blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogKurumsal Blockchain

Avrupa’da Blockchain: AB Blockchain Gözlemevi ve Forumundan Öğrenimler

ConsenSys, iki yıl boyunca Avrupa Komisyonu’nun ana blockchain düşünce kuruluşu ve politika danışma organının arkasındaki ekibe liderlik etti. Ekosistemin durumu hakkındaki çıkarımlarımız burada. tarafından Tom LyonsHaziran 25, 2020Yayınlanan Haziran 25, 2020

Avrupa'da Blockchain


Mayıs ayında ConsenSys, Avrupa Komisyonu’nun 27 aylık görevini başarıyla tamamladı. AB Blockchain Gözlemevi ve Forumu. Gözlemevinin amacı, Avrupalı ​​politika yapıcılar ile Avrupa’nın blok zinciri düşünce liderleri ve topluluğu arasında bir diyalogu kolaylaştırmaktı. Bu yazıda, Gözlemevi’nin çalışmalarını ve bulgularını özetliyoruz. Daha fazla ayrıntı için, bize danışabilirsiniz. 94 sayfalık nihai rapor, Gözlemevini veya Gözlemevinin web sitesini ayrıntılı olarak sunan (www.eublockchainforum.eu). 

AB Gözlemevi Nasıl Başladı

Gözlemevinin kökleri, Avrupa Komisyonu’nun bir “Blok zinciri ve dağıtılmış defter teknolojileri üzerine Avrupa uzmanlık merkezi.O zamanlar, Avrupa Parlamentosunun yanı sıra Avrupa Parlamentosu Üyeleri de dahil olmak üzere, erken olan ve Gözlemevi’nin sadık şampiyonları olan Jacob von Weizsäker ve Eva Kaili de dahil olmak üzere, bir dizi politika yapıcı, blok zincirini önemli bir atılım olarak kabul etmişti. Ancak bu aynı zamanda ICO balonunun ve kripto para birimleri ve kara para aklama hakkındaki kamuoyu tartışmalarının doruk noktasıydı, bu nedenle hükümet çevrelerinde ve genel kamuoyunda da pek çok şüphe vardı. Birçok paydaş, hükümet, işletme ve başlangıç ​​dünyalarında blockchain teknolojisinin geniş kullanım alanlarını bilmiyordu..

Proje için teklifimizi sunduğumuzda, bunu blockchain için yeni bir anlatıyı desteklemenin bir yolu ve merkezi olmayan güvenin değerine odaklanma fırsatı olarak gördük. Avrupa Komisyonu ortaklarımızın da görüşü buydu. Avrupa Komisyonu için, Avrupa’nın blok zincirinde lider bir rol üstlenmesini sağlama hedefini karşılamak, politika yapıcıların teknoloji ve ekosistemin ihtiyaçları hakkında derinlemesine bir anlayışa sahip olmasını gerektirir.. 

Gözlemevini bu doğrultuda çalıştırmaya çalıştık – hem Avrupa’da hem de küresel blok zincirinin gelişimini analiz eden bir “gözetleme kulesi” ve bir “deniz feneri” olup, politika yapıcılara kolektif uzmanlık ve içgörülere dayalı rehberlik sağlayan bir “deniz feneri” olmak istiyoruz. ekosistem.

Gözlemevi Nasıl Çalıştı?

Bu misyon, ağırlıklı olarak blok zinciri kullanım durumları etrafında analiz ve düşünce liderliğine odaklanan çalışmamıza yansımıştır. Tümü söylendiğinde, blockchain ile ilgili temalar üzerine 18 atölye düzenledik, akademik ortaklarımızdan teknik blockchain konuları üzerine dokuz akademik makale görevlendirip yayınladık ve 13 tematik raporu araştırdık ve yazdık – eğitim vermek ve politika önerileri sunmak için blockchain konularında orijinal beyaz kağıtlar. Ayrıca Gözlemevi Web Sitesi, dahil kitle kaynaklı blockchain haritası şu anda Avrupa’da ve küresel olarak 700’den fazla blok zinciri girişiminin bir listesini ve bir Çevrimiçi topluluk.

