Sözleşme yönetimi çözümleri ve blok zinciri hakkında bilgi edinmek mi istiyorsunuz? Eğer öyleyse, doğru yere geldiniz. 

Bu yazıda, sözleşme yönetimi çözümlerine odaklanacağız ve blockchain’in sözleşme yönetimi çözümünü nasıl etkilediğini öğreneceğiz. Kısacası, odak noktamız CMS için blok zinciri olacak. Ayrıca CMS blockchain zorluklarını da öğreneceğiz. Öyleyse, gecikmeden başlayalım.

Blockchain, her sektörde devrim yaratma potansiyeline sahiptir. Blockchain’in sahip olacağı en büyük etkilerden biri iş üzerinedir. Yeni altyapıyı getirecek ve işletmelerin iş süreçlerini oluşturmalarına ve kolaylaştırmalarına yardımcı olacaktır..

Peki, blockchain nasıl yardımcı olur? Blockchain, şeffaflığı, güvenliği artıran ve değişmezlik sağlayan merkezi olmayan bir eşler arası ağdır. Tüm bu özellikler, neredeyse her iş sürecini değiştirmek için fazlasıyla yeterlidir. Bu aynı zamanda sözleşme yönetimi çözümlerini de içerir.


Sözleşme Yönetimi Çözümleri nedir?

Sözleşme yönetimi çözümleri, Sözleşme Yaşam Döngüsünü idare etmek için tüm araç ve tekniklerle donatılmış yazılımlardır. İş akışlarını sürdürmek için sözleşmelere bağlı olan müşteriler, çalışanlar, ortaklar ve kuruluşların sözleşmelerini yönetir..

İşletmelerin kağıt sözleşmeler kullandığını görmek yaygındır. Yararlıdırlar, ancak onları değiştirmek, doğrulamak veya saklamak söz konusu olduğunda sınırlıdır. Kaza nedeniyle kağıt sözleşmeler çalındığında veya imha edildiğinde ne olur? Yazılım çözümünün devreye girdiği yer burasıdır. Artık işletmeler kağıt sözleşmelerini dijitalleştirme konusunda daha proaktifler..

Diziye blok zinciri

Blockchain, mevcut sözleşme yönetimi çözümlerinin çalışma şeklini değiştirmeye yardımcı olabilir. İşe sözleşme yönetiminde ustalaşmanın bir yolunu sağlayabilecek mükemmel bir uygulama olan blok zinciri sözleşme yönetimine yol açacaktır..

Blockchain sözleşme yönetimini nasıl değiştirebilir??

Sözleşme işleme, her zaman işletmeler için en büyük zorluklardan biri olmuştur. Yazma, müzakereler, yenileme, uygulama / yürütme ve yenileme dahil olmak üzere blok zinciri ile ilgili farklı faaliyetleri yönetme söz konusu olduğunda en büyük zorluk koordinasyondur. Tüm bu faaliyetler iyi bir zaman yatırımı gerektirdi.

Peki, blockchain sözleşme yönetimi çözümlerini nasıl değiştirir? Hadi keşfedelim.

Akıllı sözleşmelerin kullanımı

Blockchain’in temellerinden biri akıllı sözleşmelerdir. Akıllı sözleşmeler, ağ otomasyonu ve kağıt sözleşmeleri dijital sözleşmelere dönüştürme yeteneği sağlar. Akıllı sözleşmeler, kağıt sözleşmelerin taşıdığı yasallığa benzer yasal kodlar olarak görülebilir..

Geliştiriciler, iki tarafı oyuna alarak akıllı bir sözleşme tanımlayabilir. Herkes sözleşmenin şartlarını kabul ettiğinde, sözleşme her şeyi resmileştirerek harekete geçirilir..

Her şey kodda olduğundan, akıllı sözleşmeler kullanılarak otomasyon sağlanabilir. Örneğin, bir taraf başka bir taraftan kredi almışsa, akıllı sözleşme kredi tutarını, faiz oranını ve kredinin taşıdığı diğer koşulları saklayacak şekilde kodlanabilir. Akıllı sözleşme, koşullu eylemleri tetikleyebilecek işlevler de içerebilir. Bu, bir tarafın kredisini iptal etmesi durumunda sözleşmenin kendi kendine kapanabileceği veya akıllı sözleşmeye dahil olan tüm tarafları bilgilendirebileceği anlamına gelir. Akıllı sözleşmeler ilk olarak ikinci nesil blockchain çözümü Ethereum’da tanıtıldı.

Akıllı sözleşmeler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, buradaki akıllı sözleşmelerle ilgili ayrıntılı kılavuzumuza göz atmanızı öneririz: Akıllı Sözleşmeler: Yeni Başlayanlar İçin Nihai Kılavuz.

