji tüketir. Ama nasıl? Her şey kullandıkları fikir birliği protokollerine bağlı. Gerçekte, halka açık blok zincirleri tipik olarak güç tüketen fikir birliği protokollerini kullanır. Örneğin, iş kanıtı şu anda en yüksek enerji tüketen fikir birliği algoritmalarından biridir..

Ancak özel blok zinciri bu tür bir fikir birliği kullanmaz. Bunun yerine, bir işlem üzerinde bir anlaşmaya varmak için bir tür oylama mutabakatı veya diğer fikir birliği algoritması kullanırlar..

Daha Az Uçucu Ağ

Gerçekte, özel blok zincirleri hiç değişken değildir. Herhangi bir tutarsızlığı göz ardı edecek bir yetkili makam olduğundan, işlem ücreti oranlarını kontrol eden herhangi bir sorun olmayacaktır. Bir başka harika haber de, özel blok zincirinin çoğunun yerel para birimlerinin olmamasıdır. Yani, kripto para biriminin gereksiz değişken doğasıyla uğraşmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir..

Kurumsal bir blok zinciri ortamında, kripto para birimleri uzun vadede sürdürülebilir bir iş sonucu sunmak için güvenilir değildir. Böylece, özel bir blockchain ile, istediğiniz gibi istikrar elde edersiniz..

Bu özel blockchain teknolojisi ile veritabanı karşılaştırma kılavuzunun bir sonraki avantajına bir göz atalım..

Organizasyonel Güçlendirme

Halka açık blok zincirleri daha çok kullanıcı yetkilendirmeye odaklanır. Ancak kuruluşların da güçlendirmeye ihtiyacı var. Gerçekte, iş modellerimiz ve onları yürütme şeklimiz çok daha farklı. Her seviyede tam ademi merkeziyetçiliğe ulaşıp ulaşamayacağımızı bile bilmiyoruz.

Özel blok zincirlerinde, o kuruluşun kurallarına ve kurallarına uymanız gerekir. Bu kuruluşun iyileştirilmesi için gereklidir ve özel blok zinciri bunu kolayca sağlayabilir.

Neden Özel Blockchain?

Neden en başta özel blok zincirleri düşündüğünüzü merak ediyor olmalısınız? Bunun nedeni, bu tür bir modelin adil fayda payına sahip olmasıdır. Onlara bir göz atalım!

Çok Maliyet Tasarrufu Sağlar

Her şeyden önce, özel blockchain çözümleri uzun vadede çok fazla maliyet tasarrufu sağlar. Halka açık bir blok zincirini çalıştırmak ve sürdürmek çok zaman ve kaynak gerektirir. Dahası, kuruluşlar iç ağ sistemleri için halka açık blok zincirini kullanamazlar. Neden?

Çünkü rakiplerinden biri ağa girip neyin peşinde olduğunu görebilirse, şirket rekabet gücünü kaybedecektir. Dahası, güvenlik nedeniyle gizli dosyalar için de ekstra gizlilik olması gerekir..

Özel bir blok zinciri kullanarak birçok maliyetten kolayca tasarruf edebilirler.

Daha Düşük İşlem Ücretleri Sunar

Özel blok zincirinin çok fazla kullanıcısı olmadığı veya ölçeklenebilirlik sorunları olmadığı için işlem ücretleri düşüktür. Temel olarak, bir ağdaki işlemlere olan talep birden çok taraf tarafından arttıkça işlem ücreti oranları yükselir..

Ancak özel blok zincirleri için durum böyle değil. Bu modellerde, her zaman çok düşük işlem oranları elde edeceksiniz.

Ağ Düzenlemeleri

Ağ düzenlemeleri ile birlikte gelir ve sistemdeki her kullanıcının tüm bu düzenlemelere uyması gerekir. Önceden, halka açık blok zincirlerinin herhangi bir düzenlemesi yoktu ve işletmeler için blok zincirinin kapsamları kasvetli görünüyordu..

Bu nedenle, düzenlemeleri en baştan tanımlayabileceğiniz için, bir kuruluşun blockchain’e yükseltmesi ve tüm özelliklerini kullanması daha kolay olacaktır..

Suçlu Erişim Yok

Özel blok zincirlerinde, herhangi bir suçlunun ağınıza erişmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Gerçekte, birçok suçlu, karanlık ağdaki suçları ödemek için kripto para birimlerini kullanır. Ancak özel blok zincirlerinin yetkileri olduğu için buna erişemezler.