Küresel Blockchain Girişimi HaritasıKüresel Blockchain Girişimi Haritası

Bu işi yapmak için Gözlemevi çok çeşitli paydaşlara güveniyordu. Southampton Üniversitesi, Açık Üniversite’deki Bilgi Medyası Enstitüsü, Londra Üniversitesi Koleji ve Lucerne Uygulamalı Bilimler Üniversitesi gibi yukarıda belirtilen akademik ortaklar vardı. Ayrıca, Avrupalı ​​blok zinciri düşünce liderlerinden oluşan 30 kişilik iki çalışma grubu oluşturduk ve ağırlıklı olarak atölye katılımcılarımızdan – panellerde konuşan ya da katılan uzmanlar, girişimciler ve akademisyenler ile katılım sağlayan çok sayıda izleyici katılımcısının – girdilerine dayandık. çalışma oturumlarımız sırasında tartışmalarda ve konuşmalarda. 

Anahtar Temalar: Dijital Varlıklar, Tedarik Zinciri ve Dijital Kimlik

Ana odak noktamız, kimlik, yasal ve düzenleyici çerçeveler veya yönetişim gibi çapraz temalardan tedarik zinciri, sağlık hizmetleri veya finansal hizmetler gibi daha sektöre özgü olanlara kadar kullanım durumları olmuştur. Bu, oldukça geniş bir konu seçimi için yapılmış olsa da, bugün geriye dönüp baktığımızda, özellikle Avrupa’da blockchain ile ilgili kalan bir dizi önemli temayı belirleyebiliriz. 

Dijital Varlıklar

Politika yapıcılar ve topluluk bu yeni varlık sınıfını anlamak için çalışırken, dijital varlıklar, en başından beri Gözlemevi’nin temel ilgi alanı olmuştur. Çok ilerleme kaydedildi. İçinde Dijital varlıklar üzerine gözlemevi kağıdı, Neredeyse tüm yetki alanlarının artık konuyla ilgili bir görüş yayınladığını not ediyoruz. Ve hala standart bir sınıflandırma olmasa da, birçok yönden kabaca bir fikir birliği oluşuyor gibi görünüyor.. 

Stabilcoinler alanında muazzam bir ilgi ve büyüme gördük ve – Facebook’un önerdiği Libra projesiyle büyük ölçüde katalize edildi – merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) alanında kayda değer miktarda hızlı hareket gördük. Özellikle CBDC’lerin uzun vadede blockchain’in en canlı alanlarından biri olabileceğini düşünüyoruz..

consensys pleksus simgesi yuvarlak Tanıtım Belgesi: Merkez Bankaları ve Dijital Para İndirmenin Geleceği

Tedarik Zinciri ve Ticaret Finansmanı

Blockchain teknolojisi, kullanım durumlarını izlemek ve izlemek için çok uygundur ve bu nedenle, hem tedarik zincirinin hem de ticaret finansmanının verimli bir zemini kanıtlamış olması şaşırtıcı değildir. Bu şunlardan biri için bir konuydu: daha popüler gazetelerimiz. Gıda, ilaç, enerji, lüks mallar ve emtia gibi alanlarda büyük projeler ve konsorsiyumlarla ticaret finansmanı halihazırda hizmet sunmakta ve değer yaratmaktadır – ve bazı durumlarda yenilikçi yeni iş modelleri getirmektedir – bu alanda büyük bir faaliyet ve yenilik bekliyoruz. aynı zamanda. 

Dijital Kimlik

Blok zincirindeki tüm çapraz temalar arasında kimlik en önemlisi olabilir. Kimlik yalnızca blok zinciri kullanım durumlarının çoğunda önemli bir rol oynamakla kalmaz. Mayıs 2019’da yayınlanan makale, bugün dijital kimlik tamamen kırılmış durumda. Blockchain, düzeltmeye yardımcı olacak bir araç olabilir. 