Aracılara gerek yok

Blockchain destekli sözleşme yönetimi çözümleri ile arabulucuya ihtiyaç kalmaz. Veriler, sözleşme ile ilgili olarak taraflar arasında paylaşılabilir. Veriler, bir işlemle veya sözleşmenin herhangi bir kısmıyla ilgili olabilir. Ayrıca, kaç tarafın veya akranın birbiriyle iletişim kurabileceği konusunda herhangi bir sınırlama yoktur. Bu, sözleşmelerin işlenmesi ve bilgilendirilmesi için çok fazla bekleme süresini ortadan kaldırır. Geleneksel ortamlarda, bir tarafın kullanılamaması nedeniyle bir sözleşme sıkışabilir. Bu, sözleşme yönetimi çözümleri tarafından kullanılan akıllı sözleşmelerde görülmez. 

Aracıların olmaması aynı zamanda daha hızlı işlemler ve daha az manipülasyon anlamına gelir. 

Doğrulanabilir ve Doğru

Blockchain ayrıca ağ üzerinde yapılan işlemlerin doğrulanabilir ve doğru bir temsilini sunar. Blockchain platformundaki bir CMS, doğrulanabilir ve doğru bilgi anlamına gelir. Taraflarca doğrulanabilen, tüm verilerin ve sözleşmelerin tam kanıtlanmış bir şekilde ele alınmasını sağlar. Blok zincirinin değişmezliği aynı zamanda verilerin doğru olduğu anlamına gelir. Bir sözleşme hazırlanmışsa, değiştirilemez. Ancak doğru yetkilendirme ile değiştirilebilir. 

Verimli ve Maliyet Tasarrufu

CMS için blok zincirinin yapacağı en bariz bir diğer değişiklik, onu daha verimli ve maliyet tasarrufu sağlamaktır. Akıllı sözleşmeler, sözleşmelerin yönetilmesiyle ilişkili olarak hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlayan otomasyon sağlar.

Gelişmiş güvenlik ve veri yedeklemeleri

Blockchain, sözleşmelerin içeriğini, katılımı ve güvende tutulması gereken diğer önemli bilgileri güvence altına almak için gelişmiş kriptografi kullandı. Akıllı sözleşmeler, uygun güvenlik sunar ve sözleşme yönetimi çözümleriyle iyi çalışır. Ayrıca, geliştiricilerin gereksinimlere odaklanmasına ve iş için işe yarayan çözümler geliştirmesine de olanak tanır.

Bahsettiğimiz gibi, kriptografi, CMS ve blok zincirinin en iyi güvenlikte çalışmasını sağlar. CMS ve blockchain çözümlerinin çoğu, işlemi doğrulamak için eşler tarafından yapılan hesaplamalara bağlıdır..

Anında işlem garantili

CMS için Blockchain ile tarafların sözleşmelerinin ilerlemesi için aracıların veya başka herhangi bir sistemin beklemesine gerek kalmaz. Akıllı sözleşme çözümleri, kusursuz doğrulama prosedürleriyle birlikte gelir. Bu, blok zincirinin yapılan diğer her işlemin kaydını tutması nedeniyle mümkündür. Bunu yaparak, önceki eylemler yenilerini doğrulamak için kullanılır – bu da onların daha hızlı ve daha hızlı bir şekilde onaylamasını sağlar. Bir işlem yalnızca ön koşullar yerine getirilirse yürütülecektir.

Otomatik yönetim

Bir kişi, yaşam döngüsü boyunca otomatik olarak yönetilebilir. Akıllı sözleşmeler sayesinde bu mümkündür. Tek koşul, şartlar ve koşulları mümkün olan en iyi şekilde oluşturmaktır. Doğru ayarlanmışlarsa, kişi kendini yönetebilir. Bu otomasyon seviyesine ulaşmak için tarafların oturup şartları ve koşulları uygun şekilde ayarlaması gerekir..

Otomatik yönetim, hem basit hem de karmaşık sözleşmelerin ele alınması söz konusu olduğunda çok kullanışlıdır. CMS için akıllı sözleşmeler veya blockchain olmadan, sözleşme görevlileri tarafından dikkatlice yürütülür. Bu sözleşmeleri izlemek veya temizlemek için harcanan zamanı, acıyı ve çabayı azaltır.

Finans sektörü, ödemelerin zamanında yapılmasını ve müşterilerin daha iyi idare edilmesini sağlayacağından bunlardan büyük ölçüde faydalanabilir.. 

Geliştirilmiş şeffaflık

Blockchain, değişmezliği ve güvenliğiyle bilinir, ancak aynı zamanda şeffaflık da sunar. Bununla birlikte, şeffaflık giriş seviyesindedir, bu da tarafların sözleşmelerin durumu veya diğer hayati bilgiler hakkında bilgi edinmesini sağlar ve bu da çözümün verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Giriş düzeyinde şeffaflık, ilgili tarafların sözleşmenin durumu hakkında bilgi sahibi olması anlamına da gelir – aynı zamanda taraflar arasında belirsizlik olmamasını da sağlar..