Daha fazla oku: Public Vs Private Blockchain: Nasıl Farklılar??

Veritabanı (DB) nedir?

Bir veritabanı tipik olarak, kolayca erişilebilen, yönetilebilen ve güncellenebilen bir organize veri koleksiyonunu ifade eder. Gerçekte, tüm bilgisayar veritabanları, satış işlemleri veya müşteri etkileşimleri vb. Gibi bilgi, kayıt veya dosya kümelerini içerme eğilimindedir..

Birçok çeşit veritabanı vardır. Ancak geleneksel veritabanı, dizine alınmış satırlar ve sütunlar içeren bir tablodan başka bir şey değildir. Dahası, şirketler NoSQL veya SQL sorgularını kullanarak bilgi bulmayı kolaylaştırmak için bunu kullanır..

Öte yandan, grafik veritabanları, belirli ölçülerdeki girişler veya sorgular arasındaki her türlü ilişkiyi tanımlamak için kenarları ve düğümleri kullanmaya çalışır..

Her halükarda, veritabanı yöneticisi, veritabanına yazma, okuma, silme veya güncelleme yeteneği olan kullanıcılara erişim sağlamaktan sorumludur..

Bununla birlikte, veritabanlarının doğru özelliği, merkezileştirilmiş olmalarıdır. Bu, isterlerse girişlerinizi kolayca değiştirebilecek daha yüksek bir otorite olduğu anlamına gelir. Gerçekte, bu, verileri güvenilmez hale getirir ve yolsuzluğa yol açar.

Öte yandan, şimdi, bazı veritabanları bilgiye daha fazla güvenlik sağlamak için ACID uygunlukları sunuyor..

Daha Fazla Çalışma İçin: Blockchain vs Veritabanı: Farkı Anlamak

Veritabanı Yönetim Sisteminin Avantajları

Veritabanı yönetim sistemi, sistem üzerindeki bilgilerin güvenlik protokolleri ile alınmasına, erişilmesine ve kullanılmasına fiilen izin verir. Dahası, veri bütünlüğünden ve diğer özelliklerden sorumludur. Öyleyse, tipik bir veritabanının avantajlarının neler olduğunu görelim.

Daha İyi Veri Aktarımı

Bir veritabanında, kullanıcılar daha iyi yönetilen verilere erişebilir. Gerçekte, kullanıcıların ihtiyaç duydukları bir bilgiyi hızlı bir şekilde sorgulamalarına ve hızlı bir yanıt süresine sahip olmalarına yardımcı olur. Dahası, ortam için gerekliyse kullanıcıların değişiklik yapmalarına da yardımcı olabilirler..

Veri güvenliği

Veritabanları küresel olarak kullanılmaktadır. Birçok kullanıcı aynı anda veri aktarmaya veya veri paylaşmaya çalışırken bir şirketin veritabanı üzerinde büyük bir baskı vardır. Böylelikle güvenlik ihtiyacı büyük ölçüde artmaktadır..

Kurumlar Veritabanı Yönetim Sistemini kullanarak ihtiyaç duydukları güvenlik ve gizliliğe kavuşabilirler. Ancak, daha yüksek güvenlik protokolleri sunsa bile bunu bilmelisiniz. Yine de kullanıcıların yetkisiz değişiklikler yapmasına izin verebilir.

Ayrıca, güvenlik protokolleri çoğu zaman bilgisayar korsanlarını veri tabanının dışında tutmak için yeterli değildir..

Daha Düşük Maliyetler

Gerçekte, bir veritabanı kurmanın maliyeti oldukça ucuzdur. Yüksek oranda erişilebilir bir teknoloji olduğu için, herhangi bir şirket veritabanlarını minimum maliyetle kurabilir. Bununla birlikte, veritabanını daha sonra korumak, maliyetlerin eklenmeye başlayabileceği şeydir..

Ölçeklendirme yaparken, bir şirketin veritabanı kapasitelerini de artırması gerekir. Gerçekte, bir veritabanı ne kadar büyük olursa, onu yönetmek o kadar zorlaşır. Ve tutarsızlıklar da artmaya başlar. Ölçeklenebilirlik ise kilit blok zinciri özelliklerinden biridir..

Bu özel blok zinciri ile paylaşılan veritabanı karşılaştırma kılavuzundaki bir sonraki avantajı inceleyelim!