İyi haber, genel olarak ademi merkeziyetçi kimlik kavramları ve özerk kimlik (SSI) konusundaki farkındalığın artmasıdır. Bu, merkezi olmayan kimlik standartlarında ve politika çevrelerinde büyük ilerleme gördüğümüz topluluk için geçerlidir. EC’nin SGK’yı Avrupa Blok Zinciri Hizmetleri Altyapısı olan EBSI’nin temel bir parçası haline getirmesi ve aksi takdirde SGK ilkelerini destekleme taahhüdü bize göre önemli bir gelişme.. 

Bugün Avrupa’da Blockchain’in Durumu

Blockchain temalarını ve kullanım örneklerini keşfetmenin yanı sıra, Avrupa blok zinciri ekosisteminin durumunu da inceledik. Bu bizim ana konuydu Sonuç Çalıştayı, Çalışmalarımızın bir geçmişini sağlamaya çalıştığımız yer. Öne çıkanların arasında:

Avrupa’da Blockchain Politikası Gelişiyor

Avrupa’daki blockchain politikası, Gözlemevi başladığından beri belirgin bir şekilde ilerledi. Bu, oluşumunu içerir Avrupa Blockchain Hizmetleri Altyapısı (EBSI), sınır ötesi hükümet hizmetleri için bir blok zinciri altyapısı oluşturma girişimi ve Uluslararası Güvenilir Blok Zinciri Uygulamaları Birliği (INATBA), Avrupa Üye Devletlerini özel sektör ve akademi gibi diğer paydaşlarla Avrupa’daki blockchain ekosistemini ilerletmek için bir araya getirmek için tasarlanmış bir kamu / özel ortaklığı. 

Avrupa Birliği, Dijital Tek Pazar yasal çerçevesinin bir parçası olarak blockchain’i teşvik ediyor ve etkinleştiriyor ve akıllı sözleşmelerin karşılıklı tanınmasını desteklemek için yapılabilecek herhangi bir şey olup olmadığını görmek için Dijital Hizmetler Yasasına bakıyor. Politika açısından, Avrupa Komisyonu, blok zincirini bir sonraki bütçe kapsamında nasıl daha ileriye taşıyacağına ilişkin vizyonunu özetleyen ve aynı zamanda genel AB’nin bir parçası olarak merkezi olmayan teknolojileri ele alan ilk özel Blockchain Stratejisini yayınlamak üzeredir. Veri Stratejisi. 

Ekosistem Olgunlaştı

2018’in başlarında başladığımızda, üretimde neredeyse hiç büyük kurumsal blok zinciri projesi veya platformu yoktu. Hyperledger kısa süre önce Linux Vakfı içinde faaliyete geçmişti ve EEA, Ethereum ekosistemini haritalamak ve geliştirmek için 150’den fazla kurumsal üye kuruluşu bir araya getirdi. Bugün canlı ya da üretime girecek yüzlerce var. Bir analizde, olgun, kurumsal odaklı uygulamaların bir işareti olarak yorumladığımız, Avrupa’daki blockchain konsorsiyumuna katılan şirketlerin sayısında önemli bir artış bulduk.. 

Yeni başlayanlar söz konusu olduğunda, cüzdan sağlayıcılarının, merkezi olmayan finans operatörlerinin ve popüler protokoller üzerine inşa edilen diğer araçların değer önermelerindeki ve kullanıcı deneyimindeki netlik büyük ölçüde gelişti. Ayrıca, blok zincir teknolojisinin toplumumuzdaki rolü hakkındaki politik ve düzenleyici anlatının, şüphecilikten ana akım kabul, heyecan ve blok zinciri inovasyon potansiyeli ile ilgili egemenliklerin bağlılığına doğru dramatik bir şekilde değiştiğini söylemenin adil olduğunu düşünüyoruz..

Tam Tutarlı Çerçeveyi Hala Eksik Haldeyiz

Tüm bu ilerlemeye rağmen, Avrupa’da blockchain teknolojisinin nasıl kullanılacağına dair tutarlı bir genel çerçeveye ulaşmadan önce gidebileceğimiz bir yol var. Bazıları, iki yıl içinde topluluk ve hükümetin bir araya gelip, merkezi olmayan yönetişim yapılarının yasal konumu, akıllı sözleşmelerin yasal geçerliliği veya birlikte çalışabilir standartların geliştirilmesi dahil olmak üzere, blockchain teknolojisi tarafından ortaya atılan entelektüel açıdan en zorlu sorulara genel bir çözüm bulabileceğini umuyordu.. 