Depolanan bilgiler şekillendirilebilir olmadığından sistemde de güven yaratılır. Bu nedenle, birinin saklanan bilgileri değiştirmesi ve bir uygunsuzluk yapması imkansızdır.. 

Blockchain ile mükemmel Sözleşme Yönetimi Çözümleri geliştiren şirketler

Blockchain ile CMS, birçok büyük teknoloji şirketi tarafından halihazırda uygulanmış bir fikirdir. Bu bölümde, bu şirketleri inceleyip neler sunabileceklerini göreceğiz..

Sözleşmeler için Accenture Blockchain

Accenture, sözleşmeleri yönetmek için blockchain teknolojisini kullanarak uzmanlığını sunar. Finans kurumlarını, sözleşmelerini yönetmeleri için iyileştirecek, böylece bunları otomatik hale getirebilecek ve günlerce beklemek yerine onlarla birkaç dakika içinde yapılabilecektir..

Accenture, sözleşmeler için Accenture Blok Zincirini sağlamak için R3 Corda teknolojisini ve Microsoft Azure’u kullanıyor. Tüm sürece yüksek verimlilik ve düşük sürtünme sunar. Tarafları meşgul eder ve yaşam döngüsü boyunca sözleşmeleri ele alır.. 

Ayrıca, dijital sözleşmelere dönüştürüldükleri ve daha sonra paylaşılan bir blockchain veritabanına yüklendikleri için mevcut kağıtlarla da çalışır. Her bir taraf, sözleşmelerini kolayca idare edebilir – onları görüntüleyebilir, gözden geçirebilir ve kabul edebilir. Bunların tümü, mümkün olan en iyi sonuç için blok zinciri defterinde yapılır. Blockchain’in değişmezliği de tüm sürece yardımcı olur.

Ayrıca, sınırlı veri paylaşımı ve şifreleme kullanarak yüksek düzeyde güvenlik sunar. Sonunda Accenture Blockchain for Contracts ile aşağıdaki faydaları sağlarlar

 • Geliştirilmiş görünürlük
 • Geliştirilmiş verimlilik ve hız
 • Tek veri kaynağı
 • Çevresel atıkları azaltın
 • Anlaşmazlıkları ve uzlaşma çabalarını ortadan kaldırın.

Icertis Sözleşme Yönetimi (ICM)

Bir sonraki konuşacağımız proje ise Icertis Sözleşme Yönetimi (ICM). Şirketlerin standart tabanlı blok zinciri ve izinli blok zinciri üzerinde sözleşme çözümlerini dağıtmasına olanak tanıyan Icertis Blok Zinciri Çerçevesini sunarlar..

ICM çerçeveleri tarafından sunulan temel özelliklerden bazıları şunları içerir:.

 • ICM platformuyla izin verilen veya standart tabanlı blok zinciri dağıtın.
 • Microsoft Azure üzerinde dağıtılabilir
 • Kayda özgü işlemler sunar
 • Akıllı cümleleri tanımlayın
 • Bilgi alışverişi
 • İzleyin ve yönetin

Ayrıca şirketlerin sorunsuz prototip oluşturma ve üretim dağıtımları yapmasına da olanak tanır.

ICM hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, burayı kontrol edin: Icertis Sözleşme Çerçevesi.

Microsoft ayrıca yakın zamanda blockchain sözleşme yönetimi için Icertis ile ortaklık kurdu.. 

MindTree

MindTree ayrıca OTC (tezgah üstü) türev ticareti için kendi Akıllı Sözleşme Yönetimi çözümünü sunar. Mindtree’nin güvenilir, güvenli ve hızlı işleme olan Blockchain çözümünü kullanarak bunu sağlarlar.

OTC sözleşme yönetimi için akıllı bir yaklaşım sunar. OTC çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz İşte.

Güvenlik, şeffaflık, verimlilik vb. Dahil genel faydalar

Konfidio

Berlin’in bir Blockchain Venture Studio olan Konfidio, bir kuruluşun sözleşmelerini verimli ve akıllıca yönetmesine olanak tanıyan merkezi olmayan çözümünü de sunuyor. Çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinin İşte.

Temel özellikler şunları içerir:

 • Gerçek zamanlı yönetim panosu
 • Akıllı SLA ve Sözleşme Performansı
 • Katalog Hizmetleri ve Ürünleri

Sonuç

Bu bizi CMS ve blockchain makalemizin sonuna götürüyor. Sözleşme yönetimi çözümlerinin blockchain’den nasıl fayda sağlayacağını ya da tam tersini tartıştık. Blockchain, CMS’yi büyük ölçüde geliştirme potansiyeline sahiptir. Peki, bu iki teknoloji hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me