Veri Tutarsızlığını En Aza İndirmek

Veritabanlarının büyük bir özelliği, bir ağ içinde birden fazla tablo olduğu için, bir tablodaki bir değişikliğin başka bir tablodaki diğerini etkileyebilmesidir. Diğer tablo da güncellenmezse veri tutarsızlığı yaratır.

Ancak, bir veritabanını doğru bir şekilde tasarlarsanız, bunlara bağlı bir tabloyu güncellerseniz diğer tabloları da otomatik olarak güncellemelidir. Böylece tutarsız bilgi sorununu da azaltabilir.

Daha Hızlı Veri Erişimi

Veritabanını kullanarak, çok özel bir soru soruyorsanız hızlı bir şekilde sorgulayabilirsiniz. En iyi yanı, veritabanlarının son derece hızlı olmasıdır. Gerçekte, aynı zamanda oldukça doğrudurlar. Örneğin, belirli bir zamanda belirli bir ürünü satın alan belirli bir müşteri hakkında bilgi edinmek isteyebilirsiniz..

Tek yapmanız gereken basit bir sorgu dili çalıştırmak ve işiniz bitti. Algoritmalar, cevabınızı anında size getirir. Gerçekte, veritabanları müşteri hizmetlerinde gerçekten kullanışlıdır ve birden fazla müşterinin sorunları vardır ve temsilci, sorunun ne olduğunu veritabanından hızlı bir şekilde arayabilir..

Bu özel blok zinciri ile paylaşılan veritabanı karşılaştırma kılavuzundaki bir sonraki avantajı inceleyelim!

Bilgi Paylaşımı

Veritabanlarının yardımıyla belirli bilgileri belirli bir tarafla da paylaşabilirsiniz. Yani hiçbir şekilde kamu malı değil. Böylelikle tüm hassas bilgilerinizi saklamak ve sadece yetkili personele erişim sağlamak için size depolama alanı sunar..

Birden fazla tarafla iş yapıyorsanız bu çok büyük bir artı nokta olabilir..

Daha fazla oku:Blockchain İş Stratejisi Kılavuzu

Artan Üretkenlik

Bazı araçların yardımıyla, veritabanlarındaki tüm verileri, kullanıcıların daha iyi, bilgilendirici ve hızlı kararlar vermesine yardımcı olacak bir parça yararlı bilgiye kolayca dönüştürebilirsiniz. Gerçekte, bu küçük verimlilikler aslında bir şirketin başarısını telafi ediyor.

Depolama Alanının Azaltılması

Açıkçası, tüm kağıt tabanlı bilgilerinizi veri tabanlarına kaydetmeye başlarsanız, size çok fazla depolama alanı kazandıracaktır. Tipik olarak, oldukça kolay bir şekilde manipüle edilebilen çok sayıda kağıt tabanlı iz vardır. Ancak veri tabanları ile tüm bilgiler dijital hale getirilirdi..

Sonuç olarak, artık evrak işlerine güvenmenize gerek kalmayacak. Tüm belgelerinizi dijital hale getirmek başlangıçta acı çekecek olsa bile. O sıkıntıdan sonra her şey sorunsuz olacak.

Basit

Bir veritabanı kullanmak oldukça basittir. Gerçekte, hiçbir ek karmaşıklık veya sorun yoktur. Bu nedenle, çalışanların şirketteki çalışmaları için veritabanlarını kullanmaya başlamak için çok az eğitime ihtiyacı olabilir veya hiç olmayabilir. Bu özel blockchain teknolojisi ile veritabanı karşılaştırma kılavuzunun bir sonraki avantajına bir göz atalım.!

Daha fazla oku:2021’de 15+ Pratik Blockchain Kullanım Durumu

Özel Blockchain vs Veritabanı: Nasıl Farklılar??

Temel olarak, özel bir veritabanının tipik veritabanlarına çok benzediğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak gerçekte, bu ikisi arasında çok büyük bir fark var.

Her şeyden önce, temel teknoloji veya bilgiyi saklama şekilleri tamamen farklıdır. Dolayısıyla, aralarında da bazı bariz farklılıklar olacaktır..

Yetki

Bu, özel blok zinciri ve veritabanı arasındaki en büyük farklardan biridir. Özel blok zincirleri kısmen merkezden uzaklaştırılmıştır. Bu, sisteme bakan tek bir varlık olacağı anlamına gelir. Yani bir bakıma, size istediğiniz tam ademi merkeziyet faktörünü sunmaz.

Ancak, temel özellikler hala orada.