Gözlemevi’nin çalışması sırasında birçoğunu tartıştığımız ilginç çerçeveler, yorumlar ve öneriler olmasına rağmen, eski altyapıyı yeni merkezi olmayan sistemlerle nihai olarak birbirine bağlamak için hala yapılacak çok iş var. İnovasyon söz konusu olduğunda bu kurs için eşittir.

Büyük Resme Odaklanmanız Gerekiyor

Blockchain teknolojisinin özelliklerini bir kenara bırakırsak, küresel inovasyon şampiyonlarının ortaya çıkması için temel başarı faktörleri iyi bilinmektedir. Büyük, homojen tek bir pazara erişim; yatırım risklerini azaltmak ve ticari ürünlerin ölçeğini büyütmek için devlet kurumları ve özel yatırımcılar arasında ortak yatırım planları; işe alma teşvikleri ve doğal oligopolleri yaratan düzenlemeler veya finansal sisteme erişim eksikliği gibi orantısız piyasa verimsizliklerinin ortadan kaldırılması. Hükümetler ve teknoloji şirketleri arasında erdemli çevrelerin gelişmesini dört gözle bekliyoruz.

İleriye Bakış: Ekosistem Olgunlaşmaya Devam Edecek

Bu ekosistem bundan sonra nereye gidiyor? Yakın vadede, ekosistem sağlamlaşmaya ve olgunlaşmaya devam etmelidir. Diğer şeylerin yanı sıra giderek daha büyük konsorsiyumların hem kurulmasını hem de hayata geçmesini bekliyoruz. Avrupa hükümetinin blockchain’i, örneğin EBSI aracılığıyla benimsemesinden özellikle heyecan duyuyoruz, çünkü bunun hem politika yapıcıların teknolojiyi daha iyi anlamasına yardımcı olacağını hem de vatandaşların bu blockchain destekli hükümet hizmetlerini kullandıkça daha geniş bir benimsenme sürecini hızlandıracağını düşünüyoruz. Benzer şekilde, yasal ve düzenleyici çerçeve tarafında da artan netlik ve uyumluluk bekliyoruz. Bu da Avrupa’daki blockchain topluluğu ve endüstrisi için büyük bir yardımcı olacaktır..

Avrupa’da blockchain’e ayak uydurmak isteyenler için iyi bir haber var: Gözlemevi en az 30 ay daha devam edecek yeni bir konsorsiyumun himayesi altında. Bizim için Gözlemevinin Avrupa Komisyonu tarafından yenilenmesi, çalışmalarının büyük bir doğrulaması oldu. Bundan daha fazlası, bu teknolojinin Avrupa bağlamında devam eden önemini ve AB ve Üye Devletlerin potansiyeline ulaşmada oynadıkları önemli rolü yansıtmaktadır..

Blockchain Yolculuğunuza Bugün Başlayın

Blockchain’in kuruluşunuzu nasıl dönüştürebileceğini öğrenmek için uzmanlarımıza danışın. Bize Ulaşın Varlık Yönetimi Sermaye PiyasalarıCBDCÖdemelerHaber Bülteni En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için bültenimize abone olun.Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Tokenizasyona GirişWeb semineri

Tokenizasyona Giriş

Finansın Geleceği Dijital Varlıklar ve DeFiWeb semineri

Finansın Geleceği: Dijital Varlıklar ve DeFi

Kurumsal Ethereum NedirWeb semineri

Kurumsal Ethereum Nedir?

Merkez Bankaları ve Paranın GeleceğiBeyaz kağıt

Merkez Bankaları ve Paranın Geleceği

Emtia Ticareti Finansmanı için Komgo BlockchainKasa Çivisi

Komgo: Emtia Ticareti Finansmanı için Blockchain

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me