Öte yandan, veritabanları tamamen merkezileştirilmiştir. Bu, yalnızca tüm girişlerinizi gözden kaçıracak bir otorite olacağı anlamına gelmez. Ancak onları istedikleri gibi değiştirebilir veya değiştirebilirler. Gerçekte, kıyaslandığında, özel bir blok zincirinde, tipik bir veritabanından daha fazla özgürlük elde edersiniz. Merkezi olmayan ve merkezi sistemler arasındaki bir karşılaştırma size daha iyi bir fikir verecektir.

Mimari

Özel blok zincirlerinin farklı bir mimari modeli vardır. Gerçekte, sistemin birincil mimari tasarımı olarak tipik istemci-sunucu modelini izlemez. Bu nedenle, ağda dağıtılmış doğa sunmak için eşler arası bir ağ modeli kullanır.

Yani bunun anlamı nedir? Bu, tüm sorgularınızı almak için sunucuya bağlı olmak yerine, ağdaki başka bir kullanıcıyla doğrudan iletişim kurabileceğiniz anlamına gelir..

Öte yandan, veritabanları tipik istemci-sunucu modelini izler. Saldırılara daha yatkın, oldukça modası geçmiş bir modeldir. Daha da önemlisi, eşler arası modellerden oldukça yavaştır.

Bu özel blockchain teknolojisi ile veritabanı karşılaştırma kılavuzundaki sonraki farkı görelim.

Verim

Gerçekte, veritabanları özel bir blok zincirine kıyasla çok daha hızlıdır. Sorun şu ki, özel blok zincirleri yeni teknolojiler olsa da, bir ölçeklendirme sorunu var. Veritabanlarında buna sahip değildir. Gerçekte, ihtiyaç duyduğu her ölçüde ölçeklenebilir ve yine de ihtiyacınız olan hızlı çıktıyı sağlayabilir..

Ancak özel blok zincirleri, ağda başa çıkabileceğinden daha fazla baskı varsa yavaşlayacaktır. Dolayısıyla, temelde, her saniye gerçekleştirebileceği işlemlerin sayısı için bir sınır vardır. Bu aralıkta kalabilirseniz, veritabanını kolayca yenebilirsiniz..

Maliyet

Diğer bir büyük fark, her iki teknoloji için de maliyettir. Veritabanları oldukça ucuzdur. Neden? Yüksek oranda erişilebilir bir teknoloji olduğu için, herhangi bir şirket veritabanlarını minimum maliyetle kurabilir. Bununla birlikte, veritabanını daha sonra korumak, maliyetlerin eklenmeye başlayabileceği şeydir..

Bununla birlikte, genel olarak bakıldığında, blockchain teknolojileriyle karşılaştırıldığında, hala çok daha ucuz. Diğer özel blok zincirleri, halka açık meslektaşlarına kıyasla biraz ucuz..

Şu anda tüm bilgisayarların veya cihazların veritabanlarını kullanmak için kullanıldığını unutmayın. Yani, tamamen farklı bir teknolojiye geçmek istediğinizde, yatırım yapmanız gerekir..

Bu veritabanı ile özel blockchain teknolojisi karşılaştırma kılavuzundaki bir sonraki farkı görelim.

Veri işleme

Bu, her iki teknoloji arasındaki en büyük farklardan biridir. Özel bir blok zincirinde, kullanıcıların yalnızca okuyup yazmasına izin verilir, başka hiçbir şey yapılmaz. Böylece, veri deftere girdiğinde, hiç kimse onu hiçbir şekilde değiştiremez. Bu özelliğe değişmezlik denir ve blockchain onu ne pahasına olursa olsun korur. Blockchain teknolojisinin en büyük faydalarından biridir.

Öte yandan, veritabanlarında kullanıcılar, sisteme bir giriş yaptıktan sonra bile bir girişi yazabilir, okuyabilir, silebilir veya güncelleyebilir. CRUD’yi izler. Yani, isterseniz, erişiminiz varsa başka birinin girişini kolayca değiştirebilir veya değiştirebilirsiniz..

Gerçekte, bu erişilebilirlik biçimi aslında her düzeyde yolsuzluğa yol açtığı için o kadar da büyük değildir..

Veri bütünlüğü

Veritabanları her düzeyde veri bütünlüğünden yoksundur. Nasıl? Zaten bildiğiniz gibi, eğer erişebilirse herhangi birinin veriyi değiştirebileceğini biliyorsunuz. Bu nedenle, veritabanının herhangi bir düzeyde tam veri bütünlüğü sunabilmesinin bir yolu yoktur..

Bu, iş dünyasının her gün uğraşmaya devam ettiği bir şey. Bu tür bir sistemde pek çok tutarsızlık vardır ve bu bir kuruluş için büyük maliyetlidir.

Öte yandan, özel blok zincirlerinin değişmezliği vardır. Bu, veri bütünlüğü sağlar. Bununla birlikte, platformu yalnızca tek bir kuruluş yönettiği için, kuruluş belirli kurallar altında bir işlemi geçersiz kılabilir. Ama söylemeliyim ki, bu oldukça muhtemeldir. Blockchain’in çözdüğü en büyük sorunlardan biridir.

Bu veritabanı ile özel blockchain teknolojisi karşılaştırma kılavuzundaki bir sonraki farkı görelim.

Şeffaflık

Bu nokta diğerlerinden oldukça farklı. Pratik olarak, her iki teknoloji de hiç şeffaf değil. Temel olarak, halka açık blok zincirleri aslında tamamen şeffaftır, ancak özel olanlar değildir. Neden? Bunun nedeni, kullanıcıların özel olarak işlem yapabilecekleri özel zincirleri tutmalarına izin vermesidir. Dahası, uygun yetki olmadan kimse bu özel zincirde gerçekten neler olup bittiğini göremez..

Aynı şey veritabanlarında da olur. Gerçekte, veritabanlarındaki girişler şeffaf veya kamu malı değildir. Görmek veya onunla etkileşim kurmak için erişiminizin olması gerekir. Yani her iki sistem de şeffaf değil.

Bu veritabanı ile özel blockchain teknolojisi karşılaştırma kılavuzundaki bir sonraki farkı görelim.

Kriptografi

Özel blok zincirleri, tüm işlem kayıtlarının güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için kriptografiye sahiptir. Bu tekniğin yaptığı şey, işlem bilgilerini şifrelemesi ve kimsenin kurcalamayacağından emin olmasıdır. Dahası, bilgisayar korsanlarının ona hiçbir şekilde erişememesini de sağlar..

Birisi bir girişi değiştirmeye çalıştığında, blok zinciri zincirden ayırır, böylece genel verileri hiçbir şekilde etkilemez..

Oldukça işlevsel ve harika bir güvenlik önlemidir. Ancak veritabanında kriptografi görmüyorsunuz. Dahası, herhangi bir şifreleme biçimi görmeyeceksiniz. Ama neden? Aslında, veritabanlarında çok sayıda giriş vardır ve veritabanını sorgulayacak algoritmaların cevabı almak için her girişin şifresini çözmesi gerekir. Ve bu oldukça zaman alır.

Devamını Oku: Kriptografide Hashing

Özel Blockchain vs Veritabanı: Karşılaştırma Tablosu

Özel BlockchainDatabase
Yetki Kısmen merkezi olmayan Merkezileştirilmiş
Mimari Eşler arası model İstemci-sunucu modeli
Verim Hızlı Daha hızlı
Maliyet Ucuz Daha ucuz
Veri işleme Tek bir kuruluş için okuyun ve yazın Oluştur, Oku, Güncelle, Sil
Veri bütünlüğü Kısmi veri bütünlüğü Veri bütünlüğüne sahip değil
Şeffaflık Şeffaf olmayan Şeffaf olmayan
Kriptografi X

Sonuç

Sonunda, söylemeliyim ki, hem veritabanı hem de özel blok zinciri, özelliklerin adil payıyla birlikte gelir. Gerçekte, veritabanı ve özel blockchain karşılaştırması, size bunların birbirlerinden ne kadar farklı olduklarına dair yalnızca bir fikir verir. Hangi yolu seçeceğinize karar vermenize yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, blok zincirinin yavaş yavaş veritabanlarının yerini alacağını ve gün geçtikçe gerçekten eski hale geldiklerini unutmamalısınız. Yani, şimdi veya daha sonra, blockchain teknolojisine geçmeniz gerekecek.

Her neyse, umarım bu karşılaştırma size bilmeniz gereken her şeyi sunar. Dolayısıyla, artık blockchain’i uygulamak isteyip istemediğinize karar vermek size kalmıştır..

Ancak daha fazla ayrıntıya girmek istiyorsanız, daha fazla bilgi edinmek için ücretsiz blok zinciri kursumuza göz atmayı unutmayın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me